LUMC: 180 miljoen voor gen-studie Zingen over liefdesverdriet en andere ellende Israël roept om wraak na steniging jongens GRATIS LEIDSCH DAGBLAD i -judenstand rt goed Leidschendam en Voorburg voor fusieplan 19 3 5 eineken: Geen iega-overname adionramp Shana Je euw record inzineprijs rnovirus zeer el wereld over nk blijft bij 'liegeld blikjes Maxima straalt in bloemendecor A - I zonnig r en warm 10% 20% 50% Operatiekamers volgende week vrijdag gesloten 2 WEKEN HAAG - Minister Pronk eubeheer) blijft bij zijn nen voor de aanpak van raanval. Statiegeld op blik- leine kunststofflessen en ie drankkartons is een on- lar element in die aanpak, jft hij vandaag aan de ïde Kamer. Het bedrijfsle- roelt helemaal niets voor voering van statiegeld en le vorige week al aan meer met Pronk te willen in als hij zijn plannen HAAG - De omzet in de de- pndel is in het eerste kwar- piet 6 procent gestegen ten fchte van vorig jaar. Er werd [40,2 miljard aan bood- Ppen gedaan. Dat is per Jnouden zo'n zes mille, zo luit cijfers van het CBS. In Vensmiddelenwinkels lag 'oei op 7,6 procent. WDAAG 28 PAGINA'S -3,5 9 24 8,11 16 2 jenland Inland puren Kunst I)mie_ K)f en Samenleving jirek van de Dag -15,17,18,19,21,22,23 Ik".12 ~>i risieprogramma's lr LEIDSCHENDAM/VOORBURG ANP/JUDY NIHOF Leidschendam en Voorburg mogen doorgaan met hun fu sieplannen. Een groep van bij na 33.000 inwoners gaf haar fiat aan het samengaan van de twee gemeenten. Dat komt neer op ruim 90 procent van alle men sen die een stem uitbrachten. Het aantal tegenstemmen (ruim 9 procent) stak daarbij schril af. Een uitzondering hier op vormde Stompwijk, dat on der de gemeente Leidschendam valt. Van de 713 Stompwijkers die een stem uitbrachten, zei den er 479 nee tegen de fusie.. Voorburg en Leidschendam willen met de fusie voorkomen dat ze grondgebied moeten in leveren bij grote buur Den Haag. Leidschendam en Voor burg gaan de uitkomst van het referendum gebruiken voor een lobby naar de leden van de Eer ste en Tweede Kamer. De opkomst voor het referen dum was met 53,4 procent van alle stemgerechtigden opval lend hoog. Pagina 19: 'Ik wil bij Zoeter- woude, hoe kan ik daar op stemmen?' [nderdag 10 mei 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch HH Dagblad i koninklijke nodiging voor [-exploitanten l'Espérance Duinwaterbedrijf is niet van plan de jacht op vossen te heropenen Festival rond Tulpenrallye grote orgels in gaat maandag Leiden, Alkmaar van start bij en Amsterdam Huis ter Duin Ellen ten Damme binnenkort in I 'Een lied moet helemaal waar Wetenschappers omarmen extra onderzoek Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en de Universiteit Leiden bereiden een forse uitbreiding voor van het onderzoek naar de erfelijke basis van ziekten. Voor de komende vijf jaar is daarvoor zo'n 180 miljoen gulden nodig. LEIDEN PETER GROENENDIJK Volgens de onderzoekers achter het Leidse plan is met de toene mende kennis over erfelijk ma teriaal meer mogelijk dan op dit moment wordt gerealiseerd. Dankzij die nieuwe kennis over het menselijk genoom zijn pre ventie, opsporing en behande ling van ernstige erfelijke ziek ten te verbeteren. Het vandaag gelanceerde plan richt zich vooral op onderzoek naar de erfelijke basis van kanker, vaat- en infectieziekten en gewrichts ziekten. De grootscheepse injectie voor de kennis van erfelijk ma teriaal en de medische toepas sing daarvan wordt omarmd door Leidse wetenschappers. Professor Gert-Jan van Ommen, LUMC-onderzoeker en gespeci aliseerd in genetica en het ge noomproject: ,,Met genomics, het onderzoek naar onder meer de erfelijke basis van ziekten, kunnen we concrete medische doorbraken afdwingen om ern stige ziekten beter te behande len en zelfs te voorkomen." Van de 180 miljoen gulden die voor het extra onderzoek nodig is, wordt een aanzienlijk deel opgebracht door de Leidse instellingen zelf: 60 miljoen komt van de universiteit en het LUMC. Nog eens een derde deel van het totale bedrag zal uit het bedrijfsleven moeten ko men, en aan de overheid wordt een subsidie van 60 miljoen gulden gevraagd. Leiden manifesteert zich nu al sterk op het gebied van bio- technologisch onderzoek. De Faculteit Wis- en Natuurweten schappen, mede-initiator van het ambitieuze plan, is zich de laatste jaren steeds meer gaan