Jeugd mag geen bollen meer pellen 7 Katwijkse ambtenaren gaan op proef telewerken Duin Bollenstreek SPRINGTIJ 'Flats aan de Bernhardlaan worden absoluut niet gesloopt' Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 onsulente nderscheiden «bat politici D jongeren Nog maar even kleurrijk Hogewoning droogbloemen vertrekt van voormalig Floracomplex UTERDAG 12 MEI 2001 21 NSBURG Voor haar verdien- le [nals woonconsulente bij ningbouwvereniging Spino- ieeft mevrouw Spierenburg- bbeldam vanmorgen uit nden van burgemeester Van Lee een koninklijke onder- leiding ontvangen. Naast j werkzaamheden voor Spi- aregelde zij 21 jaar lang de kctes voor het Reuma-fonds organiseerde zij activiteiten jr de vrouwenbond. De on- B scheiding kon haar niet eer- uitgereikt worden vanwege ]J ir vakantie. [WUK Katwijkse jongeren en litici gaan maandag 28 mei in Schuit aan de Dwarsstraat t elkaar in debat over onder- rpen als huisvesting (het is ir jonge Katwijkers moeilijk neen huis te komen), het uit- nsleven (de wekelijkse over- in het centrum) en het eve- nentenbeleid (dat live mu- tfeesten in de weg staat). 3 debat begint om 20.00 uur. egentonnen aanbieding 5EAls de gemeenteraad er dmei mee akkoord gaat, men Lissenaars tegen een itrekkelijke prijs een regen- aanschaffen. Het Lissese ege rekent erop dat het drie- iderd tonnen met een in- n id van 200 liter kan afzetten. tonnen - uitgevoerd in o nvriendelijk' donkergroen - i ui ongeveer 43 gulden per kkosten en zijn van polye- leen, volgens wethouder iZijl (Nieuw Lisse) de meest euvriendelijke kunststof, actie doen we om mensen timuleren om waar mogelijk gj inwater te gebruiken in atsvan drinkwater. Dan eten we denken aan het sen van de auto, het be- oeien van de tuin en het wa- even van de planten. Deze ie zal op zichzelf de wereld lurlijk niet van de onder- g redden, maar alle kleine tjes helpen." De bollentelers moeten op zoek naar alternatieven voor het pellen van bollen door jongeren onder de zestien. Vorig jaar werd door de Arbeidsinspectie al bedongen dat jonge vakantiewerkers onder bepaalde omstandighe den voortaan uit den boze zijn, maar toen werd dat toch nog gedoogd. Voor dit jaar geldt dat niet meer. BOLLENSTREEK - Wie nog wil genieten van de kleurrijke bloemenpracht in de Bollen streek, zoals hier aan de Gooweg in Noordwijkerhout, moet snel zijn. De telers zijn inmid dels begonnen met het 'koppen'. De bloemen zijn voor hen waardeloos geworden, de bollen worden klaargemaakt voor de handel. Foto Frans Roomer RUNSBURG ROB ONDERWATER Het Rijnsburgse bedrijf W. Ho gewoning, gespecialiseerd in droogbloemen, verhuist medio 2003 naar een nieuwe locatie naar de Vinkenweg. Volgend jaar wordt een begin gemaakt met de bouw van een volledig nieuw complex. Momenteel huist het bedrijf op het voorma lige Floracomplex aan de Flo ralaan in het bloemendorp. Ho gewoning heeft de gronden reeds aangekocht. Alleen de po litiek moet nog haar fiat geven, maar directeur Tromp Hoge woning verwacht weinig pro blemen. De verhuizing van W. Hoge woning naar de Vinkenweg maakt deel uit van de operatie om het bedrijventerrein aan de Floralaan 'vrij' te maken. Op termijn moeten alle bedrijven daar verdwenen ten behoeve van woningbouw. Star Droog bloemen en Heemskerk Groen- tenverwerking hebben hun be drijf reeds in het gebied rond de Vinkenweg, dat de bestemming van agrarisch bedrijventerrein heeft. Op de Vinkenweg heeft Ho gewoning, dat dit jaar 75 jaar bestaat, al een vestiging, waar de droogbloemen worden ver werkt en geverfd. Inmiddels zijn daar al sloopactiviteiten ter voorbereiding op de bouw. Ar chitectenbureau Piet Onderwa ter uit Rijnsburg heeft een ont werp gemaakt, waarin de direc tie zich volledig kan vinden. ,,Ik zie het echt zitten om naar de nieuwe locatie te verhuizen", zegt Tromp Hogewoning. Een ontsluitingsweg in het gebied is nu nog het enige waarop het bedrijf zit te wach ten. „Die weg is echt noodzake lijk." Wethouder H. de Mooij (CDA) kan niet aangeven hoe lang het gaat duren voor die ge wenste ontsluiting er