Autoverkoop onder de loep 381 ?PnL 4v haalrace Ford op gebied dieselmotoren zonnig en sportief Jonge Vietnamezen moeten gas terug nemen irfers: vaker ito's dan seks eperdure Honda i rug naar dealer >xus showt opoccasions' za S nu ook ;t dieselmotor sd< ravan gratis «de weegbrug Daimler wil Smart ook in VS gaan verkopen BLIK IN HET VERLEDEN II Strijd om 'directe facturering' ^yiJK - 'Auto's' is de meest 4J )ruikte zoekterm op internet. ,1, 'reizen en vakantie' scoren 'Seks' is gezakt naar Orimmer drie. Dat meldt fchtenns.com, een website 8/ bijhoudt welke zoektermen populairst zijn. De zoek- 5.1 ht naar digitale zoekbestan- i is wat afgenomen. 'MP3' is de top drie geduikeld naar Zevende plaats. De rest van populairste tien termen be- 4{ 'en onder meer spelletjes, jen het weer. OERKERK - Hij is nog maar maand op de markt en in Ierland zijn er pas 31 van fccht. De grootste motor- |die er is, de Honda Gold- bGL 1800 (prijs 65 mille) w terug naar de garage voor [nieuwe noodstopschake- .Het ding is zo slecht, dat ftotor af en toe niet wil star- fen op slecht wegdek af wil Daarbij heeft de nieuw- (loverigens in de VS ontwik- Te, Honda ook last van ma- Êalmoeheid in de ontste- hetgeen tot uitvallen van Inotor kan leiden. Honda Cangt zowel de schakelaar het ontstekingsonderdeel. MSDONKSVEER - De vijf va- andse Lexus-dealers pre- 1 eren op zaterdag 19 en ,UI idag 20 mei gezamenlijk hun e t asions. In de showroom van eu is-distributeur Louwman qui BV in Raamsdonksveer 0 dtdan het 'Lexus Occasion ne nement' plaats. Er is een e be keuze in bouwjaren, mo- /aii en en prijsklassen. De wroom aan de Steurweg 8 aamsdonkveer is op beide [en geopend van 10 tot 17 ken hi let n ss 1 li SDEN - Seat Ibiza S is nu iet leverbaar met een diesel- or. Deze zuinige 1.9 TDi- oni or levert 90 pk. Het sportie- ctiemodel is te herkennen e"E Ide 15 inch lichtmetalen vel- imet brede banden. In de bumber zijn mistlampen ;r® bouwd en ook het interieur lortief aangekleed met een r n laaks leren sportstuur, een ;t 1 entelier en sportstoelen. De S met 1.9 TDi-motor is t)s daard zeer compleet uitge- e'21 en kost 37.495 gulden, een lafv :eni t h HAAG - De komende zater- ?n van deze maand kunnen lam IfB-leden hun caravan gra- Ier iten wegen. Op een aantal v« itsen in het land heeft de VB daarvoor weegbruggen huurd. Een te zwaar bela- ■Pw caravan is bij de wet verbo ts1 maakt sneller kans op een as# iband en legt een te zware W sting op de auto (motor), 'hè® gebruik wil maken van de ar tie, kan voor een afspraak in met de ANWB, telefoon het 5145 474. oet STUTTGART/ANP - Het Duits- Amerikaanse autoconcern DaimlerChrysler overweegt zijn stadswagentje Smart te intro duceren in de Verenigde Staten. Voor het eind van het jaar valt daarover een besluit. ,,Het wordt steeds waarschijnlijker dat het gaat gebeuren", zei Smart-topman Andreas Ren- schler deze week in de Duitse krant Handelsblatt. De Smart wordt nu alleen ver kocht in Europa en Japan. Van af 2003 zou de tweezitter ook in de VS in de showrooms kunnen staan, vooral in de relatief dichtbevolkte gebieden aan de oostkust en de westkust. Dat zou een laatste stap zijn om van de Smart na een moeizame start alsnog een succes te ma ken. Volgens Renschler zal de pro ductie dit jaar toenemen met 10 procent tot ongeveer 112.000 stuks. In 2003 kan het aantal stijgen tot 130.000 140.000 omdat dan een nieuw model van de band komt. De oor spronkelijke productiedoelstel ling van 200.000 stuks is al lang opgegeven. Daimler heeft tot nu toe naar schatting 4 miljard mark (4,5 miljard gulden) in de Smart ge ïnvesteerd zonder dat dat veel opleverde. Pas in 2004 zal er een positief bedrijfsresultaat