Huis onbetaalbaar voor middenklasse 'Zo kan de PvdA niet met ons regeren' Binnenland !er steun or ouders ainorama stopt t campagne achtenlijn amens 2 gestremd weekeinde „restaties na andstichting Akkoord met Marokko over bijstand Ziekenhuis introduceert moedercontract Erepenning voor Birmese breiding EU i" it miljarden' Sarcofaag geeft geheimen prijs Joodse belangengroep strijdt voor Palestijnen Unaniem WAO-advies van commissie-Donner Verdoving fataal voor meisje in abortuskliniek 'Speciale arrestatieteams voor oorlogsmisdadigers' JDAC11 MEI 2001 HAAG - Het ministerie van meer werk maken iet ondersteunen van ou- ran ontspoorde kinderen. handeling van strafrechte- ?V1 angedrag van kinderen t nu nog vaak te kort om- roblemen in gezinssitua- SS| laat worden gesignalerd. P l ssecretaris Kalsbeek (justi- TDmt met een draaiboek deze lacune te voorzien, eft ze de Tweede Kamer tot )ek, ld JTERDAM - Voor de veer- liijde keer vangt het Landelijk k ecomité Scholieren (LAKS) ia iar klachten op over de di examens. Via de telefoon sr iternet kunnen scholieren klachten kwijt. Omdat de oonlijnen afgelopen jaren /e Imatig overbelast waren, gi t het LAKS ervoor gekozen hi iar meer lijnen in te zetten - 6257288). Een nieuwe in- difetsite (www. eindexamen- d tjiiedt scholieren ook steun ite oorbereiding op het exa- M ECHT - De A12 op tussen rij cht en Arnhem is komend ro!keinde bij Maarsbergen ral geheel gestremd door czaamheden aan een via- In beide rijrichtingen is lts één rijstrook beschik- Rijkswaterstaat adviseert ;ebruikers daarom de aan- ven omleidingsroutes via 2, de Al5 en de A50 te vol- Automobilisten die toch e A12 willen rijden, moe- ekening houden met files, rarkzaamheden beginnen vond om negen uur en du- !ot uiterlijk maandagoch- half zes. ENVEEN - De politie heeft week vier jongens aange- len die verdacht worden iet stichten van zestig len in het centrum van mveen. De schade loopt miljoenen guldens. De ichten zijn tussen de zes- in negentien jaar en wo- n Heerenveen. De jongens en volgens de politie in- lels bekend bij 23 brand- tingen betrokken te zijn est. Het gaat in de meeste len om containerbranden. april sloeg een brandje in ontainer over naar een ekhandel. DEN HAAG GPD Nederland en Marokko hebben gisteren een ak koord gesloten over de controle op bijstandsuitke ringen. Marokkanen die in Nederland bijstand krijgen of aanvragen en in Marok ko onroerend goed bezitten ter waarde van twintigdui zend gulden of meer, ver liezen hun recht op die uit kering. Eind maart zette de Ma rokkaanse overheid de me dewerking aan die contro les stop. Nederland, dat ge gevens uit het Marokkaan se kadaster nodig had, zou te veel op eigen houtje ope reren en de Marokkaanse soevereiniteit aantasten. De kwestie leidde tot een con flict tussen minister Van Aartsen (WD, buitenlandse zaken) en staatssecretaris Verstand (D66, sociale za ken). Verstand zei tot woe de van de minister een be zoek aan Marokko af. Ne derland dreigde met sanc ties tegen Marokko. Grote projecten drijven prijzen op Huizen in Nederland zijn nog nauwelijks betaalbaar voor de middenklasse. Door de hoge bouwkosten is het bijna onmogelijk om woningen voor de middengroepen te bouwen. AMSTERDAM ANP De prijzen worden vooral opge dreven door de aanleg van de hogesnelheidslijn en de Betu welijn, zegt de Amsterdamse wethouder D. Stadig (volks huisvesting) Deze megaprojec ten veroorzaken een krapte op de bouwmarkt, waardoor ande re bouwprojecten duurder uit vallen. In Amsterdam