Fusie lokale partijen Noordwijk nab Nieuw wetravel Rijnsburgse Boi 'Paniek over voldoende bloemen is altijd loos alarm' Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement 77 WEKEN VOOR 45 00 BEL 071-5128030 Terras moet Taatedam Katwijk verlevendigen Plan voor appartemen op plek van hotel Savo; Nieuw leven voor Annie-Hillina DONDERDAG 19 APRIL 2001 De Hema in Katwijk opent binnenkort op deTaatedam een terras. Daarmee moet het plein verlevendigd worden, zeggen Hema-eigenaar A. van Diemen en wethouder A. van der Plas (CDA) van ruimtelijke ordening. „Het plein moet weer uitstraling, sfeer krij gen." „Met het terras slaan we meerdere vliegen in één klap", stelt Van Diemen. „Bij de aan wezigheid van een terras heb ben we op de Taatedam hoogstwaarschijnlijk geen last meer van de hangjeugd die er nu nog regelmatig rondhangt en natuurlijk niet echt goede reclame voor je zaak is. Bo vendien wordt het daarmee ook voor andere winkeliers weer aantrekkelijk om aan de Taatedam te komen zitten. Nu zijn enkele winkels gesloten en dat geeft een trieste aanblik waar we zo snel mogelijk van af willen. En uiteraard hebben wij óók commerciële belangen bij de opening van een ter ras." Op het nieuwe Hema-terras komt volgens Van Diemen als 'stralend middelpunt' een boom te staan. Het huidige standbeeldje wordt iets ver plaatst. Daarnaast komen er kleurige parasols en planten bakken op de gele steentjes van het 'stedelijk tapijt' te staan. Het hele terras wordt 's ochtends neergezet en 's avonds weer opgeruimd. Noordwijks Belang, Verenigd Noordwijk en De Noordwijker op weg naar vorming een partij De lokale partijen Noordwijks Belang, Verenigd Noord wijk en De Noordwijker staan op het punt van fuseren. De komende week leggen zij hun fusieplan aan de le denvergaderingen voor. Als de leden ermee instemmen, dan gaan de drie na twee maanden beraadslagen gericht verder richting fusie. De gesprekken verlopen tot nu toe 'positief, melden de drie voorzitters. Mocht de fusie doorgaan, dan wordt de nieuwe partij op basis van de huidige zetelverdeling de grootste fractie in de Noord- wijkse gemeenteraad. De drie hebben nu samen zeven zetels. Noordwijker. Althans, dat vindt het bestuur van VN. De leden van de collegepartij kregen on langs een brief in de bus, waar in hen haarfijn wordt uitgelegd waarom een fusie de beste - misschien zelfs wel enige - keu noordwuk anton diedrich Vooral voor Verenigd Noord wijk is het een vrijwel opgeleg de keuze om te fuseren met de twee andere lokale fracties, Noordwijks Belang en De ze is. De ledenvergadering moet zich volgende week erover uit spreken of het bestuur het inge slagen traject mag voortzetten. En voor Noordwijks Belang en De Noordwijker geldt hetzelfde, alleen willen die partijen niet zover gaan om te zeggen dat ie dere andere optie 'een zwakte bod' is. Verenigd Noordwijk stelt in de brief dat het vertrek van Koos Smit, die bij zijn aftreden als wethouder ook zijn lidmaat schap van de partij opzegde, le den heeft gekost. En verder is binnen de partij geen andere kandidaat gevonden om even tueel de wethouderszetel over te nemen. Door het grote aantal partijen in de Noordwijkse ge meenteraad en vermoedelijk een kleiner aantal zetels voor VN - het heeft er twee overge houden nadat Smit vertrok en zijn raadszetel meenam - zal het dringen worden in een ver snipperde oppositie. „Dat is niet wat wij wensen", schrijft het bestuur. Het bestuur van Verenigd Noordwijk houdt de leden drie opties voor: sterk verzwakt en marginaal doorgaan op eigen benen, de partij dan maar hele maal opheffen, of de krachten bundelen met de andere lokale partijen. Dat laatste lijkt het be stuur het meest logisch. Vol gens VN-voorzitter J. Elvader heeft met zijn collegabestuurs leden van De Noordwijker en Noordwijks Belang afgesproken nog niets over de besprekingen, die al twee maanden aan de gang zijn, naar buiten te bren gen. H. Bakker, voorzitter van Noordwijks Belang, wil ook niet op de ledenvergadering voor uitlopen. Wel wijst hij op de naam van zijn partij, die niet zomaar is gekozen. Hij geeft toe dat voor zijn partij de noodzaak van een fusie kleiner is dan voor VN. „We zijn zover dat we de leden laten kiezen of we de finitief verdergaan met het uit werken van een