a SLJ' j2! Het trauma duurt voort Gesprek van de Dag 'Assepoester' Mette-Marit doet 'staatsexamen' HM -m |Fj- E Klappen voor justitie Plaaggeestje Ongenaakbaar en immoreel VRIJDAG 11 MEI 2001 152 Commentaar Het openbaar ministerie heeft het dezer da gen zwaar. Een topcrimineel won woensdag een kort geding tegen de Staat. En gisteren gingen twee broeders in het kwaad vrijuit om dat opsporingsambtenaren het niet zo nauw met de werkelijkheid namen. Beiden zaken tonen nog eens hoe belangrijk het is dat het OM betrouwbaar is. Als het OM zich niet aan de spelregels houdt, zet het zichzelf buitenspel en verspeelt het in individuele strafzaken zijn recht op vervol ging. In die zin is de gisteren gedane uitspraak van het hof in Ar nhem, in de Limburgse IRT- zaak, een logische. Onrechtmatige opspo ringsacties zijn uit den boze en het vervalsen van processen-verbaal al helemaal. De overheid is echter niet alleen gebonden aan wettelijke regels, maar ook aan afspraken met criminelen. Dat bleek eerder deze week in het door topcrimineel Mink Kok aange spannen kort geding. De Amsterdammer had met het OM een schriftelijke overeenkomst over het doorgeven van criminele formatie. Een bloedlinke zaak: Kok werd dan ook 'volle dige en absolute' geheimhouding gegaran deerd. Toch speelde de hoogste baas van het OM, De Wijkerslooth, gegevens door naar de BVD en werd ook de Tweede Kamer geïnfor meerd. En dat mag niet, is de simpele boodschap van de Haagse rechter. Het is in strijd met wat je zelf hebt afgesproken en er is ook geen wette lijke verplichting die de afspraak opzij zet. Het is daarbij te boud om te stellen dat de rechter twee ministers een zwijgverbod heeft opge legd. Weliswaar waren Korthals en De Vries persoonlijk gedagvaard, maar de Haagse pre sident heeft de tegen hen ingestelde vorderin gen niet-ontvankelijk verklaard. De politieke ophef over de uitspraak doet overdreven aan. Justitie en politiek zijn sim pelweg met de neus op de feiten gedrukt. Re gels zijn regels, afspraak is afspraak. De over heid hoort betrouwbaar te zijn, ook als het om criminelen gaat. De Noren kunnen maar moeilijk wen nen aan het burgermeisje Mette-Marit Tjessem Hoiby dat eind augustus trouwt met kroonprins Haakon. De toe komstige koningin staat de komende week voor een soort 'staatsexamen'. Zij zal de bevolking moeten laten zien ge schikt te zijn voor haar nieuwe taken. Anders dan bijvoorbeeld Maxima Zorre- guieta heeft de 27-jarige Noorse geen elitaire opvoeding en scholing achter de rug, die haar heeft voorbereid op de we reld van glamour en glitter. Het feit dat Mette-Marit uit een eerdere relatie een zoontje heeft, en dat haar vorige vriend en vader van het jochie een strafblad bezit, maakt dat er nog eens extra op haar wordt gelet. De Noorse pers legt 'assepoester' Mette- Marit onbarmhartig onder het vergroot glas. 'Ze is een bleekneus zonder uit straling', schrijft de ene kr ant. 'Ze leent de juwelen van haar aanstaande schoonmoeder koningin Sonja', merkt een boulevardblad op. 'Maar mag die pronkstukken niet meenemen naar het buitenland', zoals volgende week naar het Haagse huwelijk van Constantijn en Laurentien Brinkhorst, wordt er aan toegevoegd. Heel vilein meldt weer een ander blad dat Mette-Marit na haar huwelijk 'onbe perkt drank en sigaretten kan inkopen'. Voor de koninklijke familie gelden geen importbeperkingen, en bovendien hoeft over de meegebrachte goederen geen belasting te worden betaald. Er wordt nog net niet gesuggereerd dat de stu dente sociologie, die al enige tijd sa menwoont met Haakon, straks haar ei gen winkeltje begint. De naam van de toekomstige vorstin deugt overigens ook al