Preek voor dominee Steenstra net zoiets als cabaret Geloof Samenleving Flink afvallen belonen met koninklijke onderscheiding Noorse domii heeft geen tij< om te bidden 'Zorgweek' ii Duitse kerken tegen euthan; MAAR ATTRACTIE- OF DIERENPARK? EERST MAAR DE ANWB ZATERDAG 28 APRIL 2001 VANDAAG Iln het Franse Toulouse, ook op een 28ste april in het jaar 1973, stierf de filosoof Jac ques Maritain (geb. 1882) Een man die zich, hoewel hij vrijzinnig-protestants was opgevoed, bekeerde tot het rooms-katholicisme. Hij werd zelfs een 'thomist', ofte wel een aanhanger van de middeleeuwse katholie ke kerkvader Thomas van Aquino. In lijn met diens vi sie, verdedigde Maritain dat ook het hedendaagse we tenschappelijke wereld beeld, een religieus funda ment nodig had. Samen met zijn joodse vrouw heeft hij ook veel werk verricht voor een beter begrip bij de christenen voor het joodse volk. IDe 29ste april is voor de Baha'i', een religieuze stroming die in de negentiende eeuw ont stond in Perzië, één van de twaalf heilige dagen, 'Rid- vén'. Beginnend op de 21ste april. In Bahaï-ge- meenschappen overal ter wereld, (er zijn circa 5 mil joen gelovigen) worden nu spirituele raden gekozen waarin negen leden zitting hebben. De Baha'i geloven dat God zich in alle tijden door middel van verschil lende profeten heeft ge openbaard, zoals Boeddha, Christus, Mohammed en de stichter van de Baha'i, Ba- hé'u'llóh (1817-1892). Ze geloven ook in de eenheid van God, religie en mens heid. De Fakkel als loopplank ALPHEN AAN DEN RUN - Nazes jaar doet Logos II, het schip van de zendingsorganisatie Opera tie Mobilisatie, weer Nederland aan. Het ligt tot 6 mei afge meerd in Scheveningen. Be manningsleden van het zen dingsschip zullen morgen in Al phen aan den Rijn een speciale dienst verzorgen in christenge meente De Fakkel in de aula van het Groen Hart Lyceum aan de Tolstraat. De aanvang van de dienst is 11.15. BEROEPEN NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Bovensmilde (SoW), mwS.D. Kitste Gasselternijveen, die dit beroep heeft aangenomen; te Reeuwijk (SoW), A.F.U. Braak man te Markelo. Aangenomen: het beroep van PKV Gelderland, als predikant voor bijz. werkzaamheden, M.J. Paul te Dirksland. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Assen-Marsdijk (wijk Oost), C.S. Alderliesten, kandidaat uit Zwolle; te 's-Gravenhage-Zuid/Rijswijk en Krimpen a/d IJssel (tweede predi kantsplaats), P.P.H. Waterval, kan didaat uit Dronten. Predikant verlaat na 25 jaar hervormde gemeenschap in Wassenaar „Ik ben helemaal niet zo kerkelijk", zegt de Wassenaarse dominee Steenstra op de valreep van zijn emeritaat. „Ik zit net zo graag in het café." Inderdaad, Steenstra is geen gewone dominee. Hij heeft met zijn preken menig luisteraar voor zich gewonnen. „Ik vind het helemaal niet leuk dat ik met pensioen ga maar alles is heel goed verlopen. Als ik het overnieuw mocht doen zou ik het precies zo doen." WASSENAAR ILSE KEUENHOF Het kerkleven is R. Steenstra met de paplepel ingegoten. Zijn vader was predikant van de protestantse kerk op Curasao. „Ik heb nooit iets anders willen worden. Het leek me zo aardig om op zo'n kansel te staan en al die mensen toe te spreken. Net cabaret." Na zijn jeugd in Curasao door gebracht te hebben gaat Steen stra naai- Nederland om in Lei den theologie te studeren. „Die studententijd was een erg leuke tijd. Ik heb niet alleen gezopen. Wel wat natuurlijk", geeft hij eerlijk toe in een eerder inter view. Wanneer hij deze studie heeft afgerond kan hij in de Dorps kerk