Boze boeren ontregelen verkeer 'Bommen en granaten op Nederlandse stranden' Schamele oogst Kamerdebat vuurwerkramp GRATl! LEI DSC! DAGBLA 18 Weer slachtoffer BSE in Frankrijk Hitlergroet bij bezoex Beatrix Zware eis in Doverzaak Sporen vuurwerk op 'brandstichter' NASA treitert toerist Tito Seksindustrie Mexico enorm Geen televisie en radio door stroomstoring Lintjesregen in Leiden en omgeving China waarschuwt VS Jantje uan ICriöen Live music 20.30 u„r Maandag tlmdond vla 23.ii- sluit Vaas F 2,50 Dirigent Jaap van Zweden ontvoerd en beschoten regen', late ÈJopklaringe Postzegel op brief in juli naar 85 cent 2 WEKE VRIJDAG 27 APRIL 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 4261 LOSSE NUMMERS 2,; ZATERDAG f2,'. 13 Basisschool Dukdalf zwaait toverjuf Letta Boersma uit 17 Japanse leerlingen op bezoek in Oegstgeest Katwijkse burgemeester hoeft niet elke zondag naar kerk Alphense scholieren leggen krans bij 'hun' monument 24 Shaquille O'Neal weer beste van de NBA [DE ANDERE JUWEUH Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120776 www.vanGemer.com PARUS - Een 19-jarige Frans man is woensdag overleden aan de gevolgen van de ziekte van de nieuwe variant Creutz- feldt-Jakob. Hij is het derde slachtoffer van de ziekte buiten Groot-Brittannië. Creutzfeldt- Jakob wordt veroorzaakt door het eten van met BSE besmet rundvlees. Omdat in Nederland een met Frankrijk vergelijkbare hoeveelheid besmet vlees is ge consumeerd, verwachten des kundigen dat de ziekte ook hier slachtoffers zal eisen. EPE - Demonstrerende vrouwen hebben gisteren tijdens het be zoek van koningin Beatrix aan het door mond- en klauwzeer getroffen Epe onder de ogen van de politie de Hitlergroet ge bracht. Het brengen van deze groet is een strafbare beledi ging. De politie stelt een onder zoek in. Óp het brengen van de Hitlergroet staan geldboetes. ROTTERDAM - Een gevangenis straf van twintig jaar is gisteren geëist tegen de hoofdverdachte in de Doverzaak. Tegen zeven anderen zijn straffen van zes tot vijftien jaar geëist. De acht ver dachten worden verantwoorde lijk geacht voor de dood van 58 Chinezen die vorig jaar juni in een Nederlandse vrachtwagen naar Engeland werden gesmok keld. Pagina 5 ENSCHEDEOp de kleding van de 33-jarige verdachte van brand stichting op het terrein van het Enschedese vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks zijn sporen van vuurwerk aangetroffen. Dit maakte de officier van justitie vandaag bekend. De Ensche- deër werd op 26 januari van dit jaar aangehouden. Hij ontkent elke betrokkenheid bij het stichten van de brand. MOSKOUDe NASA heeft de missie van het ruimteveer En deavour twee dagen verlengd, zo meldde de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie vanoch tend. Door de verlenging moet de ruimtetrip van de Amerikaan Tito waarschijnlijk ook worden uitgesteld. De Endeavour blijft langer aan het station ISS han gen, omdat de bemanning dan meer tijd heeft om de compu terproblemen te bestuderen en op te lossen. MEXICO-STAD- Naar schatting 17.000 Mexicaanse kinderen werken in de seksindustrie, zo blijkt uit een rapport dat een organisatie voor welzijn van kinderen gisteren openbaar heeft gemaakt. De meeste jon gens en meisje worden tewerk gesteld in de prostitutie in toe ristenoorden als Cancun en Acapulco of in grensplaatsen als Tijuana en Ciudad Juarez. VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland |Boeken Buitenland ultuur en Kunst Economie OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Veel inwoners in vijftien ge meenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek moes ten het gisteravond stellen zon der een aantal radio en tv-zen ders en hun internetverbinding. Zo gingen onder meer de zen ders Nederland 1, 2 en 3 op 'sneeuw'. Even na middernacht was het probleem in het groot ste deel van het gebied verhol pen. Alleen Oegstgeest zat van ochtend nog voor een groot deel zonder verbindingen. Door een lokale stroomsto ring op de Lange Voort in Oegstgeest werd het nabijgele gen ontvangststation van Case- ma om negen uur uitgescha keld. In diverse gemeenten bleef een beperkt aantal tv-zen- ders op het scherm, dankzij een reserve-ontvangstation op de Willem de Zwijgerlaan in Lei den. Monteurs van NUON hebben op de