I Kamer: Imam land uit na veroordeling Binnenland Hete zomer voor treinreiziger 'Kabinet moet risico's Schiphol beperken' ki «ensvlees dkoper eker heeft llegalen e(nmen op «rdere dagen «declaim voor iranden baby rol ontslag rvan der Hoek ege van ere weg onderuit in affaire 1 entenfusie stland ..HwfPRtöpe voost* iMwu? 'Imams niet beboeten maar bespelen' Recht(s) van de rolstoeler KLM-passagier vervolgd na ruk aan vliegtuigdeur Schoonebeekse schapen dood Lesbisch stel mishandelt en vermoordt 'huisslaaf Twee mannen Genemuiden blijven in cel 1 MEI 2001 pVEN - Het lapje var- es in een restaurant of (lager wordt vermoedelijk j enkele weken weer •per. Die verwachting is erd op het uitblijven van uitbraken van mond- iwzeer - de laatste was Ipril - en het feit dat er blop varkensvlees ver ens. ,ND - Het Westland In- jie team (WIT) heeft bij itrole op één kwekerij 68 aangetroffen die ille- het werk waren. Het 57 vrouwen afkomstig Mekerscentra, die niet ten over een werkver- .g. De overige elf bleken 1 'fin Nederland te verblij- !t betrof een kwekerij in id. (AG - Verkiezingen voor iale Staten moeten wor- ;esmeerd over meer da- /oorbeeld over een ide. Kiezers moeten per internet hun stem kun- brengen. En provincie- ders moeten hun werk- functioneren moderni- Het zijn enkele aanbeve- Lan een commissie die ocht heeft hoe de be- Irganen met hun tijd b meegaan. Volgens de •Hollandse commissaris [koningin Van Kemenade éuwing hard nodig. IGEN - De moeder van »y die in een oven is ver- ist in kort geding een rergoeding van het Aca- Ziekenhuis Groningen 'anneer de zaak dient liet bekend. De baby, die 'levenloos werd gebo- dde in de verbran den waarin het zieken- ""tal wordt verbrand. De rwas altijd verteld dat de as gecremeerd. t LBURG - Burgemeester in der Hoek van Middel- eervol ontslagen. Hij is ng van 1 juni bij ko- besluit uit zijn functie en. Het ministerie van andse zaken heeft dat bekend gemaakt. Aan- roor het ontslag is de de gemeenteraad op ^orig jaar waarin het iven in Spar van der terd opgezegd. De mi- joncludeert dat er sprake jen verstoorde verhou- _ssen hem en de raad. purg kan nu op zoek m nieuwe burgemeester. -Het college van Alme- jteravond gevallen. Drie ders stapten op tijdens ta raadsvergadering over wongen vertrek van on- ivethouder P. van Hoo- ren (WD). De opgestap- jouders verwijten de n zwak optreden en wil- «rom niet meer verder fractie. M -Het gerechtshof in 0 heeft het Openbaar rie (OM) niet-ontvanke- laard in een strafzaak 'ee Limburgse verdach- de handel in amfetami- ;ens het hof zijn er ster- ijzingen dat de politie et onderzoek over de is gegaan en rechters leid. Het OM had twee leleden zelf al gevraagd -ontvankelijk te worden d. Volgens advocaat-ge- Coster van Voorhout f valse processen-ver- de strafdossiers van het IG - Het Westland ste lp een samengaan van genten Naaldwijk, Mon- pravenzande, Waterin- De Lier enerzijds, en lid en Schipluiden an- i. Deze zogeheten 'vijf 'e'-variant blijkt het alistisch, zo blijkt uit ies. Nog voor de zomer ider de 115.000 West een schriftelijk referen- louden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten j 'Buitenlanders moeten zich aan de wet houden DEN HAAG GPD De Rotterdamse imam El-Moumni moet uitgezet wor den indien de rechtbank hem veroordeelt wegens zijn homovijandige uitlatingen. Dit stelt een Kamermeerder heid van PvdA en WD. Zij vinden dat de mogelijkheid die de Vreemdelingenwet hiertoe biedt, dan ook benut dient te worden. Buitenlanders die in Nederland verblij ven maar door de rechter worden veroordeeld voor een misdrijf, kunnen worden uitgezet naar het land van