RUISEN w Toerisme Rei 3 y Elic h t e n Zeven miljoen gulden voor een hut 'SENIOR WIL VAN ALLES EEN BEETJE MEER' Olympische opruiming o u FOLKLORE TERDAG 12 MEI 2001 Cruisemaatschappijen spreiden de komende jaren tienduizenden nieuwe bedjes voor de passagiers. Tot eind 2005 staan er 53 schepen op stapel, samen goed voor ruim 98.000 passagiers. Op een van deze schepen is het zelfs mogelijk 'appartementen' te kopen. iliefhebbers kunnen de ende jaren terecht op ver- ind veel nieuwe schepen, verven in onder meer nkrijk en Italië bestelden 21 itschappijen in totaal 53 bo- Daarvan komen er dit jaar iventien in de vaart. Ter j r jelijking: in 1998 namen de ^ngrijkste rederijen slechts nieuwe schepen in gebruik, ga is Klinge, directeur van Zee- s Cruises: „Er waren na- lijk cruisers die aan vervan- toe waren. Maar er worden omende jaren toch opval - meer schepen gebouwd normaal. Heel prettig, want ^Jrvaren cruisereiziger is ge- iets nieuws. Dat in we bij de boekingen." ;oedkoopste schip ('Sea Cl- I' voor Sea Cloud Cruises) ort( 975 miljoen: de duurste 3 i leen Mary II' voor Cunard) 1,9 miljard gulden, maximum aantal passa dat op de verschillende le schepen kan aanmon- )0kfen, varieert van nog geen )6-i passagiers tot 3.100. ijl maatschappijen zoals lival en Princess Cruises in voor schepen met 2.100 173 lfs een kleine 3.000 passa- houdt Holland America het op een maatje kleiner, dij ijf door Holland America estelde schepen kunnen naximaal 1.800 passagiers nemen. Ton den Haan, ceting en sales-directeur "Mand America Line in ipa: „Wij willen bewust massatoestanden aan P' d hebben." 98 lival Cruises pakt het heel ers aan. Net als Tussock 96 sing. Maar ook daar zijn de chillen evident. Carnival, iet cruisen dichterbij de in the street bracht, be lt over vijftien zogenoemde Ships en heeft voor de ko- le vier jaar nog maar weer zeven (motor) schepen be- met een gezamenlijke rdevan ruim zeven miljard en; Tussock, een Neder- 071 se reisorganisator, laat acht Si chepen rondvaren in de ijpren rond Turkije. Dat land is deze zomer ongekend popu lair bij Nederlanders en de Amersfoortse rederij profiteert daar van. Directeur Loes Dou- ze: „We hebben zo'n dertig procent meer boekingen dan vorig jaar." Tussock - regeren is vooruitzien - liet op de eigen Turkse werf twee schoeners bouwen die twee oude vervangen. Ook voor deze schepen geldt, dat elk zijn eigen route vaart met een kapi tein, een kok, één of twee ma trozen en zes tot achttien pas sagiers. Volgens Douze is er vooral veel belangstelling voor thema-reizen zoals een weekje zeilen met Cas Spijkers die een kook-clinic geeft. Ook in trek is een natuurreis waarbij Bob Ur- sum (directeur van de Hortus Botanicus) onderweg vertelt over sterren, planten en vissen. Is die belangstelling voor crui sen algemeen? „Ja", zegt Nor- bert van der Glas, sales mana ger van Cruise Travel Interna tional. In 2000 boekten daar 18.000 mensen een vaarvakan tie en dat was alweer 'tientallen procenten' meer dan het jaar daarvoor. Van der Glas bena drukt dat er in het bijzonder belangstelling is voor de grotere schepen. „De mensen willen graag zoveel mogelijk facilitei ten. En de kans daarop is groter met een groot schip dan op een klein." Volgens hem zijn Neder landers over het algemeen ge neigd te kiezen voor een goed kopere cruise waardoor ze wat extra's kunnen besteden aan inkopen of activiteiten op de plaatsen waar aan land wordt gegaan. „Duitsers besteden lie ver wat meer aan de cruise zelf." Ijsbaan Amerikanen behoren al sinds jaar en dag tot de grootste crui- sefans. Toch richt Festival Crui se zich vooral op de Europese markt. De vloot van vier sche pen wordt deze zomer uitge breid met het schip 'European