eiden Regio kermis blijft r gen kindje SP slikt beschuldigingen Warenhuis een beetje in Een dagje extra hulp met de aangifte in mei H "De Stemming temet en e-mail voor senioren Red de Koersk Migrantenorganisaties voelen zich miskend Addo Stuur Stalker van Leidse krijgt werkstraf Kom van dat 1 dak af! J IRDAG 12 MEI 2001 13 Ihrijving valt tegen Vervolg van voorpagina lering van Leidens Ontzet komt in het gedrang. De n voor het organiseren van alle festiviteiten gaan oog, terwijl de inkomsten achterblijven. Zo valt de uijving voor de kermis tot dusverre nogal tegen, t de 3 October-Vereeniging geen oplossing voor de lemen, dan zijn bezuinigingen onvermijdelijk. Leidse gouden koets restaure ren, die sinds 1935 vrijwel on onderbroken in de optocht aanwezig is. Wel gaat de contributie voor leden in 2002 omhoog. Die be draagt nu tien gulden en wordt vijf euro. Het aantal leden is echter niet groot genoeg om te korten op te vangen. De andere tegenvaller in 2000 was de optocht. Daarvoor was 327.000 gulden nodig, terwijl 67.000 gulden minder was be groot. Op een van de spektakel stukken in de stoet, de homma ge aan het Japan-jaar, had de commissie die de optocht orga niseert zich verkeken. Bestuurslid R. Heruer, voor zitter van de optochtcommis sie, had geen excuus. „Op zich zelf is de overschrijding wel verklaarbaar, maar het valt niet goed te praten." Heruer bena drukte dat het jarenlang goed is gegaan: „Dit jaar was een onge luk." Hij beloofde de leden dat het niet weer zou gebeuren. Dat betekent wel dat de commissie dit jaar met 'een aanzienlijk la ger budget' aan de slag gaat. Voor een praalwagen, die op nieuw een spektakel had moe ten zijn, is daarom geen plaats. Het thema van dit jaar in de op tocht is 'Als de dag van toen'. tminkhorst irmis, het zorgenkindje jet bestuur, was in 2000 duurder dan voor- verklaarde penning- •r B. van der Poel gister- op de ledenvergadering Ie vereniging. „Er waren kosten voor het terrein, ;tra en andere voorzie- Het stallen van de ker- jens slokte 230.000 gul- i, op een begroting van :r een miljoen. Ivooruitzichten voor dit jn somber. Het aantal ex- w «iten dat zich inschrijft, ïMver achter bij andere ja- Een van de redenen is, ,t:ï tedt bestuurslid M. s dat er 'zuinig wordt ge- „Ook is vorig jaar een a^rjf exploitanten failliet ge- 7/ Ze zijn voorzichtiger ge- J n." De pachtopbrengst kermis is vrijwel de eni- 1 J9n van inkomsten voor de Iiatie. s vorig jaar gaat de 3 Oc- Vereeniging in zee met irs. Voor de tekorten kan iniging alleen geen be- >p ze doen. De inbreng insors is bedoeld voor Zo laat de 3 October- liging van sponsorgeld de Introductie-lezing door Maandagochtend 21 mei van 9.30 uur tot 12.00 uur entree gratis, reserveren noodzakelijk natuurlijk bij: DEKKER [straat 161, Leiden - 071-5120885 - info@dekler.nl Kringloopwinkel wil excuses nog niet aanvaarden LEIDEN WIM WEGMAN De Socialistische Partij heeft de be schuldigingen over malversaties door medewerkers van het Warenhuis enigszins afgezwakt. De SP biedt het personeel van deze gemeentelijke kringloopwinkel in een brief boven dien excuses aan voor de ophef die na de beschuldigingen is ontstaan. Voor bedrijfsleider J. Marijt van het Waren huis is de kous daarmee nog niet af. Hij wil de excuses niet aanvaarden omdat de SP in de brief blijft herhalen dat er mogelijk onregelmatigheden zijn geweest, terwijl daar volgens Ma- rijt absoluut geen sprake van is. Hij zegt dat het bestuur van het Waren huis, de Gevulei, binnenkort kijkt of het nadere