Israëlische soldaten vallen weer Gazastrook binnen 'e metamorfese I I Buitenland Vlaams feestje heeft verhit staartje Nieuw compromis over openen huidige EU-grenzen uifje leg. lina te k :aal in oop liticus erkent atie met kind itairen Chili maskerd Rtcher iter Berlusconi vernij roordeelt Verkiezingscampagne Weg vrij voor uitbetaling dwangarbeiders Stadiondrama eist 123 levens Potje vechten om vergadering op vrijdag om naar LIVE IJDAG11 MEI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters JNG - Vijfenzestig jaar na de te publicatie van 'De Blau- .otus', waarin Kuifje het op- mt tegen de opiumsmokke- in China, zullen de al- s van de stripheld voor het legaal in China te koop De Chinese censuur heeft trip goedgekeurd, en deze jid zullen nog 22 albums Belgische striptekenaar worden uitgebracht, e wordt in het Chinees >ding' gedoopt, en zijn d Bobby krijgt de naam ue, wat 'witte sneeuw' be nt. AMARIBO - De Surinaamse minister van defensie Ra- Dwarka Panday, die te- t staat omdat hij een der- arig meisje zou hebben racht, heeft tegen de rech- erklaard dat hij inderdaad met dit meisje heeft gehad, dat er geen sprake was dwang. Het betrof echte e, aldus de ex-bewinds- De oud-minister werd in mber 1999 gedwongen tot den in verband met de ge- ten over zijn omgang met neisje. Het meisje, dat in- lels 15 is, heeft gezegd dat 1998 en 1999 een relatie met de minister en dat hij zag in haar levensonder- IAGO - Zes officieren van Ihileense leger hebben in een belangrijke getuige in aak tegen de geheime it van dictator Pinochet oord. Dat blijkt uit docu- :en van justitie waarvan de ense krant El Mostrador en enkele conclusies heeft bliceerd. Het slachtoffer, nio Berrios, was een voor agent van de DINA, de :hte geheime politie ten an de dictatuur van Au- Pinochet (1973-1990). In werd Berrios opgeroepen ituige in de zaalc van de d op Letelier, de ambassa- in Washington. Uit het irt waaruit het dagblad El rador citeert, blijkt dat col van Berrios hem dood- Dmdat hij teveel wist. E - De Britse oud-premier :her heeft gisteren een lans iken voor de verguisde Ita- se premierskandidaat Sil- erlusconi. In een ingezon- rtikel naar verscheidene anse kranten beschuldigt ropese opiniebladen van ecoördineerde poging tot termoord op de rechts- listische mediatycoon. In )rief noemt de conserva- oud-premier het complot Berlusconi 'deel van een campagne tegen nationa- nocratieën'. S - Het Franse parlement een wet aangenomen n slavernij als 'misdaad de menselijkheid' wordt rdeeld. De parlementsle- oepen op tot een jaarlijkse nking van de afschaffing avernij door Frankrijk, in De tekst werd in 1908 esteld door Christiane ra-Delannon, een linkse lardigde uit Frans-Guyana d-Amerika. De wet werd em goedgekeurd. Taubi- lannon wil een commissie len die moet onderzoeken lammelingen van slaven imerking komen voor een evergoeding. BRUSSEL HETTY VAN ROOUEN CORRESPONDENT Europese landen kunnen werknemers uit nieuwe EU- lidstaten niet zeven, maar maximaal vijf jaar buiten de deur houden. De eerste twee jaar mogen alle lidstaten hun eigen immigratiebeperkingen handhaven. Duits land en Oostenrijk, twee landen die ernstige sociale en economische problemen vrezen, kunnen die periode voor maximaal drie jaar verlengen. Daarna moeten ook zij hun grenzen openstellen voor Polen, Tsjechen of Hongaren die in West-Europa hun brood willen ver dienen. Dat is de kern van een compromis dat de lidstaten van de Europese Unie op hoog ambtelijk niveau heb ben bereikt. De ambassadeurs van de lidstaten hebben een ingrijpender voorstel van het dagelijks bestuur van de Europese Unie afgezwakt. De Europese Commissie stelde, onder druk van Duitsland en Oostenrijk, een overgangsperiode van maximaal zeven jaar voor. Die twee landen zijn bang voor een toevloed van goedkope arbeidskrachten wanneer hun buurlanden lid worden van de EU. Landen zijn vrij om hun grenzen meteen na de toetreding open te stellen voor werknemers uit nieuwe EU-lidstaten. Het ambtelijke compromis levert nog geen politiek akkoord op over het 'vrije verkeer' van personen. Tij dens de Europese top in Göteborg, volgende maand, moeten de regeringsleiders onder leiding van het Zweedse voorzitterschap een ingewikkelde knoop ont warren. Spanje en