Vision' en volgend jaar met de 'European Dream'. Beide sche pen zijn 251 meter lang en heb ben een capaciteit van 1.566 passagiers. Ook P&O North Sea Ferries profiteert van de stijgen- Cruisereizigers zijn zeer gevoelig voor iets nieuws. Daarom verschijnen er naast 'gewone' schepen ook steeds meer 'zeikruisers' op de zeven we reldzeeën. Publiciteitsfoto de belangstelling. Onlangs was de overdracht van de luxe-ferry 'Pride of Rotterdam' (voor maximaal 1.360 passagiers en 250 auto's). Het schip beschikt onder meer over luxe-suites, een a la carte restaurant, casi no, showlounge met twee ver diepingen en een cyberzone met internetfaciliteiten. Direc teur Peter van den Brandhof: „Dit schip is in alle opzichten gelijkwaardig aan moderne cruisers." Wat ontbreekt is een ijsbaan en een minatuur golf baan. Die zijn er wel op de 'Ex plorer of the Seas' dat vorig jaar in de vaart werd genomen. Cor nelia Breitbarth, directeur van Amca, generaal agent van Royal Caribbean International (eige naar van de 'Explorer of the Seas'): „Voor dergelijke sche pen is enorm veel belangstel ling." Zij verwacht dat de ko mende jaren de Europese markt voor cruises met zo'n dertig tot veertig procent zal toenemen. Het is nog even af wachten hoeveel belangstelling er is om een cruisehut te kopen. Dat kan bij rederij ResidenSea waar rond de jaarwisseling 'The World of ResidenSea' in de vaart komt. Er zijn 96 apparte menten te koop voor prijzen vanaf 7 miljoen gulden. Een tij delijk verblijf is ook mogelijk. „Er zijn al een paar apparte- :unt zo'n belangrijke p niet negeren", zegt s Frankenhuis, lid van de 1 van Bestuur van Travel 1Neerlands grootste operator. Hij doelt daar op de 50-plussers voor merkwaardig genoeg 114 r weinig reizen worden ]ganiseerd. land telt zo'n vijf mil- 50-plussers. Het is een p met veel vrije tijd èn Een aantrekkelijke ft, zou je zeggen, ook ontvf reisbranche. Toch ien brochures met 50- uuu vakanties een minuscuul Bitje vergeleken met de ,ke gidsen, die gericht zijn nf0i et traditionele gezin: va- moeder, zoontje van 11, 00 itertje van 9. Louis Fran- luis, lid van de Raad van uur van Travel Unie Ne- md (met merken als Arke en en Holland Internatio- Managers zijn rare we lk ken er maar heel wei- lie zich kunnen identifi- A met oudere mensen. Je het ook in de tv-reclame. 25» >'n houding is niet goed. nt zo'n grote, belangrijke - 'nietnegeren." ikenhuis, zelf 52 en dus ilijk ook 'senior', vindt ook dat er wat moet ver- r iren.Als je met deze nu»1 P wilt communiceren reizen, zul je er bijvoor- voor moeten zorgen, e reisgids afbeeldingen van een terrasje, een chap en een hotel waar- Louis Frankenhuis: „De reisbranche kan zich slecht identificeren met oudere mensen." Foto: GPD/Ronald de Bruin bij de klant het gevoel krijgt: daar zou ik kunnen zitten. En niet op de cover het kennelijk ideale gezin met man, vrouw, twee kinderen, plus een surf plank." Het aantal mensen boven de 50 neemt tot 2015 stevig toe. En eveneens staat vast dat die vergrijsde samenleving over veel vrije tijd en geld beschikt. Frankenhuis: „Het zijn men sen, die een stevig pensioen opbouwden. Ze hebben sober geleefd, huizen gekocht die inmiddels zijn afbetaald, en ja, dan hangt er een hoop geld boven de markt. Dat be tekent voor de reisbranche: een potentieel grote markt. Als het goed is gaan we een soort gouden eeuw tegemoet, die - gezien die vergrijzing - een zilveren randje heeft." Frankenhuis die met anderen een boek schreef, dat 'Marke ting voor senioren' heet, zou niet willen beweren dat de reisbranche grote bedragen steekt in marktonderzoek. „Waarbij ik aanteken dat het een nog vrij nieuwe bedrijfs tak is. Veertig jaar geleden pas begonnen we met massatoe risme. Maar