stappen neemt tegen de SP. De Socialistische Partij vroeg burge meester en wethouders begin mei om een onderzoek in te stellen naar het Warenhuis omdat medewerkers de opbrengst van de spullen die ze opha len geregeld in eigen zak zouden ste ken. Bovendien weigeren ze om zaken bij mensen thuis op te halen als ze die van de eigenaars niet zelf mogen hou den, zo stelde de SP anderhalve week geleden. In de brief aan het personeel heeft de partij de beschuldiging nu te ruggebracht tot 'mogelijke malversa ties gepleegd door een enkele collega'. De partij betreurt het bovendien dat het beeld is ontstaan dat alle mede werkers van het Warenhuis zich schuldig maken aan diefstal. SP-woordvoerder Van Dam zegt in een toelichting op de brief: „De men sen van het Warenhuis kregen in de stad van alles naar hun hoofd geslin gerd. Dat is nooit onze bedoeling ge weest. Het is ook niet terecht." Toch wil de SP'er nog altijd dat de gemeen te een onderzoek instelt. „Al is het al leen maar om de geruchten te kunnen ontzenuwen." Bedrijfsleider Marijt is blij dat de SP haar spijt betuigt aan het personeel. „Ik zie de brief als een poging om zonder al te veel gezichtsverlies excu ses aan te bieden." Toch is hij nog al lerminst gelukkig. „De SP herhaalt de suggestie dat er wel degelijk iets aan de hand is bij ons. Ik heb Van Dam gevraagd waar hij dat allemaal van daan haalt. Hij kwam toen met maar één zaak: een voorval in de Lamber- tushof. Medewerkers van ons lieten toen inderdaad een kast staan, niet omdat ze die niet mochten houden maar omdat hij te groot was. We heb ben niet goed gehandeld in deze zaak. Het personeel heeft niet goed gerea geerd en daarvoor hebben we ook ex cuses aangeboden. Maar van malver saties heb ik, ook na uitgebreid onder zoek, niets gemerkt. Verder bleek de SP alleen maar een paar geruchten te hebben die anderhalf jaar geleden de ronde deden, maar waarvoor nooit een spoor van bewijs is gevonden." Marijt stelt dat de Gevulei, het samen werkingsverband voor de vuilophaal in deze regio, de kwestie hoog op neemt. „Dit muisje krijgt voor de SP nog wel een staartje. Het zijn ook geen geringe beschuldigingen." WIM WEGMAN Een typisch klusje voor het vroege voorjaar op een snikhete dag: zo'n 120 Leidenaars kwa men gisteren naar de Stichting Belastingwinkel aan de Ketel- boetersteeg om hun belasting aangifte voor 2000 in orde te la ten maken. Dit extra dagje hulp laste de stichting in omdat het vaste belastingspreekuur al tot 1 augustus - de dag dat alle aangiften écht binnen moeten zijn - is volgeboekt. De storm loop op de belastingwinkel is zo groot dat de organisatie bin nenkort waarschijnlijk nog eën tweede extra 'invuldag' organi seert. „Alle mensen voor 1 april helpen, was echt niet te doen", zegt bestuurslid Phoebe van der Kruit van de Belastingwinkel. „Vandaar dat we voor enkele honderden mensen collectief uitstel hebben gevraagd. Dat kan. De Belastingdienst doet daar niet zo moeilijk over. Ie dereen die voor 1 april uitstel vraagt, krijgt dat meestal wel." De Belastingwinkel heeft nu tot 1 augustus de tijd om mensen alsnog met hun aangifte te hel pen. Maar ook met de vaste spreekuren op dinsdag en woensdagavond, waar telkens twaalf belastingplichtigen te recht kunnen, dreigde de stich ting het niet te redden. Vandaar de extra hulpdag gisteren om de achterstanden weg te wer ken." De bestuursleden van de Be lastingwinkel kunnen slechts gissen naar de reden van de massale belangstelling. „Wel is er dit jaar flink wat bekendheid