Lagere rente verrast YS Dutchport moet banen schrappen Economie Seizoenwerker horeca houdt recht op WW Asperges laat en duur eineken verkoopt twee ouwerijen in Spanje aking bij octrooibureau KLM-partner Northwest lijdt miljoenenverlies Buhrmann schokt beurs met winstwaarschuwing Winst bij IBM gestegen Veiligheid werknemers nog ver onder de maat 150ste Ikea op palen NDERDAG 19 APRIL 2001 IKl 3T« onden en Heineken eens over CAO ^IA/OUDE Bonden en Heineken Nederlands Beheer BV heb- jjovereenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor twee r. Daarin is geregeld dat het personeel er zowel op 1 januari k jaar (met terugwerkende kracht) als op 1 januari 2002 vier 45 ocent op vooruit gaat. Verder is afgesproken dat het perso- 25 e] er twee keer eenmalig 750 gulden bij krijgt. Tenslotte is de 60 ogelijkheid gecreëerd dat werknemers vanaf 55 jaar verlofda- 35 nniogen sparen. Als ze er genoeg hebben kunnen ze tot hun 90 idiensttreding overgaan op een vierdaagse werkweek. 05 eneral Motors lijdt verlies in Europa 25 jROffi Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) an «ftin" het eerste kwartaal van dit jaar in Europa een verlies 70 086 miljoen dollar (ƒ213 miljoen) geleden na een winst van so l miljoen dollar in dezelfde periode van 2000. Dat zorgde er nen met problemen in de Verenigde Staten voor dat de net- so yinst van het concern omlaag ging met 87 procent tot 225 50 i iljoen dollar 560 miljoen). De autoverkoop van GM vermin - rdein het eerste kwartaal met elf procent tot 1,99 miljoen iks. De omzet nam af met negen procent tot 42,6 miljard dol- 1 (f 106 miljard). De cijfers vielen analisten mee. Daardoor 601 ig de beurskoers van GM omhoog. iöO i egenstanders top tegengehouden •70 wtreal De Canadese douane heeft sinds 1 april aan de grens 6oel de Verenigde Staten zeker zestig mensen tegengehouden Ï30 wilden demonstreren tegen de economische top die morgen '85 Quebec City begint. In de stad zelf zijn gisteren zes Canade- '90 n aangehouden die voorzien waren van traangasgranaten en .45 nkbalknuppels. Aan de conferentie nemen de staats- en rege- ■gg gsleiders van alle landen in Noord- en Zuid-Amerika deel op I05 iba na. Zij praten over de vorming van een pan-Amerikaanse jhandelszone van het Noordpoolgebied tot Vuurland. och CAO Vereenigde Glasfabrieken I05 jiEDAMDe dreigende acties bij BSN Glasspack, beter bekend ^40 de Vereenigde Glasfabrieken, zijn van de baan. Vakbondsle- nbij het bedrijf hebben gisteren ingestemd met het onder dos ndelingsresultaat voor een nieuwe CAO. In vijftien maanden •80 Ikrijgen ze er vier procent loon bij. Belangrijker voor de le- 160 11 van de CNV Bedrijvenbond was dat het directievoorstel om L80 y-dagen te schrappen, van tafel is. Bij BSN Glasspack werken iOO mensen in Maastricht, Leerdam en Schiedam. ■m ;my wil samenwerking met Ericsson KYO_i Het Japanse elektronicaconcern Sony overweegt op het bied van mobiele telefonie samen te werken met het Zweedse icern Ericsson. De twee concerns zijn met elkaar in onder i ideling, maar de details staan nog niet vast, zo heeft Ericsson imorgen laten weten. Het bedrijf gaf een verklaring uit naar ïleiding van meldingen in de Japanse media. Die hadden be- ht dat Sony met Ericsson was overeengekomen samen te L gj irken bij de ontwikkeling en verkoop van mobiele telefoons. U5 csson verkocht vorig jaar 43 miljoen mobieltjes, Sony ver- ^20 chter 7 miljoen. LJOi g ïrkse premier bedelt bij Bush 1 '7°; cara De Turkse premier Ecevit heeft gisteren de Amerikaan- 3,80 president Bush opgebeld en aangedrongen op snelle financi al steun om zijn land uit zijn economische crisis te helpen. 