Gezondheid loopt geen gevaar in de Googstraat 'Eerst het brood, dan pas het lekkers' Rijn Veenstreek Facelift Langeraar kost acht ton extra Ter Aarse politiek vo lof over nieuw centru Politie achtervolg losgeslagen zeppeli Boete voor telefonische bedreig Actiecomité voor terugk EHBO-post in ziekenhuis V r i j uj i 11 i q e r s en hun werk DONDERDAG 19 APRIL 2001 974 Jan Uijttewaal overleden nieuwveen/teraar» Jan Uijttewaal, één van de oprichters van L.P. Uijttewaal BV, is maandag in zijn woonplaats Nieuwveen overleden. Hij maakte deel uit van het Ter Aarse conservenbe- drijf van de familie, waarvan ook zijn vader Leen en zijn broer Piet een grote inbreng hadden. Jan Uijttewaal, drager van de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, werd tachtig jaar. Hij wordt morgen begraven op de rooms-ka- tholieke begraafplaats in Nieuwveen. Politie houdt snelheidsduivels aan oude wetering Twee mannen in Oude Wetering dachten de af gelopen nacht dat T-shirts ruilen voldoende was om onherken baar te worden voor de politie. Dat bleek niet te werken. Rond 2 uur kreeg de politie de mannen in de gaten op de Langeweg, waar de dronken automobilist en zijn passagier zeker honderd kilometer per uur reden terwijl de helft is toegestaan. De politie zette een achtervolging in, die eindigde op de Kerkstraat. Daar gooide de 27-jarige man uit Roelofarendsveen zijn auto stil, sprong eruit en verdween in het donker. Toen hij even later in een ander T-shirt terugkwam deed hij alsof zijn neus bloedde. De politie nam zijn rijbewijs af en heeft dat inmiddels naar de officier van justitie gestuurd, die binnen tien dagen over de straf beslist. Ook de 30-jarige passagier uit Oude Wetering, in het T- shirt van de Veender, werd even later aangehouden. tim brouwer de koning Kwaliteit mag wat kosten in Ter Aar. Voor het centrumplan voor Langeraar halen de collegepar tijen CDA, Gemeente Belangen (GB) en WD zonder mankeren acht ton extra uit de gemeente kas. Alleen Progressief Akkoord (PAK) en De Echte Liberaal maakten gisteren tijdens een extra commissievergadering een voorbehoud. Zij willen we ten waaraan de gemeente in to taal 2,1 miljoen gulden uitgeeft. Wethouder Hoogervorst (ruimtelijke ordening) beloofde de verantwoording voor de toe gevoegde acht ton voor de ge meenteraadsvergadering van donderdag te leveren. Uit zijn toelichting bleek dat vooral ex tra parkeerplaatsen, prijzige kastanjebomen, luxe gebakken straatstenen en een degelijke brug de plannen voor het ge bied rond de Langeraarse kerk duurder maken. Op aandrang van de plaatselijke onderne mersvereniging beknibbelt de gemeente vooral niet op par keerplaatsen. Volgens de wet houder achten zij die van le vensbelang voor de Langeraar se middenstand. Na onderhandelingen met onder anderen meubelzaak P. den Haan sleepte Hoogervorst 121 parkeerplaatsen uit het vuur, naar landelijke maatsta ven ruim voldoende voor het gebied om en nabij de Langer- aarseweg en het Kerkplein. Fractievoorzitter Van der Blij van GB vroeg zich af of zo'n 'blikkenfestijn' niet te veel van het goede is. Hij vreesde vooral dat onbezette palkeerplaatsen het dorp er niet aantrekkelijker op zouden maken. Hoogervorst daarentegen hield eerder reke ning met een tekort aan auto havens, gesteld dat het nieuwe centrum de plaatselijke onder nemers extra klanten oplevert. Mocht dat zo zijn, dan her opent de wethouder het overleg met de ondernemersvereni ging, die naar zijn zeggen kei hard had onderhandeld. Ook gaf Hoogervorst toe dat hij was geschrokken van de ex tra kosten, die hij aanvankelijk grofweg op vijf in plaats van acht ton schatte. „Wilt u even met ons mee slikken", vroeg