Faillissement vaak basis voor succes Economie Nuon en Essent: Geen tekort aan groene stroom Rentestap van ECB nieuw voer voor critici Pornovirus mogelijk marketingstunt Nederlandse tieners Topambtenaar: Fout bedrijf aan schandpaal oeing verplaatst oofdaantoor iaos Lufthansa lalt erg mee Waardetransport gt opnieuw stil ig 2.000 banen eg bij Siemens >an werkt aan m met video ilsmeer veilt in Ie eurocenten lustrie: Last n hoge BTW Gras tiert welig Meer loon en veiligheid in supermarkten Appelmoes Hak wél veilig JURIDISCH BELICHT Eenzijdige functiewijzing - ÏIJDAO 11 MEI 2001 UTTLE - De Amerikaanse gtuigbouwer Boeing gaat huizen van Seattle naar Chi- p. In maart liet het concern en te willen verhuizen, arbij ook Denver en Fort tth werden genoemd. De huizing is in september. tNKFURT - Hoewel gisteren )uitsland vele honderden chten uitvielen, viel de chaos de luchthavens mee. Zoals neld waren de piloten van de tse luchtvaartmaatschappij ihansa voor de tweede keer en week in staking voor 35 cent meer loon. De directie hier niets van weten. Vorige ek duurde de werkonderbre- jg twaalf uur, gisteren werd [hele dag gestaakt. ISSEL - De waardetranspor- met onder meer diamanten Antwerpen via de Brusselse ïthaven liggen voorlopig r stil. De Belgische lucht- rtmaatschappij Sabena ft een stop op de speciale :hten ingesteld uit onvrede de jongste veiligheidsaf- aken. Een Sabena-woord- rder zei dat de bewuste itregelen niet of onvoldoen- tijn uitgevoerd. NKFURT - Het Duitse elek- icabedrijf Siemens AG heeft eren bekendgemaakt nog tweeduizend banen in zijn rmatie- en communicatie- tverkdivisie te zullen schrap- Dat is bovenop de 3.500 ilagen die twee weken gele- al werden aangekondigd, lerstructurering kost 250 Den euro. IYO - De mobiele telefonie de zogenoemde derde ge- itie moet nog op grote lal worden ingevoerd, maar in heeft de vierde generatie het vizier. Volgens de krant on Keizai Shimbun zijn de heid en de grote telecom- :ems in Japan het eens ge- den over een systeem, dat if 2005 onder meer video- len haarscherp kan weer- :n. Deze toestellen zouden maal sneller zijn dan tellen van het concern van [-partner DoCoMo. •MEER - Op de Bloemenvei- Aalsmeer zal vanaf 2 janua- (02 in hele eurocenten wor- ;eveild. Voor de handela- ie op de veiling hun bloe kopen, betekent dit dat in ïre stappen zal worden ge- Dit omdat de veiling heeft Dten te kiezen voor de hele cent (2,2 cent) in plaats de halve (1,1 cent). IRBURG - De industriële luctie ligt in het eerste laai van dit jaar bijna drie ent lager dan in het laatste ttaal van 2000. Deze daling met name te wijten aan het inoemde BTW-effect, zo jkt het CBS gisteren bekend. !TW ging 1 januari in. In de te maand van 2000 koch- tfnemers meer in vanwege sisfnhoging. 290 RUSWUK ANP Het computervirus 'Homepage' zou een misplaatste marketingstunt zijn van drie Nederlandse jongeren. Dit melden de internetnieuwsbronnen Wired.com en Planet Multimedia. Webnieuwssite Wired.com zegt dat het een e-mail heeft ontvangen waarin drie Nederlandse tieners claimen de makers te zijn van het virus. Internetnieuws- site Planet Multimedia meldt dat de claim ook opduikt in verschillende nieuwsgroepen en op internetprikborden. Het Homepage-virus verspreidt zich via e-mail en ver wijst de ontvanger door naar vier verschillende porno websites. De drie tieners zeggen dat ze de bezoekersaan tallen van de pornosites een zetje hebben willen geven. Niet duidelijk is of ze een connectie hebben met de eige naren van de sites. De makers verklaren volgens Wired dat zij met hun actie