Geloof Samenleving 'Ik mis de hartstocht in het SoW-proces' Europese oecumei weer stap dichter! VANDAAG BEROEPINGSWERK Massaal bidden tot Maria Voorzitter Acht-Mei i sterke lekenbeweging Fin Gull directeur Oikocre MAANDAG 23 APRIL 2001 Hf I Vandaag 7 jaar geleden, op 23 april 1994, be noemde paus Johannes Paulus II de anglicaan se bisschop van London, Graham Leonard, tot rooms-katholiek bisschop. De conservatieve Leonard ging over tot de moederkerk omdat de Engelse anglicanen zojuist hadden besloten voortaan vrouwen toe te laten tot het priesterambt. Met hem besloten nog enkele honderden conservatieve Engelse priesters uit te treden en lid te worden van de rooms-katholieke kerk. Op 23 april eert de RK Kerk de heilige Georgius van Suelli uit Sardinië. Een bisschop uit de twaalfde eeuw die naar verluidt, wonderen kon verrichten. Erepenning voor dominee Wassenaar wassenaar Dominee R. Steenstra heeft gistermiddag tijdens een feestelijke afscheidsbijeenkomst in de Wassenaarse Dorps kerk de erepennning van de gemeente Wassenaar gekregen. Hij ontving het kleinnood vanwege zijn verdiensten voor zowel de Nederlandse Hervormde Kerk als voor de Wassenaarse samen leving. Hij gaat 1 mei met emeritaat, pensioen voor geestelijken. Ds. Steenstra is 25 jaar werkzaam geweest in Wassenaar, eerst twee jaar als vicaris en daarna als predikant. De penning werd uitgereikt door burgemeester J.H.A. van den Muijsenberg. Verplicht bedrag voor zending vervalt lunteren Plaatselijke gereformeerde kerken zijn met ingang van volgend jaar niet meer verplicht geld bijeen te brengen voor zending in binnen- en buitenland. Maar de Samen-op-Weg- partners, de Nederlandse Hervormde en de Lutherse Kerk, gaan er wel van uit dat de gereformeerden zich verantwoordelijk blij ven voelen voor het gezamenlijke missionaire werk. De gerefor meerde synode besloot vrijdag de jaarlijkse bijdrage af te schaf fen. De zending kon jaarlijks rekenen op een bedrag van ruim 14 miljoen gulden, 20,65 per kerklid. Maar steeds meer plaat selijke kerken maakten bezwaar tegen het verplichte karakter. Maleisië laat Time uit roulatie nemen kuala lumpur Maleisië heeft de jongste editie van het Ameri kaanse weekblad Time uit de handel laten nemen omdat het nummer een afbeelding bevat van de profeet Mohammed. Moslims beschouwen een dergelijke afbeelding als godslaster lijk. Een woordvoerder van de Aziatische editie van Time heeft excuses aangeboden. De publicatie had in India al geleid tot een demonstratie tegen het weekblad. Jonker benoemd tot professor Kampen lunteren De gereformeerde synode heeft vrijdagavond dr. E.R. Jonker benoemd tot hoogleraar praktische theologie aan de Theologische Universiteit Kampen. Hij volgt prof. dr. J.H. van der Laan op, die met vervroegd emeritaat gaat. De hervormde theoloog Jonker (1946) studeerde theologie aan de Rijksuniver siteit Groningen. Hij promoveerde daar in 1998 op een proef schrift over de analyse van de voorbereiding van een preek over de Openbaring van Johannes. Jonker is momenteel docent praktische theologie (catechetiek en liturgiek) aan het Her vormd Theologisch Wetenschappelijk Instituut in Utrecht. Voor die tijd vervulde hij veel kerkelijke functies. Hij was onder meer predikant van de hervormde gemeente Lemele en docent cate chetiek aan het Theologisch Seminarium Hydepark in Doorn. Grab voorzitter Europese bisschoppen straatsburg Mgr. A. Grab wordt in juni de nieuwe voorzitter van de raad van Europese bisschoppenconferenties (CCEE), zo heeft de raad bekendgemaakt. Grab is bisschop van Chur en sinds 1998 voorzitter van de Zwitserse bisschoppenconferentie. Grabs voorganger, de Tsjechische kardinaal M. Vlk, was niet herkiesbaar. Nieuwe vice-voorzitters worden J. Bozanic uit Kro atië en C. Murphy-O'Connor uit Wales. Zowel voorzitter als vi ce-voorzitters zijn voor een periode van vijfjaar gekozen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Purmerend J.J. Reedijk te Ransdorp/Holy- sloot. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Almelo (verpleeg huis Eugeria), kand. mw. J.D. Dekker, die dit beroep heeft aan genomen. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Gorinchem icm Sliedrecht, G. Timmermans te Zwartsluis, die bedankte voor Blija-Holwerd en voor Maassluis. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Preekconsent: verleend aan dhr. R. Foekenste Apeldoorn. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leerdam, H. Kor ving te Kerkwerve. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voorTerwolde-De Vecht, P. Melis te Genemuiden. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Leersum, T. Klok te Urk. Predikant van eerste uur kijkt terug op veertig jaar toenadering bilthoven chris bakker Kerkrechtelijke kwesties, het denken in tegenstellingen en een afstandelijke omgang met elkaar vormen de grootste ob stakels in het Samen-op-Weg- proces van hervormden, gere formeerden en lutheranen. „Ik zie de hartstocht niet", zegt dr. E. Beker (79), een van de achttien hervormde en ge reformeerde predikanten, die veertig jaar geleden de aanzet gaven voor de hereniging. „We waren zo idioot optimis tisch., We verwachtten zoveel van de kerk", herinnert de her vormde emeritus-hoogleraar dogmatiek E. Beker aan de Uni versiteit van Amsterdam zich. Tijdens een bijeenkomst op 24 april 1961 op Kerk en Wereld in Driebergen spraken de predi kanten in een oproep unaniem uit 'dat de gescheidenheid van de hervormde en gereformeer de kerken niet langer geduld kan worden'. Die verdeeldheid vonden de achttien waanzin, benadrukt Beker, toen predi kant in Utrecht. Het besef groeide dat het zo niet langer kon. „Het is een zonde in ons protestantisme als gereformeerden en hervorm den elkaar niet kunnen vinden. Dat is hartstikke fout, omdat God ons gebiedt eenheid te zoeken. Het is verschrikkelijk dat de kerken verdeeld zijn. Hoe kan dat nou toch in he melsnaam?", vraagt Beker zich ook nu nog af. Naast bijval kreeg de beweging ook kritiek te verduren. De be houdende Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk stond bijvoorbeeld niet te springen om samen te gaan. De achttien predikanten hielden in 1962 het congres 'Van kerken tot kerk', in de Jaarbeurshallen in Utrecht. Ruim 4.500 gelovi- Handvest ondertekend in Straatsburg Dominee dr. E. Beker (79), een van de grondleggers van het SoW-proces. „We waren zo idioot optimis tisch", herinnert hij zich. „We verwachtten zoveel van de kerk." foto anp toussaintkluiters gen woonden de manifestatie bij. Beker vond dat verrassend en bemoedigend. In 1986, precies een kwart eeuw na de Oproep van de achttien predikanten, spraken de syno des uit dat de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken zich 'in staat van hereniging' bevinden. In oktober 1992 trad de Evange- lisch-Lutherse Kerk toe tot het SoW-proces. Een maand later aanvaardde de gezamenlijke sy node met grote meerderheid de ontwerpkerkorde. De kerken zijn er echter tot dusver niet in geslaagd te fuseren. Beker betreurt het dat hervorm den en gereformeerden de ei gen kerkopvattingen blijven koesteren zonder zich volledig in te leven in wat de ander be weegt. Hij wijst op de eenzijdi ge nadruk op de plaatselijke kerk bij gereformeerden, terwijl hervormden altijd het verwijt krijgen te veel vanuit de lande lijke kerk te denken. Als hij de huidige kerkbestuur ders mocht toespreken, zou hij hen wijzen op de kracht van de Heilige Geest. Volgens Beker zou het een teken van 'geeste loosheid' zijn als de SoW-ker- ken hun onderlinge verschillen niet te boven kunnen komen. „Dat zou toch idioot zijn? Ik moet er niet aan denken dat het SoW-proces niet zou slagen", zegt de emeritus-predikant. De predikanten die bij de be weging van de achttien betrok ken waren, verstonden elkaar. Beker noemt het een 'intense ervaring' om respect te leren kr ijgen voor medegelovigen die hij eerst op een afstand hield. „Zoiets moet toch in de hele kerk kunnen", dachten de pre- minas Een vrouw bidt met vuur tot de Heilige Maagd. Elk jaar komen er rond de honderdduizend mensen naar de Verdum Hill, een heuvel ten noordoosten van de Uruguayaanse stad Minas. Men gelooft dat op die plek gebeden tot de moeder van Jezus, Maria, het beste worden verhoord. Pelgrims melden dat de meeste mensen Maria vragen om een betere