her komst. rokko, zei vorige week in een te levisie-interview dat homosek sualiteit schadelijk is voor de samenleving. Hij meent dat de samenleving zal uitsterven als de 'ziekte' zich onder jongeren verspreidt. „Met deze uitlatingen geeft de imam feitelijk een legalisatie aan Marokkaanse jongeren voor homohaat", vindt Rijpstra. „Natuurlijk heb je in Nederland vrijheid van geloofsovertuiging en van meningsuiting. Maar als iemand over de schreef gaat, moet je daar iets aan doen." Daar is echter wel een veroor deling voor nodig, zomaar uit zetten kan niet. Imams hebben een speciale verblijfsstatus, die „Ik hecht aan anti-discrimina tie. Als dit soort uitlatingen wordt getolereerd, is het eind zoek. Ik neem het politiek zeer hoog op", zegt WD'er Rijpstra. Samen met PvdA'er Rehwinkel dringt hij er bij minister Kort hals van justitie op aan het strafrechtelijk onderzoek naar de uitspraken van de imam te versnellen. Het openbaar mi nisterie zegt nu dat het tot au gustus duurt voordat bekend is of El-Moumni wordt vervolgd. Dat moet volgens Rehwinkel en Rijpstra binnen enkele weken duidelijk kunnen zijn. De imam, afkomstig uit Ma- telkens moet worden verlengd, aldus Rehwinkel. Een strafblad kan reden zijn om de verblijfs vergunning in te trekken. Imam El-Moumni staat niet alleen met zijn uitlatingen. Ook imams van drie andere belang rijke moskeeën in Nederland zijn scherp in hun afwijzing van homoseksuelen, zo blijkt uit ge sprekken met NRC Handelsblad De homo-belangenorganisatie COC heeft inmiddels premier Kok gevraagd om stelling te ne men tegen de uitspraken van de imams. WD'er Rijpstra denkt dat imams die zijn opgeleid aan een Nederlandse opleiding to leranter zullen staan tegenover de diverse samenlevingsvor men zoals die hier gangbaar zijn. Zijn fractievoorzitter Dijk stal zal vanavond op de WD-le- denvergadering in Noordwij- kerhout pleiten voor het snel invoeren van een dergelijke op leiding. Zolang die er niet is dienen imams verplicht een in- burgeringscursus te volgen, vindt de WD. UTRECHT GPD Treinreizigers moeten in juli, augustus en september reke ning houden met chaos op het spoorwegnet in de regio's Apel doorn, Zutphen en Deventer. De NS hebben hun vaste klan ten gewaarschuwd rekening te houden met vertragingen, het afsluiten van trajecten en extra reistijd omdat treinen in de zo mermaanden zullen worden omgeleid. De gevolgen daarvan zullen tot op Schiphol, in Enschede en Groningen merkbaar zijn. Ook het internationale treinverkeer van en naar Duitsland wordt ontregeld. De problemen wor den veroorzaakt door werk zaamheden aan de spoorlijn tussen Apeldoorn en Amers foort. Reizigers vanuit Oost-Ne derland die richting Utrecht, Amersfoort, Amsterdam of Schiphol reizen, wordt geadvi seerd via Arnhem te reizen. Het traject Ede-Wageningen- Amersfoort wordt van 9 juli tot en met 6 augustus volledig af gesloten. ROTTERDAM ANP Een strafrechtelijk onderzoek is niet de juiste manier om beledigende imams aan te pak ken. Het gevaar bestaat dat de geestelijk lei ders na een eventuele veroordeling niet meer in het openbaar en alleen achter gesloten deuren hun dubieuze ideeën verkondigen. Controle is dan niet meer mogelijk en dat is volgens strafrechtdeskundige J. Blad nog minder gewenst. Blad van de Erasmus Universiteit in Rotterdam is voorstander van een maatschappelijke dis cussie. Daarnaast verwijst de deskundige naar de grondwet waarin niet alleen staat dat het verboden is personen of groepen te beledigen maar ook dat ieder mens het recht heeft zijn mening te verkondigen. Het inperken van die vrijheid door imams met behulp van het straf