Lp £en bescheiden clubman met hart voor de zaak if iefde voor Lisse, maar niet op het veld Ék Sport r» Turnhout: motor van Hellas (RIJDAG 11 MEI 2001 23 aterpolocoach Wim Siera morgen met LZ 1886 in bekerfinale PEN CERTJAN VAN GEEN waterpoloverslaggever van het Leidsch Dagblad zag im Siera zijn club LZ 1886 jarenlang tegen degradatie ichten in de hoofdklasse. Nu hij zelf als coach aan het er staat van de Leidse vereniging draait LZ zijn beste iar uit de 115-jarige historie. LZ sloot de competitie af p de hoogste plaats ooit en morgenmiddag treffen de eidenaars landskampioen AZC in de bekerfinale. Onge- cht de uitslag is Siera met zijn ploeg verzekerd van Eu- opees polo. De successen stapelen zich op, maar Siera er niet de persoon naar om zichzelf op de borst te laan. „De basis van dit team is gelegd door Hans Parrel. )e enige reden dat ik voor deze groep sta, is dat ik de lub niet wilde laten zakken toen er geen trainer meer oorhanden was", zegt Siera. bond kom je niet verder. Ik ben veelal autodidact, discussieerde vroeger veel met Hans Parrel na wedstrijden van heren 1Ik hou van theoretiseren en wil steeds nieuwe.inzichten opdoen", zegt Siera. Zonder enige verwachtingen dook hij begin dit seizoen in het diepe. LZ had het seizoen er voor een zesde plaats gehaald in de competitie, maar verloor wel de laatste zestien wedstrij den. Ook dit seizoen was plaat sing voor de kampioenscompe titie de doelstelling, maar deels door pech en deels door eigen onkunde kwamen de Leide- naars terecht in de degradatie poule. Siera stelde zich, hoewel unaniem gesteund door zijn spelers, te bescheiden op langs de kant, een bij coaches öp het hoogste niveau zelden voorko mende vorm van zelfonder- schatting. „In het begin aarzelde ik over hoe ik mezelf moest opstellen. Ik durfde amper iets te zeggen bij oefenwedstrijden, omdat ik bang was dat ik met rare aan wijzingen zou komen. Ik dacht dat ze bepaalde situaties zelf wel zouden oplossen en genoeg discipline zouden hebben, maar dat bleek niet zo te zijn. Ik heb me erg moeten aanpassen. Pupillen maak je makkelijker iets wijs dan deze jongens die op tactisch gebied alles weten van de hoofdklasse. In de eerste wedstrijden ging het slecht, maar later merkte ik dat je met Ie 44-jarige Wim Siera is een ijbuiter. In de tuin van eta- issement Burgerzaken zit ie- and die hiet al te veel vooruit il ldjken. Morgen is er weer i en na morgen komt rermorgen. 's Zomers maakt lange dagen in het sinds jensdag weer geopende lenluchtzwembad Haasbroek Zoeterwoude-Dorp en spaart j voldoende om 's winters echts een halve baan in de en thuislozenzorg op zich even nemen. Zijn hart ligt bij waterpolo in algemeen en LZ 1886 in het mder. „Maar ik ben niet het ie Ton Boot, die helemaal van basketbal is. Ik kan me totaal overgeven aan het o. Ik zie me ook niet bij een dere hoofdklasser trainen, trkan ik lekker op mijn fiets- naar de trainingen. Ik zie me- [niet vijf keer in de week rei- Hij houdt zich al sinds zijn itiende onledig met het inen op verschillende ni- ius. leugd, kleine verenigin- in de omgeving en - voor op het hoogste niveau te- ihtkwam - drie jaar bij de Duwen van LZ. Met Siera al ach staat er een echte club- in, die nooit op het hoogste au speelde. De kennis ver- rde hij veelal zelf. „Twintig geleden heb ik de A- en B- ;us gedaan, maar bij de Wim Siera: „Het mooie van dit team is dat niemand blasé is." Foto: Henk Bouwman je eigen spel en een paar tacti sche aanpassingen wedstrijden kan winnen." Zijn