internetters kennis willen laten maken met de 'lol van slecht zijn op internet'. Ze hopen dat ze een carrière kunnen maken met sluipreclame via internet. De jonge ren zeggen dat ze het virus hebben gemaakt met een nieuwe versie van een zogenoemde ruskit op internet die ook werd gebruikt voor het Koernikova-virus. Dit werd geschreven door iemand uit Sneek. De Homepage-makers schreven aan Wired dat ze de aandacht die deze virusschrijver kreeg zat zijn. Al eerder zei MessageLabs, een bedrijf dat computervirussen in de gaten houdt, dat Homepage mogelijk afkomstig is uit Nederland. Het e-mailvirus heeft zich deze week over de hele wereld verspreid. Leden van het Australische parlement behoor den woensdag tot de eerste getroffenen. In Groot-Brit- tannië zijn de e-mailservers van diverse ondernemingen door het virus overbelast geraakt. Ook in Nederland is een aantal bedrijven geïnfecteerd. Een woordvoerster van Symantec, een Leids bedrijf dat anti-virussoftware levert, kan nog niet zeggen om hoe veel bedrijven het gaat en hoe groot de schade is. Hoewel de gevolgen van het virus relatief onschuldig zijn, kan het e-mailsystemen volledig blokkeren door de snelheid waarmee het zich verspreidt. Het is een zoge noemde worm die zich, net als het Koernikova-virus in februari, via het adressenboek van het e-mailprogramma Outlouk automatisch.vermenigvuldigt. Dat gebeurt wan neer de gebruiker het aangehechte bestand Homepa- ge.html.vbs opent. Ook verandert het soms de startpagi na van de gebruiker in de homepage van een pornosite. Resultaten van EU-studie bekendgemaakt Ondernemers die ooit failliet zijn gegaan, blijken daarna meer succes te hebben dan ondernemers die geen bank roet achter de rug hebben. Dit blijkt uit een Europese studie van de Boston Consultancy Group (BCG). NOORPWUK» ANP De eerste resultaten daarvan werden gisteren gepresenteerd in Noordwijk. Minister Jorrits- ma van economische zaken was daar gastvrouw bij een stu diebijeenkomst over faillisse menten. Ondernemers die fail liet gaan, leren van hun fouten en zijn daardoor meer succes vol, zegt dr. A. Mei-Pöchler, vi ce president van BCG. Zij on derzocht vijfhonderd onderne mingen. In het onderzoek vergeleek zij de resultaten van ondernemers die ooit bankroet gingen, de zo geheten herstarters, met die van hun collega's. De herstar ters zagen in de periode van 1993 tot en met 1998 hun om zet sterker stijgen. Dat gold ook voor het aantal werknemers. Minister Jorritsma wil af van de faillissementswet, die uit 1893 dateert. Het merendeel van de ondernemers gaat na uitstel van betaling failliet. Ze worden volgens Jorritsma on voldoende aangemoedigd om het daarna opnieuw te probe ren. Een wetsontwerp dat onder nemers meer kansen moet bie den om uit het financiële dal te klimmen, ligt inmiddels bijna een jaar bij de Tweede Kamer. De aarzelingen in het parle ment weerhouden de bewinds- vrouw er niet van om een twee de wetsontwerp voor te berei den dat verder gaat. In het wetsvoorstel dat nu bij de Tweede kamer ligt, verliezen de Belastingdienst en sociale fondsen hun bevoorrechte po sitie en moeten zij bij faillie- ment gewoon aansluiten in de rij van schuldeisers. De positie van de banken wordt aangetast, doordat de bewindvoerder in een periode van maximaal vier maanden voorraden en andere bezittingen uit handen van de banken kan houden. Bovendien kan de rechter een 'dwanga- koord' opleggen, als schuldei-' sers dwars blijven liggen. Een volgend wetsonwerp zou moeten voorkomen dat fiscus en banken in een onderlinge wedloop het onderpand naar