Massa-ontslagen in technologie i£ NlLEGOlf Vragen over mond-en klauwzeer? ES opuw 'Krachtig signaal bij geweld tegen bestuurders' ■Cieba GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 17 19 'onderbaby' 'riesland likking voor ilumbine High nderd biggen Idronken Smart Dropping m arda wil van - Isverlichting af Boerenblokkades veroorzaken files Uitgekeken B college's 'Banen in taxibranche op de tocht' Opnieuw dode na ongeval Hazerswoude droc/gjen c zonnig r Corso rijdt gewoon door Bollenstreek 2 WEKEN p iAO 20 APRIL 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Wessie de wijkinbreker komt ook bij u thuis Rijnsburgs Bloemencorso 'zet Europa in bloei' J) Halsbandparkiet voelt zich prima thuis in villaparken Leidse regio is niet te geloven. In Rop- ii i| is een wonder gebeurd", op het geboortekaartje Majella (48) en Klaas (52) en lieten drukken. Een voor de uitzonderlijke be ng, afgelopen dinsdag, m Majella er pas achter je zwanger was. Het echt- uit Friesland heeft al een [j arige dochter en een zoon 27 jaar. De vrouw was stwee jaar in de overgang, heeft nooit iets van haar ngerschap gemerkt. Twee- paasdag klaagde Majella iver kramp in haar buik. «taanden en overleven- van de schietpartij op de mbine High School in het rikaanse Litdeton hebben ichikking getroffen met de :rs van de twee daders. Zij en in totaal ongeveer 1,6 jen dollar. Twee mannen de jongens aan wapens [en geholpen, betalen sa- 1 miljoen dollar. Eric is en Dylan Klebold scho- 20 april 1999 twaalf loten en een docent verwondden 26 leerlin- en pleegden vervolgens ird. Tienduizend banen weg bij Ericsson, vijfduizend bij Nortel Networks den haag gpd-anp Telecomgigant Ericsson kondigde vanmorgen aan 10.000 banen te schrappen, waarvan 5.000 in eigen land. Ook bij het Canadese Nortel Networks, de grootste fabri kant van telecomapparatuur, verdwijnen nog eens 5.000 banen, bovenop de 15.000 die al eerder waren aange kondigd. moeten verdwijnen. Bij de Nederlandse vestiging van het Zweedse Ericsson kon men vanmorgen nog niet zeg gen hoeveel banen in ons land verdwijnen. In Nederland wer ken ongeveer 2.500 mensen. Die houden zich voornamelijk bezig met onderzoek en ont wikkeling. Het Zweedse tele- Daarmee kwam het aantal ge schrapte banen in de gehaven de telecom- en technologiesec tor wereldwijd deze week al uit op zeker 33.000. Eerder maak ten als Philips (6.000 tot 7.000), Cisco (8.500) en Hewlett-Pack ard (3.000) bekend dat er banen comconcem schrapt de banen omdat het in het eerste kwar taal in de rode cijfers is beland. De mobieltjes hebben Erics son de eerste drie maanden op gezadeld met een verlies van 1,4 miljard gulden. De verkoop ervan ging met 52 procent ach teruit. Eerder deze week liet Ericsson weten met het Japanse Sony in overleg te zijn over sa menwerking op het gebied van mobiele telefoons. Ook het Nortel Networks schrapt banen na een verlies in het eerste kwartaal van 2001. De eerste drie maanden lever den een verlies op van 6,4 mil jard gulden, inclusief voorzie ningen en bijzondere posten. Bij de Canadese fabrikant wordt fors geschrapt. Eerder al maakte Nortel Networks be kend dat er 15.000 banen moe ten verdwijnen. Het concern zegt last te hebben van de af wachtende houding van tele com- en internetbedrijven. Voor de reorganisatie waren er zo'n 95.000 mensen in dienst. Philips zegt ook last te heb ben van de slechte marktom standigheden. Bij die onderne