Vrijwel alle huisartsen doen mee aan staking Steun kerken voor hongerstakers Irak VS zetten bouw 'Star Wars' door r Daders beroving Van Zweden opgepakt KPN gaat luisteraars voicemail geld vragen GRATIS LEIDSCH DAGBLAD a te: 3b a* 15 17 i 2i 22 pnamestop na ok acterie Rijnland Aolukse activist gearresteerd heiteer controle ;oede doelen ting! op het -jtrafbankje 'We kunnen de boel niet platgooien zoals de NS' log geen claims ij Spoorwegen toenemende bewolking^ Aurora boort tunnel onder Groene Hart 2 WEKEN yOENSDAG 2 MEI 2001 he '_j Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 21JlO geil s n.OC'ers bouwen raarfandhopen' op cefl.et strand van stfheveningen iet 1 tuel - e Balinese honden vinden plekje in Zoeterwoudse Schenkelhof Asielzoekers mogen naar opvangcentrum in Lisserbroek Real Madrid verliest in eigen huis van Bayern München: 0-1 Brian Hulshoff, Joel Krol en het imago zo vader zo zoon iteli •IDERDORP - Het Rijnland Zie- jileénhuis in Leiderdorp heeft een ïdirpnamèstop voor de afdeling it ipirurgie omdat een van de pa- en £nten besmet is met de MR- nook-bacterie. De bacterie is on- haifvaarlijk voor gezonde men- logfn, maar kan flinke infecties varffroorzaken bij patiënten met t sdn verminderde weerstand, ad lm verdere verspreiding van de argacterie te voorkomen, is de ndeesmette patiënt geïsoleerd, tijdlet is nog niet bekend hoe lang e iï opnamestop duurt, ijn j' .lEUWARDEN - De politie heeft jinochtend in een woning in en<peuwarden be Molukse acti vist L. Reawaruw aangehouden. zakrawaruw 'e'dt de actiegroep ronpople Against Genocide (PAG) ;jm|aar trad ook op als woord- 'k Iperder van de Molukse actie- in sroep Maluku Warchild. Vol- 3(jJns het openbaar ministerie in hetf ahem wordt de man ver- veracht van uitlokking van aaj randstichting in Lunteren en jjst en van het leiding geven aarpn een criminele organisatie. ch I l(.e[MSTERDAM- Liefdadigheids- istellingen met een keurmerk het Centraal Bureau Fond- inwerving (CBF) moeten aks aantonen dat het geld dat hebben geworven, goed te- ichtkomt. Het CBF onderzoekt ie de criteria voor het keur- lerk op het punt van de beste gen kunnen worden aange- •herpt. Volgens CBF-directeur jZwartjes gaat de controle op uitgaven van fondsenwer- irs momenteel niet verder dan ;n accountantscontrole. Cultuur en Kunst Economie Artsen bijeen in Alphen aan den Rijn Drukte bij telefooncentrales in grote steden ALPHEN AAN DEN RUN „Mevrouw Jansen? Met dokter Pleij. Ik zou vanochtend even langskomen, maar zoals u weet staken wij. Ik kom wel, hoor, maar het wordt wat later. Is dat erg?" Stakende huisartsen, het blijft wennen, niet in de laatste plaats voor de artsen zelf. „We kunnen nu eenmaal niet de boel platgooien zoals bijvoor beeld het spoorwegpersoneel", vertelt de Alphense arts Pleij. „Staken om pressie uit te oefe nen is voor ons onmogelijk. Het gaat puur om de signaalfunc tie." En dat betekent kort gezegd dat er geen patiënten serieus gedupeerd mogen worden door de actie. „Ik heb vandaag geen spreekuur en heb alle visitie's afgezegd. Ja, op een na dan, die moet gewoon even doorgaan." De praktijk van Pleij, in de Al phense vestiging van het Rijn land Ziekenhuis, is tot en met vrijdag de enige plek waar Al phense patiënten terecht kun nen voor een huisarts. Daar wordt door een groep artsen zondagdiensten gedraaid. Van ochtend kwamen de artsen bij de praktijk van Pleij samen om de actie door te spreken. „Als er niets gebeurt, zitten er over vijf