Punt vergeleken met duivel Geloof Samenleving 'Religie moet rol spelen bij oplossen conflicten' Zangdienst in Voorschoten Keiharde ta tegen 'vals worst' van Pi Dalai Lama in de VS Een kwestie van MORAAL Zuivere koffie? i VRIJDAG 11 MEI 2001 VANDAAG ^De elfde mei is dag waarop rooms-ka- tholieken de nage dachtenis eren van de heilige Gangulphus. Een middeleeuws (circa 760) edelman uit Frankrijk die enkele verbluffende wonderen verrichtte. Op een gegeven moment ver liet hij bijvoorbeeld zijn overspelige en leugenach tige vrouw. Hij gaf haar de helft van zijn bezit en werd kluizenaar. De jaloerse ex- vrouw wilde echtet meer en liet hem vermoorden. Zijn roem was inmiddels zo groot dat massa's men sen naar de begrafenis kwamen, hopend op een wonder. De moordenares kwam ook en riep spottend naar het volk: 'Als Gan gulphus wonderen kan doen, kan mijn achterste liedjes zingen.' En zie daar: spontaan klonken er aller lei obscene liedjes uit haar billen. VOORSCHOTEN - In de Dorps kerk in Voorschoten vindt op zondag 13 mei een zangdienst plaats. Het thema is 'Zondag Cantate'. Drie cantorijen wer ken mee aan deze dienst: die van Het Kruispunt, de Ontmoe ting en de Dorpskerk zelf. Do minee Guus Fröberg gaat voor, en Corry en Henk Walvaart en Herman Lodder bespelen de orgels. Er is veel samenzang, maar de cantorijen zingen ook apart. Zo brengen zij gezamen lijk een speciale koraaltriptiek ten gehore. Hervormde Kerk krijgt hoogleraar vrouwenstudies LUNTEREN «ANP K. Biezeveld is benoemd tot persoonlijk hoogleraar vrou wenstudies aan de hervormde kerkelijke opleiding te Leiden. De deeltijdbenoeming geldt als een aan de persoon gebonden bevordering. Biezeveld is reeds docent dogmatiek in Leiden. Zij pro moveerde in 1996 op een proef schrift getiteld 'Spreken over God als vader. Kan het anders?' De synode der Nederlandse Hervormde Kerk deed gisteren nog een aantal benoemingen. H. de Roest is benoemd tot hoogleraar praktische theologie in Leiden. Hij is sinds 1999 uni versitair docent in dat vak aan de hervormde kerkelijke oplei ding in Utrecht. Hij promoveer de 1998 op een proefschrift aan de hand van Jürgen Habermas. Een derde benoeming in Lei den betreft die van G. van den Brink tot universitair docent systematische theologie. Hij is hervormd predikant in Biltho- ven. In 1993 promoveerde hij op een proefschrift over de al macht van God. In Utrecht werden benoemd Th.A. Boer tot docent systema tische theologie, en G. van Ek tot docent bijbelse theologie in Utrecht werd benoemd Laatste editie van pamflet Kerkgenoten liegt er niet om De 'rebellen' achter het pamflet Kerkgenoten hebben het bijltje erbij neergegooid. In de laatste aflevering erkent het viertal de slag tegen interim-bisschop Punt verloren te hebben. In deze afscheidsbrief vergelijken zij Punt in direct met de duivel. Het bisdom Haarlem wil niet reage ren op deze aanval. hij kan verslinden, maar Satan, nee." Denkers geeft grif toe dat de bisschop hem 'moordlustige gevoelens' bezorgt. ,,Van die man komt geen greintje warmte af. Hij is volkomen ongeschikt voor deze positie." De vier begonnen met hun verzet om de stem te vertolken van diegenen, die de dupe zijn geworden van bisschop Punt, vooral de pastoraal werkers. Ruim twee jaar streden de Kerkgenoten met hart en ziel tegen de conservatieve kracht die 'hun mooie bisdom' ver- HAARLEM ILSE KEUENHOF De vier 'Kerkgenoten' lijken in hun laatste pamflet Punt een trap na te willen geven. Zij ty peren hem aan de hand van een liturgische tekst: 'als een briesende leeuw waart hij rond.' De 'hij' in deze tekst is Satan. Bram Denkers, oud-de- ken van Amsterdam en een der Kerkgenoten, zegt echter de bisschop niet echt voor duivel uit te willen maken. „Wij zien Punt inderdaad als een briesen de leeuw die door het bisdom raast op zoek naar mensen die vormde tot een 'geestloos kerkrestant dat van plichtple gingen aan elkaar hangt'. Maar nu moet Denkers concluderen: „Onze acties haalden geen donder