ming worden 6.000 tot 7.000 banen geschrapt, zo'n drie pro cent van het totale werkne mersbestand. Om hoeveel ba nen in Nederland gaat, zegt het concern niet te weten. De enige positieve uitzonde ring was vanmorgen het Finse Nokia. Het bedrijf dat mobiele telefoontjes maakt, boekte het eerste kwartaal van 2001 een nettowinst van 2,3 miljard gul den, een stijging van 15 pro cent. De omzet nam toe met 22 procent tot 17,6 miljard. Nokia kiest op de mobieltjesmarkt voor vergroting van zijn markt aandeel ten koste van de winst gevendheid. Pagina 2: Commentaar honderd biggen zijn gis- md in Ruurlo in de gier- van him stal verdron- |De boer aan de Vosheu- i 1.700 biggen in stal, zevenhonderd meer t normaal, als gevolg van rervoersverbod in verband mond- en klauwzeer. De en kwamen in een gang te- 27 it, waar zij het voor elkaar ;en putdeksels op te lich- waama ze in de gierkelder tn. pschef J. Wiarda van het tiekorps Haaglanden vindt de politie het respect van Burger kan terugverdienen llr zich niet meer bezig te liden met onzinnige regels. verplichte fietsverlichting I oorbeeld zou wat hem be- m kunnen worden afge- I ift. „Iedereen weet dat re- emateriaal wel zo effec- is en het werkt altijd, rom de burger dan nog jvallen met zo'n maatre- Dat wekt alleen maar irri- leiden Voor de Leidse wethouder Van der Sande was het weer eens wat anders dan een lint doorknippen of een speech afsteken. Samen met een bestuurslid van de winkeliersver eniging van de Kopermolen in de Merenwijk maakte hij gistermiddag vanuit een zestig meter hoge kraan een val in een Smart. Met dit 'bungee jumpen' per automobiel luidde de wethouder de feestelijkheden in die het 25-jarig bestaan van het winkelcentrum luister bij zetten. Van der Sande: „Voor ik bang kon worden, was ik alweer beneden." FOTO MARK LAMERS INDAAG 26 PAGINA'S ■penland 3,5 ■en 12 f nland 7 I uur en Kunst 22 lomie 8.9 of en Samenleving. 14 trek van de Dag 2 diensten 16 ische Diensten 16 p13,15,17,18,19 jlfcn Groen 10 71 20,21 yisieprogramma's 11 Ir 10,14 an Wiel 23,25 Haal binnen 1 maand uw GVBÜ Na 1 maand doet u bij ons het gvb-examen. Wij bieden U een uitgekiend golfpakket aan voor Locatie Nieuwegein, Lelystad en LISSEÜÜ Wilt u meer info?? info@MileGolf.com Tel: 0306306697 Fax: 0306306698 Kies uw locatie. Vrijdag 20 april info? Bel 071 5 356 356 of surf naai' www.leidschdaghlad.nl/singelloop itold voorverkoop 5, wedstrijdterrein 6,- Start finish NU0N Langegracht 70 Leiden j |NI33 Leid, den haag gpd Enkele honderden boeren heb ben vanmorgen in de spits de Al, de A35 en de A28 geblok keerd. De leden van de Neder landse Vakbond van Varkens houders (NW) zijn niet tevre den over de opkoopregeling, die gisteravond werd beklonken. Het boerenffont, dat aanvan kelijk zo gesloten leek tijdens de crisis van het mond- en klauw zeer, is nu verdeeld. De boeren van de NW vinden de financiële compensatie onvoldoende. De bond dreigt met nieuwe acties. „Er is een akkoord beklonken, maar dat is buiten ons om ge beurd", aldus J. Brok namens de actievoerders. De boeren zeiden zich de vergeten partij te noe men en verwijten LTO, de over koepelende landbouworganisa tie, de belangen van de varkens houders te verkwanselen. De blokkades zorgden in de ochtendspits voor lange files op de Al bij Rijssen, de grensover gangen bij Oldenzaal en Dene kamp, de A35 bij Hengelo en op de A28 bij Amersfoort. De boe ren zeiden te protesteren