jaar drie miljoen Nederlanders zonder huisarts", waarschuwt dokter Van Selm. Hij onder vond onlangs nog aan den lijve hoezeer de huisartsen in de knel beginnen te komen. Het lukte hem niet bij de bank een lening te krijgen voor het opzet ten van een groepspraktijk met een aantal collega's. „Ze von den het financiële risico ge woon te groot." De huisartsen zullen de ko mende dagen nog van zich la ten horen met verrassingsac ties, zo werd duidelijk bij de ge zamenlijke actievergadering in Alphen. Huisartsen hebben vandaag massaal gehoor gegeven aan de oproep om het werk neer te leggen. Volgens de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) voert 'het overgrote deel' van de 7.000 huisartsen actie. Aan de staking, die tot vrijdag 17.00 uur duurt, wordt ook in deze regio volgens A. van Gemeren, voorzitter van de districtshuisartsen- vereniging, op grote schaal deelgenomen. RUSWUK ANP Bijna alle huisartsen in de Rijn streek, Leidse regio en Duin- en Bollenstreek doen mee. Slechts een huisartsengroep in Rijns burg draait de diensten moge lijk nog op de gebruikelijke wij ze. Zij twijfelden, aldus Van Ge- meren, nog over deelname. De huisartsen vinden dat het kabi net veel te weinig geld over heeft voor de huisartsenzorg. Die dreigt daardoor in de knel te komen. In de grote steden hebben te lefooncentrales waar patiënten spoedeisende hulp kunnen vra gen het bijzonder druk. De cen trale in Amsterdam, waar tach tig procent van de huisartsen aan de staking meedoet, raakte 's ochtends enkele malen over belast. De artsen die in Den Haag de taken waarnemen, hebben honderden telefoontjes gehad, maar daar waren niet echt noodgevallen bij. De drukte in de ziekenhuizen die taken voor huisartsen waar- WADDINXVEEN GPD jJinjMSTERDAM - De Amsterdam effectenbeurs heeft vanoch- ind besloten de handel in aan- 3jcIelen van het softwarebedrijf ling! stil te leggen. Het bedrijf d kort tevoren een negatief igen vermogen van 9,7 miljoen ,ulden gerapporteerd. Morgen omt Ring! op het zogeheten rafbankje van de beurs te- jcht en wordt de handel her- 'J Jat. De maatregel is bedoeld als 'e waarschuwing aan beleggers. >q<«otsing jongeren udhet asielzoekers >UDE PEKELA - De mobiele inheid heeft gisteravond inge- epen bij dreigende ongere mdheden bij het asielzoekers- :ntrum in Oude Pekela. De IE heeft groepen asielzoekers jonge inwoners van Oude ekela uit elkaar gehouden. Bo- e asielzoekers dreigden een oep jongeren, die hen zou ebben geprovoceerd, aan te allen. Twee mensen zijn aan- shouden. TRECHT - De Nederlandse poorwegen hadden vanoch- end nog geen enkele claim ntvangen naar aanleiding van e chaos op Koninginnedag. )at heeft een woordvoerster an de Spoorwegen gezegd, eizigers en mogelijk ook be- rijven werden maandagnacht rnstig gedupeerd door de ont- egeling van het spoor. Bij der- elijke vertragingen kunnen rei- igers geld terugkrijgen. 'agina 3 VANDAAG 22 PAGINA'S sinnenland3 buitenland5 De Iraakse hongerstakers in het asielzoekerscentrum Waddinx- veen krijgen steun van de Ne derlandse kerken. Piet Muller van de Raad van Kerken en Vic tor Scheffers van de rooms-ka- tholieke kerk hielden gister avond een twee uur durende wake voor de ingang van het azc. Daarbij verklaarden ze dat er een eind moet komen aan 'deze mensonwaardige situa tie'. Vier van de vijf Koerdische hongerstakers, die inmiddels meer dan tachtig dagen geen voedsel tot zich hebben geno men, verblijven in dit asielzoe kerscentrum. Enkele tientallen