Gehandicapten struikelc over Rijnstreek Hopper Rijnwoude in 2020: bedrijvigheid, watersport of rust' Rijn Veenstreek Konijnenfokkerij verdeelt Jacobswoik Verdachten van moord lammetjes voor rechter Alternatieve Elfdorpentocht Fiets van de zaak aan Alphense billboards ZATERDAG 12 MEI 2001 ALPHEN AAN DEN RUN De twee verdachten van de moord op twee lammetjes vori ge week in Alphen aan den Rijn moeten op 5 juli voor de rech ter verschijnen. De twee, een 14-jarige jongen uit Alphen en een leeftijdgenoot uit Wou- brugge werden dinsdagmiddag door de politie aangehouden. Een derde jongen, een 15-jarige jongen uit Alphen, meldde zich dinsdag zelf bij de politie. Hij bleek toch niet verantwoorde lijk te zijn voor de dood van de lammetjes. Hij was er wel bij, toen het tweetal de de dieren die bij de Dijksloot liepen de kop insloeg. De twee zijn giste ren voorgeleid bij de officier van justitie in Den Haag. Er was 6000 gulden beschik baar voor de tip die leidde tot aanhouding van de daders. Wethouder Blom stelde 1000 gulden beschikbaar. Of het tip geld nu wordt uitgekeerd, .weet de politiewoordvoerster niet. Het onderzoek loopt nog. OUD APE» Twaalf Alphenaren maken bezwaar De Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (ANGO) heeft stevige kritiek op de keuring voor ver- voersvergoedingen voor gehandicapten. Sinds de Rijn streek Hopper dit jaar als nieuwe vorm van vervoer be staat, is de vervoersbijdrage van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) vervallen. Het zogeheten Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) zorgt voor vervoer van deur tot deur voor iedereen. De vereniging is het niet eens met de wijze waarop gehandicapten in de deel nemende Rijnstreek-gemeenten worden gekeurd voor een vervoersvoorziening. noods de zaak tot aan de Cen trale Raad van Beroep uit te vechten. „Het zou toch wel raar zijn als een rechter in Den Haag in een soortgelijke zaak tot een andere uitspraak komt dan een rechter in Groningen", zegt De Leuw. Wethouder Wienbelt, bij monde van een woordvoerster: „Een arts verricht de keuring, alleen is het zo dat deze zelf kan besluiten een gehandicapte wel of niet te zien. Dat besluit hij aan de hand van de gegevens van het vragenformulier." De medische keuring moet uitsluitsel bieden over dè vraag of iemand gebruik kan maken van de Rijnstreek Hopper. Zo ANNETTE LAMEUER Paramedici, zoals verpleegkun digen en fysiotherapeuten, be oordelen vragenlijsten van ge handicapten die in aanmerking willen komen voor een ver voersvoorziening. Dat mag niet, zo bepaalde een Groningse rechter al in 1995. „Er zijn twaalf bezwaarschriften inge diend bij de gemeente Alphen aan den Rijn", aldus R. de Leuw, voorzitter van het district Zuid-Holland afdeling Leiden. „Als die ongegrond worden ver klaard zoeken we het hogerop." De ANGO is bereid om des- niet, dan kan de persoon in kwestie zijn of haar eigen ver- voersvergoeding behouden. Behalve de kritiek op de wijze van keuren heeft de ANGO nog meer grieven kenbaar gemaakt aan de gemeente. „Veel gehan dicapten die nu naar het CW gedirigeerd zijn, kunnen daar van eigenlijk geen gebruik ma ken." In de praktijk blijkt de Rijnstreek Hopper voor veel mensen niet erg praktisch. „Bij voorbeeld als iemand met ademhalingsmoeilijkheden en met zuurstofflessen moet rond rijden. Juist die mensen zijn be ter af met eigen vervoer", aldus De Leuw. Ook zijn er gehandi capten met reuma of een spier ziekte, die niet gebaat zijn met het CW. „Zulke mensen zijn