gezondheid of een nieuwe baan. foto reuters andres stapff dikanten. Beker zegt dat hij geestelijk mede is gevormd door de Club van Achttien. Hij beschouwde gereformeerden als mensen die verschrikkelijk wettisch dachten, totdat hij met ze in contact kwam. Toen hij tijdens de Tweede Wereldoor log in het verzet zat, kon hij joodse kinderen bij gerefor meerde boeren onderbrengen. Ook door andere contacten kreeg hij respect voor gerefor meerden. De Club van Achttien verwater de na verloop van tijd. De meesten zijn dood. Beker wil het prille begin van het huidige SoW-proces niet verheerlijken. Maar hij hoopt wel dat er een nieuwe generatie zal opstaan. „Het zou opnieuw moeten ge beuren, maar dan in een heel ander gewaad." Moslimjongeren starten debat over homoseksualiteit den haag anp Enkele tientallen moslimjonge ren maakten vrijdag tijdens een besloten bijeenkomst een voor zichtig begin met een debat over homoseksualiteit. „Het is nog onontgonnen terrein",' concludeert organisator M. Lammers van het project Islam Burgerschap. De meningen over het gevoe lige onderwerp lopen volgens Lammers uiteen. Enkele jonge ren stelden dat de islam homo seksualiteit duidelijk verbiedt. „Als het aangeboren is, is het een beproeving van Allah", al dus een van hen. Anderen maakten een onderscheid tus sen homoseksuele gevoelens en het praktiseren daarvan. Inleider Omar Nahas van de islamitische homo-organisatie Yoesuf bespeurde een 'zeer to lerante en begripvolle sfeer'. Hij zei 'met enige trots' dat die re presentatief is voor hoger opge leide moslimjongeren. „Maar lager opgeleide jongeren heb ben natuurlijk een heel andere kijk op de zaak." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Geregeld zon en meest droog. Dinsdag in het zuiden wolken en af en toe regen. Maxima ongeveer 11 graden. Zweden: Perioden met zon en droog. In het zuiden toenemende bewolking, gevolgd door regen. Maxima on geveer 10 graden. Finland: Veel wolken en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot tegen de 20 graden in het uiterste zuid oosten. Denemarken: Perioden met zon en droog. Dins dag bewolkt en buiig. Maxima on geveer 11 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselvallig met veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Bewolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Dinsdag eerst droog en wat zon, maar later op nieuw bewolkt en regenachtig. Maxima ongeveer 12 graden, dinsdag stijgend naar ongeveer 15 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselende bewolking en enkele buien. Dinsdag eerst ook zonnige perioden en meest droog. Maxi ma ongeveer 15 graden, in het zuiden tegen de 20 graden. Dins dag meest tussen de 20 en 25 graden. Spanjè: Zonnig, In het noorden meer be wolking en enkele buien. Maxima meest tussen 20 en 25 graden, dinsdag iets hoger. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. In het noordwesten meer wolken en kans op een bui. Maxi ma aan zee 15 graden in het noorden en 22 graden zuidoos ten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Veel zon en droog. Maxima stij gend naar 25 graden op dinsdag. Marokko: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur aan zee tegen de 25 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en meest droog. Maxima stijgend naar on geveer 27 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 20 graden. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. Aan de noord kant van de eilanden wat meer wolken. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. In het westen meer be wolking en kans op een bui. Maxima ongeveer 12 graden, dinsdag veel warmer met onge veer 15 graden. Oostenrijk: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 14 graden, dinsdag rond 18 gra den. Zwitserland: Nu en dan zon en veelal droog weer. Maxima tussen 6 graden in het noorden en 18 graden in het uiterste zuiden, dinsdag overal rond 17 graden. Polen: Maandag bewolkt en regenachtig. Dinsdag opklarend en meest droog. Maxima ongeveer 14 gra den. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en veelal droog. Maxima eerst 12 graden, dinsdag rond 15 graden. Hongarije: Geregeld zon en meest droog. Middagtemperatuur stijgend naar ongeveer 17 graden. Italië: Perioden met zon en meest droog. Maandag nog kans op een enkele bui. Maxima ongeveer 19 graden, dinsdag nog iets warmer. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Maxima dinsdag rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Maandag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, ook veel wind. Dinsdag droogt het op en breekt de zon door. Maxima ongeveer 20 graden. Malta: Perioden met zon en droog. Maxi ma stijgend naar ruim boven de 20 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon, maar ook enkele pittige buien. Maxima van 15 graden in het noordwesten tot ruim 25 graden op Cyprus. DINSDAG 24 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.24 Zon onder 20.51 Maan op 07.12 Maan onder21.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.11» 17.25 4.44 16.58 Laag 01.16 12.54 0.57 - 12,35 Weerrapporten 23/04 i, 08.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew. o2 12 4 0,0 De Bilt half bew. o2 12 1 0,0 Deelen' 1 licht bew. ver. 1 13 -1 0.0 Eelde w.s.0 12 -2 00 Eindhoven 12 -1 0.0 Den Helder half bew. zo 3 10 5 0.0 ■Rotterdam zwaar bew. o2 12 4 0.0 Twente 13 -4 0.0 Vlissingen licht bew. zo 2 10 5 0.0 Maastricht zwaar bew. no 2 12 6 0.0 Aberdeen zwaar bew zo 3 8 5 1.0 Athene half bew. w4 21 10 06 Barcelona half bew. zw4 15 12 0:0 Berlijn regen w3 6 4 0.0 Boedapest zwaar bew. nw4 14 6 0.0 Bordeaux zwaar bew. w4 14 9 22.4 Brussel zwaar bew. zol 12 3 0.0 Cyprus onbewolkt w 5 26 18 0.0 Dublin licht bew. w3 11 0 3.0 Frankfurt licht bew. no 2 10 2 0.0 Genève zwaar bew. o2 10 3 0.0 Helsinki zwaar bew. o3 12 8 0.0 Innsbruck licht bew. wl 7 -1 0.0 Istanbul zwaar bew, z5 24 12 0.0 Klagenfurt licht bew nw2 11 1 0.0 Kopenhagen regen n5 8 4 0.2 Las Palmas half bew. n2 22 16 0.0 Lissabon zwaar bew. w2 17 14 0.0 Locarno zwaar bew. o 1 17 2 0.0 Londen regen zo 2 12 7 4.2 Luxemburg licht bew. no 2 10 3 0.0 Madrid half bew. w4 20 11 0.0 Malaga licht bew. w4 28 18 0.0 Mallorca licht bew. w.s.0 18 4 0.0 Malta half bew. w4 15 12 1.4 Moskou zwaar bew zol 17 6 0.0 München licht bew. o2 3 0 1,8 Nice regen nw2 13 9 0.0 Oslo licht bew. n2 12 2 0,0 Parijs zwaar bew. no 2 10 6 0,0 Praag half bew. w3 4 1 0.1 Rome onbewolkt no 1 14 2 4.0 Split zwaar bew. nwl 13 10 8.0 Stockholm no 5 5 3 0.0 Warschau zwaar bew. zw2 11 5 9.8 oA bewolkt IPL onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel jlagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hecto pascal Wenen zwaar bew. pw5 6 5 0.3 New Orleans zwaar bew. zo 4 28 19 0.0 ZOrich zwaar bew no 2 5 -3 7.0 New York licht bew w3 29 12 0.0 Bangkok zwaar bew. zw3 38 27 0.0 Tel Aviv zwaar bew. zo 2 34 25 0.0 Buenos Aires zwaar bew. z2 20 13 0.0 Tokyo licht bew. z3 21 8 0.0 Casablanca zwaar bew. w.s.0 20 11 0.0 Toronto zwaar bew. zo 2 21 11 0.0 Johannesburg onbewolkt zw2 9 10.0 Tunis licht bew. w3 17 8 1.1 Los Angeles onbewolkt zw4 17 9 0.0 Vancouver regen o4 10 6 5.0 straatsburg epd-anp Metropoliet Jeremie uit Parijs en kardinaal Vlk uit Praag heb ben gisteren tijdens een viering in het Franse Straatsburg het Europees oecumenisch hand vest ondertekend. Zij deden dit als voorzitters van de Conferen tie van Europese Kerken (KEK) en van de Raad van Europese bisschoppenconferenties, waarbij de meeste kerken in Europa zijn aangesloten. De Charta Oecumenica, op gesteld door beide organisaties, bevat richtlijnen voor meer sa menwerking en dialoog tussen de kerken. Het document 'heeft geen leerstellig of dogmatisch karakter noch is het bindend op grond van de kerkelijke wetten', aldus de inleiding. Als de rooms-katholieke, protestantse en orthodoxe kerken zich aan de afspraken van de Charta houden, geschiedt dat op vrij willige basis. De Russisch-Or- thodoxe Kerk heeft de tekst al afgewezen. Tot de afspraken waartoe de kerken zich kunnen verplich ten, behoort het uitbannen van vooroordelen over andere ker ken. Ook roept de tekst op tot het verminderen van i standen tussen meerdert)] en minderheidskerken. Verder moeten evangelil activiteiten op elkaar afgestemd. Bij evangel mogen geen morele drukj