Opta waarschuwt KPN voor hoger lokaal tarief Economie Gespannen oliemarkt drijft benzineprijs verder op 'Hogere prijs verlaagt verbruik van energie' FNV eist fooiengeld op bij Rotterdams hotel ide dreigt i jasfabrieke »ere rekening >rens door ak signaal' voor - isfabrieken «r loon voor geraars uwe CAO in verwerking Schelp maakt plaats voor parel Veel belangstelling voor 'pornosite' van Groningen Winkelchefs Aldi in opstand tegen directie Forenzen willen liever andere job dan verhuizen ECONOMIE WIJZER De nieuwe wind van de keizer WNF: Subsidie overheid op duurzaam gekapt hout - ERDAG 12 MEI 2001 11 IE el - Zuivelcoöperatie and Coberco Dairy Foods nedio 2003 twee kaasfa- en in Burgum en Olter- Daarbij worden 45 banen irapt. De overige vijftig lemers kunnen mee naar ictielocaties in Bedum en um. De productie in Be en Workum wordt voor neer 120 miljoen gulden jreid. De ondernemings noet zich nog uitspreken. CHT - De ruim 3.000 werk- die vallen onder de Vaterbouw, voorheen het rbedrijf, hebben een eenjarige cao. De lonen twee etappes met 5,25 omhoog; per april met rocent en in september ,25 procent. Volgens de in krijgen de werknemers aast nog eenmalig 500 n. De loonsverhogingen ebaseerd op een prijscom- van 3,25 procent. (DEN - De 5.200 produc- knemers in de houtver- nde industrie krijgen een rerhoging van 4,4 pro- \loor het eerst zijn afspra- imaakt over het loon van productiepersoneel, alaris stijgt in een jaar tijd ,2 procent. FNV Bouw ziet dat de CAO in de toe- ook geldt voor alle werk- in de houtverwerking, rkgevers vinden dat nog ug te ver. Dreigende taal om doorberekening buitenlandse umts-licentie te voorkomen DEN HAAG GPD De toezichthouder op de telecomsector Opta onder zoekt in hoeverre KPN zijn Nederlandse klanten wil la ten opdraaien voor de peperdure buitenlandse umts-li- centies en overnames. Volgens Opta-voorzitter prof. J. Arnbak zullen de dure kredieten ter financiering van de buitenlandse avonturen uitdraaien op prijsverhogingen in Nederland. aldus Arnbak. De voorzitter ver wacht dat KPN 'de komende maanden' met verschillende ta riefverhogingen zal komen om zijn zware schuldenlast te kun nen blijven betalen. Maar zeker op de onderdelen waarop KPN in de praktijk nog een monopo liepositie heeft, zoals de lokale gesprekken, zegt Arnbak niet akkoord te gaan met prijsverho gingen. Arnbak waarschuwt dat de Op ta prijsverhogingen voor lokale gesprekken, een monopolie van KPN waarvan vooral particulie ren gebruik maken, niet zal ac cepteren. „KPN moet duurder lenen door de risico's die het concern in het buitenland heeft genomen. Dat zal effect hebben op de binnenlandse tarieven", Vorige week maakte KPN be kend voortaan het bellen van de tot nu toe gratis voicemail- service in rekening te brengen. Die prijsmaatregel is door Opta wel goedgekeurd, volgens Arn bak mede omdat het om 'nieu we diensten' gaat. KPN zoekt koortsachtig naar allerlei wegen om de enorme schuld van rond de 50 miljard gulden af te betalen, die is ont staan door de overname van het Duitse mobiele belbedrijf E Plus voor 40 miljard gulden (waarvan 23,1 miljard is be taald) en de uitgave van 19,4 miljard aan umts-licenties, waarvan 14 miljard in Duits land. Prof. Arnbak legt er de na druk op dat de positie van de consument in de liberalisering is achtergebleven, althans waar het de traditionele vaste tele foonaansluiting betreft. „Daar heeft de consument niet veel keus bijgekregen", aldus Am- bak. De meeste nieuwe bedrijven en diensten zijn gericht op het bedrijfsleven. Concurrentie is er vooral in de verbindingen met het buitenland en