'Nieuwe dienstregeling NS loopt uit op chaos' Job Life: Ook voor mij? Winstval bij Philips kon niet uitblijven Economie Wederopstanding collectieven bij NS Cor Boonstra kwam en gaat met verlies luizenden banen weg bij merikaanse concerns Bandentesten met Concorde Advocaten praten ABN verdachtenbankje in OENSDAG 18 APRIL 2001 [fieuwe CAO callcenters KPN jhaag KPN en de vakbonden hebben een akkoord over een euwe CAO voor de 5000 medewerkers van de callcenters van Cttelecombedrijf bereikt. Zij krijgen in anderhalfjaar een ijucturele loonsverhoging van 5,75 procent en een eenmalige wering van 0,5 procent. De CAO gaat in per 1 april van dit laar. Ook voor de 2400 medewerkers Vein telecombedrijf Datel- Ljs een CAO vastgelegd. Zij krijgen per juli 2001 en per juli j0O2 een loonsverhoging van 3,5 procent. De overeenkomst leeft een looptijd van 25 maanden. Industriële productie VS omhoog iTON De economie van de Verenigde Staten lijkt vorige tand te zijn opgeveerd. De industriële productie liet onver- icht een toename zien van 0,4 procent, de eerste groei sinds ng jaar september. Dat was vooral te danken aan de autosec- r, Analisten hadden gerekend op een verdere vermindering jide productie met 0,1 procent. Volgens de gisteren gepubli- eerde cijfers van het Amerikaanse stelsel van centrale banken Jnng de benuttingsgraad van de productiecapacteit omhoog van 1,3 procent in februari tot 79,4 procent in maart. Dat is de eer- stijging sinds vorig jaar augustus. lush wil vrijhandel op hele continent «hington President Bush heeft alle landen van het Ameri- anse continent uitgenodigd om te onderhandelen over een ijhandelszone, die in januari 2005 zou moeten ingaan. Hij eed die aansporing gisteren tijdens een bezoek aan de Organi- atie van Amerikaanse Staten. De oprichting van zo'n vrijhan- elszone wordt het belangrijkste onderwerp van gesprek tijdens |ederde top van de Amerika's die vrijdag in het Canadese Qué- iec wordt geopend. Daarbij zijn alle leiders van het continent anwezig, behalve die van Cuba. iens per eeuw belastingcontrole Ondernemers in Brussel en Antwerpen lopen maar een eel kleine kans bezoek van de fiscus te krijgen. Volgens cijfers an de Belgische belastinginspectie gebeurt dat statistisch ge ien maar eens in de honderd jaar. „Belangrijke economische doren als de bankwereld, de diamanthandel en de havensec- irworden in Antwerpen fiscaal bijna ongemoeid gelaten", al- us een directeur van de directe belastingen in de Belgische rant De Standaard. Oorzaak van de gebrekkige controle zijn et nijpende personeelstekort en de verouderde computers bij belastingdienst. 3, letronics verkoopt Griekse vestiging mcterdam Getronics doet zijn Griekse vestiging over aan de riekse ICT-dienstverlener CPI. Dat heeft de Nederlandse auto- latiseerder gisteren bekendgemaakt. De transactie is onder- eelvan een overeenkomst waarbij CPI de partner wordt van etronics in Griekenland. De Griekse vestiging van Getronics É42 werknemers en draait een omzet van 18,7 miljoen gul- en. De overeenkomst hangt nog op een aantal voorwaarden at de komende weken nader moet worden uitgewerkt. Finan ce details worden niet verstrekt. Wegener verkoopt huis-aan-huisblad tiDOQRNUitgever Wegener heeft opnieuw een Gelderse uis-aan-huiskrant verkocht aan Beheersmaatschappij P.V. aissen in Ottersum. Het gaat om 'de Arnhemmer'. Eerder deed uitgever in Gelderland al vier andere bladen van de hand. fegener moet de uitgaven verkopen in opdracht van de Neder- ndse Mededingingsautoriteit (NMa). De kartelwaakhond stel- dat als voorwaarde bij de overname van de regionale dagbla- en van uitgever VNU door Wegener. CHESTER/DALLAS ANP ee grote Amerikaanse con- ns hebben aangekondigd eldwijd duizenden banen te rappen. Bij Texas Instru- nts verdwijnen 2.500 