is het zo goed als onmogelijk geworden voor gezinnen met één inkomen om een huis te kopen. Mensen die te veel verdienen om in aan merking te komen voor sociale woningen maar te weinig voor de vrije sector, vallen in de hoofdstad buiten de boot. Sta dig zegt machteloos te staan te gen de ontwikkelingen van de markt. Op de nieuw te bouwen wijk IJburg in Amsterdam staat 40 procent van de woningen ge pland voor het middenseg ment. Het gaat om eengezins woningen van ongeveer 420.000 gulden en appartemen ten van 380.000 gulden. Maar de bouwconsortia hebben de gemeente Amsterdam laten we ten zich niet aan de afspraak te kunnen houden. Stadig erkent dat de stijgende bouwkosten tijdens het maken van de plan nen voor IJburg niet waren voorzien. De gemeente onderhandelt nu met de bouwers over hoe het verder moet met het mid densegment. De woningen worden vrijwel zeker duurder, maar de kwaliteitseisen kunnen ook deels worden aangepast om de prijs te drukken. De ge meente houdt in ieder geval vast aan de dertig procent soci ale woningbouw op IJburg. Sta dig bestrijdt dan ook dat IJburg een yuppenwijk wordt. De gemeente Amsterdam heeft al eerder moeten ingrij pen bij bouwplannen. Wonin gen op het Westerdokseiland worden kleiner dan aanvanke lijk gepland om de prijs binnen te perken te houden. Stadig verwacht dat de kosten na afronding van de megapro jecten HSL en Betuwelijn weer zullen dalen. UTRECHT ANP Het Universitair Medisch Centrum Utrecht (UMC) begint een proef met 'moe dercontracten'. Zes ouders die werken op de operatiekamers krijgen een arbeidscontract afge stemd op de tijden van de basisschool. De ouders krijgen een baan van ongeveer achttien uur aangeboden. Zij wer ken vier dagen in de week tijdens schooltijden, woensdag zijn ze vrij. Ook in de schoolvakanties zijn zij vrij. Het UMC spreekt van een unieke proef. Pro jectleider M. Schouten ver wacht veel belangstelling voor het experiment. Het zittend personeel kan solli citeren naar een plaats in één team. Een ander team wordt samengesteld uit mensen van buiten. Voor de 'fnoedercontracters' zal een aantal standaardopera ties worden uitgezocht die niet te lang duren en waar bij de kans op uitloop zeer gering is. DEN HAAG ANP eet iels IV. 4ij iel"1" jweten. et sei SEL - De uitbreiding van gvi iropese Unie naar het oos- üel m flink in de papieren lo- i va oor Nederland. Bij onge il hgd beleid zal Nederland dstjks vijf miljard gulden ex- Mivijt zijn aan contributie iikle Unie. De landbouwbe- bo g, nu al goed voor bijna va lft van het totale EU-bud- prcal door de aansluiting van et i in als Polen, Hongarije en ikklhië met 8 tot 17 miljard n stijgen. De structuur- :ot<$en, bedoeld om econo- i hfc achtergebleven gebieden t efvvikkelen, zullen met een bedrag omhoog gaan. De eerste Van Heuven Goed hartpenning en een geldbedrag van 100.000 gulden gaan naar de Birmese Cynthia Maung. Zij krijgt de onderscheiding omdat ze zich al twaalf jaar in zet voor medische hulp aan Bir mese vluchtelingen in kampen in Thailand. De Stichting Vluchteling heeft de prijs giste ren uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Den Haag. Daar werd het jubileum gevierd van de Stichting Vluchteling die dit jaar 25 jaar bestaat. De onderscheiding heeft de naam gekregen van de eerste Nederlandse Hoge Commissa ris voor Vluchtelingen, Gerrit Jan van Heuven Goedhart. De voorganger van Ruud Lubbers bekleedde de hoge VN-functie van 1951 tot zijn dood in 1956. Van Heuven Goedhart stak veel moeite