Kamer voelt niets voor Bollenstad GRATIS LEIDSCH DAGBLAD LUJcoplcufOdt.nl- P Viroloog Barteling: 'We laten ons terroriseren door een virus' Indië-monument voor vierde keer beschadigd BBC: Britse slachter heeft mogelijk mkz 2 WEKEN sen boten VS lar Taiwan ocestegen 1 leospellen VS rtrouwen in onomie laag Ook in regio evenementen afgelast 18 19 ÏÏJ Van Nistelrooy duurste speler van Engeland 15 17 Topambtenaar Enschede legt functie neer (SDAG 24 APRIL 2001 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42600 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 VRAGEN HET WOORD IS AAN Godfried Bomans Sommige naturen gebruiken onrecht als kauwgom en voelen zich ontredderd als zij er niet meer op kunnen bijten. vooruitblik don vrii zat SoTrti» 4°/14° 3713° 5°/14° SS25 60% 30% 50% SSES 30% 40% 30% LONDEN ANP Een Britse slachter heeft moge lijk mond- en klauwzeer opge lopen, meldde de Britse om roep BBC gisteravond. Als er sprake van besmetting is, gaat het om het tweede geval dat ooit in Groot-Brittannië bij een mens is geconstateerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft de man blaren aan handen en voeten en in de mond. Of het om mkz gaat, is pas over 48 uur bekend, als de tests zijn afgerond. De man heeft volgens de eerste be richten te maken gehad met de omvangrijke operatie om be smette en mogelijk besmette dieren in Cumbria af te maken. Wetenschappers zeggen dat het erg onwaarschijnlijk is dat mensen mond- en klauwzeer krijgen, maar dat het in geval van zeer nauw contact met ge- infecteerde dieren niet onmo gelijk is. „Mond- en klauwzeer is in principe een dierziekte, die alleen in zeer zeldzame geval len op mensen wordt overge bracht", zei prof. Tony Hart, vi rusexpert van de Universiteit van Liverpool. Krijgen mensen de ziekte, dan is de patiënt binnen enkele weken hersteld. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) I Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag iSHINGTON - De Amerikaan- [iresident Bush heeft beslo- voorlopig geen hypermo- ne Aegis-torpedojagers aan ,c. wan te verkopen. De aan- ig zette de relatie tussen de i China de afgelopen iden zwaar onder druk. ig beschouwt Taiwan als «afvallige provincie, en pro- ioe' irt het eiland in een interna- iaal isolement te houden, wan krijgt wei oudere Ame- anse schepen. 1,37 l° iden dikken ilocaust aan' IERAN - De joden overdrij- de holocaust om hun mis- en tegen de Palestijnen te itvaardigen. Dat zei de §ste geestelijk leider van zei iayatollah Ali Khamenei, yyj. daag op een conferentie ter lersteuning van de nu zeven inden oude Palestijnse intif- ïïaiina7 a d (2IVER - Nabestaanden van ten- ele slachtoffers van de etpartij op de Columbine G School in de VS hebben rechtszaak aangespannen n n de makers van geweldda- videospellen, omdat hun ducten de twee jeugdige da- izouden hebben vergiftigd, isen 5 miljard dollar van 25 rijven, waaronder Ninten- één Sega, Sony en Time Warner. Harris en Dylan Klebold iten in 1999 twaalf mede- o ei lingen en een leraar dood, op erwondden 23 anderen wist idat zij de hand aan zichzelf >t li gen. ige,MJK - De consument heeft ider vertrouwen in de eco- lie dan op het dieptepunt do de Aziëcrisis, eind 1998. 