niet. Te meisjes achtig en niet koninklijk genoeg, zo vindt de historicus Yngvar Ustedt, die voorstelt dat de bruid na haar huwelijk als Margrethe door het leven gaat. Dat is tenminste een historisch verantwoorde naam. En naamsveranderingen zijn in koninklijke kringen niet ongebruikelijk, zo betoogt de taalvorser Finn-Erik Vinje van de Oslose universiteit. De eerste twee koningen die Noorwegen vorige eeuw had - Haakon VII en Olav V - kre gen bij hun geboorte (beiden waren m\ Mette-Marit praat met Prins Albert van Monaco. De Noorse moet nog erg wennen aan haar nieuwe leven. Foto: EPA/Olivier Matthys toen nog prinsen van Denemarken; Noorwegen werd pas in 1905 weer een zelfstandig koninkrijk met een Deense prins als nieuwe koning) respectievelijk de naam Carl en Alexander mee. Mette-Marit krijgt volgende week de kans de sceptici - de steun voor de Noorse monarchie is de afgelopen maanden flink gedaald - voor zich te winnen. Donderdag 17 mei is de natio nale feestdag, waarbij de konink milie zich traditioneel laat toejui op het balkon van het koninklijk in het hartje van Oslo. Direct da; vertrekt het jonge paar naar Ned waar de Noorse media bijzondei zal letten tijdens het Oranje-huv Deze zomer krijgen Mette-Marit Haakon nog een kans bij de zilve bruiloft van het Zweedse koning alvorens het eigen huwelijk op h gramma staat. Mette-Marit heeft anders dan Mi haar eerste buitenlandse optredi kennismaking met de 'vakgenot! achter de rug. Begin vorige maai gezelde ze Haakon naar het Lux< burgse troonswisselingsfeest, wa de Britse prins Charles na alle tri volgers aanwezig waren. Willem Alexander liet Maxima thuis, ma te-Marit werd gefotografeerd in meerd gesprek met 'eeuwige vrij Albert van Monaco. Voor dat pre slaagde ze tenminste in de ogen Noorse pers. HANS JACOBS» isie Een Rood Mannetje? Nog nooit van gehoord. Wel van zwarte. Die kwamen 's nachts van een poster afklimmen om me te plagen. Voordeel: de onbeholpen terreur die mijn oudere broertje overdag op me uitoefende was lang niet zo af schrikwekkend meer. Ik was geoefend, zeg maar. Mijn broertje was een pesterig ventje. En hij had het vooral op mijn wekkers voorzien. Vraag me niet waarom. Feit is dat een nieuw exemplaar steevast na een weekje of wat uit mijn kamertje verdween. Om later volledig ge- vivisecteerd in zijn kamertje te worden terug gevonden. Een Rood Mannetje had toen wellicht gehol pen. Mijn vader had verantivoordelijkheid en mijn moeder de was, dus van die kant was weinig steun te verwachten. Denk nou niet dat ik klaag over een ongelukkige jeugd. Helemaal niet. Ook toen wist ik best dat nachtmerries en pesterige broertjes er nu eenmaal bijhoren. Naar ik heb begrepen is het Rode Mannetje juist uitgevonden tegen klein leed zoals dat van mij, toen. Niet tegen de zwarte mannetjes natuurlijk, maar wel tegen de maffe broer. Het Rode Mannetje is óók een plaaggeest, maar hij maakt niks kapot. Hij ziet eruit als een goeiige Spiderman met zilveren flaporen, en hij grijnst op een aardige inanier. Een lieverd. Zijn eerste missie, gisteren, was het plagen van Dave. Dave zat wat al te vaak met zijn hebbe rige tengels in de droppot van collega Marieke, vandaar. Dat kwam hem op een hele dag vol goeiige plaagstootjes van het Rode Mannetje te Maan. Ik heb genóten. Eerlijk waar. Althans, de eerste tien minuten. Daarna had ik 't wel gezien. Maar had ik vroeger maar zo'ti Rood Manneke gehad tegen mijn broertje, zeg. Had hij fijn, eh, even denken, ja: diens Eagles-singletjes stie kem kunnen vervangen door een paar van Kiss. Waarom ben ik daar toen niet op gekomen? Museum in Oklahoma City Iaat bomaanslag herleven Voor woensdagochtend (16 mei) staat de execu tie gepland van Timothy McVeigh, de koele kik ker die verantwoordelijk zegt te zijn voor de bloe digste terroristische actie op Amerikaanse bo dem. Het is meer dan zes jaar geleden dat de ex tremist McVeigh met zijn bomaanslag op het fe derale Murrah Building in de stad Oklahoma City 168 onschuldige mensen de dood injoeg. In Oklahoma City klinkt de echo van de explosie nog steeds na. Voor de ingang van het onlangs door president Bush geopende Oklahoma City National Memori al Museum staat een lange rij wachtenden. ,,Ik kan daar nog niet naar binnen", bekent Darrel, staande op een nabijgelegen stuk asfalt waar hij voor 4 dollar per dag parkeerplaatsen verhuurt aan bezoekers van het museum. „Ik ben er mentaal nog niet klaar voor." Darrel is geboren en geto gen in Oklahoma City. Voor hem zijn de wonden van de aanslag ook nu nog te vers. Op 19 april 1995 rukte Tim McVeigh het hart uit deze stad in het Amerikaanse zuiden. Zijn met ammonium nitraat geprepareer de bom, verpakt in een vrachtwa gen van het autoverhuurbedrijf Ryder, maakte van het negen eta ges hoge Alfred P. Murrah Buil ding een rokende puinhoop. Een derde van het gebouw werd door de klap weggeslagen. De negen etages werden eerst door de luchtdruk opgetild en vervolgens als pannekoeken op elkaar gesta peld. Onder de 168 doden die tussen de brokstukken werden gevon den, bevonden zich 19 kinderen van het kinderdagverblijf Ameri ca's Kids. De crèche was geves tigd op de tweede etage van het Murrah-gebouw, ter hoogte van de plek waar McVeigh zijn explo sieve Ryder-truck parkeerde. De bom was zo zwaar dat zelfs bij een autodealer acht straatblokken verderop de ramen uit het wa genpark knalden. „Ik strompelde naar de hal om te kijken hoe het met mijn collega's was, maar er was geen hal meer", memoreert een van de overleven den in een video die deel uit maakt van de permanente expo sitie in het herdenkingsmuseum. „Ik keek omhoog en zag de lucht", vertelt een andere overle vende. „De acht meisjes die even eerder nog samen met mij in het kantoor zaten, waren letterlijk verdwenen." En: „Je hoorde hoe de etagevloeren een voor een af knapten." Een vader: „Ik moest mijn zoon tje vinden. Hij was in de crèche op de tweede verdieping. Toen ik i&SjiïJri. Oklahoma City vlak na de bomaanslag in 1995. De klap dreunt nog steeds na. Foto: AP het gebouw zag, zonk de moed mij in de schoenen. De hele twee de verdieping was verdwenen. Op de plaats van de crèche was een grote leegte." Het is moeilijk onaangedaan te blijven in dit museum, dat de be zoeker tot in detail langs het trau ma van Oklahoma City voert. Ui teraard ontbreekt niet de histori sche foto die het verdriet van de ze stad wereldwijd belichaamde: de foto waarin brandweerman Chris Fields teder het bebloede li chaam van het 1 jaar oude meisje Bay Lee Almon vasthoudt. Het meisje stierf kort daarna. De 33-jarige McVeigh, die nog al tijd geen spoor van berouw toont, typeerde de gewelddadige dood van de 19 baby's en peuters als 'bijkomstige schade' in zijn oor log tegen de federale overheid. Voorspeld is dat hij in de execu tiekamer met zijn laatste adem zal laten optekenen dat de eind stand van zijn gewapende strijd tegen de federale overheid 168 te gen 1 bedraagt. Het herdenkingsmuseum is ge vestigd in het voormalige pand van het lokale dagblad The jour nal Record, tegenover de plek van de aanslag. Op de plaats waar ooit het Murrah Building stond, staan nu 168 stoelen van brons en glas, ter nagedachtenis aan de slachtoffers. In het hart van het park, waar de drukke 5de straat liep, is nu een ondiepe rechthoe kige vijver, die rust en vrede moet