1I50 sh antwoordde volgens een bekendmaking van het bureau 1.90 n de premier dat de VS in samenwerking met het Internatio- J'og e Monetaire Fonds en de Groep van Zeven belangrijkste in- mo strielanden zullen bekijken hoe een 'belangrijke vriend en ge- 2'3j> ardeerde bondgenoot' het best geholpen kan worden. De 3'go rkse regering heeft 12 miljard dollar 29,7 miljard) nodig. 2^50 S VB boekt weer bescheiden winst 1,00 2,10 sterdam Het Amsterdamse Gemeentevervoerbedrijf (GVB) oy® akte over 2000 ruim 16 miljoen gulden winst, zo blijkt uit de 2Ï30 leren vrijgegeven jaarcijfers. Ongeveer 4,6 miljoen is het re- taat van de exploitatie van het openbaar vervoer, de kaartop- ingsten bleken bijna 4 miljoen hoger uit te komen dan be- lot. De rest van de winst is afkomstig uit overige activiteiten. v k angrijke kostenposten waren stadsmobiel (1 miljoen verlies) i,46 het faillissement van FlevoFerries (5,2 miljoen verlies). 9,00 ame Cube Nintendo later op markt To; De Japanse spelletjesfabrikant Nintendo heeft de lance er gvan de Game Cube in Japan en de Verenigde Staten uitge- 3,35 ld. De nieuwe spelcomputer komt in Japan pas in september de markt, in de VS in november. Dat is enkele maanden later 4I05 1 gepland. De Game Cube is de opvolger van de succesvolle 7-8j> itendo 64. De spelcomputer moet volgens planning volgend 3'47 njaar in Europa op de markt komen. Het is nog onduidelijk s'o7 die datum wel wordt gehaald. Met de Game Cube wil Ninten- de concurrentie aangaan met de PlayStation 2 van Sony en 4 61 Xbox van Microsoft. ÜD»ANP trouwer Heineken heeft brouwerijen en bottelarij- Spanje verkocht. Het gaat vestigingen in Madrid en :ia die lokale merken op larkt brengen. De nieuwe Jiaar wordt de Spaanse J785 wer Damm. Over de ver- iprijs is niets bekendge- 4629 I 7,0637 3.595.' 3,641 30.45 98135 oj 26,70 16,015 1,0991 1,3245 23, de voorwaarden die de nse mededingingsautori- hebben gesteld voor keuring van de overname rkdruk te hoog en salaris te laag 3» jfgï taaan 25 prff i0 31 144.0C werk op het Europese Oc- lureau in Rijswijk lag gis- 1 grotendeels stil. Bijna de 'an de 2.400 personeelsle- Jj taakte voor de tweede keer en week tijd. Belangrijkste en van de stakers zijn de werkdruk en de lage belo- Door het relatief lage in- alaris kan het Octrooibu- nauwelijks meer v personeel komen. Vakbond van het Euro- Octrooibureau waar- rigebeftvt voor meer stakingen 'eer het management niet e tafel wil met de werkne- Om de druk op te voeren, Jin mei nog een stakings- angekondigd. EOB verleent octrooien de twintig lidstaten van Europees Octrooiverdrag. Beurzen reageren euforisch op FED-besluit De FED, het stelsel van centrale banken in de VS, heeft de financiële markten gisteren compleet verrast met een flinke renteverlaging. Het belangrijkste rentetarief ging met een half procent omlaag naar 4,5 procent. Op de Amerikaanse effectenbeurzen werd euforisch gereageerd op dit besluit. Het is de vierde keer sinds begin januari dat de Amerikaanse rente daalde. washincton-den haag gpd In een verklaring zei de FED dat een nieuwe rentestap nodig is omdat de economie zich nog steeds niet herstelt van de scherpe terugval die vorig jaar zomer inzette. Volgens de cen trale banken is er nog steeds sprake van een 'erosie van de huidige en de te verwachten winstgevendheid' van bedrij ven. In combinatie met toene mende onzekerheid remt dit de investeringen, zo constateert de FED. Ook is er bezorgdheid over de gedaalde consumen tenbestedingen. Die zijn deels het gevolg