banen, procent van het totale per- 3ieelsbestand. Eastman Ko- kondigt aan dat 3.000 tot ÖO van de 78.000 arbeids- atsen op de tocht staan. |gg| exas Instriments, producent 11 chips en elektronica, komt 611 de ingreep na de scherpe 1 istdaling in het eerste kwar- I. De kwartaalwinst exclusief chrijving goodwill kwam uit 910 miljoen gulden, tegen miljard gulden in dezelfde vo ig jaar. Inclusief af- rijving was de nettowinst "miljoen gulden. De omzet 8 procent omlaag naar i miljard gulden. Texas nkei ikt met het schrappen van jaai len jaarlijks 600 miljoen gul- dlgj ite besparen. De banen ver- Bonden waarschuwen voor groot personeelstekort UTRECHT ANP Vakbonden bij de spoorwegen verwachten dat de invoe ring van de nieuwe dienstregeling per 10 juni een chaos wordt. Volgens hen zijn er op die datum op veel stations niet voldoende machinisten en conducteurs beschik baar. Het zou alleen al in de Randstad gaan om een te kort van vierhonderd machinisten en ruim tweehonderd conducteurs. ALKMAAR GPD NS proberen volgens een woordvoerder al maanden het probleem op te lossen door personeel te detacheren op plaatsen waar tekorten zijn. Zo zijn er momenteel machinisten en conducteurs uit Zeeland on dergebracht in Amsterdamse hotels. Volgens de bonden be taalt de NS zo'n vijftig gulden per dag extra aan personeelsle den die bereid zijn knelpunten elders op te lossen. Het pro bleem is dat slechts enkelingen daaraan willen meewerken. De bonden voorzien een loopgra venoorlog. „Op de werkvloer hoor ik ei genlijk niets anders dan 'ze los sen hun eigen problemen maar op'," aldus kaderlid Ben van Os van de WMC. En ook Nico van Uitert, voorzitter van de afde ling Alkmaar van de FNV Spoorwegen, meent dat de ani mo niet groot is. De NS daaren tegen zijn optimistisch. „Wij zijn druk aan het werven en aan het detacheren en we hebben er alle yertrouwen in dat er op 10 juni overal voldoende perso neel beschikbaar is", zegt een woordvoerster. De detacheringen komen bo venop de extra diensten die de machinisten en conducteurs al jaren draaien om gaten op te vullen die vallen door ziekte of personeelstekorten. Die dien sten zijn hen een doorn in het oog. Niettemin zegt het perso neel ze altijd te hebben gere den, in het belang van de reizi ger, maar door de jongste strubbelingen met de directie is hun motivatie tot het nulpunt gezakt. De NS bevestigen dat deta cheringen veel geld kosten. Ze zullen dan ook tijdelijk zijn. Maar pas als de werving en op leiding van nieuw personeel rond is, kunnen ze worden stopgezet. Hoewel NS geen cij fers geven, is algemeen bekend dat te weinig geschikte kandi daten solliciteren. Met name nieuwe conducteurs melden zich nauwelijks. Bovendien is volgens de bonden de uit stroom van personeel op dit ogenblik erg hoog. De personeelscollectieven bij NS worden gereanimeerd. Uit onvrede met het vastgelopen overleg tussen de directie en de vakbonden hebben de collec tieven hun wederopstanding aangekondigd. Morgen bespre ken zij de koers die ze willen varen en binnen een week wil len zij met alle vakbonden om tafel. „We moeten de bonden weer op één lijn zien te krijgen. Want het gaat niet goed zo", stelt een woordvoerder van het Arnhems Personeels Collectief vast. Vol gens de woordvoerder ergert het personeel zich verschrikke lijk aan de ruziënde bonden. „Door hun toedoen is'het con flict terug bij af." Aan stakingen zeggen de woordvoerders van diverse col lectieven voorlopig niet te den ken, hoewel volgens hen de on vrede onder het personeel nog steeds erg groot is. En groter wordt, zo blijkt, want er zijn twee nieuwe collectieven opge richt; één in Zwolle en één in Lelystad. Een woordvoerder van FNV Bondgenoten zegt dat de bond nog niet benaderd is door de collectieven. „Maar het lijkt ons duidelijk dat