$3Sï> Racen met een echte tante Truus WEG WIEL BAARS Daewoo-baas in Nederland Italvel Day: derde elektroscoot OS' edes-Benz opt meer eerste keer itoRijDag SMAN Internetadres op Pirelli's SunFuel schone brandstof voor naaste toekomst Tien jaar Nationale Autopas VRIJDAG 11 mei 2001 he Opeldealers Motor- Isinds kort bij de 20 Groep hobbycoureurs bezorgt Volvo 360 een onrustige oude dag lldealers van ons land. ijven deden vorig de strijd om het iap van de Club Ex- ïjdens deze wedstrijd Nederland BV worden orden een jaar lang op punten als ver- itvriendelijkheid en rheid. De beste 20 d van de Club. De verkoop van Benz personenauto's irste kwartaal van dit lwijd met 10 procent 'in Nederland nam de iet 1 procent toe, ■750 - totale markt met 20 .750 fnam. De nieuwe C- .750 telde een belangrijke 254 tijging. Totaal werden auto's verkocht. .754 MA - De RAI Vereni- ïiseert op 14 juni de toRijDag in Neder- edoeling is dat er die ir files zijn omdat alle >rs de motor nemen, d zijn ruim 400.000 en en 1,1 miljoen iet een motorrijbe- inderdeel is ook om [amerleden op hun te laten stappen. Gazelle Loekie 100% service ïrdan 100 modellen o 75 liteit in tweewielers 6.75 2.25 5.75 vielers b.v. 2 75 (endaal 76 Leiden 3 75 071 -513 1 5 1 5 7 -)t /Tioek Willem de Zwijgeriaan a iTei.: 071 -568 06 80 Racen hoeft niet duurte zijn. In de Volvo Truza Trendcar Cup kost een seizoen 10.000 gulden. Lol op de baan is gegarandeerd. Foto: Hilbrand Dijkhuizen Batavus Batavus elektra door Olof van Joolen ASSEN - Comfortabel van A naar B en lie ver niet te snel. Met die bedoeling ontwik kelde Volvo begin jaren zeventig de 340/360. Voor wie minder bekend is met Volvo's, die vierkante vijfdeurs die altijd hinderlijk langzaam voor u reedt op twee- baanswegen met een inhaalverbod. Dik tien jaar nadat de Nederlandse Volvo uit productie ging, bezorgt een groep hobby coureurs de 360 een onrustige oude dag. Met indrukwekkend brullende motoren komen de BMW's het rechte stuk van het Assense TT-circuit op. Dan tussen de glimmende sedans is ze er plotseling: Truus, achttien jaar oud, mat grijs ge schilderd, licht wankel op de wielen en vooral met een heel benepen uitlaatge- luid. De zwaar opgefokte BMW's zouden de oude dame het liefst aan twee kanten tegelijk inhalen. „Prachtig hè", zegt Ran dall Lawson een kwartier later met een glimlach van oor tot oor. De eigenaar van de Haarlemse automodellenwinkel Autopassion staat na afloop van de eer ste trainingssessie gebogen over de mo tor van zijn Truza, kort voor Tante Truus auto. „Het gaat helemaal nergens over, maar we hebben zoveel lol." Het is bijna een sprookje. Afgedankte amateursporter met minderwaardig heidscomplex kan alsnog zijn ambities waarmaken. Toen Volvo de 3-serie een tijdje op de markt had, viel het besluit dat er een sportievere versie moest ko men. De auto kreeg daarvoor een grote re 2-liter motor onder de kap. Maar te gen het geweld van de concurrentie kon de 360 niet op. Het waren uiteindelijk toch vooral de wat minder dynamische verkeersdeelnemers die achter het stuur kropen. Zelfs de stoere achterspoiler en dikke lichtmetalen wielen die Volvo op de laatste modellen zette, konden Truus niet van haar imago afhelpen. Tot leer ling Joost Ramaer zich bij de Rensport- school Zandvoort meldde voor de win- tercursus. Met een Volvo 360. „In eerste instantie moest iedereen er om lachen. Maar toen mensen merkten dat je dankzij de achterwielaandrijving lekker dwars kan gaan met zo n Volvo kwamen er