m NS-collectieven wijzen akkoord af w Bloemencorso opnieuw grensverleggend Volkenkunde als vlinder uit cocon van stof en stucwerk GRATIS LEIDSCH DAGBLAD daximale straf - in zaak-Yasmina koninginnedag in )renthe onzeker lazastrook toneel an felle strijd 11 13 -<y-4> 19 3 DRUKKERIJ DELTABACH Gijzeling in Turks hotel ten einde Falende brandpreventie noopt tot direct ingrijpen eerét zon later regen 'Edgar Davids betrapt op dopinggebruik' 2 WEKEN K/IAANDAG 23 APRIL 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Steen des lanstoots' als irotest tegen ilecht wegdek )e rechtbank in Utrecht heeft landaag een 14-jarige jongen e maximale straf opgelegd tegens het ontuchtig betasten n vermoorden van de 5-jarige asmina Habchi. De jongen nerd conform de eis van de of ficier van justitie veroordeeld !ot een jaar jeugddetentie en lansluitend plaatsing in een eugdinrichting. Op 3 oktober nerd het stoffelijk overschot an Yasmina gevonden op een uilstortplaats in Utrecht Ie sterren komen met de dag ngunstiger te staan voor'hét ezoek van de koninklijke fa- lilie aan Drenthe op Konin- innedag, volgende week laandag. Afgelopen zaterdag et landbouwminister Brink- orst in het Friese Ee weten at de kans groot is dat het renement wegens de mkz- risis wordt geschrapt. Voor at Brinkhorst definitief ad- ies uitbrengt aan premier ok wacht hij rapportages van e Veterinaire Dienst af. Die orden morgen verwacht. ewapende Palestijnen heb- en vanochtend twee uur rijd geleverd met Israëlische ildaten op de Gazastrook. De ildaten wilden volgens de Pa- stijnen de huizen in een Pa- stijns vluchtelingenkamp bij afah verwoesten. De Israë- êrs probeerden, volgens de üestijnen, met zeven tanks twee bulldozers het kamp j de grens met Egypte te be- ïiken. Van beide zijden zijn gewonden gemeld, uchtelingenkampen in het iden van de Gazastrook zijn ker het toneel van geweld ssen beide partijen. igina5 VANDAAG 30 PAGINA'S Jaren vijftig herleven op rock-'n-rollfeest Stompwijk Oude Vlaamse munten in Koudekerkse boerderij Kiprono maakt snelle status van Rotterdamse marathon waar FC Lisse I Volleyballers voert mooi Leython maken scenario zich op voor niet uit slotakkoord Opstandige machinisten en conducteurs beraden zich op stappen De personeelscollectieven kunnen zich niet vinden in het vanmorgen in alle vroegte bereikte akkoord tussen NS-directie en vakbonden. De opstandige machinisten en conducteurs beraden zich op stappen. RUSWUK ANP/GPD inenland itenland jltuuren Kunst, onomie iloof en Samenleving10 isprek van de Dag2 ïzondheid16 9,11,12,13 ort19 t/m 30 levisieprogramma's17 10,16 3 5 .15,18 -6,7 Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Fax (071)541 53 82 „Moet het NS-personeel nu blij zijn met het onderhandelings akkoord?", meldt een pamflet dat door 'teleurgesteld NS-per soneel' is verspreid. „Het is he lemaal niets. Vage afspraken, ISTANBUL ANP/AP Tsjetsjeense rebellen die gister avond een vestiging van Swis- sötel in het centrum van Istan bul bestormden en tientallen gasten en personeelsleden vast- namen, hebben zich vanoch tend aan de politie overgegeven en hun gijzelaars vrijgelaten, onder wie waarschijnlijk vier Nederlanders. Volgens de tv-zender NTV ge beurde dat nadat minister van binnenlandse zaken Sadettin Tan tan naar het hotel was ge gaan om met de gijzelnemers te spreken. Dertien overvallers, gewa pend met automatische gewe ren en jachtwapens, werden door de politie aangehouden. Van de minstens dertig gijze laars is volgens de politie nie mand gewond geraakt. Onder de gijzelaars bevonden zich ook vier Russen, voor wiens lot in eerste instantie werd gevreesd. In een eerder door NTV ge publiceerde verklaring zeiden de overvallers dat hun actie was gericht tegen de 'bloedige aan vallen' die