goed, de houding van: we hebben een produkt, we stoppen het in een reis gids en we zien wel wat er op afkomt, die is voorbij. We moeten ons afvragen: wat wil die klant eigenlijk. Het onder zoek daarnaar zit nog in een pril stadium. Terwijl kennis van de klant toch in wezen een van de belangrijkste ge reedschappen voor ons werk zou moeten zijn." Maar het probleem is dat de seniorenmarkt niet echt een voudig in elkaar steekt. Fran kenhuis: „Je hebt groepjes met heel specifieke wensen. Wat wel duidelijk is, dat die senioren over het algemeen hechten aan comfort, verzor ging, veiligheid, rust en als het even kan een lijnvliegtuig in plaats van een charter. Kortom: van alles net een beetje meer. Daarbij komt dan nog dat ze hechten aan wat ze gewend waren: in ja nuari de zomervakantie uit zoeken, kiezen voor een tent je als je dat altijd al deed, kie zen voor een avontuurlijke vakantie ook als dat tot je ge woonten behoorde. Voor die laatste categorie hebben we trouwens een nieuw subpro- dukt ontwikkeld: Fifty Track, avontuurlijke vakanties voor ouderen." Frankenhuis was enige jaren terug degene die het idee van speciale senioren-reiswinkels lanceerde. Toen nog als di recteur van Kras Stervakan ties. Die winkels zijn er (nog) niet. „Nee, want je kunt ook de weg van de geleidelijkheid bewandelen en bestaande reisbureaus zo inrichten dat er voor die categorie senioren speciale ruimte komt. Het probleem daarbij is dat je je moet realiseren dat er veel se nioren zijn die niet op hun leeftijd aangesproken willen worden. Hetzelfde zie je trou wens bij jongeren. Die zoeken het ook liever zelf wel uit." Frankenhuis vindt dat de reis branche in de nabije toe komst ook rekening moet houden met de oudere single, met de alleenstaande in het algemeen eigenlijk. „Die groep wordt gestraft voor het feit dat ze gedwongen alleen reizen. Neem alleen al de ka mertoeslagen. Het kan gebeu ren dat een alleenstaande voor een reis van 395 gulden 250 gulden extra moet beta len. Ik vind dat de reiswereld ook in dat opzicht een flinke draai moet maken." ROB DE VRIES menten aan Nederlanders ver kocht", aldus Breitbarth. Meer informatie: Zeetourscruises 010-282.3861; P&O North Sea Fer ries: 0181-255.555; Tussock Crui sing: 033-422.0055; Cruise Travel International: 0341-371.137 en AMCA: 0900-CRUISEN (0900- 278.4736). Een flink aantal hotelketens probeert sinds kort gasten met forse kortingen naar Au stralië te lokken. De prijzen zijn lager dan gebruikelijk. Niet alleen omdat het laagsei- zoen is aangebroken, maar ook omdat er een overschot aan accommodatie is als ge volg van de Olympische Spe len die afgelopen zomer in Australië werden gehouden. Naar aanleiding daarvan im mers, werd een groot aantal hotels uitgebreid en kwamen er nieuwe bij. Alleen Sydney al kreeg 4.400 nieuwe kamers waardoor het totaal werd op geschroefd tot ruim 22.400. Ook in Melbourne en Brisba ne is de afgelopen jaren fors gebouwd. Volgens Gerrie Willemsen, woordvoerster van de Austra lian Tourist Commission, is een verblijf in Australië daar door op het ogenblik "verras send goedkoop'. Een verblijf in een 3-sterrenhotel kost vol gens haar zo'n 140 gulden per nacht. Een drie-gangen menu zou zo'n 20 gulden per per soon kosten. Onlangs heeft de Australian Tourist Commis sion een reisgids laten ver schijnen met onder meer in formatie over reisorganisato ren en aanbieders van logies- mogelijkheden in Australië. Meer informatie: telefoon (020) 487.45.41. Internet www.australia.com REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Hartverwarmend Gegevens van ruim honderd hotels die behoren tot de Stichting Holland Hotels Hartverwarmend zijn gebundeld in een onlangs verschenen brochure. Het