Eeuwige roem is verzekerd tl Gesprek van de Dag o I Co Rentecapriolen Duisenberg Zomer Deelnemers Songfesti regisserer op interne j Uitvindingen III ZATERDAG 12 MEI 2001 152 Wim Duisenberg, president van de Europese Centrale Bank, verbaasde vriend en vijand in de financiële we reld deze week met een renteverlaging. Lange tijd ver weerde hij zich ten opzichte van de buitenwereld kra nig tegen de druk die met name vanuit de VS op hem werd uitgeoefendom mee te gaan in de trits rentever lagingen van de Amerikaanse centrale banken. Maar tot ieders verrassing legde hij afgelopen donderdag het hoofd in de moede schoot. Dat leek er tenminste op. Want met één been hield hij staande dat zijn weerbarstige houding om de Europe se rente tot nu toe te handhaven gerechtvaardigd was. Met het andere been zocht hij met met verve steun bij 'zeer recente ontwikkelingen' om aan te geven dat een bescheiden verlaging met een kwart procent toch een verantwoorde zaak is. Een spagaatstand die normali ter alleen voor turnsters en acrobaten is weggelegd. Duisenberg ziet bescheiden signalen dat de inflatie in de landen van de toekomstige euromunt dalende is. Hij spreekt ook over groeiramingen die een minder florissant beeld laten zien. Tegelijkertijd gebruikt hij cijfers - met name uit Duitsland - die er op wijzen dat de economie in de eurozone wat aan het afzwakken is. Het brengt Duisenbergtot de overtuiging dat de rente- status quo nu lang genoeg geduurd heeft. Een kleine correctie is op zijn plaats, vindt hij. Voor die onderbouwing brengt Duisenberg terecht het Europese perspectief als richtinggevend in stelling. Daarvoor is hij per slot van rekening ingehuurd. Maar afgezet tegen de ontwikkelingen in Nederland komt het rentebesluit in een heel ander daglicht te staan. Renteverlaging kan een inflatoir effect hebben. En daar zitten we in Nederland niet op te wachten. Juist gisteren werd bekend dat de inflatie in de afgelopen maand is opgelopen tot 4,9 procent en in twintig jaar niet zo hoog was. Bovendien kan het de lponontwikkeling - die dit jaar met 4 tot 5 procent toch al aan de forse kant is - nog verder uit het lood brengen. En goedkoper kapitaal le nen kan de investeringen aanwakkeren. Meer bedrij vigheid betekent meer vraag naar personeel. Dat maakt de krapte waarmee bedrijven kampen nog gro ter. De Nederlandse topbankier mag monetair Europa een dienst hebben bewezen, in eigen land wordt hem de rentereductie zeker niet in dank afgenomen. f ('IciRiV Geniet u ook zo van het warme weer? Eindelijk hebben we de kans om weer eens naar het strand te gaan. Lek ker hoor. Vijfentwintig graden, zacht briesje, boekje mee. En natuurlijk mijn draagbare teeveetje. Gespon sord door de krant, want waar ik ook ben, ik moet al tijd de laatste ontwikkelingen bij kunnen houden. Dus daar zat ik de afgelopen week, naast de koelbox, slechts gekleed in een zwembroek - op mijn leeftijd kan dat nog best-en een laagje factor 12. Met natuurlijk dat handige dingetje voor me op een handdoek. Er mag geen zand in komen. Het is even zoeken meestal, voordat je die antenne in de goede richting hebt. Maar verder valt het beeld altijd wel mee, een klein beetje beeldruis is niet onoverkome lijk. Een beetje sneeuw op het scherm was juist wel toepas selijk, zo bleek. Want wat gebeurt er? Ik zit net de dop van het minifles- je cola-light af te schroeven, een half oog op het schermpje - groot is het niet - als op Nederland 2 Ame rica's funniest home video's begint. 