Winkels mogen elke zondag open Volkenkunde als interculturele ontmoetingsplaats GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Gevederde dinosaurus 17 8 12 13 Corus ontwikkelt revolutionaire mijnenopruimer 2 WEKEN n overleden %al van steiger tndweer komt -)0 man tekort 1 en nieuwe test otwijkerbroek ;»i ningin naar x-gebied Varkensboeren voeren morgen actie op de weg AANGEPASTE SLUITTIJDEN FAMILIEBERICHTEN I.V.M. KONINGINNEDAG Jaap van Riesen nieuwe directeur De Keukenhof Postduiven niet naar Frankrijk UDERDAG 26 APRIL 2001 - Miners van dse Kooilaan len glijbaan ;r terug OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Kameleon in Leiderdorp plat voor nieuwe Kastanjeschool Kunstige vlinders sprookjesachtig verlicht in Leids Naturalis te zien Winkel: Kaa's kleding en koffie in het Weekeinde en tot tien uur NR. 42602 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Programma's van festiviteiten rond koninginnedag in Leiden en regio ■mpex-Remko Enegieweg 59 - Zoeterwoude tel. 071 - 581 44 44 I Voor professioneel gereedschap, veiligheidsprodukten, hogedruk- reinigers, en nog veel meer Geopend: ma.-vrij.: 08.00-17.30 uur zaterdag: 09.00-12.00 uur HET WOORD IS AAN Kamagurka Hoe onzekerder de mens is, hoe banger hij is voor flau wekul. vooruitblik ZATER ZON MAAN IrtSTmax' 5714° 5713° 5712° SSÏ5 70% 50% 50% üssa»; 3o% 20% 20% LONDEN PIETER VAN HOVE Een revolutionair apparaat dat op een snelle, veilige en effec tieve manier anti-persoonsmij- nen onschadelijk kan maken. Zo betitelt Corus de mijnop- ruimmachine die het staalbe drijf gisteren vol trots in het Verenigd Koninkrijk presen teerde. Volgens het concern werkt de mobiele mijnverwijde- raar even snel als twintig hand matig werkende opruimteams. Bovendien zijn de kosten vol gens het bedrijf slechts een tiende van de gebruikelijke operaties. De zogeheten 'Minelifta' be staat uit een soort schaaf die de bovenste twintig centimeter van de grond 'schraapt'. Even tuele explosieven verdwijnen in een 'bak' van pantserplaat. Een soort ronddraaiende dorsvlegel zorgt er voor dat de mijn ont ploft. De constructie is zo sterk dat de chauffeur van de 'Mine lifta' niets merkt. Per dag kan de machine, ver gelijkbaar met een grote bulldo zer, een gebied ter grootte van drie voetbalvelden omwoelen. De machine met een gewicht van tien ton is bestand tegen struikgewas, olifantengras en kleine boompjes. De kosten van het apparaat bedragen circa 700.000 gulden. Corus verwacht jaarlijks onge veer tien exemplaren af te kun nen zetten. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twe» weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DB WERELD OM ie NEIN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 363 VUK - Een 43-jarige schil- ie gistermorgen tijdens zaamheden aan een flatge- fin Katwijk van een negen rhoge steiger viel, is van- ;en in het LUMC aan zijn Dndingen overleden. De 55 :henaar verplaatste verf- n van de ene naar de an- g. verdieping van de flat aan lorneslaan. Daarbij ver lij zijn evenwicht. J®'flNCHEM - De brandweer- I 6 len in Nederland komen A n circa 1.200 mensen te- M im de brandveiligheid van bare gebouwen versneld la9 inen controleren en ver- 4 A en. Dat zegt voorzitter van ndelijke netwerk brand- ntie J. Scherjon. Het tekort gens Scherjon niet in te „Maximaal kunnen we ar tweehonderd mensen i den en het duurt een jaar lat iemand inzetbaar is." INDAAG 22 PAGINA'S inland nland UI «17 en Kunst, omie of en Samenleving14 rek van de Dag2 fisieprogramma s -3,5 7 19 9 .13,15,16,17,18 10 20,21 11 .10,14 Boze varkensboeren hebben aangekondigd morgen het ver keer in het hele land te zullen ontregelen. Ze protesteren hier mee tegen de naar hun oordeel onvoldoende compensatierege ling voor de door mond- en klauwzeer getroffen boeren. De voor vandaag aangekon digde acties in Twente gaan niet door. De varkenshouders die zijn aangesloten bij de Ne derlandse Vakbond Varkens houders (NW) willen morgen ochtend vanaf zes uur verkeers- blokkades opwerpen op diverse plaatsen in het land. Volgens actieleider Jan Brok is de actiebereidheid groot. Var kenshouders uit heel Neder land kwamen gisteravond bij een in Arnhem. Daar werd ge sproken over mogelijkheden bij landbouwminister Brinkhorst extra druk op de ketel te zetten. De door de mond- en klauw zeercrisis getroffen varkensboe ren vinden dat de bewindsman met betere regelingen moet ko men. Ze willen een reële ver goeding om een einde te maken aan de overbevolking in de var kensstallen. „De minister heeft tot nu toe nog niks gedaan. Zelfs de