gaat om zelfstandige hotels waarvan de eige naar de gastheer of gastvrouw is .Een 'Hartverwar mend Arrangement' (twee overnachtingen, twee keer ontbijt en twee diners) varieert van 195 tot 235 gulden per persoon). Meer informatie: telefoon (0172) 53.60.81. Internet www.hollandhotels.nl Orient-express Een treinreis met de Great South Pacific Express in Australië en een treinreis van Singapore naar Bangkok en Chiang Mai zijn opgenomen in het brochure van de Orient-Express Trains Cruises. Een woordvoerder van de Nederlandse agent, In- cento in Bussum: 'De verschillende treinen van Orient-Express hebben een geheel eigen en unieke sfeer, aangepast aan de landen waar ze doorheen rijden. Maar wat ze gemeen hebben is de stijlvolle ambiance, gastronomie op topniveau en een onbe rispelijke service.' Meer informatie: telefoon (035) 69.55.111. Golfen Met de 'Golf-Alpin-Pas' hebben liefhebbers toe gang tot 28 golfbanen in Tirol en het Salzburger- land Voor ongeveer 450 gulden is het mogelijk vijf 'greenfees' te reserveren, die gedurende de hele zomer geldig zijn. De golfers worden bij het boe ken met voorrang behandeld. De pas biedt een korting van ongeveer dertig procent en is te koop bij alle golfclubs en golfhotels in Tirol en het Salz- burgerland. Meer informatie: telefoon (0043) 512.72.72. Internet www.tiscover.com/tirol Fietsen Zo'n 400 bewegwijzerde fietsrondritten, het net van landelijke fietsroutes en ATB-routes zijn te vinden in de onlangs verschenen fietsideeënkaart. Er is ook informatie over NJHC-herbergen, trek kershutten en natuurkampeerterreinen. De kaart is voor 6,75 gulden verkrijgbaar bij onder meer de ANWB- en VW-kantoren. Vlaanderen Toeristische informatie en bijzonderheden van de Vlaamse kust van Knokke-Heist tot de Panne staan beschreven in een onlangs verschenen brochure die verkrijgbaar is bij Toerisme Vlaanderen Brus sel. Aanvragen van de brochure: telefoon (070) 416.81.10. Universum Waarom is de zon bij zonsondergang zo rood? Waar komen de golven vandaan? Dit soort vragen wor den beantwoord in het boek 'Zon, zee en sterren'. Allerlei natuurverschijnselen die men tijdens een zomer- of wintervakantie kan zien, worden daarin uitgelegd. Het boek is een uitgave van de Stichting Universum en de ANWB en het is daardoor zowel een populair-wetenschappelijke uitgave als een reisgids. Het is voor 24,95 gulden te koop bij de ANWB-vestigingen, boekhandels en in warenhui zen. Parijs Niet alleen de Parijzenaars zelf, maar ook de toe ristische bezoekers zie je steeds vaker op de fiets in de Franse hoofdstad rondrijden. In het boekje 'Parijs per fiets' (21,95 gulden) wordt een dag tocht beschreven die begint en eindigt in het cen trum, op de Place de la Bastille. Het gidsje van Jo ke Radius wordt sinds kort vergezeld van een inter netsite: www.fietsenparijs.nl M N Het is - op reis door de wereld - een goede gewoonte je op de hoogte te stellen van de plaatselijke, oeroude volksgebruiken. Daar zitten rare nummertjes bij. In Geraardsbergen (België) wordt van het gemeentebestuur verwacht dat ze op Vasten avond een maaltje levende goudvisjes nuttigen. En dichterbij nog, was ik in Langedijk getuige van een stratenrace met rij dende ziekenhuisbedden. In Santander (Spanje) weten ze ook van wanten. Toen ik daar laatst, ver na middernacht op de stoep van een bar een wijntje dronk, werd mijn oog getroffen dooreen groepje jongedames met zwaaiende schuimrubber piemels op hun hoofd. Het betrof een vrijgezel lenfeest. Eén van hen zou morgen trou wen. Mijn Spaans was er helaas te ontoerei kend voor. Maar graag had ik gevraagd wat de toekomstige bruidegom die nacht op z 'n kop droeg.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 31