'Je moet elke dag het maximale uit je leven halen onvoltooid TOEKOMENDE tijd Leiden Regio AAN HET WERK :RDAG 12 MEI 2001 972 15 uit de Leidsch DagbladARCHIIiVlïIV ANNO 1901 Maandag 13 Mei LEIDERDORP - Door J. van der Zijden, alhier, is aan Burgemeester en Wethouders vergunning verzocht voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel, Jaagpad No. 50. OUDSHOORN - Door het bestuur is bepaald, dat de zwem- en badinrichting 'De Rijn' voor het publiek zal worden opengesteld op Maandag 20 Mei a.s. Het kan zijn nut hebben hieraan toe te voegen, dat dage lijks na 6 uren volksbaden te verkrijgen zijn ad 5 cents per persoon. Hiervoor zijn kaarten te bekomen bij de overzetten nabij de inrichting. Voor onvermo- genden is de inrichting gratis opengesteld eiken Dinsdag en Vrijdag van des avonds 7 uren. LEIDEN - Sedert eenige dagen trekken de gaslan taarns, geplaatst voor het café-restaurant 'In den Vergulden Turk', de bijzondere aandacht door het schitterend licht, dat daarvan uitgaat. Wij verna men, bij onderzoek, dat deze lantaarns voorzien zijn van het Greysonlicht, hier ingevoerd door de firma J.L. Creyghton. ANNO 1976 LEIDEN - Deze week zal het eerste tochtje plaatsvinden met de 'Zuydtwijck', de boot die patiënten, familie en personeel van het gelijknamig verpleeg huis in Zuid-West met alle mogelijke acties bij elkaar hebben ge spaard. Er kon een cas co worden aangekocht dat door het personeel in eigen tijd is betim merd, geschilderd en gestoffeerd waarbij de geneesheer-directeur de grote animator was. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de steiger aan de Haagweg. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 12 mei NIEUW VENNEP - Hans Sarink, één van de organi satoren van de drie weken durende vakantie voor kinderen uit Belfast in Nieuw Vennep, zit zichtbaar afgepeigerd achter een glaasje fris. Ik ben 'total loss', zegt hij zelf, "maar het was het beslist wel waard". Volgend jaar willen we weer zoiets organiseren en dan het liefst met kinderen uit dezelfde wijk, zodat er gedeelten van Belfast ontstaan waar de mensen begrip voor eikaars standpunten hebben en waar ze in vrede naast elkaar leven. Het heeft wat moeite ge kost om het allemaal zover te krijgen - op het laatste moment hebben we om aan geld te komen, nog 3500 kazen huis-aan-huis verkocht - maar het is het zeker waard geweest. Dan komt een klein meisje naar hem toe en laat een mooi plastic doosje zien. In het doosje twee klei ne klompjes die aan een goudkleurig kettinkje zit ten. Een niemendalletje, maar de gastgezinnen mo gen geen grote cadeau's geven omdat dat thuis in Belfast alleen maar afgunst op zou kunnen wekken. En het kind is er zielsgelukkig mee. Op het afscheidsfeest, gisteravond in het Ontmoe tingscentrum, houdt dominee Imberns een inleiding en spreekt over datgene wat de kinderen in de afge lopen weken hebben geleerd. Vriendschap en eer bied voor eikaars opvattingen. Het zangkoor Excelsi or uit Nieuw Vennep brengt Engelse en Nederlands talige liedjes ten gehore. De Engelstalige liedjes zin gen de Noordierse kinderen mee. De tekst hebben ze voor zich op een stencil. Aan het eind ontstaat er bij sommigen van de Nederlandse leiding enige onge rustheid over een lied dat door de jaren heen voor de katholieken een nogal grote betekenis heeft gekre gen. Het wordt echter gewoon door alle kinderen meegezongen. Een goed bewijs voor het geringe be lang dat de kinderen in drie weken tijd aan de gods dienst tegenstellingen zijn gaan hechten. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovcrschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Daghlad, t.a.v. Leidsch Dagblad .Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. II ontvangt de foto binnen drie weken. I tijn van den Boom, 24 jaar, uit Al- di naan den Rijn zit in het vierde van zijn opleiding tot leraar in het sonderwijs. Een strenge meester, ir buiten schooltijd een fliereflui- - lersteklas. Met nog twee maanden r| ian op de pabo heeft hij zijn stu- itopgezet voor een 'summer- ip' in Amerika. Hij geniet van de kinderen in zijn stageklas, maar de drang naar buitenlands avontuur is sterk. Het lijkt een krampachtige zoektocht naar steeds nieuwe uitdagingen, vluchtend voor een gebonden leven in Nederland. Onverstandig? Niet vol gens Martijn. „Je moet elke dag het maximale uit je leven halen." ?er ad e maanden is maar kort, n,t hoef alleen nog een stage en, maar dat kan ook wel m? terugkom. Wanneer dat is 111 'ik niet. Misschien zeg ik ié, dit is leuk, ik blijf wat en kom volgend jaar te- n )p school reageren ze ge- eJ® ;t. Mensen denken dat ik 'jaars ben of nog veel stu- mten moet halen voordat in6 n afstuderen. Maar dat is w so. In de derde ben ik een Pe aar naar Zweden gegaan, v0 nag je geen achterstand en. en kijken er raar van op, ik red het niet om voor de r af te studeren. Als ik il afmaak kan ik niet naar t p America. En dat idee zit nmaal in mijn hoofd. Het waar ik graag heen wilde q rol, daarvoor had ik me in C ari al moeten aanmelden, ik dat hoorde, zag ik het niet meer zitten. Niet naar ^amp, school moeten afma- k dacht: dat vind ik geen l0I| ïitzicht. Dus toen heb ik il stopgezet om alles op al- ;e fzetten en toch te kunnen om dat kamp zo belangrijk '"me is? Het geeft me vol- n %ng. Ik denk dat ik in Ame- its kan vinden wat ik niet (Ierland kan vinden. Het is lijk om dat onder woorden r mgen. Stel dat je je studie akt en niet naar de VS he: gaat, dan ga je werken en kom je in het dagelijkse gebeuren te recht, watje heel je leven nog kunt doen. Ik vind het zonde als mensen dat doen omdat ze bang zijn om van het patroon af te wijken. Dit soort dingen moet je doen als je jong bent en je de tijd hebt. Natuurlijk is er volgend jaar weer een kamp, maar ik heb geen zin om daarop te wachten. Ik ben heel impulsief, als ik iets wil, wil ik het nu. Niet dat ik dingen doordram, maar dat is gewoon mijn visie op het leven. Ik ben een flierefluiter, abso luut. Als ik terugkom maak ik school af en wil ik een jaar naar Australië om te backpacken en dan naar Azië. Dat ik stop met school is dus njet omdat ik niet weet wat ik wil. Ik weet juist heel goed wat ik wil. Leraar worden, maar niet mijn hele leven voor de klas staan. Ik wil meer van de we reld zien. Daarom heb ik al in Duitsland voor de klas gestaan en ben ik in Zweden geweest. Daar heb ik veel scholen be zocht. Je doet dan veel kennis op, want overal werken ze an ders in het onderwijs. Ik vind het fantastisch om met die ken nis iets te doen. Ik noem een voorbeeld. Nor maal gesproken krijgen kinde ren hier klassikaal les. In Zwe den doen ze dat anders. Ik heb liever dat ook hier iedereen op zijn eigen niveau zit en dat ik iedereen individueel kan bege leiden. Daarom heb ik voor mijn afstudeerwerkstuk zelf een systeempje bedacht waarmee je kinderen individueel met reke nen kunt begeleiden. Dat heb ik op één kind uitgeprobeerd en ik zag dat ze steeds enthousiaster werd, want ze kon in een sche ma zelf zien hoe ze vooruit ging- Ik vind het heerlijk om met kin deren te werken. Nu heb ik een week vakantie, maar toch ben ik alle dagen met kinderen be zig: schoolvoetbal, een turn- spelletjesdag. Vrienden zeggen: Martijn is het kind in zichzelf, ik ben heel speels. Bij turntrainin- gen doe ik alles heel explosief voor. Een klas in Utrecht noem de me na twee keer gymmen Tarzan. Maar dat komt juist door die kinderen. Ik ben heel de dag met ze bezig en toch ge ven ze me energie. Als je er iets instopt krijg je heel veel terug. Daarom vind ik onderwijs zo leuk. Een burn out kan ik me bij me zelf