interlokaal. Maar voor lokale gesprekken, de bulk van het particuliere te lefoongebruik inclusief inter net, kan de modale burger meestal nergens anders terecht dan bij KPN, enkele lokale uit zonderingen van kabelbedrij ven daargelaten. bellers in de grens- krijgen soms een reke- oor internationale tele- sprekken die zij niet gevoerd of ontvangen. ien wordt onverwacht en schrik geconfronteerd renhoge rekeningen van onderden guldens hoger a rwacht. aak is het signaal van te- lanbieders als KPN Tele- )at is in de grensstreek zwak. Het wordt dan itisch door het sterkere van de Duitse telefoon- Iers overgenomen, ellers zijn daardoor let- ïet kind van de rekening, gt woordvoerster Kore an KPN Telecom. Vol- aar is het probleem ook lang bekend, maar kun- telecombedrijven er in doen. hebben internationaal en gemaakt over de van het signaal. Daar edereen zich keurig aan, spreken we er elkaar wel Maar het probleem is radiogolven via welke foonverkeer wordt gere- ich niet aan de lands- houden. Het telefoon- pikt automatisch het signaal op." Consumentenbond wil woners van de grens- loor de telefoonaanbie- rden geïnformeerd over ilematiek. Volgens haar de telefoonbedrijven uitzoeken om hoeveel het gaat. GRONINGEN ANP ROTTERDAM - Nu het personeel is vertrokken, zijn ook de logo's (schelpen) van Shell verwijderd van het kantoorpand aan de Rotter damse Hofplein. Daarvoor in de plaats zijn twee dezelfde kunstwerken aangebracht, beide een parel in een donkerblauw frame. De parels, voor zowel voor- als achterzijde van het pand, zijn gemaakt door kun stenaar Marc Ruygrok. Met behulp van een hoogwerker zijn de parels van het ondeugende thema is volgens de gemeente dat seks 's avonds en 's nachts veruit het meeste internetverkeer gene reert. De meerjarige campagne baarde vorig jaar opziene door de inzet van een met pro-Gro ningse leuzen beplakte tram in Amsterdam. De gemeente Gro ningen werkt voor het eerst sa men met onderwijsinstellingen en de gezamenlijke IT-bedrij- ven in de stad. De komende maanden moe ten naast de website ook mil joenen bedrukte bierviltjes en een muzikale inbreng van de Groningse band Is Ook Schitte rend experts uit de informatie- en communicatietechnologie naar het noorden lokken. aangebracht op een hoogte van circa 95 meter, 's Avonds worden ze verlicht. De oliemaatschappij was een kwart eeuw gevestigd in deze 25 verdiepingen tellende wolkenkrabber in de havenstad. Medewerkers zijn verhuisd naar verschillenden andere Shell-vestigingen. In het pand zijn nu tal van bedrijven en bedrijfjes gevestigd.Foto: ANP/Arie Kievit APELDOORN GPD De filiaalleiders van super marktketen Aldi zijn in opstand gekomen tegen de in hun ogen psychische terreur van de Aldi- directie. De winkelchefs zeggen dat ze gedwongen worden nieuwe arbeidscontracten te te kenen die aanmerkelijk slechter zijn dan de contracten die ze hadden. Volgens bestuurder A. Bul- sink van de Dienstenbond CNV worden de filiaalhouders onder enorme druk gezet om de nieu we arbeidsovereenkomsten te tekenen. Ze noemt het gedrag van de Aldi-directie ronduit schokkend. „Ik loop al heel wat jaren mee bij de vakbeweging, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." Begin deze week is er volgens de CNV een bijeenkomst ge weest waar de Aldi-Ieiding vier uur lang op de filiaalleiders zou hebben ingesproken om ze te dwingen de nieuwe contracten te ondertekenen. „Gelukkig hielden de meesten hun rug recht, maar de druk is groot", aldus Bulsink. Kern van het conflict is de verlenging van de werkweek naar 45 uur, terwijl de CAO voor supermarktpersoneel 37 uur voorschrijft. Bovendien