in het vinden van een oplossing voor het vluchtelin genprobleem na de Tweede Wereldoorlog. Het is de bedoeling dat de penning en het bijbehorende geldbedrag om de twee jaar wordt uitgereikt. De begunstig de bepaalt hoe het geld wordt besteed. Maung wil investerin gen gaat doen in een onder wijsprogramma. Ook gaat ze een vrouwenorganisatie onder steunen. NIJMEGEN - Archeologen hebben gisteren in Nijmegen een loden sarcofaag uit de vierde eeuw na Christus grotendeels leeggeschept. De sarcofaag is uniek in Nederland en vorige week tijdens bouwwerkzaamheden in het centrum van Nijmegen gevonden. In de kist is een vrouw begraven, waarvan het skelet gisteren langzaam aan het licht kwam. De onbeschadigde vondst in is volgens stadsarcheoloog Van Enckevort een 'geweldig geluk', want de straat waaronder de kist is gevonden is al heel vaak open geweest voor grondwerkzaamheden. In de buurt van de sarcofaag is ook een askist uit het begin van de derde eeuw gevonden. De askist bleek een compleet en gaaf glasservies voor één persoon te bevatten. Over enkele weken zijn de vondsten te zien in Museum Het Valkhof in Nijmegen. Foto: ANP/Erik van 't Huilenaar Dijkstal ziet Melkert afdwalen van de realiteit depDQRP ANP r-Q Di mna stopt de omstreden >un necampagne voor een ar- waipver integriteit bij de poli- let weekblad komt daar- tegemoet aan de eis van ederlands Politie Instituut politie was boos over de iteitscampagne van Pa- ta. Het weekblad wekt is het NPI met teksten als igenten hebben een straf- 1IT u bent gewaarschuwd' op rde neposters ten onrechte de k dat er bij de politie 1oe en werken die zich schul- n in ïbben gemaakt aan ernsti- I sdrijven. NPI stelde Panorama uee dag een ultimatum. Het zit noest de omstreden recla- Eei tingen weghalen en een =nn catie plaatsen, anders zou t Br,rt geding volgen. je d eren maakte Panorama- >a redacteur Hitzert bekend l\ v weekblad de campagne roejl- Ook biedt de redactie in >mende nummer van Pa- ia excuses aan voor het m van de suggestie dat er gen jolitiemensen met een le -ad in actieve dienst zijn. PI is 'uitermate tevreden tgeverij VNU op alle fron- e eifcegeeft dat de campagne rti 'fitmatig was'. DEN HAAG PAUL KOOPMAN EN LIANNE SLEUTJES Ook een volgend kabinet moet zich aan strenge begrotingsre gels onderwerpen. Het idee van PvdA-fractieleider Melkert om ministers te verlossen van de 'gesel van Financiën' is 'be lachelijk'. WD-leider Hans Dijkstal wil het nog wel harder zeggen aan de vooravond van het liberale partijcongres. Als de PvdA deze lijn volgt, komt er geen derde paarse coalitie. „Als we de meeste zetels halen, hebben we straks talloze leuke functies te verdelen. De pre mier. De voorzitter van de Tweede Kamer. Het fractievoor zitterschap. En het aardige is, dat ik daar dan over ga". WD- fractieleider Hans Dijkstal wil niet te hoog van de toren bla zen, maar hij kan het niet ont kennen: in diverse opiniepeilin gen kwam zijn partij al als grootste uit de bus. Als dat zo blijft, verschijnt voor het eerst sinds 1918 een Nederlands ka binet onder leiding van een li beraal aan de horizon. De geslaagde 'lakmoesproef van het paarse kabinet - het ak koord over de begroting van 2002 - zal aan die comfortabele positie van de WD weinig af doen, vermoedt Dijkstal. De fi nanciële discipline (de zogehe ten Zalmnorm) bleef, ondanks zware druk van PvdA-fractielei- der Melkert, overeind. Er wordt ruim twintig miljard gulden af gelost op de staatsschuld. Het kabinet bezuinigt voor het eerst op de