Gedoemd tot heimwee der ballingschap 1 De dikke duim van Marco Polo Bemint de dichter een vrouw of een cactus? Boeken Prachtige avonturen van super-stoïcijnse Kraai 'Je neemt iedere avond de baby mee naar huis' ZATERDAG 12 MEI 2001 fclnWirtW I llri>PMil [(T?H Een schier eindeloze reeks stripverhalen verschijnt deze weken op de markt: in ruim een maand meer dan honderd uitgaven. Veel is echter lang niet altijd lekker. Smaken verschillen, maar tussen de lange reeksen zit slechts zelden een mooie, vernieuwende uitgave. We moeten zelfs terug naar februari om een echt bijzonder album te signaleren. Het is de eerste - en supergoedko- pe (Dupuis 4,95) - uit gave van De Kraai: De Kraai zet de toon. De Kraai is de privé- detective van schrijver- tekenaar Lax ofwel Christian Lacroix. In het begin van zijn carrière gaf de 51-jarige Fransman de voorkeur aan het tekenen en illu streerde hij scenario's van onder anderen Patrick Cothias De ver lichte markiezin). Pas in 1987 debuteerde hij als schrijver in Des maux pour le dire, een verhaal over zijn gehandicapte, reislustige broer. Pas daarna ontwikkelden zijn vertelkwaliteiten zich voortva rend, wat prachtig leesbaar is in het in 1999 in Frankrijk versche nen album over De Kraai. Deze eersteling over de privé-detective is tevens het begin van Lax' eerste serie. En wat voor een. De in korte tijd in Nederland uitgebrachte drie delen frapperen door hun stijl en verhaal. Lax laat veel aan de verbeelding over, kiest verrassende wendingen en heeft een fijn gevoel voor humor, dat doet denken aan de rauwe straathumor van de aansprekendste aller privé-detectives, private eye Philip Marlowe. In zijn ene zwar te pak met daaronder een geel overhemd is de rokende Kraai ge lukkig niet een van de vele superagenten, maar een mislukte klok- kenmonteur, die bij toeval in avonturen verzeild raakt en super stoïcijns de wereld om hem heen aanschouwt. Prachtig. Lees ook: De Kraai graaft zich in en De Kraai slaat spijkers met koppen (bei de 9,95) Franka komt eraan Derde graad Eigen risico (verspreiding Van Ditmar, zachte kaft 14,95). Zo heet de zeventiende Franka, die vanaf vandaag in de winkel ligt en eerst is gepubliceerd in het Veronica Blad. In dit vervolg op Succes verzekerd stuurt geeste lijk vader Henk Kuijpers zijn heldin de halve wereld rond op zoek naar de mooie moordena res Esmée. Zo'n trip is Kuijpers wel toevertrouwd. In de van hem bekende klare lijn trekt Franka door de mondaine we reld van adellijke landhuizen en protserige strandoptrekjes, die het toneel vormen van een uit de hand gelopen verzekerings fraude. De vraag is wie wel en wie niet deugt in dit ten opzich te van de weekafleveringen aangepaste beeldverhaal dat, zoals we van Kuijpers gewend zijn, vooral uitblinkt door de fraaie tekeningen. REISBOEK RECENSIE THEO HAKKERT 'De wonderen van de Oriënt' door Marco Polo. Vertaling en nawoord: Anton Haak man. Uitgeverij: Athenaeum - Polak Van Gennep. Prijs: 35,00. „Het is allemaal waar, want ik, Marco, heb het later met eigen ogen gezien. De stad Hangzhou heeft een omtrek van honderd mijl en is voorzien van twaalf duizend stenen bruggen; onder de boog van de meeste van die bruggen zou een groot schip door kunnen en onder de andere een gemiddeld schip." Het zou kunnen. Maar voor hetzelfde geld is het alle maal verzonnen of heeft Marco Polo de infor matie die hij had vanuit zijn fantasie aange vuld. We weten het niet en we zul len het niet weten ook. Feit is wel, dat ook zijn tijdgenoten al openlijk twijfelden aan het waarheidsgehalte van II milione zoals de titel van Polo's reis boek luidde. De man en zijn reisverslag zijn door misver standen