hij de commissieleden. De verte genwoordigers van de college partijen deden dat volmondig. Volgens hen is het plan mooier en uitgebreider dan de eerste versie waarvoor zij in een eer der stadium 1,3 miljoen be grootten. Ook sprak de gedach te hen aan, dat de gemeente el ders in Langeraar geld kan te rugverdienen. Hoogervorst zin speelde op de bouw van appar tementen bij Rijkelijkhuizen. Het extra geld onttrekt de ge meente aan de reserve volks huisvesting. Volgens Hooger vorst (WD) en zijn collega Jon ker (CDA) van verkeer is er geen weg meer terug. Om het plan nog voor de wintertijd begint te verwezenlijken maalden zij al lerlei afspraken met onderne mers, bewoners, het kerkbe stuur en het basisschool Aere- steijn. Hoogervorst vermoedt dat hij ook de oppositie uitein delijk achter zijn voorstel krijgt. ter aar tim brouwer de koning De markt op het Lindenplein op woensdagmiddag loopt geen gevaar bij de metamorfose van het Ter Aarse centrum. foto taco van der eb De kosten zijn nog niet bekend, maar afgezien daarvan is n Ter Aar vol lof over de plannen voor het centrum. Na een ui ge toelichting op hun bedoelingen met het Lindenplein, dei laan en sporthal De Vlinder kregen de wethouders Hoogeivo Jonker gisteravond van alle kanten complimenten. Als de gemeenteraad donderdag akkoord gaat kunnen I meester en wethouders verder met hun herschikking ene bouw van winkels, uitbreiding van het aantal woningen q keerplaatsen en veiliger verkeer. De panden van het gebou de PTT en zorgcentrum Eucalyptus moeten hiervoor wijkt een principe-overeenkomst met de ondernemingen Bruynij en Digros in de hand kan het gemeentebestuur vrachtauto's Essenlaan weren door de bevoorrading vanaf de Westkanaal laten plaatshebben. De beoogde parkeergelegenheid in heli (283 plaatsen) voldoet ruimschoots aan de normen. Uitbreiding van de aangrenzende sporthal De Vlinder toti mentenhal achtten de wethouders niet wenselijk. Volgens H vorst zou dat veel te dure aanpassingen vergen. Daarom stt voor voor vijf a zes evenementen per jaar vrijstelling te Fractievoorzitter Van der Veen van het Progressief Akkoord waarschuwde voor de overlast die De Vlinder op hoogtijdag zorgt aan Essenlaan-bewoners zoals hij. Diezelfde boodschap had hij voor omwonenden die moeit ben met de plannen voor appartementen op winkels, bai voor meer verkeer in hun straat of voor bouwoverlast. Tijde spraakavonden probeerde hij, in sommige gevallen tevergei zwaren te weerleggen. Omdat voor de centrumplannen w gen van het bestemmingsplan nodig zijn, kunnen bewoners raadsbesluit formeel bezwaar aantekenen. Alle fracties konden zich in grote lijnen vinden in de p| voor het Lindenplein. Daarnaast drongen zij aan op de a de Essenlaan. Hoogervorst wil een plan hiervoor los van hs denpleinplan indienen, met de mogelijkheid om beide gez; lijk uit te voeren. De financiële onderbouwing voorziet de \t der op zijn vroegst in mei, na een kostenraming door de Gro: De samenstelling van de grond onder de Googstraat in Oude Wetering is niet gevaarlijk voor de volksgezond heid. Dit concludeert het bureau IDDS na een bodem onderzoek in het wijkje langs de Ringvaart. Zoals enige bewoners vreesden, is er vliegas aangetroffen, maar het gaat om een soort met weinig zware metalen. oude wetering janneke duke Aanleiding voor het bodemon derzoek was een almaar sterker wordende stroom geruchten in het wijkje, dat behalve de Googstraat ook de Kanaalweg omvat. Volgens enige bewoners zit er schadelijk vliegas in de grond onder de Googstraat, dat via de waterleidingen de ge zondheid van de bewoners in beide straten bedreigt. Behalve herinneringen aan de stort - die