gegeven aan de hulp die men sen kunnen krijgen bij het in vullen van belastingaangifte", zegt voorzitter Bas Jongmans. Onder meer zaten er acht da gen lang medewerkers van Be Steeds meer Leidenaars weten de Belastingwinkel te vinden voor hulp bij hun aangifte. Foto: Henk Bouwman lastingdienst en Belastingwin kel met raad en daad klaar in het Stadsbouwhuis. Zo'n 5000 mensen maakten hiervan ge bruik. „De publiciteit daarover heeft kennelijk veel mensen op het spoor gezet naar ons." Hoe groot de belangstelling volgend jaar zal zijn, als de aangiften volgens het nieuwe belasting stelsel ingevuld moeten wor den, durft bestuurslid Jikke Biermasz niet te zeggen. „Het zal alleen maar drukker wor den." De hulp is in principe be stemd voor mensen met een in komen beneden de zieken fondsgrens. Volgens voorzitter Jongmans heeft de capaciteit van de Be lastingwinkel inmiddels haar grenzen bereikt. „Het werk wordt gedaan door vrijwilligers, die allemaal student fiscaal recht zijn. Ik denk dat we wel meer vrijwilligers kunnen aan trekken, maar dan moet de ap paratuur waarop we werken vernieuwd en het liefst ook uit gebreid worden. We gebruiken nu oude computers en oude laptopjes. Dat beperkt de mo gelijkheden. En ja, het liefst zouden we ook wat ander meu bilair willen hebben. Wat er nu staat, heeft zijn charme. Het geeft een beetje het idee van een studentenkamer. Maar voor medewerkers is het geen pretje om een hele dag op een soort keukenstoel te zitten." Wanneer de tweede extra hulpdag is van de Belastingwin kel, is nog niet bekend. DEN HAAG/LEIDEN MAARTEN DEKKER Kreeg hij een paar weken gele den al een straat- en contact verbod opgelegd, nu werd een 30-jarige Hagenaar ook nog veroordeeld tot een taakstraf van 120 uur. Daarbij moet hij 1500 gulden schadevergoeding betalen aan de Leidse vrouw die hij al ruim drie jaar 'stalkt'. De vrouw wordt sinds april 1998 lastiggevallen en bedreigd door de Hagenaar, nadat ze hem als barkeepster in café 't Uilennest een keer had gewei gerd bier te schenken. Hij volgt haar van en naar haar werk, belt haar thuis op en parkeert zijn auto voor haar deur. Vol gens de vrouw gaat hij daar nog altijd mee door, ook sinds hij een straatverbod heeft voor de Aaltje Noordewierlaan, het Jac ques Urlusplantsoen en de Cor- nelis Schuytlaan. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van twee maanden, plus drie maanden voorwaardelijk. Met dat laatste deel was de rechter het wel eens. Net als de advocaat van de man meende ze echter dat het wel eens escalerend zou kunnen werken als de man echt de cel in moet. Om die reden zette ze de twee maanden om in 120 uur taakstraf. Dat was te gen de zin van de officier. Het is daarom niet uitgesloten dat de zaak in hoger beroep nogmaals wordt behandeld. Want onderhoud is niet langer nodig met een hoogwaardige kunststof dakkapel van Van der Ploeg. Van der Ploeg: een kei in ku mat i Kunststc TeL: (0 Interne nststc 11 ABA 'kVEU if Raamtabrikant b.v 7\) 331 53 61 t: www.vanderploeg.nl if dakkapellen sgin van het terrassenseizoen men met een ethisch reveil in de j nteraad. Beide beginnen nogal - vacht. Het grote verschil is dat Dr het terrassenseizoen nog niet is, maar dat de bedenkingen te- t Bio Science Park komen als ddingsactie voor de Koersk il Leiden er in economisch op- root mee is geworden, begon- 1 rder deze week in de raadscom- economie de fracties van Links, D66 en CDA de biotech- evan het blazoen te gummen, den ze zonder heldere aanlei- )e ChristenUnie/SGP en LWG- - oenen gumden driftig mee ie partijen waren al eens eerder appen op een kritische houding, ir kreeg wethouder Melanie i van de WD dus ook uit onver- hoek te horen dat ze toch echt latschappelijk debat moet af- ip in alvorens ze Leiden definitief pt tot Life Science City. 