Binnenland Politiebewaking voor burgemeester Stede Broec Volop vertwijfeling over aanslag op Haanstra leer treinen vertraagd n eerste kwartaal 2001 Ili Burgemeester van flora en legionella PDA wil honderdduizend ïizen in stadsdeel Uburg En daarom nu een gratis trekhaak, 3NDERDAC 19 APRIL 2001 /eel drankgebruik in sportkantines Een op de drie automobilisten, die met een glaasje op chter het stuur zit, komt uit sportkantines. Dit blijkt uit twee [ootscheepse alcoholcontroles in maart en april door politie- orpsen in Noord-Brabant en Limburg. De politie in Zuid-Ne erland wil voortaan meer controleren op tijden dat sportkanti- |s open of net gesloten zijn. De automobilisten, die bij de con- oles op de bon zijn geslingerd, bleken meestal een promillage issen de 0,5 en 1,5 promille te hebben. Dat komt neer op vijf acht glazen alcoholhoudende drank. 'ersoonsgebonden vergoeding' iant ngHEPE» De overheid moet zorgen voor een persoonsgebon- ^vërgöeding voor de slachtoffers van de vuurwerkramp. Dat 1st de Belangenvereniging Slachtoffers Vuurwerkramp Ensche- eieti e(BSVE) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de BSVE larieert de behoefte aan nazorg per slachtoffer naar omvang, r' rorm en inhoud.Tevens vraagt de BSVE de Kamer om regelma- igeen rapportage uit te brengen over de uitvoering van de aan- levelingen van de commissie Oosting. racji )rie gevallen nekkramp in één gezin iy jjjTARD_i Drie kinderen uit één gezin in Sittard zijn met hersen- 9-1 Üésöntsteking (meningitis) opgenomen in het ziekenhuis in un woonplaats. Het gaat om twee jongens en een meisje van i, 14 en 5 jaar. Volgens de GGD Westelijke Mijnstreek zijn de nderen inmiddels aan de beterende hand. Dat geldt ook voor :n 3-jarig jongetje uit Roosteren dat eveneens met nekkramp ihet Sittardse ziekenhuis ligt. Het is zeer uitzonderlijk dat leerdere kinderen uit een gezin hersenvliesontsteking krijgen, egt directeur Bovens van de GGD. Het drietal werd vorige week gifr Irijdag opgenomen. Het gezin heeft nog meer kinderen. Zowel M ijals hun ouders slikken nu speciale medicijnen. )9, Huurders mogen klussen srs Aai im haag Huurders kunnen voortaan ongestraft in hun huur- oning klussen. Voorwaarde is dat de woning niet minder aard wordt. Huurders hoeven de woning niet meer in oor- ironkelijke staat achter te laten als zij verhuizen. Het is genoeg sdeze in goede staat verkeert. Het 'klusrecht' wordt vastge- gdin het Burgerlijk Wetboek. De Tweede Kamer stemde giste- >n unaniem in met twee amendementen van Groenlinks l/aarin dit wordt geregeld. roep asielzoekers overgeplaatst hendrecht Met een inzet van zo'n tachtig agenten, onder wie tobiele eenheid en een arrestatieteam, zijn gisteravond 55 iensen uit het asielzoekerscentrum in Ossendrecht overge- laatst. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft 5 groep Iraakse Koerden naar andere centra in het land over bracht. De overplaatsing kwam na aanhoudende vechtpartij- n tussen de groep en andere bewoners, voornamelijk Armeni- is.ln het asielzoekerscentrum in de voormalige Koningin Wil- elminakazerne verblijven achthonderd asielzoekers afkomstig it 36 landen. Met 150 alleenstaanden is de groep Iraakse Koer en ruim vertegenwoordigd. lieuwe naam voor Koraal Specht nilemstadDe Koraal Specht gevangenis op Curagao heet irtaan Bon Futuro Prison, oftewel goede toekomst gevange- is. Dat heeft minister Martha (justitie) gisteren bekendgemaakt jde officiële ingebruikname van de nieuwe vleugels van de |i evangenis. In de volksmond heette het altijd Koraal Specht, H anwege de wijk waar de gevangenis staat, maar een officiële |X| laam was er niet. Tijdens de opening van het nieuwe gedeelte |p an de gevangenis beloofde Martha dat er een einde is gekomen an het trauma dat Koraal Specht lange tijd geweest is. De anti- lartelingscommissie CPT constateerde jarenlang schendingen de mensenrechten in de gevangenis. ECHTANP de eerste drie maanden van jaar had 16,7 procent van :einen een vertraging van :r dan drie minuten. In de le periode van vorig jaar het percentage vertraagde len nog 10,9 procent. NS, die deze cijfers gister- ïd hebben medegedeeld, inen aan dat het wel een letering is ten opzichte van [prestatie in de laatste drie iden van 2000. Toen had ir dan twintig procent van treinen vertraging. Het fcijfer voor de NS is maxi- twaalf procent vertraagde ;n. E)e reiziger gaf de NS de afge ven maanden een 