Koninginnedag ontaardt in rellen GRATIS LEIDSCH Twee zwaargewonden bij brand pannenkoekentent Oude Wetering Lekke* LA^HE^ *>*iezeiehi op |\^£Aklhi|>e*DA& 'Laat bestuurders van die auto's eerst nog maar even wennen' Main,wat ruik je lekker! £tos 2 WEKEN DAGBLAD 13 15 17 pen 21 22 O perioden r met zorv Actiebereidheid onder huisartsen groot in Rijnland Spaanse bus van de weg: 5 doden Gouden Petje 29.- Rellen in Berlijn en in Sydney Biesheuvel overleden DINSDAG 1 MEI 2001 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42606 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Leidsch 131 Dagblad HET WOORD IS AAN BENTVELD - Oud-premier Ba rend Willem Biesheuvel, pre mier van 1971 tot 1973, is zon dag op 81-jarige leeftijd overle den. Biesheuvel, een van de laatste, grote na-oorlogse kop stukken van de Anti-Revolutio naire Partij, was al geruime tijd ernstig ziek. Hij was een telg uit een befaamd boerengeslacht uit de Houtrakpolder in de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Hij maakte na zijn rechtenstudie vooral naam als landbouwspecialist. Pagina 5 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland9 In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. Koninginnedag loopt uit op drama OUDE WETERING MARIETA KROFT Koninginnedag in Oude Wete ring is gistermiddag op een dra ma uitgelopen. Bij een brand in een tent waarin pannenkoeken werden gebakken, vielen twee ernstig gewonden. De slachtof fers, een 21-jarige man uit Roe- lofarendsveen en een 20-jarige plaatsgenoot, zijn naar- het LUMC overgebracht. Later op de middag zijn ze in stabiele toestand opgenomen in het brandwondencentrum in Be verwijk. Volgens een politiewoord voerder was vooral de 21-jarige man er ernstig aan toe. Hij had een steekvlam in het gezicht ge kregen. Het Oranjecomité Juli ana heeft de muziek en een deel van de activiteiten op het feestterrein onmiddellijk laten stopzetten. De brand in de legertent van jeugdvereniging Ranonkel uit Oude Wetering ontstond om streeks 14.00 uur. Een van de vrijwilligers wisselde een gasfles om. Wat de oorzaak is van de steekvlam, die uit de gasfles kwam, is nog niet bekend. De technische recherche doet on derzoek. T. Spruit, secretaris bij Ran onkel, benadrukt dat de twee slachtoffers veel ervaring heb ben met het verwisselen van gasflessen. „Als ik het had wil len doen, zouden ze me dat verbieden. Zij doen het al jaren: als we hier staan en op kamp gaan." De Oude Weteringse was in de tent kinderen aan het schminken toen de brand uit brak. ,,lk hoorde gesis. Toen ik omkeek, zag ik een collega jeugdleider in brand staan. Er waren op dat moment zo'n tien kinderen aanwezig. Zo snel als het maar kon, hebben we ze de tent uitgetrokken. Het leek wel of de tent binnen vijf seconden helemaal was afgebrand." Pagina 15: Slachtofferhulp voor jeugdleiders van Ranon kel ju PAS OP: LAAGVLIEGENDE HEKSEN Woensdag 2 mei van 10 t/m 17 uur ^iCEAj voor kinderen t/m 12 |r. 0900-235 45 32 (22 ct/mln.) www.IKEA.nl Stadsparkeerplan speurt naar naam voor 'Leidse Flipper' ,.'T Info-loketten voor ouderen en gehandicapten in Rijnwoude Foreholte ontrafelt het mysterie van de strafschop JM iPOS Belgische I wielercoach De Cauwer 'met verlof Swingen, chips eten of bij moeder in slaap vallen bij 'Sesamstraat Live' Nederlands gezegde Regen in mei, gras in de wei. r.» - r_ V vooruitblik DON VRJJ ZAT m^Tmax 10715° *714° 5713° Ï&2& 20% 50% 30% 50% 20% 30% RUUD SEP Zijn patiënten wensen hem sterkte en veel succes met de staking die morgen gaat begin nen. Volgens de Alphense huis arts en voorzitter van de dis- trictshuisartsenvereniging A. van Gemeren is er bij het pu bliek veel begrip voor de sta kingsbereidheid bij de huisart sen. „Ik heb vanochtend spreekuur gedraaid en ik ont moet daarbij veel begrip." Van