'de vierde achtereenvol le maand daalde het ver wen van de consument in ationale welvaart. Dat ,d it het CBS vandaag. Had- vorig jaar de optimisten de overhand, nu blijkt het al pessimisten even groot jn. Het tanende vertrouwen wijten aan de gevoelens het economische klimaat. INDAAG 27 PAGINA'S enland3,5 0 inland9 iur en Kunst19 omie8,10 of en Samenleving14 irek van de Dag2 13,15,16,17,18 onnjt21,22 we (isieprogramma's11 ft d' Is20 lH r14,20 e til iïeef Onderzoek redt levens, aan de collecte of op giro 300. NederlandseVI/ Hartstichting Alles over kunst De Zeeuwse Ruiters komen op Koninginnedag niet naar Kat wijk aan Zee om op de Konin ginneweg te ringrijden. Zolang er in ons land mond- en klauwzeer heerst, trekken zij niet door het land. Ook de kinderboerderij die in de Prin- cestraat in Katwijk zou wor den gehouden gaat wegens de angst voor mkz niet door. In plaats daarvan wordt een 'kin derparadijsingericht. Jacobswoude overweegt op Koninginnedag ontsmettings- matten te leggen bij feestten ten. Buurgemeente Alkemade voelt er daarentegen niets voor de draaiboeken voor maandag te laten aanpassen. Een woordvoerder van de ge meente noemde de ontsmet tingsmaatregelen die Ja cobswoude overweegt 'ge rommel in de marge'. In Al phen aan den Rijn gaat de jaarlijkse ballonvaart niet door. Het plaatselijke oranje comité gelaste het evenement af, omdat de kans op landing in verboden weilanden le vensgroot is. Jeugd buigt zich in raad Alkemade over speeltuinplan Dagblad Expositie over beroemde messen in de speelfilm t laa lew tn pi am Pater engt onvrede jen betaald kun rkeren in kaart ewe Leidsch Bijna unanieme ajwijzing van woningbouwplannen minister Pronk Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer voelt niéts voor grootschalige woningbouw in de Bollenstreek. Coalitiepartijen WD en D66 en oppositiepartijen CDA, GroenLinks en SGP spreken zich uit tegen de door mi nister Pronk voorgestelde Bollenstad tussen Haarlem en Leiden. Dat bleek gistermiddag bij de eerste behandeling van de Vijfde Nota voor de Ruimtelijke Ordening. DEN HAAG/DUIN- EN BOLLENSTREEK HENK GEIST „Ik heb grote moeite met het voorstel voor een Bollenstad", aldus WD'er Verbugt. „De Bol lenstreek heeft internationale uitstraling en is beeldbepalend voor ons land in het buiten land. Als je iets een nationaal landschap kunt noemen, dan is het wel de Bollenstreek." Zij vindt de aanwijzing van de Bol lenstreek door Pronk des te vreemder omdat de betrokken gemeenten en de provincie Zuid-Holland zich al eerder te gen omvangrijke woningbouw hadden uitgesproken. Juist de ze lagere overheden moeten van Pronk in het nieuwe ruim telijke beleid aangeven waar er in hun optiek nog kan worden gebouwd. Verbugt: „Dan moe ten wij de verstedelijking van de Bollenstreek niet op rijksniveau gaan bepalen." Voor CDA'er Leers is de eco nomische en toeristische bete kenis van de Bollenstreek even eens reden zich uit te spreken tegen de Bollenstad. De ruimte voor woningbouw moet vol gens hem vooral gevonden worden aan de buitenranden van de Randstad, bijvoorbeeld in Flevoland en Purmerend. WD, CDA en SGP zijn ook te gen woningbouw op het vlieg veld Valkenburg tussen Leiden en Katwijk. Verbugt: „Het vlieg veld heeft ervoor gezorgd dat de ruimte hier open is geble ven. Het is belangrijk die open ruimte te behouden als verbin ding tussen het Groene Hart van de Randstad en de duinen. Ik wil er bij de minister op aan dringen deze keuze nog eens te overwegen." Als alternatief ge bied voor woningbouw wijst zij op de strook tussen Leiden en Alphen aan de Rijn. De keuze van Pronk voor de Bollenstad en vliegveld Valken burg als