opvang van asielzoekers, een ander liberaal stokpaardje. En er komt meer geld voor het veiligheidsbeleid. Dijkstal moet moeite doen niet te jubelen. „Als de WD alleen Dijkstal: „Ik kon me niet voorstellen dat de PvdA er belang bij had het kabinet te laten vallen." Foto: GPD/Cees Zom had onderhandeld, was het re sultaat wellicht weinig anders geweest", noteert hij. „Wij heb ben tevoren als opdracht mee gegeven vast te houden aan een behoedzame begrotingspolitiek en tegelijkertijd meer te inves teren in onderwijs, zorg en vei ligheid. Ook heb ik voorgesteld het accent te leggen op aflos sing van de staatsschuld. Die drie aanbevelingen zijn ge volgd." - Voorafgaand aan de onder handelingen in het kabinet heeft u gedreigd met een crisis als de Zalmnorm zou worden losgelaten. Dat heeft nut gehad? Beslist: „Ja. Het heeft discipli nerend gewerkt. Overigens ook naar onze eigen ministers. Want onderwijsminister Her mans en justitieminister Kort hals zaten met grote claims. Als de teugels waren gevierd had zeker ook defensieminister De Grave nog wat eisen op tafel ge legd. Maar het kabinet is vol gens mij nooit echt in gevaar geweest. Ik kon me niet voor stellen dat de PvdA er belang bij had het kabinet te laten vallen." - De Zalmnorm is overeind ge bleven. Maar PvdA-kroonprins Melkert heeft hem meteen al tot inzet van de verkiezingsstrijd gemaakt. Een volgend kabinet moet af van de 'gesel van Finan ciën' vindt hij. In een recent in terview zegt hij dat het tijdperk van de sanering nu voorbij is. Dijkstal reageert zuinig. „Hij heeft blijkbaar andere ideeën over begrotingspolitiek. Daar zullen we na de verkiezingen, afhankelijk van de krachtsver houdingen, met belangstelling kennis van nemen". -En? „Wij zijn van mening dat de discipline van Financiën, de Zalmnorm, zo zegenend heeft gewerkt dat we er in het belang van het Nederlandse volk aan moeten vasthouden. Een vast financieel kader en belasting meevallers niet gebruiken voor extra uitgaven. Ik zou het heel onverstandig vinden als we dat los zouden laten". - Is dat onverstandig of niet be spreekbaar? „Een solide financieel beleid wordt een hoofdpunt in ons verkiezingsprogramma. Als de PvdA de spelregels wil loslaten, dan kan ze na de verkiezingen niet met ons regeren." - Dat is nogal hard gezegd. „Jazeker. Maar je moet wat overhebben voor het Neder- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten AMSTERDAM ANP De nieuwe belangengroep 'Een ander joods geluid' (Eajg) gaat strijden voor een Palestijnse staat en meer begrip voor de si tuatie van de Palestijnen in Is raël en daarbuiten. Ook wil de groep de publieke opinie in Is raël beïnvloeden, onder meer door middel van advertenties in Israëlische media. Dat maakte de stichting Eajg gisteren be kend op een persconferentie in Amsterdam. Eajg is een initiatief van pro minente Nederlandse joden, die het kennelijke taboe op het bekritiseren van Israël willen doorbreken. Eajg vindt dat de acties van Israël te snel worden goedgepraat, en dat geen enke le ruimte is voor kritiek, zonder onmiddellijk het etiket 'tegen Israël' opgeplakt te krijgen. In Eajg zitten prominente Ne derlandse joden, zoals voorma lig burgemeester van Amster dam Ed van Thijn, oud-minis ter Hedy d'Ancona en tv-pro- ducent/presentator Harry de Winter. Eajg ontstond naar aan leiding van gewelddadig optre den van Israël in de bezette ge bieden in oktober 2000. Via een advertentie in onder meer dag blad Het Parool werd stelling genomen tegen de handelwijze