Allochtoon kind slecht in Nederlands GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Vragen over mond- en klauwzeer? •as^sx-, Kamervragen over behuizing asielzoekerscentrum Leiderdorp Gemeente Leiden verliest strijd om ambulancedienst Aannemingsbedrijf Gesman failliet Bollenstreek pleit in Kamer tegen Bollenstad 3° buièn 'Zwaardere aanklacht tegen S.E. Fireworks' 2 WEKEN CV-KETEL NODIG? lin 1999 mkz in otwijkerbroek' leer maatregelen |en Palestijnen ltse jeugd eet wicht aan friet eren blokkeren chterij in Epe en aanklacht ;en Zuid-Afrika mrak deelt tin euforie 21 3 7 i B» iü Bioemencors° SIHhI I door de streek Huizenprijs sinds jaren weer stabiel Lder PERDAG 19 APRIL 2001 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42596 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG f 2,75 Leidsch Dagblad m Impex-Remko Enegieweg 59 - Zoeterwoude tel. 071 - 581 44 44 Voor professioneel gereedschap, veiligheidsprodukten, hogedruk- i reinigers, en nog veel meer Geopend: ma.-vrij.: 08.00-17.30 uur zaterdag: 09.00-12.00 uur HET WOORD IS AAN Coffs Harbour Als je denkt dat woorden niets kosten, neem dan maar eens een advocaat in de arm. 00 O i vooruitblik zater zon maan mïïTmax 1°/9° r/10° 5712° SSS 30% 50% 30% sas 30% 20% 50% ENSCHEDE ANP Het openbaar ministerie (OM) gaat de aanklacht tegen de eige naren Bakker en Pater van het vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks in Enschede verzwaren. Dat heeft advocaat Plasman van Bakker vandaag gezegd. Justitie wil volgens hem de aanklacht van het niet naleven van de mi lieuvergunning verzwaren met de aanklacht brand door schuld. Op deze beschuldiging staat een gevangenisstraf van maximaal een jaar. Het vuurwerkbedrijf ontplof te 13 mei vorig jaar. Daarbij kwamen 22 mensen om en raakten honderden gewond. Een verzwaring van de aan klacht heeft voor de eventueel op te leggen straf weinig gevol gen, concludeert Plasman. Op het overtreden van milieuver gunningen staat maximaal zes jaar. Daar kan dan nog eens een jaar extra bijkomen in het slechtste geval voor de direc teuren. Voor de eventuele straf zaak heeft de uitbreiding wel flinke gevolgen. „Zo wordt de hele ramp in de strafzaak on dergebracht. Dat betekent dat er veel nieuwe aspecten komen. Als de rechter dit toestaat heb ben we extra tijd nodig voor on ze verdediging. Dat zal de zaak aanzienlijk vertragen." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: T elefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl HR-comlrtetels van Remeha, Volant Agpo, Intergas, Nept enAWB slechts NLG. 3199,= ind. montage en BTW. Leaseprijs vanaf NLG. 62,50 p.m. Warmte^^Garant Meer Informatie' Bel gratis 0800 02440244 of kijk op onze site www.warmte-garant.nl Alle pnjrcn (nd. btvt Ica^epnjw op basft van ijo mod. ivember 1999 is al mond- dauwzeer (mkz) vastge- op een kalvermesterij in twijkerbroek, en vermoe- kook al een keer voor die concludeert de stich- en Vee op grond van espondentie tussen ID-Le- d en de Rijksdienst voor en Vlees. De informatie is regen nadat de stichting beroep deed op de Wet nbaarheid Bestuur (WOB). 3 lëlische premier Sharon [verdere maatregelen te- Ie Palestijnen niet uit als 'eld tegen Israël in de ijnse gebieden niet op- Hij zei dat in een tele- gesprek met de Ameri- ise president Bush. De VS en escalatie van het con- Gisteren voerde Israël euw aanvallen uit op de istrook. De Palestijnen den volgens berichten in raëlische media ook weer iergranaten af op Israëli- boelen. tienjarig kind in Groot- annië eet gemiddeld elke n maanden zijn gewicht friet, zo'n 35 kilo. Dat The Daily Mail gemeld rond van een onderzoek ir vijfhonderd gezinnen een fabrikant van vitami- llen. Niet minder dan op de drie kinderen in de ijdscategorie van zes tot jaar eisen dat er minstens teer per week Meten op 'komen. i honderd melkveehou- hebben vanochtend met toren slachterij Gosschalk pe volledig afgegrendeld, boeren willen met een kade voorkomen dat hun en daar worden gedood. Jaag zou bij Gosschalk Jen begonnen met het af- en van vee afkomstig uit driehoek Apeldoorn-De- er-Zwolle. De boeren vin- het onterecht dat gezonde en worden afgemaakt. farmaceutische bedrij- die de Zuid-AMkaanse re- ng voor de rechter hadden eept uit protest tegen een °P de fabricage van gepa arde medicijnen, hebben aanklacht vandaag inge- ken. De indusMe wilde de aanklacht voorkomen abrieken hun patentrecht omzeilen en hun aids- ers veel goedkoper zou- nen aanbieden. 