Lange Voort een aggre gaat geplaatst en na midder nacht waren bijna alle verbin dingen weer hersteld. Alleen in woners van Oegstgeest hadden vanochtend nog geen kabelver binding, omdat op tal van plek ken zekeringen vervangen moesten worden. De gedupeerde gemeenten waren naast Hillegom en Voor schoten, Leiden, Lisse, Noord- wijk, Zoeterwoude, Katwijk, Oegstgeest, Voorhout, Noord- wijkerhout, Waddinxveen, Lei derdorp, Rijnsburg, Sassenheim en Warmond. LEIDEN/REGIO Precies 2600 Nederlanders kre gen vandaag ter gelegenheid van Koninginnedag een lintje uitgereikt. Daarvan kwamen er 95 uit de Leidse regio, de Duin en Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek. Onder hen de Lei- denaar George Gussenhoven (71), bekend vanwege zijn niet aflatende kruistocht tegen ver vuiling, graffiti en lawaaiover last in de Leidse binnenstad. Koenraad André Gijsbers moest van Leiden naar Den Haag om zijn decoratie - Ridder in de Orde van Oranje Nassau met zwaarden - in ontvangst te nemen. Willem Wagenaar, de oud-rector van de Universiteit Leiden krijgt de hoge onder scheiding Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ook prof. dr. H.L. Wesseling (Oegstgeest, rector van het Netherlands Institute for Ad vanced Study te Wassenaar, hoogleraar aan de Rijksuniver siteit Leiden) viel deze eer te beurt. Katwijker Dirk Hazenoot (53) kreeg zijn onderscheiding van morgen uitgereikt door minis ter Netelenbos. Hazenoot, poli tieagent van beroep, is sedert 1967 vrijwilliger bij KNRM-sta- tion Katwijk aan Zee. In zijn loopbaan bij de KNRM heeft hij minstens 78 reddingsacties meegemaakt. Op het gemeentehuis van het relatief kleine Rijnwoude was het vanmorgen een drukte van belang. Liefst dertien inwoners kregen een koninklijke onder scheiding uit handen van wet houder Van der Lecq. Een overzicht van alle lintjes op pagina 20 Protestactie leidt tijdens ochtendspits tot extra files Ontevreden varkensboeren hebben tijdens de ochtend spits op vele plaatsen in Nederland het verkeer ontre geld. Ondanks het verbod van de rechter om wegen te blokkeren, hielden zij langzaam rijdend het verkeer op uit protest tegen volle stallen en de geringe financiële compensatie van de schade door mond- en klauwzeer. den haag GPDvoerd. Volgens een politie woordvoerder werd vooral Massale blokkades met groot langzaam gereden.De betogin- boerenmaterieel bleven uit. Uit gen, in totaal op acht plaatsen, angst voor schadeclaims en duurden van kwart over zes tot strafzaken na het vonnis van de ongeveer kwart voor tien van- rechter werden de acties veelal morgen. In totaal zorgde dit met personenwagens uitge- voor 60 kilometer extra file. De meeste problemen deden zich voor op de Al in de buurt van Rijssen en op de A6 bij Le lystad en Emmeloord. Ook op de N65 en A58 bij Tilburg en de A50 bij Ewijk was sprake van acties. De boeren repten over „overvolle stallen" en „te wei nig compensatie" voor hun in komstenderving. Ook zouden de varkens door het uitblijven van de slacht volgens sommige boeren te zwaar worden voor de slagershaken. „We kunnen binnenkort onze beesten niet meer kwijt." De politiewoordvoerder van het Traffic Information Centre van de politie sprak vanoch tend van 'oplopende files door de acties van de boeren'. Ner gens greep de politie met ge weld in. Op sommige punten beëindigden boeren hun acties na overleg van de politie. Bij Ewijk werden actievoerende boeren door de politie 'voor een gesprek op het bureau' meegenomen. Van aanhoudin gen was nergens sprake. Varkensboer J. Brok van de Nederlandse Vakbond voor Brabantse boeren hebben vanmorgen op de A58 bij Gilze een langzaamactie uitgevoerd. Hoewel er gisteravond nog een oproep werd gedaan om geen actie te houden, trok een der tigtal varkensboeren toch met vrachtauto's en personenauto's naar Oisterwijk. Daar zorgden zij voor een lange file. Foto: WFA/Erald van der Aa KATWU K/NOORDWU K PETER BLOK/GPD Op de Nederlandse stranden liggen nog altijd aanzien lijke hoeveelheden bommen en granaten uit de Twee de Wereldoorlog. Op veel plaatsen is volstrekt ondui delijk waar de explosieven precies begraven liggen, zo blijkt uit een onderzoek van Defensie. Daarom moet een aantal kustgemeenten - opnieuw - onderzoek doen naar de precieze ligging van de