tegen de overvolle varkensstallen, ont staan door het mond- en klauw- zeerbeleid. De acties werden alle rond half negen afgeblazen. Toen vonden de boeren dat ze hun doel, bekendheid geven aan hun eisen, hadden bereikt. Pagina 3: Meer nieuws over mond- en klauwzeer Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 -1556 (gratis) Teletekst: landbouw, natuurbeheer pagina 460 en visserij Morgen vindt u de baan die bij u past in Aanslag komt hard aan bij collega-burgemeesters uit regio leidse regio marun kramp De aanslag op collega Haanstra van Stede Broec is hard aangekomen bij de Neder landse burgemeesters. Veel bestuurders hebben zelf ook wel eens te maken met vernielingen of dreigementen via de post of telefoon. Zo werd de Warmondse bur gemeester Vosjan vorige maand lastigge vallen door een groep jongeren. Drie nachten hielden ze zich op voor haar huis en schreeuwden ze teksten als 'Vosjan je gaat eraan'. Ook staken ze een bierkrat in brand, gooiden ze flesjes tegen haar gevel en vernielden ze een plantenbak. Vosjan: „Wat er is gebeurd in Stede Broec moet gewoonweg niet mogelijk zijn in een democratisch land als Nederland. Als je het niet eens bent met bepaalde be sluiten van het college en de raad, dan is er een heel scala aan mogelijkheden om je mening kenbaar te maken. Dan pik je er niet een bestuurder uit om te bedreigen of lastig te vallen." Vosjan is aangeslagen door de aanslag op haar collega in Stede Broec. „Ik werd heel verdrietig toen ik de burgemeester met dat verband op zijn wang op televisie zag. Hij had een nacht slecht geslapen, zei hij. Nu, dat zullen er nog heel wat meer worden." De waarnemend burgemeester van Warmond hoopt dat de dader, als hij wordt gepakt, zwaar wordt gestraft. „Ik ben natuurlijk geen rechter, maar als mensen vanwege hun werk in de privé- sfeer worden aangevallen en bedreigd, moet daar een heel krachtig signaal op ko men." Zelf wacht ze nog steeds op de aanhou ding van de 30 cl 40 jongeren die haar ruim een maand geleden lastigvielen. Ze gaat er vanuit dat de groep nog wel wordt opge pakt. „Waarom het zolang duurt weet ik niet. Het onderzoek is in handen van de politie en daar bemoei ik mij niet mee. Maar toen de politie dé eerste nacht kwam, waren die jongeren nog voor mijn huis. In een dorp als dit zijn ze dan nog wel op te sporen." De politie geeft echter te kennen nog geen namen te hebben. „We zijn er hard mee bezig", meldt een woordvoerder van politie Hollands Mid den. Zo'n 500 gemeenten in Nederland heb ben een molestverzekering afgesloten voor bestuurders en ambtenaren. Die ver zekering is bedoeld om te voorkomen dat de werknemers zelf met de kosten blijven zitten na te zijn mishandeld of het slacht offer zijn geworden van vernielingen. Pagina 19: Bestuurders dreigementen krijgen vaak NR. 42597 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Kiek krijgt Kiekmonument op het Leidse Kiekpad leiden floor ligtvoet De invoering van het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) per 1 september brengt voor de taxibedrijven uit de regio Lei den grote financiële problemen met zich mee. Tussen de vijfen twintig en veertig procent van de banen in de regionale taxi branche komt door de nieuwe regeling op de tocht te staan. Het CW vervangt het gesub sidieerde vervoer van ouderen en gehandicapten via de uitke ring Wet Voorzieningen Gehan dicapten (WVG). De taxibedrij ven vrezen dat ze in de