f Ook tandartsen in actie Onverwacht bewijsmateriaal in doodvonniszaak McVeigh C§f GRATIS Kwakkelend Catolica ontslaat Rijsbergen Zoab-steentjes bezorgen automobilist veel schade J/6* oSi, WINKELHOF 15 18 19 20 Rolls-Royces en Bentleys teruggehaald 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD ING 3.000 en wegr Itie blijft r stijgen i wordt nu extraatje houding brand Katwijkse reddingsboot 'waterproof Tot negen jaar gevangenisstraf in Dover-zaak Geraniummarkt (AG 11 MEI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad :oeide :entratie fel zorgt juweeltjes De gaper Provincie hangt bij Bik geeft groen weer op licht voor oude plek Greveling Strandpost Oproep aan Wassenaar volkstuinders: mogelijk Laat spinazie gesloten niet doorgroeien NR. 42615 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 [DE ANDERE JUWELIER Maarsmanstecg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com HÉT WOORD AAN Jeanne Marie Laskas Het grootste probleem van eenzaamheid is misschien dat we allemaal denken de enige te zijn. vooruitblik ZON ETTST "723* "720" '°717* 10% 50% 50% ÏSSKKS 60% 30% 30% WASHINGTON Rtr Rolls-Royce and Bentley Motor Cars roepen 539 Rolls-Royces en Bentleys terug naar de gara ge. Aanleiding is de explosie van een nieuwe, 360.000 dollar (900.000 gulden) kostende Rolls-Royce cabriolet. De wa gen ontplofte toen een werkne mer van een Amerikaanse dea ler de auto voor het eerst bij tankte. De Amerikaanse dienst voor de verkeersveiligheid kwam na zes weken onderzoek tot de conclusie dat ontsnapte benzi nedamp vlam moet hebben ge vat door een vonk in de elektri sche raambediening. De benzi nedamp was tot in de auto doorgedrongen. De fabriek heeft enkele wijzi gingen aangebracht zodat de benzinedamp nu onder de auto wordt weggevoerd. Van de 539 auto's die worden teruggeroe pen zijn er 408 in de Verenigde Staten verkocht. Het gaat om de typen Comiche, Azure en Con tinental. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/glro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 400114 8 712141 RDAM - De vorig jaar ondigde reorganisatie bij st volgens FNV Bondge- zo'n 3.000 banen. Van- el bereikten bonden en Seen akkoord over een plan. ING zegt nog niet te kunnen aangeven om I mensen het gaat. „Er 35.000 mensen werken, ene kant gaan er men- maar door nieuwe activi- komen er ook weer bij," de bank-verzekeraar. 18 AAG -Dure benzine en lebben de inflatie in ons iet 0,3 procent opgevoerd procent. Sinds oktober door het Centraal Bu- roor de Statistiek geen ho- flatie gemeten. Auto- toffen zijn 9,3 procent er dan vorig jaar. Vlees oor de mkz-epidemie ocent duurder en vis Jrocent. Volgens de nor jan de Europese Unie is Matie in Nederland nog - opgelopen: 0,4 procent procent. RDAM - Werknemers fooien ontvangen zon- het ten koste gaat van uliere brutoloon. Dat is nadat een uitspraak van e Raad is bekrachtigd, c is aangezwengeld door ecabond FNV die klaag- ïet Rotterdamse Hotel irk een 'fooienkorting' e op het salaris van 200 rerkers. Behalve voor de kan de uitspraak ook ef- )ben voor taxibedrijven pers. iTEN -De politie in Fries- ieft vanochtend een 45- nan uit Drachten aange- op verdenking van be- ïheid bij de brand bij het ich afvalbedrijf ATF in en, op 12 mei 2000. Hij trvan verdacht strafbare ingen te hebben ge- bij vermenging van ge- afval. Mede daardoor brand zijn ontstaan. De enaar wordt ook ver fan het opmaken van ocumenten. in A At, 30 PAGINA'S Band3,5 land7 r en