Geloof Samenleving Islamitisch dorp in Nederlani Tweespalt over Duits debat 'nationale trots' VANDAAG BEROEPINGSWERK Egmondse abdij zoekt monniken in buitenland Ter ere van Boeddha 'Armentheolo Leonardo Bofi naar Heidelbi Ja RK Kerk in Engeland wil pedofiele priesters weren BOEKBESPREKING Tussen fundamentalisme en nihilisme in Twist instap ecco Islamitische Universiteit s samenwerken met al-Azhi DONDERDAG 19 APRIL 2001 II I Vandaag 200 jaar geleden, op 19 april 1801, werd de Duitse filosoof, psycholoog en natuur kundige Theodor Gustav Fechner geboren. Vooral op het terrein van de psychologie heeft Fechner baanbrekend werk verricht. Hij voerde onder meer de experimentele methode in. en onderzocht daarmee de wetmatige overeenkomsten in fysische en psychische pro cessen. Fechner stierf in 1887. De 19de april is de dag dat de rooms-katholieke heilige Em ma van Gurk (983-1045) wordt herdacht. Deze rijke gravin besteedde na de dood van haar man en zoon al haar geld aan de oprichting van kloosters. Internetdating populair bij dominees londen Een christelijke datingsite is massaal bezocht door do minees die op zoek zijn naar een partner. Ruim honderd predi kanten hebben het afgelopen jaar hun heil gezocht bij de dienst in de hoop dat ze op die manier hun ware liefde zullen vinden, zo meldde de Britse krant The Daily Telegraph dinsdag. In te genstelling tot andere datingsites vraagt de Christian Connec tion niet naar haarkleur of hobby's, maar kunnen leden schrij ven over hun geloof, kerk en favoriete bijbelpassages. Volgens de oprichtster van de site, Jackie Elton, is het voor predikanten moeilijk een partner te vinden vanwege hun lage salaris en on regelmatige werktijden. Vriendendienst in Bondsgebouw voorschoten Mensen die hun levensdoel in het christelijk ge loof vinden kunnen zondag terecht in het Bondsgebouw aan de Leidseweg 100 in Voorschoten. De 'Vriendendienst Voorscho ten' helpt mensen een weg te vinden in het aanbod van kerken en gemeentes in de regio. Willem Heemskerk zal spreken over een bijbels onderwerp. Er is gelegenheid om vragen te stellen en na te praten. Toegang is gratis. Informatie via 071 5612477 Aantal leden NH Kerk onder 2 miljoen Dordrecht Het ledental van de Nederlandse Hervormde Kerk is vorig jaar tot onder de twee miljoen gedaald. Op 1 januari 2001 had de grootste protestantse kerk in Nederland 1.969.092 leden. Een jaar eerder waren dat er ruim 55.000 meer. Dat komt neer op een daling van 2,7 procent. Sinds 1986 is het ledental met 816.762 ofwel 29,3 procent gedaald. Dat blijkt uit cijfers van de kerkelijke ledenadministratie SMRA in het blad Kerkbeheer. Van de huidige leden is 34 procent belijdend lid, 45 procent dooplid en behoort 21 procent tot de categorie overige geregi- streerden. Van de belijdende leden is 44 procent tussen de 40 en 64 jaar en 41 procent 65 jaar of ouder. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gelselaer/Haarlo, kand. Takken te Nieuwegein; te Stadskanaal (wijk 1), G.J. Mantel te Hattem. Bedankt: voorWezep (wijk 1), M. Goudriaan te Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Amsterdam, J.S. van Rijn te Rijswijk (ZH). GEREFORMEERDE GEMEENTEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Heemse, E. Heres te Spakenburg-Zuid. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Sprang-Capelle, G.J. van Aalst te Ridderkerk. EGMOND GPD Jonge Braziliaanse benedictij nen zouden de oplossing kun nen zijn voor de sterke vergrij zing binnen de muren van de Sint Adelbert Abdij in Egmond. Met dit 'zeer prille plan' in het achterhoofd reist abt G. Mathij- sen binnenkort af naar het Zuidamerikaanse land. Daar woont hij de viering bij van het 25-jarig ambtsjubileum van bisschop Luciano Mendes de Almeida van Mariana bij. En wellicht dat hij bij die gelegen heid al enkele recruten aan de haak slaat. De 'abdij van Egmond' telt momenteel vijftien monniken, onder wie slechts een enkele jongeling. „De vraag is of we onze kloosters laten doodbloe den of dat we nieuwe wegen zoeken", zei Mathijsen gisteren. Een Brazilië-kenner wees Ma thijsen herhaaldelijk op de mo gelijkheid jonge benedictijnen uit dat land te halen. „Ik heb dat advies tot voor kort altijd naast mij neergelegd, totdat een andere vriend er onlangs en thousiast op reageerde." De abt heeft goede hoop dat Braziliaanse ordegenoten zul len kunnen aarden in zijn abdij. „Men zegt dat hun cultuur niet zo ver van ons afstaat als die van bijvoorbeeld Aziatische landen." Is hij niet bang voor kritiek, zoals wijlen bisschop Bomers van Haarlem die kreeg toen hij conservatieve Poolse priesters importeerde? „Absoluut niet, want dat was buiten iedereen om. Bovendien is Brazilië het land van de bevrijdingstheolo gie, van import van conservatis me is niet gauw sprake" heilig landstichting anp Het Bijbels Openluchtmuseum in Heilig Landstichting bij Nij megen opent volgend weekein de het Arabische dorp Teil Arab'. De nagebouwde islamiti sche gemeenschap is het eerste niet-christelijke onderdeel van de oorspronkelijk katholieke devotieplaats. Het Arabische vissersdorp is gebouwd naar het voorbeeld van Mirbat, een bestaand dorp aan de kust van de Arabische Zee in Oman. Tell Arab' bestaat uit een groep eenvoudige hui zen, waarin onder andere een kleermaker, een touwslager en een houtbewerker zijn geves- tigd. In het dorp zijn werkplaatsen en een souk (overdekte markt) voor de dagelijkse handel. In de komende jaren wil het museum nog een moskee met islami tisch grafveld en een woonhuis met een Arabische tuin bijbou wen. Volgens een woordvoerster van het museum heeft de Zuid- Arabische regio Dhofar, waarin Mirbat ligt, een belangrijke rol gespeeld in de verspreiding van de islam over de wereld. In de regio kwamen belangrijke han delsroutes tussen Europa, In dia, China en Arabi samen. Handelsreizigers kwamen zo in aanraking met de islam. Het Bijbels Openluchtmuse um bestaat sinds het begin van de vorige eeuw. Oorspro was het gebied bedoeld grimsoord voor katho Sinds de jaren zestig het museum uit naar de rie van de hele Joods-i ke cultuur. Nu wil het aansluiten bij de multiculturele Nederlani ge menleving. jg De ambassadeur van L tanaat Oman in Nederlan vrouw K. Al-Lawati, opg Arab' op 29 april, gd door kinderen van de Njj se islamitische basisschol bakr. In de aansluitende jaarsvakantie zijn er allerl bische activiteiten voor ren en volwassenen. i Ov BERLUNDPA rawang In Maleisië maar ook elders ter wereld wordt 7 mei Wesak gevierd. Dat is een feestdag ter gelegenheid van de geboorte, de sterf dag én de verlichting van Boeddha (560-480 v.Chr.). Om zijn respect voor deze Indiase prins/wijsgeer uit te drukken is de Chinese monnik- /kalligraaf Kenny Chen momenteel druk bezig met een vossenharen kwast in grote karakters op een vel papier van 30 bij 4 meter de naam van Boeddha in het Maleisisch te schrijven. Het 'kunstwerk' zal op 7 mei tentoon worden gesteld in de stad Rawang, vijftig kilometer ten noorden van de stad Kuala Lumpur, foto reuters bazuki muhammed Onvruchtbaar. Zo noemt voor zitter A. Nachama van de jood se gemeente in Berlijn, het de bat over 'nationale trots' dat momenteel in Duitsland gaan de is. Nachama waarschuwt zijn landgenoten ervoor dat de discussie niet-Duitsers kan klei neren en afwijzen. Nachama zei dit gisteren tij dens een gedenkbijeenkomst voor de joodse opstand in War schau. Tijdens die