dus niet voorstellen. Bij an deren misschien, als je voort durend politieagentje moet spelen. Ik heb niet zoveel last van stress. Als ik turnen geef ben ik streng. Laatst kreeg ik twee jongensgroepen, heel irri tant hoorde ik. Die pakte ik su- perstreng aan en binnen één les luisterden ze. Dan weten ze dat ze heel veel van me kunnen le ren, maar wel moeten luisteren. In het Nederlandse onderwijs is veel werk te doen. Misschien ben ik hier wel onmisbaar. Maar je moet eerst in je eigen behoeftes voorzien. Anders krijg je alleen maar stress van binnen en problemen met je zelf. Op Summercamp begeleid je kinderen negen weken, zes dagen per week. De meeste mensen hebben een vaste groep, maar omdat ik goed ben in mountainbiken, surfen, wa terskiën, turnen en dansen word ik een specialistische be geleider, waar iedereen een keertje langs komt. Mijn vertrek was op zich snel geregeld. Ik laat geen huis ach ter, want ik woon nog bij mijn ouders. Pas als ik uitgereisd ben, ga ik op zoek naar iets voor mezelf. Ik heb ook geen vriendin. Ik had een Duitse re latie, maar na twee jaar hebben we er een punt achter gezet. We hebben een onwijze tijd gehad, met afspraakjes in Parijs, dan sen bij de Seine, beter kan je niet krijgen. Maar op een zeker moment hebben we gezegd: het moet stoppen. Je bent jong en wilt dingen doen en genieten. Zij wilde reizen, net als ik, maar naar andere plekken. Dat werk te niet. Zij wilde naar Sri Lanka en ik wilde snowboarden. Ik vond dat ze haar gang moest gaan, dan ben ik niet egoïstisch, want die reis was voor haar be langrijk. Het kan wel, een relatie, maar dan moet je allebei geduldig zijn en elkaar kunnen loslaten. Want als ik verliefd zou worden op een meisje zou ik ervoor gaan, maar ook blijven reizen. Dan moet je compromissen sluiten, dus vierenhalve maand weg, in plaats van een jaar. Je moet niet denken dat ik een lang leve de loltype ben. Ik zie alleen het nut niet in van chag rijnig zijn. Ik probeer juist het positieve in mezelf te pakken. Want als je blijft tobben over iets wat je niet kan, dan blijft dat negatief. Maar als je nou bij jezelf denkt: ik kan het wél, dan kun je dat negatieve omzetten in positieve dingen. Daar ben ik heilig van overtuigd. Zo werkt het voor mezelf ook. Altijd heb ik rugklachten gehad, bij krakers, fysiotherapeuten en alternatieve genezers gelopen. Maar je moet niet elke dag den ken: ik heb last van mijn rug. Natuurlijk heb je last als je er Martijn van den Boom: „Werken met kinderen vind ik hartstikke leuk, maar ik wil méér." Foto: Eric Taal aan denkt. Ik ben gewoon altijd blijven sporten en ik zoek juist activiteiten waarbij ik veel be weeg, zoals dansparty's. Nu heb ik weinig problemen meer met mijn rug. Op school had ik een heerlijke tijd. Ik heb op het Albanianae mavo gedaan. Toen al dacht ik: geen gestress. Ik sportte elke dag en soms leerde ik nog wat tussen twaalf en een uur 's nachts. Sommige mensen blok ken hun hele leven lang, maar dat vind ik zonde. Ik had best havo kunnen doen, maar uit eindelijk kom ik nu ook waar ik wil zijn. Na de mavo ging ik naar het mmo, middenstandsonderwijs, maar al snel ben ik overgestapt naar de meao. Vroeger draaide het voor mij namelijk om geld. Ik kom uit een familie en vrien denkring waar iedereen veel geld heeft. Ik heb dus nog een jaar heao gedaan, totdat ik me realiseerde: doe niet zo dom, ga iets doen wat je leuk vindt. Dat werd dus de pabo, alhoewel lesgeven absoluut niet verdient. Met bijbaantjes spaarde ik voor een dure mountainbike en een motor, maar verder maak ik bij na geen geld op. De behoefte daaraan is weg. Dat blijkt wel, anders had ik mijn studie afge maakt om te gaan werken. Met die Kawasaki ben ik ge vaarlijk, want ik hou niet van rustig rijden. Ja, binnen woon wijken rij ik vijftig, maar