nieuwe situatie een groot deel van hun inkomsten verliezen. „Een deel van het personeel zal ergens anders werk moeten gaan zoe ken", voorspelt directeur J. van Beek van taxibedrijf Eltax. Voor 1 mei moeten de taxibe drijven een bod uitbrengen op het CW. „Maar geen enkel be drijf in deze regio is groot ge noeg om überhaupt te bieden. Het CW-bestek is geschreven voor een grote vervoerder", klaagt C. van der Meijden, di recteur van taxibedrijf Schutte. Hij en Van Beek zijn verbolgen over het feit dat zij pas op 12 maart het bestek ontvingen. „Je hebt de 'tijd niet om je met de andere taxi-bedrijven te organi seren en een besloten vennoot schap op te richten", aldus Van der Meijden. De regionale taxibranche dreigt nu de boot te missen. Tien taxicentrales - Alain's Taxi Service, Eltax, Hogenboom, Schutte, Wielkens, De Ambas sadeur, De Groot, Prangers, Voorschoten en Z-Tax - hebben daarom de handen ineengesla gen. Gezamenlijk proberen zij een grote onderneming buiten de regio te vinden die bereid is een bod uit te brengen. Die kan op zijn beurt, als de opdracht door de gemeente aan hem wordt toegekend, de taxicentra les inhuren als 'onderaanne- Pagina Leiden: Taxibedrijven boos over gebrek aan overleg hazerswoude-dorp Een 50-jarige vrouw uit Ha- zerswoude-Dorp is vanmorgen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op de Ge- meneweg in dat dorp. De vrouw stak ter hoogte van het tankstation de weg over, toen ze werd aangereden door een automobilist die uit de richting van Hazerswoude- Rijndijk kwam. De 18-jarige Sassenheimse bestuurder van die auto kon niet op tijd rem men. De Hazerswoudse over leed in het LUMC aan haar Verwondingen. De politie zoekt getuigen uit een interlinerbus, die ten tijde van het ongeval bij de bushalte stond. Het is het tweede ernsti ge ongeval op de zogenpemde 'dodenweg' in een week tijd. Zaterdagnacht overleed een 34-jarige Rijndijker nadat hij de macht over het stuur ver loor. De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! órmeubelen HET WOORD IS AAN P.A. van Keep De meeste ongelukken wor den door mensen veroor zaakt en de meeste mensen door een ongelukje. T - r'^ 2710° 3713° 5714° 20% 60% 60% 40% 20% 20% duin- en bollenstreek Het bloemencorso gaat morgen door. Het corsocomité neemt zelfs geen extra maatregelen te gen een mogelijke verspreiding van het mkz-virus, waarop is aangedrongen door de land- en tuinbouworganisatie WLTO. Het corsobestuur is zelfs een beetje verbolgen over de brief die de WLTO naar de gemeen ten in de Bollenstreek heeft ge stuurd met de waag om derge lijke maatregelen. Woordvoer ster Van Rijn van het corsoco mité laat koeltjes weten dat de zorgen formeel niet eens be kend zijn bij het corsocomité omdat een afschrift van de brief nooit is ontvangen. „Sterker nog, de WLTO publiceert van daag nog een artikel in hun tijd schrift over het corso", aldus Van Rijn. Corsovoorzitter en burgemeester van Sassenheim Buddenberg liet woensdag al weten dat wat hem betreft het doorgaan van het corso voor alsnog niet ter discussie stond. Het corso begint morgen om 9.30 uur bij de vuurtoren in Noordwijk en is daarna te zien in Voorhout (Herenstraat/Kerk 11.25), Sassenheim (Hoofd straat 13.50 uur), Lisse (ge meentehuis 15.15 uur) en Hille- gom (gemeentehuis 16.20 uur). Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) I Bank/giro nr: i1 Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1