af hankelijk van de weersgesteld heid. Toen ze nog hun auto hadden konden ze zich aardig redden. Nu moeten ze voor ie der ritje het CW inschakelen." Ook het opstapje van twintig centimeter om in de Rijnstreek Hopper te komen, is voor som migen een bezwaar. „Het re gent klachten", zegt De Leuw. De aanpassing zit er overigens aan te komen, maar vvii taalt is nog niet bekem gemeente is niets bek een aanpassing. De inf ce van de Rijnstreek zegt dat er hulpmiddé wezig zijn die het it vergemakkelijken voor beeld reumapatiënten. Vóór de invoering nieuwe vervoerssysteen gehandicapten met e een tegemoetkoming it ten van gemiddeld 2001 per jaar. Die bijdrage is derd tot ongeveer 500 per jaar. „Onaanvaa zegt De Leuw resolui hier is een gerechte! spraak over. De gemeei zorgen voor een overj riode zodat betrokken bestedingspatroon aanpassen. De terugvi vergoeding is te fors e rupt volgens de ree Zwolle." Een juridischi werker van de Verenij Nederlandse Gemeen! derschrijft dat bij zo'n een overgangsperiode minste een half jaar in nomen moet worden. De IJsclub Oud Ade zet morgen een alternatieve elfdorpentocht uit. De honderdjarige vereni ging kan vanwege de mkz-crisis geen koek-en-zopietent neer zetten op het erf van Elfsteden tocht-winnaar Henk Angenent in Woubrugge. Ook een kaas boerderij valt om die reden af als pleisterplaats op de route van ongeveer 35 kilometer door polders en langs meren en wa teren in elf dorpen. Ondanks deze wijzigingen verwacht de ijsclub veel deelne mers. „De route is nog steeds schitterend en ook het weer werkt nu goed mee", zegt orga nisator Lilian de Jong. Tussen 11 uur en 13.30 uur kunnen fietsers starten in Ons Dorps huis in Oud Ade. Leden van de ijsclub betalen 2,50 gulden, niet-leden 5,50 gulden. ALPHEN AAN DEN RUN - Dieven maken weinig kans op een fiets van de zaak. De tentoongestelde exemplaren in Alphen aan den Rijn hangen om te beginnen zo'n anderhalve meter boven de grond. Daarnaast zijn de rijwielen goed vastgemaakt aan een ijzeren frame op het billboard. Bovendien zijn de fietsen uitgerust met een zogeheten 'tag'. Dit is een chip in de fiets waarmee de politie in één oogopslag kan zien of hij gestolen is. De fietsen aan de billboards in Alphen aan den Rijn zijn een initiatief van de stichting Rijnland Mo biel. Met deze promotiecampagne hoopt de stich ting de komende maanden werknemers en werkge vers enthousiast te maken voor de 'fiets-van-de- zaak-regeling'. Deze regeling stimuleert werknemers om op de fiets naar hun werk te komen, zodat het autoverkeer in Alphen wordt teruggedrongen. De gemeente Alphen heeft het goede voorbeeld gegeven en zich opgegeven voor de actie. De ko mende drie jaar stelt de gemeente daar 150.000 gul den voor beschikbaar. Ambtenaren die gebruik ma ken van de regeling kunnen rekenen op een ge meentelijke bijdrage van 500 gulden. De gemeente en Rijnland Mobiel hopen dat het bedrijfsleven ook gaat meedoen aan de actie, die op 31 mei officieel begint. Foto: Eric Taal WOUBRUGGE TIM BROUWER DE KONING Vader en zoon Noordam staan niet alleen in hun streven om een konijnenfokkerij te beginnen. De Woubrugse telers vonden de ze week in een commissievergadering bij twee van de vier Jacobswoudse raadsfrac ties begrip voor hun wens om van hun kas sen aan de Boddens Hosangweg konijnen hokken te maken. De gemeenteraad beslist later deze maand of hij het bestemmings plan wijzigt om de Noordammen een nieu we broodwinning te gunnen. De WD en raadslid Battels van Gemeen tebelang