uitstralen. Aan het begin en het einde van de vijver zijn twee hoge toegangspoorten opgericht. De ene draagt de inscriptie '9:01', de andere '9:03'. De aanslag vond plaats in de minuut daartussen. Het was spitsuur in kantorenland toen de Ryder-truck explodeerde. McVeigh verlangde een hoog do dental. Ook al zijn Amerikanen een ge liefd doelwit van internationale terroristen, terreurdaden zijn op het Noord-Amerikaans continent zeldzaam. Officieel waren het er niet meer dan 15, tegen 1892 aan slagen in Europa (inclusief Tur kije). McVeigh maakte een abrupt eind aan de gedachte van veel Amerikanen dat hun land als van zelfsprekend verschoond zou blij ven van terrorisme. Opvallend is het grote aantal ou ders met jonge kinderen dat een bezoek brengt aan het museum. Speciaal voor de jongste bezoe kers is er een interactieve afdeling ingericht, waar de voornaamste feiten nog eens in kindertaal de revue passeren: „De slechte me neren die dit gedaan hebben, zijn gepakt door de politie. Ze kunnen nooit meer iemand kwaad doen." De 19de april van 1995 begon in Oklahoma City als elke andere dag. Zo begint ook de expositie in het herdenkingsmuseum. Och tendgeluiden. Van mensen die naar hun werk gaan. Van ouders die hun kinderen aansporen zich sneller aan te kleden, omdat ze anders de schoolbus missen. Het weerbericht: helder en koel in de ochtend, temperatuur rond de 15 graden, met in de loop van de middag kans op regen of een on weersbui. Foto's van kleuterleid sters die glimlachend hun pupil len ontvangen. Kinderstemmet jes: „Good morning." Dan is er een immens uitvergrote foto van de Ryder-truck, zoals de ze op de ochtend van de aanslag werd waargenomen door een vei ligheidscamera. In een afgesloten ruimte klinkt de opname van een hoorzitting die op het moment van de explosie plaatsvond in een van de vergaderzalen van het Murrah-gebouw. Dan klinkt een harde knal. Paniek. Chaos. Ter versterking van het effei de expositieruimte ever ten aan en uit. De bezoeker betreedt h gebied. De lokale televii Oklahoma City is al me! copter in de lucht. „Hol roept verslaggever Jesse geluid van sirenes. Beel het brandende en deels telde Murrah-gebouw. I schreeuw. Gehuil. „Mi i Mijn baby's! Mijn drie zijn daar binnen." De g lige zoek- en reddingsa op gang. Er zijn kleine vitrines n ten van de aanslag. Vitr schoenen. Vitrines met 'Met werktassen, bosset speelgoed uit het dagvf loges, sierraden, koffie! Met kleine restanten va plofte Ryder-truck. In h zware bronzen zegel da de voorgevel van het M bouw sierde, is een dikl achtergebleven. Die bo van de ingrediënten vat McVeighs dodelijke pro andere plaatsen is het centimeter dikke plakk voudig doorboord. Tenslotte zijn er de foto 168 doden. Ieder van h een eigen vitrine met e persoonlijk aandenken een aanpalende ruimte droeve gezang van het vier dagen na de boma trad tijdens de massaal herdenkingsdienst voo offers van de aanslag. I ne naast de foto van de oude Zachary Taylor-C staan diens geliefde Dis guurtjes Timon en Pun swingen, onder het wa) van de Lion King. JOHN WANDERS' M, vnst'lijk Voortdurend ontvang ik brieven waarin de lezers mij een hart onder de riem pro beren te steken. De teneur van al die es- pistels is: het ruimen is niet zo erg, want op termijn zouden de koei en, varkens en geiten toch naar het slachthuis gaan. Sommige le zers houden mij zelfs, voor dat de gedode dieren beter afzijn. Geen vervoersstress, fijn thuis 1 in eigen stal hartelijk door de RW over de kling gejaagd. Was het maar waar dat al die geruimde dieren alleen maar een beetje eerder doodgaan dan anders. Brinkhorst heeft in een brief aan de kamer geschreven dat het ruimen rond Oene en Kootiuij- kerbroek veel te langzaam vordert. Hij wijt de vertraging aan het grote aantal hobbyboeren in die gebie den, die vaak maar een tot drie die ren hebben. 