recht de mond te snoeren, lijkt Blad ook geen oplossing. Daarnaast acht Blad de kanfc klein dat vervol ging van de imams die zich onlangs negatief uitlieten over homoseksuelen, ook tot een ver oordeling zal leiden. Justitie zal dan moeten bewijzen dat er sprake is van het aanzetten tot haat danwel belediging. Volgens Blad is er nau welijks een verband te leggen tussen wat de imam in een moskee zegt en de geconstateerde toename van geweld door allochtone jongeren tegen homoseksuelen. De ideeën van Blad weerhouden het Humanis tisch Verbond er gisteren niet van alsnog aan gifte te doen tegen de Rotterdamse imam Khali el-Moumni. Het gaat het verbond niet alleen om de negatieve uitlatingen van de geestelijke over homoseksuelen. Ook vallen de humanis ten over de uitspraken van de imam dat „onge lovigen eigenlijke nog erger zijn dan homosek suelen". ,,Ook wij vinden dat er een maat schappelijke discussie moet ontstaan", zegt A. Rolhfs van het Humanistisch Verbond. „Toch willen wij een signaal afgeven dat uitspraken als deze niet kunnen worden getolereerd. Daarom doen we aangifte." WOERDEN «GPD Hebben rolstoelgebruikers van rechts op gelijkwaardige wegen nu ook voorrang of moeten we ze als voetgangers blijven be schouwen? Zit er verschil tus sen een handmatig bediende rolstoel en een elektrische? En wat doen we met de zogeheten scootmobiel? Zelfs de woord voerster van de informatielijn van lijn Postbus 51 komt er maar moeilijk uit. Aanvankelijk is het antwoord resoluut: 'Een invalidenvoertuig, zoals een scootmobiel, heeft een bestuur der en heeft daarmee voorrang. Rolstoelers zijn voetgangers en krijgen dus geen voorrang'. Rijschoolhoudster Karin Els- hout uit Breda leerde echter uit ander informatiemateriaal iets anders: „Als rolstoelers op de weg rijden, zijn het bestuurders en moeten ze voorrang krijgen. Als ze op de stoep rijden zijn het voetgangers. Maakt niet uit wat voor rolstoel het is. En dat geldt ook voor de scootmo biel." „Klopt", zegt woordvoerder Bert Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland, dat zich te genwoordig 3VO noemt. „Kort samengevat zit het zo: de plaats waar de rolstoelers rijden is voor deze voorrangsregel bepa lend." Het duurt een tijdje voor ook Postbus 51 zover is. „Inder daad, hier hadden we niet bij stilgestaan." Volgens Woudenberg zijn er nog een paar vervoermiddelen die soms voor verwarring zor gen. „Neem de brommobiel, een voertuig met een brom fietscertificaat, maar door de wet als auto gezien. Dat ding lijkt wel op een scootmobiel, maar heeft niets met gehandi captenvoertuigen te maken. Of blijf even bij die scootmobiel. Die lijkt op een autootje, maar mag wel op het trottoir rijden!" HAARLEM RICHARD MOOYMAN Justitie in Haarlem gaat een 28- jarige man uit Amsterdam ver volgen nadat hij op tien kilome ter hoogte een deur van een KLM-toestel probeerde te ope nen. De passagier, die een ver warde indruk maakte, bedreig de ook de bemanning en ande re passagiers. Het incident speelde zich vo rige week vrijdag af aan boord van een toestel naar New York. De man probeerde in volle vlucht een deur te openen om naar buiten te stappen. Door de luchtdrukverschillen slaagde hij er niet in om de deur open te krijgen. Op lagere hoogte was hem dat volgens de KLM wel licht wel gelukt. De Amsterdammer werd door het cabinepersoneel in de boeien geslagen om te voorko men dat hij opnieuw iets ge vaarlijks zou doen. De Ameri kaanse autoriteiten wilde de man niet toelaten. Onder bege leiding van een door de KLM ingehuurde bewakingsdienst is hij teruggevlogen naar Schip hol, waar hij door de mare chaussee is