Cultuur Kunst 'Je moet blijven oefenen, zeg ik altijd maar' Circus Shakespeare in een levend decor Ongeremd en origineel geluk bij Hans Hof Ensemble 'S'C'H'Ö W B U R G LE T D S F uaoziasprogramma 10 0 2--2 0 02 Ingewikkelde amoureuze verwikkelingen Rotterdam geeft Breitner terug unstRAI: (0 deelnemers ihrijver Klaus [hlesinger dood B krijgt Annie chmiat-collectie BELNU 071 5131941 V00RHET gers' singer'. „Annetje kwam steeds naar het Crest Hotel met haar leerlingen. 'Als je iets over timing wil leren, moet je naar Eddy', zei ze altijd. Toen ik laatst mijn solo-cd presenteer de, zat de Boomerang Bar vol zangers. René Froger was er, Gerard Joling, Denise Jannah, Rijk de Gooyer en André van Duin. Allemaal fans van mij." PAULIEN KOOPMANS Voorstelling: 'Een midzomemachtsdroom' door Opus One Regie: John Yost Cho reografie: Frans Schaven. Spel Frans Schaven, Barend van Zon, Linda van Nim- wegen e.a. Gezien: 11/5, Leidse Schouw burg, Leiden. In een visioen kan alles. In het rijk der fabelen wordt een ezel verliefd op de elfenkoningin. Plagerige kleine wezentjes (dwaalgeesten) dansen in de nacht, terwijl de maan buitelt om zijn as. Overal klinkt akelig gegil en gekke, soms vrolijke, geluidjes. En er is mist. Veel duistere mist. De sfeer in 'Een midzomer- nachtsdroom' van Opus One is uiterst geheimzinnig. Om de wisselwerking van deze fanta siewereld met de gewone-men sen-wereld te kunnen begrij pen, moet je het achterliggende verhaal van Shakespeare ('A Midsummernightsdream') goed kennen. Dat verhaal is ingewik keld. Daarin lopen verschillen de verhaallijnen naast elkaar en door elkaar. De Griekse hertog Theseus gaat trouwen met Hip- polyta. Tijdens de voorberei dingen op dit huwelijk blijkt dat Hermia niet wil trouwen met Demetrius die door haar vader is uitverkoren. Maar Hermia is verliefd op Lysander, terwijl Hermia's vriendin Helena zich het liefst zou geven aan Deme trius. De verwikkelingen wor den nog erger als de elfenko ning Oberon zich met tovenarij met deze liefdes gaat bemoei en. Uiteindelijk staan alle per sonages in vuur en vlam, maar allemaal houden ze van een an der. 'Een midzomemachtsdroom' is misschien op het eerste oog een kleurrijke voorstelling met overweldigende dans en prach tige kostuums. Maar alle amou reuze verhoudingen worden door het aantal dubbelrollen in 'Midzomemachtsdroom' rond uit verwarrend. Linda van Nim- wegen speelt bijvoorbeeld Diana, Hippolyta en Titiana. Omdat haar kostuums en prui ken niet echt verschillen, vallen die rolwisselingen niet op. Bo vendien zijn er te veel persona ges, en te veel hoofdrollen, zo dat je als toeschouwer niet goed weet waarop je je moet richten. Daardoor is het stuk vooral een wanhopige poging van Opus One om Shakespea- res boek volledig te vangen. En dat blijkt een onmogelijke op gave. ROTTERDAM De gemeente Rotterdam gaat een aquarel van Breitner terug geven aan de rechtmatige erf genamen. De aquarel 'Jonge Vrouw' werd in de Tweede We reldoorlog gestolen en gekocht door Museum Boijmans van Beuningen. Onderzoek heeft aangetoond dat de aquarel van de heer E. de Vries was die bij het uitbreken van de oorlog in Amerika was. Rotterdam liet als eerste gemeente in Nederland onderzoek doen naar de her komst van kunst die in en rond de oorlog was verworven. Aan vankelijk kon geen uitsluitsel worden gegeven over enkele aquarellen waaronder die van Breitner. Inmiddels zijn de erf genamen getraceerd. flSTERDAM - De KunstRAl in nsterdam