omgeven. Marco Polo werd in 1254 geboren. Maar was hij Venetiaan of stamde hij uit de provincie Emilia, waar naar II milione verwijst? In elk geval verwijst II milione niet naar 'een miljoen avonturen', zoals zijn boek in latere edities ook wel is genoemd. Wel is zeker - al betwijfelen sommigen zelfs dét - dat Polo met zijn vader Niccoló en zijn oom Matteo, beide kooplieden, viavia in Tatarstan terecht kwam en vervolgens in China. Polo werd door de Mongoolse grootkhan Koebilai, de mach tigste vorst ter wereld, in dienst genomen en in diens naam reisde Polo het rijk rond. De grootkhan had door de gebrek kige communicatiemiddelen en slechte wegen geen idee hoe zijn rijk eruit zag en Polo fun geerde voor hem als een soort boodschapper. Tussen 1271 en 1292 reisde Polo door het rijk van de grootkhan, daarna pas mocht hij weer terug naar Italië. Dat wij over zijn reisverslag be- Waarom Jan Brokken niet echt doorbreekt bij het grote publiek is mij een raadsel. Natuurlijk, de romans en ver halen die hij publiceert, zijn niet spectaculair en houden zich verre van de waan van de dag maar daar staat veel fraais tegenover. Ook in zijn nieuwe roman 'Voel maar'. ROMAN RECENSIE WIM VOGEL 'Voel maar' door Jan Brokken Uitgeverij Atlas. Prijs: 34,90. Brokken levert altijd een onder houdend en bij vlagen span nend verhaal dat, knap gecom poneerd en stilistisch sterk, steevast erin slaagt door te dringen tot de krochten van het menselijk gemoed. De gehei men die zich daar verbergen en die bij Brokken alles te maken hebben met passie, verraad en ontgoocheling, die intieme raadsels van ieder mens wor den blootgelegd, geanalyseerd en opnieuw weggestopt. Maar intussen is én de hoofdpersoon én de lezer niet meer dezelfde. De titel van Voel maar ver wijst naar een jeugdervaring van Lucas Saverijn, 44 jaar, rechter op Curasao, waar hij tot zijn zesde woonde. Op zijn elf de kwam Annie in zijn klas. Lu cas voelt dat ook zij zich een buitenstaander weet in het streng christelijke Hollandse dorpje. Zij is frivoler dan de dorpskinderen en moedigt Lu cas aan haar armen te strelen, waar hij al wekenlang gebio logeerd naar staart. Maar na een zwoele middag in de pol der, waar ook ande re zaken dan armen mogen worden be voeld, is Annie plot seling verdwenen: van school, ver huisd en nooit meer teruggezien. Wat blijft, is de me- m lancholie, is het heimwee, is het gevoel nog ster ker dan daarvoor een buiten staander te zijn. Heel geraffineerd koppelt Brokken dat heimwee en die Jan Brokken Vodmaar melancholie 33 jaar later aan een affaire met de 33-jarige Ar gentijnse Gabriela Obrizki. Plaats van handeling is nu een passagiers schip in de Caribi sche Zee, waardoor alles van meet af aan een incidenteel karakter krijgt. Want een schip is als een eiland met eigen regels en wetten en eenmaal aan land zal alles anders zijn. Ook aan boord ligt het initiatief bij de vrouw die haar zeer private redenen heeft om man en drie kinderen tijdelijk te negeren. Haar ont hullingen over de martelingen door de Argentijnse Videla-k- liek mogen voor ons actuele waarde hebben, voor Brokken gaat het erom waarom die ge heimen met al hun consequen ties juist aan Lucas Saverijn worden gepresenteerd. Even heeft hij kennis mogen maken met de passie van Gabriela, die in ieder geval zichzelf wil bewij zen dat wat dat betreft bij haar nog van alles aanwezig is. En opnieuw is het Lucas die de buitenstaander blijft, die weet dat hij ook in Zuid-Amerika een vreemde is. Gabriela en Lucas gebruiken elkaar om zichzelf in tijd en plaats terug te vinden. De Ar gentijnse komt daar zelfverze kerder en sterker uit. Het leven van de zwabberende