plotseling meer. Uiteindelijk waren het er genoeg voor een echte klasse", vertelt Randall terwijl hij de mo tor probeert af te stellen. „Het ging best lekker, alleen achter op het circuit hield hij steeds in." Een naam voor de nieuwe klasse was er snel: Volvo Truza Trendcar Cup (VTTC). De afkorting is een subtiele sneer naar de koningsklasse van de Nederlandse autosport het Dutch Touring Car Cham pionship (DTCC). Wie op wie jaloers moet zijn, is maar de vraag want een heel seizoen in een Volvo kost net zo veel als alleen de banden die een DTCC- team er in een weekeindje doorheen jaagt. En de tienduizend gulden is inclu sief auto. Een tweede seizoen in de Trendcar cup moet volgens Lawson voor ongeveer de helft zijn te doen. Van de vijfhonderd gulden racewagens staan er op Assen een flink aantal aan de start. Ze verbergen hun afkomst niet. De stickers van Bobbejaanland of de verze keraarshulpdienst zitten nog op de ach terruit, bestuurders kunnen tijdens het racen naar de radio luisteren en een en keling heeft zelfs een bordje 'sorry, ik kan niet harder', aan de zijruit hangen. Er is goed gehoor gegeven aan de op roep die de organisatie op haar website deed. 'Voor een Truza zijn alle kleuren toegestaan zolang het maar grijs is. Dus pak een rollertje en een pot grijze verf en ga aan de slag.' Anders dan hun professionele collega's staan de rijders voor de start gezellig te praten. Over modificaties bijvoorbeeld die de Volvo iets minder langzaam ma ken. „Een technisch reglement hebben we niet. Wie te hard gaat, wordt er uit gehaald", besluit Randall de discussie lachend terwijl om hem heen motoren aanslaan. Op de baan maakt de lol plaats voor do delijke ernst. Want of een auto nou vijf honderd of vijfhonderdduizend gulden kost, een coureur wil er hoe dan ook harder mee gaan dan de rest. Zelfs de man die de meeste Truza-piloten op leidde, Huub Vermeulen van de Ren- sportschool Zandvoort, stort zich vol overgave in de strijd. Dwars en met blokkerende voorwielen komt de gelau werde nestor van de vaderlandse auto sport in een kreunende Volvo door de bochten zeilen. Twee plekken voor hem vecht de kopgroep deur aan deur om de podiumplaatsen. Het publiek vindt het prachtig. Helemaal als een onfortuinlij ke deelnemer op volle kracht zijwaarts in de banden klapt. De rijder stapt zon der een schrammetje uit. Zoals het hoort bij Volvo's. Personenwagens Leiden B.V. Rietschans 70- Leiderdorp Tel.: 071 - 5 81 09 50 www.baars-leiderdorp.nl Officieel Volvo-dealer UTRECHT/GPD - Pirelli heeft nieuwe hoge prestatiebanden P6 en P7, bedoeld voor 70 procent van alle auto's die op de markt zijn. Ze worden gemaakt in Italië, Spanje, Groot-Brittannië en Duitsland en Pirelli wil er dit jaar in totaal 1.5 miljoen verkopen. Vervolgens moet de jaarlijkse verkoop groeien naar 10 miljoen stuks. De meeste zullen voor eerste montage op nieuwe MPV"s. stationwagons en limousines van de merken Audi. BMW, Mer cedes, Volvo, Fiat, Jaguar, Peugeot en Ford gelegd worden. Pi relli meldt op de zijkant van de nieuwe banden voor het eerst het internetadres waarop informatie over de band en het pro ductieproces te vinden is. De nieuwe banden zijn een vernieuwde generatie van de P6000- serie uit 1995, waarvan Pirelli er meer dan 40 miljoen verkocht. De P6 gedraagt zich tamelijk rustig en geruisloos, de P7 is dui delijk voor wat sportiever gebruik. Marktleider Michelin verkoopt in Nederland 1,5 miljoen ban den. Tweede is de groep GoodYear/Dunlop. drie Conti en