Run op inzage oorlogsdossiers werken is oké GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Vragen over mond- en klauwzeer? l Bosvelt op Insive care isprakelijkheid t onderzocht 35 Limbo Rock de mooiste Geen straf voor huisarts in zaak Brongersma Singelloop: koud maar aangenaam PULLMAN VANDAAG in deze krant circa 170 VACATURES MTS'ers zetten in op een carrière met 5 perspectief! 2 WEKEN 'Zelfgekozen dood geen medische zaak' www.jhgames.com M plannen oor zo"*""7 Vertrouwen in onderzoek mkz in Kootwijkerbroek RDAG 21 APRIL 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42598 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Iriet om vertrek Jerdagverblijf oorschotens [orgingshuis oords aanvoerder Paul s gisteren opgenomen K afdeling intensive care ekenhuis Dijkzigt van- doorbloedingsproble- jn zijn been. De midden- |r en international van de lamse club blijkt een blessure te hebben, doktoren nog niet lorden verholpen. logers slaags I politie Québec iep radicale betogers i Canadese Québec giste- igs geraakt met de poli- confrontatie was de bij de hoge versperrin- e een deel van het cen- van de stad afgrendelen, weekeinde worden tij de topconferentie van uit Noord- en Zuid- meer botsingen tus- ilitie en demonstranten »d. I? issie gaat onderzoe de Staat strafrechtelijk "telijk kan worden ge- inister Korthals van wil zo tegemoet komen wens van de Kamer om ïeid in bepaalde geval- bestraffen. Volgens een (meerderheid geven tn als in Enschede aan- de overheid te vervol- er fouten zijn gemaakt, het openbaar ministe- [If een overheidsorgaan, (lder deel van de over- ïoeten vervolgen. mjajj.miii.ii-i Waterpolocoach Ron de Vogel wil afscheid nemen met kampioenschap Koningin van Engeland op weg naar récord Ethiopiërs Judith Krantz: proberen ër sprookjes het beste vol seks van te maken én glamour Algemeen Rijks Archief overstelpt met aanvragen HET WOORD IS AAN Thomas Carlyle Onze daden vormen de eni ge spiegel waarin we kun nen zien wat we zijn. Bij het Algemeen Rijks Archief (ARA) is een ware vloed golf van aanvragen binnengekomen om dossiers uit de Tweede Wereldoorlog te kunnen inzien. De dossiers ma ken deel uit van het Centraal Archief Bijzondere Rechts pleging (CABR), dat vorig jaar door het ministerie van justitie is overgedragen aan het Algemeen Rijks Archief in Den Haag. ARA-Archivaris S. Plantinga schrijft de enorme vraag toe aan het 'open karakter van zijn ar chief. lisse De corsogroep De Zilk heeft net als vorig jaar de eerste prijs gewonnen bij de praalwagens, de meest prestigieuze trofee van het bloemencorso van de Bollenstreek dat vandaag tussen Noordwijk en Haarlem rijdt. De Zilk hield de corsogroep KAVB Haarlem en omstreken voor het tweede achtereenvolgende jaar maar net achter zich. De jury prees Limbo Rock, dat ook de eerste prijs voor het steekwerk won, als een ingetogen arrangement met een goed kleurgebruik. „Limbo Rock is terecht de beste", zei corsovoorzitter Rik Budden berg. Bloemenveiling Flora won het goud bij de Luxe Wagens. Buddenberg roemde de Florawagen als 'een kleine praalwagen'. Pagina 21'We zijn toch net Joop Zoetemelk' FOTO MARKLAMERS den haag cees van hoore Plantinga: „Bij het ministerie van justitie hadden de mensen toch een beetje het gevoel dat ze zich begaven in het hol van de leeuw. Het zijn in de meeste gevallen toch pijnlijke zaken die zich in die dossiers bevinden. Kennelijk hebben die mensen er minder moeite mee bij ons onderzoek te doen. Van no vember vorig jaar tot eind janu ari van dit jaar zijn er nu al zo'n dikke duizend aanvragen geko men. De telefoon bij ons staat roodgloeiend." De voorwaarden voor inzage zijn niet veranderd. Plantinga: „Het gaat hier om erg privacy gevoelig