Artsen geven kinderen veel te snel antibiotica III Makelaarsoorlog in de Bollenstreek Innecrèmes schappen iters maken se verklaring V ofdkantoor \anon naar VS lIA-registratie geboorte' nJ iger werken ie politie 15 16 Quick Boys zet trainer op straat Waarschuwing voor hoge inflatie in Nederland AANGEPASTE SLUITTIJDEN FAMILIEBERICHTEN I.V.M. KONINGINNEDAG Uienvoer voor schapen Bouwhistoricus Dröge wil 'Elisabeth' behouden Koninginnedag in Amsterdam: zie de 5 regels elders in deze krant Elk jaar 60.000 nieuwe patiënten met suikerziekte 2 WEK EN GRAT IS LEIDS DAGBL CH AD Steeds meer besmette kipproducten IENSDAG 25 APRIL 2001 M HAAG- Politie-agenten d eei in principe een langere ?non week. Ze mogen zelf lae- ids if ze de huidige 36 uur, 38 met uur per week gaan wer- :n bt Dat is vastgelegd in het gis- en 1 ond gesloten akkoord voor euwe politie-CAO. Verder esproken dat de komende jaar de lonen met twaalf I :nt stijgen. Een deel van de lv, tijging wordt gebruikt de invoering van een der- KL/& e maand. ia5 HAAG - Het Rijksinstituut Volksgezondheid en Mi- RIVM) onderzoekt of veel ibrandcrèmes kankerver- end zijn. De keten The Shop haalde vandaag uit :org de crèmes tijdelijk uit happen. Wetenschappelijk rzoek uit Zwitserland dat igelijke schadelijkheid zou inen, leidde er gisteren in marken al toe dat veel icten door winkeliers uit happen werden gehaald, a 3 Hewit H chau 29. 45, l 4. Sj 2£ IAAG-Een verklaring D[o' i u de Eerste Kamer krach- 33,'4 haalt naar Iran, blijkt vals. tuk is opgesteld op gesto- 229' iefpapier, meldt een voor- r van de Eerste Kamer (vsti 'aS- verklaring staat Seles in meerderheid van de se- en Iran veroordeelt we 'e schending van de men- (71 chten. NDAAG 24 PAGINA'S "it! n nland kInland Zabi a) 18 J Uriel 567,! RumA, uren Kunst jmie 47. a Jonfti 13,15,16,17,19 22,23 sieprogramma's11 10,14 -3,5,6 7 .18 8,9 en Samenleving14 :k van de Dag2 igen 20 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42601 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 ven herdenken, t de stichting lei Comité ,eidcn HEM - Akzo verplaatst het nationale hoofdkantoor Organon in de loop van >nd jaar vanuit het Bra ise Oss naar New Jersey in Reden is dat de VS de be- ijkste afzetmarkt zijn voor lucten van de farma-divisie jnsjj het chemiebedrijf. Ook Erikv z'et directie betere mo- Kujt iheden tot samenwerking de Amerikaanse farmaceu- e industrie. Het huidige non-hoofdkantoor blijft izoekscentrum 8ANE - Om daadkrachtig te ogm len optreden tegen de mis- zou de Australische poli- vas ier het DNA van de hele ildra Iking moeten beschikken ermi et handigste zou zijn dat aem daal meteen na de ge- obel te bij baby's af te nemen, nie I Peter Lindsay, een parle- ogm Islid van de Australische stel ingspartij. Ook zouden im- 1 te anten bij binnenkomst een I ster van hun DNA moeten [eggen voor deze nationale dejbank. ad In Onderzoek: Boosdoeners in kaart gebracht met misdaadanalyse Scholieren in Voorhout 7 vieren clusterfeest Dikke pret bij sober concert van Lionel Ritchie KATWUK WILLEM SPIERDUK Quick Boys heeft trainer Ruud de Groot met onmiddellijke in gang ontslagen. Volgens vice- voorzitter Jaap Kuyt van de Kat- wijkse hoofdklasser was er een onwerkbare situatie ontstaan. „Het klikte niet met de spelers groep", aldus Kuyt. „Er dreig den spelers weg te gaan." De Groot wordt vooral verweten zijn spelers te negatief te bena deren. De Groot was aan zijn eerste seizoen bij Quick Boys bezig. Hij had nog een contract voor een jaar. Enkele weken geleden voerde het bestuur van Quick Boys overleg met de hele spelers groep. Daarin kwam onder meer naar voren dat De Groot slecht zou communiceren met de spelers en zich te negatief uitliet. „Na een gesprek met de trainer leek alles in de kiem ge smoord, maar de kentering in de relatie is er niet gekomen", meent vice-voorzitter Jaap Kuyt, die vrijdag tot