'Humanistisch Verbond niet anti-godsdienst' Geloof Samenleving VANDAAG BEROEPINGSWERK Spiritualiteit is juist helemaal niet zweverig Humanistische organisaties Een kwestie van MORAAL Natuurlijke moraliteit staat bovenaan Delight Sandal ecco VRIJDAG 20 APRIL 2001 979 I Vandaag 112 jaar geleden, op 20 april 1889, werd in het Oostenrijkse Braunau-am-Inn Adolf Hitier geboren (gest. 1945). De Duits na- tionaal-socialistische dictator die de Tweede Wereldoorlog ontketende en tegelijk het Europese joden dom wilde vernietigen. De oorlog en de holocaust heeft aan miljoenen mensen het leven gekost. De joden herden ken op 20 april, op holocaustdag 'Yom ha-Shoah', de ver schrikkingen die hun volk heeft moeten ondergaan tijdens de Tweede wereldoorlog. Op 20 april is het ook de heiligenfeestdag van de middel eeuwse Italiaanse abdis Agnes van Moltepulciano (1268-1317). Ze stichtte een klooster bij het stadje Molte pulciano en leidde zo wordt verteld een vroom leven. Patriarch wil alsnog paus ontmoeten athene De patriarch van de Grieks-Orthodoxe kerk, mgr. Chris- todoulos, heeft ingestemd met drie ontmoetingen met de paus tijdens diens bezoek aan Griekenland op 4 en 5 mei. Gezamen lijke religieuze diensten zullen niet plaatsvinden. Dit maakte het persbureau van de Grieks-Orthodoxe Kerk gisteren bekend. Paus Johannes Paulus II is de eerste paus die Griekenland be zoekt. Het is geen geheim dat zijn komst gevoelig ligt. Volgens de grieks-orthodoxen maakt de RK Kerk zich schuldig aan ziel- tjeswinnerij onder leden van de orthodoxe kerken. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Brunssum (SoW gem.Zuid-Limburg/C), B.A. van der Wel te Terschelling-West; te Dordrecht (SoW gem.Stadspol- ders), M.B. HeijtingteTerneu- zen. Beroepen en aangenomen: als predikant voor buitengewone werkzaamheden (docentschap Chr. Hogeschool te Ede), MJ. Paul te Dirksland; als predikante voor buitengewone werkzaamhe den voor Gelderland, Mw A. Kooi te Arnhem. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Berkel en Ro denrijs, H. van den Berg te Dalf- sen, die bedankte voor Bedum en Leek. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Randburg (Z.A.), F. Mulder te Scherpenzeel. Directeur Breuk pleit bij aanvang nieuw lustrum voor burgerschapszin Volle zaal bij lezing Ronald-Jan Heijn: Het Humanistisch Verbond viert zaterdag in hotel Haarhuis in Arnhem zijn 55- jarig bestaan en praat over de toekomst. Die ziet er beter uit. Voor het eerst in twintig jaar is er sprake van ledenwinst. AMSTERDAM «JAN MEULEMEESTERS „Wij zijn niet anti-godsdienstig. Het Humanistisch Verbond praat mee met de kerken in de Samenwerkende Organisaties voor Maatschappelijke Actie (SOM). We geven de voorkeur aan mensen met een levens overtuiging, religieus of anders zins, bóven mensen zonder overtuiging; die verzanden in leeg consumentisme en indivi dualisme". Zorg om de samenleving is het sleutelbegrip van directeur Yvonne Breuk van het Huma nistische Verbond. Ze meent dat de laatste twee jaar sprake is van een omslag. „Er is weer vraag naar normen en waarden. Een zekere revival van gods dienst en spiritualiteit." In Trouw en de NRC is er al enige tijd discussie over het nieuwe conservatisme. Breuk (47): „Het galmt van de klaag zangen dat het individualisme te ver is doorgeschoten. Religies zijn weer op zoek naar de kern van hun geloof. Ik heb er geen probleem mee dat zij in gods dienst een richtsnoer vinden voor dilemma's in het leven." Het Humanistisch Verbond is in haar ogen een