materiaal. Wil iemand inzage krijgen, dan moet de land land iren Kunst, lort ten Samenleving. Ik van de Dag 3,5 7 23 25 10,11 14 2 41 .13,15,17,19,21 35,37,39 programma's30,31 29 iseumweekend jratis toegang ^tentoonstelling 1 Lust tot Leven speurtochten k;14 en 15 uur: theater Wee, oh wee ïuib Boerhaave Leiden je St. Agnietenstraat 10 maseumboerhaave.nl AMSTERDAM ANP De 49-jarige huisarts uit Over- veen die betrokken is bij de zaak-Brongersma zal dinsdag tijdens het hoger beroep geen straf tegen hem horen eisen. Dat heeft behandelend advo caat-generaal B. Myjer van het openbaar ministerie in Am sterdam bekendgemaakt. My jer zal 'slechts concluderen tot schuldigverklaring', aldus het OM. De huisarts bood in 1998 de 86-jarige oud-senator Bron gersma hulp bij zelfdoding, omdat hij vond dat zijn leven zinloos was geworden. Licha melijk mankeerde Brongersma niets ernstigs, maar hij zag geen reden verder te leven. Volgens de huisarts was de oud-senator voor deze ge moedstoestand niet te behan delen, zodat er sprake was van uitzichtloos en ondraaglijk lij den. Het OM in Haarlem eiste drie maanden voorwaardelijke celstraf tegen de arts wegens onzorgvuldigheid, maar de rechter vond dat de huisarts wel zorgvuldig had gehandeld. Volgens het OM staat vast dat sprake was van een vrijwil lig, weloverwogen en duur zaam verzoek tot zelfdoding, maar deelt alleen niet het oor deel van de rechtbank dat 'hier sprake was van zodanig uit zichtloos en ondraaglijk lijden dat de verdachte uit onderling^ strijdende plichten een ge rechtvaardigde keuze heeft ge maakt'. persoon over wie het dossier is gemaakt dood zijn of zelf de privacy-bescherming opheffen. De dossiers moeten hier schrif telijk worden aangevraagd. We hebben een speciale task force in het leven geroepen om de aanvragen af te handelen. Maar al met al duurt het nu toch zo'n zes weken voor we de mensen kunnen helpen. Dat vinden wij zelf onacceptabel. Daarom worden er binnenkort drie nieuwe krachten aangeno men." Plantinga vind het zeer ver klaarbaar dat er momenteel zo'n run is op de oorlogsdos siers. „De mensen van de twee de generatie worden ouder en dan ben je meer geneigd tot re flectie. Je gaat nadenken over het verleden." Boxspring-show Uitgebreide collectie tot 14 mei te zien bij: W. J. ZIRKZEE B.V. Lammenschansweg 138 2321 JX Leiden Tel. 071-5323848 vooruitblik maan dins woens tOTpenjt™ 37130 57140 6714<> 60% 60% 50% 20% 20% 20% Voor ons christelijk centrum voor zorg, advies en innovatie ten behoeve van mensen met een verstandelijke beperking in Noordwijk zoeken wij met spoed een arts (AVG). Willem 1 den Bergh www.stepstone.nl poo@wvdb.shlz.org kijk voor een baan van nu op www.exactpi.nl >3/ DE DAEWOO MATIZ AL VANAF 17.495,- zie advertentie in dit blad U BENT TOE AAN 'N DAEWOO 41» U vindt de baan die bij u past in leiden Bijna 2200 hardlopers hebben de aprilkou getrotseerd voor een rondje over de Leidse singels.Twee dagen voor de marathon van Rotter dam trok de 26ste Singelloop gisteravond 2180 deelnemers. Vooral door toedoen van grote groepen scholieren, verenigingen en gezelschappen die zich voorbereiden op de marathon van Leiden, was het een drukte van belang in de binnenstad. De thuisblijvers gokten verkeerd, want tussen half acht en half negen was het droog, bijna windstil en fris: bijna ideaal loopweer. Al dat gehol leverde bovendien 14.500 gulden op voor twee goede doelen: De Stichting Paardijden voor Gehandicapten (7.500 gulden) en Kinderfondsen LUMC (7.000 gulden). Eelco de Voogt uit Zoeter- meer was de snelste van de avond. Pagina Leiden: Aprilkou krijgt geen vat op Singellopers FOJO MARK LAMERS Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Hoogleraar oncologie Voute steunt 'pil van Drion Voor meer informatie surf naar: Vj li zondag vóór 13.00 uur een keuken koopt 'krijgt u 40% korting op keuken apparatuur!' 