zijn. „Voor het opbouwen van een merk is nu eenmaal tijd no dig", aldus Renschler. In 2004 komt er een belangrijke uitbreiding bij Smart. Dan be ginnen Daimler en zijn Japanse partner Mitsubishi bij NedCar in Born met de productie van een grotere versie met vier zit plaatsen. Van deze 'Z-Car' moeten in eerste instantie 100.000 stuks per jaar worden gemaakt. HANOI/ANP - Wie denkt dat Nederland hét land van de tweewielers is, zal zich in Viet nam nog eens hard achter de oren krabben. In de grotere ste den als Hanoi, Ho Chi Minh Stad of Danang krioelt het wer kelijk van de fietsen en brom mers, die vaak volgeladen met hele families of stapels goede ren zich een weg banen door het vooral (nog) autoluwe ver keer. Maar voor de opgescho ten tieners in de steden is de tijd van racen in de 'pizzakoe rierstijl' nu voorgoed voorbij. De stadsbesturen van onder meer de hoofdstad Hanoi en Ho Chi Minh Stad (voormalig Saigon) verbieden het tieners voortaan op brommers te rij den van meer dan 50 cc. En dat is een groot probleem, want vrijwel alle brommers in het Aziatische land hebben een motorinhoud van 100 cc of meer. Uit de jongste editie van de Far Eastern Economie Review blijkt dat Vietnamese investeerders er al als de kippen bij zijn om in de komende vraag naar lichtere gemotoriseerde tweewielers te voorzien. De makers van fietsen met een kleine elektromotor kunnen zich toch al in de han den wrijven. Veel Vietnamezen hebben langzaam maar zeker genoeg van de luchtvervuiling door al die dampende brom mers in de straten en ze stap pen maar wat graag over op de pedalen. Zolang er maar ook een motortje op de fiets zit. Het communistische Vietnam poogt zijn markt steeds verder open te stellen voor binnen landse en buitenlandse inves teerders. Het land telt dan ook al twee fabrikanten van 'elektri sche fietsen'. Zij nemen het momenteel op tegen de Ameri kaanse producent Ford Viet nam, die afgelopen oktober de Veel Vietnamezen hebben langzaam maar zeker genoeg van de luchtvervuiling door al die dampende brommers in de straten en ze stappen maar wat graag over op de pedalen. Als er maar wel een hulpmotortje op de fiets zit. Foto: ANP eerste elektrotweewielers op de markt bracht. Voor een bedrag van zo'n 1.500 gulden is deze fiets iets duurder dan de goed koopste maar evenzeer aftand se Chinese brommers die mo menteel de lucht verpesten. De twee Vietnamese fietsenma kers, een staats- en een particu lier bedrijf, hebben al moderne fietsen ontwikkeld voor onge veer de helft tot een derde van de prijs van het Amerikaanse model. De winstmarges zijn weliswaar minimaal, maar door de grote vraag uit de omvangrij ke tweewielermarkt hopen de producenten vooral op een kwantitatief grote afzet. Tot dusver hebben de drie pro ducenten pas enkele honder den elektrofietsen verkocht. Ze richtten zich aanvankelijk op de oudere Vietnamezen, maar nu de brommende tieners gas te rug moeten nemen in de steden gloort ook hier een enorme af zet. ,,lk denk dat we vanaf het begin van het nieuwe school jaar in september niet meer aan de vraag kunnen voldoen", al dus directeur Vu Tien Hao van het Vietnamese bedrijf Delta. Zijn fabriek heeft voorlopig een capaciteit van 2.000 elektrofiet sen per maand. 