j 'Je komt hier om naar de vogels te luisteren9 I Rouwverwerking op het werk Jn Bedrijf Leiden Regio Regionale banenbeurs - jjPERDAG 19 APRIL 2001 972 15 De strijd voor behoud van een natuurgebied midden in de stad ia JHL Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356426, Fax: 071-5321921. el do uit de Leidsch DagbladAltC HI 1£VIS i\ ANNO 1901 Vrijdag 19 April LEIDEN - Uit den gemeenteraad. Bij de behandeling van het verzoek der firma Tieleman en Dros om vergunning tot vervanging van de draaibrug over de Middelstegracht tegenover de voorm. Vleerensteeg door een ophaalbrug vroeg de heer Den Houter of het niet billik is, dat de nieuwe brug het eigendom van genoemde firm zij. De ge meente verplichte haar alleen, de brug goed te on derhouden en voor het publiek open te stellen. Met dit denkbeeld kon de Voorzitter zich echter niet ver eenigen: hij acht het wenschelijk, dat de nieuwe brug het eigendom der gemeente zij. De heeren De Lange en Fockema Andreae waren van hetzelfde ge voelen. Nadat de Voorzitter er ten slotte nog op ge wezen had, dat bedoelde firma tevreden is met een regeling als B. en Ws. hadden voorgesteld, en de heeren A.J. van Hoeken en Hasselbach nog het een en ander hadden gevraagd en opgemerkt werd het voorstel van B. en Ws. evenals het voorgaande zon der hoofdelijke stemming aangenomen. ANNO 1976 ken, de sloten, de volkstuinen en een manege. Naar de reiger op het dak van een huis in hun straat. En naar de studentenflat waarvan wethouder Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) heeft gezegd dat die waar schijnlijk verdwijnt. Hetzelfde geldt voor een garagebedrijf aan de oostkant van het spoor. „Dat zou een versterking van de natuurwaarden betekenen. Er zou een open, groene verbin ding met de voetbalvelden aan de Boshuizerkade ontstaan." Dat er nu alleen buurtbewoners in het gebied komen, is omdat het niet is ontsloten en in feite particulier terrein is. De initia tiefgroep is voorstander van een verbinding voor fietsers en wandelaars onder het spoor door. „Maar het mag hier geen park worden met voetbalvelden en rollerskaters. Je moet hier verstandig en beperkt voorzie ningen treffen. Je komt hier om naar de vogels te luisteren." Op papier hebben de twee al heel wat bereikt. Maar de feiten zijn dat NS Vastgoed de eige naar is, niet van plan is om het gebied aan de gemeente te ver kopen en alleen nog maar met plannen voor de dag is geko men waarvan Overdijk en Van der Plaat de rillingen kregen. „Gelukkig de gemeente ook." Onder de noemer 'stadsboule vard' presenteerde de NS on langs schetsen die, als ze wer kelijkheid waren geworden, geen grasspiet heel hadden ge laten van de ecologische zone. „Verhullend taalgebruik voor een langgerekt lint van hoog bouw. Wij zetten ons in voor behoud en versterking van groen in de stad, met die stads boulevard had je het eruit ge werkt." Inmiddels zitten de gemeente en de NS samen in de stuur groep om verdere plannen te ontwikkelen. Wethouder Hille brand wil er ook de initiatief groep, die zo'n achthonderd huishoudens vertegenwoordigt, bij betrekken. Overdijk en Van der Plaat hebben daar oren naar maar willen van 'de ach terban' een mandaat hebben. Het is de omwonenden niet al leen te doen om de ecologische zone, maar ook om de ver keerssituatie op en rond de Haagweg. Sinds het voorste deel als parkeerterrein voor binnenstadsbezoekers in ge bruik is, zijn er vaak files. En de veiligheid van overstekende Als de plannen van de NS voor de bouw van een stadsboulevard werkelijkheid waren geworden, was er geen grasspriet overeind gebleven aan weerszijden van het stadsnatuurgebied langs de spoorlijn Leiden- Utrecht. foto peter snelderwaard fietsers en voetgangers is in het geding. De initiatiefgroep is niet tegen de bouw van een perma nente autostalling maar pleit voor 'aanvullende verkeers maatregelen'. Liever dan een heel groot par keerterrein aan de rand van de binnenstad, zouden Overdijk en Van der Plaat een 'fijnmazi ger net' zien. Dan hoeft de ge dachte parkeergarage ook niet zo groot te zijn. Over deze en andere onderwerpen zal de Ini tiatiefgroep nu dus mee gaan praten in de stuurgroep. Ze komt aan één en dezelfde tafel te zitten als de NS en de ge meente. „Onze positie verandert als