'Ho!', e' im Bleijie van het CDA tegen \lt 1 Laboratories, Zestec, Genen- ernational en HeartCore bv. En ïnde het. nu mag Melanie, die met haar :h de ene na de andere DNA- laar verleidt zich hier te vesti- mder draagvlak geen stap meer en. De mensen mochten eens i dat hun stadsbestuur gewoon aar het zelf zin in heeft! s het wel het geweten dat op- of is het gewoon angst? Je weet t van rekening maar nooit wat ikke dingen er in het Bio Scien- i kunnen gebeuren. Als Herman t ineens Goethe gaat reciteren ïn kudde op hol geslagen Bron- ussen met mond- en ldauwzeer DAT6ENM€i(A/IóV :=r EF rtnlnJ de Darwinweg af komt denderen, dan is het voorgoed gedaan met de naam van Leiden. Dan kun je het Aalmarkt project en de Culturele Poort van Lei den wel vergeten. En ook de raadsleden zelf zijn dan flink de klos. Al spoedig zal blijken dat ze de ene vergunning na de andere hebben afgegeven, zonder enige vorm van controle. Ineens dus witte bekkies in de raads zaal. Alexander Pechtold, de milieu wethouder van D66, normaal gespro ken lachebekje nummer één op het stadhuis, was ook al zo zenuwachtig toen hij de meeuwententoonstelling in het Koetshuis in de Leidse Hout open de. Hij wil met deze tentoonstelling een discussie op gang brengen, zegt hij, over de waag of de Zilvermeeuw nu een lastpak is of een slimme buur. Het zou een referendumvraag kunnen zijn. Want ook Pechtold durft niets meer zonder draagvlak. Een beetje vent zou gewoon roepen dat dat jaarlijkse gezeik over die meeu wen afgelopen moet zijn, maar Pecht old toont veel begrip voor de klagers. Zou er soms een reusachtige meeuw in het Bio Science Park zijn neergestre ken? Alweer? De vooruitgang moet je, als die er al is, meten in millimeters en honderdsten van seconden. Wat dat aangaat is poli tiek in Leiden soms net topsport. Al leen met uiterst gevoelige apparatuur zijn de veranderingen te registreren. Maar dat millimetertje verder, die honderdste van een seconde sneller, heet in de politiek altijd wel 'uniek' te zijn, een 'mijlpaal' of een 'grote stap voorwaarts'. Dat verkoopt beter. Want een persconferentie over bijna niks, dat staat zo lullig. En wethouders ge ven zo graag persconferenties. De Leidse regio had er deze week drie bij elkaar geveegd - de wethouders volkshuisvesting van Leiden, Leider dorp en Oegstgeest - om het volk kond te doen van alweer een mijlpaal. Een 'Beleidsvisie Wonen', zo heette het moois dat de wethouders Hillebrand, Molkenboer en Meester dindag in het Leidse stadhuis op tafel legden. En opnieuw vlogen de grote woorden over de tafel. Molkenboer noemde de beleidsvisie een 'unicum'. Hillebrand vond dat 'we oprecht mogen spreken van een mijlpaal in de regionale sa menwerking'. En waarom? Staat er misschien iets nieuws in die beleidsvisie? Niet echt. Leiden gaat dure huizen bouwen, staat er in de mijlpaal. Om te voorkomen dat nog meer Leidse welgestelden ver huizen naar groenere oorden in Noord-Holland, Utrecht en Flevoland. Dat riep Hillebrands voorganger Van Rij al meer dan een decennium gele den. Gemeenten in de regio gaan meer doen aan sociale woningbouw, meldt het unicum. Dat hebben ze tot dusver te veel overgelaten aan Leiden. Dat was ook al twintig jaar bekend. De Leidse regio kan het probleem