'IDAAG 24 PAGINA'S inland3,5,6 nland7 'uren Kunst19 Me8,9 °f en Samenleving14 rek van de Dag2 13,15,16,17,18 10 20,21,23 'isieprogramma's11 10,14 Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz Teletekst: landbouw, natuurbeheer pagina 460 «nviu.rij Amsterdamse beurs heeft ichtend de zeer positieve uning van de beurzen in VS niet overgenomen. De [aangevende graadmeter iet Damrak, de AEX-index, ld kort na elf uur zelfs bij procent in de min op Gisteravond profiteer- 'de Nasdaq en de Dow Jo- van een verrassende ren- rlaging van een half pro- De Tweede Kamerleden N. Albayurak en J. Bussemaker (PvdA) willen op heldering over de leefomstandighe den op het asielzoekerscentrum (AZC) bij Driegatenbrug. Voldoet de Leiderdorpse opvang van zwangere asielzoekers en slachtoffers van sek sueel geweld eigenlijk wel aan de mi nimumeisen, vragen zij de staatsse cretarissen Verstand (sociale zaken) en Kalsbeek (justitie). Aanleiding is een brief van het Leidse oud-PvdA-raadslid J. Hes. Daarin stelt zij de positie van zwan gere vrouwen op het centrum aan de kaak. Hes baseert zich onder meer op een artikel in de Oudejaarsbijlage van deze krant, waarin een zwangere asielzoekster uit Tsjetsjenië vieren twintig uur uit haar leven aan de Zijl- dijk beschrijft. Daarin beklaagt zij zich onder meer over de gehorige, ro kerige kamers in het centrum en de gebrekkige kook- en sanitaire voor zieningen. Begin dit jaar kwam het tijdelijke centrum aan de Zijldijk ook al in op spraak omdat er volgens de stichting Medische Opvang Asielzoekers (MOA) veel te veel personen in de pa viljoententen wonen. De kamers wor den op een boekhoudkundige ma nier volgeboekt, beklaagde MOA-di- recteur K. Spanbroek zich over deze situatie. Volgens Bussemaker zijn de vragen van de twee PvdA-parlementariërs vooral bedoeld om 'nog maar eens' aandacht te vragen voor het interna tionale Vrouwenverdrag. „De uitvoe ring daarvan blijft in ons land vaak steken op emancipatiebeleid, maar het gaat om veel meer dan dat. De sig nalen vanuit Leiderdorp waren voor ons aanleiding om daar nog eens de aandacht op te vestigen." Bussemaker heeft nog geen kans gezien om zelf op het AZC te gaan kij ken. „Het blijft natuurlijk in eerste in stantie de verantwoordelijkheid van de staatssecretaris. Maar ik sluit niet uit dat ik dat binnenkort toch alsnog ga doen." ■t lekt in de Tiers onder ■Hoogstraat de Oude Rijn Real Madrid en Bayern München soepel verder in Champions League De gemeente Leiden dreigt achter het net te vissen bij de verwerving van am bulancedienst De Jong. Het geduld van de ziekenvervoerder is na zeven maan den onderhandelen op. De Jong praat inmiddels met andere gegadigden, waaronder particuliere. Als een particu lier De Jong overneemt, kan de spoedei sende hulp in het gedrang komen omdat spoedvervoer voor een particulier niet lucratief is. De Jong is een strategische prooi in de race om wie het straks in het gebied van Hollands Midden voor het zeggen krijgt. Als een particulier de ambulancedienst overneemt, heeft de gemeente onvol doende zeggenschap in de ambulance regio Hollands Midden. De particuliere markt heeft vooral be langstelling voor besteld vervoer, zoals het naar huis brengen van ziekenhuis patiënten, omdat daaraan wordt ver diend. Alleen als de overheid meer geld geeft, kan spoedeisende hulp worden gegarandeerd. Volgens een ingewijde kan een particuliere vervoerder 'met de wet in de hand zeggen dat hij pas wat doet als hij meer geld krijgt'. Een tweede inge wijde bevestigt dat het spoedvervoer in dat scenario in het