we met de gemeente en de NS sa men plannen maken. Toch is zitting nemen in de stuurgroep de beste manier om grip te houden. We hebben ons van begin af aan niet opgesteld als tegenbeweging, we hebben zelf nagedacht, vooropgelopen. En daarmee blijven we doorgaan. Niet achteraf reageren of pro testeren. We moeten zelf voor stellen blijven doen. De ge meente heeft tot dusverre op ons gereageerd en beschouwt ons inmiddels als een serieuze, betrouwbare gesprekspartner. Andersom is dat ook zo." Nog voordat het mandaat van de omwonenden binnen is, lanceren Overdijk en Van der Plaat een idee waarmee de ge meente ook haar voordeel kan doen. Ze willen de ontwerpop dracht voor het langgerekte ter rein aan minstens drie bureaus uitbesteden. „Het bureau dat met die stedelijke boulevard kwam, dacht alleen maar mee met de NS. Nogal wiedes, want het werkte in opdracht van de NS. En de NS willen alleen maar winst", zegt Overdijk. „Wat ook weer niet vreemd is, de NS zijn gewoon een bedrijf." „Maar we willen meer creativi teit losmaken, we willen dat er mensen naar kijken die meer verstand hebben van ingewik kelde binnenstedelijke locaties als deze, waar bebouwing én natuur een harmonieus geheel moeten vormen. Hier moeten ontwerpers aan te pas komen die verstand hebben van ecolo gie. De langgerekte vorm van het terrein maakt het er alle maal bepaald niet eenvoudiger op. Juist daarom moet je je niet van één bureau afhankelijk ma ken. Zelf hebben we al ontwer pers op het oog." De twee zeggen zich ervan be wust te zijn dat welke fraaie schets er ook op tafel komt, de NS pas overstag zullen gaan als er voldoende winst uit kan wor den gehaald. Woordvoerders hebben al te kennen gegeven dat een plan met 'slechts' twee honderd woningen onbetaal baar is. Overdijk: „Maar de gemeente is bereid mee te betalen. Bedra gen zijn niet bekend. Dat is lo gisch, je moet je onderhande lingspositie niet weggeven." ilorem: overeenkomstig de de. Het klinkt wat zweve- 1 omt uit de rechtsweteri- ppen, maar het is de naam en bedrijf dat werkgevers, Spsmakers en personeels- ionarissen leert omgaan Ie rouwverwerking van nemers. Ook begeleidt Ad tem de werknemer bij zijn iproces. Rouw wordt hier zin gebruikt. Het kan over het verlies van een are, maar ook over een cheiding of ontslag bij een Oprichter Gerard Fondse: wat rouw kan brengen." laeen kwart van de Neder- jtt ie werknemers vindt dat ledrijf of organisatie te ll2i ig ruimte biedt voor rouw. derde van de werknemers i mening dat een beleid op ïbied van verliesverwer- venselijk is. Daaruit blijkt !t nogal eens voorkomt i'.l et voor een werknemer ■lijk is om rouwreacties te op het werk", meent Ise. „Zo kan het verlies van ledewerker ongemerkt orden tot een probleem ETt Ie werkgever. De persoon sle< lecht gaan functioneren ger nog, uitvallen. Ad is rem biedt de begeleiding werkplek om deze pro- Ni tegen te gaan." se, zelf weduwnaar, werkt iudi enteel nog in loondienst, hoopt medio juni volop djn bedrijf van start te en gaan. Zijn eerste klan- eeft hij al binnen en Fond- K' de toekomst positief. Bij listerie van Landbouw, ui'beheer en Visserij is de van Ad Valorem gelegd, 'zocht daar iemand die 'elpen bij het ontwikkelen ren protocol bij rouwbege- g. Een soort handleiding 'oe men met elkaar om aan als een van de colle en rouwproces door- f. legt Fondse uit. zijn de verhoudingen, welke inzichten heeft een ma nager nodig om daar goed en correct mee om te gaan? Samen met medewerkers heb ik dat protocol ontwikkeld. Daarbij zijn er verschillende gesprekken geweest over waar je op moet letten bij iemand die in zo'n proces zit. Wat is rouw eigenlijk en hoe ga je daar mee om? Het protocol is tot grote tevreden heid door het ministerie in ge- bruik genomen." Het belangrijkste doel van Ad Valorem is voorkomen dat een werknemer (langdurig) in de ziektewet of de WAO terecht komt. Dat is kostenbesparend voor de werkgever en voorkomt veel problemen in het bedrijf. Fondse: „Zeker gezien de krap pe arbeidsmarkt vandaag de dag. Wanneer een werknemer uit zou vallen is het erg moeilijk om een plaatsvervanger te vin den. Dat is één probleem. Daarnaast worden de andere collega's zwaarder belast, waar door ook daar problemen kun nen gaan ontstaan. Op den duur is de hele