in Wassenaar aan de slag als predikant. Wanneer men hem echter na een aantal jaar vraagt bij de marine te komen werken als vlootpredikant grijpt hij deze kans met beide handen aan. Twee jaar vaart hij de we reldzeeën af. Het derde jaar gaat hij wonen in Cuarcau en laat hij zijn gezin overkomen. „Dat was een echte terug komst." Tenslotte komt hij terecht op de Dominee Steenstra is blij om alles wat hij bereikt heeft maar hij is ook bedroefd dat zijn tijd als vaste predi kant om is. „Ik wil hier helemaal nog niet weg." Foto: Dick Hogewoning marinebasis Valkenburg en daarmee begint voor Steenstra het gewone predikantwerk weer. Hij gaat preken in Kat wijk, Noordzij en Leiden. Ver volgens gaat hij naar de Vredes- kerk in Leiden waar hij vier jaar blijft. Steenstra belandt daar in een kerkonvriendelijke arbei derswijk. In zijn hart verlangt hij terug naar Wassenaar. In 1978 is het zover en wordt Steenstra beves tigd als predikant van de Dorpskerk. Voor de dominee voelt het analoog aan het bij belverhaal als de terugkeer van de verloren zoon. „Wassenaar is ontzettend leuk. Het is een staalkaart van wat Nederland sociologisch te bieden heeft. Maar overal waar mensen zijn, vind ik het gezellig hoor." Aan deze gezellige tijd komt met het emeritaat van Steenstra een einde. De gedachte dat hij veel mensen iets duidelijk heeft kunnen maken, stemt hem ech ter tevreden. „Met mijn preken probeerde ik mijn toehoorders een beetje dichter bij God te brengen. Ik wilde dat de manier waarop ik met de bijbel omging overkwam. En het kwam over. Blijkbaar deed ik iets bijzon ders. Maar wat dat was weet ik niet." Enkele van mijn heidense mak kers zeiden dat ik mijn theolo gische ideeën op schrift moest zetten. Ze vonden het zonde als die verloren zouden gaan." Het resultaat is het boek 'A Dieu', dat afgelopen zondag aan hem werd aangeboden. Op deze dag kreeg hij ook de erepenning van de gemeente Wassenaar voor alle daden die verrichtte voor de samenleving. Deze onderscheiding volgt op zijn koninklijke onderscheiding die hij in 1999 ontving. Daar is Steenstra 'apetrots' op. Zijn kanselredes leerden niet al leen zijn publiek maar ook de zielenherder zelf veel over de Bijbel. Elke preek verplichtte Steenstra zich te verdiepen in Gods woord. „Het woord Gods kom je alleen in de bijbel tegen. Daar kom je zo langzamerhand achter. God verschilt daarin van andere Goden, daarom is het ook een heilige God." Roxanne is een van de liefste vrouwen die ik ken maar ook de allerdikste. Haar botten, hart en nie ren gaan kapot onder haar tachtig kilo te veel. Ze zou in Nederland door iedereen worden aange staard. In de Verenigde Staten, waar ze woont, niet. Het aantal zeekoeien in mensengedaante daar is veel groter dan hier. Vet, vetter, het vetst. In Amerika is alles groter, ook de vetlaag <van veel mensen. De Amerikanen lopen slechts voor. Wat daar al is, komt ook hier. Zestigduizend nieuwe diabetes-patiënten per jaar erbij is onder meer de tol die de geïmiteerde Amerikaanse levensstijl nu al vraagt. Want de meeste nieuwe diabetici heb- ben ouderdomsdiabetes, als gevolg van III overgewicht en die komt op het conto van de zoutjes, de frisdranken en de vet- OQ te happen. Ouderdomsdiabetes is een akelige kwaal X waardoor je bijvoorbeeld blind van kunt worden of je tenen kunnen afsterven. <Lang leve daarom Big Diet, de afvalwed- strijd voor 'knettervetters' op SBS6. De winnaar krijgt als prijs zijn of haar verlo or ren gewicht in goud. <Een van hen is een oudere man met een horecabedrijf en een