zich toe proberen te trekken. Bovendien zou het de positie van de werknemers nader moe ten regelen. De tweedaagse bijeenkomst in Noordwijk is vooral bedoeld om te leren van de ervaringen rond faillissementen en wetge ving in andere Europese lan den. Later deze maand volgen hoorzittingen met maatschap pelijke organisaties. De banken zijn niet enthousi ast over de hervormingsdrift van Jorritsma, omdat hun posi tie bij faillissement wordt aan getast. POORTVLIET - Het mooie zomerweer zorgt voor snel groeiend gras. Het veevoer in spe kan daardoor ook sneller gemaaid en verwerkt worden. Dat gebeurt overigens steeds vaker in plastic. Een loonbedrijf in het Zeeuwse Poortvliet heeft gisteren een nieuwe pers ingezet om het gras te comprimeren. Zo konden de eerste balen worden geprepareerd voor lokale boeren, die het gras gebruiken voor zowel koeien als schapen.Foto ANP/Wim van Vossen VELSEN-NOORD ANP De namen van bedrijven die zich hardnekkig niet aan voor schriften houden op bijvoor beeld het gebied van veiligheid of milieu, zouden gepubliceerd moeten worden op internet of in een lokale krant. Op die ma nier moet er meer druk worden uitgeoefend op ondernemers om regels wel na te leven. Dat pleidooi hield directeuf handhaving mr. J. Stam van het ministerie van justitie tijdens het congres 'De handhavende bestuurder' in Velsen-Noord. Burgers moeten daarbij actief meewerken om bedrijven die zich niet aan bepaalde voor schriften houden, aan te mel den bij een gemeente, vindt hij. Stam introduceerde een acht- stappenplan voor gemeenten om inwoners meer te betrekken bij handhaving van regels waar mee zij direct te maken heb ben. Daarvoor moet de ge meente een aantal normen se lecteren en publiceren die be langrijk zijn voor bijvoorbeeld de brandveiligheid van horeca gelegenheden, stankoverlast of opslag van gevaarlijke stoffen. Inwoners worden vervolgens opgeroepen misstanden te mel den, die de gemeente vervol gens checkt. Wanneer blijkt dat een bedrijf aanmaningen om de situatie te verbeteren naast zich neerlegt, mag die wat Stam betreft aan de schandpaal ge nageld worden. Ondernemin gen die zich wel aan de regels houden, zouden ook een plaatsje moeten krijgen in de publicatie. Tijdens de recente rampen in Enschede en Volendam bleek dat er op zich voldoende regels zijn om de veiligheid van inwo ners te garanderen, maar dat de naleving daarvan misloopt. Een veel strengere aanpak is op zijn plaats, meent hij. Hij signaleert een trendbreuk op het gebied van denken over handhaving, waardoor de tijd rijp wordt voor strengere maat regelen. Eenderde van winkeliers prijst 1 juli niet dubbel DEN HAAG ANP Eenderde van de winkeliers zal op 1 juli niet gaan dubbelprij- zen, zo blijkt uit een NlPO-on- derzoek. Een deel van de 'wei geraars' zal pas later dit jaar de prijs in zowel euro's als guldens vermelden. Ook zijn er detaillis ten die pas in 2002 als de invoe ring van de euro een feit is, de nieuwe munteenheid gebrui ken. De detaillisten lappen hier mee het akkoord tussen de Consumentenbond en de de tailhandel aan hun laars. Op 1 juli zouden alle winkeliers gaan dubbelprijzen. Winkeliers zijn niet verplicht zich aan het con venant te houden. Volgens het Hoofdbedrijfschap Detailhan del worden ze wel geacht dit te doen. LEIDSCHENDAM ANP De 200.000 werknemers van de supermarkten krijgen per 1 juli 2,5 procent en per januari 2002 anderhalf procent meer loon. Dat zijn de werkgevers en vak bonden gisteren overeengeko men in een eenjarige CAO. De werkgevers en de bonden hebben ook afspraken gemaakt over het