organisatie van niet-kerkelijken en oor spronkelijk wel eens anti-religi eus geweest. „De meeste hu- Yvonne Breuk in haar kantoor in de Amsterdamse binnenstad. FOTO JAN VERHOEFF manisten geloven niet in een hogere macht, maar er zijn zelfs religieuze humanisten, naast spirituele, agnosten en atheïs ten. Ook in die zin zijn we tegen dogma's." Harry Kunneman, hoogleraar aan uw Universiteit voor Hu manistiek, noemt het humanis me van uw verbond 'een levens beschouwingzonder God'. „In de verzuilde samenleving van de vijftiger en zestiger jaren waren we inderdaad een soort zuil zonder God. Katholieken en protestanten hadden hun geestelijke verzorgers; niet-ker- kelijken wilden dat ook en zo ontstonden de humanistische geestelijke verzorgers. Die zijn op onze universiteit getraind op vragen over zin van leven, ziek te en dood om iemand te hel pen zijn eigen weg te vinden. Ze kunnen gedichten en verha len aandragen om troost te vin den. Zo'n driehonderd vrijwilli gers begeleiden jaarlijks tussen de drie- en vierduizend uitvaar ten." Het Humanistisch Verbond telt nu ongeveer 14.000 leden. „Op het hoogtepunt waren er dat er 16.000. Vorig jaar hadden we voor het eerst in twintig jaar een netto-ledenwinst; er is weer een opgaande lijn. Er is geen sprake van vergrijzing want er is juist groei onder de 40-50-ja- rigen. Wél zijn er weinig jonge ren, vijfhonderd Jonge Huma nisten. Dat is eigenlijk wel lo gisch, want men wordt pas lid als men geconfronteerd wordt met de grote levensvragen: dood, ziekte, geweld. Humanis ten worden opvallend oud, maai- dat komt doordat ze maar één leven hebben en dat ten volle willen leven", glimlacht de directeur. Uw voorzitter, Liesbeth Mulder, heeft zich fel gekeerd tegen het verwijt van kardinaal Simonis dat 'paars' onvoldoende tiaar de kerken luistert. „Een pleidooi aan het kabinet om naar het maatschappelijk middenveld te luisteren, kan nooit kwaad. We kregen echter, de indruk dat Simonis meer wilde; het homohuwelijk en de euthanasiewet moesten van ta fel. Laatst hadden we een pro bleem met bisschoppelijke af gevaardigden uit Den Bosch over kinderopvang en de rol van de vrouw. Maai" over het al gemeen verloopt de samenwer king met christenen over prak tische problemen probleem loos. Die praktijkmensen lijken ook minder problemen te heb ben met homohuwelijk en eu thanasie." Zijn homohuwelijk en euthana sie geen triomf van het huma nistisch ideaal van zelfbeschik king? Met andere woorden, is humanisme niet overbodig ge worden? „Oppervlakkig gezien lijkt dat misschien zo. Maar het indivi dualisme is doorgeschoten. Eenzaamheid, gebrek aan zorg, geweld op straat, verloedering in de media vragen om een nieuw evenwicht met zorg voor onze samenleving, burger schapszin, verantwoordelijk heidsgevoel. Op onze ledenver gadering zaterdag in Arnhem zullen we vóór de middag met onze oud-voorzitters terugblik ken op het verleden, maar na de middag ons beraden op de toekomst. Als voorbereiding hebben 21 humanisten 21 agendapunten voor de 21ste eeuw geformuleerd in het boekje Werken met waarden." Ze geeft het werkje mee voor in de trein naar huis. Rode draad blijkt dat de zingevings- vragen vermorzeld dreigen te worden door een door de tech niek versneld 'consumentisme' en dat een samenballing van al le tegenkrachten (ook religieu ze) nodig is om dat tegen te gaan. In een nawoord voorspelt voorzitter Mulder een verschui ving in de 21ste eeuw van smal individueel belang naar breed- kosmopolitisch. Ze belooft 'gas te geven' bij