van de verliezen die mensen sinds vorig jaar hebben geleden op de beurs. Dit alles dreigt het tempo van de economische activiteit veel te laag te houden, aldus de FED. Op de financiële markten was niet gerekend op een rente verlaging. Maar de centrale bankiers kwamen in een telefo nische vergadering tot de con clusie dat de Amerikaanse eco nomie zich niet echt herstelt, en dat er snel een nieuwe ren- teprikkel nodig was. De officiële Amerikaanse ren te is sinds begin dit jaar met in twee procent verlaagd, waar mee het tarief nu onder het renteniveau is gedoken dat de Europese Centrale Bank in de eurozone hanteert. De FED zei het bemoedigend te vinden dat de voorraden van de Ameri kaanse bedrijven nu flink zijn geslonken. De rentestap leverde met na me op de technologiebeurs Nasdaq enorme koerswinst op. De Nasdaq, die eerder op de dag al flink in de plus stond, be reikte gisteravond een winst van 10,2 procent en slot met een plus van 8,1 procent. De Dow Jones sloot af met een winst van 3,9 procent. In Tokyo eindigde de Nikkei-eindigde op 13.868,28, wat 226,49 punten of 1,7 procent hoger was dan gis teren. De index stond zelfs even boven de 14.000 punten. Analisten wezen er gister avond op dat het forse herstel op de beurzen heel goed een tijdelijk fenomeen kan zijn. Professionele beleggers zouden kunnen profiteren van de sprong die met name de Nas daq in de afgelopen twee weken heeft gemaakt. Uit de technologiesector kwamen gisteren gemengde signalen. Intel, de grootste chipfabrikant ter wereld, ver raste met hoger dan verwachte verkopen in het eerste kwartaal van 2001. Maar Hewlett-Pack ard meldde dat het de winstver wachting in het eerste kwartaal niet had gehaald. Het bedrijf kondigde aan 3.000 banen te schrappen. Een dag eerder had Cisco, wereldleider in het bou wen van netwerken voor inter net, bekend gemaakt 8.500 ba nen te schrappen. De dollar had gisteravond te lijden van de renteverlaging. Op de geldmarkt werd het besluit amsterdam anp Werknemers bij strandtenten, pretparken en bungalowparken behouden het recht op een werkloosheidsuitkering. Dat heeft het Landelijk Instituut voor de Sociale Verzeke ringen (LISV) gisteren gezegd. Daarmee is een eind gekomen aan de onzekerheid voor ongeveer 7000 werkne mers bij de seizoensgebonden horeca- en recreatiebedrijven. Aanvankelijk kwamen zij dit jaar niet langer in aanmerking voor een WW-uitkering in die maanden dat zij niet kunnen werken. Na aanscherping van de uitkeringsregels van instanties als het GAK vielen zij voortaan terug in de bij stand. Koninklijke Horeca Nederland trok hierop aan de bel. De brancheorganisatie stelde dat bedrijven in toeristische gebie den dit Jaar meer moeite hadden seizoens van brouwer Cruzcampo door de Amsterdammers. De autori teiten moeten hierover nog hun licht laten schijnen. De verkochte merken zijn Ke- ler, Estrella del Sur, Victoria, Calatrava en Oro. Damm neemt ze over van Heineken Espana, dat ontstond door de fusie van Heineken-dochter El Aguila en Cruzcampo. Laatstgenoemde werd in 1999 overgenomen. Heineken kreeg daardoor in Spanje een marktaandeel van circa veertig procent. Te veel, zo oordeelden de Spaanse me dedingingsautoriteiten. barendrecht Bouwvakkers werken aan de gevel van een van de grootste Ikea-vestigin gen van Nederland in het Zuid-Hollandse Ba rendrecht. De 150ste vestiging van het Zweedse woonwarenhuis wordt geheel op pa len gebouwd. Op de begane grond ontstaat daardoor een parkeerplaats voor 1.400 auto's. Rolbanden, zoals ook op het luchthaven Schiphol aanwezig zijn, brengen de bezoekers