uit." Hij geeft twee redenen voor het stoppen met pamflet. Punt hield zich doof voor hun demo cratische verlangens: „De bis schop heeft ons bijvoorbeeld nooit uitgenodigd voor een ge sprek. Langzaam maar zeker kwamen we erachter dat we te gen de bierkaai vochten." En vanuit de kerkgemeenschap kregen ze weinig steun. De res pons bereikte onlangs haar dieptepunt. De vier hadden het 'middenkader' van het bisdom - de dekens, de leden van het kapittel en de dekenale coördi natoren - de vraag gesteld wat zij deden aan de situatie. Den kers: „Toen we nul op het re kest kregen was dat voor ons de druppel die de emmer deed overlopen, dat was de nekslag." Het bisdom Haarlem wenst geen commentaar te geven op de aantijgingen van de Kerkge noten. Een woordvoerder hier over: „Wij hebben nooit gerea geerd op de uitspraken van de ze club en zullen dat ook nu niet doen. In tegenstelling tot wat meneer Denkers beweert hebben wij de Kerkgenoten wel uitgenodigd voor een gesprek, maar wilden zij niet komen. Dat zij nooit reacties vanuit de kerkgemeenschap hebben ge kregen zegt genoeg." Denkers, die wel actief blijft in onder andere de Acht Meibe weging, ziet de toekomst van het bisdom bijzonder somber in. „Die Punt helpt alles om zeep in het mooie bisdom. Alles gaat naar de ratsmodee!" HAARLEM AFKE VAN DER T( In de zestien aflevering Kerkgenoten gebruikt vier musketiers' van dom Haarlem niet zei peperde taal. Vooral bisschop Punt moest vaak bloemrijke schot! bewoordingen ontgeli het laatste pamflet m< vier hiervoor hun Niet aan Punt zelf, m de lezers. Een comi 0 DEN HAAG ANP SALT LAKE CITY - De Tibetaanse boeddhistisch leider de Dalai Lama is voor besprekingen in Salt Lake City. Hij praat daar met leiders van de Kerk van de Heiligen van Jezus Christus der Laatste Dagen, in de volks mond ook wel bekend als de Mormonen. De twee religies hebben vol gens de Dalai Lama 'veel gemeen'. Foto: Douglas Pizac Religie kan een belangrijke rol spelen bij het oplossen van conflicten. Dat zei de Maleisi sche politicus C. Muzaffar gis teren in Den Haag op een con ferentie van het Instituut voor Sociale Studies (ISS) over religie en geweld. Muzaffar is voorzit ter van de Internationale Bewe ging voor een Rechtvaardige Wereld. Religie zelf is meestal niet de oorzaak van geweld, zei hij. Re ligieuze vooroordelen die een conflict kunnen veroorzaken, worden wel gebruikt en aange wakkerd door politici in bij voorbeeld Israël, India en op de Molukken. Om religieuze con flicten te voorkomen, is onder wijs voor alle lagen van de be volking noodzakelijk, volgens Muzaffar. De verschillende reli gies kunnen dat onderwijs ge ven. „Religie kan mensen be wust maken van hun vooroor delen. Zo wordt het voor politi ci moeilijker om hen te mani puleren voor hun eigen doel", zei hij. Om mensen meer kennis bij te brengen, moeten ook de reli gieuze stromingen zelf veran deren. „Religie moet openheid geven. Veel religieuze leiders houden hun volgelingen dom. Gelovigen krijgen dan niet de kans om zelfstandig na te den ken over hun gfeloof. Dat maakt hen vatbaar voor manipulatie", aldus Muzaffar. De media be richten volgens hem vaak mis leidend over conflicten waarbij religie een rol speelt. Hij meent dat de media de onderliggende redenen van conflicten beter uit de doeken moeten doen. Muzaffar benadrukte dat elke religieuze groepering serieus genomen wil worden. Daarom moeten hun rechten in wetten worden verankerd. Maar men senrechten moeten geen doel op zich zijn, vindt hij. Jezelf een vraag steil ïf mee begint verzet/En vraag aan een andei (Remco Campert) schrijven wij u, zijn w X naamde mopperaars, we clowns te zijn, die tendheid van het godge eigen gelijk aan de kaal Omdat ons bisdom kapt gemaakt. Omdat gelo zoekende mensen ee worst van een cons christendom wordt voopi den." „Niet de God van lieft uwe (van Punt, red.) ge r U bent volgeraakt van der gestrengheid, van ziend oog, de rechte opgeheven vingertje. Al mee gelukkig bent, he - Maar val ons hier in dom Haarlem niet Ie een dergelijke God. Wij ter gewend." bi De term 'Normen en waarden' rook tot voor enkele jaren terug sterk naar beklemmende, burgerlijke bevoogding. De tijdgeest is echter veranderd. Politici en geestelijken maar ook publicisten schuwen niet langer het openbare debat. In deze rubriek mensen die in hun werk tegen morele dilemma's aanlopen. Vandaag privé-detective Peter Staal uit Den Haag. De schijn is tegen privé-detec tive Peter Staal (49). Je zou zeg gen dat morele dilemma's zich dagelijks aandienen in zijn be roep. Maar dat valt mee. Peter is een nuchtere Hagenaar, ge pokt en gemazeld door zijn 25 jaar bij de politie, waar hij hoofdzakelijk als rechercheur werkte. Wanneer hij iets op het spoor komt dat niet deugt, legt hij de opdracht naast zich neer of hij schakelt politie of justitie in. „Ik kreeg onlangs te maken met iemand die een vermist persoon wilde opsporen", geeft hij als voorbeeld. „Nu wil ik mijn cliënten altijd persoon lijk ontmoeten, dus spraken we af in een wegrestaurant. Daar bleek het om twee mannen te gaan die er mijns inziens nogal louche uitzagen. Trainingspak aan, vol met gouden kettingen, je kent dat wel. „Ze hadden een prachtig ver haal over de vermiste man. Dat het de vriend was van een vriendin, die hem zo graag weer terug wilde zien, enzo voort. Ik voelde dat het niet klopte. Daar komt dan die er varing van mijn jaren bij de politie bij kijken, want ik pro beer dan net zo lang door te vragen totdat ik kan bevestigen dat het geen zuivere koffie is. Kijk, ik weet van bureaus die denken: klant is klant, geld is geld, dus accepteren we de op dracht. Maar ik heb een licen tie van het ministerie van justi tie, dus als ik maar half de in druk heb dat ik meewerk aan een misdrijf, moet ik afhaken. In het genoemde voorbeeld heb ik de opdracht niet geac cepteerd. En ik heb die man nen ook verteld waarom. Openheid is vaak het beste. Al zeg ik natuurlijk niet ronduit dat ik weiger mee te werken aan een eventuele afrekening, ofte wel moord, in het crimine le circuit." Voor Peter zijn dit niet louter hypothetische situaties. Hij was onder meer betrokken bij de IRT-affaire en heeft derhal ve de nodige ervaring met zwa re criminelen. Teleurgesteld na 'IRT', in zaken waar hij liever niet dieper op ingaat, besloot hij begin 2000 een eigen detec tivezaak te beginnen. Recher chebureau SPI, Staal Private Investigations, heet zijn bu reau nu toepasselijk. Werk is sindsdien, op het mo rele vlak, wat eenvoudiger ge worden. Wat wel en niet mag is duidelijk. „Het is verbazing wekkend hoeveel informatie je kunt verzamelen via openbare archieven en internet", zegt hij om aan te geven dat het eigen lijk niet nodig is om dingen te doen die niet door de beugel kunnen. Door de regels tame lijk strikt toe te passen, be hoedt Peter zich voor ethische valkuilen. Eigenlijk heeft hij nog het meest te maken met de morele dwalingen van andere mensen: fraudeurs, helers, wanbetcüers en uiteraard overspelige echt genoten. „Daar heb ik geen moeite mee. Bedrogen echtge noten hebben mijns inziens het recht te weten wat hun partner doet. De baas die één van zijn mensen wil betrappen op fraude, heeft daar ook het volste recht op. Het wordt voor een privé-detective pas lastig als je bijvoorbeeld door crimi nelen wordt gevraagd te be middelen bij een verzekerings maatschappij. Stel, dieven ste len een container met dure ca mera's, ter waarde van één miljoen. Vervolgens blijkt het lastig om die dure spullen van de hand te doen. Dan kunnen ze besluiten via een tussenman de verzekeringsmaatschappij 'te tippen' over waar ze de container kunnen vinden. Zo'n tip kost, laten we zeggen, hon derdduizend gulden. De verze- Detective Staal heeft er geen morele problemen mee om overspelige echtgenoten te betrappen. Foto: Rob Keeris kering betaalt liever honderd duizend dan één miljoen. Maar de 'tussenman' profiteert ook, en niemand kan hem wat maken. Toch deugt het