'ere Antennestraat 88 ttigd im Kaatsheuvel, Mijdrecht, Numansdorp, Purmerend, Utrecht en Woerden. '9 gesloten). haarlem jacob van der meulen Medici horen geen actieve rol te vervullen bij voortijdige levens beëindiging. „Sterven is geen medische maar een humane zaak." Dat verklaart hoogleraar kinderoncologie T. Voute in een interview met deze krant. Daar in spreekt de oncoloog, verbon den aan het Emma Ziekenhuis- AMC, zijn steun uit voor 'de pil van Drion'. „Ik vind dat ieder mens voor zichzelf de beslis sing mag nemen, ook de jonge mens die altijd gevochten heeft en alles heeft gedaan om te blij ven leven." Volgens Voute is de rol van de medische stand in voortijdi ge levensbeëindiging opge drongen door de maatschappij. „Een arts is een genezerik en die hoort eigenlijk niet bij het sterven te zijn." In het interview levert de hoogleraar kritiek op de ophef die christelijke partijen rond 'de pil van Drion' hebben gemaakt. „Het stervensproces hoorde thuis bij de geestelijke verzor ging. Maar die heeft het laten zitten. Zij moet het zichzelf aantrekken. Je kunt ook zeggen dat de kerken ervoor hadden moeten zorgen dat de domi nees en pastoors beter betaald werden. Dan was de zorg an ders en beter geweest. Het ster ven is een proces dat in huis dient te gebeuren en is geen medische zaak." Voute verklaart het 'roerend eens' te zijn met de standpun ten H. Drion, de oud-president van de Hoge Raad die pleit voor de verstrekking van zelfdo- dingspillen aan een kleine groep ouderen die niet meer verder wil leven. Zelf heeft de oncoloog in het verleden meer malen dodelijke doses genees middelen in poedervorm mee gegeven aan ongeneeslijk zieke kinderen. Zie ook ZaterdagsBijvoegel Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 -1556 (gratis) Teletekst: pagina 460 landbouw, natuurbeheer en visserij arnhem anp Het onderzoek naar de mond- en klauwzeerbesmet- ting in Kootwijkerbroek gaat door. Na overleg met de Am sterdamse viroloog S. Barte- ling heeft het openbaar mi nisterie (OM) in Arnhem daartoe gisteren besloten. Po litie en Algemene Inspectie Dienst (AID) voeren het on derzoek uit. Barteling betwijfelt niet dat er mkz is in Kootwijkerbroek, maar suggereert dat er moge lijk fraude met het virus is ge pleegd, voordat bloedmon sters naar het laboratorium van het Instituut voor Dierge neeskunde ID-Lelystad gin gen. Het OM wil weten hoe de mkz-besmetting in Koot wijkerbroek is ontstaan. Volgens Barteling zorgt een officieel onderzoek voor dui delijkheid, onder meer omdat andere dorpelingen zeker willen weten of hun vee niet onnodig is afgevoerd. De Ver eniging Verenigde Boeren Kootwijkerbroek heeft advo caat A. Moszkowicz opdracht gegeven hun belangen te be hartigen en een rechtszaak aan te spannen. De vereni ging behartigt de belangen van ongeveer vijftig getroffen veeboeren in Kootwijker broek. Een veehouder heeft al een rechtszaak aangespan nen. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven ver hoort vanochtend een RW- medewerker. Het college wil meer duidelijkheid over de ziekteverschijnselen op het bedrijf in Kootwijkerbroek waar de RW mond- en klauwzeer vaststelde. Ook wordt een toelichting ver wacht op de schriftelijke ver klaringen die naar het labora torium ID-Lelystad zijn ge zonden over monsters van het besmette bedrijf. Pagina 3: Landbouw klaagt actievoerders aan Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee'weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/glro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch® Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1