naleven en controleren van veiligheid voor het perso neel. Dit omdat FNV Bondge noten zich zorgen maakt over het toenemende aantal overval len sinds de openstelling in de avonduren. In de nieuwe CAO, die met terugwerkende kracht vanaf 1 april ingaat, kunnen ervaren werknemers die een jeugdloon ontvangen tot 4,2 procent meer verdienen. Ruim de helft van het supermarktpersoneel is jon ger dan 25 jaar. Voedingscentrum en Keuringsdienst: DEN HAAG MARGIT KRANENBURG Paniek! Milieudefensie raadde deze week jonge kinderen af appelmoes van Hak te eten. Niet eten, zegt de milieuorgani satie, want er zijn te veel resten bestrijdingsmiddelen en tin in aangetroffen. Milieudefensie liet TNO vijftien potjes Hak-ap- pelmoes onderzoeken en kwam tot de conclusie dat de gevon den stoffen de nieuwe Europe se norm voor kinderen tot 3 jaar overschrijden. Onzin, noemt Hak de waar schuwing. Kinderen kunnen gewoon de appelmoes eten. Er is niets mis met de industrieap pelen uit Frankrijk die daarvoor worden gebruikt. De waarden van de gevonden stoffen vallen bovendien ook ruim binnen de wettelijk vastgestelde normen in Nederland, aldus de fabri kant. Maar hoe zit het nou werke lijk? Dat wilden het Voedings centrum, de Keuringsdienst van Waren en onderzoeksinstituut Rikilt ook weten. Zij bestudeer den het verband tussen de eet gewoonten van kinderen en de gevonden resten bestrijdings middelen. Hun conclusie is dat de appelmoes veilig is voor klei ne kinderen. Het is zelfs veilig voor klein tjes die eigenlijk alleen maar appelmoes als groente lusten. Want het Voedingscentrum meldt dat óók als een kind veel appelmoes met de door TNO gevonden stoffen eet, er geen risico is voor zijn gezondheid. Milieudefensie voelt zich niet teruggefloten en houdt toch twijfels. De organisatie advi seert ouders, diehet zekere voor het onzekere willen nemen, biologische appelmoes te ko pen. AMSTERDAM CPD Er dreigt geen tekort aan groene stroom in Nederland. Zowel Nuon als Essent kunnen vol doende leveren om het groei end aantal klanten te bedienen. Beide energiebedrijven, samen goed voor tachtig procent van de markt voor groene stroom in Nederland, verklaarden dat gis teren in Amsterdam. Eerder deze week nog sugge reerde het Platform Versnelling Energieliberalisering dat groene stroom wel eens snel uitver kocht zou kunnen raken met de huidige, snelle groei van het aantal klanten. Nuon en Essent hebben samen een kwart mil joen klanten voor groene stroom. Vanaf 1 juli zijn de klanten vrij in de keuze van hun leverancier. Het Platform baseert zich op de binnenlandse productie van groene stroom. Nuon impor teert echter ruim vier Gigawatt- uur uit het buitenland. Om aan de groeiende vraag te voldoen zal er meer groene stroom uit Duitsland en Noorwegen wor den gehaald. Dat is nodig om dat door bezwaren en lang sle pende procedures de bouw van windparken in Nederland ern stige vertraging ondervindt. Nederland, dat vijftien jaar geleden koploper was wat windenergie betreft, is gezakt naar een zesde plaats op de we reldranglijst. In de top tien van nieuw gerealiseerde windpro- jecten komt Nederland al niet meer voor. „Zo erg is het al", al dus directeur A. Goedmakers die bij Nuon verantwoordlijk is voor duurzame energie. Goedmakers vindt dat niet al leen groene stroom, maar alle stroom moet zijn gecertificeerd, zodat de klanten weten wat ze kopen. „Als je weet waar de stroom vandaan komt, kun je kiezen of je stroom wilt die uit kolen of gas is opgewekt, of stroom uit kernenergie." Als gevolg van de liberalise ring importeert Nederland