voorliefde voor m goed voedsel en goede wijn. Na een maand was hij zo'n acht kilo kwijt. En daarmee tegelijkertijd zijn hoge bloed- <druk en zijn diabetes. Dat betekende, zo vertelde hij de televisiekijkers, dat hij tien jaar ouder zou worden. De horecaman is beslist niet arm, maar hij heeft er tot Big Diet blijkbaar het voedings- en bewe gingspatroon! op na gehouden van de armere Nederlanders. Arme mensen met een lage oplei ding gaan immers gemiddeld 3,5 jaar eerder dood dan rijke met een hoge opleiding, zo heeft de Com- missie-Albeda gemeld aan de re gering. Bovendien hebben de arme, slecht opgeleide Nederlanders tijdens hun leven langer - gemiddeld twaalf jaar - last van een slechte gezondheid dan de rijke, goed op geleiden. Voor een deel kunnen ze daar niets aan doen. Ze hebben meer psycho-sociale klachten van wege belazerde werkomstandighe den, ze wonen in slechtere huizen en ze hebben meer zorgen omdat ze niet rond kunnen komen. Voor een deel zijn ze daar zelf schuldig aan; ze roken meer, eten meer vet voedsel en drinken meer alcohol. Ook bewegen ze minder dan de meer gefortuneerden. Over twintig jaar moet het gezondheidsverschil tussen rijk en arm met 25 procent zijn vermin derd. Een prachtige doelstelling, die op illusies is gebaseerd. De snelle en vette hap gaat het win nen van de gezondheidsbevorderaars. Tenzij er een klomp goud wacht - net als bij Big Diet - voor iedereen die zijn levenspatroon duurzaam ten goede verandert. Maar dan zou de gezond heidszorg volledig op zijn kop moeten. Ook dat gaat niet gebeuren. Leviticus 12 en 13 geeft de indruk dat de bijbel zich bezighoudt met ziektes. Immers, nauwkeu rig wordt huiduitslag, tza'arat, be schreven. Wat tza'arat was, weet niemand. Van alles is gesugge reerd. Van lepra tot psoriasis tot huidaandoeningen die vanzelf weer overgaan. Maar in Leviticus 12 en 13 gaat het niet over ziekten als zodanig, net zo min als in de rest van de Tora. Dat blijkt uit het feit dat niet een arts kijkt hoe de aandoening zich ontwildcelt, maar de priester. Hij moet onderscheiden of het om een gewone uitslag gaat of om een uitslag waardoor men 'ritueel on rein' wordt. Is dat het geval, dan bepaalt de priester hoe lang de persoon die getroffen is door tza'arat buiten de legerplaats moet blijven en wanneer de offers moe ten gebracht waardoor de persoon weer aan het gewone leven kan deelnemen. Tza'arat wordt gezien als een straf van God voor een overtreding, al weet niemand welke, mis schien kwaadspreken en roddelen. Ook de deel nemers aan Big Diet worden 'buiten de leger plaats gehouden'; ze zijn weg van huis, samenge bracht in een groot pand, waar ze overigens niet ophouden met roddelen. De begeleiders - diëtis ten, fysiotherapeuten, lichaamstrainers, artsen, psychologen, koks - zijn de priesters van de mo derne samenleving. Ze kijken nauwkeurig of de vetlaag smelt, het bloed beter doorstroomt, de spieren sterker worden, het buikje strakker, de longen meer aankunnen, het zelfvertrouwen ver betert. Wie te weinig afvalt, wordt teruggestuurd naar het eigen, vervette leven. Die moet het zelf verder maar opknappen. De anderen mogen doorstrij den om het lijfgoud. Mijn zegen hebben ze, vooral ook omdat geke ken wordt hoe elke Big Diet-deelnemer 'in zijn vel zit'. Gezondheid is een groot goed en er zijn belangrijke rabbijnen die menen dat het onder mijnen van de gezondheid een overtreding is van het contract tussen mens en God. Om die reden verbieden ze bijvoorbeeld roken. In de zoutjes-, frisdranken- en snelvoedselaan- val waar