opstand in 1943 protesteerden ongeveer 1.100 joden tegen de deporta ties door de nazi's. Alle demon stranten kwamen om. De discussie over nationale trots ontstond naar aanleiding van de uitspraak van CDU- LONDEN AFP Priesterstudenten in de Engelse Rooms-Katholieke Kerk worden voortaan grondig ondervraagd om pedofilieschandalen te voorkomen. Tot dusver zijn tus sen 1995 en 1999 in totaal 21 priesters in Engeland en Wales veroordeeld wegens seksueel misbruik van minderjarigen. Het hoofd van de Engelse RK- Kerk, kardinaal Cormac Mur- phy-O'Connor, heeft vorig jaar een onafhankelijke commissie ingesteld die voorstellen moest doen om herhaling van de pijn lijke gebeurtenissen te voorko men. Hij erkende dat de be staande procedures 'ontoerei kend' waren. De commissie onder leiding van oud-rechter lord Michael Nolan beveelt verder aan dat priesterstudenten die wegens seksueel misbruik veroordeeld zijn, in hun latere werk nooit contacten met kinderen mogen hebben. Verder worden de ge gevens van alle priesters in één databank bijeengebracht. Elke parochie moet een persoon aanwijzen die belast wordt met de bescherming van kinderen. Afgelopen zomer werd Mur- phy-O'Connor scherp bekriti seerd omdat hij geen maatrege len nam tegen een priester in zijn bisdom die van pedofilie werd verdacht. De priester was in 1997 veroordeeld omdat hij zich in een ander bisdom schuldig had gemaakt aan ne gen gevallen van seksueel mis bruik van minderjarigen. Eigenlijk heeft de Italiaanse fi losoof en socialistisch Euro parlementariër Gianni Vattimo (1936) helemaal geen 'zwak geloof, zoals hij het zelf noemt in de titel van zijn nieuwste boek. Eigenlijk heeft Vattimo zijn geloof, dat hij ja renlang kwijt was, juist sterk doordacht. Een gelovige als Vattimo wordt niet snel van zijn stuk ge bracht door klerikale miskleu nen of pauselijke willekeur. Die kent de Italiaanse wijsgeer immers al, en vormde geen re den om zich 'niet' opnieuw aan te sluiten bij de gelederen van de praktiserende rooms- -kath olieken. De term 'zwak' in relatie tot een geloof gebruikt Vattimo al sinds de jaren tachtig. Hij bracht toen samen met schrij ver Umberto Eco (onder meer 'In de naam van de Roos' en 'De slinger van Foucoult') een boek uit waarin hij het had over het 'zwakke denken'. Daarin legde hij de fundamen ten voor later werk, zoals het boek 'Ik geloof dat ik geloof dat vorig jaar in het Neder lands verscheen. In het nu uitge brachte boekje 'Een zwak geloof legt Vattimo an dermaal uit waar om zwak niet staat voor 'futloos, flauw, slap of minnetjes'. Zwak heeft betrekking op een tussenpo sitie, volgens Vat timo. Een positie tussen allesover heersende ratio en blind ge loof, tussen fundamentalis tisch geloven en nihilisme. Waarbij nihilisme staat voor de gedachte dat het menselijk bestaan, zijn geschiedenis, re ligie en God geen waarde heb ben. De nihilist gelooft nergens in. Vattimo, die zelf een gelovige opvoeding kreeg, ging in de ja ren zestig en zeventig mee in dit soort denken. En hij moet nog steeds niets hebben van kerk, paus en conservatisme. Maar het geloof heeft hij her vonden. Zij het dat hij zich nu dus tussen een aantal vuren in positioneert. Vorig jaar nodigde de rooms- -katholieke stich ting Thomas More Gianni Vattimo uit om in cultureel centrum Rode Hoed in Amster dam een lezing te geven over zijn zwakke geloof. Dat deed hij weliswaar, maar erg duidelijk werd zijn verhaal niet. Collega filo soof en publicist Ger Groot stelde na de lezing nog enkele vragen aan de Itali aanse gast, maar ook toen luk te het niet de zaal te boeien. Met het dunne (80 pagina's) boekje 'Een zwak geloof, dat een weerslag vormt van de le zing, wordt een tweede