Hollands- -Curagaose rechter wordt door Gabriela alleen maar nogi gevuld met melancholie weemoed en een toekoms alles zal hebben van een Pt gese fado. Voel maar is een mooie, sitieve roman die wat langi op gang komt maar waarii passie voortdurend vlak de woorden zit. Een ra over de onmogelijkheid dwingend verleden te onj nen. Over mensen die eec drevenheid proberen teru vinden die ooit op een u manier verloren is gegaan ervaren dat tijd en plaats j oordelen zijn die over je gj worden en daardoor wete het hier en nu een ballii zijn. Uitgeverij Le Lombard is een nieuwe reeks gestart onder de titel Derde Graad, waarin strips zijn opgenomen met een ab surde en humoristische inslag. In De vreemde werelden van te kenaar Guilhem beleven de twee Canadese postbezorgers Space Mounties eigenaardige avonturen in een futuristische wereld. Tekenaar Verron maakt een aardige historische verhan deling met Govert Suurbier in de hoofdrol. Het opvallendste album in de Derde Graad is het eerste deel van Volle melk, een door tekenaar Johan de Moor en scenarist Stephen Desberg gemaakte strip, waarin koeien de lezers geboeid houden in absurdistische verhalen met verschillende tekenstijlen. 10,95 per deel). De wereld door de lens van de persfotograaf. Dat levert artistiek mooie foto's op, maar geen fijne beelden. Ellende - op een groot deel van de winnende World Press Photos spat het eraf. Zo veel meer zeggend dan duizend woorden. Op de omslag en voorin het boek (Sdu Uitgevers, 32,50) natuurlijk de winnende plaat van Lara Jo Regan: de familie Sanchez in Texas, een ogenschijnlijk vredig plaatje. Stukken vrediger althans dan deze tweede prijswin naar van Amit Shabi, zie boven. Het eeuwig slepende conflict tussen Israël en de Palestijrien, ditmaal niet fysiek, maar verbaal verbeeld. Deze foto is stukken subtieler dan de talloze andere beelden van oorlog en geweld uit alle uithoeken van de wereld. Zelfs het hoofdstuk over dieren toont alleen maar doden en vermorzelden. Geen fijn boek met mooie plaatjes dus, maar wel een beeld van onze wereld anno 2001. Dat stemt tot nadenken. Foto uit besproken boek De vrouwenoppasser door Peter de Zwaan (Meulenhoff, 34,Ml jaar na de vuurwerkramp waarbij zijn vrouw en dochtertje omkw keert Heimen Stiller terug naar de plaats des onheils, met een c identiteit, te veel geld en een geheime agenda. Tupelo door Thomas van Aalten (Podium, ƒ32,50). Voor de maakte Van Aalten geruchtmakende korte films: als Thom Rj brengt hij cd's uit. Tupelo is zijn tweede roman, waarin hij mei» eenvolging van observaties, scènes, korte verhalen en dialogen t praatprogramma een beeld geeft van de jonge generatie aan hei van de 21ste eeuw. Vergeten legende door Sytze van der Zee (De Bezige Bij, 39,90) was Frits Koolhoven met Anthony Fokker de belangrijkste vliegtu wer van Nederland. Nu lijkt zijn naam uit de annalen weggeval reden is dat Koolhoven tot september 1943 lid was van de NSB van der Zee reconstrueerde Koolhovens leven. Een verhaal overl en bedrog, illegale wapenhandel en zwendel, antisemitisme en d Als mannen konden praten... door Alon Gratch (Het Spa ƒ36,50). Natuurlijk kunnen mannen praten. Ze huilen ook vat we denken, zijn regelmatig onzeker over hun mannelijkheid en zich meestal gewoon geen raad met hun gevoelens. Klinisch pi loog Alon Gratch geeft in dit boek een verhelderend kijkje in dei van de mannelijke geest. Bezeten geheugen door G.H. Ephron (Meulenhoff, 34,90), I! Het brein is een complex ding, zeker dat van een vrouw die, zesi nadat zo met een schotwond voor dood werd achtergelaten! kerkhof in Boston, uit haar coma ontwaakt. Wat haar is overt weet ze aanvankelijk niet, maar op