fusie. Niemand is gebaat bij twaalf fracties in de raad. Het zou voor het dorp helderder worden als één grote lokale partij de dorpsbelangen ging behartigen, dat zou stuurbaarheid verbe vindt Bakker. De Noordwijker beves monde van voorzit Heemskerk dat het overt sitief was. „Natuurlijk a minpuntjes aan", zegt hi enigd Noordwijk stelt brief dat, mocht het tot sie komen, de drie parti gelijke erin stappen. „Gt partijen stelt vooraf eise nieuwe invulling van de zingslijst en het verkiezii a, gramma, het bestuur, de ,r leden, de fractie en de fracties zal opnieuw pla den. Ledenaantallen samengevoegd en de fin gaan in één pot." Opnieuw subsi voor De Dreun runsburg wim van wanrqp Rijnsburg wil de noodlij peuterspeelzaal De Dn ook de komende jaren i brand blijven helpen. In geval tot er in 2003 een onderkomen is gevoni een nieuw multifuiu centrum in Rijnsburg. D tiek schold gisteren het( tatietekort van 10.000 kwijt. De peuterspeelzaal jaarlijks met tekorten om huur van het huidige on men te hoog is. Het g aan de Valkenburgenve keert bovendien in staat. Uit een ondeni voorts gebleken dat De mes een lagere subsidie dan peuterspeelzalen in gende gemeenten als heim en Noordwijkerhon „We hebben er zelf aan en kunnen ze niet steek laten", verwoorddi Bruin namens Gemeen langen Rijnsburg (GBR) gehele gevoel van de co sie. „Maar als De Dreunt! het nieuwe centrum gaai. er straks wel een goed p| gen. We zullen dus tot 20 geduld moeten opbrengj J. van der Graaf van RP /SGP was nog duidelijker inderdaad iedere keer i kort, maar we hebben zA ten slapen. Ik ook. D; moeten die subsidie ti nen." runsburg wim van wanrooy Rijnsburgse Boys krijgt er bin nenkort een wetraveld bij. De kosten voor dit intensief be speelbare veld - dat uit kunst gras en echt gras bestaat - be dragen 550.000 gulden en wor den betaald door de gemeente. De Rijnsburgse politiek bena drukte gisteravond tijdens een commissievergadering dat zij met die toezegging niet met het totale plan voor herinrichting van sportpark Middelmors, waar ook andere verenigingen gehuisvest zijn, akkoord gaat. Over het 'financiële plaatje' van elf miljoen gulden moet vol gens de raadsleden nog een hartig woordje worden gespro ken. „Er ligt hier een ideaal plan voor ons. Daar stemmen we nog niet mee in. Maar aan het achterstallige onderhoud van de voetbalclub moet nodig worden gewerkt. De miljoenen die voor het totale project no dig zijn, hebben we echt Daar moeten we tegenc gebruikers van Midd eerlijk over zijn. Bovendi len we duidelijk maken er niet aan meewerken gemeente het eerste elfi Rijnsburgse Boys te si ren. Het gaat ons er vo om de hoogste nood gen", stelde J. van dei (RPF/GPV/SGP). „Ik ben me rot gesiS van die elf miljoen", zeiegi (PvdA). J. de Bruin (GBR er er nog wel eens een over slapen over hoe heijpgi moet met de planner^ Middelmors. „Het total lijkt me niet haalbaar, wil er wel voor pleiten alle verenigingen gelijk delen. Rijnsburgse Bot in dient geen voorkeursbe ;rk ling." Vrijwel alle partijen o inj den dat het totale plan i et. moet worden ontwikki et dat al kan. Op de huidige plek van hotel Savoy aan de Katwijkse Boule vard komen, als het aan eige naar M. Kornet ligt, twintig ap partementen, een restaurant en een parkeergarage met bergin gen. Daartoe heeft hij bij de ge meente een bouwplan inge diend waarvoor hij binnenkort toestemming hoopt te krijgen. Maar dan moeten er nog wel 'enkele hobbels' worden geno men. Zo is het door Kornet inge diende bouwplan in strijd met het bestemmingsplan doordat de toekomstige bebouwings- grenzen aan met name de zee zijde worden oversc! im Ook is het appartemei Re bouw hoger dan volge je j, bestemmingsplan mag. t naast staat Savoy op de mentenlijst, waardoor hi ;eii mogelijk geheel of gedi d moet blijven staan. >nc Toch is sloop volgen* t meente niet uitgeslotei mg het nieuwe gebouw de c |f ren van het bestaande hu houdt en een goede uit u j krijgt op deze 'prominei hl in Katwijk'. Het is daan ar gens de gemeente be t dat zo snel mogelijk ko at te staan of het huidige h >ep voy waardevol genoeg is t te behouden. rei rfa Vrachtauto klapt op auto sassenheim Een 20-jarige Sassenheimse automobilist is gister middag met nek- en rugklachten overgebracht naar het Rijn landziekenhuis in