Meerburg wil nieuwbouw en extra veld Oegstgeest denkt aan verkoop Het Drieluik Regio Wassenaarders de cel in voor aanslag riid-Hollantl zet erkeersinformatie ïu ook op internet 'Het mooist zijn foto 's van dingen die er niet meer zijn uto rijdt door na aanrijding Opbrengst bestemd voorface-lift Groot Proffijt Balfoort-zaak krijgt vierde zittingsdag Automatische beregening sportvelden jONDERDAG 19 APRIL 2001 17 DEN HAAG/WASSENAAR Twee Wassenaarders (42 en 33 iar) zijn gisteren door de jchtbank in Den Haag tot ge- :n 1 vangenisstraffen veroordeeld to van respectievelijk twintig inaanden en twee jaar. Van Idie straffen is een gedeelte van nc! vier maanden voorwaardelijk. D' Het vonnis van de recht- 5tt bank is in overeenstemming f met de eis van de officier van justitie. Die had om de forse celstraffen gevraagd, omdat hij de Wassenaarders verant- on: Noordelijk achtte voor het 8 gooien van molotovcocktails een huis aan de Halle- fcensstraat. Het bleef bij een veroordeling voor een poging tot brandstichting, omdat de met benzine gevulde bierfles- es alleen een set teunmeubi- air verwoestten. Toch oor- 1°.U1 deelde de rechtbank dat ook het leven van de bewoners •.et van het huis en hun eigen- dommen in gevaar waren ge- pést. Vooral daarom viel de Straf voor het tweetal zo hoog uit. De vrouwelijke bewoner (de ex-vriendin van de jongste da der) kreeg duizend gulden toegewezen als vergoeding voor immateriële schade. De 33-jarige Wassenaarder had haar in de maanden voor het incident herhaaldelijk be dreigd en voor overlast ge zorgd. De viouw had om 3.500 gulden gewaagd. De rest van dat bedrag kan ze via een ci- viel-rechtelijke procedure als nog proberen te krijgen, bena drukte de rechtbank. Twee weken geleden had de rechter dat ook al gedaan, toen ze een groot aantal vorderingen af wees, omdat deze niet direct in verband stonden met de za ken waarvan de twee Wasse naarders werden beschuldigd. De jongste van het tweetal kreeg een hogere straf dan zijn 'partner in crime', omdat hij behalve aan poging tot brand stichting ook schuldig werd bevonden aan de mishande ling van een andere Wasse naarder. Hij had die man ge slagen met een stok, na een ruzie over geleend geld. Kosten geschat op vijf miljoen gulden Voetbalvereniging Meerburg wil een groter clubgebouw met tien kleedkamers op een centrale plek op het com plex langs de A4 in Zoeterwoude-Rijndijk. Verder moet het aantal velden worden uitgebreid van twee naar drie. De kosten van sloop, nieuwbouw en het verplaatsen van onder meer de ingang worden geschat op 4,5 a 5 miljoen gulden. De club wil dat alle veranderingen vóór het sei zoen 2002/2003 klaar zijn. ZOETERWOUDE JAN PREENEN De plannen moeten nog finan cieel worden uitgewerkt. Meer burg praat daarover verder met burgemeester en wethouders op 8 mei. De vereniging denkt aan acties en zelfwerkzaam heid, maar gaat er van uit dat het grootste gedeelte van het geld komt uit de bouw van ap partementen op de huidige plek van het clubgebouw. Meerburg roept al jaren om uit breiding van de accomodatie. Dat idee ging de ijskast in toen de gemeente kwam met plan nen voor het opschuiven van het héle complex van Meerburg in de richting van de Meerbur germolen, zodat op de voetbal velden huizen konden worden gebouwd. Daarmee zou Zoeter- woude een bijdrage kunnen le veren aan de verdiepte aanleg van de snelweg. In september vorig jaar kwam de gemeente echter tot de conclusie dat die operatie te weinig geld zou op leveren en werd besloten Meer burg gewoon te laten zitten. „Door die beslissing waren we weer terug bij af en hebben we veel tijd verloren. In zes jaar zijn we gegroeid van 340 naar 565 leden en de verwachting is dat dat er op korte termijn 650 zullen zijn. Daarom willen we dat er nu concreet iets gebeurt. We hebben zelf een bouwcom missie aan het werk gezet met allemaal eigen leden, wat ook kosten bespaart. Die mensen zijn met ideeën gekomen en we hopen dat de gemeente daar snel op inhaakt", aldus voorzit