verwacht dit jaar ,'n 160 deelnemers. De beurs ordt dit jaar van 5 tot en met ljuni gehouden. Op de zeven- ïride KunstRAl wordt voor de »rde maal de aanmoedigings- njs West Art of Now Award 5,000 gulden en een beeldje) (gereikt aan een veelbeloven- iartiest. Van de tien kunste- iars die voor de prijs in aan- erking komen en die door een [V van particuliere verzame- irszijn geselecteerd, is tijdens beurs werk te zien. Nieuw derdeel is de manifestatie atements'. Deze bestaat uit n reeks opvallende installa- !s die door deelnemende ga jes zijn ingestuurd. Een ad- iscommissie selecteerde de werken. RUIN - De Duitse schrijver ius Schlesinger is in de nacht i donderdag op vrijdag in rlijn overleden. Schlesinger il door zijn kritische houding ongenade bij de autoriteiten h de vroegere DDR. In 1979 >rd hij uit de Oost-Duitse hrijversbond gestoten, hlesinger meende dat de )R bestand moest zijn tegen n kritische benadering en ireef daar ook naar. Zijn ek 'Leben im Winter' mocht zijn land niet worden ge- ïkt. Vanaf 1980 woonde hij in ist-Berlijn. Bekende werken n de overleden auteur zijn otel oder Hospital' (1973) en atullaund Busch' (1984). lorde Duitse film 'Ikarus' u ireef hij het scenario. if N HAAG - De Koninklijke Bi- g. Dtheek in Den Haag heeft de m zameling boeken van Annie G. Schmidt gekregen van ar vroegere uitgever, Reinold ipers. De verzameling omvat Ie tientallen eerste drukken ,0 herdrukken van boeken van di) schrijfster van onder andere penjanneke', 'Pluk van de tteflet' en 'Ja zuster nee zus- Een collectie met afbeel- Ci van hoofdfiguren uit de n van de succesvolle irijfster, bijeengebracht door I" ltgenote Tine van Buul van I uitgever, is overgedragen in het Kinderboekenmuseum, boekverzameling is in het aar 2002 voor het grote pu- ek te zien tijdens de kinder- ekententoonstelling 'Won- rland' in de Kunsthal in Rot- dam. a Eddy Doorenbos (79): van jeugdidool tot barpianist THEATER RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling: 'Geluk' door Het Hans Hof Ensemble- Gezien 11/5 LAKtheater Leiden Aldaar nog te zien: 12/5. Je hoeft maar een voet in de zaal te zetten of het decor neemt je al in zich op, als een plant die zijn stengels om je heen slingert. In deze prachtige, overrompelende omgeving leeft het Hans Hof Ensem ble zich uit op het thema 'geluk'. De paradijselijke sfeer doet je het gewone leven helemaal vergeten. Het kleinste geritsel tussen de planten is al genoeg om de spanning erin te brengen. Maar het blijft niet bij zacht geritsel. De personages baden in een ongrijp baar, absurd soort geluk en komen voortdurend met elkaar in botsing. Liefdesscènes, het genot van tropische vruchten, een kaartspelletje, loom over de grond rollen: het zijn niet eens zo heel verrassende vormen van geluk. Maar het Hans Hof Ensemble verbindt er zulke geestige en originele vondsten aan, dat je hier een volstrekt nieuwe gelukservaring meekrijgt. De manier waarop een man met een handtas en een wekkertje een zonnebadende vrouw probeert tot blinde erotiek te verleiden, is schitterend en ontwape nend. Ook in het kaartspel kan men zijn geluk zoeken, maar dat wordt wel erg moeilijk als door het gekronkel niet meer duidelijk is wie aan het spel is en met welke hand. Maar de grootste kracht van de voorstelling zit in de bewegingen. Zel den zie je zo'n ongeremdheid, die te gelijk zo tintelend en geestig is. Liefde en lompheid gaan hand in hand. Wat zacht begint kan op een molesterend