de moderne mens zich tegen moet te weer stellen, kan de koningin een rol spelen. Nu Oranje, helaas, de Maxima-crisis heeft overleefd, is er voor koningin Beatrix een nieuwe rol wegge legd; een rol die straks ook perfect bij koning Wil- lem-Alexander zal passen. Laat Oranje elk jaar een lintje geven aan allen die hun hele leven lang op het goede gewicht zijn ge bleven of die tenminste 25 kilo zijn afgevallen en daarna tien jaar zonder overgewicht hebben ge leefd. De 'vette-happenindustrie' krijgt er welis waar een klap van, maar zo heeft eindelijk ieder een echt kans op een lintje. Zo wordt het nog eens echt een democratische monarchie. Een man van 65 jaar die prak tisch zijn hele leven al bezig is met het geloof heeft de veran deringen binnen de Nederland se kerk als geen ander meege maakt. „Een gedeelte van de Nederlanders is van het geloof afgevallen, de ontkerkelijking hè. Mensen kregen door dat het ook prima kan zonder de kerk. Groot gelijk hebben ze. Hier door kreeg je een groep die zich terugtrekt in het conservatisme, het orthodoxe. Dat wordt als maar sterker." Tegelijkertijd ziet hij de jonge renbeweging juist groeien. „Kijk maar naar de EO. Zij zijn vooral bezig met de persoonlij ke geloofsbeleving. Daarnaast zijn daar de jongeren tussen de 20 en 40 die niet kerkelijk of ge lovig zijn maar wel erg nieuws gierig naar het geloof. Maar hen krijg je de kerk niet in. De kerk is namelijk niet spannend. Ik snap dat wel. Ik vind het ook moeilijk om naar de kerk te gaan en naar de preek te luiste ren. Meestal vallen preken te gen. En als je ziet wat ze zingen in de kerk, dieventaal. Dan leer je het ook wel af. Gewone men sen hebben er niets mee." Toch heeft Steenstra alle ver trouwen in het voortbestaan van de kerk. „De interesse in de kerk is altijd al op en neer ge gaan. Ook loopt de kerk altijd een beetje achter. De kerk ach terhaald en saai? Misschien, maar verdwijnen? Dat zie ik niet gebeuren!" Morgen neemt Steenstra tijdens een dienst (10.00 uur) feestelijk afscheid van zijn kerkgemeen schap. „Ik zal zelf niets bijzon der doen maar de harmonie komt spelen en we gaan cham pagne drinken." Veel Noorse dominees hi het zo druk met de take r J voortvloeien uit hun gee leiderschap, dat ze naui tijd hebben om zelf te bi Dat blijkt uit een onderzo der de beroepsgroep. Dominee Eystein N( enquêteerde collega's b de Lutherse Kerk voor zi derzoek 'Het Geestelijk van de Geestelijkheid', b dan 46 procent van de pondenten zei dagelijks den, ofschoon alle geest bij hun bevestiging moeti loven dat ze zich elke i een gebed tot God zullei ten. Meer dan 75 p noemde de dagelijkse ri belangrijk, maar zei dat in de praktijk vaak bij insc Norborg denkt dat het ten prooi is gevallen aan i reaucratisering. Het amlee dominee in de staatsk11 meer een ambtenarenba: S' een roeping geworden, zi?t. met een vijfdaagse weri1'.1 vastgestelde werktijden weekeinde in de maan11 waardoor zondagse keix sten komen te vervallen, op de dominees die niet lijks bidden heeft Norboi rigens niet; hij hoort er bij. 