ter J. Silverentand. Wethouder Stuijt voelt er wel voor om 'een substantieel deel' van de opbrengst van de grond waarop het huidige clubge bouw staat te steken in de plan nen van Meerburg. „In de loop van de zomer hebben we waar schijnlijk meer duidelijkheid over de prijs die we voor de grond kunnen krijgen. We pra ten daarover met Van Rhijn Bouw in Katwijk, die ook al het voormalige tuinbouwbedrijf van Bruines naast de voetbal velden in bezit heeft. Op dit moment kan ik dus niet zeggen in hoeverre we Meerburg tege moet kunnen komen. In elk ge val hebben we wél de intentie er samen uit te komen. Maar Meerburg moet natuurlijk ook zelf wel een bijdrage leveren." Silverentand wijst er echter op dat zijn vereniging geen geld heeft en de afgelopen jaren al 20 a 25.000 gulden heeft moe ten steken in 'hoogstnoodzake lijke ingrepen' aan het huidige clubgebouw. „Bovendien heb ben we bepaald niet gekozen voor luxe. We denken aan een clubgebouw zonder verdieping, omdat dat goedkoper is. We hadden eigenlijk veertien kleed kamers willen hebben. Dat zijn er uiteindelijk tien geworden, maar daar moeten wel vier gro te bij zitten. En ook van een vierde veld hebben we afgezien. Als voorwaarde stellen we wel dat er naast het huidige gras- EN HAAG ROBBERT MINKHORST iformatie over wegopbrekin- ;n en omleidingen in Zuid- iolland staat sinds deze week p internet. De website is een ederlands unicum, meent de ovincie. Geen enkele andere rerheid biedt op deze manier irkeersinformatie aan. Boven- en kunnen bezoekers van de ovinciale website - www.pzh- |/wiu - doorklikken naar de fi- meldingen van de ANWB. In toekomst zijn ook koppelin- n mogelijk met andere ver- eerspagina's op internet, j Op de website staan al verwij- °1| ngen naar andere pagina's p an de provincie over 'groot- halige werken'. Op de giste- jSf n geopende site staan geen fi- meldingen, maar louter infor- atie over wégwerkzaamhe- n, stremmingen en omleidin- n. Dat geldt ook voor geplan- 11 in 20-jarige fietster uit Oegstgeest is gistermiddag gewond ge- ®-"akt toen ze op de Terweeweg in haar woonplaats werd aangere- n door een auto. De bestuurder reed na de aanrijding door. De - ouvv passeerde een geparkeerde vrachtwagen toen de achterop ft imende auto haar van haar fiets reed. Ze liep een gekneusde pols "hand op. elf DOF de werkzaamheden aan de weg. „De provincie probeert op een zo goed mogelijke wijze haar wegen te onderhouden", zegt gedeputeerde Houtman. „Dat verhoogt de verkeersvei ligheid en het comfort van de weggebruiker. Aan een slechte weg heeft niemand iets. Maar werken aan de weg betekent al snel een hele of gedeeltelijke af sluiting of omleiding." „Bij het maken van de plan ning willen we de overlast zo gering mogelijk laten zijn door bijvoorbeeld 's nachts werk zaamheden uit te voeren, maar ook door weggebruikers zo vroeg mogelijk te informeren, zodat een andere route gekozen kan worden." Het raadplegen van de internetpagina helpt daarbij, verwacht Houtman. De sité is een aanvulling op de bor den langs de weg en de adver tenties in kranten. Verkoop van Het Drieluik levert Oegstgeest geld op voor de verbouwing van 't Groot Proffijt in Haaswijk. Bijna drie miljoen gulden denkt Oegstgeest te kunnen verdie nen met de verkoop van cultu reel centrum Het Drieluik aan de Geversstraat. Dat heeft een makelaar in opdracht van de gemeente berekend. De gemeente overweegt het onderkomen van de stichting K O en de streekmuziekschool te verkopen en met een deel van de opbrengst een opknap beurt van wijkgebouw 't Groot Proffijt in Haaswijk te kunnen IRSCHOTEN JAN PREENEN vo eVoorschotense fotograaf Lex Timbie houdt van oud. Zolang it maar 'echt en oorspronke- k' is en iets te vertellen heeft, sch irekende voorbeelden zijn de zei igenhonderd foto's die hij sa- BR en met de andere leden van Lionsclub Voorschoten heeft hel igehangen in de Dorpskerk net an het Kerkplein. De blikken het verleden zijn vier dagen bezichtigen. De opbrengst in de tentoonstelling is