ultuur Kunst Rijk aanbod op antiquarenbeurs Amerikaanse cineasten weer welkom in Cannes tol' Verdi in musical Aida NPO knalt er vol gloed tegenaan 'Levensboek' en expositie van Toon Hermans rilligheid overheerst bij In Transit' van Listopad Sempre Avanti: feest der herkenning ERDAG 21 APRIL 2001 23 tischool Music Competition 2001 Herbergen middelbare scholen in Zuid-Holland muzi- jtalenten? Om dat uit te vinden en tegelijk het actief bezig jmet muziek te stimuleren, houdt de Zuid-Hollandse Pop- ehet schoolband festival 'Highschool Music Competition', istaande vrijdag strijden zeven groepen uit Zuid-Holland om jtel 'Beste Schoolband 2001'. Leiden wordt vertegenwoor- 5 door drie bands: Coincidence van de Prof. Vliegenthart- ool en Helios en Oelder van het Bonaventura College. Dit lege is ook de plaats waar de competitie vrijdagavond vanaf 10 uur wordt gehouden. ledelfestival jubileert qfiEESTBezoekers van de Nationale Doedeldag, op 20 mei d rond kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest, kunnen ont ken dat de doedelzak niet alleen in Schotland wordt be- Op dit muziekfestival, dat dit jaar voor de vijftiende keer dt gehouden, klinken bijvoorbeeld ook de 'Scandinavische' je'Baltische' doedelzak. Verder wordt er - van 11.00 tot 10 uur - gedanst, laten doedelzakbouwers hun nieuw ge- ivde instrumenten zien en kunner er cd's worden gekocht uiteraard, doedelzak-muziek. indertoneel door en voor kinderen Ni Veertien kinderen van de Power-groep van toneelclub hebben de kindervoorstelling 'Het grote vraagteken? Wie en waar' niet alleen bedacht, maar spelen er ook zelf in Detectiveschool, spoorzoeken en geheimschrift zijn enkele telwoorden uit deze voorstelling, die geschikt is voor kinde van zes tot twaalf jaar. De muzikale begeleiding wordt ver- jddoor de kinderband De Peppers. De uitvoeringen in The- Imperium in Leiden kunnen morgenmiddag en woensdag dag nog worden bezocht. Aanvang om 15.00 uur. chitectuurdirecteur houdt ermee op iRDAM Directeur Kristin Feireiss van het Nederlands Archi- aurinstituut (NAi) stopt per 1 juni ook met haar functie voor nternationale Architectuurbiënnale. Eerder had Feireiss al gekondigd haar taken als NAi-directeur op 1 juni over te 'en aan Aaron Betsky. Voor de Internationale Architectuur- male zou zij wel blijven werken, maar haar gezondheidstoe- id heeft haar nu anders doen besluiten. Betsky neemt nu het directeursschap van de biënnale op zich. THEATER RECENSIE MAARTEN BAANDERS ling: 'In Transit', istopad. Gezien: 20/4 LAKtheater den. Aldaar nog te zien: 21/4. nsvloer is leeg in de voor- 'In Transit' van Bruno ld. Toch ziet het toneel ind uit. Dat komt door lie belichting. In het ope- Iuet wordt de helft van leel schaars beschenen, de donkere helft ver- Brenda Boks. Ze heeft jelachtig gebogen hou- laarvan de fraaie scha- lerp op de achteiwand is. Later verschijnt ook ld. De dans is grillig. Als worden de dansers Ie ene extreme houding Ie andere gedreven, met de spierspanningen en rerkrampte buigingen, jammer dat in dit duet de maar voortduurt. Boks itopad dansen veel langs heen en je vraagt je af wat ze met elkaar te hebben. Dat is anders in oepsdans die het hoofd- an de voorstelling vormt, m belichting van steeds ingende schaduwbalken re een trio waarin eenza- wegingen en samenhang AC ANP tussen de dansers op een raad selachtige manier gecombi neerd zijn. Alledrie de dansers kennen hun momenten waarop ze in zich zelf opgaan, verdiept in hun ge kromde of liggende houding, of starend in hun handpalm. Maar voortdurend zijn ze ook zeer nauyv op elkaar betrokken, zon der elkaar veel aan te raken. Steeds zijn er parallelle bewe gingen of iets wat hun gebaren verbindt. Ze kunnen elkaar op afstand een duw geven. Het be gin is traag, met pathetische, extreme lichaamshoudingen, maar het temperament wordt opgevoerd tot een felheid, die mooi werkt. Vooral Megumi Nakamura blinkt uit door tref zekerheid en een enorme zeg gingskracht. Ook in deze choreografie over heerst grilligheid en onrust. De bewegingen zijn