een dag staat voor haar vast der was haar gewelddadige ex-echtgenoot Stuart. Het raadsel van de Amarantin door Alastair Reynolds (Het Spa 52,75). SF. Dan Sylveste is een briljant wetenschapper, maara streden. Hij probeert achter het geheim te komen waarom iels mand 900.000 jaar geleden het volk der Amarantin uitroeidel Reynolds is een Brit die in Leiden woont en in Noordwijk voorl ropean Space Agency werkt. Mam, waar ligt Timboektoe? door Marjan Blüm-Vermaas 34,50). De auteur woonde meer dan twintig jaar met haar gezin buitenland: Europa, Afrika en Azië. Vanuit heel verschillende plaatsen maakte ze reizen per Landrover en het gezin ging mee verhaal beschrijft Marjan Blüm een ruim achtduizend kilomels tocht van Amsterdam naar Abidjan (Ivoorkust). Marketing in een notendop door Arnold Heertje (Prometheus,/ Oud-hoogleraar staathuishoudkunde Heertje behandelt in du: de marketing van consumptiegoederen. Hij gaat daarbij in op andere het distributiebeleid en reclame. Ook komt de invloed informatica op de distributieketen aan bod. schikken is een gelukkig toeval bij een ongelukkige samenloop van omstandigheden. In 1298 raakte Polo betrokken bij een veldslag, die hem in een gevan genis in Genua deed belanden. Daar trof hij Rustichello da Pi- sa. Aan deze schrijver van rid derromans vertelde hij gedetail leerd over zijn ervaringen en avonturen in de Oriënt. Eigenlijk is de discussie die vervolgens ontstond over de betrouwbaarheid van Polo's verslag nooit verstomd. De oorspronkelij ke, door Rusti chello in het Frans geschreven tekst is verdwe nen en de oudste bron is nu een veertiende-eeuw- se Toscaanse ver sie. De 'definitie ve' uitgave, uit 1975, is geba seerd op liefst zes manuscripten. Maar daarmee is de tekst wel weer tot de oorspronkelijke kern teruggebracht. In de loop der eeuwen heb ben tal van schrijvers gemeend hun eigen verzinselen aan Po lo's verslag te moeten toevoe gen. Er zijn 'Polo's' die twee maal zo dik zijn als de tekst die nu door Anton Haakman is ver taald. Haakman vertelt dat er alleen al uit de Middeleeuwen honderdveertig manuscripten in twaalf talen bekend zijn. Is II milione dus slechts een product van de verbeelding? Een sage, zoals zijn tijdgenoten meenden? De neiging is groot daar een bevestigend antwoord op te geven. Nog afgezien van het feit dat Polo wezens en ste den beschrijft die gewoonweg niet zo bestaan kunnen heb ben, geeft hij ook verhalen ten beste die hij zelf van horen zeg gen heeft. Als bron is hij, kort om, zeer onbetrouwbaar. Maar waarom zou het ook al lemaal waar moeten zijn? We kunnen weliswaar proberen hem na te reizen, maar veel van de pracht die hij beschrijft zul len we nu, zeven eeuwen later, niet meer aantreffen. Het beste is hem in je luie leunstoel te volgen op zijn reizen langs Het Land van de Eenzame Boom en de koninkrijken Mangi, Tayjuan, Lamuri en alle andere uithoeken. POËZIE RECENSIE HANS WARREN 'Wij hebben alles nog te goed, de mooiste liefdesgedichten' door Jean Pierre Rawie. Uitgeverij Bert Bakker. Prijs: 25,00. Wij hebben alles nog te goed is een bundel met 'de mooiste liefdesgedichten' van Jean Pierre Ra- wie. Dat wil zeggen: de mooiste volgens de dich ter zelf. Naar mijn smaak ontbreekt echter het allermooiste liefdesgedicht dat hij ooit schreef. 