PORT 'Mijn carrière is nog niet voorbij 9 IrDAG 12 MEI 2001 37 Tennisser Jan-Willem Lugthartfit genoeg voor de eredivisie Tennisser Jan-Willem Lugthart is hard op weg om met het eerste menteam van Zee Duin de play-offs om het landskampioenschap bereiken. De koploper in de hoofdklasse heeft aan een plaats bij de ite vier ook genoeg om volgend jaar in de eredivisie uit te komen. De arige Lugthart is verantwoordelijk voor het technische beleid binnen de vereniging en was er acht jaar tennisleraar. Sinds vijf jaar is de [atwijker mededirecteur van Damen Lughart advies. Jan-Willem jhart in tien stellingen over de situatie bij Zee Duin, het vorig jaar haalde landskampioenschap, lopende tenniszaken en zijn carrière, - arin hij talloze B-titels, diverse districtskampioenschappen en twee sters-titels vergaarde. „Ik heb een prachtige carrière gehad. Hoewel, lèl jehad. Als je eredivisie gaat spelen is je carrière nog niet voorbij." doorGERTJAN VAN GEEN Jan-Willem Lugthart: „Zee Duin maakt een piekperiode door en die moeten we zo lang mogelijk zien vast te houden. Maar we gaan niet halsstarrig aan het niveau vasthou den. Ik ken genoeg voorbeelden van clubs, die daardoor in het ongeluk zijn gestort. Dan speel ik liever twee klasses lager." Foto: Dick Hogewoning herencompetitie is nog altijd ondergeschikt lotje gemengde competitie. ink van wel, maar de gradatie waarin is funda- n v iel veranderd. De herencompetitie is de ie competitie aan het inhalen. Maar het is nog EO dat de top van Nederland gemengd speelt. 'en met vier tennissers uit de gemengde eredivisie am formeert, word je landskampioen bij de en. bij Wettenseind speelt Sander Groen en die lt nog regelmatig op de ATP-tour. Op korte n is de herencompetitie minimaal gelijkwaar- halen hoeft niet, want er zijn zat sterke tennis- Nederland en ik zie geen damescompetitie grond komen. Voordat die goed loopt ben je ren verder." opf Duin prolongeert de landstitel. reëel bent, zijn er sterkere teams dan het on- de andere poule zit Halfweg 1 en die hebben Kok erbij gekregen. Bovendien laten zij zich leer zo verrassen als vorig jaar toen we hen in de versloegen. Halfweg is zwaar favoriet en ze zeer waarschijnlijk thuis spelen, andere kant maakt ons dat juist weer kans- )rig jaar piekten we allemaal omdat we niets tten. We dachten: we zien wel wat er ge- Dat we thuis mochten spelen kwam door een lelijkheid. Degene met het hoogste puntento- >u de finale mogen organiseren. Wij hadden >ger puntentotaal, doordat Halfweg nog een ffin ijd moest uitspelen en dat hadden ze bij de I niet gezien. Ik heb telefonisch toestemming ig gd om het te organiseren en de volgende dag gebeld dat we de catering al hadden gere- n de tribuneleverancier hadden gebeld. De wam er pas later dat ze het niet goed hadden i, maar toen konden ze niet meer terug. Cees m0 en (eigenaar van Halfweg en manager van Ri- Sp h' IID: chard Krajicek red.) was laaiend. Hij dreigde zelfs met een boycot. Ik denk dat Halfweg nu al de organisatie geclaimd heeft, al weet ik niet of de titelverdediger het recht heeft om thuis te spelen. Het zou jammer zijn als we het - mochten we de finale halen - tijdens ons 25-ja- rig bestaan niet mogen organiseren. Het park is net helemaal vernieuwd en we kunnen er een prachtige happening van maken. Bij Halfweg moeten we dat nog maar zien. Het is daar absoluut niet gezellig. Maar Cees van Veen heeft commerciële motieven. Het gaat hem om het prestige, maar dat alleen is niet voldoende." 