'Muziek van de maffia' geboekstaafd Cultuur Kunst fisjournaal geeft persoonlijke kijk op maatschappij kunst-ahoy n Zomers stem zit voortdurend klokgelui ta! scoort laanderen Steen r Weimar 'ilibrandt ordrecht 'Twilight' is een mooie trip Sting in Cairo Duitse musici in Amsterdamse synagoge bij dodenherdenking DE GROOTSTE KUNSTBEURS VAN NEDERLAND IDERDAG 26 APRIL 2001 19 ling in iagoge i N - De Stichting Vrienden e Leidse Synagoge houdt ndag 6 mei een lezing in igoge aan het Levendaal betekenis van Joodse in het bijzonder die van ids Historisch Museum sterdam. Rivka Weiss- irecteur van dat muse- ;eekt belangstellenden [15.30 uur toe. UK - De Nederlandse film is in Vlaanderen op de plaats binnengekomen in iscoop-toptien. Daarmee omantische komedie in deren de best geopende idse film ooit. 'Costa!' mee producties als leitje', 'All Stars' en 'De blonde dood' achter IK - Dirigent Jac van wordt algemeen muzikaal f eur van het Deutsches laltheater en chef-diri- an de Staatskapelle Wei- ie bij het theater hoort, een (1956) is sinds 1997 irigent van het symfo- ist van Neurenberg en 999 muzikaal leider van les Berliner Kammeror- Eer, bloed, trouw en zwijgplicht in teksten over de onderwereld IRG - Charles Pettigrew, van het duo Charles is op 37-jarige leeftijd linker overleden. Petti- t vf coorde samen met part die Chacon in 1992 we id een hit met het num- fould I lie'to you'. RECHT - Het Dordrechts nw m zal in het voorjaar van en tentoonstelling hou- n werken van Rembrandt leerlingen. Alle kunst- zullen afkomstig zijn elt Hermitage in St. Peters- 'ele exemplaren daarvan Zig nooit eerder in Neder- vis itoond. Ze laa; In Italië zijn ze slechts ver krijgbaar op muziekcasset- tes en worden ze onder de toonbank verkocht. Ze worden alleen gezongen op besloten bijeenkom sten: de 'canti di malavita', de liederen van de onder wereld. Tientallen jaren werden ze mondeling overgeleverd, en nog steeds zijn ze officieel ver boden in Italië. Twee Duit se journalisten zorgden er voor dat de 'muziek van de maffia' in hun land werd uitgebracht, en ook in Ne derland is 'II canto di ma lavita' nu verkrijgbaar. AMSTERDAM KEES GROENENBOOM Eer, bloed, trouw en zwijg plicht. Het wemelt ervan in de teksten van zangers als Franco Caruso, El Domingo, Salvatore Macheda en F. Cimbalo. De na men zijn pseudoniemen, de zangers blijven buiten de schijnwerpers. Slechts één ver tolker van de maffialiederen vergaarde in de jaren zestig roem: 'Ciccio' Scarpelli, alias Fred Scotti. Een man met een megafoonstem, die geweldda dig aan zijn eind kwam. In 1971 werd hij op straat doodgescho ten omdat hij het zou hebben aangelegd met de vrouw van een maffiabaas. 'Bloed vraagt om bloed', 'De verraders', 'Levenslang', 'Lied van de gevangene' zijn een paar van de titels op 'II canto di ma lavita'. Met het geweld in de teksten valt het overigens wel mee, zeker vergeleken bij de vuilspuiterij van de gemiddelde Amerikaanse gangsta-rapper. Het zijn lange ballades op een voudige mediterrane volksmu ziek. Een ritmegitaar, een ac cordeon, een tamboerijn, een mandoline: veel meer wordt er aan instrumenten niet gebruikt, en ook het aantal akkoorden is niet moeilijk te turven. Het is muziek die, met Nederlandse teksten, in het ongunstigste ge val van het duo Piet Mieke zou kunnen zijn en in het beste geval van André r Hazes. Maar het is waarschijnlijk de authen In Italië worden de muziekcassettes met liederen van de onderwereld alleen onder de toonbank verkocht.Foto: GPD/Francesco