Leiderdorp, nadat een vrachtwagen achterop zijn auto was gebotst. De Sassenheimer stopte op het laatste moment voor het oranje verkeerslicht op de kruising Van Pal- landtlaan/Parklaan. De 19-jarige vrachtwagenchauffeur uit Noordwijk kon niet meer op tijd stoppen. De personenauto schoot door de klap zo'n vijftig meter vooruit. De Sassenheimer moest door de brandweer uit zijn wagen worden bevrijd. Kapsalon mag niet in Merelstraat katwuk ln de Merelstraat in Katwijk mag geen kapsalon ko men. Dat hebben burgemeester en wethouders besloten. Zij la ten dat in een brief weten aan G. Paap die in haar mogelijke nieuwe huis aan de Merelstraat 35 volgens de gemeente een kapsalon wil beginnen. Volgens Paap zijn haar werkzaamheden niet te vergelijken met een echt kappersbedrijf, maar is het meer een uit de hand gelopen hobby. Haar klandizie bestaat voornamelijk uit familie en kennissen. Zij knipt al ruim dertig jaar in een kamer van haar huis aan de Bestevaerweg. De ge meente vindt haar knippen wel degelijk 'bedrijfsmatig'. Taakstraf voor ontuchtige echtelieden noordwukerhoutEen 38-jarige Noorwijkerhouter is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur. De man had gedurende een periode van zes jaar regelmatig ontucht gepleegd met zijn toen minderjarige stief- zusje. Zijn vrouw deed daar in een aantal gevallen ook aan mee. De 37-jarige Noordwijkerhoutse kreeg daarvoor ook een taak straf, van honderd uur. In het vonnis hield de rechtbank reke ning met de ernstige psychische schade die het nu 27-jarige slachtoffer door de ontucht heeft opgelopen. De straf was gelijk aan de eis die de officier van justitie twee weken geleden had uitgesproken. .i.l| V Racefietser aangereden door auto hillegomEen 17-jarige racefietser uit Burgerveen is gistermid dag gewond geraakt na een botsing met een auto. De automo bilist uit Hillegom keerde op de Weerlaan zonder de fietser te hebben gezien. De Burgervener is overgebracht naar het Spaar- neziekenhuis in Heemstede. katwuk/umuiden De buitenkant van de ROS 170 Annie-Hillina is ogenschijnlijk hetzelfde gebleven, intern echter heeft de hektrawler van de Duitse dochter van het Katwijkse vis- bedrijf Parlevliet Van der Plas (P&P) een metamorfose ondergaan. Na een opknapbeurt van enkele maanden op een Poolse werf deed de Annie-Hillina (de voornamen van de moeders van de huidige directeuren Parlevliet en Van der Plas) gisteren voor het eerst weer een Nederlandse haven aan, in dit geval IJmuiden. Genodigden konden 's avonds een kijkje nemen aan boord van de voormalige KW 170, nu varend voor P&P's dochtermaatschappij Rostocker Hochseefischerei GmbH. Het schip is vijftien meter verlengd. In de nieu we situatie kunnen de pakken vis van elk twintig kilo op pallets worden gestapeld. Dit scheelt tijd bij het aan wal brengen van de lading. Door deze aanpassingen is de capaciteit van de Annie-Hillina vergroot van 48.000 pakken tot 60.000 pakken, goed voor in totaal 1.200 ton vis. Het vaartuig, met 25 man aan boord, heeft officieel Rostock als thuishaven. De komende drie maanden gaat de Annie Hillina op zoek naar - vooral - roodbaars in de wateren van IJsland. foto united photos de boer Cynthia van dijke „Dat is dan niet zo vreselijk ver weg, maar op weg daar naar toe zijn we even verdwaald ge weest. We hebben het adres toch gevonden en met dertig volle dozen reden we terug." Bij thuiskomst heeft hij voorzit ter Ron Nieuwenhuizen gebeld om te zeggen dat het zwaarste gedeelte van zijn taak er op zat. Dat gaf hem de gelegenheid om even een geintje uit te ha len met Nieuwenhuizen, die samen met zijn broer René de fanatiekste groepsleden zijn. „We noemen ze soms wel eens de pittbulls van het stel. Die gasten eten en drinken corso. Dus ik belde Ron en ik zei: 'Het is gelukt hoor, driehonderd zacht-roze amarylissen staan in de koelcel'. Toen werd het stil aan de andere kant van de lijn. Pas toen zijn vrouw zei dat hij in de maling werd genomen kon Ron weer praten. Die goser is zo makkelijk op stang te ja gen. Dan geniet ik." Iemand anders die het een zorg zal zijn of ze een prijs win nen of niet is Caroline van Haaster, een van de vier Van Haasters van de groep. Caroli ne is verantwoordelijk voor de figuratie, de personen die op de wagen de route afleggen. „Dit