'No second Troy' namelijk, waarin hij op verras sende wijze de Oudheid aan onze tijd koppelde. Zijn Helena, een vrouw 'die best een tweede Troje zou verdienen', werd verpest door 'drank en heroïne'. Waarom werd dit ontroerende son net door de dichter voor deze selectie te licht be vonden? Ik vrees door een misverstand. Rawie denkt kennelijk dat zo'n concreet gedicht nooit zo goed kan zijn als een abstracter exemplaar. Het resultaat is dat deze bundel vooral vage leuzen bevat. Bemint de dichter een vrouw, een hond of een cactus? Het valt uit deze gedichten niet of nauwe lijks af te leiden. Te zelden is er een treffend detail-, te vaak een nietszeg gende algemeenheid. Rawie dicht niet over één liefde, maar over dé liefde, en dat leidt tot erg vervelende literatuur. Er is geen enkele aandacht voor het haar of de voetzool, de mond of de kont van zijn geliefden. In plaats daar van is er onpersoonlijke prietpraat, ver kondigd op een toon alsof het opzien barende inzichten betreft: 'Wij konden niet anders doen dan we deden,/ dus deden wij elkander zeer./ Het één brengt niet zelden het ander mede;/ niets bleef hetzelfde als weleer'. Voortdurend hoort hij 'de harmonie der sfe ren/ door alle alledaagsheid heen'. Over het la gere meent hij te moeten zwijgen, over het hoge re raakt hij helaas niet uitgepraat. Hij is kennelijk zelf in zijn dichter lijke plechtstatigheid gaan geloven. Als hij vroeg opstaat, ronkt hij: 'Reeds vroeg ontstegen aan het bed'. Het is moeilijk te verklaren dat Rawie bij het publiek zo'n populai re poëet is geworden. Kennelijk weet hij bij menigeen in ieder geval de schijn te we Ween dat hij grote dichtkunst bedrijft. Maar pas op, het is inderdaad slechts schijn. Me nigmaal levert hij niet meer dan pastiches, hulzen van geleende woorden die veel willen lijken doch in feite niets zijn. De roem vanwe ge zijn technische vaardigheid lijkt me ook al niet terecht. De rijmen zijn doorgaans niet meer dan rijmpjes: 'Wij hebben ook van nacht weer niet geslapen,/ wij hadden wl' ders aan ons hoofd:/ we leken even voorit geschapen,/ en alle leugens werden we; loofd'. Geschikt voor 5 december, niet vo andere dagen van het jaar. Af en toe wordt duidelijk dat Rawie aani beter kan, in 'Madonna', 'Toen je vanoc! en 'Park in Volterra' bijvoorbeeld. Even w hij in zulke gedichten de kosmos en de et heid. Dan maakt het zware gezwijmel voor lichte poëzie, klinkt een eigen sti plaats van de echo van anderen. Maar w moeten in deze bundel toch vooral een die uitblinkt in dooddoeners en stoplappe dichter die steeds lijkt te variëren op de bel nis: 'Al hebt u mij ten dode toe vermoei ben te moe om dood te gaan./ Ik leef vani gang tot ondergang'. Wij hebben alles t goed. het zijn woorden die niet bij de inhoi dit boekje passen. Het is eerder een geva wij hebben alles wel gezien. hMaiild[«ill4l 1. (3) Umberto Eco, Baudolino. Bert Bakker, 55,00 2. (-) Isabel Allende, Portret in sepia. Wereldbibliotheek, ƒ45,00 3. (1) Karei Glastra van Loon, Lisa's adem. L.J. Veen, 34,90 4. (4) Arnon Grunberg, De mensheid zij geprezen. Lof der zotheid 2001. Athenaeum-Polak Van Gennep, 29,95 5. (7) Lulu Wang, Seringendroom. Vassallucci, 42,90 6. (5) Harry Mulisch, Siegfried, De Bezige Bij, 39,90 7. (-) Nicci French, De rode kamer. Anthos, 39,90 8. (-) Boudewijn BQch, De wereld in een vitrinekast. Arbei derspers, 32,90 9. (8) Majgull Axelsson, Huis der nevelen. De Geus, 49,60 10. (-) Kader Abdolah, Een tuin in de zee. De Geus, 35,25 1. (-) Johannes van Dam, Lekker Amsterdam. Bas Lubber huizen, 19,90 2. (-) Jean Gastaldi, Het kleine boekje van het vaderschap. Archipel, 12,75 3. (-) Daniel Ofman, De kernkwaliteiten van het enneagram. Scriptum, 29,90 4. (-) Annegreet van Bergen, De lessen van burn-out. Spec trum, 31,95 5. (-) Jamie Oliver, De naked chef. Kosmos, 49,90 6. (7) Gabrielle Dorren, Een heiden verscheidenheid. Pro metheus, 58,50 7. (-) Helen Palmer, Handboek Enneagram. Kosmos, 60,90 8. (-) Hans Jansen, Het nut van God. Arbeiderspers, 39,90 9. (-) Cees Fasseur, Wilhelmina, krijgshaftig