tussen 1930 en 1935 gedaan zou zijn - is de aanwezigheid van het vliegas volgens sommi ge bewoners ook merkbaar door het volgens hen hoge aan tal sterfgevallen aan kanker in de buurt. Bij de GGD Zuid-Holland Noord is over dat hoge aantal sterfgevallen niets bekend. Ook de gemeente kan in haar eigen archief niets vinden over een vuilstort of iets anders waar door het vliegas in de grond te recht zou zijn gekomen. Omdat de geruchten steeds serieuzer leken, besloot Alkemade eind vorig jaar toch een bodemon derzoek te laten uitvoeren, om de vervuiling definitief te kun nen uitsluiten en bewoners ge rust te stellen. De GGD vond dat een goed idee. Uit het onderzoek van bureau IDDS blijkt dat er inderdaad vliegas in de grond onder de Googstraat zit. Die stof komt vrij bij huisvuilverbrandingsin stallaties, wat een schadelijke soort oplevert, en bij de ver branding van steenkool, wat een stof oplevert met minder zware metalen. In de Goog straat blijkt het te gaan om de laatste, niet gevaarlijke soort. De stof bevindt zich op een diepte van 0,6 tot 1,2 meter. In de laag daarboven, waar bewo ners direct contact mee kunnen hebben, is helemaal geen vlieg as gevonden. Behalve vliegas is er ook een meer dan gemiddelde hoeveel heid zink en nikkel in de grond gevonden. Volgens het onder zoeksbureau wijken deze hoe veelheden echter niet af van de concentraties in andere stede lijke gebieden en zijn ze niet schadelijk voor de gezondheid. Hoewel Alkemade niet weet hoe het vliegas, zink en nikkel in de grond terecht zijn geko men, vindt het gemeentebe stuur de uitkomst van het on derzoek duidelijk genoeg om het dossier te sluiten. Kanaalwegbewoner G. van Delft, die destijds het onder zoek aanzwengelde, weet nog niet wat hij van de gemeentelij ke brief moet zeggen, die hij twee dagen geleden in de bus vond. „Wij zijn eigenlijk niet zo opgelucht als de gemeente. Er is nu aangetoond dat er rotzooi in de grond zit, maar ze zeggen dat dat geen kwaad kan. Ik weet niet of ik ze moet geloven, want vanaf welk percentage is het ge vaarlijk?" Van Delft wil eerst eens met zijn buren praten over de brief, maar heeft daarvoor nog geen tijd gehad. Een losgeslagen reclamezep pelin heeft de politie gister middag vanaf twaalf uur enige tijd handenvol werk bezorgd. De blauwe ballon met een doorsnee van ongeveer vijf meter zeilde over velden en wegen uit de richting van Lei- muiden naar Ter Aar, waar hij een ogenblik aan het Winde- pad in een boom bleef han gen. Vervolgens blies de wind de reclameballon opi verder in de richting va degraven en Woerden, alarmeerde politie vol zeppelin vanaf de gro een auto, maar verlo tussen Ter Aar en Bodeg uit het oog. Daarna hi politie niets meer over Ion vernomen. Uit vod heeft de luchtvaartp waarschuwingen voor pelin aan het vliegt doen uitgaan. den haag/alphen aan den run De politierechter was er giste ren duidelijk in: je kunt iemand niet straffen voor het vernielen van zijn eigen spullen. Vanuit die gedachte hoeft een 21-jari ge Nieuwkoper maar de helft te betalen van de schade die hij veroorzaakte toen hij in april van vorig jaar een ruitje verniel de in het huis dat hij met zijn toenmalige vriendin had ge kocht. De man moet nu den vergoeden voor het< te van de schade dat voo ning van zijn ex-u kwam, de helft van de tol ventig gulden. Verder h Nieuwkoper er minder e! vanaf bij de rechter. Hi p| 750 gulden boete en tw ken voorwaardelijke ge e nisstraf voor het telefoni j! dreigen van zijn va vriendin. Vrijwilligers krijgen eindelijk de waardering die zij verdienen. Zo riepen de Verenigde Naties 2001 uit tot het jaar van de vrijwilliger. In de serie Onbetaalbaar, die