vreemd, soms zelfs verwrongen. Wat er tussen de dansers gebeurt, fascineert, maar ook grilligheid kent zijn grenzen. Op een gegeven mo ment is alles wel gezegd en duurt de choreografie te lang. Totdat in de laatste seconden Listopad zelf het toneel op stormt en ontembaar staat te kronkelen. Zo'n slot verrast, maar is niet begrijpelijk. FESTIVAL DE CANNES CANNES GPP Na jaren waarin de Amerikaan se cinema zeer zwak was verte genwoordigd op het Festival van Cannes, heeft het belang rijkste filmevenement ter we reld voor haar 54ste editie, die van 9 tot en met 20 mei plaats vindt, maar liefst vijf producties uit de Verenigde Staten gese lecteerd voor de competitie. Opmerkelijk is ook de deelna me dit jaar van drie Italiaanse en drie Japanse films aan de strijd om de Gouden Palm. Noch in de sectie voor lange films, noch in die voor korte films zullen Nederlandse films worden vertoond en evenmin in de secties Un Certain Regard en Semaine de la Critique. Het filmfestival wordt ge opend met Moulin Rouge (van Baz Luhrmann, met in de hoofdrol Nicole Kidman). Het contigent Amerikanen bestaat verder uit: The Man Who Wasn't There (van de gebroe ders Coen), Muiholland Drive (van David Lynch), Shrek (van Victoria Jenson en Andrew Adamson) en The Pledge (van Sean Penn). Japan vertoont Kalm Water Onder Een Rode Brug (van Shohei Imamura), Afstand (van Kore-Eda Hirokazu) en Desert Moon (van Aoyama Shinji). De drie Italiaanse films zijn: La Stanza del Figlio (van Nanni Moretti), II Mestiere delle Armi (van Ermanno Olmi) en La Ré- pétition (van Catherine Corsi- ni). De Franse deelname zal be staan uit: La Chambre des Offi ciers (van Francois Dupeyron), Roberto Succo (van Cédric Khan), Éloge de l'Amour (van Jean-Lue Godard) en Va Savoir (van Jacques Rivette). Opval lend daarbij zijn de laatste twee cineasten, omdat ze voorman nen zijn geweest van de Nou velle Vague. Het festival wil speciale aandacht geven aan het 50-jarig bestaan van de Ca hiers du Cinéma, het tijdschrift waarin lieden als Godard en Ri vette destijds hun ideeën over film ontvouwden, voordat zij zich als regisseurs gingen ont wikkelen. Andere markante deelne mers aan de competitie van Cannes zijn de Oostenrijker Michael Haneke (La Pianiste), de Taiwanezen Hou Hsiao- hsien (Millenium Mambo) en Tsai Ming-liang (Hoe Laat Is Het Daar?), de Iraniër Mohsen Makhmalbaf (Kandahar), de Rus Aleksander Sokoerov (Tau rus) en de Portugees Manoel de Oliviera (Je rentre a la Maison). Het is een van de tien luxe uitvoeringen uit de eerste druk, in perkament gebon den en met een persoonlij ke noot aan zijn muze An na van der Tak. Het Leidse Antiquariaat AioloZ vraagt op de 22ste Europese Anti quaren Beurs 40.000 gul den voor Willem Elschots meesterwerk Villa des Ro ses. Het is daarmee de duurste Nederlandse ro man die ooit werd aange boden. AMSTERDAM GPP Meer dan vijftig boek- en prenthandelaren uit Nederland, maar ook uit Duitsland, Zwe den, België, Engeland en Frank rijk zullen de Antiquaren Beurs (van 26 tot 28 april) in de RAI in Amsterdam bevolken. Het gaat om een rijk en gevarieerd aan bod van incunabelen tot mo derne uitgaven, van Japanse prenten tot zeldzame hand schriften en manuscripten. Een van de topstukken is zonder twijfel 'Nederlandsche vogelen; volgens hunne huis houding, aert en eigenschap pen beschreeven'. Het vuistdik ke boekwerk vol prenten en be schrijvingen is van de hand van C. Nozeman en M. Houttuyn en is geschreven tussen 1770 en 1829. Het boek was destijds zeer vernieuwend, omdat vo gels nooit eerder in hun na tuurlijke habitat getekend wa ren. Antiquariaat Forum biedt het 'mooiste vogelboek ooit in Nederland verschenen' voor 196.500 gulden aan. Forum heeft nog ander ju weeltje in zijn collectie. Een kleurrijke verzameling van tachtig met de hand getekende landkaarten van versterkings steden en forten uit de Tachtig jarige oorlog. De uiterst gehei me en strategisch belangrijke kaarten waren waarschijnlijk van een Nederlandse officier uit het leger van prins Maurits en 'u' -> '-'*■< è/ii- i?