Pirelli komt op plek vier met 550.000 banden per jaar. De totale Ne derlandse markt komt op 4,5 miljoen banden. LEUSDEN - Op het eind vorige maand gehouden Weense mo torsymposium presenteerde Volkswagen zijn nieuwe strate gie op het gebied van brandstof en aandrijfsystemen. Bij Volks wagen en andere fabrikanten wordt hard gewerkt aan het productierijp maken van water stof-brandstofcellen voor het gebruik in auto's. Dit concept is een veelbelovend alternatief voor de toekomstige aandrij ving van motorvoertuigen. „Maar voor het zover is. moe ten motoren aanzienlijk beter zijn afgestemd op de betreffen de brandstof dan nu nog het geval is. Daardoor worden on der meer enorme brandstofbe sparingen mogelijk verklaar de Wolfgang Steiger, hoofd van Volkswagen s afdeling Moto- renonderzoek in Wenen. Volkswagen denkt hierbij niet alleen aan een verbetering van conventionele motoren in de nabije toekomst, maar ook aan speciale, synthetische benzine. Deze brandstof, door Volkswa gen SunFuel genoemd, wordt uit aardgas of biogas gemaakt. Sunfuel is nagenoeg reukloos en relatief schoon bij de ver branding. En, groot voordeel, SunFuel kan worden gebruikt voor de eerste generatie brand stofcelauto's. Die auto's kun nen dan gewoon tanken bij de reeds bestaande tankstations. Wat betreft brandstofverbruik bieden de moderne benzine en dieselmotoren met directe inspuiting het thans hoogste rendement. Op het gebied van de uitstoot van schadelijke uit laatgassen valt er echter nog veel te verbeteren. De samen stelling van de verschillende brandstoffen speelt hierbij een grote rol. Synthetische brand stoffen zoals SunFuel bevatten geen zwavel, zijn bijna reukloos en verbranden schoner. DEN HAAG - De Nationale Auto Pas, een systeem dat kilometer tellerstanden van auto's regi streert, viert deze maand haar 10-jarig bestaan. Het systeem wordt gevoed door onder ande re autobedrijven die de auto verhandelen, onderhouden, taxeren, APK-keuren, noem maar op. Vrijwel alle tellerstan den komen terecht in een data bank. De NAP geeft een helder inzicht in het kilometerverleden van de auto, waardoor het te rugdraaien van kilometertellers wordt voorkomen. De koper van een gebruikte auto, en dat is óók het autobedrijf dat een auto inruilt, krijgt daarmee ze kerheid over de juistheid van het aantal gereden kilometers. De klant, die met zijn auto bij één van de deelnemende be drijven langs gaat, kan de kilo meterstand laten controleren en op verzoek een bewijsdocu- ment in de vorm van een kilo metercertificaat aanvragen. NAP heeft in 10 jaar tijd een be langrijke positie verworven in de Nederlandse autobranche. Alle professionele autobedrij ven nemen er aan deel. Voor hen is het een onmisbaar stuk gereedschap geworden bij in ruil en historiebepaling van au to's. Per jaar worden 9 miljoen tellerstanden toegevoegd aan het bestand, dat thans 50 mil joen tellerstanden bevat. Er zit ten 7 miljoen auto's in de data bank, waarmee gezegd kan worden dat vrijwel alle auto's in Nederland geregistreerd staan. HOOFDDORP - President Y. K. Lee van de Koreaanse autofa brikant Daewoo bezocht vorige week het hoofdkantoor van Daewoo Motor Benelux in Hoofddorp. De president reist door Europa om zich op de hoogte te stellen van de situatie in West-Europa. Het gaat mo menteel namelijk niet zo goed met het Koreaanse merk. Het bedrijf is onderhevig aan een ingrijpend herstructurerings plan. Ook worden overnamebe sprekingen gevoerd met Gene ral Motors. President Lee is echter