'Tjasses', denk ik, en ik neem een slok voordat ik aan de knop ga draaien om een of andere soap of zo te zoeken. Net te laat. In een leuk winters tafereeltje komt Bob Saget ons welkom heten bij de speciale kerstaflevering van de thuisfilm- pjes. Vijfentwintig graden, en we krijgen kerstmannen die uit een schoorsteen vallen, hondjes die de cadeautjes alvast uitpakken en verscheuren, kinderen die zich ka- potschrikken van Santa en een paard met een rendier vermomming op z'n hoofd geplakt. Denken ze wel eens na, daar in Hilversum, vraag ik me af. En ik ga zoeken naar iets leuks. Een kérstaflevering op de eerste zomerdag van het jaar. Wie verzint zoiets. En het wordt nog mooier. Ik zit 's avonds thuis de brandzalf op m 'n schouders te smeren, onder hilariteit van de rest van de aanwezigen - zij hadden factor 20 en hebben nergens last van - en de tv staat aan. SBS6. America's funniest homevideo's. Daar is Bob Saget, die ons hartelijk welkom heet bij de speciale kerstaflevering. In de stemming gekomen haal ik even een ijsje voor ie dereen. Ik kan toch moeilijk zitten, op de blaren. Lig gen komt er waarschijnlijk al helemaal niet van, van nacht. Misschien dat er vanavond wel een fijne kerst film op tv is. Er is altijd wel iemand die op een mislukt sterretje afstormt Meedoen aan het Eurovi sie Songfestival betekent in elk geval een stukje eeuwige roem vergaren. Songfestival-glorie blijft je aikters:lgen tot je laat ste snik. Krijg je na je overlijden een nieuwsbe- richtje in de krant, dan wordt er fijntjes in ver meld datje in 19-zoveel als zestiende eindigde op het festival in Lutjebroek. Vergane glorie blijft in Eurovi sie-verband floreren. Nicki French, de zangeres die vorig jaar voor Groot-Brittannië ge nadeloos onderuit ging, vertoeft vier dagen in Kopenhagen. En ze is beschikbaar voor inter views, zo maakt een veelvuldig uitgedeeld persbericht duide lijk. Het gekke is dat er altijd wel iemand op zo'n mislukt sterretje afstormt. Helemaal bijzonder is het ver haal van Johnny Logan. Hij haalde tot drie keer toe de zege binnen voor Ierland, maar heeft daar voor zijn muzikale carrière nooit echt garen bij kunnen spinnen. Zijn songfestivallied jes wil iedereen horen en verder niets. Arme Johnny, het is hem niet gegund een leven te leiden buiten het songfestival-circuit. Nou doet de Ier daar zelf trou wens ook gretig aan mee. Zijn nieuwe album - uiteraard met al zijn songfestivalhits - is uitge rekend in Denemarken opge nomen. Afgelopen woensdag hield hij om middernacht een 'showcase' om de cd te presen- Geen uitgesproken favorieten dit jaar op het Eurovisie Songfestival. Dat maakt de kans op een span nende ontknoping alleen maar groter. In totaal 23 landen treden vanavond (Nederland 2,21.00 uur) aan in het enorme Parken stadion in Kopenhagen. Natasja Crone Back (30) en Soren Pilmark (45) presenteren de 46ste editie van de liedjeswedstrijd. Frankrijk, Slovenië, Zweden, Griekenland en Denemarken worden voor zichtig getipt als mogelijke win naars. Maar hoe zit het met de rest? Een overzicht. 1. Nederland Michelle met Out on my own. Het meest ingetogen liedje van de avond. Kabbelt maar voort en voort en mist daardoor overtui gingskracht. Wat later inschake len is dus niet erg. Sterkste punt: de uitstraling van deze 19-jarige conservatoriumstudente is puur naturel. 2. IJsland Two Tricky met Angel. Grote na men achter deze inzending. Maar dat is aan het resultaat niet af te lezen. Huppelt ongehinderd voort tot de drie minuten vol zijn. Simpel, rechttoe-rechtaan, gê nant. 3. Bosnië-Hercegovina Nino Prses met Hano. De Bos- niërs scoorden twee jaar geleden onverwacht hoog met een soort gelijk deuntje. Deze ethno-pop- song probeert die truc te herha len. Nu maar weer gewoon af straffen? 4. Noorwegen Haldor Laegreid met On my own. Klassieke songfestivalballade met uitgebreid orkest-arrangement. De 31-jarige Haldor beschikt over een opmerkelijke stem en is een gevierde musicalster in eigen land. Je zou hem er eigenlijk niet bij moeten zien. Ogen dicht dus. Michelle, de Nederlandse afgevaardigde voor het Eurovisie Songfestival, poseert bij de beroemde zeemeermin in de haven van Kopenhagen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden teren. De zaal was redelijk ge vuld om dit Eurovisie-icoon (inmiddels een gezette veerti ger) in levende lijve te aan schouwen. Wat bezielt een mens om zich midden in de nacht over te ge ven aan zo'n obscuur evene ment? Gewoon: je wilt het mee maken als je in de buurt bent, want anders zou je het nooit David Civera uit Spanje. Foto: AP 5. Israël Tal Sondak met Ein davar. Tradi tioneel kibboetsliedje met een voorzichtige dance-beat eronder. Dat laatste was goed voor een rel in het thuisland. Is vast populair bij zestig-plussers. Sondak wil dan ook graag directeur van een bejaardenhuis worden. 