è-' '-v.''..-/jr.iï.v - Op de antiquarenbeurs ook deze kermisprent uit 1774. prins Frederik-Hendrik. De prijs is op aanvraag. Een deel van de collectie dat antiquariaat A.G. van der Steur uit Haarlem op de beurs aan biedt komt uit een vervallen landhuis in België. De voorma lig eigenaar bleek een groot tuinliefhebber en had aan het einde van de 19de eeuw een verzameling aangelegd op het gebied van de plant- en tuin kunst. De antiquaren troffen onder andere vijftien complete jaargangen van de orchideeën- iconografie Lindenia aan. De set moet 65.000 gulden gaan kosten. Naast Lindenia lag de be roemde Monograph of the Ge nus Lilium van Henry John El- wes er, geïllustreerd door W.H- .Fitch uit 1880. Avonturier en botanist Elwes reisde de hele wereld over op zoek naar lelies die vereeuwigd werden in sier lijke handgeldeurde gelithogra feerde platen. Van het werk zijn slechts 250 exemplaren gepu bliceerd. Het prentenboek kost f. 24.000, maar is niet geheel compleet. Aan degene die geïnteres seerd is in het reilen en zeilen van een uitgever en zijn au teurs, verkoopt antiquariaat Fo- kas Holthuis uit Bemmel het ar chief van uitgeverij A.A.M. Stols (periode 1951-1964). Het ar chief bestaat uit documenten, contracten en een enorme ver zameling correspondenties tus sen de uitgever en de auteurs. Zo zijn er onder andere brieven van Gerrit Achterberg, J.C. Bloem, Remco Campert, Hu- bert Lampo en Mamix Gijsen. Treffend is het beeld van de armoede waarin sommige schrijvers verkeerden. Zo zijn er smeekbedes van auteurs om voorschotten om schuldeisers af te betalen. Een deel van de documenten beslaat de juridi sche beslommeringen rond de contractbreuk die schrijfster Jo Boer in 1951 pleegde. Ook wordt de moeilijke relatie tus sen Stols en zijn zaakwaarne mer J. Barth duidelijk en de on dergang van de uitgeverij in 1964. Fokas Holthuis vraagt 88.000 gulden voor Stols' ar chief. Bijna 15.000 gulden moet de koper neerleggen voor een boek van de hand van Hugo de Groot uit 1611. Antiquariaat Acanthus uit Utrecht verkoopt het werkje iek is van Elton John bbers van Guiseppe Verdi oktober de musical Aida Scheveningse Circusthe- ezoeken, gaan voor niets muziek van de Italiaanse onist verwachten. Slechts irhaal van de opera wordt -ld, de muziek is hele- ran Elton John. zit niks van Verdi in de al", zegt producent R. de van Joop van den Ende irproducties. Volgens leeft de Britse muzikant liet een kort stukje van 'erna uit de opera ver in zijn composities, aldus de producent, ipera Aida ging in 1871 in in première. Verdi (1813- componeerde de muziek naar een libretto van Camille du Locle. De opera speelt in het oude Egypte. Aida is een Nubi- sche slavin die door veldheer Radames aan zijn verloofde Amneris wordt geschonken. Ai da wordt verliefd op Radames, maar moet kiezen tussen hem of haai' eigen vólk. De musicalversie van Disney maakt sinds maart 2000 furore op Broadway in New York en werd bekroond met een reeks internationale prijzen. Het is de tweede musical met muziek van Elton John en teksten van Tim Rice. Eerder tekenden zij voor The Lion King. Dankzij de samenwerking sinds november vorig jaar tus sen Van den Ende en Disney Theatricals, vindt de Europese première van de musical (met een Nederlandse bezetting) in Scheveningen plaats en niet, zoals gebruikelijk, op West End in Londen. Martine Bijl vertaal de de teksten van Tim Rice. Afgelopen week maakte een deel van de Nederlandse cast in Scheveningen kennis met twee gelouwerde hoofdrolspelers uit de Amerikaanse versie, Heather Headley (Aida) en Adam Pascal (Radames). Dat gebeurde in de bar van het Circustheater. De twee werden door hun Neder landse 'opvolgers' aan de tand gevoeld over hun ervaringen. De drie vrouwen die in aanmer king komen voor de Nederland se Aida hingen aan de lippen van de met twee Tony Awards bekroonde Headley. „Nee, voor mij nooit een party na afloop van de show", antwoordde zij iA I MUZIEK RECENSIE Bas Ragas speelt Radames. op een van de vragen. De première van Aida in het