optimis tisch over de toekomst van het bedrijf. Hij benadrukte met be trekking tot de herstructurering in Korea, dat de afslankende maatregelen hebben gezorgd voor een aanzienlijke verbete ring van de bedrijfsresultaten. „Daardoor ligt het 'break-even' punt van Daewoo Motor Cor poration nu op 50 procent van voorgaande jaren en verwach ten we vanaf het derde kwartaal dit jaar een positief bedrijfsre sultaat. Dit betekent dat Dae woo ook zonder GM een goed toekomstperspectief heeft. Ook in Nederland wordt con structief aan de toekomst ge werkt. Kees Hoejenbos, direc teur sales marketing voor de Benelux zegt: „Wij zijn voortdu rend in overleg met de dealers om te werken aan die toekomst En wij zijn er trots op dat onze dealerorganisatie nog intact is. Ik ben er van overtuigd dat de verkopen weer snel zullen stij gen zodra er meer zekerheid is over de toekomst." Lekker weertje hè? Absoluut. Ik zie mensen lachen, naar buiten gaan. Iedereen heeft plezier als het mooi weer is. Ikzelf hou ook erg van de zon. Als het te lang van dat kou de weer blijft, word ik chagrij nig. Gaat u graag naar het strand? Nee, ik ontspan me liever lekker op m'n bootje op de Kagerplas- sen. Lekker varen en dobberen met een biertje of een wijntje erbij. Ideaal is een graadje of 23 tot 27 en een licht briesje. Moet het watertoerisme in de re gio worden gestimuleerd? Nou, d'r mag best het een en ander worden gemoderniseerd om het toerisme te bevorderen. De steigers aan de Kaag bij voorbeeld. Iedereen zoekt toch een plekje om zich te ontspan nen. Hebben bootjes van rechts voor rang? Ha, op het water gelden de fat soensnormen. Als een zeilboot geen voorrang heeft dan ver leent een motorschip die, om dat die wendbaarder is. Nee, helaas red je het niet met die zelfde fatsoensnormen op de weg. Wat is dat toch, als mensen de auto instappen? De auto is hun eigen eiland, hun bezit en mensen bescher men dat. Wat was uw eerste auto? Een 2CV van zeker 10 jaar oud. Die kocht ik van een particulier „Als ik in de file sta, berust ik daarin." Foto: Henk Bouwman uit de krant. Ik ben er aan gaan werken en heb 'm weer ver kocht. Zo ging dat iedere keer. Gemiddeld één keer per maand wisselde ik van auto. Benzine zat me altijd al in het bloed. U heeft geen band met een auto? Ik rijd met de auto die op dat moment beschikbaar is. Het belangrijkste voor mij is dat ik thuiskom. Thuis, bij mijn vrouw, die al 26 jaar mijn steun en toeverlaat is. Wat ergert u? Al dat gedoe in de file. Het el kaar snijden, het over de vluchtstrook rijden, noem maar op. Als ik in de file sta, berust ik daarin. Soms ontkom je er ge woon niet aan. Hoe komt u de tijd door? Ik zet de radio lekker zacht aan en denk na. Dat levert geregeld leuke ideeën op. Bepaalde slo gans voor advertenties. Wat vindt u van de acties bij de ziekenhuizen? Goed. Die mensen werken hard en staan onder grote druk. Als de spoedeisende gevallen maar geholpen worden. Het nadeel is alleen dat niet iedereen moet gaan actievoeren. Dat wordt te veel voor onze economie. We prijzen ons met te hoge salaris sen uit de markt. Kijkt u morgen naar het Eurovi sie Songfestival? Nee, ik kijk weinig TV. Ik vind het leuk als Nederland wint, maar dat lees ik waarschijnlijk pas maandag in de krant. UITLAAT(KLEP) door Edward Dekker Elke week komt op deze plek ie mand uit de autowereld aan het woord. Deze week is het de beurt aan Ton de Groot. De 49- jarige inwoner van Nieuwe We tering maakte van zijn hobby zijn beroep: in 1975 