naar de eerste etage van de 27.000 vierkante minneapolis anp Nog vier luclitvaarders VS in het rood kwartaal te doorstaan'. De om zet van Northwest groeide in het eerste kwartaal met vier procent tot 2,61 miljard dollar. Gisteren maakten ook vier andere Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen rode cij fers over het eerste kwartaal be kend. UAL Corporation, het moederconcern van United Air lines, leed een verlies exclusief eenmalige posten van 305 mil joen dollar na een winst van 136 miljoen dollar over de eer ste drie maanden van 2000. US Airways, dat met United gaat fuseren, boekte een verlies van 171 miljoen dollar, maar dat was minder dan de 218 mil joen in het eerste kwartaal van vorig jaar. AMR Corporation, moeder van American Airlines, zag een winst van 132 miljoen dollar omslaan in een verlies van 43 miljoen dollar. Bij Delta Air Lines veranderde een winst van 216 miljoen in een verlies van 133 miljoen dollar. Northwest Airlines, de Ameri kaanse partner van de KLM, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettoverlies geleden van 123 miljoen dollar, exclu sief eenmalige posten. Inclusief komt het bedrag zelfs op 171 miljoen dollar, zo is gisteren bekendgemaakt. In dezelfde periode van 2000 was er een negatief resultaat van 42 mil joen dollar. Het bedrijf heeft net als ande re Amerikaanse luchtvaart maatschappijen te lijden onder de vermindering van het zake lijke vliegverkeer in de VS door het inzakken van de economi sche groei. Ook de stijging van de brandstofprijzen heeft de re sultaten gedrukt. Northwest is niet al te pessi mistisch over de komende maanden. De maatschappij zegt 'in een goede positie te zijn om de aanhoudende economi sche onzekerheid in het tweede De Amerikaanse technologiebeurs kon gisteravond tegen sluitingstijd via de lichtreclame op Times Square in New York melden dat de index weer tot boven de 2.000 punten was gestegen, foto ap beth a. keiser bergen op zoom gpd gezien als een teken dat de eco nomie in de VS er niet goed voorstaat. De euro profiteerde daarvan. De munt die eerder op de dag onder de 88 dollarcent was gezakt, krabbelde weer op en noteerde gisteravond 88,67 dollarcent. arbeiders te vinden dan gewoonlijk. Daar op heeft het LISV de regels nog eens tegen het licht gehouden. Al langer bestaat de regel dat seizoensar beiders alleen in aanmerking komen voor een tijdelijke WW-uitkering als het werk af hankelijk is van het weer, zoals de oogst. Ook horeca- en recreatiebedrijven die af hankelijk zijn van het zomerse weer vallen onder die regel, meent het LISV nu. Oogst door slechte weer traag op gang de import loopt dan vanzelf te rug. Ook bij het verwerkingsbe drijf Aspervac uit Ossendrecht maakt men zich nog niet echt bezorgd. „Wat we hier niet kun nen krijgen halen we uit het buitenland, daar zijn de asper ges bovendien goedkoper. Dat scheelt momenteel de helft", aldus een woordvoerder. De as pergekwekers kennen inmid dels het klappen van de zweep. M. Gelten uit Bergen op Zoom: „Voor ons maakt het in feite niet zoveel uit. Nu zijn er wei nig asperges maar beuren we een goede prijs. Als het straks warmer wordt hebben we veel asperges, maar brengen ze wei nig op." Nederlandse asperges zijn dit jaar minstens twintig procent duurder dan voorgaande jaren. Dat komt vooral door het slech te weer, waardoor de oogst van het 'witte goud' maar langzaam op gang komt. Het aanbod is zelfs zo klein (een kwart minder dan vorig jaar) dat handelaren asperges uit Spanje en Grieken land importeren om aan de waag te voldoen. De prijs hoeft niet per