be- imd voor het restauratiefonds de Nederlandse hervormde sbe rk. Zodra sprake is van vervor- i ingen hoeft het voor Klimbie in i iet. Hij huilt dan ook niet mee ikke et de velen die het betreuren it Huize Beresteyn in handen gevallen van Van Cleef On- erendgoed. Het Leidse bedrijf bijna alle bijgebouwen op landgoed aan de Leidseweg atgooien en vervangen door 0*e appartementen. Alleen de takteristieke voorgevel van it hoofdgebouw blijft staan, en prima zaak", luidt het mmentaar van Klimbie. Het lijkt vloeken in de kerk, e in 1886 is gebouwd. Kort na t verrijzen van het vooraan- ■ht van Beresteyn. „Dat ge- rsc! h' lelte vind ik mooi. Daarmee men moeten volstaan, inder die lelijke aanbouw was tveel mooier." De bewijzen u]gen aan (Te muur „Kijkt u lf nou eens. Er was een n® huin dak aan de achterkant. 11111 is het allemaal recht-toe- ner' cht-aan. Een blokkendoos. iarc larom vind ik het niet erg dat h& aanbouw wordt gesloopt, ko lt moet je met die ouwe e y iep? Een goed voorbeeld is t gebouw van Mexx, naast iresteyn, waar eerst de Zil- rfabriek stond. Dat is aange- 'st aan de tijd met behoud w het oude. Het goede oude el te verstaan." Lex Klimbie (links) bekijkt met secretaris Bouw van Wijk van de Lions Club de foto's. „Alles is gedigitaliseerd. Verzamelaars hoeven niet bang te zijn dat hun foto's worden gestolen." foto mark lamers gis Foto's van Beresteyn (ook aangeduid als Beresteijn en Be- restein, met en zonder n) vor men een onderdeel van de ten toonstelling die morgenoch tend om tien uur door loco burgemeester Verschoor wordt geopend. Het is een initiatief van Klimbie, zelf een Lion. „Ik zit in de activiteitencommissie van de Lions Club Voorschoten. Elk jaar zetten we ons in voor een goed doel. Vorig jaar waren we aan het brainstormen. Het was in de tijd dat de kerk geres taureerd werd. Toen kreeg ik opeens een inval. Ik had 450 oude foto's in mijn archief zit ten. Het leek me wel aardig om wat met die foto's te doen. In het belang van de kerk." Samen met vijf verzamelaars, onder wie Voorschoten-kenner bij uitstek Jan Sloof, dook Klim bie in het verleden en kwam er met 1800 oude prenten uit te voorschijn. Van de negentiende eeuw tot 1960. De helft daarvan hangt op negen panelen die een rondleiding vormen door het oude dorp. Van de grens met Leidschendam tot en met de Leidseweg-Noord aan Leidse kant. „Wat ik zelf de mooiste foto's vind? Van die dingen die er niet meer zijn. De plekken waar het nog groen was, waar je nog geen auto's zag en van die panden in de Voorstraat die zijn verdwenen of waar nieuwe gevels zijn voorgezet." Zelf woont hij ook in de Voor straat. Op nummer 41, naast 45. Nummer 43 is verdwenen. „Ge sloopt.Klimbie spreekt het woord uit alsof hij het over een enge ziekte heeft. Zijn eigen huis dateert van 1574. In 1794 is er een nieuwe gevel voorgezet en in 1977 heeft hij het laten restaureren. „Maar wel in de stijl waarin het was. Ik houd van de mooie dingen uit het verleden.. Zeker in de Voor straat, het mooiste stukje van Voorschoten. Maar begrijp me niet verkeerd. Ik ben niet ie mand die alles wil terughalen. Ik kan me wel vinden in de filo sofie van Monumentenzorg. Die organisatie gaat er van uit dat een pand bewoonbaar moet zijn en niet te klein. Zelf had ik het geluk dat ik het huis kon aanpassen door bijvoorbeeld de balken aan het plafond tien centimeter te verhogen. Vroe ger waren de mensen kleiner en hadden ze er geen last van dat die balken wat lager hingen." Klimbie loopt in gedachten door de geschiedenis van Voor schoten. Hij pakt bijna letterlijk de blauwe tram, ook zo'n ver dwenen stukje historie. Veilig heidshalve zijn geen originele foto's opgehangen. „Alles heb ben we gedigitaliseerd. Weken zijn We daarmee bezig geweest. Het voordeel van het werken met reproducties is dat verza melaars hun foto's gemakkelij ker afstonden. Als we die oude foto's en kaarten zo hadden op gehangen, hadden we het risico gelopen dat ze waren gestolen. Bovendien hadden we ze dan moeten