van Israël. De actiegroep opent binnen kort een site op internet, gaat openbare discussiebijeenkom sten organiseren en wil media gevraagd en ongevraagd voor zien van standpunten en reac ties. Ook adverteren in Israëli sche media moet kunnen, stel de De Winter, die voorzitter is van de Raad van Advies. „Want we kunnen niet alleen 'maar in Nederland blijven roepen. De omslag zal toch in Israël moe ten plaatsvinden." Hoeveel Nederlandse joden Eajg precies vertegenwoordigt, is vooralsnog onduidelijk. Na de advertentie in Trouw zou Eajg naar eigen opgave zo'n 350 reacties hebben gekregen, waarvan een klein deel negatief. „Maar wij zijn de voorlopers van mensen die durven", stelde De Winter. „Uiteindelijk zullen wij dui zenden joden gaan vertegen woordigen." Werkgever moet passend werk zoeken UTRECHT ANP De commissie-Donner heeft gisteravond een unaniem ak koord bereikt over een stelsel wijziging in de WAO. De com missie, waarin alle politieke kleuren zijn vertegenwoordigd, was het op hoofdlijnen al eer der eens. Tijdens de laatste ver gadering zijn de commissiele den het eens geworden over de details van een nieuwe aanpak van de WAO-problematiek. Donner stelt voor om voort aan alleen nog mensen in de WAO te laten komen, die nooit meer kunnen werken. Alle an dere werknemers die arbeids ongeschikt zijn geraakt, moeten op zoek naar een andere baan binnen of buiten het bedrijf. De werkgever is verplicht passend werk voor hen te zoeken. Dat werk mag niet minder betalen dan 70 procent van het laatst verdiende loon van de werkne mer. Minister Vermeend van sociale zaken besloot vorig jaar een commissie aan het werk te zet ten om zich te buigen over de WAO-problematiek. Directe aanleiding was het snel stijgen de aantal WAO'ers. Bovendien was het niet gelukt om in de Kamer tot overeenstemming te komen over een stelselherzie ning. De commissie-Donner, waarin niet alleen alle politieke partijen maar ook de werkge vers- en werknemersorganisa ties zijn vertegenwoordigd, moest uitkomst bieden. Het is de bedoeling dat Don ner over enkele weken zijn ad vies aan het kabinet aanbiedt. Vervolgens zal de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) zich er nog over buigen. UTRECHT GPD landse volk. De reden dat ik er aan blijf hechten, is dat we de overheidsfinanciën lang niet gesaneerd hebben. De staats schuld is nog een loden last, en dat terwijl de bevolking snel vergrijst. Ten tweede zorgen de huidige regels ervoor dat je weet waar je aan toe bent in goede én in slechte tijden. Mi nisters hoeven maar een keer per jaar te onderhandelen over hun budget, en niet elke drie maanden, zoals vroeger nor maal was. Dat frustreert het be leid en de creativiteit juist." - Waar zal de WD-campagne overgaan? Wordt het: kies WD, want dan wordt Dijkstal pre mier? „Nee, wij houden niet van dat soort campagnes. Wij zullen ze ker een punt maken van de kenniseconomie, technologi sche ontwikkelingen en wat ik de sociale vraag noem: de inte gratie van allochtonen in de Nederlandse samenleving en de nog steeds grote inactiviteit. En dan heb ik het niet alleen over de arbeidsongeschikten." - Een derde paars kabinet lijkt nog ver weg. Als de WD de grootste wordt, wil formateur Dijkstal dan wel met de PvdA aan tafel? Lachend: „Ik ben zeer tevreden met dit kabinet, het ligt voor de hand dat we met paars door willen gaan als ook de PvdA geen afstand neemt van het ge voerde beleid. Anders gezegd: het is niet realistisch dat wij met de SP of Groenlinks gaan