6. Rusland Mumiy Troll met Lady Alpine Blue. Griezelige rockband uit Rusland zingt in het Engels. Daar is geen touw aan vast te knopen. Een opmerkelijk geluid, dat zeker. Totaal on-songfestival-achtig. De communisten noemden de band destijds 'sociaal gevaarlijk'. Valt nu reuze mee. 7. Zweden Friends met Listen to your heart beat. De zoveelste Abba-kopie uit Zweden. Refreintje is aansteke lijk, blijft hangen en daardoor een kanshebber. Wie goed luistert, hoort de Belgische inzending van 1996 voorbij komen. Kortom: re gelrecht jatwerk. 8. Litouwen Skamp met You got style. Een po ging om alle muziekstijlen in drie minuten te proppen. Op cd een heel aardig en eigentijds pop deuntje. Helaas blijft daar live niet veel van over. De band be- geloven: een Ier die de zoveel ste poging onderneemt zijn zangcarrière van de grond te krijgen zo ver weg van zijn va derland. Ook de Olsen Brothers, de win naars van vorig jaar, proberen nog een graantje mee te pikken. Overal worden ze als ware hel den ontvangen. Gistermiddag presenteerden ze in het bijna hoort tot de top van de Litouwse popmuziek. Zangeres Erica Jen nings is van Ierse afkomst. 9. Letland Amis Mednis met Too much. Ei genzinnige muzikant met een liedje dat geen potten zal breken. Hij ziet het songfestival als een grap. Da's natuurlijk de juiste in stelling. Mednis is in eigen land een actief baasje in de muziek en op tv. 10. Kroatië Vanna met Strings of my heart. Deze blonde jongedame wil haar gevoelige snaren laten bespelen. Ze vat haar boodschap samen in een bombastisch lied met een zi geunerachtige vioolsolo en een simplistische tekst. De arrangeur heeft heel goed geluisterd naar Shirley Bassey's This is my life. 11. Portugal MTM met So sei ser feliz assim. Je vraagt je af waarom die Portuge zen nog meedoen. Het vleugje soul kan dit liedje niet opwaarde ren. De mannen doen denken aan de Olsen Brothers van vorig jaar. Saai, saai, saai. 12. Ierland Gary O'Shaughnessy met Wit hout your love. De Ierse omroep wilde af van dit soort songfesti valrepertoire, maar het volk dacht daar anders over. Alweer een bal lade in Johnny Logan-sferen. De kwaliteit wordt er met de jaren niet beter op. Gary is een voetbal een eeuw oude pretpark Tivoli hun nieuwe cd met de toepas selijke titel 'Walk right back'. De kans is groot dat het schijfj e de Nederlandse platenzaken niet haalt. Liefhebbers hoeven niet te treuren: internet is tegen woordig een uitkomst voor het vinden van dit soort rariteiten. Onze Michelle houdt inmiddels alle plichtplegingen voor ge- Lindsay Dracass uit Groot-Brit- tannië. Foto: AP De Duitse Michelle. Foto: AP fanaat en is blij dat hij in zo'n groot stadion mag zingen. 13. Spanje David Civera met Dile que la qui- ero. Het 22-jarige broertje van Ricky Martin met een zomerse liefdesverklaring die inhaakt op het nu zo populaire latin-genre. Een beetje dertien-in-een-dozijn, maar wel vrolijk. Het lachebekje studeert voor computertechni cus. 14. Frankrijk Natasha St-Pier met Je n'ai que mon dme. Een sterk Frans chan son met klassieke opbouw. Staat als een huis. Deze jonge musical ster heeft een stem die in de ho gere regionen klinkt als die van Celine Dion. Natasha zong eerder de sterren van de hemel in de musical 'Notre Dame de Paris'. 15. Turkije Sedat Yüce met Sevgiliye son. Turkse conservatoriumstudent zingt een liedje dat zo uit een musical had kunnen komen. Een beetje zeurderig deuntje dat te lang doordreutelt. Neem rustig de tijd om de glazen bij te vullen. 