ioeterwoude iet af van spitspaal' lAls dit uit elkaar valt, val ik ook uit elkaar9 Hobbit is wateroverlast op schoolplein zat Regio Speurtocht naar grond voor woonzorgcomplex Meevallers doen tekort otonde Acacialaan teniet Tweederde fractie LO wil blijven TERDAG 12 MEI 2001 973 19 ogr eeé igdraad in Voorschoten in de startblokken ek S Voor Oegstgeestse ouderen w ERDOf iRP ERIC WENT jerdorp heeft onverwachts e grote meevallers in de fi- iciering van de rotonde op kruispunt Acacialaan-Erica- i-Hoogmadeseweg. Eerder e week zag het er nog naar dat de gemeente voor de ileg op een tekort van ruim "itOOO gulden afstevende, Ïr een voordeel bij de aan- eding en een extra subsidie de provincie doen dat te- voor een deel weer teniet. Voor het werk was aanvanke lijk een bedrag van 1,1 miljoen gulden geraamd, maar nu blijkt dat het ook voor 846.000 gulden kan. Bovenop dat voordeel van ruim 2,5 ton komt een extra subsidie van de provincie van 320.000 gulden. Het tekort is daarmee teruggelopen tot 156.000 gulden. De totale kosten van de ro tonde komen op twee miljoen gulden. Dat is ruim een miljoen meer dan de prijs voor een doorsnee rotonde. iximumsnelheid Geerweg wordt 60 aar :h «terwoude ziet voorlopig af van het omstreden plan in de spitsuren een paal te plaatsen op de Geerweg het sluipverkeer te weren. In plaats daarvan willen gemeester en wethouders de snelheid in de hele irpolder en op het zuidelijke gedeelte van de Zuid- ïrtseweg terugbrengen van tachtig naar zestig kilo ter. Bovendien stellen zij voor de bestaande passeer- iken langs de Zuidbuurtseweg te verbeteren en uit te iden, een extra verkeersdrempel aan te leggen en de taande drempel aan te passen. richtingsverkeer als in 2003 door het kabinet rekeningrijden of kilometerheffing wordt inge voerd. In dat geval zal het sluip verkeer op de Geerweg en de Zuidbuurtseweg waarschijnlijk toenemen. Uit onderzoek door het verkeersadviesbureau Die pens en Okkema blijkt dat dat op dit moment niet het geval is. Wel is sprake van 'gevoelsmati ge onveiligheid', vooral bij fiet sers en voetgangers op de Zuid buurtseweg. Daarom wil de ge meente juist op deze weg maat regelen nemen. Voor het aanleggen van een fietspad ontbreekt volgens een woordvoerder de ruimte. Bo vendien wordt zo'n gescheiden strook te duur geacht. Met de veranderingen die wél worden voorgesteld, is een bedrag ge moeid van 98.000 gulden. Zoe- terwoude hoopt een deel terug te krijgen van Rijkswaterstraat. Donderdagavond kunnen de le den van de commissie grond gebied en bewoners hun me ning over het voorstel geven. college komt daarmee be- irs van de Geerweg en de iuurtseweg en de drie po- ;e partijen gedeeltelijk tege- t. Zij verzetten zich fel te- de komst van de 'spitspaal' agen meer in het invoeren eenrichtingsverkeer op een lelte van de Geerweg. 's tends tussen zeven en ne- uur zou op die manier het ^eer moeten worden ge- d uit Zoetermeer en 's dags tussen half vier en ze- uur in omgekeerde rich- Volgens de politie is zo'n tegel moeilijk te controle- Daarom ziet de gemeente op dit moment vanaf. Van- de kosten (143.000 gul zien B en W ook niets in camera om overtreders te [raferen. in woordvoerder van de ge- nte sluit niet uit dat op lan- termijn alsnog wordt geko- voor de 'spitspaal' en een- OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Vier van de huidige fractieleden van Leefbaar Oegstgeest zijn voor een volgende raadsperio de weer beschikbaar. De twee overige leden moeten daar nog over nadenken. Waarnemend voorzitter J. Dorrestein is blij met de