regeren. Met D66 zal het mak kelijker zijn, maar die partij moet zelf na de verkiezingen haar knopen tellen: kan het nog een rol van betekenis spelen? En dan houd je nog de PvdA en het CDA over. En ik kan u zeg gen: de liefde voor allebei is even groot." Een 17-jarig meisje is in de Utrechtse abortuskliniek Vre- linghuis om het leven gekomen als gevolg van een overdosis van het verdovingsmiddel lido- caïne. Een andere patiënte overleefde een dergelijke over dosis. Directeur A. Querido van het Vrelinghuis bevestigt het fatale incident. Justitie stelt een straf rechtelijk onderzoek in naar de dood van de jonge vrouw. Het ligt voor de hand dat daarbij wordt uitgegaan van dood door schuld. Justitie onderzoekt ook het incident met de andere vrouw. De onderzoeken wor den uitgevoerd in samenwer king met de inspectie voor de gezondheidszorg. Het slachtoffer overleed en kele weken na de fatale behan deling op de intensive care in het Universitair Medisch Cen trum in Utrecht. Bij het toedie nen van de plaatselijke verdo ving in het ruggenmerg is ver moedelijk een verkeerde ampul gebruikt. Deze bevatte een do sis lidocaïne die tien keer hoger was dan gewoonlijk bij abortus sen. De directeur van de abortus kliniek wil vanwege het straf rechtelijk onderzoek niet verder op de zaak ingaan. Hij laat we ten dat in de kliniek eerst intern wordt onderzocht wat zich exact heeft voorgedaan. Jaarlijks zouden in Nederland elf fatale ongevallen met anes thesiologie voorkomen, terwijl meer dan een miljoen verdo vingen worden uitgevoerd. Vol gens het strafrecht wordt dood door schuld bewezen geacht als een grove onachtzaamheid of nalatigheid is begaan. De maxi male straf voor dood door schuld is negen maanden cel straf of een hoge boete. Vredesmacht laat verdachten lopen DEN HAAG GPD Speciale arrestatieteams van de Koninklijke Marechaussee en gendarmeriekorpsen uit andere landen moeten in de nabije toekomst oorlogsmisdadigers op kunnen pakken in het bui tenland. Zelfs de arrestatie van de voormalig Bosnisch-Servi- sche kopstukken Karadzic en generaal Mladic zou dan kun nen gebeuren door een gespe cialiseerde eenheid van gendar meriekorpsen als de mare chaussee. Dat stelt majoor M. Hend- rickx, commandant van de Bri gade Speciale Beveiligingsop drachten (BSB) van de Konink lijke Marechaussee. Hendrikx sprak gisteren in het Haagse Vredespaleis op een internatio naal seminar over aanhouding van oorlogsmisdadigers. Daar bij ging het onder meer om de 26 mensen in de Balkan die nog op de lijst van gezochte ver dachten van het Joegoslavië-tri- bunaal staan. Volgens de majoor voorzien internationale arrestatieteams van de marechaussee en gen darmeriekorpsen in andere lan den, zoals Frankrijk, Spanje, Ar gentinië, België en Oostenrijk, in een behoefte. Hendrickx: „Als politiemacht met militaire structuren en één bevelhebber aan de top kunnen gendarme riekorpsen prima het gat vullen tussen lokale politie en militai ren van een vredesmacht." Die laten nu soms noodge dwongen oorlogsmisdadigers lopen. „Het arresteren van een verdachte in zijn eigen omge ving door blauwhelmen kan ten tijde van een wankele vrede voor grote spanningen zorgen. De inzet van grof militair ge weld kan dan averechts werken op een vredesproces. En waar om zou je dat doen als je de verdachte ook veel subtieler er gens in een café achterover kunt trekken." aldus de BSB- majoor, die leiding geeft aan een 172 man sterk keurkorps.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3