af morgen draaien de huisart sen in de regio drie dagen lang zondagsdiensten uit protest te gen de magere stijging van de praktijkkostenvergoeding die minister Borst hen heeft toege zegd. Volgens Van Gemeren is er een grote actiebereidheid onder de artsen in het district Rijnland,,, dat zich uitstrekt van Alphen en Gouda tot de kust. „Huisartsen hebben er een gro te hekel aan om naar zo'n mid del te grijpen. Ik baal hier ver schrikkelijk van. Maar we zijn gewoon zwaar teleurgesteld in de uitkomsten van het overleg over de Voorjaarsnota. Er zijn begin dit jaar verwachtingen gewekt door Borst die niet wor den ingelost. De vergoeding die nu wordt geboden voor de stij ging van de praktijkkosten, is volstrekt onvoldoende." Pagina 5: Huisartsen regio Den Haag leggen werk neer ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: ,l l I I I Telefoonnummer: I controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 111 ill R 717U1 inm 1 l j _l Cultuur en Kunst22 Economie8,10 Geloof en Samenleving14 Gesprek van de Dag2 Regio13 t/m 20 Sport21 Televisieprogramma's11 Trends10 Weer_ LEIDEN - Een jeugdige violiste speelt de sterren van de hemel. Ze is één van de deelnemers aan het Gou den Petje, het Jeugd Muziek Concours dat zich op Koninginnedag rond de Nieuwe Rijn in Leiden af speelde. Het was gezellig druk in de stad, vooral op de kindervrijmarkt rond de Nieuwe Rijn en de cu- riosamarkt in de Breestraat, die traditiegetrouw was afgesloten voor (bus)verkeer. Anders dan in de hoofdstad verliep Koninginnedag in Leiden en omliggende gemeenten rustig. Zie verder pagina's: 18 en 19. Foto: Mark Lamers Nieuwe voorrangsregel voor fietsers van kracht Alle bestuurders van rechts hebben vanaf vandaag voor rang. Dus ook fietsers en bromfietsers. Zolang maar sprake is van gelijkwaardige kruisingen. Verslaggever Jan Preenen testte vanmorgen op de fiets de verkeerskennis van automobilisten op drie kruispunten: de hoek Mu- zenlaan/Hans Vonklaan in Leiderdorp, de hoek Marnix- straat/Anna van Saksenstraat en de altijd lastige kruising Doezastraat/Witte Singel/He renstraat in Leiden. LEIDEN/LEIDERDORP «JAN PREENEN Het lijkt erop alsof alle automo bilisten op deze eerste mei een rijverbod is opgelegd. Om fiet sers zonder auto's te laten wen nen aan de nieuwe voorrangs regel. Het is tegen half acht. De enige auto's die te zien zijn, staan in Leiderdorp keurig ge parkeerd. Het verkeer komt in deze tulpvakantie duidelijk later op de gang. Des te verrassender duikt een wagen op op het kruispunt Hans Vonklaan/Muzenlaan. De auto komt van links, ik van rechts. Duidelijker kan het niet, zou je zeggen. Zo denkt ook de bestuurder van de personenwa gen erover. Hij remt niet, ik op het laatste moment wèl. On danks alle veranderingen geldt nog altijd het recht van de sterkste. De automobilist neemt alleen even de tijd om naar zijn voorhoofd te wijzen. De ver standelijke vermogens van de fietser worden op niet mis te verstane wijze in twijfel getrok ken. En dat terwijl Leiderdorp er veel aan heeft gedaan om de veiligheid te bevorderen. Niet alleen zijn gevaarlijke kruispun ten aangepast, maar bovendien zijn spandoeken opgehangen: Geef het door, rechts gaat voor. In Leiden ontbreken die. In de praktijk maakt het dus niets uit. Dat blijkt ook in de Marnix- straat in Leiden. Middenin een 30-kilometergebied, compleet met drempels, wegversmallin gen en verhoogde plateaus. Desondanks worden ook hier snelheidsgrenzen verlegd. „Ja, ik weet dat ik voorrang heb, maar weten de bestuur ders van die auto's dat ook? Ik laat die eerst maar even wen nen. Ik hoef het niet zo nodig uit te proberen. Dat komt later wel. Ik ga echt geen voorrang nemen als iemand hard komt aanrijden", zegt een vrouw die vanuit de Anna van Saksen straat linksaf wil slaan naar