richten op 'life science', het doelgericht zoeken naar moge lijkheden om cellen te wijzigen of te beïnvloeden. Het Leidse Bio-Science Park herbergt de grootste concentratie life scien- ce-bedrijven in Nederland. Het LUMC opende ruim een jaar geleden als eerste Nederlandse ziekenhuis een miniatuurlabo ratorium, waarmee duizenden genen tegelijk kunnen worden bestudeerd. De jongens hadden besloten van school te spijbelen, om in de buurt van hun nederzetting de natuur in te trekken. Volgens familieleden waren ze van plan naar Jeruzalem te gaan om een demonstratie bij te wonen te gen het volgens de kolonisten te slappe optreden van de rege ring van premier Ariel Sharon tegen de Palestijnse opstand. Hun dood was nog niet be kend toen de ongeveer duizend betogers op spandoeken en in spreekkoren Sharon opriepen het Palestijnse bestuur van Yas ser Arafat de oorlog te verkla ren. Het is een eis die in rechtse kring steeds luider wordt ge steld, en die aanzienlijk meer aanhangers heeft gekregen TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Een gruwelijke misdaad, die doet denken aan de afschuwe lijke moorden waarover je in de bijbel leest. Zo omschreef een Israëlische commentator giste ren de moord op twee veertien jarige jongens in de buurt van de nederzetting Tekoa op de Westelijke Jordaanoever. Aan de hand van hun ver wondingen heeft de politie vastgesteld dat ze, na aan han den en voeten te zijn gebonden, met stenen zijn doodgeslagen. De daders doopten hun han den in het bloed, en smeerden het aan de wanden van de grot waarin ze de lichamen achter lieten. De moord moet al dins dag zijn gepleegd, en is opge ëist door de Hezbollah. Pagina 9: Sharon kan niets aan eisen extremisten doen 'Hartverscheurende taferelenbij eerste voorronde Leids Festival van het Levenslied FTERWOUDE - „Wij zijn niet hderhandeling met Fos- Zo reageerde vanoch- I woordvoerder van Heine- Top berichten over de over- He van de Australische con tent Foster's voor 19,6 mil- :jgulden. Foster's zelf zei echtend niet op de hoogte Ijn van een overnamebod. Trant The Australian meldt Haag dat Heineken bij een ftrlandse bank een krediet Jt losgekregen om de over lie te helpen financieren, fandeel Foster's steeg op leurs fors. Inall - In de Ghanese hoofd- lAccra zijn gisteren bij een metitiewedstrijd zeker 120 sen om het leven gekomen, floop van de voetbalwed- J tussen de grote Ghanese en Accra Hearts of Oak en lasiAshanti Kotoko (2-1) den supporters van de ver- Inde partij hun woede op oeltjes. De politie probeer- e menigte uiteen te drijven behulp van traangas en de poorten van het stadi- )aarop brak er paniek uit. HAAG -Shell heeft de prijs ;en liter benzine vanoch- met vier cent verhoogd tot gulden. Een nieuw record, ir plus wordt 2,89, die van ;1 stijgt met één cent tot 1. De verhoging komt na- isteren op de markt lichte ïk uitbrak over de beschik- heid van olie. OPEC-presi- Khelil liet zich ontvallen iet hoogst onzeker is dat irganisatie in juni meer A ippompt. V na 11 VUK - Mogelijk honderd- ;nden bedrijven en parti- iren in binnen- en buiten hebben sinds gisteren last ;en nieuw computervirus, virus heet Homepage, lift met e-mail en zorgt er bij ling van het attachment dat de startpagina veran- in de homepage van een osite en dat het virus zich emsnel vermenigvuldigt mails naar mensen in het iboek van de gebruiker, ens de Britse omroep BBC de virusuitbraak de groot- i\i itnutoe in 2001. ljlna 11 on Ui LISSE - Opvallend formeel gekleed, maar stralend wandelde Maxima Zorreguieta gistermiddag met haar verloofde, prins Willem-Alexander langs de bloemenvelden op de Keukenhof in Lisse. Bij het eerste publieke optreden na hun verloving werden Alex en Maxima opgewacht door enige tienduizenden nieuwsgierigen en een leger journalisten. Pagina 22 en 23: Foto's en verslagen van het spektakel tussen de bloemenpracht. Foto: Hans van Weel Zes kroegen waren gisteravond het toneel van 'hartverscheu rende taferelen' tijdens de eer ste voorronde van het Leids Festival van het Levenslied. Ca fébezoekers werden getrakteerd op liederen over de dood, lief desverdriet en andere ellende. Van de negentien acts, bleven er uiteindelijk zes over. Die mo gen naar de finale in de Leidse Schouwburg op 22 september. Vanavond wordt gestreden om de