samenwerking in allerlei netwerken." Naast het Humanistisch Vt bond bestaan er tal van on. afhankelijke humanistisch; organisaties: Het maandblad Humanii is het oudst; het is een voortzetting van De Dage raad (1856-1925), De Vrij- denker en De Vrije Gedach te. De Humanistische Om roep met een eigen suppon organisatie verzorgt een un tv op Nederland 1 en is te horen op radio-5. Een votx zettting van de Vrijdenken Radio Omroep (1928-1937 Humanitas zorgt voor bi nenlandse welzijnszorg va uit vijf districten voor tach tig afdelingen en Hivos (10 medewerkers, budget 100 miljoen) voor ontwikke lingshulp. De Universiteit voor Hu. manistiek leidt geestelijke verzorgers op en het Peda gogische Studiecentrum zorgt voor vormingsonder wijs. Het Humanistisch Archii het Humanistisch Vredesb raad, de Humanistische Oi ganisatie voor de Mensen rechten, de Humanistisch Stichting Huisvesting Be jaarden, de Stichting De Weezenkas en de Internaü nale Humanistische Ethi sche Unie (IHEU) spreken voor zichzelf. HEEMSTEDE JEANNINE VERHAGEN „Er zijn veel misverstanden over spiritualiteit. Vaak wordt er zweverig over gedaan. Maar spiritualiteit is juist ongelooflij ke nuchterheid." Dat Ronald - -Jan Heijn op dit gebied als ex pert wordt gezien, bleek gister avond weer eens bij Casca in Heemstede. Heijn trok een vol le zaal met zijn lezing 'Hoe aards is spiritualiteit?' Heel aards dus, meent Heijn. Volgens Heijn ontdekken steeds meer mensen hoe be langrijk spiritualiteit is. „De reis in jezelf is niet de belangrijkste, het is de enige", zo citeert hij een Chinees spreekwoord. De zaal hangt aan zijn lippen. Voor de pauze maakt Heijn duidelijk wat hij onder het be grip spiritualiteit verstaat. „Ei genlijk is elke definitie goed met zo'n zweverig begrip", grapt Heijn, nadat hij uit de zaal verschillende definities heeft aangehoord. „De puurste manier om jezelf te zijn", vindt iemand. Volgens Ronald-Jan Heijn is alles om ons heen be zield. „Samen maken we het goddelijke. Als je de balans hebt gevonden tussen lichaam en geest, dan ben je er nog niet." Mensen die spiritueel zijn inge steld, weten wat hen te doen staat. „Wie ben je, is de allerbe langrijkste vraag die er is." Volgens Heijn bestaat het le ven uit cycli van zeven jaar. Pas op je 42-ste kun je een helder beeld hebben van wat je te doen staat. „Dan wordt het ei genlijk pas leuk. Dan krijg je zo iets van: Zo ben ik, doe het daar maar mee." Het menselijk ego en het denken staan ons in de weg, meent hij. Daarom moeten we ons ego overstijgen. Datzelfde ego moet vanaf ons 42-ste weer een bescheiden plaats gaan in nemen, vindt Heijn. Pas dan kunnen we dichtbij ons gevoel komen, om uiteindelijk de uni versele liefde te leren kennen. Want daar draait het allemaal om. Tegenslagen zijn op die le vensweg alleen maar hulpmid del. „Watje meemaakt is volsla gen onbelangrijk. Het gaat er om watje ermee doet." Zijn verhaal blijkt nogal wat vragen op te roepen. Want hoe kun je nu zeggen dat wat je meemaakt volslagen onbelang rijk is, zegt iemand na de pauze, als je zoals Ronald-Jan op een gruwelijke manier je vader ver liest? „Het nadeel om jong je vader te verliezen, is dat hij er niet meer is. Het voordeel is dat je sneller verantwoordelijk bent en dus sneller volwassen. Van tegenslagen leer je. Je krijgt nooit iets te verwerken, dat je niet aankunt." Nog een kritische vraag. „Het klinkt allemaal zo positief, maar zijn er ook kwade geesten?", wil een man weten. „O, ja dat zijn de geesten die je met glaasje draaien kunt