eiden heeft weinig topsport te promoten fik geniet bij Ajax elke dag' Sport V oetbalcommentaar? ATERDAG 12 MEI 2001 39 Schaarste lijkt definitief te hebben toegeslagen isport in Leiden, het is een triest verhaal. Waar de d vroeger kon bogen op topbasketbal (Parker en rElmex) en een op redelijk topniveau functione- ide voetbalclub (UVS), lijkt de schaarste definitief lebben toegeslagen. Een rugbyvereniging als DI- jarenlang landskampioen, moest de afgelopen >n zelfs strijden tegen degradatie. Om over eve- enten maar te zwijgen. Het enige sportfestijn invang, waar overigens nog niet eens de echte iers aan de start verschijnen, dreigt door het af- en van de hoofdsponsor te verdwijnen. De Leid- narathon kan het, door stevig te bezuinigen, nog ijaar uitzingen, maar als er geen nieuwe geld- ijeter wordt gevonden dan is het over. taak van de gemeenten bij de ontwikkeling van tport is in de loop van de jaren niet veel veran- L „Gemeenten hebben een grote rol gespeeld bij Dtstandkoming van de accommodaties en tot op ag van vandaag wordt daar veel in geïnvesteerd, jndien stellen de gemeenten die facilteiten tegen lage huurprijs aan de verenigingen ter beschik- i", aldus Wim de Heer. De voormalige directeur N0C*NSF maakte een studie over beleid in de iten schreef daar een lijvig boek over ('Sportbe- jontwikkeling 1945 - 2000') dat onlangs werd ge citeerd. De Heer berekende dat de Nederlandse eenten in 1999 een nettobedrag van 1372 mil- gulden aan sport uitgaven. Leiden spendeerde de laatste jaren het nodige de bouw van de Zijlhal en een turnhal in de Me- iwijk. Maar van die twee mag eigenlijk alleen die ite het keurmerk 'topsportwaardig' dragen. Voor it is het nog steeds treurig gesteld met sportfa- iten. Ze voldoen veelal niet aan de hoge eisen laan topsport worden gesteld, en de meeste hal- ïnnen ook nauwelijks een grote publieke be- telling aan. Het is tekenend dat in de hoogtijda- van het basketbal Parker voor de play-offs al st uitwijken naar de doordeweeks voor vee be ide Groenoordhallen. ;ens Jan Duivesteijn, oud-directeur van het ïdrijf (toentertijd de afdeling 'Sport en recrea- j, heeft het gebrek aan topsportaccommodaties er toe geleid dat bijvoorbeeld het eredivisiebas- luit Leiden verdwenen is. „Ik sluit niet uit dat gebrek aan accommodaties fnuikend is geweest. :n indooraccommodatie met een capaciteit van man was er eerder een opvolger voor sponsor lex geweest." komst van de turnhal en de Zijlhal is een stap in :de richting. Toch vindt Jan Breedeveld, voor- irvan de Leidse Sportfederatie (LSF), dat Leiden bouw van de Zijlhal een kans heeft laten lig- Hij stelt dat de functionaliteit ondergeschikt is naakt aan de architectonische schoonheid. „De had aan alle eisen kunnen voldoen en we had- leen paar miljoen kunnen overhouden", aldus LSF-preses. Hij vindt het een schande, dat het haaien van de buitenkant de topsport in de vin- rs heeft gesneden. „Je kan het niet verkopen. Als jy-organisatie hoop je dat de politiek naar je luis- Nu moeten we ons verlies nemen en door- L" geld voor de Zijlhal komt niet alleen uit een |j artpotje'. De Zijlhal is onderdeel van het beleid achterstandswijken te verbeteren. Wethouder sportzaken Alexander Pechtold: „De Zijlhal heeft nair een buurtfunctie. Ik werp verre van me dat eveel geld is gestoken in de architectuur. Als we 'fó ongezellige doos hadden neergezet, was hij er De Leidse