eiden Regio Leiden verspeelde rechten door traagheid 'Dit is het werk van krankzinnigen' Lekkage in kelders Hoogstraat en Oude Rijn NAT )it is een spoorboekje' Aardige jongens! 'Ik dacht alleen aan overleven' Singel loop IK x IDËRPAG 19 APRIL 2001 13 rinkyoghurtdieven aan Morsweg jn. De politie heeft vannacht twee jongemannen aangehou- j op verdenking van inbraak. Agenten zagen rond half twee voordeur van een huis openstaan. Even verder liep het eetal, volgens de politie op verdachte wijze. De jongens ble- jn bezit van een pak drinkyoghurt, afkomstig uit de koelkast de woning aan de Morsweg. De bewoner miste ook een pak ghurt en een pakje kaas. De beide verdachten, een 16-jarige >en 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, zitten ivast. Volgens de politie zijn ze het huis vermoedelijk bin- igekomen door de voordeur open te flipperen. ingeraar betaalt eigen bloedproef Een 43-jarige automobilist uit Den Haag heeft vanoch- d vroeg op eigen kosten de politie een bloedproef laten afne- n. De politie hield de man aan omdat hij op de A4 hevig slin- de. De Hagenaar verklaarde dat hij dat deed omdat hij via imobieltje een moeilijk gesprek voerde. Agenten roken ech- een sterke alcohollucht in de auto. Een blaasproef wees uit de maximaal toegestane limiet ongeveer drie keer had over deden. Ook daar had de man echter een verklaring voor. Hij dat hij net daarvoor een metholspray had gebruikt. Om aan onen dat hij gelijk had, liet hij op eigen kosten een bloed- ief afnemen. De reslutaten daarvan zijn nog niet bekend. Gemeente liet tot vier keer toe termijn verstrijken Vervolg van voorpagina De gemeente Leiden worstelt met de vraag of ambulan cezorg een publieke taak is en of het de prijs waard is, die ambulancedienst De Jong voor zijn bedrijf wil heb ben. De provincies hebben uitgesproken dat het wel een publieke verantwoordelijkheid is, maar Zuid-Holland moest lijdzaam toezien hoe Leiden zijn rechten ver speelde. ijdt ■htold wil eerst stadsdebat Lammermarkt Lijn over de Lammermarkt. De Jonge wees op de vele projecten die voor andere delen van de stad op stapel staan. „We hebben onze prioriteiten al gesteld. Laten we die plan nen nu eens in daden omzetten in plaats van er nog een aan toevoegen. We weten niet eens of we in de toekomst wel weer zoveel geld uit de rijkspot voor grotestedenbeleid krijgen." De CDA'er liet ook doorsche meren dat haar partij een wijk ontwikkelingsplan voor Leiden Zuid-West belangrijker vindt dan een grootschalige aanpak van de Lammermarkt en omge ving. Wethouder Pechtold pro beerde uit alle macht de discus sie die dreigde te ontstaan, te gen te houden, zeker nadat D. van den Bosch van GroenLinks ervoor pleitte het plan voor de Lakenhal en omgeving de in spraak in te sturen. ,,U beslist vanavond niet over een ondergrondse parkeergara ge bij Molen de Valk. Het gaat er nu om dat we een visie ont wikkelen op dit deel van de stad. Daarvoor willen we stads debatten organiseren. Hoe we dat willen doen en wanneer, daar gaat het nu om." voor de uitbreiding de Lakenhal en voor ver- wingen in de omgeving van ammermarkt heeft voorlo- liet meer dan de status van 'spoorboekje'. Dat zei gis- rand wethouder Pechtold in de raadscommissie wethouder reageerde mee op de kritische opmer- van CDA-fractievoorzit- )e Jonge, die sprak van 'een pacht grootse aanpak', de Lakenhal met het Cen- Beeldende Kunst zou Jen samengevoegd in een e breiden gebouw, is ook een CDA-wens geweest, e, maar de grootscheepse van het hele gebied haai- vreemd voor. jhet Plan van Aanpak La- l-CBK Lammermarkt ien burgemeester en wet- |ers een aantal spectaculai- ïten zoals de aanleg van isantenhaven bij Molen een ondergrondse par- jarage aan de Lammer- een hotel nabij De La- lal, het omvormen van de ktsteeg tot promenade en ;omst van de Rijn Gouwe LEIDEN ROBBERT MINKHORST Ambulancedienst De Jong, die te koop staat, lijkt de gemeente te ontglippen. Traag handelen van het college drijft de zieken- vervoerder in particuliere ar men. Sinds september vorig jaar onderhandelen partijen over verkoop. De gemeente heeft De Jong al vier keer uitstel gewaagd en alle keren die ter