Sbano ticiteit, de rauwe, gepassioneer de voordracht, die in Duitsland de interesse heeft gewekt van de platenkopers.; Dat was in elk geval wat jour nalist Maximilian Dax aantrok in deze liederen, toen hij ze voor het eerst hoorde op een cassette die zijn vriend Frances co Sbano van zijn broer uit Ita lië had ontvangen. „Hpe meer ik ervan te weten kwam, des te meer raakte ik erdoor gefasci neerd", vertelt hij tijdens een bezoek aan Nederland, samen met fotograaf Francesco Sbano en de Italiaanse musicus Dimi- trio 'Mimmo' Siclari. „Deze" liedjes hebben dat wat veel kunstuitingen in deze tijd mis sen: passie, gevoel. De mensen die deze liederen vertolken ge loven in wat ze zingen. Het is heel poëtisch, ëën ruwe, mini malistische poëzie. Als je dit genre vergelijkt met de volks muziek die in dezelfde periode werd gemaakt, hoor je dat dat veel slapper, veel lieflijker klinkt." De liedcultuur van de maffia ontstond in de 19de eeuw in de gevangenissen waar de gedeti neerden hun gevangenisblues, de 'canti di carcerati' zongen. Het waren alleen de 'mannen van eer', degenen die de maffia eed hadden afgelegd, niet de 'gewone' moordenaars die ze mochten zingen. „In die tijd za ten de gevangenissen vol met leden van de maffia en met de anarchisten", vertelt Siclari. „Ze hadden een gezamenlijke vij and, namelijk de overheid. De anarchisten bezongen de anar chie, en de mannen van eer wa ren daar zo van onder de in druk dat ze die gewoonte over namen. Net als de anarchisten gebruikten ze de muziek om el kaar boodschappen over te brengen." Naast de anarchisten en de maffiosi was er nog een derde groep met een eigen muziek cultuur: de 'brigantes', de onge organiseerde misdadigers. „Hun liederen waren een soort talking blues", zegt Dax, „Lap pen tekst die werden voorge dragen bij een paar simpele ak koorden, die soms twintig mi nuten lang werden herhaald. Maar die worden niet gerekend tot de 'canti di malevita'. Om die reden, en omdat ze eenvou digweg veel te lang zijn, hebben we die niet opgenomen op de cd." Siclari staat in het cd-boekje vermeld als schrijver van de meeste liederen, maar volgens Dax en Sbano zijn er ook 'tradi tionals' bij die hij heeft bewerkt en opgenomen. De liederen op de cd zijn voor Siclari 'een do cument van een geschiedenis die nog steeds doorgaat, maar die nu is afgebogen in een an dere richting'. „Er is niets ro mantisch, niets poëtisch meer aan de maffia van vandaag. Maar die liederen hebben hun kracht niet verloren." De func tie die ze vroeger hadden, on der meer het doorgeven van de erecodes, is er nu veel minder, maar volgens Siclari is de lied traditie nog steeds meer dan folklore. MUZIEK RECENSIE LIDY VAN DER SPEK La Primavera, m.m.v. Johannette nei sopraan. Gehoord: 25/4, de Waag, Leiden. ha u de beste is van het is moeilijk te zeggen Primavera', versterkt, ar rustig verrijkt met de Johannette Zomer mu- voortreffelijk en uiterst al. Toch geeft het Zuid- -faanse (Braziliaanse) ament van Regina Alba- lar organische, lijfelijke van spelen aan dit hele een exotisch prikkelen- mel natuurlijke schwung. :lt naast theorbe de ba- kar, en kruidt het samen spel zo hier en daar met subtiel slagwerk. Dat Albanez - zonder zich interessant op te stellen - zo tot haar recht komt, heeft zonder meer te maken met het voortreffelijk spel van haar col lega's. 