voorzitter van de club wordt gekozen. Zo BRUSSEL ANP De inflatie in Nederland loopt dit jaar op naar 4,3 procent, 2 procent meer dan vorig jaar. Nederland zit daarmee ver bo ven het EU-gemiddelde van 2,1 procent en het gemiddelde in het eurogebied van 2,2 pro cent. De Europese Commissie schrijft dat in haar vandaag ge presenteerde economische voorjaarsraming. Een van de oorzaken van de stijgende in flatie in Nederland is de snelle stijging van de lonen in de laatste jaren. Ook de verhoging van de in directe belastingen drijft de in flatie op. Volgend jaar ebt dat effect deels weer weg. De infla tie daalt dan naar 2,9 procent. De economie in de EU groeit volgens de commissie wat minder hard dan in het najaar nog werd verwacht. Ze heeft haar groeiraming voor dit jaar verlaagd van 3,1 naar 2.8 procent voor de hele EU. Voor de twaalf eurolanden verwacht zij dit jaar eveneens een groei van 2,8 procent. Vol gend jaar stijgt de groei voor zowel EU als euro weer naar 2.9 procent. De commissie gaat ervan uit dat de EU enig effect zal on dervinden van de ingezakte Amerikaanse economie, maar wijst erop dat de export naar de VS maar 3 procent van het bruto binnenlands product van de lidstaten vertegen woordigt. Zij verwacht boven dien dat de groei in de VS in de tweede helft van dit jaar en volgend jaar weer aantrekt. De commissie is optimis tisch over de werkgelegenheid. Die groeit dit en volgend jaar met 1,2 procent (1,3 procent in het eurogebied). Dat is wat minder dan dit jaar (respectie velijk 1,7 en 1,9 procent). Ook de werkloosheid blijft licht da len. Dit jaar komt ze in de EU uit op 7,7 procent en in het eurogebied op 8,5 procent. Nederland doet het in bijna alle opzichten beter dan het EU-gemiddelde. De commis sie voorziet een economische groei van 3,4 procent dit jaar en 3,1 procent volgend jaar. Het financieringsoverschot be draagt 0,8 procent dit en 1,4 procent volgend jaar. 2acnginnedag, maandag 30 april, zal deze krant in de £1 er,d verschijnen. dez (S ilieberichten voor deze uitgave kunnen alleen per fax of '{gij! lil tot zondag 29 april 17.00 uur aangeboden worden. 112 lummers: 023 5317337 of 023 5320216 :(TsiZ)ai' ac|res: orderafdeling@damiate.hdc.nl fonische informatie over deze advertenties alleen op oril tussen 17.00 en 17.30 uur 023-5150370 Onderzoek wijst uit dat behandeling ziekten op latere leeftijd problematisch kan worden Trainer Ruud de Groot. Foto: Dick Hogewoning noemde De Groot zijn elftal na de nederlaag tegen SHO, twee weken geleden, een 'lamlendig zooitje.' De Groot was aange slagen door het ontslag. „Als je als club uit de onderste regio nen weg wilt, moet je wel eens harde dingen zeggen. Ik ben streng, maar wel recht voor z'n raap. Ik heb geprobeerd om een cultuuromslag te laten plaats vinden, maar dat lukte niet." Pagina 23: De Groot: 'Ze leg gen de lat bij Quick Boys altijd te hoog' Veel artsen schrijven veel te snel antibiotica voor aan zieke kinderen. Daardoor ontstaat het gevaar voor resis tentie en kan de behandeling van ziekten op latere leef tijd problematisch worden. Daarnaast worden vaak ver keerde middelen voorgeschreven en is ook de dosering niet altijd de juiste. UTRECHT GPD Dat zegt kinderarts in opleiding Marlies van Houten die van daag in Utrecht promoveert. Ze deed jarenlang onderzoek in de Beatrix-kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis Gro ningen. Vooral bij infecties zo als een middenoorontsteking bij kinderen van enkele maan den tot twee jaar wordt er on nodig vaak een kuur voorge schreven. „In veel gevallen is gewoon uitzieken eventueel met adequate pijnstillers veel beter", zegt Van Houten. Op dit moment valt het pro bleem van resistentie mee in Nederland. Van Houten, op dit moment werkzaam als kinder arts in opleiding in het Antoni- us ziekenhuis in Nieuwegein en het Wilhelmina Kinderzieken huis (WKZ) in Utrecht, zegt