oproepen. Maar de moordenaar, het beest huist in ons allemaal. Het gaat erom hoe je daar mee omgaat." De term 'Normen en waarden' rook tot voor enkele jaren terug sterk naar beklemmende, burgerlijke bevoogding. De tijdgeest is echter veranderd. Politici en geestelijken maar ook publicisten schuwen niet langer het openbare debat. In deze rubriek mensen die in hun werk tegen morele dilemma's aanlopen. Vandaag directeur Marijn van den Bom van de Leidse Rudolf Steinerschool. Kinderen hebben van nature een gevoel voor goed en kwaad, zegt directeur Marijn van den Born (1948) van de antroposofische Rudolf Steiner School in Leiden. „Wanneer ze bijvoorbeeld aan het knikkeren zijn, zien ze of de ander vals aan het spelen is." Van den Bom vertelt samen met onderwijzeres Ellinor Bij voet, die al twintig jaar voor de klas staat, dat zij het als hun taak zien die 'natuurlijke mo raliteit' te ondersteunen. „Het is typisch voor een vrije school dat we niet constant dingen willen verbieden. Niet met het bekende Nederlandse vingertje zwaaien. Dat is moraliseren." Van den Bom vindt dat kinde ren moeten worden aange moedigd in het goede. „Dat doe je door ze een beeld voor te houden waarin goed en kwaad tegenover elkaar staan. Daarom vertellen wij altijd veel verhalen, sprookjes en andere vertellingen uit de wereldlite ratuur." Vrije schoolpedagogie is geba seerd op de inzichten van de Oostenrijkse wijsgeer en grondlegger van de antroposo fie, Rudolf Steiner (1861-1925) In een omvangrijk oeuvre aan boeken trachtte Steiner weten schap, religie, kunst, opvoe ding, geneeskunde, landbouw en sociale wetenschappen in een harmonisch verband met elkaar te brengen. Daaruit kwam, wat hij noem de, een 'naturphilosophie' voort, een totaalvisie op leven en kosmos. Mensen die hun kinderen op een vrije school inschrijven hoeven echter niet de antroposofische visie te on derschrijven. De leringen van Steiner vormen ook geen les stof. In de aanpak van de les gevers en in sommige vakken (euritmie bijvoorbeeld, 'bewe gingskunst op basis van woord en muziek') komt de antropo sofische identiteit automatisch naar voren. Ellinor Bijvoet noemt in dit verband het mensbeeld van de antroposofen. „Wij hanteren een driedeling van kennis (cognitief), emotie en wil. Het is de bedoeling aan ieder ge bied ruimte te geven in het on derwijs. De reguliere scholen besteden vanuit hun traditie meer aandacht aan de cogni tieve ontwikkeling van het kind. Ik ga ervan uit dat je een kind leert schrijven en reke nen, en dat ze niet mogen ste len of liegen, maar het belang rijkste daarbij is datje oog hebt voor de gehele ontwikke ling. Plus dat je op dat gebied niet iets wil forceren." Daarmee bedoelt zij dat het voor antroposofen in het alge meen belangrijk is dat kinde ren zich kunnen ontwikkelen in hun eigen tempo. Van den Born voegt daar aan toe dat ouders die hun kind op een vrije school plaatsen, zelf ook 'een ontwikkelingsproces' in gaan. „Er wordt vanuit de school veel georganiseerd om duidelijk te maken vanuit wel ke visie wij werken." Ook op het gebied van normen en waarden. Als voorbeeld noemt Van den Bom de zorg die hij heeft over overmatig 'consumentisme'. Oftewel een samenleving waarin 'hebben' centraal staat. Hij wil daar niet in mee, en wijst daarom op het belang van de samenwerking tussen school en ouders. „De Schoolhoofd Marijn van den Born van de Leidse Rudolf Steiner School. interactie 'school-ouders' be paalt voor een groot deel de meerwaarde van vrije scholen. Ouders komen