nanciële lokkertjes zoal onderwijs of gezondheil worden gebruikt. Het ment roept de kerken J godsdienstvrijheid te erken] De Charta roept op tol bevorderen van de positi jjjë gelijke rechten van vrouwt eei alle terreinen van de sara jjjj ving. Het omstreden them ,e de priesterwijding van vroi [s komt in het stuk niet voor. „Hopelijk is het docu - een flinke stap vooruit na fl j eenheid die Christus wil", i[a kardinaal Simonis van de jm derlandse bisschoppenci 1(je rentie. Secretaris-generaal Plaisier van de Samen-op. cc kerken roemt het feit dr^ rooms-katholieke, orthi jd en protestantse kerken de je gezamenlijk hebben voe [O bracht. Er is volgens hen op alleen sprake van mooie maar ook van afspraken, ro toe de kerken zich kunne; plichten. den haag anp Voorzitter H. Baars van de ver nieuwingsgezinde rooms-ka tholieke Acht Mei Beweging (AMB) staat een sterke katholie ke lekenbeweging voor ogen waar de bisschoppen niet om heen kunnen. Hij acht het niet ondenkbaar dat de AMB het voortouw zal nemen om zo'n lekenbeweging de komende ja ren te vormen. Dit zei Baars zaterdag op een bijeenkomst van de AMB in de Haagse Schilderwijk. „Ik heb nog geen concreet beleid voor ogen, maar de ideeën zitten in mijn hoofd", aldus Baars. Wel ke katholieke organisaties alle maal deel uit zouden moeten maken van1 zo'n'lekenbeweging, weet Baars ook nog niet pre cies. „Im elk geval die honderd groepen en organisaties die de AMB nu al vertegenwoordigt." Een sterke RK-lekenbeweging waarnaar wordt geluisterd, moet voorkomen dat de sa- d< td menleving de mening vi doi Nederlandse bisschoppet ferentie als de mening v rB Rooms-Katholieke Kerk schouwt. „De bisschr doen alsof zij de mening* katholieken vertegenw its gen. Ze wekken bijvoorba irg. indruk dat alle katholieke mo zelfde over de nieuwe eutjde siewet denken als zij. In lijkheid bestaan er tegenÉitte de opvattingen." Het vormen van een katholieke lekenbewegii mi een van de dingen die 'nieuwe fase' van de AMB ist gaan plaatsvinden. Ke i tr kend voor de nieuwe fase bc de 'herformulering vann i tholiek is'. De multicultu imr multireligieuze samerl We het thema van de bijeei zaterdag, is ook een ke? i van de nieuwe fase. Djizoi streeft naar meer wed odi begrip en respect tussen iks euze groeperingen in no< land. amersfoort anp De 51-jarige Finse bankier T. Gull wordt directeur van de oe cumenische instelling Oikocre- dit. Hij volgt per 1 juli de Ne derlander mr. G. van Maanen op, die sinds 1994 deze functie heeft bekleed. Oikocredit is in Amersfoort gevestigd. Oikocre dit, voor 1999 bekend als EDCS (oecumenische ontwikkelings- coöperatie) verstrekt tegen 'zachte' voorwaarden leningen aan ontwikkelingsprojecten, vooral in de Derde Wereld. De kr cht organisatie werd in 1974 derland door de Wen van Kerken en de Raadv 1! ken in Nederland op? Het totale aandelen! jw groeide vorig jaar met procent tot 140 miljoei Aan nieuwe projecten('0' 23,5 miljoen euro toeg ep Gull is bij de Finse Leoni verantwoordelijk voor 1D en projectfinanciering f Derde Wereld. Hij is lid Zweedstalige Vrij Evan? Oil Kerk in Finland. ia an )e O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) public relations W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden internet: www.leidschdagblad.nl telefax rENTn sd Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 rubrieksadvertei Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 abonnementen: (071-512! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,' betaling. VERZENDING PER POST.- Voor abonnementen die per post (biru lliti worden verzonden geldt een toeslag! V\ aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT n> Voor mensen die moeilijk lezen, sle p. hebben of blind zijn (of een anderf leeshandicap hebben), is een same; van het regionale nieuws uit het Le Dagblad op geluidscassette beschil informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! Auteursrechten voorbehoi Dagbladuitgeverij Dami E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl lec ?er jei e,i En itc ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland.Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10