3. Dit is het laatste jaar van Jan-Willem Lugthart in het eerste herenteam van Zee Duin. „Dat betwijfel ik. Volgend jaar ben ik nog wel in staat om eredivisie te spelen. Ik ben ook niet alleen maar speler. Ik regel en organiseer veel, waaronder de sponsoring en de kleding. Maar de enige reden dat ik een volwaardig lid wil zijn, is als ik het op de trai ning en in de wedstrijd nog bij kan benen. Dat zijn de criteria waarop ik zal beslissen of ik speel of niet en niet omdat ik altijd in het eerste team heb ge speeld. Mijn afscheid kan ik alleen zo lang mogelijk uitstellen door aan de randvoorwaarden te voldoen, dat wil zeggen: fit blijven. Met vijf man in het team kan ik nog wel even verder. Ik speel niet meer elke week twee wedstrijden, hoe wel het prima ging toen Guido van der Broek, onze eerste singelaar, twee weken op vakantie was." 4. Zee Duin kan zijn eerste team nooit meer met eigen spelers vullen. „Afhankelijk van de ambitie die we hebben, denk ik dat dat klopt. Met een dergelijke kleine club van 750 leden, is het niet reëel om het in de tweede klasse gemengd en de eredivisie heren met eigen spelers af te kunnen. Waar we wel op kunnen letten als we spelers van buitenaf benaderen, is of ze een paar jaar blijven. Daarop moet je proberen te selecteren, want dan krijg je toch teams die herkenbaar zijn. Jeroen Boog- mans is in de loop der jaren een echte Zee Duiner geworden. Bij Mark Fleischeuer merk je ook dat mensen het leuk vinden om hem te zien spelen. Met de huidige ambities kan het dus niet. We maken een piekperiode door en die moeten we zo lang mo gelijk zien vast te houden. Maar we gaan niet hals starrig aan het niveau vasthouden. Ik ken genoeg voorbeelden van clubs, die daardoor in het ongeluk zijn gestort. Dan speel ik liever twee klasses lager. 5. De KNLTB heeft de vorming van de eredivisie met acht teams in plaats van twee hoofdklasses met zestien teams vijf jaar te vroeg ingevoerd. „Het maakt de doorstroming niet simpeler, maar een eredivisie heeft meer uitstraling en zal daardoor betere spelers aantrekken. Het lijkt me mooi om met zes spelers in een team te gaan spelen, zoals in Duitsland en dan zes singles en drie dubbels te spe len. Dan kan je echt topteams maken. 6. De B-toernooiencyclus in het district Leiden is een doodbloedertje. „Ik speel te weinig toernooien om erover te kunnen oordelen, maar in algemene zin gaat het slecht. Een van de oorzaken is dat het sfeerloos is. De binding met het clubhuis en de randevenementen is nul. Weinig clubs maken er los van het tennis iets van. Bij sommige toernooien heb je het idee dat je op een doordeweekse clubavond aanwezig bent. Het kan ook een kip-of-het-ei-verhaal zijn. Mis schien is er wel minder animo voor dan een paar jaar geleden. Bij ons gaat het nog goed, al hebben wij het geluk dat we in de vakantieperiode vallen en het bij ons sneller druk oogt dan bijvoorbeeld bij MOOIER DAN GOUD Ik heb bijna geen enkel attribuut meer dat mij herinnert aan mijn voetballoopbaan. In de eerste jaren bewaarde ik nog wel een paar shirtjes. Van Sparta, Vitesse en natuurlijk NU r. Na verloop van tijd vallen de gaten erin en gooi je ze bij een ing weg. Wat ik nog in een oude stofdoos op zolder heb kunnen is mijn contract bij Telstar. Dat neemt niet zo veel plaats in be- >lkii is dat heb ik altijd bewaard als aandenken. Ik speelde in de erst bij RCL en als a-junior verhuisde ik naar Roodenburg. Een er werd ik prof bij Telstar. Nou ja betaald voetbal, ik geloof dat 0 nog net op de foto zichtbaar is. Ik ging duizend gulden per y J verdienen. Daar krijgt tegenwoordig een hoofdklasser geen spe- >r voor. Ach, het is al zo lang geleden, ik was toen 18 jaar. Het ik niets, na een seizoen keerde ik terug naar RCL en na een ern- zot ieblessure was ik op mijn 19de klaar met voetbal. Het heeft zó luurd. Dat is misschien ook een reden waarom ik vrijwel niets jd heb bewaard. Daarna ben ik gelijk het trainersvak ingedoken zit ik dus nu ook al 19 jaar in. rd er ook nog zelden aan herinnerd. Zo is er in mijn werkkring d die het weet. Als ik zeg dat er een artikel over mij op de sport- zal verschijnen, dan zeggen ze jij? waarom dan?' Alleen af en het voetbalverleden boven. Dat ik bijvoorbeeld aan de Wall of de kantine van Roodenburg hang, vind ik heel aardig. En de trainers die ik wekelijks in de derde klasse tegenkom, zijn onge- het i mijn leeftijd en zij weten nog wel dat ik vroeger bij Telstar en 'g heb gevoetbald. Maar meer dan een kort babbeltje tak niet, want daarna moeten we ons weer met de d bezighouden. In de sport telt het heden. OMAN LEEFMANS 1 op Bob van Bohemen (38) speelde in zijn jeugdjaren bij RCL, [t ïnburg, Telstar en opnieuw RCL. Als trainer was hij onder meer langdurig werkzaam bij Roodenburg en Westlandia. 