daar buiten: gaan. Sommige mensen vinden 180 kilometer per uur hard, maar dat schiet niet op. Zo'n ding kan 280, dus dat moetje eruit halen. Zelfben ik nooit verder gekomen dan 250, want je past altijd op. Zodra je auto's ziet rem je af. Behalve die motor is sport mijn enige hobby. Tae-Bo, steps, stijldansen. De meeste mensen begrijpen daarom niet dat ik voor het basisonderwijs heb ge kozen en geen vakdocent sport wil worden. Maar ik denk dat mijn eigen lol er dan snel af is. Op de basisschool heb je aard rijkskunde, rekenen, taal, dra ma, het is veelzijdig. Natuurlijk, als sportleraar kun je basketbal len, volleyballen en voetballen, maar het blijft allemaal sport. Zelf kinderen? Dat lijkt me hart stikke leuk, maar alles op zijn tijd. Eerst denk ik aan mezelf. Ik ben daar nog niet aan toe. Ik ben 24, voor sommige mensen op die leeftijd is het perfect, ik heb vrienden die huizen aan het kopen zijn omdat ze daar na zeven jaar relatie aan toe zijn. Prima, maar niet voor mij. Ik zou trouwens ook met kinde ren willen blijven reizen. Bij voorbeeld een maand door Eu ropa trekken. Die drang zit nu eenmaal in me, al weet ik niet wat het pre cies is. Ik zoek vrijheid in plaats van gebondenheid. En in Ne derland zijn er toch dingen die je moet doen - studeren, wer ken, huisje, boompje, beestje -. omdat het de normale volgorde is. Werken vind ik hartstikke leuk, maar ik probeer een mix te maken van alles wat ik wil. En ik wil méér. De wereld is zo groot, er zijn overal zoveel mooie dingen te zien en men sen te leren kennen. Het liefst zou ik een groot ruimteschip willen hebben. Ken je de Voy ager? Dat zou ideaal zijn. Ja, het zijn dromen, maar mijn dro men gaan ver. Reizen naar Mars, misschien zit het er in de verre toekomst wel voor me in. Wat ik over vijf jaar doe? Geen idee. Ik ga nu naar Amerika en daar kan weer zoveel gebeuren. Ik praat vaak met een vriend die in Australië is blijven hangen. Dan hebben we het erover dat je probeert altijd alles uit je le ven te halen. Ie leeft elke dag tot het maximum. Er moeten geen dagen zijn datje denkt: dit is een waardeloze dag geweest. Elke dag moet voelen als een superdag. Zoals vandaag, ik ben met kinderen bezig geweest en ik heb een interview gedaan. Van zo'n dag word ik blij. Daarom kan ik niet zeggen waar ik over vijf jaar sta. Mis schien sta ik voor de klas en ben ik tevreden, maar mis schien heb ik dan dingen be dacht waar ik nog blijer van word. Misschien blijf ik wel in Australië wonen. Het is niet mijn filosofie om te zeggen: je eindigt daar of daar. Elke dag is er weer wat nieuws en je moet de mogelijkheden open laten. Ik bekijk het leven per dag, per week." SASKIA BUITELAAR Sjaak van de Geijn (43), smid: A/s kind wilde ik altijd begrafenisondernemer worden, net als mijn vader. Maar rond mijn puberteit is dat verwaterd en ben ik op zoek gegaan naar andere dingen. Ik heb van alles ge daan. Gewerkt bij de Brui ne Boon en op kantoor bij Estec. Een jaar in een kib boets en een jaar op Bonai re, waar ik vooral veel heb gedoken en veel op het strand heb gelegen. Ik heb twee jaar culturele antropo logie gestudeerd en ik ben zelfs nog werkloos geweest in een tijd dat ook dat niet op je cv mocht ontbreken. Ik heb twee keer een perio de bij mijn vader gewerkt, en ik was chef-kok bij An nie's Verjaardag. Maar ook dat was het niet helemaal. Je maakt een mooi bordje, maar twee minuten later zit daar weer iemand met zijn vork doorheen te gaan. Via een cursus kwam ik acht, negen jaar geleden in de smederij terecht. Het is een prachtig vak. En ik heb ondertussen de hele sme derij gekocht, ik heb een man personeel in dienst en mijn gezin kan ervan eten. Ja, je kan wel zeggen dat ik het eindelijk heb gevon den. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15