steeds meer stroom uit het bui tenland. Deze is voor een be langrijk deel opgewekt uit bruin- of steenkool of is afkom stig van kerncentrales. Veel stroom wordt verhandeld via de stroombeurs APX in Amster dam. De samenstelling van de ze stroom is vaak niet te achter halen. Van de stroom die Nuon vorig jaar verkocht is vijf pro cent duurzaam. ij HAAG MAURICE WILBRINK 1.57 ïkenlang is president W. i,69 lisenberg onder druk gezet oi5 i de rente te verlagen. Giste- 245 1 kregen de campagnevoer- 078 rs eindelijk hun zin. De top- fso ln van c'e Eur0Pese Centrale foo nk (ECB) verlaagde het be- igrijkste tarief met een kwart dcent naar 4,50 procent. De gijl örstanders van een lager ta- reke f zullen vandaag ongetwij nde tr'omfante'ijk laten weten ;"nh 1 hun pressie op de ECB iro« «ft geholpen. 5e fans van renteverlaging, it de invloedrijke The Finan- Times voorop, dringen er de ECB al langer op aan om 1 stimuleringsbeleid a la de lerikaanse Federal Reserve voeren. Dat is het Ameri- beJ^se stelsel van centrale nken. Het is duidelijk dat de eco- tnische groei in de twaalf jogden van de eurozone over hoogtepunt heen is, en de 3ic leiramingen zien er minder florissant uit. The Financial Ti mes heeft de afgelopen weken vrijwel dagelijks gezegd dat het nu toch echt tijd werd voor een rentestimulans. Dezelfde krant leidde in het najaar de aanval op Duisenberg, die zou falen als ECB-president, omdat hij slecht communiceerde. Maar er waren meer partijen die op een lagere rente aandrongen. Vakbonden in landen als Duitsland, waar de economie verder terugviel dan elders in het eurogebied, vroegen om een extra prikkel voor de eco nomie. De OESO (Organisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling) zag de opkomende economieën lijden onder de dreigende recessie in de VS en de teruglopende groei in Europa. Verder riep het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) al maanden geleden om een ge orkestreerde rente-actie. De ECB zou zich in die visie moe ten aansluiten bij de Ameri kaanse Federal Reserve en de Topman W. Duisenberg van de Europese Centrale Bank tijdens de be kendmaking van de renteverlaging in Frankfurt.Foto: Reuters/Ralph Or- lowski centrale banken in Japan en la ter Engeland, die allemaal de rente verlaagden. Duisenberg bleef onver stoorbaar herhalen in dat spe ciale centrale bankiersjargon dat 'prijsstabiliteit' op de mid dellange termijn zijn belang rijkste opdracht was. De ge middelde inflatie in de twaalf eurolanden zou niet te lang boven de twee procent mogen uitkomen. Inmiddels is dat plafond al meer dan een jaar overschre den. Dat is een lange periode voor Duisenberg die zich vorig jaar nog liet ontvallen dat hij zijn presidentschap als mislukt zou beschouwen, wanneer de inflatie te lang boven de twee procent zou blijven. Gisteren sprak de ECB-president de ver wachting uit dat de inflatie in 2002 weer onder de twee pro cent zou duiken. De voorstanders van een be leid waarbij de ECB de econo mie stimuleert, zullen er onge twijfeld op wijzen dat de cen trale bank in Frankfurt nu in het defensief is geraakt. In Dui- senbergs verklaring staat let terlijk dat de economie van de eurozone nu dichtbij haar po tentiële groeitrend' zit. Daar mee wordt een groeipercenta ge van 2 tot 2,5 bedoeld. Dat is toch duidelijk lager dan Dui senberg tot voor kort ver wachtte. Hij ging steeds uit van een groei van 'tegen de drie procent Door lang te wachten met een kleine renteverlaging heeft het ECB-bestuur haar onaf hankelijkheid laten zien. Bo vendien bleek de bank ook ta