opplakken en dat had weer tot beschadigingen ge leid." De foto's kunnen wel worden nabesteld. De Lions hopen daarmee acht tienduizend gulden binnen te krijgen voor het restauratiefonds van de kerk. „Ik ben niet zo kerks, maar dit spreekt me wel aan." De openingstijden van de ten toonstelling zijn: vrijdag 20 en vrijdag 27 april van 10.00- 14.00 uur en zaterdag 28 en maandag 30 april van 10.00 tot 16.00 uur. veld en kunstgrasveld een wed strijd/trainingsveld komt dat intensief kan worden gebruikt. Het huidige oefenveld moet daarom drastisch worden ver beterd." Meerburg wil naast die drie velden een 'paardenwei' veran deren in een extra trainings veld. De gemeente denkt die grond echter nodig te hebben voor het aanleggen van een uit valsweg voor de kantorenwijk in de Meerburgerpolder. Silver entand: „Daarover gaan we nog met elkaar in de slag. Voor ons is dit erg belangrijk We nemen al risico door met minder wed- strijdvelden genoegen te ne men. Als straks die kantoren er staan, kunnen we geen kant meer op." foto hielco kuipers bekostigen. De kosten van die face-lift worden geraamd op ongeveer twee miljoen gulden. De opknapbeurt is nodig om meer gebruikers naar 't Groot Proffijt te lokken. Een adviesbureau heeft onder zocht of 't Groot Proffijt gepri vatiseerd kan worden, maar dat zou 'geen reële optie' zijn. De verwachting is dat het pand, waar de gemeente jaarlijks tien duizenden guldens op toelegt, na de face-lift wel aantrekkelij ker is voor huurders. Verkoop van Het Drieluik is volgens de gemeente een prima manier om aan geld te komen voor de verbouwing van 't Groot Proffijt. Het Drieluik komt toch al deels leeg te staan als huurder K&O op termijn verhuist naar de nieuwe biblio theek aan de Lange Voort. De gemeente wil kijken of de ande re gebruiker, de muziekschool, onderdak kan krijgen in een ba sisschool. Een bijkomend voordeel van het afstoten van Het Drieluik is, dat de jaarlijkse onderhouds- en exploitatiekosten komen te vervallen. Die kosten bedragen jaarlijks 8500 gulden. De Oegst- geestse politiek buigt zich dins dag 24 april in een commissie vergadering over het plan. DEN HAAG/VOORSCHOTEN Er komt een vierde zittings dag in de hoger beroeps zaak rond de moord op de Voorschotense handelaar J. Balfoort. Dat heeft het ge rechtshof in Den Haag gis teren bekend gemaakt. Als datum voor die vierde bij eenkomst is vrijdag 15 juni gekozen. Het hoger beroep werd ingesteld door het open baar ministerie, nadat de verdachte vorig jaar door de rechtbank was vrijge sproken. Tot dusver von den al twee zittingen in ho ger beroep plaats, waarbij een aantal getuigen-des- kundigen werd gehoord. Dinsdag zou de derde en laatste dag zijn. Daarna zouden de rechters zich be raden op de vraag of het onderzoek tegen de Kat- wijkse verdachte al dan niet moet worden heropend. Nu blijkt echter dat de processen-verbaal in de zaak niet op tijd klaar zijn om volgende week al tot een afrondende zitting te komen. Daarom worden dinsdag alleen de geplande verhoren afgewerkt van een expert op het gebied van geuridentificatie, van een vertegenwoordiger van slachtofferhulp namens de nabestaanden van Balfoort en van de Katwijkse ver dachte. Het openbaar mi nisterie en de verdediging moeten met hun pleidooi en wachten tot de vierde zittingsdag. De gemeente Oegstgeest gaat de voetbalvelden van ASC, Oegstgeest en UDO, de korfbal- velden van Fiks en een hockey veld automatisch beregenen. Het begieten van de velden ge beurt nu nog met de hand, wat volgens de gemeente erg ar beidsintensief is. Een bijkomend voordeel van een beregeningsinstallatie is dat deze 's nachts ingezet kan wor den. Dan treedt minder ver damping op en heeft niemand er last van. De 280 arbeidsuren die straks vrijkomen wil de ge meente inzetten voor het on derhouden van het openbaar groen. De aanleg van de auto matische beregingsinstallaties kost de gemeente 235.000 gul den. jlocuLt LA. Ook. GA) b hkkvl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17