6,3 als rap- Jtcijfer, een half punt minder een jaar geleden. Alleen de over beschikbaarheid [een zitplaats en de klantge- Bitheid van het personeel ltden met een voldoende be- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diénsten grootebroek gpd Burgemeester Haanstra van het Noord- Hollandse Stede Broec heeft politiebe waking gekregen na de aanslag die dins dagavond op hem werd gepleegd. Een onbekende man vuurde een kogel af op de burgemeester, die werd geraakt in de linkerwang. Rond middernacht is de ko gel operatief verwijderd. Gistermorgen keerde Haanstra alweer naar huis terug. De aanslag vond plaats voor de garage van Haanstra's woning in Grootebroek op het moment dat hij thuiskwam na de raadsvergadering. Een man tikte op het raam van zijn auto. Haanstra dacht dat zijn vrouw op het pad stond en deed het portier open. Daarop werd geschoten. Justitie heeft een bijstandsteam gefor meerd van twintig man. Officier van jus titie Steinhaus die het onderzoek leidt, wil nog weinig kwijt over de zaak. „We onderzoeken al het mogelijke dat met de functie van Haanstra te maken kan heb ben." Over dader, signalement, vuurwa pen en het aantal schoten, wordt niets gezegd. Volgens Steinhaus is Haanstra niet eerder bedreigd. Steinhaus bevestigde gisteravond dat dat wel het geval is geweest met burge meester De Leeuw uit Opmeer die per post een kogel ontving. „Die bedreiging had alles te maken met verzet tegen de komst van een asielzoekerscentrum." Ook in Stede Broec zijn plannen voor een asielzoekerscentrum. Steinhaus wil niet speculeren over een verband tussen de aanslag en dit asielzoekerscentrum. De Leeuw is geschokt door de aanslag op zijn collega. „Het lijkt er een beetje bij te gaan horen, dat een burgemeester als de eindverantwoordelijke voor alles wordt gezien", zegt de Leeuw. grootebroek rien floris Politie voor de deur. De gordijnen zijn dicht als Jan Haanstra na een nachtelijke operatie, waarbij een kogel uit de wang is gehaald, om kwart over tien 's mor gens alweer thuis arri veert. De aanslag over leefd. „Ik ben zo blij dat hij er zo goed van af is ge komen", zegt een buur vrouw. Daarmee ver woordt ze het algemene gevoel voor een geliefd burgemeester. Ook perso nen die wel eens een be stuurlijk robbertje met hem hebben gevochten, vragen zich vertwijfeld af 'Wie kan dit nou gedaan hebben.' De geruchtenmachine draait inmiddels op volle toeren. Wie had er zo'n hekel aan de burgemees ter dat hij hem met een wapen opwachtte? Heeft het te maken met de komst van een asielzoe kerscentrum, de legionel- laramp, Volendam, een psychopaat die ooit op aandrang van de burge meester is opgeborgen, een wel heel boze burger over een afgewezen bouwplan of zijn 'zero-to- lerance' beleid voor drugsdealers? Kabinetschef Kemerink heeft met de ambtenaren ook zo zitten afstrepen. „We weten absoluut niet wat de dader heeft gedre ven. We proberen ons ook een beeld te vormen, maar we komen er niet uit. Op het gemeentehuis heerst alom onbegrip en totale verslagenheid." Haanstra zit vol met vra gen, zoals iedereen. Be stuurslid Hoffer van de stichting Flora Veteranen- ziekte is onthutst. „Wie kan dit nou gedaan heb ben?" Natuurlijk heeft ook hij verbanden gelegd tussen slachtoffers van de legionellaramp en de aan slag. „Dat lijkt ons toch zeer onwaarschijnlijk In het eerste halfjaar na de ramp is er veelvuldig con tact geweest tussen slachtoffers en Haanstra, waarbij emoties naar bo ven kwamen en verwijten werden gemaakt omdat hij twee petten op had als burgmeester en voorzitter van de Flora. Toen zijn er wel individuen geweest die - hoe misplaatst ook - hem als verpersoonlijking van de ramp zagen. Maar de laatste anderhalfjaar zijn er absoluut niet meer dat soort verwijten ge maakt." Oud-bestuurslid Bakker van de stichting Flora Ve- teranenziekte is verbijs terd. „Ik heb veel met de burgemeester te maken gehad, maar zijn integri teit trek ik niet in twijfel." Burgemeester Jan Haanstra [64)| van Stede Broec verwierf lande lijke bekendheid toen in 1999 de bloemententoonstelling Westfriese Flora in Bovenkar- spel door een legionellabesmet- ting werd getroffen, die aan 32 mensen het leven kostte. Haan-; stra was als burgemeester en voorzitter van de Westfriese Flora dubbel betrokken. Sinds begin dit jaar is hij ook voorzit ter van de Stichting Volendam- brand. Rotterdammer Haanstra is twintig jaar burgemeester van Stede Broec. Voor