'omenteel coacht hij zaterdagderdeklasser Hazerswoudse Boys. In het dagelijks leven is hij leraar op basisschool De Schakel in Leiderdorp. Hillegom. Maar ook wij moeten erop letten dat we blijven vernieuwen. Als je tevreden bent en je gaat drie jaar zo door dan is het in het vierde jaar afgelo pen. Vorig jaar hadden we een 'Oranje traumatoer- nooi' georganiseerd, waarbij mensen op baan 1 pe nalty's konden nemen op Katwijk-keeper Hugo van Duyn. Dat zien mensen gelijk dat er iets bijzonders aan de hand is. Dat willen we ook, want het open toernooi is het hoogtepunt van het jaar. De helft van de leden neemt die week vrij." 7. Over tien jaar speelt heel Nederland op hard- courtbanen. „Nee, dat dacht men tien jaar geleden ook. Er is geen goede opvolger voor gravel. Ook wij hebben de mogelijkheden onderzocht. Hardcourt is slecht voor de gewrichten. French court benadert gravel, maar is ook niet perfect. Als je clubs ziet waar zes gravelba- nen liggen en drie hardcourt-banen, dan liggen die drie er onbespeeld bij. En wat is er lekkerder dan een vers nat gespoten gravelbaan met strak geveegde witte lijnen? Daar kan niets tegenop." 8. Nederland wint de Davis Cup. „Het zou prachtig zijn, maar ik denk het niet. De fi nale is uit en in de halve finale vraag ik me af of Sie- merink of Sluiter van een Fransman kunnen winnen. Het meedoen van Krajicek is een absolute voorwaar de. Het probleem is alleen dat de druk op hem heel hoog is. Hij valt in in een team dat het goed heeft ge daan en dat realiseert hij zich dondersgoed. Ik ben een fan van Krajicek en vind dat hij, met veer tien toernooioverwinningen en een Wimbledontitel, ten onrechte vaak heel kritisch benaderd wordt. Ik denk dat hij een teamspeler is op de beslissende mo menten. Bovendien is hij grillig. Dat is zijn zwakte en tegelijkertijd zijn kracht. Als je in de finale straks uit tegen Australië speelt, dan moet je iemand hebben van uitzonderlijke klasse om een kans te maken. En die klasse heeft Krajicek." 9. Jan-Willem Lugthart had de top20 van Neder land kunnen halen. Als ik ja zeg, dan zeg ik dat ik het zeker had gehaald, maar ik heb het niet geprobeerd. Of je doet het en je haalt het, of niet en dan moet je niet zeuren. Ik had de ambitie niet en was ook veel te blessuregevoelig om een poging te wagen. Ik had ook mijn hele leven in dienst van het tennis moeten stellen. Toen ik 22 was, was dat raar. Het paste niet in het beeld dat mensen destijds hadden, terwijl nu een B2-speler rustig fulltime kan gaan tennissen. In 1988 won ik negen B-toernooien en kreeg ik van de bond een brief waarin ik gefeliciteerd werd met de A-status. Ik heb dus wel de mogelijkheden gehad om het te onderzoeken, want ik had het talent en de slagen die vergelijkbaar waren met spelers die toen in de top20 stonden. Ik heb ook wel gespeeld tegen en gewonnen van jongens die 30, 40 of 50 stonden. Dat was wel vreemd met de weinige trainingsuren die ik maakte in vergelijking met hen. Maar ik heb er geen spijt van dat ik het niet geprobeerd heb. Ik heb een prachtige carrière gehad. Hoewel, gehad. Als je eredivisie gaat spelen is je carrière nog niet voorbij." 10. Gelukkig heeft Jan-Willem Lugthart van verze keringen meer verstand. „Het is niet zakelijk om te zeggen, maar mijn erva ring is nog niet zo groot als mijn ervaring in de ten niswereld. Ik tennis vanaf mijn zesde. Dat is moeilijk in te halen in een andere branche. Met (tennis- vriend) Leon Damen heb ik sinds vijf jaar een ad viesbureau in Lisse. We houden ons bezig met meer dan verzekeringen. Mijn kennis van financiële plan ning en advisering is wel op een hoog niveau, maar 30 jaar ervaring in tennis is toch wat anders." RANDJE BUITENSPEL Ook zo genoten van die uit bundige boerenbruiloft zon dag in de hoeve van PSV? Ik niet. Met drijfnatte handen van plaatsvervangende schaamte heb ik die Eindhovense polonai se op tv voorbij zien trekken. El ke keer als sportend Nederland ergens op aarde tot een feest be sluit, ben ik blij dat ik niet van de partij ben. Ik heb vier Olym