Rusland uitvoert in de Kaukasus, waar Tsjetsjenië ligt. Zij waarschuwden de poli tie dat een interventie van haar kant een 'puinhoop' teweeg zou brengen, maar maanden tegelijk tot kalmte door te zeg gen dat zij 'niet de bedoeling hadden bloed te vergieten'. Ooggetuigen vertelden voor de tv-zender CNN-Turk dat er onder de hotelgasten paniek was uitgebroken toen de over vallers schietend de lobby wa ren binnengevallen. Zo'n hon derd gasten en personeelsleden wisten in de eerste verwarring te ontkomen. De gijzelnemers werden naar verluidt aangevoerd door Mo hammed Tokcan, een Turkse staatsburger van Tsjetsjeense komaf die in 1996 op de Zwarte Zee een Turkse veerboot met meer dan 200 opvarenden kaapte. Tokcan gaf zich over en werd gevangen gezet. De zen der ATV meldde dat Tokcan re cent vrij is gekomen dankzij een amnestiewet. AANGEPASTE SLUITTIJDEN FAMILIEBERICHTEN I.V.M. KONINGINNEDAG Koninginnedag, maandag 30 april, zal deze krant in de ochtend verschijnen. Familieberichten voor deze uitgave kunnen alleen per fax of e-mail tot zondag 29 april 17.00 uur aangeboden worden. Faxnummers: 023 5317337 of 023 5320216 E-mail adres: orderafdeling@damiate.hdc.nl Telefonsiche informatie over deze advertenties alleen op 29 april tussen 17.00 en 17.30 uur 023-5150370 Onderzoek redt levens. Geef aan de collecte of op giro 300. NederlandseVl/ Hartstichting vrienden van de hartstichting mooie beloftes, er staat niks", luidt de reactie van het Arn hems collectief. „Ik weet niet wat ze hiermee willen", roept het Amsterdamse Personeels Kollektief (AMK). In het akkoord is vastgelegd dat het gewraakte 'rondje om de kerk' wordt ingevoerd maar dat het zoveel mogelijk wordt aangepast aan de wensen van het personeel. Om dit mogelijk te maken, zou de onderne mingsraad van NS Reizigers de komende maanden een crucia le rol krijgen bij het maken van een alternatief dienstrooster. Het akkoord is na de oproep van minister Netelenbos (ver keer en waterstaat) om een 'weekje af te koelen' tijdens ge heim overleg tot stand geko men. Daarbij stonden de vak bonden en de ondernemings raad voor het eerst duidelijk op één lijn. Netelenbos vindt het akkoord 'een goede zaak voor alle partij en en de reizigers'. Ze zegt op korte termijn een voorzitter aan te wijzen voor de arbitragecom missie waarom is gevraagd. Die commissie moet de knoop doorhakken als de NS-directie een oplossing van de onderne mingsraad afwijst. Het nieuws over een mogelijk akkoord lekte gisteravond uit. Na afloop legden alle partijen gezamenlijk verklaringen af. Ondanks een grote mate van te vredenheid was er geen sprake van een feeststemming. FNV Bondgenoten bestuurder A. van den Berg verklaarde dit uit het feit dat 'alle partijen hebben verloren en niemand echt heeft gewonnen'. Het akkoord kan volgens de collectieven zo in de map niet- Een verstilde schoonheid op de praalwagen 'Japanse revue'. 'Toll', 'Lovely^, 'Schitterend'. Het bloemencorso van Noord- wijk naar Haarlem was ook za terdag weer grensverleggend. Verslaggever Jan Preenen 'danste', zij het noodgedwon gen zittend, als figurant mee 'om de wereld'. Als boer op de praalwagen 'Klompendans' van de Koninklijke Algemene Vereniging Bloembollencul tuur van de afdebng Voorhout, Noordwijk en Wassenaar. Sa men met zeven boerinnen. BOLLENSTREEK JAN PREENEN Twee t-shirts, een boezeroen, een zwart jasje, een wijde broek, een roodwitte boerens- jaal, een geruite pet, klompen met gewone en geitenwollen sokken en stro. Laat de kou maar komen. Die komt dus. Ve nijnig op open stukken en niets en niemand ontziend. Bijvoor beeld tussen Noordwijk en Voorhout, wanneer de zon al leen nog maar knipoogt. Als die ons later wat langer gezelschap houdt en er in Sassenheim en Lisse met zestien graden zelfs een