worden de omzetprovisie en de prestatiepremie afhankelijk ge maakt van het aantal gewerkte uren. Filiaalchefs hebben in veel gevallen een aparte ar beidsovereenkomst, maar zijn wel gehouden aan de CAO. Volgens de CNV dreigen de filiaalleiders er wat betreft vrije tijd en salaris fors op achteruit te gaan. In het meest nadelige geval leveren ze ruim 550 gul den en dertien werktijdverkor- tingsdagen in. Volgende week komen filiaal leiders van Aldi bij elkaar in Meppel om zich te beraden op stappen. „Tot nu toe hebben de bonden de Aldi-directie niet op andere gedachten weten te brengen. Het is een zeer geslo ten organisatie", aldus een woordvoerder van de CNV. De Aldi wil op geen enkele wijze op het conflict met de fili aalleiders ingaan. „Aldi geeft nooit commentaar op interne aangelegenheden", aldus een woordvoerster. Aldi heeft in Nederland bijna 400 winkels en daarmee een marktaandeel van z'n 7,5 pro cent. De supermarktketen staat bij de consument hoog aange schreven als het gaat om kwali teitsproducten tegen lage prij- De nieuwe 'pornosite' van de gemeente Groningen trekt veel belangstelling. De parodie op een seks-site, die begin deze week het internet op ging als onderdeel van een imagocam pagne voor IT-stad Groningen, heeft al bijna tienduizend be zoekers getrokken. De webpagina www.itgronin- gen.nl met aanklikbare kreten als 'live news XXX' en 'direct apart', moet de Martinistad aan geschoold IT-personeel helpen. Ongeveer zeventig IT-ers, over wegend uit de Randstad, heb ben sinds afgelopen maandag gesolliciteerd op een IT-vacatu- re in het Noorden. De achterliggende gedachte AMSTERDAM ANP Mensen die ver van hun werk wonen, zijn eerder geneigd een andere baan te nemen dan dat ze dichterbij bij de werkplek gaan wonen. Dat blijkt uit het proefschrift waarop de eco noom A. van der Vlist 22 mei aan de Vrije Universiteit in Am sterdam promoveert. Forenzen zijn minder bereid om voor hun baan te verhuizen dan tot dusver werd aangeno men. Veel belangrijker zijn de samenstelling van het gezin en de bijbehorende woonwensen. De conclusie van Van der Vlist is belangrijk voor het over heidsbeleid om files te vermin deren. ROTTERDAM ANP De overheid moet duurzame houtkap subsidiëren of de BTW op de producten uit verant woord beheerde bossen verla gen. Volgens het Wereld Natuur Fonds (WNF) is er een taak weggelegd voor de overheid om de verkoop van producten met het zogenoemde FSC-keurmerk te vergroten. Het WNF hanteert dat keur merk voor hout dat gegaran deerd uit duurzaam beheerde bossen komt. De verkoop van duurzaam gekapt hout nam in Nederland de afgelopen jaren toe van twee tot zes procent van de totale houtverkoop. Voor dit jaar verwacht het WNF dat de groei doorzet naar .5890 29,04 3,2750 290 inemaatschappijen zichzelf feliciteren met ïvv record. Aan de benzine nog nooit zo veest. Een liter euro |g7 d kost sinds kort in de 40 jevallen 2,77 gulden, 135 int meer dan rond de etst. En op de korte ter iet einde van de prijs- ïog niet in zicht, aken van de hoge prij- legio. Traditioneel lo- irijzen in de zomer op an iedereen en vooral 30 ikanen in hun benzine selende bolides en op vakantie gaat. De Bijlar benzine stijgt en dus ek< ijfguïd ntbij dat de afgelopen ta aani uwelijks is geïnvesteerd jfgufdi,e productiemiddelen np te pompen en te raf- lot twee jaar geleden )lie te weinig geld op everdienen. Ookwa- hillende maat- m te druk met fuseren overnemen, het achterhoofd vol- idelaren in olie in iespannen het nieuws. :1fcte of geringste bericht imingen in de pro- vervoer of de raffi- len tot paniek en re den om de