komt. „Projectontwikkelaar Arcadis voert momenteel onderhande lingen met grondeigenaren. Ik heb geen idee hoe dat afloopt. Maar zo lang die onderhande lingen niet zijn afgerond, komt er geen weg. En ik heb ook geen zin om halverwege die onder handelingen te gaan specule- BOLLENSTREEK WIM VAN WANROOY Als de werkomstandigheden gevaar opleveren, mogen 14- en 15-jarigen in de bollen niet meer aan de slag. De Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft zich daar na een aantal pogingen voor een soepeler regeling bij neergelegd. De leden zijn inmiddels op de hoogte gesteld en moeten nu maar zien hoe zij het werk de komende zomer geklaard krijgen. „Het zal voor de bollen telers een hele klus worden om voldoende mensen te vinden. Voor het pellen van bollen is in Nederland nauwelijks een vol wassene te interesseren. Het is een zaak van de individuele on dernemer, maar ik denk dat vooral een beroep op andere ingezetenen van de EU gedaan moet worden. En dan denk ik vooral aan Portugezen of Polen met een Duitse nationaliteit. Het zal in ieder geval veel in spanning en improvisatie ver gen", zegt KAVB-voorzitter J. Langeslag. Een andere mogelijkheid is het inzetten van asielzoekers. Eind juni arriveren in Lisser- broek de eerste asielzoekers in het tijdelijke opvangcentrum op de Olmenhorst. Er worden daar de komende twee jaar minstens vijfhonderd en wel licht duizend asielzoekers ge huisvest. Asielzoekers mogen (seizoens)werk doen waarvoor moeilijk andere werknemers te vinden zijn. Volgens Langeslag worden asielzoekers 'links en rechts' wel ingezet, maar moe ten er eerste de nodige proce dures worden doorlopen. Over het werven van arbeidskrachten in het azc in Lisserbroek heeft de KAVB nog niet gedacht. „Maar ik neem aan dat er kwe kers zijn die de mogelijkheden daarvoor verkennen". Ondernemers moeten er - als ze nog met jongeren willen werken - voor zorgen dat het werk wordt gedaan op plaatsen waar bijvoorbeeld geen hef trucks rijden of sorteermachi- nes aanwezig zijn. Die leveren te veel gevaar op voor jonge ar beiders. Lukt ze dat niet, dan mogen scholieren die jonger zijn dan zestien jaar daar niet meer aan het werk. „De regels zijn aangescherpt en zeer strak geworden. We hebben daarover gesprekken gevoerd met het ministerie van sociale zaken en politici uitgenodigd om te ko men kijken. Het heeft allemaal niet geholpen. We zullen ons er bij neer moeten leggen", beseft Langeslag. De aanscherping van het be leid heeft volgens hem te ma ken met de Europese regelge ving. Welke sancties er bij over tredingen volgen, weet hij niet. „Dat moet de Arbeidsinspectie bepalen. Of ze beginnen met een waarschuwing of ze trekken gelijk het bonnenboekje. Maar daar kan ik niets over zeggen." Langeslag heeft ook geen idee of de telers het dit seizoen alle maal kunnen rooien. „Of het werk nog te doen is, zal straks blijken als de bollen gerooid worden." Wethouder Peter van Bockhove maakt navond zijn debuut als skjockey in Noordwijk, bij de swingparty van PopPodium. tstikke leuk, DJ Peter P. ar die tweede P voor it...) Of we vast wat verzoek- nmers hebben, was de lag. Jazeker wel, meneer de lenvijswethouder. Allemaal iet thema van de Noordwijk- scholen en de jeugd. Komen Wi ool's out (Alice Cooper) Tit my fire (The Doors) ch your children (Crosby, Is. Nash Young) ling down the house (Tal- Heads) flfN the band (Little Feat) (Aretha Franklin) ned (The Buffalo Spring- d) als u tijd heeft, iets van Por- (or Pyro's. rkstraat t. en hier hadden we dan die «de supermarkt willen heb- L Ja, als je er achteraf over 'e jenkt inderdaad een idioot twee supermarkten in irdwijk-Binnen. Maar ja, we *n nog jong hè. Dat was in in; '1. logisch dat we daar nu, owt 10 2033, anders over denken, wel, bij de definitieve plan- ivoor de Kerkstraat zoals die igjaar zijn vastgesteld kwam toch weer even ter sprake, supermarkt. Maar ja, met nieuwe supermall in de Igemeente Lisse is het niet er nodig. Met de tram ben je izó. hwel leuk dat ze dat oude ïvan die appartementen ®n de winkels weer hebben stoft. Dat