in een vormelo ze jas. Balans, 69,50 10. (3) Jamie Oliver, The naked chef is terug. Kosmos, ƒ49,90 De boekentoptien wordt wekelijks samengesteld op basis van verkoopcijfers van de boekhandels De Vries in Haarlem en Kooyker Ginsberg in Leiden. Hoe komt een boek tot stand nadat de schrijver zijn manuscript heeft ingeleverd? In de rubriek 'Binnenwerk' worden zes functies uit de uitgeverijwereld belicht Bericht vanuit het kloppende hart van de boekenbranche. Vandaag deel 1: de redacteur. Als Peter Nijssen, fondsredac teur van uitgeverij De Arbei derspers, me naar zijn kamer torent - de trappen houden niet op - wordt duidelijk dat het be staan van een fondsredacteur vooral hectisch is. „Maar ook leuk", voegt Nijssen daar met glim in zijn ogen aan toe. Opvallend zijn de keurige sta peltjes op z'n bureau; de een voor e-mailantwoorden, de an der voor telefonische reacties, weer een ander voor brieven. De dikste stapel is die met din gen waar hij nog niet aan toe is gekomen. Nijssen lijkt wel een communicatiebeest, maar een fondsredacteur leest toch ook literatuur? „De manuscripten liggen op de andere tafel", wijst hij naar drie grote stapels met dikke en veloppen. „Gevraagde manu scripten steek ik direct in m'n tas, ongevraagde lees ik niet van a tot z. Vijfzesde daarvan gaat daarna meteen retour. Er komen 1.200 ongevraagde ma nuscripten per jaar binnen, waarvan er gemiddeld vier als boek worden uitgegeven. En van gevraagde manuscripten komt ook lang niet alles uit. Als het niet goed genoeg is, wordt het natuurlijk niet gepubli ceerd", voegt Nijssen toe. Hoe gaat dat nou als hij een manuscript goed vindt? „Dan nodig ik de auteur uit om langs te komen. Ook om te zien wat voor persoon het is en of die iets kan met mijn kritiek. Zo'n gesprek is heel bepalend. Ik wijs er bijvoorbeeld op dat de blauwe deur van het huis op eens rood is geworden, of dat hoofdstuk 1 hoofdstuk 2 zou moeten zijn en dat hoofdstuk 2 eigenlijk wel helemaal weg kan. Dan duurt het soms maanden voor je de auteur weer ziet. Als ik m'n aanwijzingen enigszins in het manuscript terugvindt, kan het heel snel gaan en teke nen we een contract. Vervol gens gaat het herschreven ma nuscript naar de bureauredac tie voor de puntjes op de i." Ondertussen voert Nijssen een telefoongesprekje, waaruit ik opvang: „Dat is spierballerij, dat weten wij." Het klinkt heel poëtisch. Het telefoontje ont lokt me de vraag hoe zijn dag eruit ziet. „Dat is het leuke aan deze baan", antwoordt hij, „Dat kun je niet van tevoren zeggen. Ik kan je m'n agenda laten zien, daar staan helemaal Peter Nijssen Foto: Lex van Rossen niet zo veel afspraken in. Veel auteurs bellen 's morgens of ik later die dag tijd voor ze heb. Zo loopt een dag vol met din gen waarvan je geen flauw idee had dat ze je zouden overko men. Onverwacht stampvoe tende auteurs zijn bijvoorbeeld minder leuk, maar het is heer lijk om een auteur te kunnen vertellen dat-ie een prijs heeft gewonnen." Ook dat is veel praten. Wan neer leest hij dan? ,,'s Avonds", laat Nijssen weten, „in het weekend, en ook in de trein. Deze baan houdt niet op bij het verlaten van het kantoor." Vindt hij dat erg? „Nee", is zijn onmiddellijke antwoord, is ontzettend leuk. Zo'n R teursbaan beperken tot k 'ei toortijden is onmogelijk neemt iedere avond toch by mee naar huis." En ro zeulen, laat ik me ontvalli waarop Nijssen inhaakt:lei ook echt een fysieke trans 5_ hele stapels sleep je heen j,,' weer." Hij laat z'n tas ziel er robuust uitziet. Als ikz I1/ mer verlaat weet ik wat ei ingeschoven zal worden, sen heeft nog heel wat tei vanavond.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 32