'Passie en Melancholie' staat boven het Spaans-Italiaanse programma. Deze titel refereert vooral aan de droefenis en wee moed van de vocale werken. De vier barokinstrumenten (fluit, theorbe/gitaar, harp en viola da gamba combineren perfect met de diepwarme weelderige stem van Johannette Zomer. Steekt tijdens een 'oud' concert nog wel eens saaiheid de kop op, hij krijgt geen kans tijdens deze uitvoering. In Zomers stem zit voortdurend klokgelui, donker brons, helder kristallijn, met tinkel zilver. Haar rijk gedoseer de dynamiek op één woord, zelfs op één syllabe, gebruikt ze om hartstocht, leed of onbe reikbare liefde in al z'n facetten te bespelen (Lagrime mie). Zo mer kan ook akelig mooi me lancholisch glijden via dauwige tussentonen wanneer zij zingt over in de steek gelaten min naars. Of 'gespeeld' theatraal uithalen, spottend en fel in ver twijfelde uitroepen; Ay, que si, Ay que no... (O, dan niet, dan wel...). De fluitist Clémence Comte wisselt de misère af met trans parante vrolijkheid, die ze ook maar zó weer kan ombuigen tot tomeloos leed. Zo begint 'Can- zona terza' voor sopraanblok fluit en continuo van Bartolo- meo de Selma y Salaverde met lange intens droeve frasen die éven opbollen en dan weer in zakken. Plotseling schokken de lijnen, verhevigen in staccato sneltreinloopjes tot ze ver moeid weer intomen en weg glijden. Comte speelt fraai en zeer intens. In Diego Ortiz 'Recercada ter- cera' swingt het thema eerst in de gitaar, dan in de harp om vervolgens expressief in de vio la da gamba uit te barsten in helle felle kleuren. Bij Primavera breekt de lente los in al haar prille en bonte verschijningsvormen. THEATER RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling: 'Twilight' door Theatre Es pace. Idee, spel lichtontwerp: Judith Nab. Muziek: Jacob ter Veldhuis. Tech niek: Michiel Molenaar. Gezien: 25/4, LAKtheater, Leiden. De voetstappen die hard door het stikdonker van het theater knarsen, sorteren onmiddellijk het gewenste effect. Het hindert zoals wanneer je in je bed ligt, bijna wakker, en een ongewenst geluid hoort. Iets wil actie van je, maar jij wilt blijven slapen. In een piepklein huisje op het toneel gaat het deurtje open, een mannetje kijkt naar buiten, een papieren straaljager vliegt voorbij. Dan valt bfiteemsnel het huisje om, staat er opeens een bedje waarvan het laken een eigen leven gaat leiden. Tot zover is 'Twilight' een grappige voorstelling waar de tederheid van af druipt, maar als vervol gens het miniatuur-bed vervan gen wordt door een levensecht bed slaat de stemming om. Ju dith Nab toont het uur waarin schaduwen spoken worden. De dingen zwellen en slinken zoals in 'Alice in Wonderland' en ze vliegen door de kamer. Een vrouwenfiguur wordt vergroot en vervormd, langzaam een pan ingezogen, verliest haar hoofd en dan haar romp, totdat uiteindelijk haar armen als een vogel opstijgen. Nab verbeeldt met lenzen en spiegels en schermen en licht een droom met nachtmerrie achtige trekjes, die door de mu ziek van Jacob ter Veldhuis nog versterkt wordt. Zijn sfeergelui den en verknipte zinneq'es uit films (waarvan 'Waar ben je? Nergens' wellicht de meest be tekenende is) resoneren in je hoofd zoals in je dromen soms een zinsflard door kan blijven hameren. Het meest reëel is nog het erotische intermezzo, waarin Nab zich met behulp van een poppenhoofdje ver deelt in een mannelijke en vrouwelijke helft en kuisheid en lust laat versmelten. Maar wat Nab vooral laat voelen is de be klemming van dat uur waarin je je daagse zelf nog niet bent. 