kunnen wel oie dure penthousjes wor- LA1 die jongeren vertrekken li naar Valkenburg. Wie wil nou in zo'n verlaten oude psstraat wonen, als je daar 5 bij de hand hebt? Groot ooigebouw - helemaal zo'n idee niet, om de Witte mli tol daar te herbouwen - kinderopvang, betaalbare jes, wat wil je nog meer. dat komt ervan als je er ja „En speciaal op verzoek van de fracties van Noordwijks Belang en Verenigd Noordwijk - en ook een beetje voor Koos Smit: You'll never walk alone." Archieffoto: Hielco Kuipers ren over doet voordat je hier in Noordwijk zelf iets geregeld hebt. Dan jaag je de mensen weg. Zeker nu ze tóch voor bouwen in de bollenstreek ge kozen hebben. Allemaal de schuld van het CDA, met hun idee voor huizen in Katwijk, Hillegom en Lisse. Stelletje. Maar goed, voor ons oude mensen (tja, dat zijn we nu eenmaal) is het wel zo rustig. Da's toch leuk, zo'n slagertje en groenteboertje in de straat? Wij hoeven niet zo nodig een enorm koopcentrum. Daar ver dwalen we toch maar in. Alleen wel jammer dat al die verblijfstoeristen nu liever naar Lisserbroek gaan dan naar Noordwijk. Zijn we plotseling de armste deelgemeente gewor den. Eigenlijk kwam die fusie ons wel goed uit. Zullen we teruggaan? Nee, de boulevard hoef ik niet te zien. Daar gaan ze toch pas volgend jaar aan beginnen. Goegemeente Leest u even mee: 'De gemeen te weet wat zij wil doen en wat zij moet doen'. 'De gemeente zet de beschikbare middelen voor het vervullen van haar ta ken adequaat in'. 'De verhou dingen tussen de diverse be stuursorganen is goed'. 'De sa menwerking binnen het be stuur is constructief. 'De finan ciële situatie van de gemeente is gezond'. Vraag: over welke bollenstreek gemeente hebben we het nu? Let wel: wij hebben de boven staande citaten niet bedacht, maar het bewuste gemeentebe stuur zelf. Lisse? Zou heel goed kunnen, 'de financiële situatie van de gemeente is gezond'. Maar Lis se is het niet. Sassenheim? Zou ook kunnen, 'de samenwerking binnen het bestuur is constructief. Maar helaas: weer fout Noordwijk? Grapje. Leuk. Hoe wel... ze zijn er gek genoeg voor om zoiets over zichzelf te bewe ren. 'De gemeente weet wat zij wil doen en wat zij moet doen', dat zeggen ze al vijfenzestig jaar over - we noemen maar een zij straat - de boulevard. Noordwijkerhout? Je zult altijd zien dat het laatste antwoord pas goed is. Inderdaad: Voorhout dus. Voorhout. U weet wel: die ge meente waar ze eerst een hele boel huizen bouwen en daarna pas bedenken dat er mensen in die huizen gaan wonen. Dat daar mensen bij zijn die kinde ren hebben die naar school moeten. Mensen die soms nog hele kleine kinderen hebben en die alle twee moeten werken om hun torenhoge hypotheek te betalen (en om zich persoon lijk te ontplooien en dat soort dingen) en hun kinderen dus overdag ergens moeten stallen. Mensen die soms nog wel eens willen sporten, of naar een leu ke toneelvoorstelling willen. En - ze zijn er écht, zelfs in Voor hout - mensen die af en toe boodschappen doen. Die gemeente dus. Die ge meente die kans ziet om dui zenden huizen te bouwen zon der te zorgen voor kinderop vang, een sporthal die groot ge noeg is, voldoende supermark ten... ('De gemeente zet de be schikbare middelen voor het vervullen van haar taken ade quaat in'.) Die gemeente die geen cent te makken heeft en waar de meer jarenbegrotingen een gatenkaas is. ('De financiële situatie van de gemeente is gezond'.) Die gemeente waar de enige to neelvoorstelling is het uitvech ten van onderlinge politieke ve tes in de gemeenteraad - al moeten we toegeven: die voor stelling mag er zijn. ('De ver houdingen tussen de diverse bestuursorganen is goed, de sa menwerking binnen het be stuur is constructief.) Die gemeente waarvan de be stuurders dorpsoudsten blijven, terwijl het dorp uit zijn voegen groeit, en maar denken dat ze het zo goed doen allemaal. 