Kunst14 f en Samenleving k van de Dag fensten he Diensten 15,17,1 Groen 19,20 10 21,23,24,30 programma's11 10,16 Wiel25,27 Hij was al van plan om aan het eind van het seizoen naar Nederland terug te keren. Maar Wim Rijsbergen kan nu al in het vliegtuig stappen. De oud-international is ontslagen als technisch directeur van de Chileense topclub Universi- dad Catolica. De voormalige topspeler van Feyenoord stond al maanden onder druk. Catoli ca, één van de drie grote voet balbastions in de hoofdstad Santiago, presteert slecht en veel uitzicht op betere resulta ten is er niet. Bovendien bo terde het niet meer tussen Rijsbergen en de roergangers van de club. De oefenmeester uit Leiderdorp vond met na me dat hij veel te weinig rug dekking kreeg voor zijn aan koopbeleid. Rijsbergen sloeg twee jaar geleden aanbiedingen van De Graafschap, Ghana en Nigeria af om een halve aardbol ver derop te pionieren in Chili. Hij kreeg een aanstelling als hoofd van alle voetbaltrainers van Catolica, een omni-ver- eniging waar twintig sporten worden beoefend. Rijsbergen kon de ambitieuze voetbaltak, die al jaren in de schaduw staat van de stadgenoten Uni- versidad de Chile en Colo Co lo, echter nooit trakteren op grote successen. Rijsbergen zelf weigerde elk commentaar op het bericht. „Ik heb geen tijd, ik moet weg", was zijn reactie. Leerling-verpleegkundigen leggen dag werk neer De acties in de gezondheidszorg breiden zich nog steeds uit. De tandartsenorganisatie NMT besloot gisteravond geen nieuwe patiënten meer in te schrijven en wachtlijs ten aan te leggen. Ze zijn niet tevreden over de tege moetkoming van minister Borst van volksgezondheid in de gestegen praktijkkosten. UTRECHT/ZOETERMEER ANP Het voorstel voor deze voorlo pig nog patiëntvriendelijke ac tie wordt volgende week voor gelegd aan de regionale bestu ren. Dan wordt duidelijk wan neer de tandartsen in actie ko men. Minister Borst heeft volgens de NMT beloofd dat de tandart sen dit jaar compensatie zou den krijgen voor de sterk geste gen premies voor de arbeidson geschiktheids- en ziektekosten verzekering. Dat is in de Voor jaarsnota niet gebeurd. Ook in een nieuw voorstel van de mi nister is volgens de tandartsen de compensatie onvoldoende. Leerling-verpleegkundigen in de ziekenhuizen leggen maan dag 21 mei het werk neer. Vol gens AbvaKabo zullen er ge noeg leerlingen achterblijven om het werk te doen. „Als alle studenten staken, liggen alle ziekenhuizen stil en dat kan niet", aldus bestuurder Van den Wildenberg. De bond wil voorkomen dat zij wordt teruggefloten door de rechter. Acties moeten passen binnen de stakingsregels. Een leerlingenstaking valt hier bui ten, ook al zijn de leerlingen formeel boventallig. „Ze moe ten dus gewoon weg kunnen. De praktijk is echter anders. Zondef leerlingen geen zorg", zegt Van den Wildenberg. De leerlingen voelen zich het sluitstuk van de zorg en willen dat hun positie wordt verbe terd. Ze zullen naar Amsterdam reizen waar een landelijke ma nifestatie wordt gehouden. Inmiddels geven de zieken huiswerkgevers, verenigd in de NVZ, geen krimp in het conflict over een nieuwe CAO. Ze bo den gistermiddag, na een geza menlijk overleg, geen enkele opening voor de bonden. Vol gens de NVZ kunnen de zieken huizen niet meer te bieden dan de 9 procent die als eindbod op tafel is gelegd. De bonden vin den dit te weinig. Het bod kost de ziekenhuizen volgens de NVZ zo'n 350 mil joen gulden. Bij een hoger bod zal er, zo