duet uitdraaien. De dansers zwiepen elkaar ruw heen en weer, mangelen el kaar tussen hun benen, gaan op el- kaars hoofd staan of bonken eikaars hoofd op de vloer. Het doet plaatsver vangend pijn als je het ziet gebeuren, maar alles gaat daarna zo pijlsnel ver der, dat je steeds weer in de lach schiet. En in die vaart flitst het door je heen hoe onschuldig het uiteindelijk alle maal is. De dansers pakken niet alleen elkaar hard aan, ook de flora moet er duchtig aan geloven. Soms lijkt het een zootje, maar het kan niemand ont gaan hoe precies en uitgekiend de be wegingen in elkaar zitten. Het enige minpunt is dat de voor stelling aan het eind een beetje inzakt. De slotscène, waarin de dansers, net als aan het begin, op hun buik over de vloer glijden, duurt te lang en heeft niet meer de spitsheid van het gedeel te daarvoor. Han de Willigen and His Maui Islanders. ,,In de oorlogsjaren was Hawaïmuziek razend po pulair. We wisten nauwelijks waar Honolulu lag, maar 't was in ieder geval ver weg en daar ging 't om." Met de opkomst van pop ver dween de interesse voor de mu ziek van Doorenbos. Hij emi greerde naar Spanje, waar hij midden jaren zestig zijn huidi ge vrouw ontmoette. ,,Ik zat destijds in de jetset van Marbel- la en was gaan schilderen. Tot mijn eigen verbazing had ik daar veel succes mee. Sean Connery en Gina Lollobridgida kochten mijn doeken. Toch was ik niet gelukkig. Ik zat middenin een scheiding en was flink aan de drank. Veel zuipen, veel joints roken, dat deed iedereen daar. We jaagden al ons geld er doorheen. Micky heeft mij uit de fles getrokken. Dankzij haar ben ik zo oud geworden. Ze is een Fran<;aise en heet eigenlijk Micheline. Maar ze wil niet in verband worden gebracht met autobanden. Nooit geweten dat ik zó lang bij dezelfde vrouw zou blijven." Midden jaren tachtig kreeg in Marbella het massatoerisme de overhand en vestigde hij zich in Nederland. ,,Het was moeilijk, hoor. ledereen was mij verge ten. Weet je wie mij erg heeft geholpen? Ann Burton. Toen we hier zonder een rooie cent arriveerden en bij haar moesten logeren, hielp ze mij aan een woning en aan een aardig auto- tje; de betaling kwam later wel. En daarna hielp ze mij aan een schnabbel in het Amsterdamse Crest Hotel. Annetje was echt een schatje. Zó sociaal, zó lief." Tegenwoordig is hij 'a sin- Festival a/d Werf: geen steltlopers en grote spektakels Minder theater met grootse effecten, gooi- en smijtwerk, botte grappen en knipogen naar camp en wansmaak. Meer persoonlijk getinte voorstellingen, met echte emo ties, esthetiek en meer diepgang. Jeffrey Meulman, di recteur van Festival a/d Werf, belooft dat het Utrechtse theater-, muziek- en kunstfestival dit jaar compleet an ders zal zijn dan de vorige editie. De hand van de programmeur is dit jaar duidelijk te herken nen. Bij zijn aanstelling twee jaar geleden, rekende hij af met de tendens binnen het festival om voorstellingen te maken die nauw aansloten op de realiteit van alledag. ,,Ik denk dat het festival sinds vorig jaar theatra ler is dan ooit", zegt hij op het grasveldje achter Huis a/d Werf, de thuisbasis van het fes tival. „Vorig jaar voelde ik dui delijk de behoefte om te reage ren op de platheid in de maat schappij. Ik reageerde daarop door voorstellingen te pro grammeren die er nog harder op inhakten. Dit jaar wilde ik op zoek gaan naar theater dat het hoofd en het hart prikkelt. Je zou kunnen spreken van een soort van verdieping." Een