vorige week aangekondigde opkoop regeling is nog niet van kracht, laat staan dat er aanpassingen zijn doorgevoerd. Het lijkt ge woon nergens op", vindt Brok. Volgens hem krijgen de lan delijke acties hetzelfde karakter als de acties van vorige week vrijdag in Twente. Op initiatief van de regio Twente van de NW werden toen de rijkswegen Al en A35 en enkele belangrijke verkeersknooppunten ruim een uur lang in de ochtendspits ge blokkeerd met trekkers en vee wagens. dei HAAG - Het mkz-onder- in Kootwijkerbroek hoeft opnieuw te worden ge- Dit heeft de president rechtbank in Den Haag aag besloten. De Neder- majse Vakbond Varkenshou- (NW) had gisteren tijdens kort geding tegen het mi- ie van landbouw gevraagd gl en contra-expertise van inderzoek naar mkz in ivijkerbroek. ■21 HAAG-Koningin Beatrix vanmiddag een bezoek acht aan het door mond ei auwzeer getroffen gebied «derland. Landbouwmi- Brinkhorst vergezelde In het crisiscentrum in St n het gemeentehuis van mtmoette zij getroffen ;n uit Gelderland en Fries- ia 3 Voorgestelde wijziging brengt weinig veranderingen voor Leiden Winkeliers moeten de mogelijkheid krijgen hun zaak het hele jaar door op zondag open te stellen. Zij moeten dan wel een andere vaste dag in de week aanmerken als 'rustdag'. Een Kamermeerderheid van PvdA en WD gaat dit voorstellen in een nieuwe initiatiefwet, die een aan zienlijke verruiming betekent van de huidige regeling. Dat bleek vandaag tijdens overleg in de Tweede Kamer. Volgens beide fracties houdt de Winkeltijdenwet, met een in principe verplichte rustdag op zondag, onvoldoende rekening met het feit dat steeds meer on dernemers allochtoon en niet- christelijk zijn. Islamieten bij voorbeeld, zien niet de zondag maar de vrijdag als rustdag. Zij hebben daardoor minder baat bij de Winkeltijdenwet dan au tochtone middenstanders. In Leiden zal de voorgestelde wijziging niet veel veranderin gen teweegbrengen, zegt W. van der Poel van de gemeente lijke afdeling economische za ken. Winkels binnen de singels en in het stationsgebied heb ben al de zogenoemde toeris- tenstatus, wat inhoudt dat ze elke zondag en op feestdagen open mogen zijn. De winkeliers hebben echter onderling afge sproken het aantal koopzonda gen per jaar op twaalf te stellen. Winkels buiten de singels moeten ontheffing aanvragen om op een zondag open te kun nen zijn. Formeel kan de ge meenteraad een winkel per jaar maximaal twaalf ontheffingen verlenen. „Maar in de praktijk merken we dat die behoefte er gewoon niet is bij de winke liers", aldus Van der Poel. In de Hoofdstraat in Noord- wijk aan Zee zijn de winkels nu het hele jaar door op zondag open. Verder krijgen winkels in toeristische artikelen tijdens het zomerseizoen toestemming van de gemeente om de deuren te openen op de zondagen. In Noordwijk-Binnen moeten de winkels 's zondags dicht blij ven. Bij Noordwijk was het jongste voorstel vamnorgen nog niet bekend. Een woord voerder wilde er om die reden nog niet op reageren. Katwijk houdt volgens een woordvoerder onverkort vast aan nul koopzondagen per jaar en heeft dat ook in de algemene plaatselijke verordening (apv) opgenomen. De confessionele partijen CDA, RPF, SGP/GPV en Lijst 8, die in de gemeenteraad in de meerderheid zijn, zien de zondag als rustdag en willen die als zodanig heiligen. Zij zijn daarom ook tegen zondagsar- beid. Wethouder Uljee van Rijn- woude vindt twaalf koopzonda gen per jaar het uiterste. „Lie ver heb ik er helemaal geen", aldus Uljee (CDA). „Ook het Rijnwoudse college is terug houdend. „Maar ik vermoed dat het toch gaat gebeuren." linginnedag, maandag 30 april, zal deze krant in de tend verschijnen. nilieberichten voor deze uitgave kunnen alleen per fax of lail tot zondag 29 april 17.00 uur aangeboden worden, (nummers: 023 5317337 of 023 5320216 lail adres: orderafdeling@damiate.hdc.nl fonische informatie over deze advertenties alleen op 3D ril tussen 17.00 en 17.30 uur 023-5150370 'Werwat' hoort toe hoe Volkenkunde-directeur Engelsman aan premier Kok uitlegt wat haar functie was op de Molukken. Als de beeltenis van de vrouw die te hulp schoot bij oorlogs dreiging en waarvoor de dorpelingen offers in het laatje van haar buik deponeerden. Oud-minister Hedy d'Ancona en VVD-fractievoorzitter Dijkstal luisteren op de achtergrond mee. Foto: Hielco Kuipers Premier Kok heeft vanochtend het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Leidse Steen straat officieel heropend. In de tijd dat hij minister van financi en was, toen alles, zoals hij zelf zegt, heel zuinig moest, is het geld