'ski !St De Duitse kerken hai krachtig stelling genomei het baanbrekende Nedeite euthanasiebeleid. Met hi di lijkse Week voor het Lev ei 25 mei) die dit jaar het 'Mensen Waardig Ven meekrijgt, hopen de katl en evangelische kerk hui It zing van euthanasie kracht bij te zetten. De politiek wordt d( kerken aangespoord randvoorwaarden te scl voor de opvang van de 2 lij gc hoevenden, van wie er moment in Duitsland zo' miljoen zijn. „De huididc cussie over de euthanasi Nederland heeft het thei onze week voor het lev maal een ongewilde en t actualiteit verleend", z voorzitter van de Duit schoppenconferentie, ka K. Lehmann. De Duitse wijzen actieve hulp bij ding faliekant af. De 1,3 miljoen Duits de komende tien jaar domsdementie zullen vereisen intensieve zorj de voortschrijdende 'ec sering' van de maats komt die echter onder druk. De kerken pleiten dat bij wet wordt gereg een zorgplicht ook gele neer de vereiste zorg nie door de verzekering wo dekt. Het begrip zorg m mer worden omschrevei de kerken. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. 'Noorwegen: Overwegend veel bewolking en vooral in het midden en zuiden perioden met re gen. Maxima tussen 9 en 13 graden, vrijdag in het noorden bij wat zon mis schien iets zachter. Zweden: Tamelijk veel bewolking en af en toe wat regen. In het noorden de meeste kans op wat zon tussendoor. Maxima meest net boven de 10 graden. Finland: Overwegend bewolkt en perioden met regen, zaterdag lokaal kans op veel neerslag en ook kans op onweer. Maxi ma rond 15 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd wat regen. Zaterdag waarschijnlijk droog en geregeld zon. Maxima onge veer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vrijdag op veel plaatsen droog en wat zon, maar van het westen uit al weer be wolking en vooral zaterdag flink wat re gen. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. België en Luxemburg: •Tamelijk veel bewolking en geregeld buien. Zaterdagochtend tijdelijk droog en zonnige perioden, maar later weer re gen. Middagtemperatuur rond 14 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en regenachtig. Zaterdagoch tend tijdelijk droog en zonnige perio den, maar later van het westen uit weer regen. Maxima van 12 graden langs Het Kanaal tot tegen de 20 in de oostelijke departementen. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en periodiek wat re gen. In de Provence en langs de Cte d_ Azur meest droog en wat meer zonne schijn. Maxima tussen 17 en 21 gra den. Spanje: In het noorden en oosten vrijdag kans op een enkele bui. Verder droog en gere geld zon. Maxima van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot ruim 25 in het zuiden. Portugal: Flinke zonnige perioden en vrijwel over al droog. Maxima aan zee van 17 graden in het noorden tot 24 in de Algarve. Landinwaarts lokaal nog wat warmer Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag vrij veel bewolking en kans op een enkele bui. Zaterdag weer meest droog en zonnige perioden. Maxima ge leidelijk rond 21 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Voor al vrijdag een stevige noordoostenwind. Maxima tegen de 25 graden. Duitsland: Vooral in het midden en noorden wolken Niet meer in de rij én u krijgt een extraatje of een leuke korting! Entreebewijzen verkrijgbaar voor o.a.: Six Flags Holland Bobbejaanland De Efteling Disneyland Paris en vele andere! Bel 070-3145550 of kom langs! ANWè en enkele buien. Naar het zuiden toe meer zon en droger, zaterdag overal meest droog. Maxima oplopend naar 15 tot 20 graden. Oostenrijk: Af en toe zon en grotendeels droog. Maxima rond de 20 graden. Zwitserland: Vrijwel overal droog en hier en daar wat zon. Maxima oplopend naar ongeveer 20 graden. Italië: Eerst flinke perioden met zon en meest droog. Zaterdag wat meer bewolking en toenemende kans op een regen- of on weersbui. Maxima tussen 20 en 25 gra den. Corsica en Sardinië: Geleidelijk meer bewolking en in de loop van vrijdag enkele regen- of on weersbuien. In de loop van zaterdag van het