grote woningbouwlo caties komt voort uit zijn opvat ting de Randstad te laten uit groeien tot de zogenoemde Deltametropool. In deze ring van steden rond het Groene Hart moeten tot 2030 zo'n 900.000 woningen worden ge bouwd. Een derde van de nieu we woningen moet komen in de bestaande steden, een derde tussen de steden in de ring en nog eens een derde aan de bui tenzijde van de ring. „De Bol lenstad is een. van de opties", relativeerde Pronk gisteren zijn voorstel. „Er is nog niet geko zen." Pagina 5: Kamer wil bouwver- bod groter deel Nederland Van Nistelrooy. Foto: ANP/Robert Vos Ruud van Nistelrooy speelt de komende vijf seizoenen bij Manchester United. Hij wordt de duurste speler op de Engelse velden. PSV en de Engelse landskampioen bereikten giste ren een akkoord over zijn trans fer. Manchester United maakte bekend dat mét de komst van de PSV-speler een bedrag van 19 miljoen pond gemoeid is, ongeveer 67 miljoen gulden. Dat betekent dat United nog iets meer voor Van Nistelrooy betaalt dan een jaar geleden. Afgelopen zaterdag is hij, in het grootste geheim, al medisch ge keurd. Zijn knie is in orde be vonden. Vorig jaar raakte de transfer in een impasse toen tij dens de keuring bleek dat de verzekering van Manchester United een kijkoperatie in zijn knie noodzakelijk vond. Van Nistelrooy weigerde die in greep, waarna hij terugkeerde naar Nederland en opnieuw aan dat gewricht geblesseerd raakte. Hij blijft de rest van het sei zoen spelen voor PSV. Het risi co is vanaf gisteren voor Man chester United. Dat heeft PSV in de onderhandelingen bedon gen. Pagina 21: Ferguson: Aanval lers altijd duur Nagerecht: Wiet telen kost heleboel energie Protesten tegen sloop Schansenflats laaien weer op ENSCHEDE CPD De vuurwerkramp heeft nu ook gevolgen voor de ambtelijke top in Enschede gekregen. De di recteur van de Bouw- en Mi lieudienst, F. van Aggelen (54), legt per 1 juli zijn functie neer. Het college van B en W zou Van Aggelen te verstaan hebben ge geven dat het hem niet de juiste persoon vindt om de noodzake lijke cultuuromslag bij de dienst te maken. Volgens de ondernemings raad heeft het gemeentebestuur aangestuurd op een breuk en kon directeur Van Aggelen niet anders dan de eer aan zichzelf houden. Door de dienst zijn in de ver gunningverlening aan S.E. Fire works en de controle daarop talrijke fouten gemaakt.Die hebben er volgens de commis- sie-Oosting mede voor gezorgd dat de ramp kon gebeuren. Eerder traden de wethouders D. Buursink en E. Koopmans af naar aanleiding van het rap- port-Oosting. Pagina 5: Positie Pronk niet in gevaar tijdens Oosting-debat Ook de Amsterdamse viroloog S. Barteling weet het zo langza merhand niet meer. „Of ik het verstandig vind Koninginnedag af te zeggen? Ik sta er niet abso luut afwijzend tegenover, maar wat is wijsheid in dit geval? Er zijn heel veel inspanningen ge pleegd voor deze dag. Je kunt de besmetting van mens op mens niet honderd procent uit sluiten, maar als de veehouders thuisblijven is het risico be hoorlijk ingedamd. Dan is de kans op besmetting veel kleiner dan één procent." Aan de andere kant begrijpt Barteling dat premier Kok een hele lastige beslissing heeft moeten nemen. Kok is geen deskundige, dus hij moet ver trouwen op het advies van we tenschappers. En juist die we tenschappers draven de laatste tijd nogal door, vindt Barteling. „Waar mensen bijeenkomen ontstaat een risico, en naarma te de