marathon, het enige sportfestijn van omvang in Leiden, dreigt door het afhaken van de hoofdsponsor te verdwijnen. Archieffoto: Loek Zuyderduin Leiden en topsport. Ze gaan al jarenlang niet samen en ook al jarenlang gaan er stemmen op om het klimaat voor de beste atleten te verbeteren. Tot voor kort ging alle aandacht uit naar de breedtesport, maar langzaam is er een kentering waarneembaar. De Leidse politiek lijkt voorzichtig bereid te zijn om na te denken over sport op het hoogste niveau. In vier afleveringen laten betrokkenen zich uit over topsport. Vandaag: de Leidse situatie. door GERTJAN VAN GEEN en PETER VAN DER HULST nooit gekomen. In grootte en hoogte voldoet de hal." Duivesteijn bestrijdt die visie en haalt een voorbeeld aan uit het verleden van Parker Leiden. „Mart Smeets zei ooit op tv over de Vijf Meihal: 'Wel kom in het koekblik met de beste vloer van Neder land'. Uiterlijk is niet belangrijk. Of je er optimaal kan sporten wel." Werd het gemeentelijk (top)sportbeleid tot voor kort vooral gekenmerkt door het op peil houden en het bouwen van nieuwe sportaccommodaties, in de laatste tien jaar proberen lokale overheden zich steeds vaker als sportstad te profileren. „Trachtten ze evenementen naar de stad te krijgen en vestigden olympische steunpunten, nadat zij eerder al sport- medische adviescentra onderdak hadden geboden", schrijft De Heer in zijn boek. Want steden hebben de groeiende behoefte om zich via een sportevenement te verkopen. Die wens is in Leiden niet anders. Tjeerd Scheffer, directeur van Leiden Promotie: „Ik denk dat topsport promotio neel goed is voor de stad, al zeg ik er wel bij dat het niet voor alle sporten of evenementen geldt. Het moet wel op televisie komen, of geregeld de kolom men van grote kranten halen. Als je ziet wat Thialf voor een promotionele waarde voor Heerenveen heeft. Dat is enorm. Dat geldt ook voor het atle- tiekstadion in Hengelo. In die zin is topsportbeleid aantrekkelijk." „Maar de gemeente Leiden heeft niet zo veel oog voor de promotie van de stad. Ze heeft veel meer oog voor de lopende zaken dan de kansen die er lig gen. Promotie is de kans van deze tijd. Meer steun van de gemeente zou op zijn plaats zijn. Met promo tie trek je mensen naar de stad en die geven hier weer geld uit, waarvan bedrijven, van mijn part de belastingen profiteren. Topsportbeleid kan ook bij dragen aan die promotie. Daar is geld mee te verdie nen. Alleen gaan de kosten dan wel eerst voor de ba ten uit." Scheffer weet als organisator van de Leidse mara thon hoe belangrijk gemeentelijke steun voor een evenement kan zijn. „We krijgen een kleine subsidie, zeker niet een substantieel bedrag. Wil je solidariteit van het bedrijfsleven dan moet de gemeente ook mee doen. Leiden doet mee, maar niet meer dan dat. Als ik het, puur naar het geld kijkend, vergelijk met andere gemeenten met een marathon dan is het een schijntje. Per saldo betalen we meer - voor voor zieningen en dergelijke - aan de gemeente dan we aan subsidie ontvangen. In hardloopland is dat niet gebruikelijk." De Heer vindt het niet bezwaarlijk dat gemeenten zich bij het ontwikkelen van topsportbeleid laten lei den door promotionele doeleinden. „Zolang dat maar binnen de grenzen blijft, kan de sporter daar ook van profiteren." Maar in Leiden valt er momenteel weinig te profite ren. Van een ondersteunende rol van de Leidse uni versiteit