Argentijnse zaak tegen Stroessner Buitenland Israël: Geweld Gaza en Libanon kan oorlog worden Kinderbijslag, of de Duitsers sterven uit Meisje levend begraven in steengroeve Criminelen te kijk 'Wahid gedraagt zich of hij door God gezonden is' Geen slaaf, wel illegaal JÉNSDAG 18'APRIL 2001 Ad nderzoek tegen oorlogsmisdadiger jjbljBGi Het openbaar ministerie van Hamburg voert al sinds jiféénonderzoek tegen de oorlogsmisdadiger Friedrich En- die als commandant van de SS en de politie in Genua in 4 en 1945 betrokken was bij het doodschieten van honder- nItalianen. Een militaire rechtbank in Turijn heeft Engel in fember 1999 bij verstek tot levenslang veroordeeld wegens moord op 246 mensen. Italië heeft Duitsland om uitlevering zocht van de inmiddels 92-jarige Engel, die sinds de oorlog ocht wordt en al die tijd ongestoord in Hamburg woonde. In jrviews heeft Engel bevestigd bij de massaexecuties aanwe- te zijn geweest. Het Hamburgse OM heeft nog niet besloten ;ngel ook in Duitsland terecht moet staan, omdat in 1969 al zaak tegen Engel werd gevoerd die wegens gebrek aan be- jwerd gesloten. Dat dossier is nog niet gevonden, en daar- iis niet bekend of het in die zaak om dezelfde moorden ging aivoor hij in Turijn werd veroordeeld. •ila og 27 man in Colombia vastgehouden cota; Linkse Colombiaanse rebellen houden sinds gisteren [27 werknemers van de Amerikaanse oliemaatschappij Occi- j'tal Petroleum gegijzeld, zo heeft de maatschappij gemeld, rebellen, die volgens de Colombiaanse autoriteiten behoren tiet linkse ELN, ontvoerden gisterochtend in de deelstaat ucazo'n honderd arbeiders van Occidental, maar lieten slltte irvan later op de dag zo'n 75 mensen gaan. Het ELN, de gel eede guerrillabeweging van Colombia, heeft gezegd achter de roering te zitten. De groepering heeft al vaker massale ont- iringen gebruikt om losgeld te eisen of de regering onder ikte zetten. De rebellen saboteren ook vaak oliepijpleidingen oliemaatschappijen af te persen en te protesteren tegen de iloitatie van de Colombiaanse olievelden door buitenlanders. [remlin-vlieger' beboet voor diefstal jguRG Mathias Rust, de Duitser die de wereld op 28 mei 7 versteld deed staan door met zijn Cessna-vliegtuigje op het skouse Rode Plein te landen, is gisteren door een rechtbank lamburg schuldig bevonden aan diefstal van een pullover waarde van 180 mark. De 33-jarige Rust moet 10.000 mark men alen. Het is niet de eerste keer dat Rust in eigen land in aan- n 1? ingmet justitie komt. Al in 1989 werd hij tot 2,5 jaar gevan gen) lisstraf veroordeeld wegens poging tot doodslag. Hij had een Lei, kiw neergestoken die niet op zijn avances inging. De landing Kon het Rode Plein kwam Rust in Rusland op vier jaar cel te ;r an. Diplomaten wisten er echter voor te zorgen dat de jonge IQI itser al na ruim een jaar vrijkwam. ij zet oden in vluchtelingenkamp Kenya lobi' Zeker zeven Sudanezen zijn omgekomen bij gevechten en vluchtelingenkamp in het noorden van Kenya. Dat heeft ninik Bartsch, woordvoerder van de VN-vluchtelingenorga- atie Unhcr, gisteren gezegd. De gevechten braken zondag- induit in het kamp in Kakuma. De aanleiding was volgens :h niet duidelijk. Het kamp in Kakuma werd in 1992 opge- voor de zogenaamde 'Lost Boys', een groep van duizenden lanese jongens die het eigen land ontvlucht waren om aan lurgeroorlog te ontkomen. In het kamp verblijven nu 90.000 isen. De 73 Kenyaanse politieagenten die voor de veiligheid lesten zorgen, hebben sinds zondag versterking gekregen. ugabe wil opnieuw president worden ure» De omstreden Zimbabwaanse president Robert Muga- wil volgend jaar opnieuw meedoen aan de presidentsverkie- igen. Hij zei dat gisteren op de Zimbabwaanse televisie. Het is lerste keer dat de 77-jarige Mugabe iets zei over de mogelijk- d dat hij meedoet aan de verkiezingen. Mugabe, die het land Is de onafhankelijkheid in 1980 heeft geleid, ligt in het bin- iland en buitenland onder vuur. Het land ligt economisch in nen de bevolking roert zich steeds meer. In een poging de stvan de bevolking te behoudem begon Mugabe een land- ielingsprogramma. Daartoe liet hij bendes zogenoemde logsveteranen vorig jaar boerderijen van de machtige blanke :n bezetten. ississippi houdt 'racistische' vlag son» Het embleem van de zuidelijke staten die tijdens de erikaanse burgeroorlog tegen de afschaffing van de slavernij iden, blijft in de vlag van de staat Mississippi staan. Dat heb- de kiezers in deze staat gisteren