waarschuwt de NVZ, in de patiëntenbudgetten ge sneden moeten worden. De NVZ is ook woedend dat zie kenhuizen die vorig jaar suc cesvol hun wachtlijsten weg werkten dit jaar moeten bezui nigen op hun budget. Wat ze vorig jaar extra uitgaven aan het helpen van meer patiënten moeten ze nu uit eigen zak bij passen. Zo wordt ondermeer het Leids Diaconessenzieken- huis de dupe van zijn eigen succes. Het Maaslandzieken huis is Sittard spreekt van bu reaucratische regels en heeft zich tot het ministerie gewend. VOLENDAM/KATWUK - De nieuwe Katwijkse reddings- onder en op eigen kracht weer boven komen. Dat ging de dam waar de boot is gebouwd, goed af. Pagina 18: Kantel- boot De Redder heeft gisteren in Volendam de zogeheten nieuwe reddingsboot, onder toeziend oog van tientallen proef van de eerste tot de laatste minuut, kantelproef glansrijk doorstaan. De Redder moest kopje zonaanbidders en terrasbezoekers aan de Dijk in Volen- Foto: Frans Roomer ROTTERDAM ANP De rechtbank in Rotterdam heeft vandaag de verdachten in de Dover-zaak veroordeeld tot gevangenisstraffen tot negen jaar. De hoofdverdachte en zijn rechterhand kregen beiden de zwaarste straf opgelegd. Daar naast kregen zij ook een geld boete van bijna 100.000 gulden. De rechtbank acht de negen verdachten niet schuldig aan doodslag op 58 Chinezen. Wel hebben de verdachten schuld aan de dood van de Chinezen, wat een minder zwaar strafbaar feit is. Daarnaast verwijt de rechtbank hen mensensmokkel en het deelnemen dan wel lei dinggeven aan een criminele organisatie. Voorzitter J. Silvis maakte korte metten met het verweer van de advocaten van de ver dachten dat de politie het transport van zestig Chinezen naar Engeland bewust zou heb ben doorgelaten. Volgens de rechtbank berust deze opvat ting in zijn geheel op veronder stellingen. Silvis meent dat noch politie noch justitie enig verwijt valt te maken in het be wuste onderzoek naar mensen smokkel tussen Nederland en Engeland. Advocaat J. Boone van de hoofdverdachte liet kort na de uitspraak weten in hoger be roep te gaan. De advocaat vindt de negen jaar die zijn cliënt vandaag kreeg opgelegd, te fors. Dat de rechtbank geen oor had voor de theorie van de advoca ten over het niet eerder ingrij pen van de politie, vindt de raadsman onbegrijpelijk. Daar naast is hij het niet eens met de veroordeling dood door schuld. Eerder veroordeelde een Brit se rechter de chauffeur die het dodelijke transport verzorgde. Onduidelijkheid over doorgaan executie DENVER-WASHINGTON ANP-DPA-Rtr De Amerikaanse federale recherche FBI en het openbaar ministerie hebben onverwacht nieuw bewijsmateriaal 'gevonden' in de zaak- McVeigh. Dit meldden Amerikaanse media gis teren. Onduidelijk is nog of dit consequenties zal hebben voor de voor woensdag geplande executie. De inmiddels 33-jarige Timothy McVeigh is ter dood veroordeeld voor de aan slag op een overheidsgebouw in Oklahoma Ci ty in 1995, waardoor 168 doden vielen. Volgens het tv-station CNN heeft de FBI bij archive- ringswerkzaamheden zo'n tweehonderd be wijsstukken 'ontdekt' die niet eerder aan de verdediging ter beschikkingwaren gesteld. Volgens het Amerikaanse rechtssysteem moet het openbaar ministerie de verdediging gelegenheid geven in het vergaarde materiaal te zoeken naar bewijs dat in het voordeel is van de verdachte. De rechter moet dan in de begin fase van het proces uitmaken wat relevant is voor de beantwoording van de schuldvraag. Dat is niet gebeurd