melijk voorspelbaar in haar rentebeleid, wat door financië le markten op prijs wordt ge steld. Maar het besluit van gis teren is opnieuw voer voor de critici van Duisenberg; zijn renteverlaging draagt er in hun ogen toe bij dat de inflatie nog langer boven de twee procent blijft. Bovendien komt deze precies op een moment dat de euroeconomie in de verdruk king raakt. Als de ECB nu toch een voorzichtig stimuleringsbeleid is gaan voeren, dan is hier sprake van een belangrijke be leidswijziging. Daarbij schept het toegeven aan de wens om de Europese economie wat te ondersteunen verwarring. De diepere achtergronden van Duisenbergs nieuwe stap blij ven echter nog even mistig. Kan een werkgever van zijn werknemer verlangen, dat hij in het vervolg ander werk doet dan waarvoor hij indertijd is aangenomen? Dat kan wanneer in de arbeidsovereenkomst een ruime omschrijving van het ta kenpakket is opgenomen. De nieuwe taken zullen immers meestal binnen deze omschrij ving vallen. Maar ook wanneer zo'n ruime taakomschrijving ontbreekt, laat de rechtspraak steeds meer gevallen zien, waarin de werknemer andere werkzaamheden maar te accep teren heeft. In 1998 is in de wet een artikel opgenomen waarin het gaat om een beding waarin de werkgever zich het recht voor behoudt de ar beidsovereen komst eenzij dig te wijzigen. De werkgever kan volgens het artikel slechts een be roep doen op zo'n beding wanneer hij bij die wijziging een zwaar wichtig belang heeft. Zo zwaarwegend dat het belang van de werkne mer daarvoor moet wijken. Gek genoeg gelden er minder strikte criteria wanneer er géén eenzijdig wijzigingsbeding in de arbeidsovereenkomst staat. Met twee arresten (het arrest Taxi Hofman en het arrest Guito- neau/Midnet Tax B.V.) vaart de rechtspraak in feite een andere koers op dit gebied. In de eerste zaak gaat het om een taxichauffeur, die na een periode van ziekte deeltijdwerk verricht op de administratie. Vervolgens is hij weer een poos arbeidsongeschikt. Om organi satorische redenen kan de werknemer niet terugkeren in NINE BOOU Advocate te Haarlem zijn administratieve baan. De werkgever stelt hem voor weer gedeeltelijk als taxichauffeur te gaan werken, ook al omdat hij door de bedrijfsvereniging weer geschikt is verklaard voor dat werk. Ook in het tweede arrest gaat het om een taxibedrijf. Een taxi chauffeur krijgt na enkele jaren de functie van 'chef taxicentra le'. Bij een reorganisatie als ge volg van een fusie komt die baan te vervallen. Vervolgens wordt hem de (zwaardere) functie van 'bedrijfsleider taxi' aangeboden maar dat blijkt te hoog gegrepen. De man voldoet niet. Daarop stelt het bedrijf hem voor om weer als taxi chauffeur aan de slag te gaan. Hij verdient wel 600 gulden bruto min der dan in zijn ou de functie. Op zich wel een meer dan redelijke beloning voor de functie van taxichauffeur. In bovengenoem de situaties bena drukt de rechter dat als maatstaf de redelijkheid en bil lijkheid geldt. Voor de werknemer be tekent dit dat hij op redelijke voorstellen, die verband houden met gewijzig de omstandigheden op het werk, in het algemeen positief moet ingaan. De werknemer mag alleen weigeren wanneer aanvaarding redelijkerwijs niet van hem kan worden gevergd. Conclusie in beide gevallen is dat de werknemer het voorstel van de werkgever niet had mo gen weigeren. Het is niet ge zegd dat andere arbeidsvoor waarden. zoals bijvoorbeeld loon en gebruik van een auto van de zaak, zijn uitgezonderd van de in deze arresten gefor muleerde regel.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9