springputten, waarin de munitie vlak voor en na de bevrijding tot ontplof fing is gebracht. Op Katwijks grondgebied liggen in tegenstelling tot andere kustgemeenten weinig restanten van munitie. Wat er nog wel ligt, is volgens de gemeente ongevaar lijk. In de Katwijkse Noordduinen ligt nog wel een on gevaarlijke springput. De meeste landmijnen zijn in Katwijk net na de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Het is wel mogelijk dat er nog ergens een verdwaalde landmijn ligt, 'maar die doet volgens de gemeente niks meer'. In Katwijk is vorig jaar al onder zoek gedaan, nader onderzoek wordt niet overwogen. In Noordwijk ligt volgens een woordvoerder 'geen enkele erfenis uit de Tweede Wereldoorlog'. „Er is hier nog nooit wat gevonden. Wij hebben bovendien uit voerig archiefonderzoek gedaan en ook getuigen ge sproken. Onze conclusie daaruit: ons strand is brand schoon." Het Chinese regeringspersbu reau heeft vandaag gewaar schuwd dat Amerikaanse wa penverkopen aan Taiwan kunnen leiden tot een militai re confrontatie tussen China en de Verenigde Staten. Het voerde militaire experts en specialisten op het gebied van de buitenlandse politiek op, die zeggen dat de wapenleve ranties een steun in de rug zijn voor degenen die Taiwan permanent los willen maken van China. Washington moet ophou den wapens te verkopen aan Taiwan en zich te mengen in China's binnenlandse aange legenheden, aldus het persbu reau Xinhua. .Anders zal dit niet alleen de Chinees-Ameri kaanse relaties ondergraven en het gevaar van militaire botsingen in de Straat van Taiwan vergroten, maar ook leiden tot een confrontatie tussen China en Amerika." Zaterdag 28 April Opening Cafe Receptie 17.00 - 18.00 uur HAPPY HOUR(S) 17.30-18.30 elk IjlllWjIVIjlljIJVIItl? I ky Hartesteeg 2 Leiden UTRECHT ANP -3,5 12 7 21 -8,9 14 2 eloof en Samenleving esprek van de Dag Kerkdiensten16 ntjesregen20 edische Diensten16 egio13,15,17,18,19 10 ijp en Groen port22,23,24 elevisieprogramma's11 Weer10,14 Weg en Wiel25,27 AP VAN DEN BERG/KOOS VAN WEES „Ik hoop dat dit debat voldoen de is. Niet alleen voor de Ka mer. Ik hoop ook dat het een positieve bijdrage levert aan het verwerkingsproces van de slachtoffers", zei WD-woord voerder Theo van den Doel aan het slot van zijn bijdrage aan het Kamerdebat over de vuur werkramp in Enschede. Die laatste vraag kunnen al leen de getroffenen zelf beant woorden. Voor wie met meer afstancj de verantwoording voor overheidsfalen heeft kunnen volgen, was de vertoning in de Haagse politieke arena ronduit teleurstellend. Het kabinet had al de 92 aan bevelingen/actiepunten van de onderzoekscommissie-Oosting overgenomen. Ministers en staatssecretarissen betuigden hun deelneming aan de slacht offers van de ramp en spraken vol berouw over de blunders die konden leiden tot de vuur werkramp. Geen enkel ministe rie droeg meer verantwoorde lijkheid voor de fouten dan het andere, werd benadrukt. Dat laatste was vooral een boodschap richting oppositie partijen, die in eendrachtige sa menwerking de pijlen richtten op de minister van defensie Frank de Grave. Tevergeefs. De Grave zag daarin geen aanlei ding de eer aan zichzelf te hou den. Zodat de oogst van het de bat beperkt bleef tot wat extra geld voor gedupeerde bewoners en ondernemers en voor ram penbestrijding. En dat was dat. De rijksoverheid draagt in be langrijke mate schuld aan de mega-explosie, die een jaar ge leden 22 levens kostte. Bijna duizend mensen liepen ver wondingen op, 1250 mensen raakten dakloos. Het vertrou wen van de Nederlandse bevol king in de rijksoverheid heeft een geweldige knauw gekregen. En toch trad niemand af. „Beschamend", vond CDA- fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer dat gisteren. „Wat moet er gebeuren voordat ie mand uit het kabinet zegt: ik hou de eer aan mezelf?". Pagina 2: Commentaar Pagina 5: De Grave treedt niet af na motie van wantrouwen Chef-dirigent Jaap van Zweden (40) van het Residentie Orkest is in de nacht van woensdag op donderdag in Amsterdam sa men met een 45-jarige vriend slachtoffer geworden van een gewapende overval, ontvoering en een beschieting. De mees- ter-violist, die sinds vijf jaar als dirigent optreedt, en zijn mede slachtoffer bleven ongedeerd. Van de daders ontbreekt