niet alleen oplossen, aldus de schrijvers van de bejubelde Beleidsvisie. Leiden hengelt al sinds jaren naar grond in Valkenburg, Rijnsburg en el ders in de Bollenstreek. De vooruitgang moet je meten in milli meters, in honderdsten van seconden. En soms bestaat de vooruitgang uit niet meer dan de handtekeningen van een paar wethouders uit de regio en hun aanwezigheid op een persconfe rentie. TEKST: WIM KOEVOET en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK met ideeën en projecten, maar geen van alle leverde reacties op. De Marokkaanse organisa tie wil een intercultureel jonge renblad opzetten, en een stage bureau. Volgens de stichting komen Marokkaanse MBO-stu- denten moeilijk aan de bak. Het bureau moet ze helpen en be geleiden bij het vinden van een stageplek. Alle vluchtelingen- en mi grantenorganisaties zijn bereid bij elkaar in een kantoorpand te gaan zitten. Daar zijn ze 'al ja ren mee bezig', zegt Bouras, maar opnieuw verleent Leiden geen medewerking. Voor de dertien schrijvers van de brief aan de gemeente is 'de grens nu bereikt'. „We zijn het zat. In het begin spraken we over wen sen, nu zijn het eisen. Ons ei senpakket wordt binnenkort aan wethouder Buijing over handigd. Het wordt tijd dat de gemeente ballen krijgt en kno pen doorhakt." Buijing vindt de meeste ver wijten niet terecht. „Dat organi saties er niet bij betrokken wor den, bestrijd ik krachtig. Wat betreft het Grote-Stedenbeleid is een uitdrukkelijke uitnodi ging hun kant op gegaan. Daar is vrijwel niets op teruggeko men." En het plan voor een jongerenmagazine is overgeno men. Het idee voor een stage bureau ként Buijing niet. De gemeente houdt wel de gelijk rekening met de verte genwoordigingen van minder heden, zegt hij. Misschien is het soms 'niet zo zichtbaar'en dat komt dan doordat de gemeente projecten integreert in het ge wone beleid. Allochtonen zijn geen buitenbeentjes, maar zijn gewoon volop in beeld bij pro jecten voor ouderen, werkgele genheid en onderwijs. Migrantenorganisaties krijgen in Leiden geen voet aan de grond. De gemeente ziet ze niet staan. Voor dertien organisaties is de maat vol. Zij hebben bur gemeester en wethouders een brief geschreven waarin ze hun grieven kenbaar maken. „De communicatie is zeer en zeer summier", zegt M. Bouras van de Stichting Marokkaanse Unie Moultaka, „terwijl de ge meente en wij partners zijn. De gemeente betrekt ons niet bij besluiten die ze neemt, maar die allochtonen wel aangaan. De meeste organisaties hebben hun subsidies voor dit jaar nog niet gehad. Wij wachten al vijf maanden op ons geld." De dertien clubs, die zich voornamelijk bekommeren om de integratie en participatie van minderheden in de Leidse ge meenschap, voelen zich mis kend. „We hebben meer dan achttien organisaties in Leiden. Dat moet je koesteren." Jarenlang heeft op het stad huis een coördinator integratie minderheden gewerkt. Inmid dels is Bouras erachter geko men dat die functie is opgehe ven. „We hebben dat via via ge merkt, en het is zonder overleg gegaan. Dit was niet zomaar een functie. De gemeente was toch een van de eerste die er in Nederland mee begonnen. Wij vinden het zonde." Een van de pijlers onder het Grote-Stedenbeleid (GSB) is de poot minderheden. „Bij het GSB zijn allerlei partners be trokken, maar jammer genoeg wij pas zeer laat of zeer weinig. En er is geen toekomstvisie. De gemeente had aangegeven: kom met ideeën, kom met pro jecten." SMU Moultaka kwam

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13