afdeling ont wricht. Doordat ik op de werk plek kan helpen en begeleiden, verliest een werkgever zijn man of vrouw niet en kan het ar beidsproces ongestoord zijn doorgang vinden." Het bedrijf uit Rijnsaterwoude is geen verkapte Arbo-dienst. „Zeker niet. Het grote verschil is dat de Arbo-diensten pas in gezet worden als iemand al thuis zit. En dat is nu precies wat ik probeer te voorkomen. De manier die Ad Valorem voorstaat, is het aanpakken van de gehele structuur binnen een bedrijf. Zorgen dat er een be wustwordingsproces op gang komt, zodat managers en colle ga's inzicht krijgen in hoe ze het beste kunnen omgaan met de desbetreffende collega. En voor de werknemer geldt het Ie ren omgaan met het verlies. Ik help om negatieve, ervaringen" goed te doorleven, waardoor Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar wan 13 Bij 18 in zwart wit) op te sturen naar bel Leidsch Dagblad, l.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante bending aan de balie van hel Leidsch Dagblad aan de Rooseveltslraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. 'r Het langwerpige gebied meet tien hectare. Volop J mogelijkheden voor mooi beeldmateriaal zou je n: jgen. Toch hebben fotografen en filmers moeite om de natuurwaarden van het vroegere Van Gend losterrein, een strook land aan weerszijden van de spoorlijn Leiden-Utrecht, te vangen. door Wim Koevoet dat de natuur er verstop - e speelt. Maar, zeggen Ca- Dverdijk en Jan van der menigeen blijft steken bij ilik op het parkeerterrein je Stichting Stadsparkeer- q aan de Haagwegkant van iebied. En daar slaat de iel inderdaad toe. Ecologi- zone? Stepping stone? lit voor de mieren die in ine het zand tussen de ste- verslepen. ar ze moeten ook dóórlo- aldus Overdijk. Ze be is. tniet de mieren maar de in ekers van 'het stadsnatuur- g„ ed'. En inderdaad, pas een verderop wordt duidelijk voor Overdijk en Van der zich nu al jaren inzetten. 1(51 nitiatiefgroep, waarvan de et voorzitster is en de ander ne voorzitter, heeft na drie knokken voor elkaar dat de u van de stadsbestuurders de langgerekte ecologische zijn geopend. De twee, oilvoonachtig aan de Rijn- en u,] ekade, beschouwen de uit- ra :en die de gemeenteraad ei ngs over het gebied heeft p an en die nu zwart-op-wit dan ook als dikke winst, werk is hiermee echter os; niet gedaan, dat begint pas. sU campagne is in de beslis- hf je en moeilijkste fase aan- nd. Het terrein is namelijk idom van NS Vastgoed. En in lil simpelweg zoveel moge- ■ld uit de strook grond ha- oor er zoveel mogelijk te - ven. Meer in elk geval dan ïeehonderd woningen die meenteraad in de uit- ipunten heeft laten opne- ;ebied is geen ecologische omdat Overdijk en Van laat het zo noemen, maar it dieren en planten er lerplaatsen, waaronder ve- wfchermde soorten. Dat is ischappelijk aangetoond. I" imen driehonderd plant en voor (waaronder de w rchidee en de wondklaver), n in vissoorten (waaronder de kroeskarper), vier soorten amfibieën (watersalamanders, bruine en groene kikkers), 110 vogelsoorten (ijsvogel, rietzan ger) en dertien soorten zoog dieren (wezel, waterspitsmuis). „Het is een verbindingszone tussen de Duin- en Bollenstreek en het Groene Hart. Maar ook een pleisterplaats voor de die ren in de binnenstad. De uilen op de Sterrewacht jagen en broeden hier, en hagedissen en padden vinden hier een rustig plekje." Dat is moeilijk voor te stellen als je langs het langgerekte par keerterrein met negenhonderd plekken voor auto's loopt, er een trein voorbij dendert en je bedenkt dat er plannen zijn voor de bouw van tweehonderd huizen en een parkeergarage voor duizend auto's. De voor zitter en de vice-voorzitter wij zen er echter op dat de natuur er altijd al is geweest en dat het parkeerterrein er slechts 'bij toeval' is gekomen. „Het lag braak, een aantal ondernemers wilde het als parkeerterrein ge bruiken en sloot een pachtcon- tract met de NS." Eenmaal van het parkeerterrein af wordt al snel duidelijk dat Overdijk en Van der Plaat niet hallucineren en dat het 'ruige stadsnatuurgebied', zoals ze de omgeving typeren, echt bestaat. „Een plek en een rust die je nergens anders tegenkomt en die daarom van grote waarde zijn voor Leiden." Ze wijzen naar de bramenstrui Een reiger en een