het hele jaar duurt, lopen wij wekelijks mee met een vereniging of organisatie die drijft op vrijwilligers. Vandaag de overblijfmoeders van de Koningin Juliana School in Leiderdorp. Zeven moeders vangen vier dagen in de week de leerlingen op die overblijven. Moeders gezocht voor de overblijf De banken in de gymnastiekzaal worden om kwart voor twaalf in een carré tegen elkaar aangezet. Fleurige placemats bedekken het zitgedeelte. De 38 kleuters uit groep 1 en 2 wandelen om klokslag twaalf uur hun overblijf binnen. Ze gaan keurig op de grond achter de banken zitten. Pakken hun broodtrommels en krijgen drinken van moeder Wilma en moeder Fatima. Ze hebben de wind er onder. „Eerst het brood en dan pas het lekkers. Smakelijk eten." In alle rust wordt er geconsumeerd. Er gaat niet eens melk om. De kids worden gestimuleerd om netjes te eten en rustig te blijven zitten. Deze middag lijkt het perfect te gaan. Allemaal werken ze mee. Zelfs een klein jongetje met stekeltjes lukt het om zijn jas zelf dicht te maken. Hij krijgt een compliment. „Dat is weieens anders. Toch probeer ik elk jaar weer bij de nieuwe overblijvers de regels erin te krijgen. We willen geen chaos." WUma Stikkelorum, zelf moeder van vier kinderen, van wie er drie op de KJS zitten, doet dit werk al vier jaar en ze vindt het nog steeds heel erg leuk om te doen. „Je groeit met ze mee. Je leert de vriendjes en vriendinnetje van je eigen kinderen kennen en je kan op deze manier iets betekenen voor de school. Dit past uitstekend in mijn dagindeling." Ondertussen laat ze kinderen plassen en zorgt ze ervoor dat al te vieze handen Aan de typische Nederlandse traditie om als basisschoolleerling tussen de middag naar huis te gaan, begint langzamerhand een einde te komen. In de ons omringende landen is het overigens nooit een gebruik geweest. Kinderen blijven daar vanaf de eerste schooldag over en in veel gevallen verstrekt de school een maaltijd. Niet alleen omdat de beide ouders werken, of de afstand te groot is, maar ook om het heen een weer gedraaf in het drukke verkeer aanzienlijk te beperken. In Nederland is het nog niet zo lang verplicht om als school een overblijfruimte te hebben. De Koningin Juliana School (KJS) telt 200 leerlingen, van wie op dinsdag en donderdag, de drukste dagen, ongeveer de helft overblijft. worden gewassen. Bij de hogere groepen, die in de aula van de school zitten, is de rust ver te zoeken. Toch is er geen chaos. Aan de lange tafels wordt gekletst over haren, kleding, de gymles en het knikkeren straks buiten op het plein. Gabriëlla heeft het hoogste woord en is erg tevreden. Zij blijft absoluut niet tegen haar zin over. En haar moeder geeft altijd iets lekkers mee in de broodtrommel. Haar klasgenootje Tessa is het daar niet helemaal mee eens. Op de boterhammen die ze nu heeft meegekregen, zit niet haar favoriete beleg. En ze moet het toch opeten van de overblijfmoeder. Dat is pech. Margreet van der Zwart, moeder van vijf kinderen, hanteert bij de grote kinderen ook scherpe huisregels. „Er wordt niet geklierd, geduwd of gevochten." Zij heeft vandaag de beurt met Rachida die hoogzwanger is van de derde en lachend meldt dat ze binnenkort met zwangerschapsverlof gaat. „Ik weet niet of ik terugkeer. Met een baby wordt het weer druk in huis." En dan is het aan coördinatrice Elly Overmeire om het schema weer kloppend te maken. Zij heeft vier jaar geleden als eerste overblijfmoeder deze taak op zich genomen. „Ik heb het aantal kinderen zien groeien, maar het aantal bereidwillige moeders zien afnemen. Dat probleem zie je overigens bij alle vrijwillige klusjes door de hele school. De meeste vrouwen