de Mamixstraat richting singel. Pagina 15: 'Wat leuk dat ze speciaal voor mij stoppen' ME slaags met woedende NS-reizigers in Amsterdam CIUDAD REAL - Door een ern stig busongeval bij het Zuid- Spaanse Ciudad Real zijn van morgen vijf mensen om het le ven gekomen en twintig ande ren gewond geraakt. De bus met ongeveer 35 passagiers aan boord raakte dóór onbekende oorzaak van de weg en kantel de. Het voertuig was op weg van de hoofdstad Madrid naar Voor het Centraal Station in Amsterdam kwam het gisteravond en vannacht tot rellen tussen ontevre den treinreizigers en de mobiele eenheid (ME). Bij de rellen raakten acht agenten licht gewond door rondvliegende projectie len. Er zijn 24 arrestaties verricht. De ME voerde charges uit toen door het opdringende publiek on veilige situaties op de per rons ontstonden. Buiten het station gebruikte de ME daarbij het waterka non en veel traangas. AMSTERDAM ANP/GPD Na een aanvankelijk gemoede lijke Koninginnedag in de hoofdstad braken er 's avonds rellen uit. Binnen en buiten het station werden zware vernielin gen aangericht door woedende meutes die de trein naar huis wilden nemen. In allerijl wer den honderd extra ME'ers van omliggende politieregio's opge trommeld. Aan het begin van de avond sloot de politie het Stationsplein geheel af. De NS werden volgens een woord voerder verrast door de grote drukte, want de afgelopen jaren trok Amsterdam op Koningin nedag steeds minder bezoekers. Toen de grote menigten zich aan het begin van de avond richting het station begaven waren er onvoldoende treinen, waardoor de druk op perrons en hallen gevaarlijk toenam. Pas om één uur 's nachts konden de eerste reizigers ver trekken, waarbij het onzeker was of zij alle uithoeken van Nederland nog konden berei ken. De NS zetten tot laat .extra treinen en bussen in. De ME houdt voor het Centraal Station in Amsterdam passagiers tegen die met de NS naar huis wilden. Foto: Marcel Antonisse Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen begonnen de problemen 's middags toen in treinen rich ting Amsterdam aan de nood rem werd getrokken. Op grote afstand van de perrons verlie ten reizigers de treinen en lie pen over de rails verder. We gens deze gevaarlijke situatie was Amsterdam CS enige uren vrijwel onbereikbaar. Volgens een woordvoerster van NS Rei zigers hebben alle gedupeerde reizigers overigens recht op schadevergoeding. Het treinverkeer in de Rand stad is vanochtend moeizaam op gang gekomen. Vanaf ver schillende stations, waaronder ook Leiden, reden slechts mondjesmaat treinen naar Am sterdam. De burgemeester, hoofdcom missaris en hoofdofficier van justitie van Amsterdam eisen opheldering over de spoorcha- os en de rellen. De hoofdstede lijke driehoek stuurt daarover een brief op poten naar het mi nisterie van binnenlandse za ken en de NS-top. Reizigersver eniging Rover wil dat de Twee de Kamer een onderzoek instelt naar de chaos op en rond het spoor. Pagina's 3, 18 en 19: Meer nieuws over Koninginnedag rNaomagic eau de toilette vapo 15 ml Malaga en Algeciras. BERLIJN - In het oosten van de Duitse hoofdstad Berlijn zijn af gelopen nacht rellen uitgebro ken, voorafgaand aan de tradi tioneel gewelddadige 1 mei-vie ring in de stad. De politie arres teerde ongeveer veertig men sen. Het geweld concentreerde zich in de wijk Friedrichshain. De politie van het Australische Sydney tradt vanmorgen hard op tegen duizenden demon stranten die de Dag van de Ar beid hadden aangrepen om te gen de globalisering te protes teren. De demonstranten had den het gemunt op de aande- lenbeurs en kantoren in de stad. Bij de rellen raakten dertig agenten gewond, van wie twee ernstig, en werden dertig arres taties verricht. Waar haal je de energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1