no-nonsense-aanpak slaat aan. „Ik bereid mijn trai ningen allemaal uitgebreid voor, maar ik kijk niet meer op mijn papiertje tijdens de trai ning. Ik hang ook geen lulver- halen op, maar hou ze bezig. Ik ga de spelers niet op de kant roepen om ze toe te spreken met theoretische verhalen. Dat is zonde van het dure badwa ter." De Leidenaars draaiden een nagenoeg perfecte tweede helft van het seizoen, wat resulteerde in de uiteindelijke vijfde plaats. In de plaatsingswedstrijden voor de vijfde tot en met acht ste plaats versloeg LZ in best- of-three-series achtereenvol gens HZ/Zian en AZ&PC, clubs die in de kampioenspoule uit kwamen. Van de laatste zestien wedstrijden verloor LZ er slechts twee. „Waterpoloënd Nederland vindt het onterecht dat wij vijfde zijn geworden. Arie van der Bunt (keeper van AZ&PC en het Nederlands team red.) sprak openlijk dat zijn arco Kleijn voorspelt titel na verlies EOOM LOMAN LEEFMANS ikend aan het treffen van igen spoken allerlei gedach- door zijn hoofd en maken ir|rschilende emoties zich van m meester. Noordwijk-aan- ller Marco Kleijn gunt het FC sepsse en alle Lissenaren van te als zijn voormalige club titel haalt. Hij heeft halver se de jaren negentig op Ter :h! e een leuke tijd beleefd, ia* irder heeft Kleijn veel Lissese enden en twee Lissese huis- toten die hem, naarmate de strijd dichterbij komt, met ippen uit zijn evenwicht pro- ten te halen. En tóch wil de Harige Hillegommer er alles doen om winst van de ioenskandidaat te voorko- Weggeven is er niet bij. ben je toch te veel voet- Ier voor", zegt hij. lm er direct en indringend n toe te voegen: „Maar ik nk wel dat Lisse kampioen Kleijn gaat uit van een enario dat hem verreweg het ste zou uitkomen: Lisse ver- t van Noordwijk, maar rdt toch kampioen omdat m r Leede ook punten laat lig- )ll n. „Dan ga ik zelfs mee naar gemeentehuis in Lisse. Ou- herinneringen ophalen." Kleijn doelt met die herinne gen op het voorjaar van FC Lisse werd na een thtige inhaalrace en een 'nnig duel met Scheve- "Ingen voor het eerst kampi- n Die titel werd in het Bol- idorp uitbundig gevierd, iijn was er als speler bij. „Ik been mooie tijd gehad bij FC lj(j *se. Ik was met Jimmy Si- iej ins in een strijd om een ba- n' Plaats verwikkeld. Als ik van u7bankkwam, begonnen ze op tribune te juichen en mijn am te roepen. En de titel id in Lisse heel wat intenser 611 vierd dan het kampioen- 'ap dat ik later bij Noordwijk «maakte. Er is tussen Hille- n en Lisse een zekere rivali- 05 maar ik hou wel van de ^fntaliteit 'in Lis'." "Czeten aan de huisbar emt Kleijn zichzelf een le- sgenieter en dat gaat niet al- met hoofdklassevoetbal sa- „Voetbal belemmert je in dingen", vindt hij. Om dat ;f] doorbreken, maakte hij een °tc wereldreis waardoor hij +i|11 groot deel van het huidige ptoen miste. Daarna keerde terug naar de Hillegomse lel a waar hij woont met team- noot Patrick van Dam en nog leeftijdsgenoten. Alle dagen Op s' Pas nu de dertig nadert 22 de villa te koop staat - 'ieder- raakt' aan de vrouw, we Marco Kleijn: „Het zou me niets verbazen als ik zaterdagochtend plotseling mijn voetbalschoenen kwijt ben." Foto: Kees van Hoogdalem gaan uit elkaar, balen' - begint hij serieus over een beroeps keuze na te denken. „Ik heb nooit verder dan de volgende dag willen denken. Momenteel ben ik tijdelijk taxichauffeur, maar ik wil een opleiding tot cameraman volgen of iets in de fotografie doen. Ik ben goed be vriend met fotograaf Kees van Hoogdalem, misschien dat hij me nog wat kneepjes van het