westen uit weer droger en wat zon. Maxima rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur aan zee net boven de 20 graden, landinwaarts warmer. Malta: Overwegend zonnig en droog. Zaterdag kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 25 graden. Turkije en Cyprus: Droog weer met veel zon. Maxima aan zee tussen 20 en 25 graden. ZONDAG 29 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.14 Zon onder 20.59 Maan op 10.32 Maan onder02.36 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.19 20.51 7.52 «20.24 Laag 03.56 16.04 3.37 15.45 MAANDAG 30 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.12 Zon onder 21.01 Maan op 11.44 Maan onder03.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.16 21.59 8.49 «21.32 Laag 04.46 17.04 4.27 16.45 Weerrapporten 26/04, 17.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. w5 14 9 67 De Bilt licht bew w3 16 8 92 Deelen w5 14 8 5.2 Eelde zwaar bew. w5 13 6 4,3 Eindhoven half bew. w3 16 8 0.7 Den Helder licht bew. zw5 12 8 7.8 Rotterdam licht bew. zw5 15 8 11.8 Twente zwaar bew zw3 14 8 2.9 Vlissingen licht bew. w5 14 7 2.4 Maastricht licht bew. zw5 15 8 1.5 Aberdeen zwaar bew. nw4 8 6 4.0 Athene zwaarbew. z3 22 12 0.0 Barcelona licht bew. z3 24 10 0.0 Berlijn half bew. zw3 18 9 27.0 Boedapest zwaar bew nw3 20 12 0.0 Bordeaux licht bew. zw2 13 7 6.4 Brussel licht bew. zw5 14 8 4.8 Cyprus zwaar bew. w4 21 12 0.0 Dublin zwaar bew. w2 12 2 13.0 Frankfurt onweer zw 5 11 7 20.0 Genève licht bew. zw2 11 5 40.8 Helsinki licht bew zo 2 13 9 3.0 Innsbruck zwaar bew. no 2 18 6 18.0 Istanbul half bew. o2 19 13 0.0 Klagenfurt regen w2 21 10 0.0 Kopenhagen regenbui z3 9 6 18.2 Las Palmas licht bew. no 6 22 17 00 Lissabon zwaar bew. n4 19 11 0.0 Locarno licht bew o2 11 4 26.0 Londen half bew zw4 13 5 4.0 Luxemburg zwaar bew. w4 l|( 6 9.4 Madrid zwaar bew. w2 17 2 0.0 Malaga zwaar bew. zo 1 28 14 0.0 Mallorca zwaar bew o3 26 7 0.0 Malta zwaar bew w2 25 12 0.0 Moskou zwaar bew zo 2 24 12 0.0 München half bew. w4 9 7 0.3 Nice licht bew. 0.2 16 9 0.2 Oslo motregen zo 2 8 6 9.3 Parijs half bew. zw5 11 6 4.2 Praag zwaar bew. w3 20 7 6.0 Rome licht bew. z3 20 9 0.0 Spilt onbewolkt o2 19 8 0.0 Stockholm half bew zo 4 9 4 0.0 Warschau regenbui w3 12 5 0.0 bewolkt onweer W warmtefront 'r'i/Vr' regen sneeuw V koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hect;0 pascal Wenen zwaar bew. w4 20 11 0.0 New Orleans onbewolkt no 3 23 13 0.0 ZOrich zwaar bew. w3 14 5 8.0 New York licht bew. no 4 12 8 0.0 Bangkok zwaar bew. z3 36 .26 0.0 Tel Aviv zwaar bew. nw3 23 14 00 Buenos Aires onbewolkt w2 16 9 0.0 Tokyo licht bew z2 18 11 40 Casablanca zwaar bew w.s.0 21 15 0.0 Toronto licht bew z2 14 4 0.0 Johannesburg licht bew. n3 23 16 0.0 Tunis half bew. n4 33 17 0.0 Los Angeles zwaar bew zw 2 22 12 0.0 Vancouver zwaar bew. w.s.0 18 8 0.0 O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en 'Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33 023-5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN: (071-5121 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vers het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binr worden verzonden geldt een toeslag v aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETI Voor mensen die moeilijk lezen, slei hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samer van het regionale nieuws uit het Le Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Auteursrechten voorbehoud Dagbladuitgeverij Damiat E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14