hittegolf aanbreekt, valt het wel mee. Maar daarna zet de winter toch weer in. Het meedoen aan bijvoor beeld de 3-oktoberoptocht in Leiden is zwaar. Optreden als figurant in het bloemencorso is afzien. Gelukkig ben ik niet de enige die dat zo ervaart. Ellen van Dam (21) uit Sassenheim heeft het echter nog véél kou der en vooral natter meege maakt. „De afgelopen drie jaar hadden we regen en hagel. Toen kreeg ik het echt koud en had ik het na een aantal uren wel gehad. Ik leefde van pauze naar pauze. Zodra ik aankwam, belde ik naar huis: laat het bad alvast maar vollopen." Zij heeft zich dan ook beter ingesteld op de Siberische toe standen en stelt vast dat het in verhouding met vorige corso's dit jaar bij vlagen behaaglijk is. „Het is droog, zodat ik me nu niet halverwege hoef te verkle den." Met één a twee lagen kle ren méér is in haar geval pas echt sprake van Vledingdracht. Voor de laatste etappe van Ben- nebroek naar Haarlem pakt ze zichzelf nog wat extra in. Zoveel verpakkingsmateriaal was waarschijnlijk niet nodig geweest als we werkelijk had den kunnen klompdansen. Maar dat is ons door Dick Duinhoven ten strengste verbo den. De 52-jarige Kweker uit DEN HAAG GPD LEIDEN AD VAN KAAM Als minister-president Wim Kok donderdagochtend aan de Steenstraat de officiële plicht plegingen heeft verricht, is Lei den een nieuw museum rijker. Nou ja, nieuw is het juiste woord natuurlijk niet, want het Rijksmuseum voor Volkenkun de is van 1837 en daarmee het oudste in zijn soort ter wereld. Maar de gedaanteverandering die zich op de hoek van de sin gel de afgelopen vier jaar heeft voltrokken, is van dien aard dat je gerust over een compleet 'ander' museum mag spreken. Zó rigoureus is men te werk ge gaan. Feitelijk zijn alleen de buiten muren van het voormalige aca demische ziekenhuis blijven staan. De rest is onder de slo pershamer volledig plat gegaan. Als een rups in een cocon trok Volkenkunde zich vervolgens voor vier jaar terug in een grijze en grauwe wereld van stof, stucwerk en specie. Om daar nu als een fraaie en kleurige vlinder uit tevoorschijn te bar sten. Een vlinder van 80 mil joen gulden om precies te zijn. Want dat is wat de metamorfo se kostte. Vier jaar lijkt ruim voldoende tijd voor een dergelijk grondige verbouwing, maar aan het eind van de rit kom je altijd nog uren tekort. De minister-president krijgt daarom nog niet alles te zien. Hij zal kennismaken met het thema - een lint om de we reld - en hij zal de fraaie vitrines bewonderen. Die zijn van een transparante schoonheid. Maar de tuin aan de achterkant kun nen ze hem beter onthouden, want die is nog niet klaar. Van de twaalf kunstwerken ontbre ken er daarnaast nog enkele. En gras, zoals op de walkant van de singel,, groeit ook niet op commando. Dat gaat nog maanden duren eer het daar groen is. Daar wachten wij niet op. Het Leidsch Dagblad biedt de lezer vandaag alvast een exclusief in kijkje in het 'nieuwe' Rijkmuseum voor Volkenkunde. Het lint om de wereld fungeerde daarbij als lei draad; de directeur, de conservato ren en de medewerkers als spreek buis. De schrijver en tv-presenta- tor Boudewijn Büch tekende voor een speciale bijdrage. Met de brandpreventie in de Nederlandse gemeenten is het zo beroerd gesteld dat direct in grijpen noodzakelijk is. Dit con cludeert de commissie-Alders in een onderzoek naar de café brand in Volendam. Volgens de commissie falen acht op de tien gemeenten bij de aanpak van brandveiligheid. De commissie vindt de situatie zo'ernstig dat zij vandaag al voorlopige resul taten naar buiten bracht. In opdracht van de commis sie onderzocht het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (Nibra) der tig gemeenten, verspreid over het hele land. Daarvan volde den er slechts zes aan de