wij delen in de on vrede over de situatie. Wij wil-1 len ook eenheid in het vak bondsfront en een oplossing van het conflict bij de NS. Re ken maar dat er over weer wordt gebeld op dit moment." WMC-bestuurder H. Vankan reageert verbaasd op het reani meren van de collectieven. „Gezamenlijk hebben we vorige week een voorstel ingediend en daar heeft de NS-directie nee tegen gezegd. Zover ik weet zit ten we dus als vakbonden op één lijn. Op details verschillen we misschien van mening, maar daar hebben we contact AMSTERDAM ANP ROissY Een Concorde taxiet op de luchthaven Charles de Gaulle bij Parijs. De Franse luchtvaartautoriteiten hebben toestemming gegeven voor testvluchten om nieuwe banden te beproeven. Het is voor het eerst dat het supersonische verkeersvliegtuig weer de lucht in mag sinds het onge luk op 25 juli vorig jaar bij Parijs waarbij 113 mensen om het leven kwamen. foto ap laurentrebours Vier ex-ABN Amromedewerkèrs van het filiaal aan de Sarphati- straat in Amsterdam stonden gisteren terecht wegens het ver duisteren van 180 miljoen gul den. Volgens de advocaten was er van alles mis bij het dia mantfiliaal en was de banktop daarvan op de hoogte. Maar de bank wordt niet vervolgd en dus verliest het openbaar, mi nisterie het recht om de vier verdachten te vervolgen, me nen de advocaten. De recht bank beslist hierover vandaag. ABN Arnro-topman Groenink moet morgen getuigen voor de rechtbank. Hij speelde een cen trale rol in het interne onder zoek van de bank naar de ver duistering. „Van een groot aantal relaties ontbreken kritische dossier stukken zoals kopie-legitimatie bewijzen en bewijzen van niet- ingezetenschap.", schrijft de Concern Accountantsdienst in 1995. Conclusie: „Als gevolg hiervan is het niet mogelijk de authenticiteit van rekeningen en van het niet-ingezetenschap vast te stellen. Hierdoor is niet gewaarborgd dat de gegevens van de bank voldoen aan huidi ge wettelijke en andere voor schriften." De bank deed niets en ook voor het openbaar ministerie is het bekend worden van dit rap port geen reden om ABN Arnro te onderwerpen aan een onder zoek naar belastingfraude. Offi cier van justitie De Graaff heeft geen reden om aan te nemen dat inwoners van Nederland er een coderekening op na hiel den om via ABN Arnro de belas ting te ontduiken. „Hooggeplaatste Nederlan ders zouden belastingfraude plegen met behulp van codere keningen, aldus twee verdach ten in deze zaak, maar ik wacht nog altijd op de namen", zei De Graaff gisteren. Ook krantenbe richten dat hij een FIOD-onder zoek bij de bank heeft tegenge houden, verwees hij naar de prullenbak. De twee stelden eisen aan hun verklaring, strafrechterlijke immuniteit en vrijwaring van het verhalen van schade door ABN Arnro, die de officier niet kon geven, dus ging de verkla ring niet door. De voorzitter stelde De Graaff gerust: „De rechtbank doet recht op basis van het dossier, niet op basis van krantenartikelen." dwijnen zowel bij de productie afdelingen als bij de ondersteu nende functies. Het fotografieconcern East man Kodak reageert ook op een zware winstval in het eerste kwartaal. De nettowinst hal veerde bijna van 730 tot 375 miljoen gulden. Ook de omzet kwam lager uit: 7,5 miljard gul den tegen 7,75 miljard gulden in het eerste kwartaal vorig jaar. Kodak heeft last van de wereld wijde economische groeivertra ging. In de foto-industrie werkt die net zo sterk door als in an dere industrieën, aldus topman Carp. Voor de reorganisatie plannen treft het concern een voorziening van 920 tot 1,125 miljard gulden in het tweede kwartaal. Dit jaar moeten de kosten al met 125 miljoen gul den zijn teruggebracht, eind 2002 moet het bedrag uitkomen op 500 tot 625 miljoen gulden op jaarbasis. DEN HAAG GPD Als speler in de technologiesector, waar