bij ons dicht bij de school staan. Ze beleven FOTO MARK LAMM 0.1 mee wat hier op de school vat hun kinderen gebeurt." ONNO VAN 't KLOOSTER D WEEROVERZICHT BUITENLAND C Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Geregeld zon en in het zuiden kans op een bui. Zaterdag in het noorden bewol king. Middagtemperatuur tot 5 graden in het noorden en 12 in het zuiden. Zweden: Geregeld zon en meest droog. In het zui den wolken met kans op sneeuw en on weer. Maxima oplopend tot 6 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. Finland: Wolkenvelden, ook wat zon en met name in het zuiden een bui. Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 11 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en vooral vrijdag enkele buien met kans op onweer, hagel en natte sneeuw. Maxima oplopend tot ongeveer 12 graden op zaterdag. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Eerst nog een bui met kans op onweer en een winters karakter. Verder overwegend droog en van tijd tot tijd zon. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden, in Ier land iets hoger. België en Luxemburg: Af en toe zon maar ook buien met kans op onweer en hagel en vooral in de Ar dennen ook met sneeuw. Middagtempe ratuur rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon, maar ook enkele buien, in de hogere streken met sneeuw. Maxi ma van 6 graden in het noordoosten tot 11 in Zuid-Bretagne. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien met kans op onweer en in bergen sneeuw. In het Rhonedal steekt de Mis tral op. Maxima tussen 8 en 16 graden. Spanje: Zonnige perioden. In het noorden ook wolkenvelden en soms wat regen. In het oosten en zuiden mogelijk ook een bui. Maxima van 12 graden in het noorden tot 24 in Andalusi. Portugal: Perioden met zon en droog. Stevige af landige wind. Maxima aan zee uiteenlo pend van een graad of 19 in het noorden tot 24 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 17 graden. Madeira: Af en toe zon en vooral zaterdag een bui. Stevige noordoostenwind. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zonnig en droog. In het noorden meer bewolking en vooral zaterdag enkele buien. Forse noordoostenwind. Maxima rond 23 gra den. Duitsland: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met hagel, sneeuw en onweer. Middag- Voor vrouwen die graag comfortabel willen iopen. Voor info: 073 - 52 25 091 www.ecco.com/nl temperatuur tussen 5 en 10 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en enkele buien, met ha gel, sneeuw en onweer. In het zuiden plaatselijk veel neerslag. Middagtempe ratuur in de dalen ongeveer 8 graden. Zwitserland: Meest bewolkt en enkele buien, met ha gel, sneeuw en onweer. Middagtempera tuur in de dalen ongeveer 10 graden. Polen: Wolkenvelden en geregeld buien, eerst nog met hagel, natte sneeuw of onweer. Later veel wind. Middagtemperatuur op lopend tot 13 graden op zaterdag. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon, maar ook enkele buien, met hagel, sneeuw en kans op onweer. Middagtemperatuur rond 10 graden. Hongarije: Veel bewolking en vooral in het westen soms flinke perioden met regen. Middag temperatuur ongeveer 16 graden. Italië: Wisselend bewolkt en enkele buien, mo gelijk met onweer. Later meer wind. Maxima dalend tot 10 graden in het noorden en 19 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon maar ook enkele buien, mogelijk met onweer. Fors aanwakkeren de wind. Temperatuur dalend tot 14 gra den op zaterdag. Griekenland en Kreta: Nu en dan zon, maar vooral op zaterdag ook enkele buien. Tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, zaterdag iets minder warm. Malta: Perioden met zon en kans op een enkele bui. Vrijdag ruim 20 graden, daarna minder warm. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Maxima van 16 graden bij Istanbul tot bijna 30 gra den op Cyprus. ZATERDAG 21 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.30 Zon onder 20.46 Maan op 06.18 Maan onderl8.11 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.40 15.56 3.13 15.29 Laag 11.05 «00.00 10.46 23.41 Weerrapporten 20/04, 08.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam licht bew w2 7 1 2.4 De Bilt zwaar bew, zw 1 9 0 2.9 Deelen zwaar bew. zwj 8 -1 1.6 Eelde licht bew. z2 9 0 6.9 Eindhoven regen zw2 8 1 4.2 Den Helder licht bew. nwl 8 0 2,7 Rotterdam licht bew. w.s.0 8 1 4,1 Twente regen w2 8 1 4.5 Vlissingen half bew. no 2 7 3 1.2 Maastricht zwaar bew. zw3 7 1 0.9 Aberdeen half bew. n3 8 2 3.0 Athene zwaar bew. zo 2 21 14 0.0 Barcelona motregen nw3 16 7 0.0 Berlijn licht bew. w.s.0 5 -2 2.0 Boedapest licht bew. nol 16 7 0.0 Bordeaux licht bew. wl 10 1 0.6 Brussel zwaar bew. zw3 8 1 2.2 Cyprus onbewolkt o2 24 13 0.0 Dublin licht bew. w3 10 -2 0.0 Frankfurt zwaar bew. z2 5 -2 1.0 Genève zwaar bew. w2 8 2 2.0 Helsinki regen ol 5 0 0.0 Innsbruck sneeuw w.s.0 6 0 8.0 Istanbul onbewolkt o2 18 13 0.0 Klagenfurt zwaar bew. o2 11 4 12 Kopenhagen licht bew. zo 3 4 1 0.0 Las Palmas zwaar bew. n3 23 16 0.0 Lissabon licht bew. nw3 18 10 0.0 Locarno zwaar bew. o3 14 6 9,0 Londen licht bew. nw3 10 2 1.0 Luxemburg zwaar bew w2 -1 0.0 Madrid licht bew. no 3 18 2 0.0 Malaga half bew. w2 21 13 0.0 Mallorca motregen no 4 21 9 0.0 Malta zwaar bew o3 25 18 0.0 Moskou regen o 1 13 9 0.0 München n2 4 1 1.2 Nice licht bew. w4 15 10 0.0 Oslo licht bew. n 4 6 0 0.0 Parijs zwaar bew. nw3 7 1 04 Praag zwaar bew. wl 9 1 0.0 Rome regen ol 17 10 0.0 Split zwaar bew. o2 17 7 0.0 Stockholm o2 5 2 0.0 Warschau zwaar bew. no 3 8 5 0.6 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail; abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071 -5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W, Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17l 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071- 5143 545 ABONNEMENTEN: (071-5128OU bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstreB fr( het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-kc betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenb worden verzonden geldt een toeslag van/ in portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTERttor Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere 1Q leeshandicap hebben), is een samenvat van het regionale nieuws uit het Leidsd Dagblad op geluidscassette beschikt»)' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra< Auteursrechten voorbehouden# Dagbladuitgeverij Damiate E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl et ■H z i K E N H U I Z E Wenen regen n2 11 5 4.9 New Orleans onbewolkt zo 2 19 8 0.0 ZQrich zwaar bew. n2 6 0 41 New York licht bew. z3 12 2 0.0 Bangkok half bew. zw3 28 0.0 Tel Al/iv licht bew. nol 24 14 0.0 Buenos Aires licht bew. w2 22 14 0.5 Tokyo licht bew. z2 21 14 0.0 Casablanca zwaar bew wl 21 14 0.0 Toronto licht bew. z2 12 -4 0.0 Johannesburg half bew. z2 23 11 0.0 Tunis zwaar bew w2 21 14 0.0 Los Angeles licht bew. w5 16 12 0.0 Vancouver half bew. nw2 14 6 0.2 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14