16. Groot-Brittannië Lindsay Dracass met No dream impossible. Zestien lentes jong en net verlost van een beugeltje voor Gary O'Shaughnessy uit Ierland. Foto: EPA Internet-liefhebbers I nen vanavond zelf he rovisie Songfestival n seren. Yahoo! en de E se omroep DR geven dens de finale live vijl visiesignalen door via ternet. Daarmee kun: de computer-wizzard bepalen vanuit welke ze het festival willen 1 ken. Iedereen die daarin experimenten, kan op www.songcontei De Deense omroep si dat ook een groot aan van de deelnemers ge rende de Grote Avonc reid zijn om te chatte met internetters. Dei tv-signalen bieden de genheid om de deeüii mers van dichtbij tei gen of om een kijkjes ter de schermen te ne Uiteraard is ook de te e sieregistratie van het Songfestival via inten volgen. DR gebruikt i taal 25 camera's oml evenement in beeld brengen. zien. Poseren bij het minuscule beeldje van de zeemeermin en de Nederlandse party in een ga lerie voor moderne kunst waren voorlopig haar laatste publieke optredens. De aan dacht gaat nu naar de reeks ge nerale repetities en de finale van zaterdagavond. Alle berichten over jurken kun nen overigens weer ingetrokken de laatste correcties. Zou een veelbelovende zangeres moeten zijn, maar heeft dat tijdens dé re petities niet waar kunnen maken. Zingt een popsong van veteraan Russ Ballard. Die laatste hoge noot is wel erg riskant. 17. Slovenië Nusa Derenda met Energy. Een agressieve beat smijt deze blonde schreeuwlelijk de huiskamers in. Bleek in het verleden al vaak ge noeg een succesvolle formule te zijn. Nusa timmert al tien jaar aan de weg. Ze kan ook erg leuk jodelen. 18. Polen Piasek met 2 long. In eigen land een gerenommeerde popzanger met indrukwekkende staat van dienst. Komt met een popsong die alsmaar voortkabbelt zonder echt op te vallen. Piasek speelde onlangs nog een rol in een Poolse opera-productie. Zijn pretoogjes verdienen wel een paar punten. 19. Duitsland Michelle met WerLiebe lebt. Een ware Duitse vamp. Heeft alles in huis om een grote ster te worden. Behalve dan een aangename stem. Met haar scherpe smurfen geluid zingt deze 29-jarige dame een heel klassieke schlager. Zon der geluid veel leuker. 20. Estland Tanel Padar Dave Benton met Everybody. Merkwaardige combi- worden. Het setje klediii we eerder deze week aai haakje zagen hangen, is luut geen jurk. Zo wordl le kanten beweerd. „Als 3 len dat Michelle een juii draagt, keren we om en j, we naar huis", aldus coi 1( André Remkes tijdens ei deling door zonnig Kopi gen. Hoe het ook afloopt voo 1 chelle, die eeuwige Euro je roem is nu al binnen. Oi g voelt ze zich hier een bu e beentje. „Ik sta liever op e, pop", zegt ze. Als dat 000| is ze de eerste songfestii didaat die dat voor elka. MARTIN HERMENS De Franse deelneemster I St.Pier Foto: AP natie van oude man en jc broekie met een deuntje 1 denken aan de hits van DI man, aangevuld met een Village People. Maakt wei druk. Meneer Benton wo> een tijdje in Rotterdam. 1 III zong vorig jaar in het koojgr vriendinnetje Ines en ma ir destijds ook veel ruzie mi cl 21. Malta 1' Fabrizio Faniello met An i i summer night. Malta valt 1. nieuw terug op het BZN- 01 Simpel deuntje dat sollici cl naar een zomerhitje. Wel )g voorspelbaar. De 20-jarig e) niello is een ster op Main dat ben je daar al snel), grafie heet vernieuwend 22. Griekenland Antique met Die for you} in Zweden, maar vol Grie in de aderen. Eigentijdse^ song uit de categorie Sca et sche dance, aangevuld m 6l vleugje Griekse orthodox re, produceerd volgens bepi cept. De Grieken zelf zijn j. blij met deze importkand Q( 23. Denemarken ?j M Rollo King met Never [r; you go. Twee voormalige n meesters zingen een wat n lig, maar aanstekelijk liec lijke uitsmijter die uitnod s j lekker mee te klappen. D dine is Signe Svendsen, t gestudeerd muzieklerare f tergrondzangeres bij Aqi °e Ik zal het wel weer opknappen. Hoe vaak heb ik al niet het initia tiefgenomen als het ging om ver beteringen in en rond het huis. De trouwe lezer zal zich mijn be moeienissen met het pannendek- X' sel