Portugal willen alleen maar instem men met een regeling voor het vrije verkeer van perso nen wanneer zij er op kunnen rekenen dat zij er, na de uitbreiding van de Unie, financieel niet op achteruit gaan. In de periode 2000-2006 ontvangt Spanje een bedrag van bijna honderd miljard gulden uit de EU-begroting. Nederland en Duitsland, twee landen die meer aan Eu ropa betalen dan ze terugkrijgen, hebben laten weten dat daar geen sprake van kan zijn. Volgens een Neder landse diplomaat zou Nederland in het ergste geval jaarlijks een bedrag van rond vijf miljard extra aan de EU-begroting moeten bijdragen, wanneer het land bouwbeleid onveranderd blijft en wanneer Portugal en Spanje niet met minder genoegen nemen. Minister Zalm is daar niet toe bereid en Duitsland stelt zich in het gevecht om de euro's 'bikkelhard' op, aldus een di plomaat. Leger verdeelt Palestijns gebied in tweeën GAZA-STAD ANP VITORIA - Een klein kind krijgt een snoepje van een enorme pop. De pop voert campagne voor de komende verkiezingen van zondag in het Noord-Spaanse Baskenland. De emoties liepen in de aanloop naar de verkiezingen hoog op toen een politicus werd vermoord door de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. Foto: EPA/David Aguilar Het Israëlische leger is vanochtend opnieuw de Gaza strook binnengevallen. Het heeft het gebied weer in tweeën verdeeld, waardoor de Palestijnen in het noor den en zuiden van de Gazastrook niet naar elkaar toe kunnen. vandaag de Salaheddineroute af, die het noorden en zuiden van de Gazastrook met elkaar verbindt. Er staan nu pantser wagens en betonblokken op de weg. Een parallelweg die sinds eind vorige maand weer open was, werd woensdagavond af gesloten. Israël heeft vandaag ook de toegang van Palestijnen tot de Tempelberg in Jeruzalem be perkt. Wie jonger is dan 25 jaar wordt niet toegelaten, aldus een woordvoerder van de politie. De autoriteiten zijn bang voor De militairen drongen 500 me ter het autonome gebied bin nen en vernielden bij Deir el- Balah een Palestijnse politie post. Er werd over en weer ge schoten, maar daarbij vielen geen gewonden. Het leger drong het gebied binnen nadat Palestijnen in de buurt van een joodse nederzetting handgra naten naar Israëlische soldaten hadden gegooid. Zij liepen daarbij verwondingen op. Het Israëlische leger sloot nieuwe ongeregeldheden rond om het vrijdaggebed. De Tempelberg is een van de belangrijkste islamitische hei ligdommen. Hij ligt in de Oude Stad in Oost-Jeruzalem. Een be zoek van Ariel Sharon aan de Tempelberg leidde vorig jaar tot de nieuwe Palestijnse opstand die nog steeds voortduurt. Sha ron was destijds oppositieleider en is in de tussentijd tot pre mier gekozen. Gisteren nam het leger voor het eerst het hoofdkwartier van de Palestijnse veiligheidsdienst onder vuur. Met raketten werd het gebouw bestookt. Het is het voor het eerst dat het hoofd kwartier van de Palestijnse troe pen werd aangevallen. Het hoofdkwartier ligt niet ver van het kantoor van de Palestijnse president Arafat. Bij de raket- aanval raakten 21 Palestijnen gewond, van wie drie ernstig. Gistermiddag trokken Israëli sche tanks ook meermalen Pa lestijns autonoom gebied bin nen, nadat de Hezbollah-bewe- ging twee Roemeense gastar beiders door een bomaanslag had gedood. De twee arbeiders werden vermoord terwijl zij een hekwerk dat de Gaza-strook van Israël scheidt, probeerden te repareren. In Israël werkt een groeiend aantal arbeiders uit Roemenië en Thailand omdat goedkope Palestijnse werk krachten het land niet in mo gen uit veiligheidsoverwegin gen. NEW YORK DPA-AFP De Amerikaanse rechter Shirley Wohl-Kram heeft gis teren de laatste aanklacht van voormalige dwangarbei ders tegen Duitse bedrijven afgewezen. Hiermee is de weg vrijgemaakt voor de uit betaling van een fonds van ruim 11 miljard gulden scha devergoeding aan mensen die tijdens de Tweede We reldoorlog door de nazi's te werk zijn gesteld. Wohl-Kram weigerde de afgelopen maanden Ameri kaanse claims nietig te ver klaren van ex-dwangarbei- ders tegen Duitse bedrijven. De federale rechter was er niet van overtuigd dat het fonds van 11 miljard de dwangarbeiders voldoende compenseert. Zij zette onder meer vraagtekens bij de af handeling van claims tegen