poging gedaan het publiek te winnen. Om de tamelijk korte lezing wat meer body te geven, heeft Ger Groot niet alleen zelf een commentaar geschreven, maar zijn ook prof. dr. Donald Loose (wijsbegeerte) en Frans Vosman (moraaltheoloog) ge vraagd een bijdrage te leveren. Een en ander levert een aardig verhaal op met intrigerende inhoud. Althans voor wie de moeite neemt zich door het soms ingewikkelde taalgebruik heen te werken. Het boek le vert vooral stof tot nadenken voor mensen die zich ook in zo'n 'tussenpositie' weten. Die niet goed raad weten met de historische 'werkelijkheid' enerzijds en de bijbelverhalen anderzijds (de schepping bij voorbeeld). Die met hun ver stand een geloof willen verkla ren. En mensen die net als Vattimo weinig op hebben met conservatieve krachten binnen de kerk, maar zich toch tot die gemeenschap aan getrokken voelen. Aan het 'zwakke' denken van dit soort mensen geeft Vattimo handen en voeten. ONNO VAN T KLOOSTER Titel: Een zwak geloof Auteur: Gianni Vattimo, Ger Groot, Frans Vosman en Donald Loose Uitgeverij: Agora, Thomas More Academie, Katholieke Universi teit Nijmegen Prijs: 20 gulden WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vooral in het uiterste noorden en in het zuiden eerst nog enkele buien Verder droog en geregeld zon. Middagtempera- tuur tussen 3 en 11 graden. Zweden: In het zuiden half tot zwaar bewolkt en buien, ook met sneeuw en onweer. El ders vrijwel overal droog en geregeld zon. Maxima van een graad of 3 in het noor den tot 9 in het zuidwesten. Finland: In het noorden eerst nog wat zon. Verder bewolkt en winterse buien met kans op onweer. Middagtemperatuur 6 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien met kans op onweer, hagel en nat te sneeuw. Geleidelijk minder koud met op vrijdag ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vooral langs de Noordzee-kust geregeld buien, soms met onweer en een winters karakter. Verder overwegend droog en af en toe zon. Lichte stijging van tempera tuur, vrijdag maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buien met kans op onweer en hagel en vooral in de Ardennen ook met sneeuw. Middagtemperatuur rond 8 graden, in de Ardennen wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In Bretagne nu en dan zon en overwe gend droog. Naar het oosten toe meer bewolking en ook een toenemende kans op buien, in de hogere streken met sneeuw. Maxima van 5 graden in het noordoosten tot 11 in Zuid-Bretagne. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien met kans op onweer en in bergen sneeuw. Maxima tussen 10 en 16 gra den. Spanje: Zonnige perioden. In het noorden ook wolkenvelden en soms wat regen. Vrijdag in het oosten en zuiden mogelijk een bui. Soms veel wind. Maxima 12 graden in het noorden tot 24 in Andalusi. Portugal: Perioden met zon en droog. Stevige af landige wind. Maxima aan zee uiteenlo pend van een graad of 20 in het noorden tot 24 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur rond 18 gra den Marokko: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur aan zee, ongeveer 18 graden. Tunesië: Vrij zonnig maar ook kans op een bui Maximumtemperatuur aan zee rond 20 graden. Madeira: Af en toe zon en droog. Stevige noord oostenwind. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zonnig en droog. In het noorden meer bewol king. Forse noordoostenwind. Maxima rond 23 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien, mo gelijk met hagel, sneeuw en onweer. Middagtemperatuur tussen 5 en 10 gra den. Oostenrijk: Wolkenvelden en enkele buien, met ha gel, sneeuw en onweer. Middagtempera tuur in de dalen op vrijdag ongeveer 7 graden. Zwitserland: Meest bewolkt en enkele buien, met ha gel, sneeuw en onweer. Middagtempera tuur in de dalen op vrijdag ongeveer 7 graden. Mooi en elegant. Voor de modebewuste vrouw. Voor info: 073 - 52 25 091 www.ecco.com/nl Geleidelijk meer bewolking en later in het noordwesten af en toe regen. Mid dagtemperatuur oplopend tot 17 graden. Italië: Wisselend bewolkt en enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon maar ook een enkele bui, mogelijk met onweer Maximumtempera tuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Eerst vrij zonnig en droog. Vrijdag toene mende kans op buien. Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 25 graden. Malta: Eerst vrij zonnig en droog. Later meer be wolking en enkele buien. Maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Maxima van 15 graden bij Istanbul tot 20 op Cyprus. VRIJDAG 20 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.32 Zon onder 20.44 Maan op 06.00 Maan onderl7.01 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03 06 15.20 2.39 «14.53 Laag 10 24 23.20 10.05 23.01 Weerrapporten 19/04,08.00 uun station weer wind tem p neersl max min mm Amsterdam half bew. w4 8 2 1.0 De Bilt sneeuwbui w3 9 1 1.6 Deelen sneeuwbui zw2 9 -1 0.8 Eelde half bew. w4 8 0 2.6 Eindhoven regenbui w3 9 0 1.3 Den Helder half bew. nw5 8 2 1.2 Rotterdam licht bew. w3 8 2 1.9 Twente sneeuwbui zw3 8 0 7.3 Vlissmgen zwaar bew. nw5 8 3 1.5 Maastricht zwaar bew. zw3 8 1 3.1 Aberdeen licht bew. n5 6 2 3.4 Athene zwaar bew. w.s,0 20 14 0.0 Barcelona half bew n2 8 0.0 Berlijn zwaar bew. w4 7 2 4.3 Boedapest zwaar bew. z2 15 5 0.0 Bordeaux zwaar bew n2 11 7 6.0 Brussel licht bew zw3 9 1 1.1 Cyprus licht bew w5 25 17 0.0 Dublin zwaar bew w3 8 0 0.3 Frankfurt licht bew z2 6 -1 8.6 Genève zwaar bew. wl 12 4 2.0 Helsinki zwaar bew. o2 4 0 0.1 Innsbruck regen w.s.0 14 4 3.0 Istanbul onbewolkt ws.0 14 10 23.7 Klagenturt regen ver. 1 12 3 0.0 Kopenhagen zwaar bew. nw2 3 1 9.6 Las Palmas half bew. n4 22 16 0.0 Lissabon licht bew. n 3 22 11 0.0 Locarno zwaar bew. no 1 14 5 1.9 Londen licht bew. w2 9 1 0.2 Luxemburg licht bew. w2 7 -2 5.0 Madrid licht bew. nl 16 3 0.0 Malaga zwaar bew o2 24 16 0.0 Mallorca zwaar bew w.s.0 18 6 0.0 Malta zwaar bew z4 23 18 0.0 Moskou zwaar bew zl 15 6 0.0 Munchen sneeuw w2 9 1 01 Nice zwaar bew nw3 14 8 0.0 Oslo sneeuw nS 3 0 5.0 Parijs zwaar bew. w2 8 0 9.2 Praag zwaai bew. w2 9 0 07 Rome half bew. zw2 16 9 00 Split zwaar bew. o3 16 7 00 Stockholm zwaar bew. o4 5 2 00 Warschau zwaar bew. 12 7 3 0.6 cum bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen Ib hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk 19 temperatuur -1000— hecto pascaj Wenen zwaar bew. z2 14 4 0,0 New Orleans onbewolkt nw2 19 11 0.0 Zürich zwaar bew. no 2 11 2 2.0 New York lichl bew nw5 12 6 0.0 Bangkok hall bew. z3 38 27 0.0 Tel Aviv zwaar bew. zw3 38 19 0.0 Buenos Aires half bew. w3 29 20 0.5 Tokyo zwaar bew. no 3 23 15 30 Casablanca zwaar bew. w.s.0 20 16 00 Toronto onbewolkt nw3 6 -2 00 Johannesburg onbewolkt zo2 22 14 0.0 Tunis licht bew w2 24 12 00 Los Angeles zwaar bew. zw4 19 12 0.0 Vancouver licht bew. o2 13 6 100 voorzitter Meyer begin maart: „Ich bin stolz ein Deutscher zu sein" (Ik ben er trots op dat ik een Duitser ben). De Duitse mi nister van Milieu Trittin (Groe nen) vergeleek Meyer om zijn uitspraak prompt met een skin head. Volgens Nachama zouden politici, in plaats van mee te doen aan de discussie, zich nog sterker moeten inzetten om het rechtsextremisme in Duitsland te bestrijden. Hij wees er ook op dat de Duitse maatschappij ervoor moet oppassen dat ze buitenlanders en asielzoekers niet in afgelegen oorden, get to's, wegstopt. Nachama vergeleek de huidi ge