Circustheater is op 21 oktober. FOTO COVERT DE ROOS De eerste try-out vindt plaats op 3 oktober. De repetities be ginnen in augustus. *n-anp leverij Fontein komt in tember met het 'Levens- k' van Toon Hermans. Het at tal van notities uit de jte periode van zijn leven, zal worden gepresenteerd een tentoonstelling van ns' beeldende kunst, die dan in het Singer Museum in Laren wordt gehouden. Hermans overleed 22 april vo rig jaar op 83-jarige leeftijd. Fontein omschrijft het Le vensboek als een autobiogra fie. „Tijdens de laatste maan den van zijn leven schreef Toon Hermans dit Levensboek met flarden uit zijn jeugd, her inneringen aan zijn theaterbe- staan, notities over het leven van alledag dat nooit saai was, meditaties over de zin van het leven." Het boek beslaat voor al Hermans' jeugd, zijn eerste theaterjaren en de laatste jaren van zijn leven. De tentoonstelling in het Singer duurt van 12 augustus tot en met 4 november en heet 'Levenskunstenaar'. Er worden dertig tot veertig schilderijen van Hermans getoond. Het is volgens het museum voor het eerst dat zijn schilderijen wor den geëxposeerd. „Hij wilde dat nooit, zijn schilderijen wa ren iets van hemzelf." De erven hebben ze nu ter beschikking gesteld. Het gaat om een selectie. Toon Her mans zal tijdens de omvangrij ke expositie in breder perspec tief worden belicht, als kunste naar en als mens. Er zullen ook foto's, documenten en andere zaken te zien zijn. In het thea terzaaltje van het Singer komt een 'bijpassend programma'. LI DY VAN DER SPEK Concert: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Fabrice Bolton, m.m.v. Tania Krass, mezzosopraan en het flamenco-ensemble La Klka y Grupo. Ge hoord: 20/4. Stadsgehoorzaal, Leiden. „Driehonderd jaar verkeerde Spanje in een muzikale winter slaap en het was Manuel de Falla die dit land daaruit wak ker kuste", zo staat in het pro gramma te lezen. Bepaald niet op de tedere manier waarop de jonge prins Sneeuwwitje tot le ven riep. Nee, explosief en gloedvol knalt hij er tegenaan. En zo valt ook de gastdirigent van het NPO Fabrice Bollon met de deur in huis in De Fal- la's 'Danza ritual del Fuego' uit zijn El Amor Brujo (1915). De rituele vuurdans vonkt en knet tert, laat in kort tijdsbestek ko per glanzen, strijkers zingen, ritmes bedwelmen. En in het ballet 'El Sombrero de tres Picos' (de driekante steek), een aaneenschakeling van dan sen uit heel Spanje, wordt alles nog eens uitgewerkt. Op de 'tin nen' van de Stadsgehoorzaal werken de rammelaars en 'castagnettisten' (in onberispe lijk rokkostuum) zich uit de naad. Het orkest speelt, klapt en geeft zich over aan een ge scandeerd 'hoi, hoi'- geroep. De mezzosopraan Tania Kross (molenaarsvrouw) zingt vol overgave en warmte over de In het hoofdprogramma, maar buiten mededinging, worden bovendien nieuwe films gepresenteerd van onder meer de regisseurs Wayne Wang, Claire Denis, Martin Scorsese, Abbas Kiarostami en Roman Coppola, de zoon van Francis Ford Coppola wiens Apocalypse Now overigens zal worden vertoond in een nieu we, bijna drieëneenhalf uur du rende versie. De belangrijkste namen van filmmakers in de afdeling Un Certain Regard zijn die van Hal Hartley, Todd Solonz, Dareh- zan Omirbaev en Jacques Doil- lon. waarin De Groot de republiek verdedigt. Het onooglijke werk je is zeldzaam vanwege het klei ne formaat. Het diende destijds vermoedelijk als schoolboekje. Voor degenen met een min der dik gevulde portefeuille heeft Acanthus ook een aantal replica's van een bouwplaat uit de Napoleontische tijd. Het is een ontwerp van een bordeel en daarom destijds alleen te koop voor mannen vanaf acht tien jaar. Acanthus verkoopt de replica's voor vijftien gulden per stuk. De Europese Antiquaren Beurs vindt plaats van 26 t/m 28 april in de RAI in Amster dam. De openingstijden zijn donderdag van 16.00 tot 21.00 uur en vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. vriendelijke molenaar en de wellustige hoogwaardigheids bekleder, de Corregidor met de driekante steek, die de mole naar in het