vak kan bijbrengen." Kleijn, die bij Concordia, Haarlem 2, FC Lisse en Quick Boys speelde, vindt dat Noord wijk de club is die het beste bij hem past. „Ik verbaas me daar nergens meer over. Alles gaat op z'n dooie akkertje. Pas vori ge week kwamen ze bij mij in formeren of ik komend seizoen van plan was te blijven. Daar zijn andere hoofdklassers al maanden mee bezig. Typisch Noordwijk. En ze hebben nog geluk ook, want zo ver ik weet, blijft zo goed als iedereen. Vol gend jaar, als iedereen weer fit is, hebben we toch weer een hele goede ploeg staan. Waar om het dit jaar niet lukte? Er waren te veel 'halve zachten'. Patrick is al lang geblesseerd en misschien misten ze mij ook wel een beetje. Met Jurgen Fae- rber en Martin van Ophuizen hebben we twee kanjers van verdedigers en met Patrick, Rocky Pitti en ik als voorhoede zie ik het helemaal zitten." Over de wedstrijd van mor gen kan Kleijn kort zijn: „Lisse heeft nog nooit bij ons gewon nen en dat gaat ook nu niet ge beuren. Waarschijnlijk is Jerrel Linger ook nog geschorst. Wat moet FC Linger zonder Linger, zeiden we nog op de training. Maar laat ik niet te veel van dat soort teksten bezigen. Daar worden ze bij Lisse alleen maar meer geprikkeld door. Zelfs als Linger meedoet, krijgt hij met ploeg nooit van LZ kan verlie zen en dat het de schuld van de scheidsrechters is als dat wel gebeurt. Dat is pure frustratie van een jongen die met zijn staat van dienst beter zou moe ten weten." De overwinningsroes werkte door en de onderlinge verbon denheid werd erdoor versterkt. „Het mooie van dit team is dat niemand blasé is. De laatste paar jaar werd er na afloop niet meer over de wedstrijd gespro ken. Nu corrigeren we elkaar weer na afloop. De wil om te winnen is gewoon erg groot en mentaal zijn we heel sterk. In de derde en beslissende wed strijd tegen AZ&PC konden we toch de motivatie opbrengen om er vol tegenaan te gaan." Siera poogde als coach wel af stand te nemen, maar moest al snel beseffen dat hij midden in de groep staat. „Dan wilde ik na afloop van een overwinning mijn gezicht niet laten zien in het clubhuis, maar ze sleurden me mee. 'Je hoort erbij', zeiden ze dan. Ik ben natuurlijk ook al dertig jaar lid, heb een geschie denis hier. En we hebben de laatste maanden genoeg feest jes gevierd. Niet zelden vertrok ken we als laatste uit de kantine van de tegenstander." De weg naar de bekerfinale was een korte. Bovendien lootte LZ steeds gunstig, waardoor niemand van de topvier als te genstander fungeerde. Via ze ges op Rapido, AZ&PC en De Ham treft LZ morgen in Am sterdam het Alphense AZC. „De realiteit gebiedt te zeggen dat AZC een stukje beter is dan wij. Maar ik leg me niet bij voorbaat neer bij een nederlaag. We zijn in de winning mood en dus gaan we tot op het bot. We heb ben in de broers Jan en Frans Langerhorst twee supergoede verdedigers en als we in het be gin bij kunnen blijven, geef ik ons een kans." Hoewel het de bedoeling was dat Siera slechts een jaar als verantwoordelijke mém zou blij ven, plakt hij er nog een jaar aan vast. „De kick van de wed strijdspanning is een soort do ping. Het werkt verslavend. En volgend jaar niets doen, is ook niet bevredigend. Ik had de be slissing al genomen voordat we zeker zouden zijn van de Euro pa Cup. We waren bezig met een goede serie en de jongens waren unaniem in de beslissing om met mij door te gaan." Hij doet het met name uit loyaliteit naar de vereniging. „Je ziet steeds meer eigen trainers. Ron de Vogel bij AZC en vol