situatie in het voormalige Oost-Duitsland met de toestan den in de Weimar-Republiek. Net als toen leeft er volgens hem ook nu een 'irrationele waan' tegen vreemdelingen. Met name het toenemende rechtsextremistisch geweld in de deelstaat Brandenburg baart de joodse gemeente zorgen. HEIDELBERG ANP De Braziliaanse rooms n' lieke bevrijdingstheolooj nardo Boff" is de komen gasthoogleraar aan de ut vei teit van Heidelberg. Van vo< mende maandag doceert lz'( dens het zomersemeste n"'1 dagen per week aan de: o° gische faculteit, zo me voc universiteit. Boff, 62, geeft werko va over mystiek en spiritual de de huidige samenleving, zij geeft hij hoorcolleges ow voc en basisgemeenten van: 'ka* tijns-Amerikaans pers ken Daarin behandelt hij de van het christendom op gen continent. In zijn werk steunt strijd van de allerarmst niet 1992 legt hij het priesti neer uit protest tegen ht caan, dat hij 'wreed en genade' noemt. Sindsdk 'doi hij als publicist in de bi' s Rio de Janeiro. •gs m d; wei eld O spu rotterdam/leiden anp De Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR) ondertekent vandaag een samenwerkings overeenkomst met de gezag hebbende al-Azhar Universiteit in Caïro. De twee opleidingen zullen eikaars diploma's erken nen, docenten en studenten uitwisselen en wellicht geza menlijk onderzoek doen. De overeenkomst met 'een universiteit van gewicht in de islamitische wereld' is voor de IUR van groot belang, zei voor zitter S. Damra van het college van bestuur dinsdag. Aan de IUR, opgericht in 1997, worden ruim tweehonderd studenten opgeleid tot imam, geestelijk verzorger of onderzoeker. De particuliere opleiding streeft naar erkenning door de over heid. De al-Azhar Universiteit, die tegen het einde van de tiende eeuw werd gesticht, heeft zich ontwikkeld tot een toonaange vend centrum van de soenniti- Jaai sche islam. Al-Azhar is t jj d de Leidse islamoloog M. Veir een traditionele unit ;ch* met een conservatieve nsc] De nadruk ligt op het bi ime ren van teksten. De IUR gens hem als moderne v chii universiteit het accent n n v sociale wetenschappen: leggen. De contacten met ai komen de IUR goed van het bewijzen van haar 'i ticiteit' als islamitische ding, meent de Pakista; sud, directeur van het Le laminstituut ISIM. Hei van al-Azhar, sjeik Me Sayyed Tantawi, heeft a gens Masud onderst door vrij liberale stand inzake economische kv Ook op moreel terrein doorgaans minder tradi dan zijn voorganger. De IUR opent vanda een faculteit islamitisch; en media. Tot nu toe opleiding alleen een fa< lamitische theologie. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- eh Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023— 5317 33" 023-5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE aee Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot BW( 071-5143 545 ledti ABONNEMENTEN: (071-512 jgm bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verS het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POSTl Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslagi n aan portokosten per verschijndag. E-MAIL: redactie.Id@damiate hdc.nl Z I K ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi Ie we Voor mensen die moeilijk lezen, stel IgQ^ hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een same' van het regionale nieuws uit het La t Dagblad op geluidscassette beschib fiver informatie 0486-486486 en te (Centrum voor Gesproken Lectuur, I z Auteursrechten voorbehoud Dagbladuitgeverij Damiai hoo ijnb eng; eeftl de inisi trbe van izoc elpe ^np g- Ei loer aan en r< I", le zijn iper lenl chei Opj derc vent etvc lijk i op 1 nede orde N H U I Z

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14