vol gens een woordvoerder van de politie in Utrecht elk spoor. Volgens de woordvoerder stapte omstreeks vier uur in de buurt van Amsterdam-Centrum een nog onbekende man ach terin de auto bij Van Zweden en de vriend, die de auto bestuur de. De man bedreigde de twee inzittenden met een vuurwa pen en dwong hen geld af te ge ven. Ondertussen sommeerde hij de bestuurder via de A2 richting Vinkeveen te rijden. Aan de voet van de afslag Vinkeveen liet de overvaller de bestuurder stoppen in een par keerhaven langs de N201. Daar bleek dat de overvaller en zijn slachtoffers waren gevolgd door een tweede auto. „Toen de overvaller half uit de auto stap- HET WOORD IS AAN Robert J. Shiller Het vermogen de aandacht op belangrijke dingen te richten is hét kenmerk van intelligentie. Varkenshouders (NVV) moest zijn aanvankelijke oproep tot acties intrekken door het von nis van de rechter. Hij riep de boeren vervolgens op van elke vorm van verkeershinder, ook het stapvoets rijden, af te zien. Vice-voorzitter Van Gemert van de NW zei vanochtend be grip te hebben voor de acties, maar hiertoe niet te hebben op geroepen. „De minister van Landbouw behandelt ons schandalig. Vóór Pasen zou er al een opkoopregeling zijn maar die is er nu nog niet." vooruitblik ZON MAAN DINS fëJ/mïï! 5713° 7714° 7715' nnüdag 40% 50% 40% hoeveelheid zonneschijn 30% 30% 30% HOOFDDORP ANP Het versturen van een br wordt duurder. PTT Post vi hoogt per 1 juli het tarief rr een stuiver naar 85 cent, heeft het moederconcern Tl vrijdag bekendgemaakt. Met de prijsstijging komt f tarief per 1 januari op 39 eui cent. Op die datum wordt Europese munt het nieuwe t taalmiddel. PTT Post komt op 2 juli rr een nieuwe postzegel waan zowel de waarde van 85 cent 39 eurocent staat vermeld. Va af 1 januari verdwijnt de aa duiding 85 cent van de zegel. Ook andere tarieven ga omhoog. Een brief binnen E ropa gaat 1,20 gulden kost (0,54 euro), buiten Euro moet er een postzegel van 1, gulden (0,75 euro) op. Nederlanders met een vot raadje 'oude' postzegels ku nen die ook na de invoert van de euro gebruiken. De 2 gels blijven voor onbepaal tijd geldig, zo laat TPG wete Voor een juiste frankering mc zonodig alleen het tariefversc worden bijgeplakt. Het explosievenonderzoek van Defensie kwam op gang nadat vorig jaar zomer in Zandvoort zware muni tie uit de Tweede Wereldoorlog werd gevonden. Zand voort is de meest intensief gebruikte springplaats van Nederland. Dergelijke springputten liggen ook in Bloe- mendaal, Katwijk, Cadzand en Vrouwenpolder. Het ministerie van defensie vermoedt dat fouten zijn gemaakt bij de georganiseerde ruimingen in de perio de 1945-1947. Volgens Defensie, dat zich baseert op oud archiefmateriaal, verliep de vernietiging van grote hoeveelheden oorlogsmunitie in die periode onder grote druk van de bevolking, 'terwijl landmacht en ma rine kampten met aanzienlijke tekorten aan (deskun dig) personeel en geschikt materieel'. te om met zijn handlanger te communiceren, gaf de bestuur der vol gas, waardoor de man uit de auto tuimelde. Die open de meteen het vuur, waardoor de auto enkele malen werd ge raakt. De inzittenden bleven ongedeerd", aldus de politie woordvoerder. Het tweetal reed daarop naar een woning in Vreeland, waar ze de bewoners van een huis wekten door op het raam te bonken. Daar belden ze de po litie, die hen naar het bureau bracht. „Donderdagmiddag hebben we de twee slachtoffers gehoord. Ze zijn enorm ge schrokken. Er is een composi tietekening van de overvaller gemaakt, die niet was gemas kerd", aldus de zegsman. Het gewelddadige incident gebeurde in Amsterdam, nadat Van Zweden rond middernacht uit Eindhoven was vertrokken na de rechtstreekse uitzending van het programma Barend Van Dorp. Woordvoerder R. Dors van het Residentie Orkest zei dat Van Zweden deze week niet meer zal optreden. „Hij heeft rust nodig. Of de geplande op tredens volgende week door gaan, kan ik nog niet zeggen." Ja, ik wil een abonnemer op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorlettars: m, Adres: Postcode: Plaats: T elefoonnummer (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,9 Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblac DE WERELD OM JE HEEN Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1