groep groter wordt, neemt het risico toe. Maar de verhalen die daar over rondgaan zijn overdreven." Op zichzelf is er nog wel ver schil tussen bijvoorbeeld de marathon van Rotterdam, die eergisteren werd gelopen in een sterk verstedelijkt gebied, en een Koninginnedag die wordt gevierd in een regio met een agrarisch karakter. Maar dan nog. „Het was zoveel eenvoudiger geweest als we de dieren had den gevaccineerd", benadrukt Barteling. „'Gevaccineerde die ren kun je uiteindelijk gewoon opeten, want dat vlees is niet schadelijk voor mensen. Vroe ger aten de mensen in Amster dam én Rotterdam zelfs vlees van runderen met mond- en klauwzeer. Die zieke dieren werden gebruikt om het virus uit de bek te halen. Daar maak te men vaccin van. De koppen gooiden ze weg, maar de kar kassen waren gewoon bestemd voor consumptie. Alleen al in. Vanaf linksboven met de klok mee: Bij een molen in Hoogeveen (Dren the) hangt deze felicitatie alvast in de takels. In Meppel was het bruids bed voor Maxima en Willem-Alexander reeds gespreid. De laatste hand wordt gelegd aan de straat in Meppel waarover de koningin en haar gevolg hadden moeten lopen met Koninginnedag. Foto's: GPD/ANP/Frank van den Berg Rotterdam ging het om 360 beesten per week, dus dat was best veel." Tegenstanders van inenting vrezen dat gevaccineerde die ren ongemerkt het virus bij zich kunnen dragen. Op die manier zouden ze nieuwe uitbraken kunnen veroorzaken. Maar Bar teling is daar niet zo bang voor. „Het is gekte, en iedereen gaat er in mee. Er is nog nooit bewe zen dat een gevaccineerd dier verantwoordelijk was voor een nieuwe uitbraak. Het is een op geblazen risicoverhaal. Voor zo ver er een risico bestaat, is dat aanvaardbaar. En van het ex portbelang moeten we ons af vragen, hoe lang dat nog op weegt tegen de andere maat schappelijke en economische belangen. We laten ons terrori seren door een virus, terwijl dat niet nodig is. We hebben goede vaccins." Pagina 2: Commentaar Het monument voor Oud-In- diëgangers bij Molen de Put in Leiden is opnieuw -het doelwit geworden van een protesteren de actiegroep. Vanochtend bleek dat de twee figuren die de Oud-Indië- gangers verbeelden, met rode verf overgoten zijn. Op de sok kel is naast de woorden 'Een af scheid zonder thuiskomst' met een spuitbus de leus 'Velen gin gen niet' aangebracht. Ditmaal eiste de bij de politie onbeken de actiegroep 'Hulde Aan Wei geraars' de actie op. Het is voor de vierde keer in twee jaar tijd dat het monument is bescha- digd. In een anonieme verklaring meldt de actiegroep dat het monument is omgedoopt tot 'dienstweigermonument'. Ze geeft en passant een eigen ver klaring voor het ontbreken van de derde figuur die een Oud- ndiëganger moet verbeelden. „Zijn afwezigheid staat voort aan symbool voor hen die niet gingen, omdat ze weigerden deel te nemen aan de massale koloniale slachtpartij op meer dan honderdduizend Indone siërs. "Volgens de actiegroep Het monument is besmeurd met rode verf en met een spuitbuis is een leus aangebracht. Foto: Henk Bouwman werden velen van hen met ge weld verscheept of kregen lange gevangenisstraffen als ze wei gerden. Volgens de groep was in 1946 bijna de helft van de Nederlandse bevolking tegen de oorlog in Indonesië, maar ging de repressie tegen dienst weigeraars gewoon door. Pagina Leiden: 'Zo'n actie komt voort uit onwetendheid' O(^ukki0

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1