niet. Ik zou mij daar niet voor lenen. Maar ik weet dat het zo wel vaak gebeurt." ONNO VAN 'T KLOOSTER „Het eerste inspirerend11 moet nog over zijn (v: red.) lippen komen. Zij ste ideaal is een kerkrestant dat van pI gingen aan elkaar hai ijzeren vuist wil de sta n nere kudde machtelo; 'a pen in toom houden. I zet hij een nieuw kaï van gedrilde rekruten enge behoudzucht druipt." „Links en rechts hore ri ons bisdom gekanker e )r Er zijn er die snakken 11 emeritaat. Er zijn er di tic van woede, maar zi openlijk kunnen uitspr zijn er die achter een b keergaan tegen het ma j bruik in ons bisdom. M 0 slaat de handen niet ine „Er komt toch een verzadiging." „Meerdere malen is in zeischap de term gev: is ons bisdom al jaren 'tjmi bied' is. Een riskante king. Toch kunnen wij aan de indruk onttrekk Dl jarenlang in ons bisdOt kerkvisie en kerkpraktide opgedrongen waar gi 1. weer tegen mogelijk is toraal werkers worden zuiverd'! „Wij hebben ongeret aan de kacik willen steil willen geven aan platgt 14 solidariteit willen betu fa, kerkgenoten. De AA lisch Administrator, d red.) zal ongetwijfeld zijn vuistje, omdat wi punt achter zetten." De schrijvers van Kerkgei |ei waren Bram Denkers, Ha Brautigam, Jeanne Marie Freijters en Gerard Zaal. 16 lei WEEKOVERZICHT BUITENLAND O L Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noordwesten wolkenvelden en soms een bui. Elders geregeld zon, in het zuiden zonnig. Maxi ma uiteenlopend van 10 graden in het uiterste noorden tot 23 gra den lokaal in het zuiden. Zweden: Vrijwel overal zonnig en droog, in de ochtend soms ook brede wol kenvelden. Maxima uiteenlopend van 10 graden in het noorden tot rond 20 in het zuiden. Finland: Flinke zonnige perioden en droog. Wel een vrij koude noor denwind. Maxima van een graad of 7 in het noorden tot rond 15 graden in het zuiden. Denemarken: Droog en vrij zonnig. Maxima om streeks 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Flinke zonnige perioden en droog. In Ierland meer wolken en kans op een bui. Vrij warm met maxima tussen 15 graden in het noordwesten en 23 graden in het zuidoosten België en Luxemburg: Zonnig en droog. Warm met maxi ma rond 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geleidelijk zonnig en droog. Maxima van 18 graden bij Nor- mandi tot ongeveer 23 graden landinwaarts. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Vrijdag in het zuidwesten nog wel wolkenvelden en een en kele (onweers)bui. Maxima rond 24 graden. Spanje: Droog en flinke zonnige perioden. Zaterdag in het westen bewolking en kans op een bui. Maxima tus sen de 20 en 28 graden. Portugal: Perioden met zon en droog. Za terdag in het westen wolken en regen. Maxima eerst rond 20 gra den, vrijdag in het binnenland rond 25 graden, zaterdag iets la ger. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag eerst nog pittige regen- of onweersbuien. Later meer zon en droog. Maxima ongeveer 23 gra den. Marokko: Perioden met zon en droog. Maxi ma aan de kust tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en enkele (onweers)buien, met lokaal veel neerslag en een stevige wind. In het zuiden droger en meer zon. Maxima rond 23 graden. Madeira: Zonnige perioden en droog. Maxi ma ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 24 graden. Duitsland: Zonnig en droog. Maxima rond 21 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, maar in het westen nog een lokale bui. In het noorden kans op wolkenvelden. Maxima rond 21 graden, zaterdag rond 17 graden. Zwitserland: Flinke zonnige perioden, in het zuiden eerst meer wolken en een enkele (onweers)bui. Maxima on geveer 22 graden. Polen: Zonnig, maar in het oosten meer wolken. Maxima rond 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 20 gra den, zaterdag iets lager. Hongarije: Zonnig en droog. Vrijdag ook en kele wolkenvelden en mogelijk een bui. Maxima rond 20 graden. Italië: Naar het oosten wegtrekkende buien en dan geregeld zon. In het zuiden vrijdag kans