cachot gooit om vervolgens diens lief te versie ren. NPO inclusief de mezzoso praan overschat schromelijk de kennis van het Spaans van de gemiddelde luisteraar door de liederen onvertaald aan te bie den. Maar de sfeer, lichaams taal, expressieve interpretatie van het schallende grote koper, de helle hemelse fluit, de bon kige fagot, alles spreekt herken bare, flamboyante taal. Het getuigt absoluut van durf om tussen dit exotische geweld van het NPO de traditional 'Ale- gria' te plaatsen, flamencomu- ziek in zang en dans. De schor re hartstochtelijke stem van de zangeres klinkt volmaakt au thentiek, de vurige beheerste dans van La Kika is fenome naal, extravert en tegelijkertijd naar binnen gekeerd, trots en miraculeus, het gitaarspel is meesterlijk. Maar deze muziek hoort thuis op een warme bin nenplaats in Cordoba onder een heldere sterrenhemel en het genot van een onduidelijk, alcoholisch drankje. Het hoge niveau van de arties ten, omlijst door de meeslepen de en kleurrijke uitvoering van het NPO geven dit Spaanse waagstuk meer dan recht van spreken. MUZIEK RECENSIE RON F A VI ER Sempre Avanti "What a wonderful world" o.l.v. Jan de Vries. Gezien: 20/4 Rijnlands Lyceum Oegstgeest. Nog te zien: 21/4 14.30 en 20.15 uur. In een drie uur durend pro gramma zet het Leidse mu ziek en showgezelschap Se mpre Avanti bijna vijftig complete liedjes neer en, wat de zang betreft, allemaal uit het hoofd. Zeg maar tachtig procent daarvan is Neder landstalig en wordt door het publiek dan ook direct her kend en hier en daar zacht meegezongen. Het is al jaren tekenend voor de sfeer die er bij Sempre Avanti heerst. Gezellig en gemoedelijk. Sommigen zouden het mis schien oubollig vinden, maar dat neemt niet weg dat er veel belangstelling voor de uitvoeringen van Sempre Avanti bestaat. Dit jaar heeft Sempre Avanti gekozen voor een muzikaal drieluik van gezellige Nederlandse caba retliedjes, succesvolle en minder kansrijke Nederland se Songfestivaliedjes en een blokje met Country en Wes ternliedjes. Wat beslist ver meld moet worden is dat de decorcommissie haar uiter ste best heeft gedaan om ook het showelement van de ver eniging goed op de voor grond te zetten. Veel attribu ten ondersteunen de num mers op een ludieke, maar passende wijze. Zij gingen daarbij zelfs zover door bij het nummer 'Een hoestbui op vier wielen' met een heus Fiatje op het toneel te ver schijnen. Verder veel her kenbare nummers van Annie M.G. Smidt, Wim Sonneveld en uit de televisieserie 'Ja Zuster, Nee Zuster'. Uit het dit jaar vijftig jaar bestaande Songfestival koos Sempre Avanti zo'n vijftien liedjes van onder meer Rudi Carrell. Corry Brokken, Mouth en Mac Neal en Teddy Schol ten. Ook weer allemaal Ne derlandstalig. Niet verras send maar toch wel weer eens leuk om te horen. Gevaar van het zingen van bekende nummers is dat je de solist snel gaat identifice ren met het origineel. Soms is dat aandoenlijk om te zien, maar je kan wel zien dat iedereen er plezier in heeft. Hoewel het arrange ment van dirigent Jan de Vries snel en afwisselend is, ligt het tempo van de zang wat aan de lage kant. Sowie so treden ten opzichte van het koor de vijf solisten te veel op de voorgrond. Niet altijd komt het koor er bo venuit. Dat laatste is weer niet het geval in het blok Country en Western waar toch wat meer vaart in zit. Sempre Avanti laat zich niet vergelijken met een musical- gezelschap alleen al vanwege de specifieke aanwezigheid van mandolines en ook een overigens aparte bezetting van het orkest. Musicalpro ducent Joop van den Ende hoeft in ieder geval niet te komen scouten bij Sempre Avanti om uit dit gezelschap geschikte hoofdrolspelers voor de musical Titanic te zoeken. Maar daar lijkt ook niemand van Sempre Avanti op uit. Het is vooral de gezel ligheid en de nostalgie waar op gespeeld wordt en daar lijkt Sempre Avanti al weer 62 jaar het patent op te heb ben. Een vaste schare trouwe fans weet het gezelschap toch altijd weer te vinden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23