iedereen van iedereen afhankelijk is, ontkom je niet aan tegenslag als alle anderen daar ook mee te ma ken hebben. De op z'n minst matige kwartaalcij fers die elektronicareus Philips gisteren bekend maakte, komen dan ook niet als een verrassing. Andere grote jongens in de ICT-sector als Mo torola, Ericsson, Intel, Invensys en Siemens lie- ten al weten dat de resultaten tegenvallen. In de hoek waar de klappen vallen, wordt Philips niet overgeslagen. Nu de verkoop van computers, mobiele tele foons en andere consumentenelektronica we reldwijd tegenvalt, is ook Philips de klos. De ver koop van chips stagneert vanwege de productie beperking van afnemers. Mobiele- en monitor- schermen zijn moeilijker té slijten als de compu- termarkt zich op een dieptepunt bevindt. En als producent van mobiele telefoons heeft ook Phi lips last van de huidige malaise in die branche. Het concern is al zover dat het deze activiteit best wil verkopen. Dan is er nog de Amerikaanse consumenten markt waar Philips de verkopen flink zag dalen als gevolg van de bijna-recessie. Voor analisten stond het al vast: de kwartaalwinst van het bedrijf zou terugvallen. Het ging nog harder dan ver wacht. Per aandeel bleef de eerste drie maanden slechts een krappe 18 cent winst over. De eerste drie maanden van vorig jaar was dat nog 1,90 gulden. De analisten hadden nog gerekend op een winst per aandeel van gemiddeld 46 cent. De tegenvaller van het Eindhovense concern valt midden in een rij van andere onheilsberich ten. Sinds begin dit jaar is het al duidelijk mis in de technologiehoek. Nagenoeg alle computer-, mobiele telefoon-, chip- en verwante bedrijven van enige betekenis traden uit voorzorg naar bui ten met mededelingen die zelfs het kleinste spoortje van euforie moesten temperen. Alleen de Finse producent van mobiele telefoons Nokia blijft voorlopig nog enigszins positief. Directe concurrenten als het Amerikaanse Motorola, het Zweedse Ericsson en het Duitse Siemens ont kwamen niet aan omvangrijke reorganisaties met duizenden ontslagen. Een pad dat ook Philips gisteren betrad. Computerconcerns als Dell, He wlett Packard en IBM konden evenmin iets ver heugends melden. Komende dagen wordt (deels) duidelijk of de technologiesector het lek al boven heeft. Een reeks technologische reuzen presenteert kwar taalcijfers. Het zal de belegger een beeld geven van ernst van de situatie in de technosector. En van de grootte van het verlies dat Philips in het lopende tweede kwartaal te wachten staat. De Philipsvlag met het logo 'Let's make things bet ter' wappert bij het Duitse hoofdkwartier van het concern in Hamburg. foto epa carsten rehder Job Life is werken van nu. Voor mensen van nu. Voor secretaressen, heftruckchauffeurs, ICT'ers, leraren, verpleegkundigen, metaalbewerkers en hoveniers. Maar ook voor herintreders, pas-afgestudeerden, mensen die fulltime willen werken, of parttime, voor mensen die nog niet weten wat ze willen, of die juist eens wat anders willen. Job Life is voor iedereen. Dus ook voor jou. Ga voor meer informatie naar de dichtstbijzijnde vestiging of naar www.randstad.nl. Join Job/. Ye. Join Randstad. EINDHOVEN CHRIS PAULUSSEN Het laatste volle jaar van Cor Boonstra als topman van Philips was het beste jaar uit de geschiedenis van het concern, maar in de daarop volgende kwartalen vallen de resultaten dramatisch terug. Het tweede kwartaal van 2001 wordt nog beroerder dan het eerste. Boonstra gaat per 1 mei zoals hij gekomen is: met een verliesgevend kwartaal. Jan Timmer was nog maar net uitge zwaaid als de redder van Philips toen Boonstra in oktober 1996 de alarmklok luidde. Philips was na de Centurion-ope- ratie te snel weer gaan investeren in groei, was zijn diagnose. Toen de marktgroei te genviel, de concurrentie toenam en de