gedrang kan komen. Ambulancendienst De Jong staat sinds september vorig jaar te koop. Het bod van Leiden is voor De Jong te laag. De ge meente heeft tot vier keer uitstel ge waagd in de besprekingen met de ambu lancedienst. Er hebben zich drie andere kandidaten gemeld: de Zorggroep Utrecht-West (ZUWe), de Goudse am bulancedienst en het Witte Kruis in Den Haag. Binnen het college van Leiden zijn meningsverschillen over de noodzaak tot aankoop van De Jong. Wethouder Van der Sande (WD) weigert volgens in gewijden extra geld op tafel te leggen. De gemeente wil geen commentaar ge- Pagina Leiden: Leiden verspeelde rech ten door traagheid ning kunnen nu rustiger rond kijken, het duurt langer voor dat een woning is verkocht. Een huis stond het eerste kwar taal van 2001 gemiddeld 56 da gen te koop, terwijl dat in het kwartaal daarvoor 49 dagen was. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) die van daag de huizenprijzen over het eerste kwartaal van 2001 be kendmaakt, verwacht dat de prijzen hoog zullen blijven. NVM-voorzitter Timo Smit: „We gaan uit van een prijsstij ging van 6 procent." Voorwerpen uit depots even te zien tijdens Museumweekend 7* s# f7 Dansen om de W wereld' zaterda Inspectie: 5 procent scholen 'zeer zwak' Het basis- en voortgezet onderwijs slaagt er nog steeds niet in om allochtone leerlingen de Nederlandse taal bij te brengen. Veel allochtone leerlingen beginnen aan de basisschool met een taalachterstand van twee jaar. On danks allerlei speciale lesprogramma's blijft die achter stand vaak bestaan. Nederlands moet dan ook absolute prioriteit krijgen in het onderwijs, anders blijven de kan sen op verder succes nihil. twee keer zo vaak tot de groep 'zeer zwakke' scholen. Scholen met overwegend leerlingen van laag opgeleide autochtone ou ders doen het nog slechter: zij komen vier keer zo vaak als zeer zwak uit de bus. In het voortge zet onderwijs wordt 5,5 procent van de scholen als zeer zwak betiteld. Ook daar zitten op die scholen verhoudingsgewijs veel achterstandsleerlingen. Volgens de inspectie is het gi gantische lerarentekort voor het eerst duidelijk voelbaar en een belangrijke oorzaak van de slechte prestaties. Juist op de scholen in de 'moeilijke' wijken van de grote steden is het lera rentekort het grootst. De afgelo pen jaren zagen de onderwijs- inspecteurs nog vooruitgang op die scholen, maar door het ern stige personeelstekort is het nu alleen nog maar pappen en nathouden. Door het gebrek aan collega's werken leraren zich drie slagen in de rondte, maar zijn ze niet meer in staat goed onderwijs te geven. NIEUWEGEIN GPD De rust op de woningmarkt lijkt weergekeerd. De huizen prijzen zijn in de eerste drie maanden van dit jaar nauwe lijks gestegen vergeleken met het laatste kwartaal van 2000. Het woningaanbod neemt ook weer toe en de huizen staan langer te koop. Voor een gemiddelde woning moest een koper in het eerste kwartaal van dit jaar 414.000 gulden neertellen. Een stijging van bijna 1 procent ten opzich te van het laatste kwartaal vorig jaar toen 410.000 .gulden moest worden betaald. Dit percentage is zeer gering vergeleken met de torenhoge prijsstijgingen in de afgelopen jaren. Ten opzichte van vorig jaar zijn de woningen wel flink in prijs toegenomen, 10,4 pro cent. Dat komt met name door de sterke stijging van de hui zenprijzen in de eerste helft van 2000. Het eerste kwartaal van dat jaar kostte een gemid delde woning nog slechts 375.000 gulden. Geïnteresseerden in een wo- ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Aannemingsbedrijf Gesman uit Alphen aan den Rijn is failliet. Na lang tobben met financiële problemen, vroeg het bouwbe drijf dinsdag het faillissement aan. De Haagse rechtbank sprak dat gisteren uit. Of een doorstart mogelijk is voor het bedrijf, waar nog circa 125 mensen werken, is onduidelijk. Het ruim honderd jaar oude bedrijf bestond uit meerdere bv's, waarvan sommige goed liepen, zegt een woordvoerder van Gesman. „De vennoot schappen zijn financieel