hoeft helemaal niets te worden verwacht. „Dit college van bestuur is daar helemaal niet mee bezig", zegt Hans van Rooijen, directeur van het Universitair Sportcentrum. Wat studie betreft komen topsporters en talenten er in Leiden maar bekaaid vanaf. Zeilster Carolijn Brouwer - oud-wereldkampioen in de Europe-klasse en tijdens de Spelen van Sydney goed voor een der tiende plaats in de 470 - stuitte tijdens haar studie aan de Leidse universiteit op weinig begrip. „Ik had een afspraak met mijn studiebegeleidster, niet om geld te wagen, maar om een regeling te treffen voor mijn tempobeurs. Je moet nu eenmaal binnen een bepaalde periode punten halen en ik was bang dat ik dat vanwege mijn sport niet zou redden. Ze stelde mij de vraag hoe ik mijn sport betaalde. Ik zei dat ik een aantal sponsors had, waarop ze woeg of die ook niet mijn renteloze lening voor mijn studie konden betalen. Die studiebegeleidster snapte er dus echt niets van. Later ging er ook nog eens een brief over topsporters rond. 'Die hebben wij niet', luidde de re actie bij de universiteit. Ik geloofde dat ik echt alleen stond. Ik was heel erg teleurgesteld in de universi teit." Hans van Rooijen herkent het verhaal. „Het verbaast me niets. Hockeyer Floris-Jan Bovelander studeerde ook in Leiden en zijn laatste jaar is door de Rabo bank, destijds sponsor, betaald. Het hart van het col lege van bestuur ligt niet bij de topsport. De kernta ken zijn onderwijs en onderzoek." In Rotterdam zijn ze heel wat verder. In de Maasstad runnen twee stu denten het Erasmus Topsport Bureau. Zij helpen de ongeveer 75 topsporters en talenten die geregi streerd zijn bij tal van problemen en geven hen ook financiële ondersteuning. Het contrast met Leiden is groot. •drie van der Gun over zijn succes in Amsterdam: Cedric van der Gun stapt rmoeid de woonkamer van iet ouderlijke huis in Den iHaag binnen. De 22-jarige eler van Ajax is 'op' van de nsdagtraining, die speciaal ïricht was op de klassieker egen Feyenoord. Morgen staat de tweede plaats en ichtstreekse deelname aan Champions League op het spel. Door RENÉ DONS jendien wil Ajax, met Cedric i der Gun voorop, zich graag ancheren voor de ontmoe- in de Kuip, toen Feyenoord 3-1 zegevierde. De Rotter- ivefnmers waren toen veel be- Ajax werd in december wel kt gedaan omdat twee tref- van de Amsterdammers den afgekeurd. „Natuurlijk Feyenoord in die wedstrijd er", blikt Van der Gun terug, aar de arbitrale beslissingen fcn niet in ons voordeel en n Leonardo bij dat hakbal- e langs de zijlijn handig zijn ld gebruikte, had de eidsrechter ook moeten flui- leh r\ Dat deed hij niet en dat was roer. Toen hadden wij een te achterstand. We hebben smeer dan tien punten ach- lestaan op Feyenoord en Vi- te- Die laatste club hebben ®1 ingehaald en als we van enoord winnen, dan be- de achterstand met één Istrijd minder nog maar één f Als we die inhaalwed- d tegen Vitesse zouden win- komen we ineens riant op weede plaats. Na onze be de competitiestart hadden dgen daar meer rekening gehouden." e selectie van Ajax is deze flink onder handen geno- 11 door Co Adriaanse. Het rot van de training lag op de fke duels. „De trainer ver- ro dat het er tegen Feye- fd stevig aan toe zal gaan", daart Van der Gun. „Die heeft het de laatste weken erg moeilijk, maar ze blijven natuurlijk vechten voor recht streekse deelname aan de Champions League. Wij preste ren ook