namen afstand van het negatieve standpunt dat burgemeester en wethou ders innemen. Als Noordam aan alle voor waarden voldoet, betoogden zowel WD-raadslid Kroes als Battels, dan moe ten vader Jan en zoon Pieter Noordam kun nen switchen van de teelt van potplanten naar de konijnenfokkerij. Het CDA en D66, in de gemeenteraad gezamenlijk goed voor 7 van de 15 zetels, voelden daar niets voor. Namens de twee Woubruggenaren legde hun adviseur Willems van de overkoepe lende konijnenhoudersvereniging uit, dat een konijnenfokkerij geen stank hoeft te veroorzaken. Volgens hem is het aantal die ren en de afstand tot andere woningen be palend voor de mate van overlast. Willems noemde als aantal konijnen 2.000 voed sters. Als voorbeeld van een verantwoorde stankcirkel gaf hij vijftig meter bij ei tal van 500 voedsters. Wethouder Haasbroek betoogde grond van de Noordammen een agr bestemming heeft, waarbij een ko: fokkerij hoogstens als nevenactiviti gelijk is. Zogeheten niet-grondgel activiteiten zouden het buitengebie versnipperen, zei Haasbroek. Toch de Noordammen van de konijnen! juist hun hoofdberoep maken, on daarvan meer inkomsten verwacht van de teelt van potplanten. Konijm ben in hun visie de toekomst. Het vli veiliger zijn dan dat van varkens, ru en kippen en meer opbrengen dam planten nu. Inwoners spreken zich uit over drie scenario 's voor de toekomst Rijnwoude in het jaar 2020. Lijkt de plaats dan nog op de bijna 20.000 inwoners tellende gemeente van nu? Óf is het een drukke voorstad geworden van Zoetermeer of Leiden? Of een trekpleister voor dagjestoeristen? Een groep politici uit Rijnwoude ontwikkelde onder leiding van een externe deskundige drie toekomstscenario's, waarop de bevolking dinsdagavond in het gemeentehuis kan reageren. Bij het eerste: 'Rijnwoude, rust en ruimte' blijft de gemeente nagenoeg zoals die nu is. Hui zenbouw heeft alleen voor de eigen inwoners plaats en alleen binnen de bestaande bebou wing. Nieuwe bedrijven worden nauwelijks toegelaten en inten sieve recreatie is taboe. Het aantal inwoners daalt iets op de langere termijn. Bij het tweede scenario: 'Rijn woude, groeien en bloeien' neemt het aantal woningen toe met 3500. Die komen vooral in Hazerswoude-Rijndijk en Kou dekerk aan den Rijn. Benthui zen groeit vast aan Zoetermeer. Hazerswoude-Rijndijk wordt het centrum van de gemeente. Er komen allerlei sportvoorzie- ningen, voortgezet onderwijs, een discotheek, theater en een bioscoop. Om de vier kernen van Rijnwoude (Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude-Rijndijk en -Dorp en Benthuizen) ko men grote parken. De Rijn Gouwe Lijn krijgt drie halte plaatsen. Het derde scenario: 'Rijnwoude als recreatieve achtertuin' gaat uit van de bouw van mooie, du re woningen voor mensen die bewust kiezen voor de rust van Rijnwoude boven de hectiek van de stad. Bedrijfsvestigingen zijn beperkt, maar er is wel ruimte voor de vestiging van kleine bedrijfjes aan huis, zoals ateliers. Net als in het tweede scenario is er in een groot ge bied tussen Hazerswoude-Dorp en het toekomstige Bentwoud een groot meer met allerlei re creatieve bedrijfjes eromheen gepland. De Floriade zou er in 2012 moeten kunnen worden gehouden. Rijnwoude onder scheidt zich in dit scenario van andere gemeenten door de vele kunstobjecten en -projecten in de openbare ruimte. Het aantal inwoners groeit licht. Dinsdag is de bevolking aan het woord. Op 12 juli stelt de ge meenteraad de toekomstvisie vast. Deze visie bevat waar