mijnen laten verstrijken. De laatste verviel vlak voor Pasen. Dat was voor directeur B. de Jong aanleiding om gesprekken met andere kandidaten te be ginnen. „We konden ze gewoon niet langer buiten de deur hou den. Meer uitstel was niet te verdedigen. De gemeente heeft alle kansen gehad: als ze per se gewild hadden, was De Jong nu verkocht geweest." Hoeveel De Jong moet kosten, wil de direc teur niet zeggen. „De vraagprijs is bij alle kandidaten bekend." De ambulancedienst is een strategische en aantrekkelijke overnameprooi. Aantrekkelijk, omdat De Jong als enige ver voerder in Hollands Midden met een sluitende exploitatie werkt. Strategisch, omdat er in 2003 in Nederland regionale ambulancevervoerders moeten zijn ter grootte van de huidige politieregio's. Minister Borst (volksgezondheid) vindt de hui dige afbakening te veel versnip perd en heeft om die reden schaalvergroting opgelegd. De Zorggroep Utrecht-West, die al twee ziekenvervoerders in dit gebied bestiert, kan met een overname van De Jong haar po sitie flink versterken, en daar mee de zeggenschap in het toe komstige regionale bestuur ver groten. Een nauw betrokken ingewij de schetst een beeld van een particuliere vervoerder die dan in een ambulanceregio de dienst uitmaakt. Dat leidt ver moedelijk tot prijsopdrijving van het spoedvervoer, de zoge heten Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen. Die hulp kost geld, en al blijft de verantwoordelijkheid voor ade quate hulp bij de overheid lig gen, degene die de zorg moet leveren, kan met een sterke po sitie in het gebied met succes meer geld claimen. Deze GHOR-taken hebben een eigen budget. De wet staat garant voor spoedeisende hulp, maar diezelfde wet biedt particuliere vervoerders ook de mogelijk heid om meer geld te claimen voor spoedvervoer, omdat het onbetaalbaar wordt, stelt de be trokkene. Een tweede ingewijde erkent het gevaar dat spoed- hulp in het gedrang kan komen. De gemeente wil niet reage ren. Leiden heeft overigens nog een eigen ambulancedienst; de ze Eerste Hulp Dienst is onder gebracht bij de brandweer. 'Het Haagse Witte Kruis, ook een kandidaat-koper van De Jong, is een onbekende in deze regio. De Goudse ambulance dienst heeft zelf grote financiële problemen en lijkt op grond daarvan geen logische koper voor de Leidse ambulance dienst. Blijft over Zorggroep Utrecht-West (ZUWe) als voor naamste gegadigde. Directeur W. Schnerr van de ziekenver voerders AZN en Rijn Venen: „We hebben onze belangstel ling vorig jaar al bekendge maakt. Wij wachten alleen nog even af. We hebben nog geen bod gedaan. Het heeft weinig zin om met z'n allen achter het zelfde meisje aan te lopen." Schnerr is tevens directeur van het Woerdense Hofpoort Zie kenhuis, en de aanstaand voor zitter van de Raad van Bestuur van ZUWe. De provincie Zuid-Holland verleent vergunningen aan zie kenvervoerders, maar heeft geen grip op de ontwikkelingen in de sector. Wel hebben alle provinciën gezamenlijk uitge- LEIDEN FLOOR LIGTVOET VAN Z> R LAS- EN SCHILDERWERKEN TEL. 589 ionalL jden.» Het lekt in de kelders onder de Hoog straat en Oude Rijn. De gemeente Lei den hoopt de lekkages zo spoedig moge lijk te verhelpen en laat komende maand ingenieursbureau Van Dijke BV de mogelijke oorzaken van de water overlast onderzoeken. Een deel van de keldervloer van ijssa- lon Capri, aan Hoogstraat 5, loopt dage lijks onder. Eigenaar G. Agnoli is er zo langzamerhand aan gewend geraakt. „Het lekt hier al minstens driejaar", ver telt hij. Het water uit de Rijn komt via de voegen van het pand de kelder binnen. In het gedeelte dat vijftien jaar geleden nog is gerestaureerd staat de trekker al klaar om de plas water die iedere dag weer ontstaat, weg te vegen. Het achter ste en oudste gedeelte, dat niet is geres taureerd, blijft droog. Agnoli wijt het probleem aan een con structiefout. Hij is blij dat de gemeente de verantwoordelijkheid voor de repara ties op zich heeft genomen. „Je weet bij dit soort zaken nooit wiens fout het is," vindt hij. „De gemeente handelt goed. Maar het heeft wel wat lang geduurd." De kelder is 's zomers in gebruik als loket voor ijsverkoop aan klanten