vrijgemaakt voor de ver bouwing van het museum. Vanaf morgen is het oudste vol kenkundig museum ter wereld, na vier jaar verbouwen, weer open voor het publiek. De minister-president com plimenteerde in zijn toespraak het Leidse museum met de ver nieuwing van zijn oude schat ten. Hij wenste het museum succes met de niet eenvoudige, maar zeer uitdagende taak een modern museum te zijn en te blijven voor een multicultureel publiek. Volgens Kok zijn leden van culturele minderheden een belangrijke nieuwe publieks groep. „Hen beter bereiken is in onze multiculturele samenle ving, waar mensen met niet- westerse achtergronden onze buren zijn geworden, een taak waarvoor alle musea in Neder land zich geplaatst weten. Maar voor volkenkundige musea be tekent dit een extra uitdaging en legitimatie. Een uitdaging die deze musea met verve aan gaan door aan allochtone en autochtone Nederlanders meer inzicht te bieden in wederzijdse culturele achtergronden en hun vaak gemeenschappelijke ge schiedenis, waarmee tevens wordt bijgedragen aan beter onderling begrip." Kok zei ervan overtuigd te zijn dat het Rijksmuseum voor Volkenkunde zich terdege be wust is van de nieuwe eisen die het intercultureel beleid stelt aan instellingen als deze. Vol gens de premier kun je in het Leidse volkenkunde museum zien hoe culturen zich altijd hebben ontwikkeld onder in vloed van andere culturen. „En dat is misschien wel de belang rijkste boodschap die je als be zoeker van dit museum mee neemt: het waardevolle van ontmoetingen tussen uiteenlo pende culturen en identiteiten. Het museum als steeds verder aan betekenis winnende inter culturele ontmoetingsplaats in onze samenleving." Kok wees ook op de unieke positie van Leiden met de prachtige musea en de oudste universiteit. LISSE Jaap van Riesen is per 1 mei de nieuwe algemeen directeur van De Keukenhof. De 53-jarige in woner van Venray is nu nog in terim-directeur van de Cam- mingha Groe uit Lelystad, waar hij zich bezighoudt met het ontwikkelen van recreatiepar ken. Hij is verder elf jaar direc teur van Recreatiepark De. Ber gen in Wanroij geweest. Van Riesen is de opvolger van interim-directeur Aiie Breure, die op zijn beurt Johan Troel stra verving. Hij heeft zichzelf opdracht gegeven om 'De Keu kenhof nog verder op de we reldkaart te zetten.' Ook wil hij de organisatie verder professio naliseren. prijzen valt? Kijk maandag naar de StaatsloterijShow op RTL4 om 20.30 uur. er kans, meer geld, in de Koninginnedagloterij. - LEIDEN GPD/CEES VAN HOORE Het Franse ministerie van land bouw heeft de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie (NPO) laten weten dat de grens tot en met augustus gesloten blijft voor vluchten vanuit Frankrijk. De reden is de voort woekerende mond- en klauw- zeerepidemie. De Nederlandse postduiven vliegen gewoonlijk vanuit onder meer Bordeaux en Dax. De maatregel is een klap voor de ongeveer 36.000 Neder landse postduivenhouders. „Hier zijn we niet blij mee", zegt ook NPO-beleidsmedewer- ker C. van Schaijk. „We bekij ken of dit juridisch kan. Het is een beetje vreemd, omdat er wel vluchten vanuit Engeland in Frankrijk zijn geweest. Dit is verschrikkelijk voor de duiven- liefhebbers. De meeste duiven vliegen vanuit Frankrijk recht streeks terug naar Nederland en rusten onderweg niet. Je kunt je ook afvragen hoe het dan met andere vogels zit. Die gaan toch alle grenzen over?" In China is vorig jaar het fossiel van een gevederde dinosaurus met de omvang van een eend opgegraven. De vondst vormt volgens wetenschappers nieuw bewijs dat veren in eerste in stantie waren bedoeld om warmbloedige dinosauriërs te beschermen tegen de kou en zal de discussie over de oor sprong van vogels aanwakke ren. Het fossiel, dat sinds giste ren is te zien in het Natuurhis torisch Museum in New York en wordt beschreven in het nieuwste nummer van het tijd schrift Nature, is tussen de 126 miljoen en 147 miljoen jaar oud. Volgens Mark Norell, hoofd van de afdeling paleon tologie van het museum, betreft het waarschijnlijk een dro- maeosaurus, een klein, snel fa milielid van de valse roofvogels die in Jurrassic Park voorko men. Het fossiel werd gevonden in het noordoosten van China. Het dier was bedekt met primi tieve veren. Volgens Richard Prum, vogel curator van het Natuurhistori sche Museum van de Universi teit van Arkansas, vormt de vondst het ontbrekende stukje bewijs van de theorie dat vogels zijn ontstaan uit dinosauriërs. Het fossiel van de dinosauriër. Foto: EPA/Stan Honda

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1