'De gemeente heeft een bord voor zijn kop'. En dat laatste citaat hebben wij wél zelf bedacht. ANTON DIEPRICH SJAAK SMAKMAN KATWUK PETER BLOK De Katwijksche Bouwver- eeniging (KBV) is 'absoluut niet' van plan om de vier flat gebouwen in de Prins Bern hardlaan in Katwijk tte slo pen. Dat zegt directeur Jan Turenhout van de KBV. Hij reageert daarmee op de op roep van een flatbewoner aan alle huurders om de door de KBV in het vooruit zicht gestelde huurverhoging niet te betalen omdat de in totaal 112 flats op de rode lijst - complexen die op de nominatie staan gesloopt te worden - zouden staan. Turenhout ontkent dat ten stelligste. „Van sloop van die flats is absoluut geen sprake. Sterker nog, er is pas voor ruim zes ton in geïnvesteerd. De vochtproblematiek is aangepakt, het voegwerk en hang- en sluitwerk is ver nieuwd en verbeterd. Dat doe je natuurlijk niet als je dat complex wil slopen." Dat de flats onbewoonbaar zijn verklaard, wat in het pamflet van de flatbewoner wordt gesteld, verwijst Tu renhout naar het rijk der fa belen. „Die zouden we dan natuurlijk nooit kunnen en mogen verhuren." Turenhout begijpt wel de ongerustheid bij een aantal huurders in de Prins Bern hardlaan. „Er worden al een tijdlang geen huizen ver huurd, maar dat kwam door die werkzaamheden. Daar wilden we nieuwe huurders niet mee opzadelen. Pas als de huizen weer prima in orde zijn, willen we ze weer verhu ren. Dat is nu het geval. Bin nen enkele weken gaan ze weer in de verhuur." De Katwijksche Bouwver- eeniging is er volgens Turen hout alles aan gelegen om de flats in de Prins Bernhard laan niet alleen woonbaar, maar ook leefbaar te houden. „Wij doen daar alles aan. We maken nu bijvoorbeeld, sa men met de bewonerscom missie, een plan om overlast door jongeren tegen te gaan." De huurders hebben geen schijn van kans om de huur verhoging met succes te wei geren, stelt Turenhout. „De huurcommissie zal die ver zoeken afwijzen. Dat kan niet anders. Wij hebben de flats net aan een opknapbeurt on derworpen. Die kunnen er weer even tegen. En de huur van die huizen is met vijf zeshonderd gulden zelfs aan de lage kant." KATWIJK PETER BLOK Katwijk start over twee weken een proef met telewerken. Van telewerken is sprake als een ambtenaar minimaal een werk dag per week vanuit huis zijn werk verricht. Het belangrijkste doel van deze proef is om een beter beeld van de mogelijkhe den en gevolgen van telewerken te krijgen, voordat de gemeente definitief besluit om hierin te investeren en telewerken groot schalig in te voeren. Aan het te lewerkproject is twee maanden onderzoek voorafgegaan door Martijn van Asperen, stagiair bij de gemeentelijke afdeling per soneelszaken. Telewerken biedt volgens de gemeente Katwijk de nodige voordelen. Telewerken en an dere, nieuwe vormen van wer ken sluiten goed aan op ont wikkelingen in de maatschap pij, zoals individualisering en mobiliteits- en ruimtelijke or- deningsproblematiek. Voor or ganisaties leidt telewerken tot een verhoging van de producti viteit, tot meer flexibiliteit en tot verbetering van de efficien cy. Voor werknemers speelt te lewerken in op de toenemende behoefte aan op maat gesneden arbeidslocaties en werktijden, aan zelfstandigheid, autonomie en aan de wens om werk en pri- vé-leven beter met elkaar te combineren. Juist door die voordelen voor de werknemer kan telewerken een aantrekkelijke arbeidsvoor waarde zijn, die helpt op een schaarse arbeidsmarkt gemoti veerd personeel aan te trekken en te behouden. Telewerken biedt bovendien mogelijkhe den, om nieuwe doelgroepen op de arbeidsmarkt aan te spre ken. Telewerken kan bovendien een bijdrage leveren aan het creëren van deeltijdbanen en j maakt het mogelijk voor doel groepen, zoals gehandicapten of herintreders, om toch te kunnen gaan werken. Ook kan de schaarse ruimte in het Katwijkse gemeentehuis dat aan de kleine kant is beter worden benut. Onder invloed van de nieuwe manieren van werken daalt de gemiddelde bezetting van kantoren, waar door de vraag naar kantoor ruimte afneemt. Dat leidt niet alleen tot een kostenbesparing in de huisvesting van organisa ties, maar ook tot een betere benutting van de beschikbare ruimte.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21