herverkiesbaarheid van fractievoorzitter G. Eegdeman, onderwijswethouder H. Steens en de raadsleden J. Bouwknegt en K. Oudendijk. „Het is een goed teken dat tweederde van de fractie zonder meer zegt: ik ben herverkiesbaar voor de vol gende periode." A. Hauwert en B. van den Broeke hebben het bestuur nog geen antwoord gegeven op de vraag of ze de komende periode weer in de raad willen terugke ren. Beide personen staan mo menteel op non-actief. De eerst heeft wegens persoonlijke om standigheden geen tijd voor het raadswerk en laatstgenoemde zit in Kosovo. Dat de fractie van Leefbaar Oegstgeest (LO) over 'onvol doende kwaliteit' beschikt, zo als PrO-wethouder G. van Eisen bij zijn afscheid beweerde, vindt het bestuur van de partij flauwekul. De waarnemend voorzitter is meer dan tevreden over de kwaliteit van de huidige LO-fractie. „Als je ziet wie in de fractie zitten: dat zijn bepaald niet de eersten de besten. Op het ogenblik loopt het heel goed en is er, ook met de ande re partijen, een hele goede sa menwerking." Ook onderwijswethouder Steens, die regelmatig onder vuur ligt bij de overige fracties, mag wat Dorrestein betreft blij ven. „Zij hoort bij de de helft die het 't beste heeft gedaan." De LO-voorzitter verwijst naar twee andere wethouders, die de eindstreep niet haalden: CDA- wethouder G. Kempen en WD- bestuurder M. Smitsloo. Kem pen stapte op, omdat ze niet langer het vertrouwen van een meerderheid van de raad had. Smitsloo vertrok na een ruzie met zijn eigen fractie. Dorre stein: „Onze wethouder zit er nog." Eind van de maand treedt Dorrestein in overleg met frac tievoorzitter Eegdeman over de kandidaatstelling van potentië le raadsleden. „We hebben nog geen complete lijst met namen en de volgorde van namen is ook nog niet bekendDe le denvergadering moet de uitein delijke kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen van maart 2002 goedkeuren. 'echte' raadsleden moeten J van Leeuwen, Annemarie mg, Maarten Kriek en Den- ,uv Baay niet zoveel hebben, klinkt allemaal zo mooi _e openstaan voor de jeugd. s hebben we een jeugd- maar we hebben nog niet jdee dat we serieus worden te 1 imen en dat naar ons wordt sterd", zo verwoordt An- arie de mening van het 'Y01 al. Ze krijgt bijval van rten: „Ze doen alsof ze naar listeren, maar uiteindelijk [e ter weinig uit." 'J^ plomatie is bij deze jeugdi- vei|0orschotenaren ver te zoe- En dat terwijl ze samen zes andere jongeren afhan- 1'1S1zijn van de volwassen sleden. Zij bepalen dins- vond tijdens een commis- 1 irgadering of Voorschoten of geen jeugdraad krijgt, nis: „Ach, die mensen ot ten toch tegen kritiek kun- ,aaJ Als je een gemeente leidt, er' je elke dag wel opmerkin- '°3 naar je hoofd." Ook Anne- L jl e voelt zich niet geroepen ;en uist nu uit tactische over- u z ngen haar mond te hou- elr „Wij mogen toch zeggen ve willen?" ider het motto 'wij zijn de se' ïren en de stem van de m.. ïren' wil de jeugdraad ge- !d en ongevraagd advies 8eI i aan de politiek. Over alle etï i die tieners tussen 13 en ent angaan. Maarten (15 en ;re titter): „Er moeten meer 'te2 ïlijkheden in Voorschoten om uit te gaan. Het ec" leercentrum boven Albert ml i staat al vijf jaar leeg. Dat iter open. De hangplekken ?eu en veiliger. Er komen nu ,r i maar jongeren die drank I lemen en dan alles kapot ten 1 k° lemarie (14 en vice-voor- 1 Ul1„Het moet veiliger wor- wa in heel Voorschoten. Het irc" toch niet zo worden als in ateI Haag, dat m'n vader met ers- neemoet om me te be- Alice van Leeuwen, Annemarie de Jong, Maarten Kriek en Dennis Baay (van links naar rechts) maken deel uit hebben nog niet het idee dat we door echte raadsleden serieus worden genomen." Foto: Henk Bouwman schermen. En er moet ruimte komen voor graffiti, maar dan geen gekalk." Dennis (14, secretaris): „Ik hoor altijd dat veel Voorschote naren in Wassenaar gaan ska ten. Dat moet toch hier kun nen. De skatebaan moet beter worden." En Alice (14): „Op de Pape laan naar Wassenaar, maar ook op andere buitenwegen is ver lichting hard nodig." Aan wensen geen gebrek. Aan ideeën ook niet. Daarom heb ben ze zich aangemeld voor het jeugddebat in Voorschoten, een initiatief van de vorig jaar over leden wethouder Piet den Har- tog en ambtenaar Elwin Men- tink. Tijdens die discussies is vorig jaar november het plan geopperd om tot een jeugdraad te komen. Of zoals Annemarie toen in een debat met ervaren politici opmerkte: „Wij hebben vaak een andere kijk op de din gen die ons aangaan dan vol wassenen." Ze was die dag ja rig, maar vierde dat feest niet thuis, maar in de raadzaal. „Ik vind dit belangrijker, omdat ik wil duidelijk maken dat wij meer contact met jongeren hebben dan jullie." Om dat nog eens extra te on derstrepen, merkt Dennis op dat 'wij niet alles vanachter het bureau willen regelen': „Wij willen er zelf op uitgaan. Din gen signaleren en foto's maken. Pas dan kunnen we goed advies geven." Als de naam van Elwin Mentink valt, vraagt een van de jongeren zich af of zij er niet daadwerkelijk bij moet zijn. De ambtenaar heeft de tien kandi daat-jeugdraadsleden niet al leen bijeengebracht, maar ook volop tips gegeven. Zoals bij het opstellen van het werkplan waarmee dinsdag de politiek moet worden overtuigd van het nut van een jongerenraad. van de jeugdraad in oprichting. „We Uiteindelijk komen de jonge ren met elkaar tot de conclusie dat zij het vooral zelf moeten doen. Temeer omdat Mentink volgende maand afscheid neemt en het onduidelijk is wie haar opvolgt. Alice heeft een tekstje voor de presentatie dins dagavond. „Het is niet van me zelf hoor. Ik lees het wel even voor. U heeft nu het werkplan voor uw neus" Maarten onder breekt haar: „Dat vind ik niet zo goed." Annemarie: „Dit is kleu tertaal. Voor uw neus, dat moet anders." Het laatste dat ze wil len, is dat ze als kinderen wor den behandeld, laat staan als kleuters. Een goede aanpak wordt daarom zeer belangrijk geacht. Dat blijkt ook als de 'jongeren site' van Voorschoten op inter net ter sprake komt. Dennis: „De gemeente zou die site bij houden. Dat gebeurt niet. Din gen van ons worden er niet op gezet. En je schaamt je gewoon als je ziet dat er heel oude za ken op voorkomen." Maarten: „Ik zal Elwin wel even bellen. Ik ga voorstellen of wij die site voortaan zelf kunnen verzor gen." Annemarie: „Je moet het duidelijker zeggen. Niet kunnen we of mogen we. Als je het zo brengt, wordt het Kerstmis voordat er wat gebeurt." De computer is een van de middelen voor de jeugdraad om met andere jongeren in contact te komen. Verder wordt gedacht aan dagbladen, pos ters, de bibliotheek, het jonge rencentrum en een eigen 'hoekje' in een huis-aan-huis- blad. Alice: „We worden vanzelf wat meer bekend als we de lucht ingaan en officieel jeugd raad zijn. Vanaf dat moment gaan we PR bedrijven." Anne marie: „Het is belangrijk dat we goed voor de belangen van ie dereen opkomen. Dan trekken we vanzelf de aandacht. Neem nu die plannen voor uitbreiding van de skatebaan. Daar heeft een andere groep vorig jaar tij dens het jeugddebat voor ge pleit. Wij gaan in de gaten hou den of die er komt. Zoiets mag niet in de