se het hele seizoen hoog te blijven. „Het wordt altijd wel weer een keer goed weer, dan schieten de asperges uit de grond", zegt woordvoerder J. van Es van de Greenery-veiling uit Breda. Ook amsterdam gpd 10 mei bekend gemaakt en ver der toegelicht. Dan wordt er ook meer gezegd over de ver wachting voor de rest van dit jaar. Op de Amsterdamse beurs kelderde het aandeel Buhr mann met ruim 32 procent tot iets onder de 20 euro, de laag ste koers in meer dan een jaar. „Wij begrijpen die reactie niet precies", aldus een woordvoer der. „Misschien is er iets ver keerd gegaan in onze commu nicatie. Het bericht was sum mier, de uitleg komt nog." In februari ging Koffrie nog uit van hogere marges over 2001. Buhrmann gaf vorige maand nieuwe aandelen uit ter waarde van 1,5 miljard gulden, om de overname van USOP in de VS te kunnen betalen. Plannen voor een nieuwe emissie zijn er voorlopig niet. Wel houdt Buhr mann vast aan het plan meer bedrijven over te nemen. „Die strategie verandert niet", aldus de woordvoerder. Kantoorartikelen- en papier handelaar Buhrmann heeft gis teren de beleggers onaange naam verrast met de waarschu wing dat de winst per aandeel het eerste kwartaal twintig pro cent achterblijft bij dezelfde pe riode vorig jaar. Topman Koffrie maakte de tegenvallende cijfers gisteren bekend tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. De omzet steeg weliswaar met acht procent, maar dat was gedeel telijk te danken aan vooral klei ne overnames in de loop van het vorig jaar. De autonome groei bedroeg in Europa vijf procent en in de VS twee pro cent. Koffrie weet de dalende winst aan 'lagere brutomarges', zon der aan te geven welke produc ten of regio's minder opbren gen. Buhrmann brengt onder tussen wel de kosten terug, maar blijkbaar niet voldoende. De kwartaalcijfers worden op meter grote winkel. De vestiging wordt in september geopend. Ikea haalt met negen winkels in ons land een omzet van ruim één miljard gulden. foto anp ton borsboom new York «anpmaar wijst erop dat het eerste kwartaal vorig jaar niet erg gun stig was voor het bedrijf. IBM houdt een slag om de arm als het gaat om de resulta ten voor de rest van het jaar. „IBM is zeker niet immuum voor een terugval in de consu mentenbestedingen", aldus topman Gerstner. Hij beweerde wel dat IBM het beter zal doen dan de meeste concurrenten. De veel kleinere concurrent Ap ple zag het afgelopen kwartaal de winst dalen van 233 naar 43 miljoen dollar. Het resultaat was iets beter dan verwacht. De winst van computerfabri kant IBM is in de eerste drie maanden op 1,75 miljard dollar uitgekomen, terwijl in dezelfde periode vorig jaar netto 1,5 mil jard dollar onder de streep stond. Daarmee is IBM een van de weinige bedrijven in de technologiesector die geen winstdaling hoeft te melden. De omzet kwam uit op 21 miljard dollar, tegen 19,3 mil jard vorig jaar. De cijfers zijn conform de verwachtingen van analisten. IBM zegt zelf tevre den te zijn met de resultaten, Meer dan 5.000 ambtenaren en medewerkers, verdeeld over vier locaties waaronder Rijs wijk, verwerken in 2001 naar verwachting 200.000 octrooi aanvragen. „Maar daar zijn te weinig mensen voor", zegt Red- ford van de VEOB. „We zijn geen aantrekkelijke werkgever meer. Met onze werving zitten we nu ongeveer 60 procent on der het aantal dat we zouden moeten binnenhalen. Eenderde van de solllicitanten haakt af bij het horen van het salaris", al dus Redford. De VEOB heeft een eisenpak ket op tafel gelegd waarin loon eisen de hoofdmoot vormen. Zo wil de vakbond een structu rele loonsverhoging