sympathisanten, die zelfs met een bus uit Amsterdam kwa men, woonden de wake bij. Met op de achtergrond een spreekkoor dat herhaaldelijk de zin 'Noord-Irak is onveilig' uit sprak, luisterden zij naar vijf sprekers en naar gezang en ge dichten. Piet Muller van de Neder landse Raad van Kerken, die zelf enkele keren in Koerdistah is geweest, acht Noord-Irak on veilig. „We moeten er met z'n allen aan werken om de situatie in dat land aan de Nederlandse regering duidelijk te maken. La ten we daar vanaf nu aan gaan werken. Voordat het te laat is en er voor het eerst in de ge schiedenis van Nederland een hongerstaker zal sterven." Victor Scheffers ging namens Justitia et Pax, de mensenrech tenorganisatie binnen de rk- kerk, nog een stapje verder. „Hoewel ik mijn twijfels heb bij het instrument van hongersta king mag en kan je het beleid* van de Nederlandse regering absoluut niet humaan of recht vaardig noemen." Volgens Ahmed Pouri van Prime, een organisatie die op komt voor kansloze asielzoe kers, wil de Nederlandse rege ring niet ingaan op het feit dat Noord-Irak onbereikbaar is en volgens de normen van de Ver enigde Naties zeer onveilig is. Advocate G. Later noemde het onbegrijpelijk dat de staatsse cretaris van justitie andermaal negatief heeft gereageerd op het verzoek de zaak van de Ira- Enkele tientallen sympathisanten woonden gisteravond in Waddinxveen de wake bij voor Koerdische asiel zoekers. Foto: WFA/Guido Benschop kezen opnieuw te bezien. „Jus titie zegt steeds dat de procedu res correct zijn gevolgd, terwijl twee van de vijf hongerstakers nog nooit een Nederlandse rechter gezien hebben." 18 7,8 fceloof en Samenleving14 pesprek van de Dag2 Meningen16 [n Natura10 jlegio13,15,17,19 Sport20,21,22 [Televisieprogramma's11 Veer10,14 UTRECHT/VALKENBURG GPD Met de aanhouding van een 27-jarige Belg en een 45-jarige man uit Roermond denkt de politie de beroving op Jaap van Zweden, chef dirigent van het Residentie Orkest, te hebben opgelost. Gisternacht hield een arrestatieteam het duo in het Limburgse Valkenburg aan. Zij worden verdacht van de beroving van de 40-jari- ge dirigent en een daaropvolgende schietpartij bij Vinkeveen. Van Zweden had vorige week in de nacht van woensdag op donderdag een flinke winst gemaakt in het casino in Amsterdam. Kort nadat hij daar met zijn 45-jarige vriend Rob Hofman vertrok, stapte er bij een verkeerslicht een man achter bij hen in de auto. Ze gaven hun geld en papieren af, nadat zij door hun belager met een vuurwapen waren be dreigd. Hofman, die de wagen bestuurde, werd gesommeerd via de A2 richting Utrecht te rijden. Bij de afslag Vinkeveen diende hij te stoppen in een parkeerha ven. Daar bleek dat de overvaller was ge volgd door een tweede auto. Half uit de auto stappend om met zijn handlanger te communiceren, gaf Hofman vol gas, waardoor de man uit de auto tuimelde. Die opende het vuur, waarbij de auto enkele malen werd geraakt. De twee slachtoffers bleven wonder boven won der ongedeerd. De politie zette vijftien rechercheurs op het onderzoek. Binnen twee dagen had het rechercheteam voldoende be wijs om tot aanhouding over te gaan. Hoe het team de verdachten op het spoor is gekomen en of zij al bekend hebben, wilde een woordvoerder van de Utrechtse politie niet kwijt. Jaap van Zweden was de afgelopen dagen vaker op het politiebureau dan in de concertzaal. „Ik werd half gek van al die recherche- en identificatieteams. Het ziet er naar uit dat het