productprijzen van olieproducten op te stuwen. Deze week was er weer vol doende nieuws om behoorlijk nerveus van te worden. Een aantal Amerikaanse raffinade rijen produceert minder dan verwacht, waardoor de Ameri kanen de benzine in Europa ko men halen. Daarnaast liet de Opec, een organisatie van een tiental olieproducerende lan den, weten dat er op het mo ment genoeg olie voorhanden is. De productie hoeft in juni niet omhoog, zo zei Opec-president Chakib Khelil. Misschien is de situatie anders in juli of augus tus, voegde hij daaraan toe. Normaal zouden deze uitspra ken de markt niet echt zenuw achtig maken. Opec-afspraken zijn er vooral om te schenden, zo was lange tijd het devies. Maar tegenwoordig lijken de Opec-landen veel gediscipli- neerder. Niemand lijkt op het moment stiekem meer te pro duceren, waar normaal altijd wel één land van de hogere prijzen profiteerde om de schatkist aan te vullen. Al plaatst analist A. de Buijzer van Fortis aantekeningen bij die discipline. Notoire overtre ders hebben momenteel niet eens de capaciteit om meer olie te produceren, stelt De Buijzer. Het is niet gezegd dat het nu gedaan is met de prijsstijgin gen. Er zijn nog wel een paar factoren die de prijs op kunnen stuwen, meent analist J. van de Akker van de Rabobank. Het is nog maar begin mei en vorig jaar kenden de prijzen hun hoogtepunt verderop in de zo mer. Ook is de markt momen teel alleen nog maar bevreesd voor de Amerikanen. Straks komt er een weekeinde dat ze ook daadwerkelijk op vakantie gaan. En dat zie je volgens Van de Akker altijd terug in de cij fers. Tot wat voor prijzen het uitein delijk komt is en blijft koffiedik kijken. Prijzen van drie gulden voor een liter euro ongelood zijn mogelijk, stelt de Rabo- analist. Het probleem is dat niemand precies weet hoe GRONINGEN «ANP Econometrist in proefschrift: Hij verwacht dat dit nog ster ker zal zijn als 'thuiscomposte- ren' populairder wordt. Wel moet bij invoering van een kilo prijs voor afval controle op ille gale dumping plaatsvinden. De onderzoeker wijst er ten slotte op dat de marktliberalisa- tie in de elektriciteitssector er toe kan leiden dat de prijzen gaan dalen. „Uit oogpunt van het milieu en duurzaamheid moet de overheid ze dan met belastingen hooghouden." Linderhof ging voor zijn proefschrift op zoek naar het verband tussen de prijs van een artikel en de vraag. Hij maakte voor zijn analyse gebruik van het Doorlopend Budgetonder zoek 1987-1994 van het CBS. In zijn onderzoek stelde hij mo dellen op waarmee de effectivi teit van subsidiemaatregelen en belastingen op consumptie kan worden verklaard. Een hoge prijs voor energie, water en afvalinzameling zal het gebruik verlagen. Een hoge re energieprijs als de ecotax is effectief als de consument daarvoor subsidies krijgt voor van energiezuinige apparatuur. Dat concludeert econome trist V. Linderhof in het proef schrift, waarop hij komende donderdag aan de Rijksuniver siteit Groningen promoveert. Als de opbrengst terugkomt via de inkomstenbelasting, is het effect volgens hem minder om dat een hoger inkomen de con sumptie juist stimuleert. Linderhof stelt ook dat de hoeveelheid ingezameld afval daalt als de ophaalprijs per kilo stijgt. Vooral bij groente-, fruit en tuinafval is het verband tus sen prijs en hoeveelheid aange boden afval groot. ROTTERDAM ANP De Horecabond FNV gaat bij het Rotterdamse hotel New York het fooiengeld opeisen dat leden in twee jaar zijn misgelo pen. Het gaat om een bedrag van ongeveer 3.500 gulden per werknemer. In totaal is er een bedrag van 1 miljoen gulden opeisbaar. Dat heeft de