herinneren. Stapelbaar en ook als vergiet te gebruiken. En nog niet zo langgeleden publiceerde ik op deze plek mijn uitvinding van de parasolhoes voor parasols met een zwenkarm. Inclusief werktekenin gen. Ik zal even een paar mini-ideetjes weggeven. Om wat vertrouwen te win nen bij de lezer die met mijn heilzame werk minder op de hoogte is. Het kof fiefilter. Heeft vaak zo'n lipje aan de bo venkant zodat het papier makkelijker uit elkaar te trekken is. Mijn vondst: geef één kant van dat lipje een apart kleurtje. Dan weet je voortaan welke kant je uit moet trekken. Simpeler gevalletje: je hebt twee soorten koffiemelkfiessen. De één met korte stompe hals, de ander met lange dunne hals. Sug gestie: koop de korte halsvariant. Die past beter in de meeste ijskastdeuren. Waarom geef ik mijn (uit)vindingen weg in de krant? Niet alleen uit altruïsme. Ik wil dat er iets meegedaan wordt. Upikt mijn ideeën misschien op want als iets opgeschreven wordt, vindt het zijn weg. Tot gemak van de mensheid want voor min der doe ik het niet. Ten aanval! Het koffiezetapparaat. Wat ik wil is eenvoudig: één apparaat dat drie dingen bevat. 1) een koffiezetter, 2) een thermoskan, 3) een waterkoker. U hebt zo'n ding in huis, zegt u? U vergist zich. U hebt, net als ik, een apparaat dat koffiezetter en waterkoker in zich verenigd. Maar een thermoskan zit er niet bij. De koffie druppelt in zo'n glazen of plastic schenkkannetje. En om te voorkomen dat uw koffie bitter wordt, moet u de zaak óverschen ken in een aparte thermoskan. Wat zegt u? U be zweert mij dat u wel een thermoskan en koffiezet ter in één apparaat hebt? Is mogelijk. Zoiets heb ik ook gehad. Maar daar zit weer geen wa terkoker ensolijjk bij. Geloof me vrienden, een apparaat bestaande uit de heilige drie-eenheid: koffiezetter, thermos kan en waterkoker, is in Nederland niet te koop Terwijl het toch geen duivelskunst is zoiets te fabri ceren. Dan heb ik nog wat extra wensen. Géén deksel bo ven de koffiefilter want dan kan ik die filter niet meer zien. En regelmatig klapt zo'n papieren filter- tje dubbel door de waterdruppels en dan moet je weer een hoop drab schoonmaken. Dus ik wil zicht houden op het druppelproces. Niet dubbelklapba- re filters zouden natuurlijk nog beter zijn. Vervol gens: geen smalle schenktuitjes aan koker en kan. Dat geeft maar aanleiding tot geknoei bij het op schenken. Ten slotte: mijn drie in éénapparaat moet leverbaar zijn in verschillend formaten. Mijn kinderen zijn het huis uit dus een klein exemplaar is voor mij voldoende. Een klein exemplaar dat niet te veel ruimte inneemt op mijn aanrecht. En dat mijn losse thermoskan overbodig maakt. De filter zelf en de koffiemelkfi.es heb ik hierboven al behandeld. Genoeg koffie voor vandaag. Dames en heren ontwerpers, het woord is aan u. Superster MICHAEL JACKSON ontkent dat hij van zins is de in 1985 verworven rechten van nummers van The Beatles weer te verkopen. In een verklaring zegt Jackson dat de rechten niet te koop zijn en ook nooit zullen worden verkocht. Ex- Beatle Paul McCartney zou overwegen de rechten van de liedjes van de Beatles van Mi chael Jackson over te nemen, zo meldden verscheidene Brit se media deze week. Jackson, die per dag ongeveer 35.000 gulden nodig heeft om al zijn persoonlijke uitgaven te bekos tigen, zit naar verluidt in finan ciële problemen. McCartney is er nooit gelukkig mee geweest dat Jackson in 1985 voor een bedrag van 30 miljoen Britse pond de rechten van de Beatle-songs kocht van de failliete platenmaatschappij Apple. Dieven hebbèni ketel die eensaa Sovjet-dictator toebehoorde onti uit een museum. i4 maakte het mini van binnenland! van Statins gebo Georgië bekend, ketel was een vai twee topstukken Stalin-museum geboorteplaats G dictator gebruikt tel om thee te ze het Kremlin. De] waarschijnlijk gestolen. Hetwi dag erg druk in' seum omdat G< einde van deT\i reldoorlog herdi

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2