dat hier echter snel verandering in kan komen. „Als kinderartsen op dezelfde voet doorgaan als nu ontstaat er de komende ja ren zeker een probleem." Uit wijken naar andere antibiotica is volgens haar niet mogelijk omdat er voorlopig geen nieu we soorten in ontwikkeling zijn. Opvallend aan het onderzoek van Van Houten is dat artsen vaak kiezen voor de duurste soorten antibiotica. In veel ge vallen betreft dat echter niet het juiste middel voor de infectie die men wil bestrijden. Daar- SCHERPENISSE - De schapen van herder Arie Joppe uit Scherpenisse doen zich tegoed aan de uien die zijn gestort. Normaal grazen de schapen langs de kilometers lange dijken, maar door het vervoersverbod in verband met de mkz-crisis kan de schaapherder zijn beesten nu niet op de Thoolse dijken brengen. Dan moet hij een openbare weg met een breedte van vier meter oversteken en dat mag niet van de Algemene Inspectie Dienst. Daarom worden de schapen nu bijgevoerd. Foto: Wim van Vossen LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het is volstrekt onnodig en zonde om het voormalige Eli- sabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht in Leiden, te slo pen. Dat vindt de Leidse bouwhistoricus J. Dröge, die eerder in opdracht van de ge meente onderzoek deed in het Aalmarktgebied. Het Elisabeth moet volgens hem bovendien 'in elk geval een gemeentelijk monument worden'. Het Cuy- persgenootschap onderzoekt op dit moment of het pand in aanmerking komt voor een status als rijksmonument. De weerstand tegen de plan nen van de eigenaar van het voormalige ziekenhuis - het Maarssens Bouwbedrijf groeit. De Utrechtse aannemer en projectontwikkelaar wil het complex afbreken omdat hij geen brood ziet in behoud en hergebruik. Sinds het bouwbe drijf bij de gemeente een sloopvergunning heeft aange vraagd, uitten meer en meer mensen hun twijfels over de noodzaak tot sloop. Het Maarssens Bouwbedrijf heeft het ziekenhuis van ABN Amro gekocht. De Vlaamse bouw meester Bob van Reeth werkt aan een ontwerp voor nieuw bouw. Dröge pleit juist voor behoud van het oude zieken huis en volgens hem is dat ook heel goed mogelijk. „Er zitten grote monumentale kwalitei ten in het gebouw", zegt Drö ge. „Het is al uniek dat je in Leiden zo'n enorm complex nog overeind hebt staan. Het is waardevol genoeg om er in ieder geval een gemeentelijk monument van te maken." Het pand is een ontwerp van architect Van der Laan, die ook tekende voor de V D- vestiging in Leiden en de Sin gelkerk. Ook die gebouwen hebben al een beschermde status, merkt Dröge op. Volgens een onderzoek dat het Maarssens Bouwbedrijf liet uitvoeren, is het gebouw aan de Hooigracht moeilijk te ver bouwen tot bijvoorbeeld een appartementencomplex. Het kent volgens de projectontwik kelaar een onhandige indeling, wat forse ingrepen noodzake lijk maakt. Bovendien moet er dan zoveel worden gesloopt, dat dat vrijwel net zo belas tend is voor het milieu als in het geval dat het pand hele maal wordt afgebroken. Dröge gelooft daar niet in. Pagina Leiden: 'Elisabeth' leent zich prima voor herge bruik HAARLEM-HILLEGOM CEES VAN HOORE Het is oorlog onder de make laars in de Bollenstreek. Make laarskantoor Els Seijsener in Hillegom heeft 'een spectacu laire omwenteling' teweeg ge bracht. Het kantoor vraagt bij transacties met huizen in de hogere prijsklasse soms maar een half zo hoge vergoeding als andere makelaars. De courtage voor de verkoop van een huis vervalt zelfs helemaal als de verkoper vervolgens een andere woning koopt en de hypotheek daarvoor afsluit bij Seijsener Fi nancieel Dienstencentrum. De actie is in de makelaarswereld ingeslagen als een bom. Seijsener-woordvoerder Ed win Pompert: „Natuurlijk wil len ook wij wat verdienen. Maar niet meer op de manier zoals andere makelaars werken. Met de meeste makelaars valt over de courtage niet te onderhan delen." In