gend jaar Eric Noordegraaf. Dat zijn mensen met hart voor de zaak. Trainers van buiten lopen eerder weg als de doelstellingen niet worden behaald. Maar ik leg me niet voor langer dan een jaar vast. Verder kan en wil ik niet vooruitkijken." Faerber te maken. Hij is - in te genstelling tot wat het speler klassement van het Leidsch Dagblad doet vermoeden - nóg beter dan Van Ophuizen. Nee, laat FC Lisse maar kampioen worden doordat Ter Leede te gen Rijnsburgse Boys punten verliest. Hoewel Ter Leede op papier de beste ploeg in de hoofdklasse heeft - sommige Noordwijk-spelers zijn nóg on der de indruk van de manier waarop ze tegen Ter Leede wer den weggespeeld - vind ik het toch een angstig bij elkaar ge kocht zooitje." Drie oud-Lisse-spelers her bergt de Noordwijkse selectie. Behalve Kleijn zijn dat Michael van der Laan en Rocky Pitti. De eerste twee zullen hun huid duur verkopen, maar treuren zeker niet als FC Lisse de cham pagne laat knallen. Dat ligt vol gens Kleijn voor Pitti anders. Rocky heeft in het kampioens jaar van FC Lisse het hele sei zoen op de bank gezeten. Ik denk dat hij er op gebrand is om zaterdag tegen zijn oude club te scoren, en ik gun hem dat doelpunt enorm." Er zitten kortom heel wat ha ken en ogen aan het einde van het seizoen, dat zijn apotheose aan de Noordwijkse Duinwete ring moet krijgen. Wat naast de mogelijke afwezigheid van Lin ger ook nog in het voordeel van voetbalvereniging Noordwijk spreekt, is de druk die bij Lisse vele malen groter moet zijn dan bij Kleijn en zijn elftalgenoten. „Veel publiek, geschilderde ge zichten, twee ploegen die aan vallend willen voetballen en een geweldige entourage zoals indertijd bij FC Lisse - Scheve- ningen, dat is wat ik voor ogen heb. De enige die echt in een lastig pakket zit, is onze trainer Ruud Bröring. Op de vraag of hij liever Noordwijk, of zijn aanstaande club FC Lisse ziet winnen, hield hij zich tot nu toe op de vlakte. Ach, we hebben jongens in de ploeg die hem nog wel gek zullen maken." Kortom, Kleijn geniet van alle voorpret. Ook al is hij zelf in zijn eigen huis niet veilig voor een studentikoze manier van intimidatie. Dat wordt tijdens het vraaggesprek duidelijk als een van zijn uit Lisse afkomsti ge huisgenoten probeert om Kleijns blote voeten met een golfclub te raken. „Het zou me niets verbazen als ik zaterdag ochtend plotseling mijn voet balschoenen kwijt ben", zegt het 'slachtoffer' met een grote glimlach. En hij heeft ook alle reden voor plezier. Wat de uit slag ook zal zijn, voor Kleijn wordt het in ieder geval feest. Maaike Turnhout worstelt zich door de verdediging van SEW heen. Foto: Peter van Muiken DEN HAAC CERTJAN VAN CEEN Haar coach ziet Maaike Turnhout als de motor achter de aanval en iemand die de lijnen in de ploeg moet uitzetten. De 22-jarige Voorhoutse is als aanvoerster van Hellas de spil in de ploeg. Met Turnhout als brein van de Haagse handbal- sters dwong Hellas gisteren titelfavoriet SEW op de knieën. De Haagsen trokken in de best-of-fi- ve-serie om het Nederlands kampioenschap de stand gelijk (1-1) en bewezen daarmee nu al het ongelijk van de zogenaamde handbalkenners in Nederland. De coaches in de eredivisie voorspelden een afgetekende 3-0 winst voor SEW in de finale van de play-offs. De talenten van Hellas - de gemid delde leeftijd in de ploeg van trainer/coach Nico Stet bedraagt 19 jaar - zouden onder de voet ge lopen worden door het geroutineerde SEW. De gedoodverfde landskampioen zou er zelfs voor gezorgd hebben dat Hellas