Oostenrijkse banken die met de Duitse zijn verbonden. De Duitsers weigerden ver volgens uitkeringen uit het fonds te doen, zolang de mo gelijkheid bestond dat er la ter opnieuw claims zouden worden ingediend. Ook na dat Wohl Kram de handdoek in de ring gooide, reageerde de woordvoerder van het Duitse bedrijfsleven in de kwestie nog terughoudend. Hij noemde de stap van de rechter belangrijk, maar nog lang niet voldoende. Volgens hem zijn Duitse bedrijven nog lang niet van claims ge vrijwaard. De onderhande laar van de Duitse overheid wil nu echter zo snel moge lijk tot uitkering overgaan. Voor de televisiezender ZDF zei hij 'misschien een kleine kans' te zien om nog voor het zomerreces goedkeuring van het Duitse parlement te krij gen om tot uitbetaling over te gaan. ACCRA - Een groepje mensen bekijkt de achtergebleven bloedplekken in het voet balstadion in de Ghanese hoofdstad Accra. Het dodental als gevolg van ongeregeldhe den woensdagavond tijdens een drukbe zochte voetbalwedstrijd is gisteren opgelo pen tot 123. De meeste slachtoffers waren onder de voet gelopen of doodgedrukt. Er zouden ook veel gewonden zijn. De ramp gebeurde tegen het eind van een wedstrijd tussen de twee belangrijkste clubs van Ghana, Asante Kotoko uit de stad Kumasi en Hearts of Oak uit Accra. Fans van het bezoekende team begonnen volgens oog getuigen flessen en stoelen op het veld te gooien. Toen de politie een einde probeer de te maken aan de onrust raakten de toe schouwers in paniek. Foto: AFP/lssouf Sanago BRUSSEL HETTY VAN ROOU CORRESPONDENTE Voorzitter Nicole Fontaine van het Europees Parlement geeft de strijd niet op. Vorig jaar rea geerde ze furieus toen het EP, op voorstel van drie Nederland se europarlementariërs, de maandelijkse vrijdagvergade ring in Straatsburg afschafte. En wat blijkt? Op de vergaderagen da voor het jaar 2002 is die om streden vrijdagse vergaderdag gewoon weer opgevoerd. ,,Het kan niet anders, we hebben die maandelijkse vrij dag gewoon nodig om een overvolle agenda af te werken", zegt de woordvoerder van Fon taine. Maar in werkelijkheid was de vrijdag in Straatsburg helemaal geen volledige verga derdag. Er werd alleen maar ge stemd en de meeste van de 626 afgevaardigden waren dan al vertrokken, vaak nadat ze in de ochtend even met een handte kening hun presentiegeld veilig stelden. Lousewies van der Laan (D66) Michiel van Huiten (PvdA) en Kathalijne Buitenweg (Groenlinks) toonden dat aan door drie keer op een rij te vra gen of er eigenlijk wel voldoen de parlementariërs voor een stemming aanwezig waren. Toen dat steeds niet het geval bleek, werd de vergadering op vrijdag afgeschaft. ,,Het is minachting van het parlement!" zegt Michiel van Huiten over de poging van Fon taine om de vrijdag door een achterdeur weer binnen te ha len. Hij geeft het voorstel geen schijn van kans, wanneer het volgende week in de plenaire vergadering in Straatsburg in stemming komt. Op de achtergrond van de touwtrekkerij over 'de vrijdag' speelt de waag of het Europees parlement eigenlijk wel in Straatsburg moet vergaderen. De Fransen, onder aanvoering van Fontaine, vinden van wel. Maar veel europarlementariërs vinden dat het parlement per manent naar Brussel moet. Japan veroordeeld wegens isolatie van lepralijders TOKYO ANP De Japanse staat is vandaag veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan vroegere lepra-patiënten. Die werden gedwongen tot het le ven in afzondering toen de ziekte al behandelbaar was. De Japanse overheid moet zo n 37 miljoen gulden betalen aan 127 vroegere leprozen. De Japanse overheid blies in 1953 een vooroorlogse wet ter isolatie van lepralijders nieuw leven in. De mensen werden gedwongen tot het leven in een ghetto. Velen werden gesterili seerd, sommigen gedwongen tot abortus. Dit terwijl lepra al sinds eind jaren '40 met succes behandeld kan worden. BRUSSEL PASCALE THEWISSEN Een nieuw interactief woonspektakel met TV Woonmagazine en VT Wonen 8T/M 13 MEI 2001 HOME BOXX NIEUWEGEIN di.-vr. 10.00-22 00 za.