1ERDAM/GPD en van de fete automerken ter wereld iet de laatste jaren nogal af- en op dieselgebied. En dat 'ijl de markt voor diesels it. In Nederland is die nu tocent, in België meer dan e f rocent. Ford heeft echter Jssensprint gemaakt en na de zomer ook met een erne common rail-diesel. rAFl 'ieselmotor zit midden in joei! revolutie. Hij wordt üinwfcs sterker, er, stiller, »ner en nee, niet simpeler. Soms hoor je in de auto amper meer dat je met een zelfontbrander onder weg bent. Ze heten TDi (VW), TiD (Saab), DiT (Opel), CDi (Mercedes), JTD (Fiat/Alfa/Lan- cia), HDi (Peugeot/Citroën), DiTD (Mazda) en Ford voegt daar nu de TCDi aan toe. Bij de oude diesels wordt de brandstof onder lage druk naar de verstuivers ge- leid door een door de motor aange dreven pomp. Bij een moderne diesel, een 'common rail', wordt de brandstof onder ex treem hoge druk in een centrale buis (dat is de common rail die bij Ford de vorm van een pot heeft) samengedrukt en vervol gens door tussenkomst van de computer naar de injectoren in de verbrandingskamer geleid. Hoe hoger de druk, hoe exacter de dosering, hoe schoner de verbranding en hoe hoger het motorrendement. Bij com mon rail worden zeer kleine hoeveelhe den brandstof ingespoten nog voor de echte inspuiting plaats vindt. Dat gebeurt bij deze nieuwe turbodiesel van Ford zelfs gevarieerd, zodat het ver brandingsproces gelijkmatiger en efficiënter verloopt en bo vendien geruislozer. De nieuwe Ford-diesel nagelt geen mo ment, ook niet net na een kou de start. Ford doet net alsof het de com mon rail-diesel opnieuw uitge vonden heeft. Dat valt natuur lijk alleszins mee. Het merk heeft het nieuwe systeem de af gelopen jaren aan zich voorbij laten gaan en kwam daardoor qua diesels op achterstand. In de splinternieuwe Ford Mon- deo kan daarom tot eind dit jaar slechts een diesel worden aangeboden die afkomstig is uit de Transit. De Focus krijgt eer der de beschikking over de common rail, namelijk in sep tember (meerprijs t.o.v. huidige 90 pk-diesel vier mille). Het mag dan een beetje laat zijn, volgens Fords ontwikke lingsafdeling is de nieuwe die sel het wachten waard geweest. „De techniek van deze motor is robuuster en minder kostbaar dan van de eerste common rails." De nieuwe diesel heeft een inhoud van 1.8 liter en le vert 115 pk bij een koppel van 250 Nm bij 1.850 omwentelin gen. Dat koppel is behoorlijk hoger dan de oude Ford-diesel op kon hoesten. Ford Wilton Leiden, 5 Meilaan 7 (071) 581 31 55 Leiderdorp, van der Valk Boumanweg 71 (071)581 31 21 De Parijse carrosseriebouwer Henri Chapron heeft naam gemaakt met het fabriceren van bijzondere koetsen op exclusieve Franse auto's als Delage, De- lahaye en Talbot Lago. Ook tekende hij voor een se rie aparte koetswerken op basis van de Citroën DS, bijgenaamd de Godin (la Déesse), de Snoek of de Strijkbout. In het midden van de jaren vijftig was de lancering van de DS in Frankrijk dé grote sensatie op autogebied. Chapron bouwde zijn eerste DS Cabrio let in 1958. Ze kregen meestal een eigen naam zoals Croisette, Caddy, Palm Beach, Usine of Le Dandy. Van die laatste werden in 1966 slechts twee exclu sieve exemplaren gebouwd. Een van deze twee is kort geleden ontdekt in Parijs en zal te bewonderen zijn op het jaarlijkse klassieker-festival in Lisse. Foto: Super Oldtimer Festival PAGINA VRIJDAG syc 11 MEI 2001 UTRECHT/ANP - Een op de vier kopers van een nieuwe auto doet ongewild zaken met een dea ler terwijl hij het voertuig koopt bij een onaf hankelijk autobedrijf. Dat zegt Auto Bedrijven Associatie (ABA), een onderdeel van de Bovag. De brancheorganisatie steunt een procedure die een van haar leden over deze kwestie is begon nen bij de rechtbank in Utrecht. Een onafhankelijk autobedrijf bestelt de au to namens de klant bij een dealer. Die factu reert in veel gevallen niet aan het autobedrijf maar rechtstreeks aan de klant. De dealers worden daartoe gedwongen door de impor teurs. Het probleem speelt vooral bij de merken Opel, Volkswagen en Ford, aldus ABA. Door deze gang van zaken krijgt de klant een juridische relatie met de dealer, terwijl hij er juist