nor men voor uitgifte, controle en handhaving van vergunningen. Tachtig procent van de on derzochte gemeenten heeft een achterstand bij het afgeven van gebruiksvergunningen. Een even groot percentage contro leert in de praktijk niet op maximale bezoekersaantallen in horecagelegenheden. NR. 42599 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 VRAGEN HET WOORD IS AAN Johan Anthierens Alles is onmogelijk, als je het maar wilt. nagekomen afspraken. De woordvoerders sluiten acties niet uit. „Reken maar dat er op 10 juni dingen gaan gebeuren. Het hoeft niet eens zo te zijn dat we ons massaal ziek mel den. Als een paar man zich 's ochtends vijf minuten verslaapt in Amsterdam, is de schade al niet meer te overzien." Pagina 2: Comentaar Pagina 7: OR maakt accepta beler dienstrooster FOTO HIELCO KUIPERS Lisse was nauw betrokken bij onze wagen en heeft ons na drukkelijk op de risico's gewe zen. We mogen met 'onze klom pen niet zomaar van de wagen afspringen ('dat zal je anders nog weken of maanden heu gen') en we mogen niet staan, laat staan springen. „Dat is niet verantwoord. De vloer op de wagen is van betonijzer. Daar op ligt karton en daarover heen heb ik graszoden gelegd. Als je gaat springen, ga je er geheid doorheen." Pagina 12: 'Die corsokoorts gaat nooit meer over* -J1 vooruitblik WOENS DONDER VRU mKp/max 'VIS0 5713° 4714° ï^fg 50% 60% 30% 40% 30% 40% ROME» HANS GELEUNSE Edgar Davids ontkent het, maar de Italiaanse kranten melden het 'gerucht' als een zekerheid: de Nederlandse international en middenvelder van Juventus is betrapt op het gebruik van doping. Bij een urinetest na af loop van de uitwedstrijd tegen Udinese, op 4 maart, zouden sporen van het middel nandro- lon zijn gevonden. Davids urine zou drie keer de toegestane hoeveelheid van deze spierver- sterker hebben bevat. Als hij positief wordt bevonden hangt hem een schorsing van maxi maal twee jaar boven het hoofd. Coni, het Italiaans Olympisch Comité zal vandaag uitsluitsel geven. Davids zelf zou hebben gezegd dat een eventuele posi tieve test het gevolg kan zijn van de oogdruppels die hij neemt ter bestrijding van zijn oogkwaal glaucoom. Maar in het sportblad Corriere dello Sport zegt clubarts Agricola dat Davids de druppels niet meer gebruikt. Aan het begin van het seizoen werd de middenvelder pas na enkele weken speelge rechtigd verklaard, nadat dis pensatie was verleend omdat zijn medicijn stoffen bevatte die op de dopinglijst staan. Pagina 19: Davids kan lang worden geschorst 1 Ja, ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad, j Naam: I I Voorletters: m/v I I Telefoonnummer: r Slechts zeven gemeenten maakten gebruik van bestuurs dwang om de brandveiligheid te handhaven. Dwangsommen bij het niet opvolgen van aan wijzingen van de gemeenten worden zelden opgelegd. Van Leiden was al langer be kend dat het zijn zaakjes als het om brandveiligheid gaat niet op orde heeft. De Leidse brand weer heeft zo veel achterstand bij het verlenen van gebruiks vergunningen dat het in dit tempo nog twintig jaar zou du ren voordat alle vergunningen de deur uit zijn. Verder erkent de brandweer dat meer dan de helft van de uitgaansgelegenhe den niet brandveilig is, veelal door het ontbreken van nood uitgangen. De laatste keer dat de politiek zich over de brand veiligheid boog, werd er niet op aangedrongen de achterstand versneld weg te werken en de horeca strenger aan te pakken. Wel heeft het Leidse college be gin dit jaar een projectgroep in gesteld die zich buigt over het op elkaar afstemmen van brandveiligheidsregeltjes. r>. controle bezorging) j Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch® Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag T

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1