op het terras aan de Rijn. Zijn toonbank heeft Agnoli inmiddels moeten slopen. Die bleek niet tegen zoveel vocht bestand. Hij probeert de geleden schade te verha len op de gemeente, die eigenaar van het pand is. Ook café en restaurant Annie's Ver jaardag heeft last van wateroverlast. Ei genaar J. Lange noemt het vochtpro- bleem een 'drama'. „De bogen van de keldergewelven zitten onder de schim mel en zwarte plekken", vertelt hij. „We schilderen er telkens over heen, maar je blijft bezig. Laag over laag. Op den duur houdt die verf ook niet meer", stelt hij vast. Het water komt van twee kanten. Naast het Rijnwater vindt ook het regen water via de Visbrug zijn weg naar An nie's Verjaardag. Lange weet niet waar de oorzaak van het probleem ligt. „Ik vraag me über haupt af of er wel iets aan te doen is." Hij wil niet wachten op het moment dat G. Agnoli: „Het lekt hier al minstens drie jaar." de gemeente de kelders gaat opknap pen. Lange schaamt zich voor de staat waarin de kelder van zijn buurman Agnoli zich bevindt. „Heb je die gevel wel eens gezien? Die man wacht op de gemeente. Dat ga ik niet doen. Dan is mijn zaak inmiddels verloren." Langes voormalige huurbaas Zeeman Textiel heeft door Bouwbedrijf Huur man de muren waterwerend laten ma ken. „Onder hoge druk hebben we de fundering laten injecteren met een che mische gel op waterbasis. Deze gel maakt de muren waterdicht", legt W. van der Post van bouwbedrijf Huurman uit. „Dat helpt heel aardig", constateert Lange. Volgens Van der Post is een con structiefout van de brug niet de boos doener. „Die brug is prima. Kijk, je blijft natuurlijk altijd last hebben als je met je voetjes in het water staat." De zeventiende-eeuwse kelders in de omgeving van de Hoogstraat behoren bij de aan de straat gelegen winkelpan den. Vanaf 1945 werden er al plannen gemaakt om de kelders - inmiddels in foto hielco kuipers deplorabele staat - op te knappen. De plannen bleven lange tijd 'vrome wen sen', tot veertig jaar later - in 1985 - het rijtje aan de Hoogstraat werd aangepakt. De keldergewelven hebben sinds die grootscheepse restauratie meerdere ma len met problemen te kampen gehad. Zo liet de gemeente vijf jaar geleden nog pal voor café Van Engelen, Nieuwe Rijn 1paaltjes plaatsen. De paaltjes dienden het verkeer te weren. Dat was nodig om dat de twee kelders onder het wegdek op instorten stonden. sproken dat ambulancezorg een publieke verantwoordelijk heid is. Mogelijkheden om in te grijpen heeft een provincie am per, legt gedeputeerde Van Ruijven uit. Een 'uiterst machtsmiddel' is, aldus Van Ruijven, om in een gebied met meerdere vervoerders een ge meente aan te wijzen. Die krijgt dan alles voor het zeggen. „Op dit moment zijn er heel veel partijen actief, en wij pro beren tot goede afspraken te komen. We zijn van plan extra geld te investeren, zodat dat ook van de grond komt. Feit is wel, dat als iemand 112 draait, er gewoon adequate hulp moet komen. Het gaat erom dat de ambulancezorg goed is gere geld. Wie nou wie overneemt, is bijzaak." De gedeputeerde geeft wel toe dat er 'structureel te weinig geld gaat' naar het am bulancevervoer, ook naar de spoedhulp. DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Spugen, slaan, peuken uitdruk ken op de arm, het haar in de fik zetten, en wurgpogingen. Volgens de vrouw liet haar min naar geen middel onbeproefd. Ook haar vierjarig kind zou door de Leidenaar mishandeld zijn. Tegen de 29-jarige ver dachte werd gisteren een cel straf van een jaar geëist. De vrouw ging eind vorig jaar door een levende hel. De man verdacht haar ervan te zijn vreemdgegaan. Na enkele da gen van zwaar geweld gaf zij maar toe, ook al klopte zijn be schuldiging niet. „Ik dacht al leen maar aan overleven", zei zij voor de rechtbank. Tijdens een trip naar Italië zouden de mishandelingen ge woon zijn doorgegaan. Pas na drie maanden durfde de vrouw aangifte te doen, toen haar vriend veilig achter de tralies zat. „Als ik aangifte had gedaan terwijl hij nog vrij was, had hij mijn kop eraf getrokken." Gees telijk had de man haar hele maal in zijn macht. Ook bij de rechtbank zat de angst er bij de vrouw nog goed in: zij wilde pas haar verhaal doen nadat hij uit de rechtszaal was verwijderd. De raadsman van de Leide naar vond dat de vrouw haar verhaal 'aandikte'. De wurgpo- ging kon volgens hem niet be wezen worden, al was een lo geetje ervan getuige geweest. De verdachte zelf ontkende het haar van zijn ex-geliefde in brand te hebben gestoken. Dat hij peuken op haar arm had uit gedrukt, „zou wel kunnen klop pen". Hij gaf toe dat hij zijn vriendin geslagen had. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. maal verloopt zijn wande- ;etje, van de Hoefstraat ar hij woont tot aan de Jan iHoutbrug waar hij met re- ijk weer werkt, bijzonder tig. Logisch ook, het is een ndelingetje van een minuut o. Maar gisterochtend sloeg :oman Luigi Belfi toch de rik om het hart. Daar achter geliefde plekje waren een ir mannen het complete struikgewas aan het weghalen, inclusief vlierstruik. „En daar begreep ik dus helemaal niets van", zegt Belfi. „Ik zag er de noodzaak niet van in." Nog steeds niet trouwens, want de uitleg die hij van de snoei ende, knippende en zagende mannen kreeg, bevredigde hem allerminst. „Alles zou ver vangen worden door wilde planten en wilde bloemen, zei De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 een van die lui. Dat vond hij hartstikke mooi. Nou kan dat wel zo zijn, maai* al die struiken die hier stonden en die vlier struik waren nu ook niet be paald lelijk." Dat kwam ook omdat Belfi zelf geregeld de snoeischaar ter hand nam om de groei binnen de perken te houden. Vorige week nog, had hij het hele boeltje keurig netjes gesnoeid. Bovendien had hij, zoals ge woonlijk, het groen ontdaan van alle papier en plastic dat sommige voorbijgangers ple gen achter te laten. Kortom, het struikgewas was klaar vo or de nakende lente. Tenminste, zo leek het dus tot gisteroch tend. „Ja, hier baal ik goed van", sipt Belfi, die al vanaf 1961 met zijn kar op de brug ijs staat te ver kopen. „Die vlierstruik bijvoor beeld, daar had ik een mooie pergola van gemaakt. De klan ten waardeerden dat zeer. Het gaf toch een beetje extra sfeer aan dit plekje. En de struiken gaven nog enige beschutting. Want het is hier wel een wind gat hoor. Maar nu waai je zo ongeveer weg. Zegt een van die lui nog doodleuk tegen mij: dan ga je maar aan de overkant staan. Nee, bepaald vriendelijk vond ik ze niet. Ze stonden me gewoon een beetje uit te la chen." Dat hij niet officieel op de hoogte is gebracht, via een brief, bijvoorbeeld, kan hij nog wel begrijpen. „Het struikge was is niet van mij. En ik huur het ook niet." Maar een beetje overleg vooraf was toch wel zo netjes geweest. Omdat hij min of meer vergroeid is met die plek. Ook zijn 'buurvrouw', Truda Hes, die een paar meter verder aan de Jan van Houtkade een bloemenstal drijft, is zeer ver bolgen. „Ik vind het nu maai* een kale bende, een kale troep." Zelf zit zë in haar kraam' natuurlijk prima be schut. Maar het struikgewas achter haai* stal had toch zijn nut. Hqt stond niet alleen 'ge zellig', het onttrok ook haar af valcontainer aan het zicht van de voorb ij gangers„En dat ding is nu uitstekend te zien vanaf de overkant, vanaf de Zoeterwoudsesingel. Nou kan je me veel vértellen, maar niet dat dat de bedoeling is. Dit is gewoon het werk van krankzin nigen." Daar kunnen de snoeiers van Wijkbeheer het mee doen. He laas, een reactie zit er niet in. „Ze zijn op pad", zegt een me dewerkster die de telefoon op neemt. „Ze zijn aan het snoei en." HERMAN JOUSTRA» Vrijdag 20 april Meer info? Bel 071 5 356 356 of surf naai wiarw.leidschdagblad.nl/singelloop Inschrijfgeld voorverkoop 5, wedstrijdterrein 6 Start Finish NU0N Lange gracht 70 Lelde LeidichDagblad Luigi Belfi staat nog met zijn ijskar op de Jan van Houtbrug, maar het struikgewas is weg. Het weggesnoeide hout (foto onder) heeft de ge meente opgestapeld naast de bloemenstal. foto's hielco kuipers K0ELEMEIJER HOVENIERS v De hof van heden Verkoop bijzondere snoeivormen uit eigen kwekerij Ontwerpafdeling, tuinaanleg- en onderhoud Purmerenderweg 43, 1461 DD Z.O.Beemster Tel. 0299-684010. Fax 0299-684042

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13