aangehouden. De man wordt volgens pers officier van justitie Hartjes ver volgd voor het dreigen met ge weld tegen mensen die zich aan boord van een vliegtuig berin- den. Daar staat maximaal ne gen jaar celstraf op. De KLM is tevreden over de handelwijze van justitie. „We zijn zeer verheugd dat justitie de zaak zo hoog opneemt", al dus woordvoerder Baas. „Het zijn gelukkig slechts incidenten, maar het moet afgelopen zijn met mensen die in vliegtuigen deuren proberen open te ma ken of brand stichten met aan stekers." Op Schiphol moest een KLM- toestel onlangs worden ont ruimd vanwege een brandje op het toilet. Vier Israëlische pas sagiers werden aangehouden op verdenking van brandstich ting, maar zij moesten later we gens gebrek aan bewijs op vrije voeten worden gesteld. Het groepje gedroeg zich baldadig en zou onder invloed van drank of drugs hebben verkeerd. De KLM weigerde de mannen na hun vrijlating naar Israël te ver voeren. Justitie gaat proberen de vier alsnog te vervolgen. Vrouwen spelen hoofdrol in gruweldrama TONGEREN - Het is stil op de Tongerense heide. De Schoonebeker schapen zijn gisteren afgemaakt. De ruiming van de kudde verliep moeizaam. De RVV heeft de hele dag nodig ge had om de schapen ingeladen te krijgen voor vervoer naar een slachterij. De eigenaar van de kudde weigerde medewerking. Foto: GPD/Vincent Jannink HAARLEM ANP GENEMUIDEN «ANP Twee mannen die afgelopen weekeinde bij de rellen in Ge nemuiden zijn aangehouden, blijven voorlopig vastzitten. De rechter-commissaris besloot gisteren de inwoners van Gene muiden (23 en 26 jaar) in bewa ring te stellen. Het tweetal wordt onder meer verdacht van betrokken heid bij brandstichting en het gooien van molotovcocktails naar politieagenten. Het Open baar Ministerie neemt de zaak hoog op. Verwacht wordt dat beide verdachten volgende week voor de raadkamer van de rechtbank zullen komen, waar zal worden gevraagd de voorlo pige hechtenis met dertig da gen te verlengen. Een derde verdachte, een 33-jarige man uit Genemuiden, is vanwege het ontbreken van ernstige be zwaren heengezonden Pleidooi vóór nieuwe veiligheidsnomi AMSTERDAM RICHARD MOOYMAN Het kabinet doet veel te weinig om de risi co's op een groot vliegtuigongeluk te be perken. Die kritiek uitte professor L. Reijnders van de Universiteit van Amster dam gisteren op een congres over de nieuwe luchtvaartwet die de groei van Schiphol vanaf 2003 moet regelen. Het kabinet besteedt volgens de milieu professor ondanks de Bijlmerramp, de vuurwerkramp in Enschede en de brand in Volendam nog steeds geen serieuze aandacht aan het beperken van de veilig heidsrisico's rond Schiphol. Zo wordt vol gens hem het aantaJ vluchten boven dichtbevolkte gebieden niet afgeremd. Ook zijn er volgens hem geen goede mo gelijkheden om onveilige vliegtuigen te weren. Reijnders vindt het verder een kwalijke zaak dat de bestaande risicononnen voor Schiphol veel soepeler zijn dan die voor andere bedrijven, zoals Corus IJmuiden en Shell. „Als er weer een ongeluk gebeurt als de Bijlmerramp, zal er een Kamercom missie komen om uit te zoeken hoe dit mogelijk was." In het ontwerp voor de nieuwe lucht vaartwet moeten normen worden opge nomen die garanderen dat de veiligheids risico's in een groot gebied rond Schiphol niet toenemen ten opzichte van de situa tie in 1990, aldus Reijnders. In de praktijk zou dat hoogstwaarschijnlijk een forse rem op de groei betekenen. Minister Netelenbos (verkeer) heeft eer der duidelijk gemaakt niets te voelen voor het opnemen van deze zogenoemde groepsrisiconormen in de wet omdat die nog nergens ter wereld worden gebruikt. Deskundigen