met de nu pas 'ontdekte' stukken met enkele duizenden pagina's. Volgens Amerikaanse media gaat het bij de nieuwe stukken vooral om getuigenverklarin gen die kort na de enorme ontploffing zijn op getekend. Volgens het OM zijn zij niet relevant voor de veroordeling, maar in de VS maakt de rechter dat uit na ruggespraak met de verdedi ging. Die zou zich erop beraden uitstel van exe cutie aan te vragen. „Wij overwegen alle keuze mogelijkheden", aldus advocaat Nathan Chambers. McVeigh had eerder het idee om een gratieverzoek in te dienen afgewezen. De 33-jarige McVeigh, die geen enkel berouw toont over zijn terreurdaad, heeft steeds be klemtoond dat hij met groot verlangen uitkijkt naar de dag van zijn executie. Nabestaanden van slachtoffers en overleven den van de aanslag reageerden geschokt op het opduiken van nieuw bewijsmateriaal. Kathleen Treanor, wiens dochter een van de negentien kléine kinderen was die omkwamen, zei dat de FBI dit nooit had mogen laten gebeuren. „Ik verzeker U, als deze jongen (MCVeigh) vrijuit gaat, zullen sommige koppen rollen." Patti Hall, die door de aanslag gewond raakte, zei vooral verbijsterd te zijn. „Het lijkt erop alsof het justitiële systeem onbekwaam is." De documenten zijn ook overgedragen aan de advocaat van Teny Nichols, die wegens zijn betrokkenheid bij de aanslag een levenslange gevangenisstraf uitzit. Pagina 2: Het trauma duurt voort ren met de ondërhoudspro- gramma's te voorkomen dat er veel steentjes losraken", zegt een woordvoerder van Rijkswa terstaat. Ook wegenbouwer Heijmans, die de Nederlandse rijkswegen grotendeels voorziet van het 'waterabsoberende' zoab, be vestigt dat dit asfalt door de open constructie steentjes los laat. „De manier van kapotgaan is bij zoab en 'normaal' asfalt ver schillend. Het klassieke asfalt laat ook deeltjes los, maar dan gaat het om zanddeeltjes. In het geval van zoab gaat het om steentjes", zegt woordvoerder G. van Bokhoven. Volgens hem is echter de kwaliteit van het zoab in de loop der jaren sterk verbeterd. Hierdoor gaat het af- salt langer mee voordat het probleem van de rondspringen de steentjes zich zal manifeste ren. Het zoab ligt sinds het ge bruikt wordt in Nederland, be gin jaren negentig, al onder vuur. Eerst bleek dat de rem weg aanzienlijk langer is dan bij normaal asfalt. Later bleken de zoab-wegen ook veel gladder te worden bij ijzel. Wegen met zeer open asfalt be ton (zoab) brokkelen na een paar jaar af. Kleine steentjes, waaruit het zoab bestaat, sprin gen in het rond waardoor be schadigingen aan auto's en au toruiten ontstaan. Volgens Rijkswaterstaat, die het verbrokkelen bevestigt, is het moeilijk te zeggen na hoe veel jaar zich dit voordoet. Een woordvoerder van autroruiten- specialist Carglass zegt dat de problemen zich gemiddeld na zo'n vijf jaar voordoen. Met name de afgelopen win ter is het probleem op veel rijkswegen gesignaleerd. „Er waren toen per etmaal of per week vaak grote temperatuur verschillen. Dat heeft invloed op de staat van het zoab. Dat gebeurde afgelopen jaar zo snel op verschillende plaatsen, dat we dat van tevoren niet goed hebben voorzien", aldus een woordvoerder van RWS. „We proberen zo snel moge lijk te reageren en dit probleem op te lossen. Maar dan moet dat weggedeelte wel weer afge sloten worden en zit je met het probleem van files. We probe- plein voor Winkelhof vol kleur! Van 09.00 -17.00 uur is het

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1