op veel neer slag. Maxima rond 22 graden. Corsica en Sardinië: Eerst nog een enkele regen- of onweersbui. Later flink wat zon en droog. Maxima ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Eerst nog zon en droog weer. Za terdag fikse buien en weinig zon. Maxima tussen de 20 en 25 gra den. Malta: Enkele pittige regen- of onweers buien. Zaterdag meer zon en dro ger. Maxima rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Vooral zaterdag enkele regen- of onweersbuien. Ook wel zon. Maxima aan zee tussen 20 en 25 graden. Weerrapporten 11/05,08.00 uur: ZATERDAG 12 MEI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 05.51 Zon onder 21.21 Maan op 01.34 Maan onder09.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.36 19.59 7.09 19.32 Laag 03.30 16.06 3.11 15,47 station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. no 2 26 11 0.0 De Bilt licht bew. no 2 25 10 0.0 Deelen licht bew. ver. 1 26 10 0.0 Eelde licht bew. o2 25 9 0.0 Eindhoven licht bew. o2 26 9 0.0 Den Helder licht bew. o3 23 13 0,0 Rotterdam licht bew. no 2 25 10 00 Twente licht bew. no 2 25 8 0.0 Vlissmgen licht bew. o3 24 14 0,0 Maastricht licht bew. o2 25 11 0.0 Aberdeen nl 13 3 0.0 Athene half bew. nw2 24 13 0.0 Barcelona licht bew. n4 14 0.2 Berlijn licht bew n2 20 12 0.0 Boedapest half bew. nl 22 10 0.0 Bordeaux wl 18 10 0.0 Brussel licht bew o2 26 12 0.0 Cyprus licht bew. zl 22 15 0.0 Dublin zwaar bew n3 16 10 0.0 Frankfurt half bew. no 2 24 11 0.0 Genève licht bew. w.s.0 21 10 0.0 Helsinki licht bew n3 12 5 0.0 Innsbruck licht bew. ver. 1 23 6 10.9 Istanbul onbewolkt w.s.0 17 10 0.0 Klagenfurt licht bew. w.s.0 21 8 0.0 Kopenhagen licht bew. n2 17 6 0.0 Las Palmas licht bew n2 22 16 0.0 Lissabon no 2 19 10 0.0 Locarno half bew nw 1 24 14 2.0 Londen licht bew no 1 23 13 0.0 Luxemburg licht bew. no 3 24 .13 0.0 Madrid licht bew ol 17 6 1.0 Malaga onbewolkt w5 24 14 0.2 Mallorca zwaar bew ver 2 18 13 17.0 Malta zwaar bew no 3 20 15 7.0 Moskou zwaar bew. zl 21 10 0.0 München licht bew o2 19 8 0.0 Nice zwaar bew. nw3 19 16 00 Oslo licht bew zw 1 22 10 0.0 Parijs zwaar bew. no 2 19 14 0.0 Praag half bew nw3 21 8 0.0 Rome half bew. nl 22 14 00 Split onbewolkt no 2 25 15 0.0 Stockholm zwaar bew. n5 8 6 0.0 Warschau licht bew n4 18 9 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront mÊk regen opklaringen ff* êf sneeuw hagel y koufront lagedruk mist zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk luchtdruk in -10°°- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M- Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-53171 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-53 1 5 92' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30fj 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 ti 071- 5143 545 ABONNEMENTEN: (071-51 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van hel abonnements- geld, ontvangen 1. betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE jse Voor mensen die moeilijk lezen,! )e. hebben of blind zijn (of een andi leeshandicap hebben), is een san van het regionale nieuws uit het 'ei Dagblad op geluidscassette besd ud informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu Auteursrechten voorbeho e F Dagbladuitgeverij Dam ovi E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl K üiHHSÜ N H U der Wenen zwaar bew. n2 22 10 0.0 New Orleans half bew. zo3 29 18 0.0 Zurich onbewolkt w.s 0 22 6 0.0 New York zwaar bew. w.s.0 28 14 0,0 Bangkok half bew. w3 35 26 o:o Tel Aviv zwaar bew. zo2 24" 15 0,0 Buenos Aires half bew. zw2 16 9 0.0 Tokyo zwaar bew. o3 22 16 2.0 Casablanca licht bew. w.s.0 20 12 0.0 Toronto zwaar bew. z2 26 11 0.0 Johannesburg onbewolkt w.s.0 22 12 0.0 Tunis zwaar bew. w2 20 15 9.0 Los Angeles onbewolkt w3 21 16 0.0 Vancouver zwaar bew. n2 16 5 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondeif feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel, 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16