waterkreeft in de Van Gend Loosterrein. ecologische zone bij het vroegere foto's peter snelderwaard „Het is voor een werknemer moeilijk om rouwreacties te uiten op het foto henk bouwman Gerard Fondse van Ad Valorem: werk." men later op een milde manier kan terugblikken. Als dat niet gebeurt, kan rouw in de men sen vast gaan zitten en kan het soms jaren duren voordat men uit een neerwaartse spiraal komt." Fondse zegt zelf al van jongs af aan gefascineerd te zijn door de dood. „Het is een onlosmakelijk deel van het leven. Het heeft mijn interesse altijd gehad. Toen mijn partner overleed, ben ik me heel bewust gewor den dat ik sterfelijk ben en dat ik graag heel intensief wil leven en dat kan ook naast werken met de dood. Ik wilde met mijn eigen ervaringen iets doen. Ik ben me gaan omscholen (stu die Maatschappelijk Werk en Dienstverlening), heb ruime er varing opgedaan bij onder meer de afdeling nazorg van een uitvaaitverzekeraar, een uitvaartonderneming, in de ter minale zorg en als consulent bij de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie." Voor meer informatie: Ad Valo rem, tel.: 0172-507590 JULIETTE GIL1SSEN' De Banen Beurs, eind april in Alphen aan den Rijn, biedt bedrij ven en werkzoekenden de gelegenheid om elkaar op informele wijze te ontmoeten. Op 28 en 29 april kunnen belangstellenden gratis binnenlopen in de Rijnstreekhal om rond te kijken bij de bedrijven uit Alphen en omgeving die zich daar presenteren. Niet alleen werkzoekenden kunnen zich hier op de regionale ar beidsmarkt oriënteren, ook herintreders, schoolverlaters en werknemers die van baan willen veranderen zijn welkom. De Banen Beurs is op zaterdag 28 april van 12 tot 18 uur en op zon dag 29 april van 10 tot 17 uur. De Rijnstreekhal is te vinden op Dillenburg 1. Wie aan de beurs wil deelnemen of informatie wil, kan bellen met organisator Expolaan, 035-6832763 of fax 035- 6836148. Zaterdag 17 april LEIDEN - „Wat het zal kosten? Geen flauw idee." Lachend voegt J.M.G. Melkert hieraan toe: „Ik hoop dat ik nog leef als het klaar is." Achter hem staat de Zijlpoort. Zichtbaar geteisterd door jarenlange ver waarlozing. Een scheve toren, stilstaande klokwer- ken, afbrokkelende stenen. Auto's en bussen persen zich door de smalle doorgang. „Waarom moeten die hier rijden?", vraagt Melkert zich af. Hij is directeur van het Brusselse bedrijf Sokol, dat de luxe woningbouw op het Waardeiland op gang heeft gebracht. Hij is evenwel geen Belg, zoals velen denken en in welke richting zijn tongval ook enigs zins neigt, maar geboren in Nederland, in Alphen aan den Rijn. Bijna twee jaar geleden startten de on derhandelingen, die er thans toe hebben geleid dat het college van B en W aan de gemeenteraad zal voorstellen om de Zijlpoort over te doen (in erfpacht uit te geven) aan J.M.G. Melkert. Voor een schappe lijk prijsje, waarbij hij de plicht op zich neemt om de poort te restaureren. Dat is kennelijk de enige mo dus om dit eeuwenoude bouwwerk in volle luister te herstellen. Wachten op de dag dat de gemeente daar zelf genoeg geld beschikbaar voor heeft, zou in de praktijk vermoedelijk uitlopen op de trieste consta tering dat de Zijlpoort in elkaar is gestort. Een ge vaar dat al enige jaren wordt onderkend. Melkert weet al welke architect voor de restauratie zal wor den ingeschakeld: ir. Capel van Sokol. „Dat is de knapste man die ik ooit ben tegengekomen. Die heeft in Brussel eens een kathedraal afgebroken en weer helemaal opgebouwd." Hij verwacht dat de restauratie enige jaren zal vergen. „Ja, Capel gaat dat doen. Oude dingen doen, dat vindt hij prachtig." Ramen en deuren in de Zijlpoort zijn dichtgespij kerd of gemetseld. Ze moeten terugkomen, vindt Melkert. Voor de bouw van de Zijlpoort legde Hen drik van Willigen op 9 april 1667 de eerste steen. In de zeventiende eeuw had Leiden negen van dergelij ke poorten. Twee zijn er nog over: de Morschpoort en de Zijlpoort. LEIDEN - Onder het motto 'met de PPR de wijk in' bezocht een tweetal leden van deze partij afge lopen zaterdag Maredorp, de Oude Morsch en de Transvaal- buurt. Op de foto duwen de secre taresse van de PPR, Cokkie Vol- mer en gemeen teraadslid Frits van Oosten ge tweeën de PPR- kar. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15