die tijd was hij wethouder in Alphen aan den Rijn en eigenaar van een zeefdrukkerij. In Stede Broeq ontplooide hij zich als een ste-; vige bestuurder met rechte rug; Soms stoïcijns, maar ook be trokken. Brak zijn vakantie af toen twee voetbalvrienden uit zijn gemeente verongelukten. Hij verwierf de naam 'legionel- laburgemeester' omdat hij in Den Haag bleef ijveren voor meer geld voor 'zijn' slachtof fers. antwoord (respectievelijk een 6,8 en een 6,3). De NS kregen een onvoldoende voor het op tijd rijden, de aansluitingen en de informatie. Het is onduidelijk of de Staat een juridische vuist kan maken in het conflict bij de Nederland se Spoorwegen. Minister Nete lenbos (verkeer) heeft grondig laten uitzoeken of de Staat als derde belanghebbende, naast de NS-directie en de vakbon den, kan optreden bij een nieu we stakingsdreiging. De conclusie luidt dat het moeilijk is een inschatting te maken van de kans op succes bij een gang naar de rechter. „Dat laat zich niet juridisch eenduidig beantwoorden", zo heeft Netelenbos gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Premier Kok zei vorige week dat de Staat in het uiterste geval naar de rechter zal stappen, als er nieuwe sta kingen blijven komen. voor een Groot IJburg. De WD heeft nog geen standpunt. „Er is in onze fractie nog niet over gediscussieerd. Ik vind dat je heel voorzichtig moet zijn met bouw in het IJmeer, gezien ook de waterberging. Tot op heden is ons standpunt dat er 18.000 woningen in IJburg komen", al dus WD-statenlid De Groot. De PvdA-statenfractie ziet het idee van het CDA voorlopig ook niet zitten. „Het is een idee, maar wij zullen primair inzet ten op woningbouw in binnen stedelijk gebieden. Dus in de kernen van Amsterdam, Hoofd dorp, Purmerend en Alkmaar", aldus Van Schendelen. Overigens heeft het CDA Noord-Holland ook nagedacht over de wegeninfrastructuur in dit deel van de randstad. Naast een ondergrondse verbinding tussen de A6 en de A9 zou er tussen Almere en IJburg met spoed een weg moeten komen. Die weg moet verbinding geven met de AIO, de ringweg van Amsterdam. De doorstroom- routes noord-zuid en de ver binding A6-A9 moeten met voorrang worden gebouwd, vindt Hakvoort. g moet veel groter worden de tot nog toe geplande 100 woningen. Het Noord- rlandse CDA vindt dat de in [bouw zijnde Amsterdamse lidingswijk moet uitgroei tot een stad met 100.000 wo gen. De CDA'er Hakvoort dit gisteren in de staten- nimissie voor ruimtelijke or- ning, die de provinciale reac- op de Vijfde Nota voor de imtelijke Ordening van mi- ter Pronk behandelde. :orse uitbreiding van IJburg volgens het CDA de enige gelijkheid om nog flink wat oingbouw te plegen. De stra- jenota van gedeputeerde 'ten voor het streekplan •ord-Holland Zuid gaat ervan dat in bestaand stedelijk ge- 'd in ieder geval tussen de 100 en 80.000 woningen ge- 'wd moeten worden. Maar ankelijk van de behoefte eten er vervolgens voor nog 's maximaal 50.000 wonin- geschikte locaties worden 'onden. 'oalitiegenoten WD en PvdA 1 nogal verbaasd over het 'erwachte CDA-pleidooi Mitsubishi bouwt auto's met spierballen. En dan hebben we het niet over een bollende biceps om de buren te imponeren maar meer over de kracht om met een vakantievolle auto veilig in te halen. Of - zo u wilt - probleemloos een flinke trailer of caravan mee te nemen. Onze MPI en GDI benzine- en Dl-D dieselmotoren staan er namelijk om bekend dat ze, naast hun zuinigheid, al bij een laag toerental een flinke dosis extra trekkracht leveren. JgtéÊWurT En dat kan het verschil VI.',t zijn tussen de "véhicules lents"-baan en de snelweg. U vindt deze motoren in vrijwel al onze modellen van de riante Business Class, de ruime Space Class en de stoere 4WD Class. En het leuke is: wie tijdens onze voor jaarsshow voor een nieuwe Mitsubishi of geselecteerde Young Car kiest, krijgt naast de vele bijzondere aan biedingen, de trekhaak alvast cadeau. U bent dan ook van ha.rte uitgenodigd om onze spierballen te komen bekijken, of om ze te voelen tijdens een proefrit. En neemt u gerust een flinke aanhanger mee. x MITSUBISHI MOTORS e Mitsubishi personenauto heeft 3 jaar Multigarantie/Inter-Euro Service. Wijzigingen voorbehouden. Actie: bij aankoop tussen 01.04.01 t/m 02.06.01. Imp.: MMSN B.V. Hoofddorp (023) 55 55 222. Dealeradressen in de KPN Telefoongids of bel gratis SC00T 0800-7007

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5