pische Spelen meegemaakt waarbij onze bestuurlijke afge vaardigden in den vreemde een Holland House hadden ge bouwd. Ik vermeed die plekken van gênante Hollandse jolijt als de pest. Hossende, slempende en lallende oranjedwazen, ik wil ze niet kennen. Even geen mede lander zijn. Bij een volk dat op verjaardagen in een grote kring gaat zitten en elkaar de slappe koffie, kano's en rondo's doorgeeft alvorens het lange wachten op 'iets ster kers' begint, past ingetogenheid. Ook als er op het sportveld een titel is behaald. Hier en daar een omhelsinkje, een biertje in het clubgebouw en over tot de orde van de dag, zou ik zeggen. De volksfeesten na de verovering van 's lands eerste Europa Cup Feyenoord in 1970) en de tri omf op de Duitsers in de halve finale van het EK 1988 waren spontaan en daarom nog te pruimen. Maar voor de rest: na- maaklol en dronkemansover- last. AlsAjax wat te vieren heeft, trekken boeren uit alle wind streken (behalve uit Eindhoven en Rotterdam) naar de hoofd stad om te brullen dat 'zij' de beste van Amsterdam, van Eindhoven, van Rotterdam, van Nederland, van Europa, van de wereld, ja van het hele heelal zijn. En als Feyenoord eens uit zijn slof is geschoten, verandert Rotterdam in een rokende puin hoop die aan de meidagen van 1940 doet denken. In Eindhoven ging het er zon dag wat minder hoogdravend en zeker niet zo gewelddadig aan toe. Maar die lullige T-shirtjes over het rood-wit ge- Bröring is gevaarlijkste tegenstander van FC Lisse streepte tenue, captain Van Bommel die de kurk niet van de champagnefles kreeg en die be spottelijke sigaren van een kali ber waar zelfs Churchill be nauwd van was gaan kijken. Het zag er allemaal niet uit. Dat het talentvolle jongetje Kezman zich uiteindelijk tevreden stelde met een pijpje Bavaria-malt vond ik er wel lief uitzien. Ach gut, die Mateja. Dat heb ik trou wens wel vaker als het om PSV gaat, dat ik denk van: ach gut. In Lisse staan vandaag de praalwagens klaar om te wor den uitgereden voor het kampi oensfeest van de plaatselijke FC. Maar of de geel-blauwen van avond werkelijk door het dorp worden getrokken, waag ik te betwijfelen. Lisse moet vanmid dag nog even afrekenen met Noordwijk en daarom lijkt het me raadzaam om die karren nog even in de bollenschuren te laten staan. De gevaarlijkste tegenstander van de gedoodverfde kampioe nen is Ruud Bröring, nu nog trainer van Noordwijk, volgend seizoen in dienst van Lisse. Als ik Bröring was, zou ik er alles aan doen om mijn nieuwe club vanmiddag onderuit te halen. Want grijpt die de titel dan heb ik meteen voor een heel seizoen een probleem. Immers, ik word opgezadeld met een elftal dat nog ik weet niet hoe lang met zijn hoofd in de wolken loopt en ik word lastiggevallen door te genstanders die er tegen de titel houder eens lekker inkleunen. Bovendien kan ik het als trainer nooit beter doen dan mijn voor ganger. Natuurlijk hoopt Bröring dat Lisse kampioen wordt. Volgend jaar. Is Ter Leede wat mij betreft nog verwikkeld in de strijd om de hoogste eer in het amateurvoet bal, vele klassen lager is ASC de stoelendans om degradatie op het nippertje ontsprongen. De good old uit Oegstgeest (de oud ste club uit de regio) schijnt te zijn gered door het Bik-effect, las ik in de krant. Dat lijkt me sterk. Als je het mij vraagt, heeft ASC het gered óndanks het Bik- -effect. Otto Bik is een vrolijk heerschap met een geweldige staat van dienst. Aan de bar dan. Hoe goed hij op het trainingsveld is, weet ik niet, maar het lijkt me sterk dat hij daar netzo'n over wicht heeft als in de kantine. Toen trainer Leen de Goey er bij ASC geen gat meer in zag. kreeg clubman Bik de touwtjes in handen. Ik hield mijn hart vast. Zelfben ik eens met de interim- -trainer in de kroeg beland. Aan die kostelijke avond ben ik nog dagen lang herinnerd. Zelden zo'n kater moeten verjagen. Een paar weken later nodigde heer Otto mij nogmaals uit om het glas te heffen. Voor die uit daging heb ik bedankt. Vanwe ge het gevreesde Bik-effect. JAAP VISSER Reageren? sportredactie.ld@ damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37