jaar hebben de figuranten - drie dames en twee meisje - prachtige flamencojurken aan die we van een sponsor mogen lenen." De drie zittende dames zwaaien naar het publiek, hoe wel het de bedoeling was dat aan die traditie dit jaar een ein de zou komen. „De flamenco kun je gelukkig ook laten zien met veel hand- en armgebaren, maar het comité wilde eigenlijk dansende mensen op alle wa gens. Dat was echt praktisch onmogelijk. Daar vonden we niemand toe bereid." Dat laatste wordt sowieso ieder jaar moeilijker, want jongeren vinden het absoluut niet 'cool' om op een corsowagen te zit ten. „In mijn tijd, en dat is niet eens zo lang geleden, werd dat als een eer gezien. Ik vond het geweldig om te doen", ver zucht Van Haaster. Behalve een feest voor de dui zenden kijkers langs de stra ten tussen Noordwijk en Haarlem is het Bloemencorso ook een wedstrijd voor de ne gentien deelnemende praal wagens. Wie krijgt dit jaar de wisseltrofee, die klein van omvang maar groot van pres tige is? Net als in de laatste vijf jaar, rekent de ploeg van KA- VB, afdeling Haarlem zichzelf tot de favorieten. De ploeg van zeven -allen woonachtig in de noordelijke Bollen streek- won in 1997 de trofee won en is de grote concurrent van Corsogroep De Zilk, die de KAVB'ers vorig jaar net voorbleef. Dat de Zilkers in 2000 met tweetiende punt verschil de KAVB'ers versloegen, zit Lisser- broeker René Nieuwenhuizen nog altijd niet lekker. Nieuwen huizen, secretaris van de strak georganiseerde KAVB-equipe, weet zich perfect te herinneren hoe hij zich toen voelde. „Rot, dat mag je gerust weten. Er lie pen er van ons ook bij die de tranen in de ogen hadden." In de begintijd viel de groep helemaal niet in de prijzen. Toen werd wel een belangrijke zet richting de top gedaan. „Onze organisatie hebben we goed in elkaar gezet. Mijn broer Ron is de voorzitter, ik ben secretaris. We hebben een commissaris voor de bloemen, Henk Koren. Caroline van Haaster is verantwoordelijk voor de figuratie, iemand doet de contacten met het hoofdco mité van het corso en er is een sponsorcommissie. Dat is de basis van ons succes." Met name de laatste commis sie, verantwoordelijk voor het aantrekken van sponsors, doet belangrijk werk voor de KAVB- praalwagen, die dit jaar in het teken van de temperamentvol le Spaanse dans, de Flamenco, staat. De talloze rode en gele bloemen moeten ergens van Henk Koren tussen enkele van de driehonderd amarylissen: „leder jaar is het zeuren om bloemen en net als ieder jaar komen we ook deze keer moeiteloos uit de zorgen." foto dick hocewoning worden betaald. „En dat geldt ook voor een hele hoop andere dingen. Wij besparen veel kos ten, in totaal tussen de 25.000 en 30.000 gulden, door heel wat werk zelf te doen. Maar dan nog ben je aardig wat cen ten kwijt. Je moet dertig vrijwil ligers bij het steken wat te eten en te drinken geven. Je zult je bloemen in een gehuurde koel cel moeten zetten en voor het halen van de bloemen heb je een bestelwagen nodig." De groep houdt er geen cent over, voegt Nieuwenhuizen ge haast toe. „Meestal komen we een paar tientjes te kort, maar die lappen we zelfbij. Het is maar één keer voorgekomen dat we na de afrekening een tweede beroep op de sponsors hebben moeten doen. Dat was niet zo fraai. Je staat toch een klein beetje voor schut. Laten we zeggen dat we ook op fi nancieel gebied hebben bijge leerd." Wat niemand Henk Koren, die de bloemen voor de KAVB- praalwagen verzorgt, hoefde te leren was dat er ieder jaar ge noeg bloemen zijn. Koren raakt niet zo snel in paniek. En al he lemaal niet van de vraag of hij aan genoeg bloemen komt. „Of het moeilijk wordt dit jaar", herhaalt hij de vraag, „ze zeg gen altijd dat het moeilijk wordt. Ieder jaar is het zeuren om bloemen en net als ieder jaar komen we ook deze keer moeiteloos uit de zorgen. En zeg nou zelf, zonder een klein beetje paniek zou mijn taak toch doodsaai zijn?" Toch heeft Koren, commissaris bloemen, zijn bloemen niet zo maar gekregen. Met zijn vrouw heeft hij af en toe een ritje door het land moeten maken om bij 'zijn adresjes' zijn spullen te halen. De amarylissen, die van wege het flamenco-thema dieprood moeten zijn, komen uit Nieuwerkerk aan de IJssel.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16