prijzen daalden, zat Philips opgescheept met hoge kosten. Het was de inleiding tot een nieuwe ronde van herstructurerin gen. Met als gevolg dat het vierde kwar taal van 1996 - het eerste onder Boonstra als president - werd afgesloten met een verlies van 949 miljoen gulden. Sindsdien is er veel gebeurd bij Philips. Tientallen bedrijfsonderdelen (Grundig, Car Systems, PolyGram) en aandelenbe- langen (ASM Lithography, JDS Uniphase) zijn afgestoten. Omdat ze onvoldoende winst opleverden of verlies maakten, om dat ze niet meer tot de kernactiviteiten werden gerekend of gewoon omdat Phi lips er een mooie prijs voor kon krijgen. Ruim vier jaar Boonstra hebben van Phi lips een ander concern gemaakt. Geldzor gen behoren tot het verleden. Er zijn vol doende financiële middelen voor investe ringen en overnames. De divisies Medi sche Systemen, DAP (huishoudelijke ap paraten en producten voor persoonlijke verzorging) en Halfgeleiders hebben zich versterkt door acquisities. De divisie Componenten heeft zich versterkt door een samenwerkingsverband met het Zuid-Koreaanse LG en voor ict-dienstver- lener Origin is een partner gevonden in het Franse Atos. Na de historische winst van 2000 liep Phi lips over van zelfvertrouwen. Zo groot was het optimisme, dat besloten werd de nieuwe topman Gerard Kleisterlee met fors aangescherpte doelstellingen de Wei in te sturen: meer dan tien procent om zetgroei per jaar, een operationele winst van tien procent van de verkopen en een groei van de winst per aandeel met mini maal vijftien procent per jaar. De nieuwe doelstellingen zijn bedoeld voor de mid dellange termijn, zo benadrukte de finan ciële topman Jan Hommen gisteren nog eens bij de presentatie van de kwartaalcij fers. Dit jaar zal Philips er ver van verwij derd blijven. Het eerste kwartaal is met een nettowinst van 234 miljoen gulden slechter verlopen dan na de winstwaarschuwing werd ver wacht. In het tweede kwartaal komt het concern zelfs in de rode cijfers door slechte operationele resultaten en een voorziening van 770 miljoen voor her structureringen. De problemen zijn niet exclusief voor Philips, ook andere techno logiebedrijven zien tegenvallende resulta ten. Toch lijken ook oude kwalen Philips op nieuw op te breken. Nu de omstandighe den tegen zitten blijkt opnieuw de kwets baarheid van de divisie Consumenten Elektronica (tv's, cd- en dvd-spelers en mobieltjes). Op de Amerikaanse markt kan Philips nog niet overtuigen ondanks een miljoenen verslindend marketing-of- fensief in de afgelopen jaren. Hommen beloofde gisteren voor de zoveelste keer betere tijden in de VS. De door Philips aangekondigde reorgani saties waarbij 6.000 tot 7.000 banen verlo ren gaan, kunnen bovendien niet los wor den gezien van de komst van een nieuwe president. Dat nieuwe bezems schoon proberen te vegen, lieten vóór Kleisterlee ook Van der Klugt, Timmer en Boonstra zien. De nieuwe leider kan de tegenvallers dan nog op het conto van zijn voorganger schrijven. Kleisterlee wil snel af van de noodlijdende mobiele telefonie-activiteiten die Boon stra hem heeft nagelaten. Onder leiding van de nieuwe president worden momen teel de 'winners' geselecteerd, die in staat worden geacht de aangescherpte doelstel lingen te halen. Kleisterlee heeft al laten doorklinken dat hij weinig consideratie zal hebben met achterblijvende bedrijfs onderdelen. De divisies Licht, DAP (scheerapparaten, koffiezetters etc.) en Medische Systemen hebben een goed kwartaal achter de rug en ook Halfgelei ders deed het zoals gebruikelijk in een te ruglopende markt beter dan de concur renten. De vraag is hoeveel mededogen Kleisterlee heeft met de divisie Compo nenten, die de afgelopen jaren onder zijn leiding heeft gestaan.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7