'Twilight' is een machtig mooie trip.. Ongrijpbaar en illusoir, vervreemdend en poëtisch, schimmig en realistisch tegelijk. CAIRO - De Britse zanger Sting zong gisteravond in de Egyptische hoofdstad Cairo aan de voet van de 4500 jaar oude Sphinx van Gizeh. Sting is samen met de Algerijnse zanger Cheb Mami op tournee in het Midden Oosten. Tien Krocent van de opbrengst van un concerten gaat naar Pales tijnse kinderen.Foto: AP/Enric Marti f wille van een gezegend eiland' van 19de eeuwse Leidenaar Daniël van Alphen 4den |rie ïl, met name oudere, i zal er direct een belle- i rinkelen bij het horen naam Hieronymus van Dat deze bekende 18de kinderdichter een zoon 11774-1840) had, die hier verschillende zeer ie functies bekleedde is _n echter onbekend. É-f en van zijn nazaten bij ij Van Gruting aanklop- onder zijn arm een per reisjournaal van Daniël hen uit de periode 1808- irzelde de uitgever geen It. Deze uitgelezen kans volgens hem onderbe- Leidenaar' Daniël van bij het lezerspubliek te ceren liet hij niet aan in^iorbij gaan. Onder de m Omwille van een geze- va and' gaf hij het volledi- taal uit. ver René van Gruting e Nijmeegse geschiede- nt Derk Jansen bereid wijze van afstudeer- een teksteditie van het te verzorgen en tevens "%iding daarbij te schrij- Qtarin de betekenis van de van Alphen nader Omschreven. Als eind- J gekozen voor het jaar on1ot dat jaar viel van Al- mejeven namelijk het best „Ik heb Java met regret verlaten, maar nu het eens zoo is, dan hoe schielijker hoe beter", schrijft Daniël Frangois van Alphen op zaterdag 13 augustus 1808 in zijn reisjournaal. Hier is hij afgebeeld op een schilderij van Comelis Kruseman. Foto: Iconografisch Bureau Den Haag te reconstrueren en vonden de meest interessante gebeurtenis sen in zijn leven plaats. Als hij zeventien jaar oud is, kan Daniël van Alphen zich niet langer verenigen met zijn streng christelijke en overbe- zorgde vader. Hij scheept zich als marinekadet in naar Neder- lands-Indië. Daar beleeft hij naar eigen zeggen de mooiste tijd uit zijn leven. In zijn reis journaal schrijft hij: '...Java...het beste en belangrijkste gedeelte uit mijn leven'. Hij zal er echter, teleurgesteld vertrekken, van wege een conflict met de nieu we gouverneur generaal Daen- dels. Eenmaal in Leiden -onder weg heeft hij zijn vrouw verlo ren- neemt hij zijn intrek in zijn ouderlijk huis in de Breestraat. Hij zal een bekende publieke fi guur worden. Zo wordt hij on der andere Leidens vertegen woordiger in de Provinciale Sta ten van Holland, president van de stedelijke militieraad ten tij de van Napoleon, Tweede Ka merlid en bestuurslid van het Hoogheemraadschap van Rijn land. Het journaal dat hij in de pe riode 1808-1809 schreef, biedt niet alleen een vrij zeldzame en soms zeer persoonlijke blik in het dagelijkse leven tijdens een bootovertocht van voormalig Nederlands-Indië, via Amerika, naar Nederland. Hier en daar wordt ook duidelijk hoe een ko loniaal man als van Alphen dacht over het bezit en beheer van overzeese gebieden en het leven daarin. Zo noemt hij, die het in de Indische archipel zou brengen tot plaatsvervangend gezaghebber van Java's Oost hoek, het optreden van de VOC een 'zegen voor het eiland'. Hij wijst op het enorme economi sche belang van Java en is van mening dat 200 jaar Nederland se aanwezigheid er een even wichtig stelsel tussen handel en bestuur tot stand heeft ge bracht. In het inleidende gedeelte van 'Omwille van een gezegend eiland', dat geheel op zichzelf kan worden gelezen, put histo ricus Jansen tevens uit andere door van Alphen nagelaten ma nuscripten, zijn Londens dag boek uit 1813 en een door hem zelf geïllustreerd album amico- rum. Een van de opvallende za ken die hierin aan het licht komt is een mislukte, geheime en niet eerder door historici on derzochte operatie die van Al phen uitvoerde. Daarmee wilde hij zijn geliefde eiland Java uit handen van de Franse bezetting ten tijde van keizer Napoleon houden. 