ergste voorbij is. Maar zo'n gebeurtenis verandert je leven wel. Gelukkig heb ik veel mensen om me heen op wie ik kan bouwen. Eén van mijn beste vrienden is psychiater. Hij geeft me adviezen, laat me weten hoe ik met zulke dingen moet omgaan." Wie Jaap van Zweden in de komende tijd wil benaderen moet er wel rekening mee houden dat dat misschien iets minder makkelijk gaat dan vroeger. „Voor mijn veiligheid heb ik voorlopig een paar mensen in de buurt." nemen, loopt uiteen. De ver wachte extra drukte op de EH BO's in Rotterdam, waar alle vierhonderd huisartsen staken, valt erg mee. Ook in Groningen doen alle huisartsen mee, maar was het niet noemenswaardig drukker bij de ziekenhuizen. Zij nemen alleen echte noodgeval len aan. In Oost-Nederland daarente gen zaten de wachtkamers van de eerste hulp vol en werd er veel gebeld. „De mensen moe ten erg lang wachten voordat ze Tien cent per gesprek aan 'startkosten DEN HAAG GPD KPN gaat geld vragen voor het afluisteren van voicemail berichten. De gebruikers van de berichtendienst met een vast toestel betalen vanaf 10 mei twee cent per minuut en tien cent per gesprek aan 'startkosten'. Als genoegdoe ning kunnen de gebruikers van het antwoordapparaat buitenshuis een gratis voice mail melder afhalen bij de Primafoon. KPN zegt gedwongen te zijn tot de stap door regels van de OPTA, de toezicht houder op de telecomsector. Voicemail moet zichzelf be druipen, zo schrijven de re gels voor. Dat wil zeggen dat KPN de dienst niet gratis kan aanbieden en de kosten ver volgens mag betalen uit de opbrengsten van het norma le telefoonverkeer. Een woordvoerder van KPN zegt dat het zelf bedruipen in de toekomst niet kan. KPN wil het systeem gaan uitbreiden en deze investeringen zijn niet op te brengen uit de ad vertentie-inkomsten. Welke nieuwe diensten KPN via voi cemail gaat bieden en wan neer wil de woordvoerder uit concurrentie- overwegingen nog niet vertellen. De woordvoerder zegt dat KPN twee weken geleden naar de Consumentenbond is gegaan om het hoe en waarom van de veranderin gen uit te leggen. De bond heeft geen bezwaren ge maakt, zegt de woordvoer der. Mensen die niet willen betalen moeten in de toe komst niet meer naar Voice mail bellen en kunnen de dienst uitschakelen. Voicemail is een populaire dienst. Anderhalf miljoen KPN-klanten gebruiken het thuis en nog eens 100.000 veelal kleine bedrijven ge bruiken het zakelijk. Veel van deze klanten hebben het ant woordapparaat door de komst van (nu volledig gratis) voicemail de deur uit gedaan. Met de voicemail melder hoeft de gebruiker niet tel kens naar voicemail te bellen om te luisteren of hij berich ten heeft. Een knipperlichtje op het apparaatje gaat bran den als iemand de voicemail heeft gebeld. De melders zijn op te halen tot 30 juni, zo lang de voorraad strekt. WASHINGTON DPA-Rtr-AFP De Amerikaanse president Bush heeft gisteren zoals ver wacht de bouw van een anti-ra- ketschild aangekondigd. Het defensiesysteem, ook wel be kend als 'StarWars', moet zoge heten schurkenstaten ervan weerhouden aanvallen uit te voeren op de Verenigde Staten. In een toespraak zei Bush dat 'we momenteel leven in een onzekere en onvoorspelbare tijd'. Hij verklaarde dat de doc trine van wederzijdse vernieting uit de Koude Oorlog tot het ver leden behoort. Deze doctrine is niet meer voldoende voor be scherming tegen aanvallen, al dus de president. De VS menen dat het schild hard nodig is tegen zogeheten schurkenstaten als