met elkaar verbonden, dus als er één failliet gaat, gaat de rest ook." Het probleem zat in de aan- neempoot, die grote bouwpro jecten uitvoerde. De Alphense aannemer wist in de wijde om geving veel projecten binnen te slepen door een lage prijs te vragen, maar juist die projec ten rendeerden slecht. Zoals het appartementencomplex aan de Laan der Continenten, waar Gesman tot vorige week in opdracht van projectontwikke laar Wereldhave aan het werk was. Tot overmaat van ramp brak daar vorige maand brand uit. Hoewel het project voor brandschade is verzekerd, moet Gesman waarschijnlijk opdraai en voor boetekosten vanwege de te late oplevering. Wereldhave besloot vorige week op zoek te gaan naar een andere aannemer. Tegelijkertijd liep Gesman de nieuwbouw van de Sociale Werkvoorziening Alphen mis. Dat stelt de Inspectie van het Onderwijs in het vandaag ge presenteerde Onderwijsverslag. Elk jaar geeft de inspectie in het Onderwijsverslag een eigen kijk op de kwaliteit van het Neder landse onderwijs. Over het tota le onderwijs genomen is de in spectie gematigd positief. Drie kwart van alle scholen of on derwijsinstellingen scoort een voldoende. De inspectie maakt zich vooral zorgen over het on derwijs aan zwakke - en alloch tone leerlingen met een taal achterstand. Juist op de scholen waar die leerlingen terecht ko men, gaat het nogal eens mis. Uit het Onderwijsverslag blijkt dat 4,5 procent van alle basisscholen als 'zeer zwak' wordt bestempeld. Deze groep zal de komende twee jaar onder intensief toezicht staan van de inspectie om samen de kwali teit te verbeteren. Basisscholen met overwegend leerlingen uit etnische minderheden behoren DEN HAAG/BOLLENSTREEK SJAAK SMAKMAN De Bollenstreek heeft gisteren in de Tweede Kamer een krachtig protest laten horen te gen de plannen van het kabi net voor een Bollenstad ergens in de Bollenstreek. Daar moet volgens de Vijfde Nota ruimte lijke ordening in de nabije toe komst een belangrijk deel van de woningzoekenden uit de hele Randstad worden gehuis vest. Dat in de Bollenstreek nie mand zit te wachten op zo'n stad, maakte 'Jacoba van Bei eren' gisteren duidelijk aan de vaste Kamercommissie voor volkshuisvesting ruimtelijke or dening. Gekleed in een voor de gelegenheid van Keukenhof ge leende middeleeuwse uitdos sing en gewapend met talrijke bossen tulpen was het de Lisse- se burgemeester Van Zon die de kamerleden vermanend toe spraak. Als Gravin van Holland volgt ze nog altijd de ontwikke lingen in het gebied rond het Slot van Teylingen, zei ze, en ze was nu toch wel zo verontrust geworden dat ze het tijd vond om persoonlijk in te grijpen. Van Zon bood de kamerleden behalve de tulpen een door de stichting 'Hou het Bloeiend' ge maakt dossier aan, dat aan dui delijkheid niets te wensen over laat: de Bollenstreek is in eco nomisch, sociaal en cultuurhis torisch opzicht een uniek ge bied dat niet mag worden aan getast. J. Zwetsloot, voorzitter van Hou het Bloeiend, wees de Ka mercommissie erop dat ook in de Vierde Nota al werd gemikt op de Bollenstreek als bouwput voor de Randstad. Die dreiging heeft de streek toen kunnen af wenden door het inmiddels vijf jaar oude Pact van Teylingen te sluiten. Die door vrijwel alle po litieke en maatschappelijke ge ledingen ondertekende over eenkomst heeft als belangrijk ste doel de bescherming van de openheid en de bollencultuur in de streek. Op antwoord van de landelij ke politiek moet de Bollen streek voorlopig wachten. De Kamer spreekt volgende week voor het eerst officieel over het werkstuk van PvdA-minister Pronk. De Kamerleden lieten zich gisteren niet verleiden tot een andere uitspraak dan dat ze 'de belangen van de Bollen streek laten meewegen'. Burgemeester Corrie van Zon van Lisse was gisteren in de huid van Jacoba van Beieren gekropen om de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat een bollenstad niks is. Zij kreeg van haar Sassenheimse collega Rik Buddenberg een handkus. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1