werken en hebben geen zin om in de vrije uurtjes die ze over hebben, zich ook nog eens voor de school in te alphen aan den run idet tisd h De kleuters eten lekker op de Koningin Juliana School onder de bezielende leiding van moeder Marijke (links) en moeder Fatima. foto hielco kuipers zetten. Logisch en begrijpelijk. Na de vakantie wordt het voor mijn sector ook een probleem, omdat er dan twee moeders stoppen. Er zijn al verschillende oproepen gedaan, maar tot op heden heeft nog niemand gereageerd." Als je diep in haar hart kijkt, denkt ze dat op een gegeven moment oma's, opa's, moeders buiten het circuit moeten worden gezocht. „Of het hele overblijfsysteem voor alle scholen in Leiderdorp door een professionele organisatie laten begeleiden of een continurooster. Het zijn slechts gedachtenspinsels. Overblijven is natuurlijk meer dan alleen eten", legt Overmeire uit. „Ouders willen ook dat de kinderen plassen, neus snuiten, alles opeten, vertroeteld worden als ze verdrietig zijn of extra aandacht krijgen als de dag te lang is. Verder is het niet altijd mooi weer in Leiderdorp. Dat betekent dat de kinderen ook binnen moeten worden vermaakt met activiteiten. Op zich hebben we dat allemaal goed onder controle. Van de overblijfbijdrage worden nieuwe spelletjes gekocht, wordt de speelplaats aangekleed en krijgen de kinderen bij de meegebrachte etenswaar melk of yogidrink. Het gaat pas echt mis als het bolwerk instort en we geen vrijwilligers meer kunnen krijgen, maai' ik heb hoop. Voor vijf kwartier gezelligheid (11.45-13 uur) op een leuke school met aardige kinderen moeten ze toch in de rij staan?" Om half een als ook de langzame eters naar buiten zijn, zit de taak er nog niet op. Fatima is aan het vegen, Wilma vult de lijsten in, terwijl Margreet en Rachida buiten op de speelplaats staan om toezicht te houden, gewonden te bepleisteren en de verhalen van kittige meisjes en hanige jongetjes aan te horen. Langzamerhand voegen ook de thuiskinderen zich weer op de speelplaats. Margreet roept nog één keer, dat de bal nu van de straat kan worden geplukt. De knikkerpotjes worden leeggehaald en springtouwen verdwijnen in de zakken. Ook de leerkrachten hebben hun broodnodige pauze achter zich gelaten. Over een paar minuten gaat de bel en kan het schoolleven weer beginnen. saskia stoelinga „De spoedeisende h komt zeker terug in Alpb den Rijn." Chris Sandf zitter van de Socialistis tij (SP), is gisteravond bij richting van het actiecon leen maar gesterkt in a ning. Hoewel er mai handjevol mensen was om de strijd aan te voor de terugkeer van zo (j/ in het ziekenhuis, is Sas van overtuigd dat o 7 maand de totale bevolk' Alphen achter de planne „De kwalitatieve inbreng aanwezigen was hoog." Eerste stap Voorlopig is SP'er Gerai mes voorzitter van heti mité. Eind mei hoopt een onafhankelijke vo en een gemotiveerde wei Q te hebben geïnstalleerd, kar officieel gaat trekfa denk dat deze actie als ei s f gaat lopen. Een stad nif dan 70.000 inwoners ziekenhuis is al belachei stad zonder een g EHBO-post is gewoon slecht. Er wordt nu al g met mensen naar Gouda derdorp. Dat kan gewooi Het actiecomité heefi avond al een eerste sta) om de Alphense bevolk tief bij de zaak te betreki SP heeft een prijsvraag schreven om een goedr slogan of kreet voor de bedenken. Sandee laat weten dat hij verwacht j'e' dere politieke partijen 3 zullen aansluiten bij de keer van een uitg EHBO-post in Alphen a Rijn. „Dit gaat lukken" de gedreven SP'er, diei kende Nederlanders h< mobiliseren om de sled zondheidsvoorzieningen T phen onder de aandf brengen. V< de ml

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18