Horeca bond FNV gisteren bekendge maakt. Zoals gisteren gemeld heeft de Hoge Raad uitgesproken dat bedrijven fooien niet mogen verrekenen met het loon. De Horecabond gaat de claim on middellijk indienen zodra de kantonrechter uitspraak heeft gedaan „De uitspraak is slechts een formaliteit", aldus bestuur der D. Koerselman van de Ho recabond. Hiermee komt vermoedelijk een eind aan een langlopende zaak. De Horecabond had ge klaagd, omdat de directie van het Rotterdamse hotel New York een fooienkorting op het salaris van de ongeveer twee honderd medewerkers toepas te. De uitspraak kan effect heb ben op veel meer horecazaken. „Werknemers bij wie dit is ge beurd, kunnen een vordering indienen", aldus Koerselman. „Bij veel bedrijven is er echter niets aan de hand. Horecaon dernemers die snel geld willen verdienen, passen vaak een dergelijke regeling toe." acht procent. „Een BTW-verla- ging of overheidssubsidie zou nog meer mensen over de streep trekken", aldus een woordvoerster van WNF. De consument kent het FSC- keurmerk slecht. Uit een recen te enquête blijkt dat slechts eenprocent van de Nederlan ders weet wat het is, terwijl 73 procent aangeeft het belangrijk te vinden dat hout duurzaam wordt gekapt. Het WNF is giste ren onder het motto 'geen woorden maar daden' een campagne begonnen om daar verandering in te brengen. Duurzaam verantwoord kap pen betekent bijvoorbeeld dat gekapte bomen worden vervan gen door jonge aanplant. groot de olietekorten zijn, als ze er al zijn. Er zijn wel statistici die alle cijfers nauwkeurig bij houden, maar de leveranciers van de cijfers hebben andere belangen. De Opec zal nooit helemaal bij zich in de keuken laten kijken. Daarnaast kunnen raffinaderijen altijd stuk gaan. Op de langere termijn komt er wat meer rust op de markt, zo verwacht De Buijzer van Fortis. De hoge prijzen nodigen uit tot investeren in nieuwe olievelden en raffinagecapaciteit. Daar door neemt het aanbod van olie en afgeleide producten binnen nu en een paar jaar toe. Dat was toch al het geval omdat grote velden in Brazilië, Angola en Nigeria binnenkort in pro ductie komen. De prijs van een vat olie kan op termijn terugvallen naar 20 Amerikaanse dollar tegen de 25 tot 28 dollar nu, zo verwacht De Buijzer. En het is zelfs mogelijk dat een periode van min of meer stabiele prijzen aan breekt. Na de fusie- en overna megolf in de oliebranche zijn er niet meer zoveel oliemaat schappijen over. Afspraken tus sen olielanden en maatschap pijen zijn daarom makkelijker te maken. „Het loopt daardoor wat minder uit de hand", zegt De Buijzer. Er was eens een klein, welva rend land. Het lag boven op een bel aardgas en ook nog eens op een forse plas olie. Het land werd met milde hand geregeerd door een keizer, bijgestaan door een raad van onmetelijk wijze ministers. Twee dingen maakten het land tot een bezienswaardigheid. Ten eerste groeiden er langs de hele westkust bossen met ijze ren bomen die honderd meter hoog konden wor den. Ten tweede had het land geen 'vogels. Dat kwam zo. De in woners deden vroe ger alles zoveel mo gelijk elektrisch. Je kon het zo gek niet bedenken of ze had den er een machine voor. Dit baarde de keizer en de minis ters zorgen, want daar was veel gas en olie voor nodig. Ooit zou het misschien op raken, en bovendien gaf het stank en af val waar niemand raad mee wist. Zodoende sprong de keizer een gat in de lucht toen er op een dag een handelaar in wind bij hem werd aangediend. Hij be weerde iets aan het probleem te kunnen doen. „Spreek, beste man", zei de keizer, „ik ben één en al oor." De handelaar vouwde