sleutelde hij in de Leidse binnenstad in een kleine garagebox aan één auto. Nu is hij directeur van drie autobedrijven: in Katwijk (Auto Eitens), Leiderdorp (Creyghton De Groot Auto mobielen) en Voorschoten (Ton de Groot Automobielen), waar in z'n totaliteit 24 mensen wer ken. Ton de Groot is merkdea ler voor Seat, Citroën, Peugeot, Renault. rland GLS rijdt I ir heeft de ANWB fietsen in de prijs- y 1.079 tot 1.649 gul- Ij op rij-eigenschap- II rtfort, bediening, af- itrusting en de uit- irijs/kwaliteitsver- 'e goedkoopste fiets - de Cumberland GLS ds kreeg van alle fiet- gste waardering voor pnschappen. In de Bring eindigde deze i gedeelde derde ei de duurste fiets, lourne, en de Bikkel 'e 'Recht van ste' vernieuwd an Vader Abraham en weet heel Ne- sinds 1 mei be- n rechts voorrang lgens de Fietsers die maatregel dat fietsers in zich duidelijk en gedragen zodat de eersdeelnemers mee kunnen met al dus reden ge- Fietsersbond-bro- recht van de sterk- id te herzien en te geeft een hand- cht van de belang rijkste verkeersregels alsmede diverse tips en aanwijzingen om 'als fietser te laten merken datje er bent en te laten zien wat je wilt'. Speciale hoofdstuk jes zijn er gewijd aan fietsende ouders met kinderen en senio ren. De brochure kost een gulden per stuk (verzendkosten 2,50 gulden) en is te bestellen door storting van het bedrag, inclu sief verzendkosten, op giro 30255 t.n.v. Fietsersbond te Utrecht onder vermelding van 'Recht van de sterkste'. Veel vraag naar nieuwe fietsen Vorig jaar werden er in Neder land ruim 1,5 miljoen fietsen verkocht, vijf procent meer dan het jaar daarvoor. Met een ge middelde prijs van dik duizend gulden per stuk is de branche daarmee goed voor een omzet van 1,5 miljard gulden. „Waar blijven al die fietsen toch", vraagt ook de branchevereni ging RAI, afdeling Fietsen, zich af in het jaarverslag over 2000. Toch is er volgens voorzitter Jaap Wijnschenk een plausibele verklaring: consumenten rijden op meerdere fietsen. „Een toer- /stadsfiets voor het dagelijks gebruik, een sporthybride voor het ruigere outdoor-werk of een messcherp racemachientje om het luie zweet uit je lichaam te trappen", aldus de voorzitter. door Ruud Vos HENGELO - Nederland is een derde elektroscoot rijker. Naast de al langer gevoerde Peugeot Scoot'elec en de onlangs op nieuw geïntroduceerde Mala- guti Ciak EP Electricis is het nu de beurt aan de Italvel Day. De Italvel wordt op de markt gebracht door Elbo-import uit het Overijsselse Hengelo. Het hart van de uit Italië afkomstige tweewieler bestaat uit een 1,23 kW sterke elektromotor die ge voed wordt door een viertal on derhoudsvrije accu's. De over brenging naar het achterwiel verloopt via een getande V- snaar. Volgens de importeur is een ac tieradius van tussen 65 en 100 kilometer gegarandeerd. Daar na moet de scoot aan de lader. Na drie uur laden is de stroom- voorraad opgelopen tot tachtig procent: volledig doorladen vergt zes uur. De levensduur van de accu's wordt geschat op circa twee jaar. Een vervan gingsset van vier accu's kost 1.065 gulden. De Day wordt standaard gele verd met een schijfrem voor en een trommelrem achter. Stan daard zijn de hydraulisch ge dempte voorvork, een enkele schokdemper achter, een kof- ferrek en twee spiegels. De Ital vel Day kost 6.650 gulden en hij is verkrijgbaar in snor- en bromscooteruitvoering. FIETSSTROOK De italvel Day heeft een actieradius van minimaal 65 kilometer. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 27