Irak, Libië en Noord-Korea. Washington vreest dat deze landen ooit in staat zullen zijn om aanvallen uit te voeren tegen Amerikaan se doelen, hetzij met kernwa pens, hetzij met biologische of chemische wapens. De grote bedreiging van van daag vormt een klein aantal ra ketten van schurkenstaten, en niet de duizenden ballistische raketten uit het sovjettijdperk, aldus Bush. Om die reden moe ten de VS vijandige raketten kunnen vernietigen op het mo- NR. 42607 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 agblad HET WOORD IS AAN Annette Funicello Ook als het leven niet ideaal is, kan het fantastisch zijn. geholpen worden", zei een woordvoerder van Het Beatrix Ziekenhuis in Winterswijk. Ook de drie grote ziekenhuizen in Friesland melden een toeloop van patiënten die niet bij hun huisarts terechtkunnen. Veel artsen grijpen de staking aan om werk te doen waar zij door de hoge werkdruk nauwe lijks meer aan toekomen, zoals het bezoeken van bewoners van bej aarden tehuizen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft de LHV gewaar schuwd dat patiënten geen schade mogen oplopen door de acties. Gebeurt dit wel, dan be kijkt de Inspectie of de huisarts genoeg heeft gedaan om dit te voorkomen. Zonodig volgen er maatregelen. vooruitblik VRI1 m!nP/rmaj<r 8711° 5713° 4712° 50% 30% 30% zionoesch^n' 30% 30% 30% RUNWOUDE/LEIDERDORP SASKIA STOELINGA De grootste tunnelboormachi ne ter wereld gaat Aurora he ten. Deze vrouwennaam met een klassieke herkomst werd bedacht door de familie H. Ver- kleij uit Hazerswoude. „Het was echt een gezamenlijke actie. Mijn man, Hein, opperde on middellijk de naam van onze boerderij. De kinderen werkten het onder onze bezielende lei ding uit", aldus Ineke Verkleij. Liefst 145 namen werden in gezonden. Het HSL-projectbu- reau Noordelijk Holland schreef in februari een prijs vraag uit voor inwoners van de regio, die met de tunnel onder het Groene Hart te maken had den, om een passende naam te verzinnen. De bedoeling was om zo de bewoners bij het gi gantische HSL-project en in het bijzonder bij de tunnelboorma chine te betrekken. Pagina 19: Aurora uitschieter tussen de inzendingen •Eindelijk* MasterCareerPlan voor Projectleiders IT www.wortell.nl bel: 023 5266117 uiorfetl i President Bush kondigt anti-raketschild aan ment dat zij gelanceerd wor den, sprak de president. Bush zei dat het zogeheten ABM-verdrag zo langzamer hand verouderd is. De VS en de voormalige Sovjetunie sloten dit verdrag in 1972. Het ver biedt nationale afweersystemen tegen ballistische raketten met kernkoppen. „We moeten over de beperkingen van het verdrag heen stappen", aldus'Bush. Rusland is tegen het raket- schild omdat het in strijd is met het verdrag. Moskou wil het ABM-verdrag niet wijzigen, en is bang dat een nieuwe wapen wedloop zal ontstaan als Bush zijn plannen doorzet. Toch zijn de eerste Russische reacties gematigd. Dat had mo gelijk te maken met een telefo nisch onderhoud dat Bush gis teren met zijn Russische ambt genoot Poetin had. Bush liet hem weten dat zijn land geen eenzijdige stappen zal onderne men het evenwicht in kernbe wapening tussen de grote mo gendheden te verstoren. Wel fel reageerde China. Pe king noemde het schild 'een bedreiging van de vrede'. De betrekkingen tussen China en de VS zijn al enige tijd ver zuurd. Pagina 5: De lange adem van de Star Warsdroom Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/glro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1