een grote kaart uit waarop het kleine land stond afgebeeld. Langs de kust en op de eilanden was het land rood gekleurd, verder landin waarts paars, verderop geel en in het oosten rose. „Majesteit", zei de handelaar, „wij kunnen apparaten bouwen die schone energie maken van wind." „Van wat?", vroeg de keizer, die dacht dat hij het niet goed had verstaan. „Van wind!" riep de handelaar trots. „Ga door, ga door!" zei de keizer, want hij was erg benieuwd. „Deze kleuren", lichtte de han delaar toe, „laten zien hoe hard het waait op elke plek in uw ko ninkrijk. Ik geef toe, voor een klein beetje energie is onwaar schijnlijk veel wind nodig. Maar langs de kust valt ook veel te halen! Wij vangen deze wind in ijzeren bomen. De bomen heb ben zwiepende kruinen die meedraaien met de wind. De beste die wij leveren reiken zo'n 80 tot 100 meter hoog. Ja. het zijn flinke kanjers. Ter vergelij king; zo hoog als de Domtoren van Utrecht!" „Dat is een probleem", zei de keizer. „Ik houd het prachtige landschap langs onze kusten leeg voor zeldzame vogels. En ook nog een beetje voor het uit zicht. Als we daar bossen plan ten zo hoog als de Domtoren van Utrecht, is dat natuurlijk PAUUNE VAN DE VEN Econome en publiciste weg. „Majesteit! U moet wél beden ken dat deze bossen duurzaam zijn", zei de handelaar. „Ze zijn van ijzer, maar ze zijn schoon, en schoon is groen." En hij her haalde: „Groen! groen! groen!" „Ik houd van groen", zei de kei zer. „En de ministerraad en de onderdanen houden ook van groen. Iedereen in het land houdt van groen!" „Het is niet alleen groen", zei de handelaar, „het is ook goed voor de kleine man." „Ook dat nog", antwoordde de keizer verheugd. „Dan zullen mijn ministers het ze ker welwillend be kijken want zij houden veel van de kleine man." De handelaar voelde dat hij het pleit al bijna ge wonnen had en hij gooide zijn troefkaart uit. „En het is gratis!", riep hij. „Al thans, bijna gratis. Zo goed als. U betaalt alleen de bomen. Voor de wind brengen wij niks in rekening." „Geweldig", zei de keizer ont roerd. Hij legde het voor aan de ministers en die zongen alle maal: „Groen! groen! groen! En gratis! Leve de kleine man!" Zo gebeurde het dat de hele westkust van het kleine landje aan de zee werd volgeplant met ijzeren bossen van honderd meter hoog. Hun zwiepende kruinen maaiden alle vogels uit de lucht en na een paar jaar was er niet één meer over. De bossen kostten een lieve duit, m&ar dat vonden de ministers niet erg, want de wind werd niet doorberekend en het voel de goedkoop. De windhande laars werden steenrijk en de kleine man hoefde daarvoor maar een heel klein beetje extra belasting op te brengen, daar merkte hij niks van. Eens per jaar schreef een inge nieur een boos stuk in de krant. Dat windenergie niks oploste. Dat het een schande was dat er zoveel goed geld achter kwaad geld werd aangesmeten. Terwijl het geld juist zo hard nodig was om iets uit te vinden dat het probleem uit de wereld zou kunnen helpen. Maar verder was iedereen tevreden. Toen viel de kerncentrale uit. Het hele land zat zonder stroom. „Hoe kan dat nou?" riep de keizer handenwringend. ,,Na alle miljarden die we in wind hebben geïnvesteerd!" En de ingenieur schreef een stuk van duizend woorden in de krant; tweehonderdvijftig keer 'Zie je nou wel!' Maar toen was het te laat. Een bezoeker van een Amsterdams Shell-station kijkt zorgelijk naar de nieuwe benzineprijzen. Afgelopen week is de prijs van een liter Euro 95 gestegen naar de recordprijs van 2,77 gulden. Foto: ANP/Marcel Anto- nisse

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11