schijnlijk een mix van de drie scenario's. Wij peilden hier en daar al wat meningen. Daan Smit en Thijs van Wet ten, beiden 11 jaar en leerlin gen van De Springplank in Ha zerswoude-Dorp: Rijnwoude moet nog groener worden. Er moeten planten, bomen en struiken bijkomen en de sloten moeten schoner worden. Boeren mogen best blijven, want koeien zijn best leuk. Leuker dan kwekers, maar ja, die moeten ook geld verdie nen. Er zouden ook meer fiets paden en speelplaatsen bij moeten komen. Een groot meer? Als dat zou kunnen. Dan kunnen we lekker varen en zwemmen. De Gemeneweg zou eigenlijk in een tunnel onder Hazerswoude-Dorp moeten doorgaan. Maar ja, dat kost weer veel geld. Jan Kerkvliet, voorzitter WL- TO-Rijnwoude: Wat ik het belangrijkst vind, is dat het authentieke open land schap er blijft in Rijnwoude. Daar mag van mij best een fietspad doorheen, zodat de mensen ervan kunnen genie ten. Grootschalige waterpartij en spreken mij wat minder aan. Het open landschap heeft een functie voor de steden om ons heen. Om de groene ruimte te behouden moeten de boeren een toekomstperspectief krij gen. Zij zijn immers de bewa kers van het open landschap. Hier ligt ook een taak voor de gemeente. Die zou eens wat sneller moeten zijn met de af gifte van vergunningen. Dat "geldt niet alleen voor de boe renbedrijven. Op alle goede on- denemers moet de gemeente zuinig zijn, want anders ver trekken ze. Overigens vind ik het sterk van de gemeente om met zo'n toekomstvisie te ko men en niet af te wachten, tot dat anderen je komen vertellen wat wel en niet moet gebeuren. Woordvoerder ruimtelijke or dening, René Bakker van de provincie Zuid-Holland: We kijken naar streek- en be stemmingsplannen en bepalen aan de hand van die plannen ren. Mijn eerste reactie Rijnwoude zoveel mogi ningen en bedrijven erl krijgen. Het wordt steei lijker om een winkel te Meer inwoners zou dus zijn. Dat die woningboi vooral in Hazerswoude moet komen, lijkt me li Deze kern ligt het mees traal in Rijnwoude. De voorzieningen zijn er, i gemeentehuis. Bovendi het qua infrastructuur j zo aan de NI 1. Daar ko toekomst de Rijn Gouw nog bij met hopelijk eei plaats. Martin van Asperen, b kunstenaar uit Koudel den Rijn: Over twintig jaar is de te niet meer zelfstandig die samengegaan metï meenten als Zoeterwoi daarvan denk ik dat hei 'Groeien en Bloeien' hl reëel is. Een gemeente groter worden, bedrijvi aantrekken, anders vet in een gezapigheid van zeventig. De bouw van woningen is niet realisi ik zie hoe weinig mens de kunstacademie afko vervolgens boven de gi sa uitsteken, dan loont Daar komt bij dat eens met atelier gauw 5 tot f kost. Welke kunstenaai betalen? Ik niet. Meeri jecten- en werken, zoal derde scenario staat, ji toe. Maar er hangt een kaartje aan. Als ik nu zi Rijnwoude financieel n rondkomen, dan zie ik niet van komen. Ben Schuttenbeld, sec Kamer van Koophand Het bijzondere aan Rijt is dat het een grote ger qua oppervlakte, metv gelijkheden. Op de ene wel wat, op de andere i Rondom een halteplaa Rijn Gouwe Lijn in Hat de-Rijndijk zou je bedi kunnen stimuleren, mi kels en appartementen zerswoude-Dorp heeft boomkwekerijsector vi komstperspectief. De p daarom niet direct ten van het PCT-terrein ko want dan is er geen uit meer mogelijk. Het wa goed voor hoogwaardi ningbouw en als watei voor de boomkwekers. MARIETA KROFT Gaat de Gemeneweg in de toekomst onder de Dorpsstraat van Hazerswoude-Dorp door? Of komt er een rondweg voor het doorgaande verkeer? Foto: Wim