'Omwille van een gezegend eiland' is niet zozeer een we tenschappelijk cultuur- histo risch document, maar eerder een persoonlijke kijk op inter nationaal politieke gebeurtenis sen. In het reisjournaal van Da niël van Alphen komen echter ook heel persoonlijke passages voor, zoals het zeer aangrijpen de gedeelte over het sterven van Daniëls vrouw, Jeanne. Per soonlijk of niet, uitgever van Gruting en auteur Derk Jansen staan volledig achter publicatie van dit zogenaamde ego-docu ment. Jansen: „Het journaal is zeer onderhoudend en bevat geen schokkende bekentenis sen. En, zoals veel andere dag boekschrijvers wel hebben ge daan, heeft van Alphen zijn reisverslag nooit vernietigd." Van Gruting vindt uitgave ook om een andere reden vol strekt gerechtvaardigd. „Dit is weliswaar een persoonlijk do cument, maar het vormt juist daarom een zeldzame en waar devolle aanvulling op al be staande bronnen uit deze pe riode." De uitgever heeft de oor spronkelijke tekst voor de mo derne lezer aangepast, iets dat veel andere uitgevers volgens hem verafschuwen. Daarbij is hij zoveel mogelijk bij de origi nele tekst gebleven. Door de aanpassingen -het gaat om in terpunctie, spelling, woordvor ming en tekstopmaak- blijft de tekst volgens hem leesbaar en onderhoudend, waardoor le zers niet vroegtijdig bij bladzij de drie of vier afhaken. Derk Jansen. Omwille van een gezegend eiland, Het leven van jhr. D.F. van Alphen tot 1816. 256 blz., geïllustreerd; gebon den; ISBN 90-75879-12-1; Uit geverij Van Gruting 2001. AMSTERDAM ANP Duitse musici, die joodse liede ren uit het ghetto zingen in een Amsterdamse synagoge. De in grediënten voor een rel lijken aanwezig, maar dat is per se niet de bedoeling. „De grenzen moeten weg, en muziek is daar het meest probate middel voor", stelt L. Wijlage van het organiserende Jewish Music Management in Amsterdam. Het opmerkelijke concert on der de titel 'Mir sajnen do!' (Wij zijn er!) moet de brug naar een verdraagzamere toekomst zijn, stelt Wijlage. In de Uilenburger Synagoge aan de Nieuwe Uilen- burgerstraat zingen Duitse mu sici liederen afkomstig uit het Joodse ghetto van Wilna, nabij het hedendaagse Vilnius in Li touwen. Het ghetto was rond de eeuwwisseling een soort Je ruzalem van het Noorden, met zo'n 10.000 inwoners en een bloeiend cultureel leven. Daar aan kwam vanaf 1941 een ab rupt einde, eerst met de 'straf executie' van 2700 inwoners in een nabijgelegen bos, en in de maanden erna met de stelsel matige deportatie van de bewo ners. Dat de vertolking door Duitse musici tijdens dodenherdeking gevoelig kan liggen, realiseert Wijlage zich terdege. „Ik weet dat het delicaat is, ik weet dat het kwetsbaar is, ik weet dat ik mijn nek uitsteek, maar dit is een gebaar naar de toekomst toe. We worden één Europa, en die grenzen moeten daadwer kelijk worden overschreden." Vrijdag 27 april VAN 19.00 TOT 22 30 UUR Zaterdag 28 april VAN 10.00 TOT 22 30 UUR Zondag 29 april VAN 10.00 TOT 10 00 UUR i e n t.nl Galeriehouders, maar ook ruim 900 kunstenaars exposeren in de Ahoy-hallen te Rotterdam-Zuid.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19