doofpot belanden." Ondanks al die krachtige voornemens geven ze alle vier toe dat ze nog weinig ervaring hebben. Daarom gaan ze bin nenkort praten met leeftijdge noten in Leerdam waar al een jaar of zeven een jeugdraad be staat. Annemarie: „We hoeven niet opnieuw het wiel uit te vin den. En we willen dat de jeugd raad een succes wordt, dus is de keuze niet moeilijk. Als dit uit elkaar valt, val ik ook uit el kaar. De jeugdraad mag niet verdwijnen. Het is toch ook be langrijk voor Voorschoten?" OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Achmea Global Investors is op zoek naar een geschikte pleke voor een particulier woon zorgcomplex voor Oegstgeest se ouderen. De gemeente ziet vooralsnog geen mogelijkhe den op het bouwverzoek in te gaan. De investeerder opereert namens een kleine groep Oegstgeestse ouderen die op zoek is naar huisvesting met gemeenschappelijke voorzie ningen. Bij de gemeente is een plan ingediend voor de bouw van een complex waar 150 ou deren kunnen wonen. In dit gebouw moeten ouderen zelf standig wonen, maar eventu eel gebruik kunnen maken van een aantal zorgdiensten. „We zijn al een hele tijd be zig voor deze groep welgestel de Oegstgeestse ouderen", zegt Elenbaas van Achmea. „Een tijd geleden hadden we het Zendingshuis op het oog. maar helaas hebben we toen net achter het net gevist." On langs schreef Achmea een brief aan de gemeente met de suggestie om in de Overveer- polder een woonzorgcomplex te realiseren. Maar dat plan stuit op bezwaren van de kant van de gemeente, die het ge bied achter zwembad Poel meer groen wil houden. De polder wordt mogelijk wel ge schikt gemaakt voor herhuis vesting van een aantal sport clubs. Ondanks de aftoijzing heeft Elenbaas goede hoop op het vinden van een andere locatie. „We hebben recent een brief ontvangen op ons voorstel over de Overveerpolder. Dat plan kan weliswaar niet door gaan, maar de gemeente zegt nu toch: kom eens met ons praten. Blijkbaar is het politiek bespreekbaar. Eerder kregen we steeds te horen: 'is niet no dig' of 'zoiets kennen we niet'." Volgens de gemeente is de hoop die Elenbaas heeft op niets gebaseerd. „Ik denk dat er sprake is van een misver stand, want wij hebben Ach mea helemaal niet uitgeno digd voor een gesprek en gaan dat ook helemaal niet doen", laat een ambtenaar weten. Een gesprek is volgens hem zinloos omdat Oegstgeest 'geen enkele locatie beschik baar heeft' voor een 'dergelijk 'grootschalig bouwproject'. 'Vanwege het ontbreken van potentiële locaties zien wij op dit moment geen reden om hier verder mee te gaan', staat in de brief die burgemeester en wethouders naar Achmea hebben gestuurd. V. Deenen maakt deel uit van de groep zoekende Oegst- geestenaars en ook hij is hoopvol over het vinden van een locatie. „Ik was in 1985 de ontwerper van een woonge bouw voor 55-plussers aan de Reviuslaan in de Morsebel. Dat was ook een plan dat door particulieren is bedacht en uitgevoerd. Heel goed gegaan allemaal, maar ik woon daar nu dertien jaar en dan kom je erachter wat je mist. Je wordt ook ouder natuurlijk; ik ben bijna 76." Het idee van Deenen is ge baseerd op een particulier woonzorgcomplex in het Drentse Rhoden. „Een uniek complex in Nederland, dat be staat uit een aantal apparte menten en een aantal aan leunwoningen. Heel groot schalig, het gaat daar om een complex met 200 woningen. Hier in Oegstgeest is het ook niet de bedoeling om het kleinschalig te maken. Het vinden van een geschikte ou derenwoning is een groot pro bleem in Oegstgeest. Ik ken heel veel ouderen die