heel wisselend. De start van de competitie was bedroe vend, daarna ging het beter. Maar er zitten nog steeds te veel negatieve uitschieters tus sen."' Over zijn eigen prestatie kan Cedric van der Gun tevreden zijn. Aan het begin van het sei zoen hoopte hij nog op zoveel mogelijk speelminuten als in valler. Inmiddels is hij vaste Cedric van der Gun: „Ajax hoort eigenlijk elk seizoen om het kampioen schap te spe len." Foto: GPD/Nico Schouten keus geworden. „Dat komt ook door het wegvallen van Richard Knopper, die geblesseerd is. Toen ik vorig jaar terug kwam van FC Den Bosch wist ik dat ik een volwaardig lid zou zijn van de A-selectie. Adriaanse had mij in een gesprek aan het ein de van het seizoen ook toege zegd dat ik in voorbereiding de kans zou krijgen. Ik ben blij dat het gelukt is. Daarom heb ik vo rige week ook mijn contract met Ajax verlengd. Ik geniet el ke dag. Ik vind het een fantasti sche club en we hebben een se- lectiegroep waar nog veel is uit te halen. Adriaanse was wat voorzichtig in zijn doelstelling aan het begin van dit seizoen. Hij wilde minimaal vijfde wor den, maar als we zondag van Feyenoord winnen dan gloort de tweede plaats. Als dat lukt dan zal de trainer de lat vol gend seizoen toch hoger moet leggen. Ajax behoort ook eigen lijk elk seizoen om het kampi oenschap te spelen." Cedric van der Gun woont nog thuis. De Hagenaar geniet van het warme gezinsleven. Va der, moeder, broer en zus zijn z'n steun en toeverlaat. „Ze zit ten bijna altijd op de tribune. Mijn zus zondag niet, want die toert een paar maanden door Australië. Maar op mijn vader, moeder en broer kan ik wel re kenen. Ik kom uit een echte sportfamilie. Mijn vader voet balde in het eerste van HW als libero of als spits. Als wicket keeper heeft hij nog het Neder lands cricketelftal gehaald. Mijn moeder kon goed tennissen en hockeyen en mijn broer Marnix speelt bij Quik Boys in de zater dag hoofdklasse. De kans is groot dat hij ook het betaalde voetbal haalt. In huis werd en wordt er nog altijd veel over sport gesproken. We hebben veel belangstelling voor eikaars prestaties." Bij FC Den Bosch, de club waarmee hij vorig seizoen de gradeerde, is Cedric van der Gun dit seizoen niet meer ge weest. „Ik ben blij dat FC Den Bosch is gepromoveerd, want het is een leuke club. Aan de degradatie had ik toch een bit tere nasmaak overgehouden. Het was de eerste keer dat ik zoiets meemaakte. In de jeugd van FC Den Haag en bij daarna Ajax heb ik louter successen ge kend." De voetbalcompetitie is voor een belangrijk deel beslist. PSV is kampioen en RBC degradeert naar de eerste divisie. Maar wie waren de beste commentatoren van het afgelopen voetbalseizoen? Jan Vos, radioverslaggever van de Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK), Lei derdorp: „Ik vind Snoeks wel aardig. Hij is op de hoogte van de belang rijke feiten en hij brengt er hu mor in en dat mis ik bij de an dere verslaggevers. Die bren gen het niet zo sappig. Vroeger vond ik Hugo Walker niet zo geweldig. Voor tv moet het commentaar kort en bondig zijn, je moet af en toe wat in formatie geven en de namen noemen. Voor de radio vind ik Jack van Gelder heerlijk emotioneel. Wat ik van de regionale verslagge- vers vind? Daar ga ik l me niet aan wagen." Theo Reitsma: rustig of vreselijk saai? Foto: United Photos de Boer ui Hl IA Ui Willem van Zuylen, commentator bij TV West, Rijnsburg: „Van de radioverslag gevers vind ik Etienne Verhoef van Radio West erg goed. Hij gaat niet g'. voor niets naar de Avro. 1 Hij zit niet om een Jg woordje verlegen en kan snel een wedstrijd UI j analyseren. Bovendien f*I is het prettig om naar hem te luisteren, ik denk dat hij ooit eens l bij 'Langs de lijn' te- i rechtkomt. Andy Hout- kamp vind ik erg matig. Hij weet weinig van l voetbal en moet nogal eens naar woorden zoeken. Wat televisie betreft ben ik een fan van Theo Reitsma, hij is erg rustig. Het tegengestelde van mij op televisie, hahaha. Op tv doet Ron de Rijk het minder, het is een goede radioverslag gever, het past niet op televi- Ronald Verheij, advocaat te Leiden: „Ik ben een voorstander van Frank Snoeks, er zit humor in, hij kan enthousiast vertellen en volgens mij is het nog een Feyenoord-supporter ook. Ik erger me niet aan voetbal commentatoren. Ik vond vroe ger Hugo Walker vreselijk slecht. Ik kon er wel om la chen, maar het was niet m'n favoriet." Bert van Eijk, jeugdtrainer bij RCL, Leiderdorp: „Ik let nooit zo op het com mentaar, ik let meer op het spelletje. Ik ben niet zo n fan van Eddy Poelman. Hij heeft best kijk op het spelletje, maar hij flanst de zinnen op een vreemde manier aan elkaar. Over de huidige commentato ren ben ik niet zo enthousiast. Vroeger had je op de Belgische televisie Rick de Saedeleer, hij had er kijk op en bracht het op een hele leuke manier, met het nodige enthousiasme. Dat ontbreekt er tegenwoordig nogal eens aan, het is nogal klinisch. Nu weet ik ook wel dat een verslaggever neutraal moet zijn, maar het mag soms best wat enthousiaster." Ria Bröring, basketbal- coach, Noordwijk „Het heeft weinig met het on derwerp te maken, maar ik wil eerst wat kwijt over het feit dat er van de basketbalfinale van Ricoh maar drie minuten wordt uitgezonden. Je zit soms uren te kijken naar voetbal waarvan je je afvraagt: 'waar gaat dit over'. En dan zo'n be langrijke wedstrijd komt een paar minuten op tv. Aan het commentaar erger ik me ook. In de eerste minuut wordt de uitslag verteld. Als je dat bij een voetbalwedstrijd doet. vliegen de bierglazen door het tv-toestel. Van de commenta toren vind ik Theo Reitsma vreselijk saai. Ik hoor liever ie mand die er een beetje leven in brengt zoals Jack van Gel der. Evert ten Napel heeft vol gens mij nooit gevoetbald. Die roept maar dat een kans erin 'moet'. Die doet alsof het alle maal zo gemakkelijk is. Ook het commentaar van Mart Smeets stoort me. Dat doet-ie alsof-ie achterover op een luie stoel zit. Hij doet een beetje populair, maar zo wordt het nooit wat met de basketbal- sport." Nancy Knijnenburg, trainster van het vrouwenteam van SJC: „Er zijn er twee die er voor mij duidelijk uitspringen. Dat zijn Evert ten Napel en Eddy Poel man. Je merkt duidelijk dat ze er verstand van hebben. Ik vind dat de kwaliteit van de verslaggevers bij de NOS zit. Het commentaar bij SBS6 en RTL5 komt kinderachtig over, sommige opmerkingen moe ten leuk zijn, maar zijn dat vaak niet. Wilfred Gené en Hans Kraay vind ik de slecht ste verslaggevers. Van Hans Kraay zou je verwachten dat hij kennis van zaken heeft om dat hij zelf heeft gevoetbald. Maar het komt juist niet pro fessioneel over. Het vrouwen- voetbal wordt vaak op de re gionale televisie uitgezonden. Het commentaar gaat over het algemeen goed."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 39