zijn het volgens haar on eens over de toepasbaarheid van deze methode. Maar volgens specialist M. Piers van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium (NLR) is het geen enkel pro bleem om het groepsrisico toe te passen op de situatie rond Schiphol. „Je kunt dat uitstekend uitrekenen. Er is niets ingewik kelds aan." Volgens Piers wordt de discussie ver troebeld door de vrees dat invoering van deze groepsnorm een definitief einde zou betekenen van de groei van Schiphol. Het dwingt volgens hem in ieder geval de po litiek om aan te geven welke risico's aan vaardbaar zijn en welke niet. Fractievoorzitter P. Rosenmöller van GroenLinks stelde dat zich in de Tweede Kamer een meerderheid aftekent om het groepsrisico tegen de zin van Netelenbos toch in de nieuwe wet op te nemen. De meeste fracties hebben zich in hun eerste schriftelijke reacties zeer kritisch uitgela ten over het ontwerp voor de nieuwe wet. Met name bestaan er zorgen of de nieuwe milieunormen wel gelijkwaardig zijn aan de huidige regelgeving. Ex-gedeputeerde F. de Zeeuw, voorzit ter van een landelijke PvdA-projectgroep over Schiphol, zei dat de invoering van een groepsnonn voor veiligheid 'wel ruimte moet geven aan de groei en bloei van Schiphol'. De Zeeuw: „Ik zou het niet goed vinden als Schiphol via deze norm stelling wordt gekilld." De Haarlemse officier van jus titie De Groot heeft gisteren vijftien jaar cel geëist tegen een 50-jarige ljmuidense, we gens de moord op een 63-jari- ge plaatsgenoot. Tegen de 43- jarige medeverdachte eiste de aanklaagster zes jaar cel en tbs met dwangverpleging. Volgens De Groot zijn beide verdach ten de hoofdrolspeelsters ge weest in „een gruweldrama". Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd in november door de politie opgegraven in het schuurtje bij de ljmuidense woning van de twee verdach ten, die een lesbische verhou ding hadden. De politie was op het spoor gezet door de mede verdachte, die bekende dat zij en haar levenspartner het slachtoffer eind februari 1999 op afgrijselijke wijze om het le ven hadden gebracht en onder de tegels van het schuurtje had den begraven. In de drie jaren daaraan voorafgaand had het paar de man stelselmatig vernederd en mishandeld. De medeverdachte deed haar bekentenis nadat de politie zich bij de woning had gemeld in verband met een bu renruzie. Het slachtoffer was sinds 1996 kostganger in het huis van de twee. Volgens de vrouw heeft het slachtoffer haar geregeld ver kracht. Voor haar zou dat het motief zijn geweest om de man te doden. De vrouw is in het verleden slachtoffer geweest van de psychiater Th. Finken- sieper, die in de jaren zeventig een waar seksueel schrikbe wind voerde in een inrichting voor meisjes in Zetten. Volgens deskundigen is de vrouw ern stig seksueel getraumatiseerd. Officier De Groot heeft niette min twijfels over het verkrach- tingsverhaal. De aanklaagster houdt het er op dat het slachtoffer een soort huisslaaf was van de twee ver dachten. wiens bankrekening bovendien maandelijks door hen geplunderd werd. Op de avond van de moord sloegen en schopten de vrouwen de man tot bloedens toe, zetten hem onder een afwisselend koude en hete douche, dwongen hem schoonmaakmiddelen te drin ken, propten hem een washand in zijn mond en staken een wa terslang in zowel zijn anus als zijn mond. De vrouwen lieten hem voor dood in de douche achter en begroeven hem twee dagen later in de schuur. In de periode daarvoor was de man slachtoffer geworden van soort gelijke wrede praktijken. De rechtbank doet uitspraak op 23 mei.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5