Dijkman Het nog open gebied tussen de spoorlijn Leiden - Utrecht en de Oude Rijn in Hazers woude-Rijndijk, zoals hier ter hoogte van de Westvaart, kan worden volgebouwd met huizen, bedrijfjes en sportaccommodaties. Foto: Wim Dijkman De Lagewaard in Koudekerk aan den Rijn blijft zoals het is, al komen er in de nabijheid Het Spookverlaat in Hazerswoude. In alle scenario's blijft het veenweidelandschap be- woningbouw- en bedrijvenlocaties. Foto: Wim Dijkman houden. Foto: Wim Dijkman wat mag. Het Streekplan-oost, waaronder Rijnwoude valt, is over twee jaar aan de beurt voor herziening. Voordat dat plan wordt vastgesteld praten we met de gemeenten over hun wensen en wat er leeft bij de bewoners. Wij willen Rijnwou de dus bij voorbaat niets opleg gen. Het kan best verschil uit maken of de gemeente een toe komstvisie heeft liggen. Naar mate een gemeente beter haar huiswerk heeft gemaakt, kan ze meer argumenten hebben om de provincie te overtuigen. Martin Bogerd, directeur wo ningbouwcorporatie Habeko Wonen: Voor wat betreft de woning bouw kiezen wij voor een ge matigde groei. We zouden vooral woningen willen bou wen binnen de bebouwde kom en liever niet in het Groene Hart. De enige uitbreiding bui ten de bebouwde kom die we voor ogen hebben, is de locatie tussen de Rijndijk en het spoor. Er zouden vooral woningen moeten komen voor ouderen en starters (jonge inwoners die voor het eerst zelfstandig gaan wonen). Margreet Altena uit Benthui zen, actievoerster tegen de woontorens van Zoetermeer: Open ruimtes, met weiland en koeien. Zo moet Rijnwoude blijven. En Zoetermeer? Dat moet zo ver mogelijk van Benthuizen vandaan blijven. Benthuizen mag niet vastgroei en aan Zoetermeer, zoals het scenario 'Groeien en Bloeien' aangeeft. Zo denk ik er niet al leen over, maai' de meeste Benthuizenaren. Er mogen van mij ook best enkele mooie na tuurgebieden komen, als ze maar niet gepaard gaan met restaurants, pretparken en gro te parkeerplaatsen voor de be zoekers. Frank Uljee, wethouder ruim telijke ordening in Rijnwoude: 'Rijnwoude als recreatieve ach tertuin' is voor mij het ideale toekomstscenario. Als we dat kunnen verwezenlijken, wil nie mand Rijnwoude meer uit. Ik denk dat het een realistisch en aantrekkelijk scenario is. De Noorderpias, de plas die tussen Hazerswoude-Dorp, de Hooge- veenseweg en aan beide zijden van de Gemeneweg zou moe ten komen, kan een goede buf fer zijn tegen de oprukkende verglazing vanuit het boom kwekerij gebied. R. Smits van Waersberghe, di recteur VW Alphen aan den Rijn en Gouda: Het Groene Hart moet niet op slot. Een gemeente die stilstaat is op termijn gedoemd in de problemen te komen. Het is dus belangrijk dat er een ge zonde balans komt tussen be drijvigheid, wonen en recreë ren. De wens van de plaatselijke bevolking is daarbij belangrijk. Ik denk niet dat er in het Groe ne Hart behoefte is aan groot schalige recreatie en veel wo ningbouw. Rijnwoude kan het beste kiezen voor kwalitatief hoogwaardige recreatie. Men sen komen op het gebied af, die er werkelijk in geïnteresseerd zijn. Wij als VW moeten het Groene Hart meer onder de aandacht brengen. Het is een gebied waar je kunt fietsen, wandelen, kanoën enzovoort. De mensen hoeven echt niet naar de Veluwe of Limburg om een mooi gebied te zien. Ad Visser, bakker en voorzitter van winkeliersvereniging Rhy- nenburch in Hazerswoude- Rijndijk: Ik was van plan de drie scena rio's dit weekeinde te bestude-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18