dat pro bleem hebben. We zijn al twee jaar op zoek naar een stukje braakliggend land." Schoolleiding doet beroep op gulheid van ouders LEIDERDORP ERIC WENT Een flinke plensbui en de leerlingen van De Hobbit aan het Leiderdorpse Heel- blaadjespad waden met laarzen aan naar de klaslokalen. Het schoolplein is zo verzakt, dat hele stukken bij het min ste of geringste onder water lopen. A. de Fokkert, locatieleider op De Hobbit, is het zat. „Zo kan het niet langer", vindt zij. Vandaar dat de schoolleiding nu in arren moede een beroep doet op de ou ders en aan aantal sponsors. Brengen zij 100.000 gulden bij elkaar, dan zijn alle problemen voorlopig weer opgelost. Volgens De Fokkert is het al een heel oud probleem. „Het heeft te maken met de samenstelling van de grond in de wijk Voorhof. Ons hele plein is in de loop der jaren egaal verzakt, en de riole ring is kapot. De buren van de Regen- boogschool hebben er ook last van. Daar wordt het plein nu wel opgehoogd. Maar daardoor worden de problemen bij ons alleen maar erger, wezen wij." Het gaat al mis als het even flink hoost aan het Heelblaadjespad. „Dan wordt het meteen een grote modderzooi op het plein. Er zitten kuilen in de grond waar je dan alleen met laarzen doorheen kan." Tot ongelukken heeft dat nog niet geleid. „Maar erg vervelend is het wel, want kinderen lopen al die troep elke keer weer naar binnen." Smeekbedes richting de gemeente hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Ophoging van het plein komt officieel pas in 2003 aan de orde, krijgt de schoolleiding steevast te horen. Toch is er hoop. „We kennen de problemen. Volgende week gaan we kijken of we als nog tot een voor alle partijen bevredi- gende oplossing kunnen komen", meldt een woordvoerder van de gemeente. Concrete toezeggingen kan hij nog niet doen. De Hobbit wil daar niet op wachten. De nood is inmiddels zo hoog, dat de school het probleem dan maar zelf gaat aanpakken. Met een aantal ouders is een actieplan gemaakt om geld voor opho ging van het plein bij elkaar te schrapen. Zo werd er gistermiddag een openbare taartenverkoop gehouden, van baksels die door de ouders gemaakt zijn. Op 1 juni is er een ansichtkaartenactie, en er komt nog een sponsorloop. Van de re sultaten van de acties worden ouders re gelmatig op de hoogte gehouden, via het zogenaamde 'Pleinjournaal'. In totaal is er 100.000 gulden nodig. Dan is het plein opgehoogd, opnieuw betegeld en voorzien van een paar klei ne speeltoestellen. „Wij doen dit niet al leen voor onszelf, maar ook voor kinde ren uit de buurt", stelt De Fokkert. „Dit is namelijk een openbare school, en dat betekent dat kinderen van elders hier ook regelmatig komen spelen." Zij vindt het zo langzamerhand wel eén beetje gênant om steeds maar weer een beroep te moeten doen op de ou ders. „Elke keer als we iets extra's nodig hebben, moeten we deze weg bewande len. Normaal gesproken proberen we dat te spreiden over het hele jaar. Maar nu hebben we in korte tijd drie activitei ten waarbij we een beroep doen op de gulheid van de ouders." Op 14 juli, aan het einde van het schooljaar, wordt de balans van de pleinactie opgemaakt. Afhankelijk van de opbrengt wordt daarna beslist wat er met het schoolplein gaat gebeuren. „Prioriteit heeft herbetegeling. Alles wat we daarnaast nog aan extra's kunnen doen is mooi meegenomen." Met een openbare verkoop van zelfgemaakte taarten is de actie voor een vernieuwd, opgehoogd schoolplein van De Hobbit gistermiddag van start gegaan. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19