een paginagrote adverten tie heeft Seijsener het nieuws naar buiten gebracht. Tal van andere makelaars spreken er schande van. Pompert zit er niet mee: „Wij zijn de represen tant van wat al veel langer leeft binnen de makelaardij. Maar omdat wij er als eerste mee naar buiten komen, krijgen we van de collega's niet allemaal even positieve feedback." De Vereniging Eigen Huis vindt het een goede zaak dat Seijsener de concurrentie aan gaat. Woordvoerder Geerts: „Als de mensen maar goed kij ken wat ze krijgen in vergelij king met de NVM-makelaar. Wij vinden het loslaten van het NVM-courtagetarief prima. Ze ker als je de gestegen huizen prijzen in aanmerking neèmt. Een huis dat, laten we zeggen, zes jaar geleden vier ton waard was, brengt nu zes ton op. Als je dan als makelaar hetzelfde ta rief blijft hanteren, is dat wel erg snel verdiend." HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter Dat iemand geestig wil zijn merkt men vaker dan dat ie mand geestig is. naast is er nogal eens sprake van 'onjuiste reden', consta teert Van Houten in haar pro motieonderzoek. „Soms wordt er voorgeschreven op basis van een verdenking van infectie. Of men dient het uit voorzorg toe bij een operatie." De kinderarts zegt dat onze kerheid, gebrek aan kennis over antibiotica en ouders die erg bezorgd zijn over hun zieke kind de oorzaken zijn van het toegenomen gebruik van bij voorbeeld een penicillinekuur. Ze bepleit meer zuinigheid, bij scholing van artsen en meer aandacht voor de honderden soorten aan antibiotica tijdens de studie. vooruitblik VRIJ ZATER ZON 5712° 4714° 5713» S& 60% 60% 30% SSSdï®? 20% 30% 40% AMSTERDAM ANP Het aantal mensen met suiker ziekte in Nederland neemt elk jaar met 60.000 toe. Onderzoe kers van de Vrije Universiteit van Amsterdam concluderen dat op grond van een langdurig bevolkingsonderzoek in Hoorn. Bijna tien procent van de deelnemers aan het onderzoek tussen 50 en 75 jaar die aan het begin van de studie geen diabe tes hadden, kregen de ziekte binnen zes jaar. Dr. F. de Vegt schrijft dat in de vandaag ver schenen editie van het medi sche tijdschrift Journal of the American Medical Association. Het gaat om diabetes mellitus type 2, ofte wel ouderdomssui- ker, waarbij de patiënten chro nisch te veel glucose (suiker) in het bloed hebben. Dat leidt niet onmiddellijk tot symptomen, maar geeft op termijn wel scha de aan nieren en ogen. Mensen met diabetes hebben een ver hoogd risico op hart- en vaat ziekten. De ziekte wordt veroor zaakt door te weinig bewegen en veel en vet eten. Het Diabetes Fonds Neder land gaat ervan uit dat Neder land ongeveer 450.000 patiën ten met deze vorm van suiker ziekte telt. Uit ander onderzoek is gebleken dat naast elke gesig naleerde patiënt, er een ander is die niet weet dat hij aan de ziekte lijdt. DEN HAAG ANP Bijna de helft van kip en kip producten (44 procent) is be smet met salmonella en of Campylobacter. Dat meldt de Keuringsdienst van Waren die vorig jaar 1.454 monsters on derzocht van kipproducten van slagers, poeliers en supermark ten in heel Nederland. Dat betekent een toename van de besmetting ten opzichte van 1999, toen 36 procent van deze vleesproducten besmet was. De afgelopen jaren was er nog sprake van een daling van de besmetting. In 1996 was pre cies vijftig procent van de on derzochte kipproducten be smet. Een eerder plan van aan pak uit 1997 om besmetting te gen te gaan blijkt mislukt, con cludeert de keuringsdienst. Mensen kunnen door het eten van besmet vlees voedsel- infecties krijgen, die onder meer ernstige diarree, maag/d armklachten, koorts en braken tot gevolg kunnen hebben. Elk jaar worden naar schatting 100.000 infecties veroorzaakt door Campylobacter en 50.000 door salmonella. Pluimvee is hiermee een van de belangrijk ste bronnen voor voedselinfec- ties. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1