bezoek aan de voorstel ling 'Graft - Tales Of An Actor' van de Engelse acteur George Dillon, was volgens Meulman het startpunt van het denken over dit festival. „Dillon ge bruikt geen lichteffecten en geen decor. In zijn monoloog moet hij het doen met zijn stem en zijn talent als acteur. Sober der kan het niet. Dit is theater in zijn meest naakte essentie. Het greep me ontzettend aan, in al z'n eenvoud. Ik wilde die voorstelling dan ook per se hebben." Als het aan Meulman ligt, or ganiseert hij elk jaar een ander soort festival. „Als festivalpro grammeur reageer je toch op de tijdgeest", zegt hij. „Wat altijd zal blijven is dat dit festival nooit zal kiezen voor de gemak kelijke weg. Onlangs moest ik mijn collega's van de zomerfes tivals toespreken. Ik heb een pleidooi gehouden voor risico volle producties. Zorg ervoor dat niet alles opgaat in een zee van amusement. Probeer niet gemakkelijk te scoren, want je timmert alles dicht. Alleen door risico's te nemen, door makers ruimte te gunnen om dingen te maken die zouden kunnen mis lukken, zorg je voor doorstro ming, voor nieuw elan en ver nieuwing. Theater bestaat bij de gratie van het nemen van ri sico's." Om die reden heeft Meulman dit jaar gekozen voor de in stroom van nieuwe, jonge groe pen als TG De Maan, Drie Naakte Mannen en Yell-O Company. De grootste produc ties staan in Hal 3 en Hal 4 van de Jaarbeurs. 'Circus Shakespe are', de nieuwe productie van Zuidelijk Toneel/Hollandia gaat daar in première. Al weken lang zijn ze aan het bouwen in de Jaarbeurs om de kale hal om te toveren in een levendige Jaar markt met koorddansers, clowns en poffertjestenten. Het fungeert als levend decor voor de voorstelling, die ongeveer drieënhalf uur duurt. Een hal verder, in Hal 4, is de Gentenaar Arne Sierens met zijn gevolg te gast. 'Niet Alle Marokkanen Zijn Dieven' kreeg veel publiciteit vanwege de titel van de voorstelling. Het stuk, een zoektocht naar culturele verschillen, werd luid bejubeld door de Belgische en Neder landse pers. Theatermakers als Christine van Stralen ('Wij, Christina'), het Rotterdamse choreografen- collectief Lieber Gorilla ('Gorilla Goes Beautiful'), Hotel Modern (met de alleszins aanbevelens waardige voorstelling 'De Grote Oorlog'), Theaterfirma Growing Up In Public ('On The Road") en Ine te Rietstap ('Sletjes') wa ren eerder op Festival a/d Werf te zien met andere producties. Andere bekenden zijn Mugmet- degoudentand (met de voor stelling 'Mexico, The Paradise In Me', Kassys en Liesbeth Grit- ter met de bewegingsvoorstel ling 'Baas Slaat Man' en het ca baretduo Schudden (met 'Dummy'). Wie 's avonds na de voorstel lingen in Utrecht wil blijven hangen, kan terecht in het Fes tivalpaviljoen op de Neude. Daar treden elke avond om 22.30 uur bands op. De nadruk ligt dit jaar op feestelijke dance, met als meest aansprekende namen Zuco 103, Moodphase 5ive, Mindmenders, The Proov en Headmix. Festival a/d Werf, van don derdag 17 tot en met zaterdag 26 mei op diverse locaties in Utrecht. ISTERDAM GPD dy Doorenbos wordt dit jaar hlig. maar moet nog steeds lere avond werken voor zijn Dod. Toch klaagt hij niet. In jaren vijftig was hij een ïgdidool en een sekssymbool. ;e( j won de populariteitspolls in sector 'mannelijke vocalis- i Als hij zich vertoonde in ikels en restaurants, stootten mensen elkaar aan: „Kijk, jjjlar is Eddy Doorenbos!" Een Ie generatie zangers groeide l& met zijn platen. !u is Doorenbos barpianist. !blj