andere zes finaleplaatsen. Om half negen moet de stem ming er nog duidelijk inkomen. Maar rond tienen wordt in café Reinaert luidkeels meegezon gen met 'Hij was maar een clown' en 'Samen zijn is samen lachen, samen huilen'. Jury voorzitter 'Leidse Kees' steekt zijn enthousiasme niet meer onder stoelen of banken. „Op jou heb ik al de hele avond zit ten wachten", roept hij tegen Gery de Haas-Beelen, die een ode brengt aan de Zangeres zonder Naam, de moeder van de smartlap. „Jij moet in sep tember naar de Schouwburg." Maar helaas, mevrouw De Haas-Beelen zal in de schouw burg slechts toeschouwer zijn, want het duo De Flageolettes, Kommer en Kwel (KEK) en Max Genieten van het levenslied in Leidse cafés, zoals hier in 't Centrum van Meizen aan de Beestenmarkt. Foto: Taco van der Eb Maria worden de winnaars die over enkele maanden in de categorie 'Nieuw Levenslied' mogen strijden om de eerste plaats. Publiek en artiesten zijn in het ene café meer op dreef dan in het andere, maar de sfeer is uitstekend. Deelnemers, van 17 tot 84 jaar, wensen elkaar voor af succes en deinen mee op de muziek van hun concurrenten. Er is niet veel te merken van onderlinge competitie. De een heeft de moeite genomen een hele muziekuitrusting mee te torsen - accordeon, viool, con trabas en gitaar - de ander heeft slechts een cd'tje als be geleiding. Het maakt niet uit. Het bier vloeit rijkelijk en dat komt de stemming ten goede. Een enkele dronkaard gaat op in zijn eigen verdriet en wordt de zaak uitgebonjourd. In de categorie klassiekers komt weer nieuw leed naar bo ven. Duo De Kattebel uit Zee land zingt over een ziek kind en een bordje pap en over een jon gen die moet opgroeien in de stank van vis. Het overtuigt de jury, want ook dit tweetal mag in september zijn opwachting maken in de Leidse Schouw burg, samen met duo 't Gouden Randje ('zonder verdriet geen vreugde') en Ans Tuin. Wies Cavé, jurylid in café Sus Antigoon, legt uit dat plezier best kan samengaan met het le venslied. „Kijk maar naar Mary Servaes. Zij zong over de zielig ste dingen en de hele zaal zat mee te deinen en genoot." Tij dens het jureren buigt Wies Ca vé af en toe haar hoofd even opzij, naar publieksjurylid Fari- da, een punker met knalrood haar die weinig kaas heeft gege ten van het Nederlandstalige le venslied. „Ik hou meer van punk en hard rock zegt ze. Met de tips van haar mede jurylid kan ze toch aardig uit de voeten. „Ik vond het leuk", is haar verbaasde reactie achteraf. „Volgens mij heb ik veel te hoge cijfers gegeven." NR. 42614 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Blmpex-Remko Enegieweg 59 - Zoeterwoude tel. 071 - 581 44 44 Voor professioneel gereedschap veiligheidsprodukten, hogedruk- reinigers, en nog veel meer Geopend: ma.-vrij.: 08.00-17.30 uur zaterdag: 09.00-12.00 uur HET WOORD IS AAN Herman Hesse Onverdraagzaam zou je al leen tegenover jezelf moe ten zijn, niet tegenover an deren. 21° 11° -J1 vooruitblik zater zon maan 527SÏÏ? 10*/22° 9722° 10717° ÏSSëfi# 80% 60% 30% LEIDEN/LEIDERDORP RUUD SEP Zowel bij het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn als bij het Leidse Diaconessenhuis gaan volgen de week vrijdag de operatieka mers plat in het kader van de landelijke ziekenhuisstaking. Tijdens de staking worden uit sluitend spoedoperaties uitge voerd. Ook in het Haagse Ley- enburg Ziekenhuis wordt vol gende week vrijdag alleen in noodgevallen geopereerd. De stakingen op de operatie kamers wordt het voorlopig hoogtepunt van de acties in de regio. Het Rijnland begint op woensdag 16 mei op beide lo caties aan drie dagen van acties met het draaien van zondags diensten op de kort-verblijfaf- deling en de dagbehandeling. Dat betekent dat opnames die voor die dag gepland staan, worden uitgesteld. De dag erop draaien de laboratoria zondags diensten. Bij het Diaconessenhuis vindt volgende week donderdag twee maal een werkonderbreking van een uur plaats. Tijdens de werkonderbrekingen zijn er ac tiebijeenkomsten georgani seerd in de kapel van het zie kenhuis. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle betorgmg) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) G Per kwartaal acceptgiro 107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.laldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1