'Het ruimen hiervan vergt erg veel tijd', schrijft Brink horst. Al die zogenaamde hobby-dieren zijn dus dieren die niet voor de slacht be stemd zijn. Ze worden gewoon als huis diergehouden. Hoe zou u het vinden als opeens vier van die kerels in ruimtepak- ken zouden binnenvallen om je hond of kat af te maken? Denk niet dat je minder houdt van koe, varken, bokje of hang buikzwijntje als je die als huisdier houdt. Aan een varken raak je net zo gehecht als aan een hond. Een geit reageert op z'n naam, herkent je en komt blij aanrennen als je thuiskomt. Maandag j.l. werd er in het tv-program- ma Netwerk aandacht besteed aan enke le boerenbedrijven waar alle dieren ge ruimd waren. Melkveebedrijven. Ook dat zijn bedrijven waar men niet voor de slacht, maar voor de melkproductie koei en houdt. In sommige van die bedrijven hebben de boeren nog zelf een stier, en fokken ze al van vader op zoon met de zelfde rassen. Het is enorm onverstandig om zulke melkveebedrijven rücksichtslos te ruimen. Je gooit zomaar een onver vangbare genenpool weg. Biologisch ge zien is trouwens dat ruimen toch al het meest onverstandige wat je kunt doen. De natuur reageert als volgt op een be smettelijk virus. Vele dieren worden ziek, sommige sterven en planten zich dus niet voort, sommige worden helemaal niet ziek en leveren daardoor een grotere ge netische bijdrage aan de volgende gene raties. Op termijn heb je alleen nog die ren die geen last hebben van zo'n virus. Wie ruimt, doorkruist het wijze beleid van de natuur. In mijn vorige columns heb ik, vervuld van machteloze woede, op Brinkhorst en de RW gescholden. Dat moet ik niet meer doen, schelden helpt toch niet. Maar het is zo allemachtig frustrerend om te aanschouwen dat onze overheid zonder dat er in de Tweede Kamer veel protest opklinkt even ongenaakbaar als immoreel blijkt te kunnen optreden. Zo als in de Netwerk-uitzending te zien was is het ruimen van je bedrijf een ongelofe lijk traumatische ervaring. Zeshonderd vierenveertig bedrijven zijn nu geruimd. Honderdduizend dieren zijn afgemaakt. Er moeten nog honderdduizend dieren afgemaakt worden. Wat een onvoorstelbaar leed wordt over de boeren en hun gezinnen afgeroepen die dit lot treft! Ik was helemaal ontdaan en aangeslagen na die Netwerk-uitzen ding. En dat alles vanwege een vervelend, maar allerminst dodelijk virus waar in mijn jeugd nooit veel ophef over ge maakt werd. Ja, de koeien waren een beetje ziek, maar ze werden haast alle maal weer beter. Je mocht zes weken bij je ooms op de boerderij het erf niet op en de stal niet in. En nu? Een geruimde boer verwoordde het voortreffelijk in de Netiuerk-uitzen- ding. Dit is de Intensieve Veehouderij an no 2001. Het gaat alleen nog maar om het geld, ethiek speelt geen enkele rol Een Franse rechter heeft BRIGIT gisteren in hoger beroep veroorde geldboete wegens racistische uitl Het voormalige sekssymbool moe gulden betalen voor uitspraken in dat in 1999 werd gepubliceerd. I bekritiseerde Bardot islamitische ten in Frankrijk wegens het rituee van schapen. De Frangaise zet zit in voor de rechten van dieren. Eei voerder van de Liga van Mensenri de aanklacht indiende, zei dat Br dot 'onder de dekmantel van de d scherming aanzet tot afwijzing va Bardot werd in juni vorig jaar al vi Ze ging daartegen in hoger beroef Timothy McVeigh verlaat met een cordon beveiligingsmensen om hem heen het gerechtsgebouw. Foto: AP/David Longstreath

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2