bewust voor kiest om zaken te doen met het onafhankelijke autobedrijf. Bijvoor beeld omdat het vlak in de buurt is of omdat hij er al een goede relatie mee heeft. De betrokken importeurs beroepen zich op Europese regelgeving, die dealers zouden verbieden om auto's te leveren aan een we derverkoper. Maar volgens ABA moet het onafhankelijk autobedrijf niet worden be schouwd als wederverkoper maar als tussen persoon. De brancheorganisatie hoopt nu dat de rechter hier duidelijkheid over ver schaft. Ook in Duitsland speelt een zaak rond de verkoop van nieuwe auto's. Fiat-dealers dreigen het Duitse Edeka namelijk met een rechtszaak als de supermarktketen zijn ver- koopactie met het automodel Punto door zet. De retailer startte deze week een actie waarbij het voor 24.500 mark (27 mille in guldens) een Punto en een pakket artikelen zoals een laptop, een camera en een mobiele telefoon aanbiedt. Volgens Edeka heeft het actie-pakket nor maal een winkelwaarde van 30.000 mark. In de circa 400 Edeka-supermarkten staat tus sen de levensmiddelen een showmodel van genoemde Fiat. De gekochte auto's kunnen worden afgehaald bij een Fiat-dealer in Ber lijn. Edeka hoopt met deze actie zo'n dui zend Punto's te verkopen. Na de eerste actiedag liep het bij Fiat-gara ges in heel Duitsland storm met Edeka-klanten die meer informatie wensten over het automodel, dat ze bij de super markt konden kopen. De dealers zijn nu bang hun monopolie op de verkoop van het Italiaanse automerk te verliezen. Edeka heeft 'verbaasd' gereageerd op de klacht van de autodealers omdat de actie een gevolg is van een afspraak met de Duitse Fiat-importeur. BMW Z3, nóg aantrekkelijker in de S| door Peter Lodewijks RUSWUK - Nu de zon zich eindelijk wat meer van zijn beste kant laat zien, duiken overal weer cabriolets op in het verkeer. Met de dak jes eraf genieten de inzittenden van de warme straling én de bewonderende blikken van me deweggebruikers. De cabriolet is een van de autovariaties die de laatste jaren weer erg po pulair is. Autorijders willen zich steeds meer onderscheiden van 'de massa' en doen dat middels de aanschaf van een bijzondere wa gen, zoals een ruimteauto (MPV), een (semi) terreinwagen, een sportwagen óf een conver tible. De fabrikanten spelen daar op in door ook be rt Line-uitvoering. Foto: BMW taalbare cabrio's op de markt te zetten, zodat er voor alle kopersgroepen langzamerhand keus is in dit segment. Niet de goedkoopste, maar wel een van de allermooiste open auto's op de markt is de BMW Z3. De fraaie roadster ofwel tweepersoons cabrio let kwam ongeveer vijf jaar geleden met veel tamtam op de markt. Eerst in Amerika waar zowel de cabrio als de gesloten coupé-uitvoe ring in de BMW-fabriek in Spartanburg wor den geproduceerd. Pas daarna verscheen hij ook in Europa. Met het oog op de naderende zomer heeft BMW een aardige uitvoering van de Z3 in de aanbieding. Nou is er met die auto al hele maal niets mis, maar in de Sport Line-uitvoe- ring wordt hij nóg aantrekkelijker. De S-uit- voering van de Duitse roadster is tijdelijk aan gevuld met een aantal extra's. Zoals metallic lak, een alarmsysteem, lederen bekleding en voor als het toch niet zo'n mooi weer is: air conditioning. Ook een sportstuur uit de nieu we 3-serie en sportstoelen behoren even tot de standaarduitrusting. Verder heeft de Z3 rolbeugels achter de hoofdsteunen en licht metalen velgen met brede banden. Aan de Z3 Sport Line heeft BMW een speciale financiële regeling gekoppeld die bestaat uit een aanbetaling en een vast maandbedrag ge durende drie jaar. Er zijn diverse mogelijkhe den, meldt de BMW-importeur.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25