-zo. 10.00-18.00 Alle moeders ontvangen op Moederdag gratis een leuke attentie op vertoon van een foto van hun kind! www.metamorfose-live.nl CORRESPONDENT Het ontslag van de Vlaamse minister Johan Sau- wens als gevolg van zijn aanwezigheid op een feestje voor ex-SS'ers heeft gisteren tot een ver hit debat geleid in het Vlaams parlement. Het kwam tot een harde confrontatie waarbij de Vlaamse minister-president Patrick Dewael pu bliekelijk Vlaams Blok-voorman Filip Dewinter voor 'onvervalste fascist' uitmaakte. „Elke dag dat ik u zie en beluister, is een stimu lans voor mijn strijd tegen extreem-rechts", zei Dewael, wiens overgrootvader tijdens de Twee de Wereldoorlog in een concentratiekamp om het leven kwam. Sommige politici weigerden nog langer naar Dewinter te luisteren, en maak ten aanstalten om de zaal te verlaten. Ze werden teruggeroepen door parlementsvoorzitter Nor- bert De Batselier, die het parlement niet in han den wenste te geven van 'niet-democraten'. De affaire-Sauwens is koren op de molen van het Vlaams Blok. Volgens Dewinter bewijst het ontslag van de Vlaamse minister van binnen landse aangelegenheden dat in België een 'hek senjacht' gaande is op alles wat naar Vlaams-na- tionalisme neigt. Johan Sauwens (50) moest gis teravond opstappen nadat hij afgelopen zater dag een feest had bijgewoond van het omstre den Sint Maartensfonds ter ere van de oud-col laborateurs. Onder de genodigden was onder andere de Nederlandse 'zwarte weduwe' Rost van Tonningen. De minister beweerde dat hij niet op voorhand wist wat de bijeenkomst inhield en dat hij voor tijdig was vertrokken. Het Vlaams Blok kwam echter met videobeelden op de proppen waaruit bleek dat de minister wèl tot het einde was ge bleven en bovendien actief had deelgenomen. Daarmee was zijn politieke lot bezegeld. Socia listen, groenen en liberalen zegden hun vertrou wen in Sauwens op. Alleen zijn eigen partij, de gematigd nationalistische Volksunie, weigerde de minister te laten vallen. Uiteindelijk besloot Sauwens de eer aan zichzelf te houden, en zelf op te stappen. ,,lk ben een in teger man", verdedigde Sauwens zich bij zijn af treden. „Als de media mij afschilderen als een vies nazi-jongetje of een verdoken sympathisant van extreem-rechts, dan klopt dat niet." Johan Sauwens is geen fascist, zeggen ook zijn politieke tegenstanders. Zijn 25-jarig lidmaat schap van het Sint Maartensfonds, een 'zelf hulpgroep' voor collaborateurs, oud-oostfront strijders en VVaffen SS-ers, ten spijt. Dat het een halve week duurde eer Sauwens gedwongen werd op te stappen als minister, geeft al aan dat de zaak gecompliceerder ligt. Het Vlaams-nationalisme is voor Nederlanders een wat ongrijpbaar fenomeen dat al snel geas socieerd wordt met de eclatante verkiezings overwinningen van het extreem-rechtse Vlaams Blok en de wapperende vlaggen tijdens de jaar lijkse Ijzerbedevaart. Toch moet de overgrote meerderheid van de IJzerbedevaartgangers niets hebben van fascistische retoriek. Enig begrip voor de Vlaamse collaboratie en de slachtoffers van de repressie na de oorlog is er wel. Bijna 15.000 Vlaamse vrijwilligers streden tij dens de oorlog aan de verkeerde kant. Vaak uit idealisme, in de hoop zich te ontworstelen aan de Franstalige overheersing en een onafhanke lijk Vlaanderen te stichten. Velen van hen, die reeds lang afstand hadden genomen van de misdaden van nazi-Duitsland, voelden zich door de repressie meteen na de oorlog dan ook onheus behandeld. De Tweede Wereldoorlog is voor veel (oudere) Vlamingen een onverwerkt verleden. De Franstalige liberale vice-premier Louis Mi chel toonde zich gisteren bereid opnieuw over het bezwaarde oorlogsverleden te praten. Hij ziet in het ontslag van Sauwens 'het bewijs dat Vlaanderen echt democratisch is en extreem rechtse sympathieën geen kansen krijgen'. Van amnestie voor de collaborateurs willen de Franstaligen echter niet weten. Diezelfde Franstaligen kregen gisteren overigens een flinke veeg uit de pan van de Vlaamse libe rale minister-president Dewael. Volgens hem hebben Waalse politici en de Franstalige pers de voorbije dagen opnieuw het beeld versterkt van Vlaanderen als bolwerk van extreem-rechts en de indruk gewekt dat democratische principes in België voornamelijk ten zuiden van de taalgrens gezocht moeten worden. Ten onrech te, vindt Dewael, die het Vlaams parlement op riep de strijd tegen onverdraagzaamheid en ra cisme voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7