de finale kon bereiken door bewust de laatste wedstrijd in de nacompe- titie van de Haagsen te verliezen. Dat maakte dat Hellas en niet het sterker geachte AAC de tegen stander in de finale was. Turnhout, bezig aan haar vierde seizoen bij Hellas, is zich bewust van de insinuaties. „Het wordt inderdaad gezegd dat SEW liever ons in de finale treft, omdat ze het dan makkelijker zouden hebben. Maar dat maakt ons juist sterker. Het geeft ons alleen maar een grotere kick", zegt een bezwete Turnhout vlak na het treffen in Den Haag, dat in 21-19 is geëin- digd. De Voorhoutse heeft er met zes treffers in be langrijke mate aan bijgedragen dat de handbalfi nale dit jaar niet een zijdig treffen wordt. De cap- taine speelt geen briljante wedstrijd, maar kan te vreden zijn met de zege. „Haar enige minpunt is dat ze niet altijd de rust kan opbrengen om wat beter om haar heen te kijkenzegt Nico Stet. „Het is nog een onervarenheid. Maar ze is de motor van de ploeg. Als zij niet goed speelt, heb ben we een probleem." Van Hellas werd dit jaar niet veel verwacht. Dat de jeugdige ploeg de finale haalde, is een klein wonder. Anderhalve week geleden won Turnhout met haar team zelfs de landelijke beker. Nota be ne tegen AAC. Turnhout: „Dat was heel belang rijk. We moesten die bekerfinale wel winnen om te laten zien dat we terecht in de finale om het Nederlands kampioenschap stonden. We hebben zo'n progressie gemaakt vergeleken met het be gin van het seizoen. Er zijn nog wel periodes dat we niet best spelen, maar in dit soort wedstrijden doen we weer veel ervaring op." Met rond de 30 interlands achter haar naam, is Turnhout inmiddels een vaste waarde in de na tionale selectie van Bert Bouwer. Toch zat ze nog even in de rats of ze wel geselecteerd zou worden voor de volgende week te spelen WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Wit-Rusland. Een Kroatische speelster die onlangs een Nederlands paspoort kreeg, speelt op haar positie. Niettemin werd ze gisteren toch uitgenodigd door de bondscoach. Het grootste deel van de trainingsuren gaan op in Zeist. Daar wordt maandag, dinsdag en woensdag getraind. Alleen op donderdag en vrij dag traint ze met haar teamgenoten in Den Haag. „De rest van de ploeg zit of bij Oranje of bij long Oranje. We zien elkaar dus dagelijks en ook bui ten het veld gaan we goed met elkaar om", aldus Turnhout. Hoewel ze de Nederlandse top heeft bereikt, kunnnen de grenzen van de HEAO-studente nog verlegd worden. Daarvoor moet ze wel naar het buitenland. Het overgrote deel van het Neder lands team speelt in Denemarken op topniveau. De Voorhoutse wil ook graag. Turnhout, sinds een krap half jaar Haagse: „In 2003 is het WK in Nederland en daar wil ik bij zijn. Die andere mei den spelen op topniveau en maken normaal ge sproken meer progressie dan ik. Ik leef wel als een topsporter, maar handbal in Nederland is ei genlijk geen topsport. In Denemarken of Noor wegen kan je van handbal je beroep maken. Dat wil ik heel graag, maar ik wil eerst mijn opleiding afmaken." Stet zou het uiteraard vervelend vinden als Turnhout vertrekt, maar is realistisch. „Als ie mand het niveau van de Nederlandse competitie ontstijgt, moet ze naar het buitenland. Emotio neel zeg ik dat het leuk is voor het publiek om goede handbalsters in Nederland aan het werk te zien. Rationeel zeg ik dat het voor haar ontwikke ling in het buitenland beter en aantrekkelijker is. Daar moet je eerlijk in zijn."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23