treedt al sinds 1997 tien anden per jaar, vijf dagen rweek, vier uur per avond op in de Boomerang Bar van het i eraton Hotel op Schiphol. Op aa overige avonden schnabbelt v op privéfeesten. Een kwestie n 'brood op de plank', zegt nuchter. „Ik krijg anders al- ?n AOW. Bovendien is mijn ouvv Micky meer dan twintig ar jonger dan ik en dus nog tg niet in de AOW-leeftijd." l^ter zal hij vertellen dat hij b halve Micky ook nog een in- >ei ,nend kleinkind moet onder- e oden; de achtjarige zoon van instabiele dochter. Toch 'kpdt hij zichzelf niet zielig. „De re omerang Bar is een aardig tóe, hoor. Ze stemmen de ugel voor mij en er wordt os echt geluisterd. Laatst toen was hier een ouder Kpaar uit Kansas City. En- usiaste mensen; kwamen trtdurend met fooien en ver- ^nummers. Dat vrouwtje S nog met mij Unforgettable !°ngen. Helemaal niet slecht, daar, op die stoel, zat La- p(i ya lackson, vorig jaar. Uren- 'g- Met een gezicht als een 'Circus Shakespeare', de nieuwe productie van Zuidelijk Toneel/Hollandia. Foto: GPD/Jaap de Boer Eddy Dooren bos: „Ik had een pianojuf met een heer lijke boezem, daar kon ik mijn ogen niet van af houden." Foto: GPD/George Verberne sfinx, van al die plastische ope raties. Ze stuurde de hele tijd een mannetje naar mij met ver zoekjes; ik heb het halve Sina tra-repertoire voor haar gezon gen." Het engagement in deze roodpluchen bar geeft hem de gelegenheid zijn pianotechniek te verbeteren. „Je moet blijven oefenen, zeg ik altijd maar. Vooral ik, want ik ben eigenlijk gitarist van huis uit. De piano ben ik erbij gaan doen toen ik in The Millers zat, vijftig jaar te rug. We hadden aanvankelijk Pia Beek op piano en die had absoluut geen tempogevoel. Al le tempo's zwabberden." Eddy Doorenbos is een heer van stand. Recht van lijf en le den en voorzien van een ele gante grijze kuif. Hij spreekt al het horecapersoneel aan met de voornaam: „Zeg lieve Karo- lien, geef je die meneer van de krant nog een drankje?" Hij verkeert bij voorkeur in het ge zelschap van vrouwen, vertelt hij in een pauze. „Vrouwen fas cineren mij. Dat begon al op mijn dertiende. Ik had een pia nojuf met een heerlijke boe zem, daar kon ik mijn ogen niet van afhouden. Ik wist het zo waar een paar maanden bij haar vol te houden. Verder heb ik nooit zoveel gestudeerd; ik ben meer een man van de prak tijk." „We hadden ook een gitaar thuis waar ik wel eens op zat te pingelen. Mijn eerste vriendin netje zei een keer dat ze mij zo lief vond als ik iets zong terwijl ik wat akkoorden aansloeg. Nou, toen ging ik natuurlijk meteen verder met die gitaar. Achteraf gezien realiseer ik mij dat ik bij al die meisjes de warmte en de aandacht zocht die ik thuis moest missen. Ik neem mijn moeder niets kwa lijk, want ze bevond zich in een moeilijke situatie. Ze had zeven kinderen uit twee huwelijken, was toen wéér gescheiden en werd vervolgens onterfd door haar deftige Haagse familie. Ik zei een keer dat ik nooit muziek durfde te maken als zij in de ka mer was: 'Jij bent altijd zo koel, zo afstandelijk, mamma.' Toen viel ze mij huilend in de armen; het was de enige keer dat ze dat deed." Eddy mocht niet de muziek in, werd naar de Zeevaartschool gestuurd en bracht het daar zo waar tot gediplomeerd 'Kapi tein op de Grote Vaart'. Maar in diezelfde tijd trad hij al op met Kan ook per fax 071 5134543 en e-mail info@leidseschouwburg.nl Of afhalen, vanaf 18 mei

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25