van 8 pro cent om op hetzelfde salarisni veau als bijvoorbeeld ambtena ren van de Europese Commis sie te komen. houten anp schermingsmiddelen. Meer dan de helft van de ondervraagden zegt dat er geen extra toezicht is op jeugdige werknemers tussen 16 en 20 jaar, terwijl dit wel ver plicht is. Ruim een op de vijf weet niet wie de bedrijfshulp verlener is en hoe die is te be reiken. CNV Bedrijvenbond presen teert de uitkomsten aan de vooravond van een studiedag voor kaderleden. Die moeten de werknemers meer attent maken op een veilige werkplek. Verder wil de bond meer over leggen met werkgevers om hen ertoe bewegen meer aandacht te schenken aan een veilige werkplek. Harde concurrentieslag afhandelaars op Schiphol schiphol richard mooyman Het schort nog steeds aan de veiligheid op de werkvloer. Vooral de voorlichting door werkgevers over veilig werken schiet te kort. Dat concludeert CNV Bedrijvenbond gisteren na een enquête onder 5.800 leden, afkomstig uit alle sectoren waarin de bond actief is. De Bedrijvenbond noemt de uitkomsten 'uitermate triest'. Zo zegt 29 procent van de on dervraagden dat zij geen schrif telijke informatie ontvangen over veilig en gezond werken. Een kwart zegt dat er geen toe zicht wordt gehouden op het gebruik van persoonlijke be- Het afhandelingsbedrijf Dutchport op Schiphol zit in de verliezen en moet afslan ken. Volgens bestuurder M. Rog van vak bond De Unie wil de onderneming 35 van de 225 arbeidsplaatsen schrappen. Het be drijf zelf meldt dat er alleen sprake is van een herstructurering waarbij wordt bezien of het personeelsbestand kan worden inge krompen. Volgens Rog zit Dutchport in de rode cij fers door de harde concurrentieslag tussen afhandelingsbedrijven op Schiphol. Dutch- port, een joint-venture van Swissair-doch- ter Swissport en Cargo Service Center, streek twee jaar geleden na het vrijgeven van de afhandelingsmarkt op de luchtha ven neer. Het bedrijf verzorgt onder meer het inchecken van passagiers en het bela den van vliegtuigen. Maar volgens Rog heeft Dutchport verliesgevende contracten gesloten om voet aan de grond te krijgen. Met name een contract met Air France zou het bedrijf nu opbreken. „Dat contract kost handenvol geld", aldus Rog. „Dutchport is diep in de rode cijfers terechtgekomen." Rog vreest dat de werkdruk bij Dutchport zal toenemen omdat de plekken van ver trekkende personeelsleden niet worden op gevuld. Gedwongen ontslagen noemt hij sowieso onacceptabel. De vakbonden voe ren vandaag overleg met Dutchport. Dutchport zal de herstructurering probe ren door te voeren zonder gedwongen ont slagen, aldus de woordvoerster. Het door de Unie genoemde aantal van 35 bovental ligen noemt zij 'voorbarig'. Dutchport zit volgens haar inderdaad in de verliezen, maar dat geldt volgens haar ook voor ande re afhandelingsbedrijven op Schiphol. Vol gens Rog concurreren de afhandelaars el kaar kapot. „Er woedt een slag om lucht vaartmaatschappijen binnen te halen als klant, waarbij regelmatig contracten wor den aangeboden onder de reële kosten." De Unie-bestuurder verwacht dat het aan tal afhandelingsbedrijven zal afnemen door fusies en joint-ventures. „Dit is niet vol te houden." Volgens FNV-bestuurder J. ten Brink is de situatie in de afhandelingssector op Schiphol dramatisch. „De markt moest open en dat is gebeurd. Er zijn nieuwe be drijven bijgekomen en je hoort ze nu alle maal klagen over verlies." Door de grote viaag op de arbeidsmarkt kunnen werkne mers overigens vaak gemakkelijk elders aan de slag.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9