bepaald. Hoewel nog niet stemmen zijn geteld, staat de overwinning van de voorstan- svan behoud van de huidige vlag vast. Daarmee blijft Mis- ippi de laatste staat waarin het embleem van de zogeheten önfedereerde Staten, die zich in 1861 van de noordelijke ten afscheidden, prominent in de vlag prijkt. Het embleem, blauw kruis met dertien witte sterren in de linkerhoek, - id voor de tegenstanders voor racisme en slavernij. Nu de gehandhaafd blijft, moet Mississippi rekening houden met cotacties. Zwarten en anderen die zich tegen racisme keren, ben daarmee gedreigd. foto ap chris todd »den door geweld in Atjeh ?ah atjeh In de Indonesische provincie Atjeh zijn de afgelo- idagen zeker achttien mensen gedood door gewelddadighe- i tussen ordetroepen en leden van de beweging Vrij Atjeh :hie M). Dat hebben diverse bronnen gisteren bekendgemaakt. 1 merendeel van de slachtoffers, tien burgers en een soldaat, 'tijdens vuurgevechten tussen ordetroepen en verzetsstrij- op verschillende plaatsen, zei een politiewoordvoerder. In •h woedt al tientallen jaren een strijd tussen het regeringsle- en de separatistische beweging GAM. Nadat de regering vo- week had bekendgemaakt weer een nieuwe campagne te- de GAM te zullen beginnen, zijn al meer dan veertig men- iomgekomen. oedig paasweekeinde in Tsjetsjenië Na het bliksembezoek dat de Russische president Vla- urPoetin zaterdag bracht aan Tsjetsjenië, hebben Tsje- rnse rebellen bij overvallen en mijnaanslagen 28 Russische tairen om het leven gebracht. Elf doden en dertig gewonden en toen de rebellen zondag en maandag tientallen Russische 'tairen posten beschoten. Vijf Russische militairen en drie ellen kwamen om bij verspreide schotenwisselingen, en de Hge slachtoffers vielen bij mijnaanslagen op hun voertuigen. Russische strijdkrachten hebben in antwoord op de aanval- u stellingen van de rebellen in het zuidelijke berggebied en de lelijke regio bestookt. ugssmokkelaars Iran geëxecuteerd ,a(f ran_» In het oosten van Iran zijn vijf drugsmokkelaars geëxe- fêrd, heeft het persbureau IRNA gemeld. Onder de terdood- oordeelden bevonden zich twee mannen die vier ton opium Afghanistan en Pakistan hadden gesmokkeld. In de zuidelij - regio Minab kwamen vijf drugsmokkelaars om het leven tij- •seen vuurgevecht met de politie. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated F DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Rei telaviv ad bloemendaal correspondent In Israëlische politieke en militaire kringen wordt steeds openlijker de mo gelijkheid besproken dat de operaties in Libanon en in de Palestijnse gebie den zullen uitlopen op een nieuwe oor log in het Midden-Oosten. ,,Het wordt er niet gemakkelijker op, eerder moei lijker. Misschien zullen we een volledi ge regionale verslechtering meema ken", zei gisteren minister van defensie Benjamin Ben-Eliezer (Arbeiderspartij). Zijn collega van buitenlandse zaken, partijgenoot Shimon Peres, toonde zich minder pessimistisch. „Volgens mij staat er geen totale oorlog voor de deur", zei hij. „De wereld zit nu anders in elkaar dan in de tijd van de Zesdaag se Oorlog en de Oktoberoorlog. Toen woedde de Koude Oorlog tussen Rus land en de Verenigde Staten." Feit is dat het Israëlische leger als re actie op een Palestijnse mortieraanval op de Israëlische stad Sderot gisteroch tend vroeg een klein deel van de Pales tijnse gebieden in de Gazastrook op nieuw bezette, en het gebied opdeelde in drie sectoren waardoor Palestijns verkeer onmogelijk werd. Later op de dag werd de Israëlische actie vanuit Washington fel bekritiseerd. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Powell noemde de Israëlische be zetting 'excessief en buiten alle propor ties' en verzocht de Israëliërs hun troe pen terug te trekken. Daaraan werd gis teravond laat gevolg gegeven. Premier Ariel Sharon verklaarde 's ochtends na de bezetting dat het ging om 'een tijdelijke defensieve operatie', bedoeld om de Palestijnen ervan te weerhouden mortierbeschietingen uit te voeren op Israëlische dorpen en ste den. Het leger liet weten er ernstig re kening mee te houden dat de bezetting lang kon gaan duren, en dat de toe stand zou kunnen escaleren. „We blij ven hier zo lang het nodig is - dagen, weken of maanden", zei brigade-gene raal Yair Naveh, de commandant van de Israëlische troepenmacht in de Ga zastrook. Israëls verklaringen ten spijt zijn de Palestijnen er vast van overtuigd dat de Israëlische militaire operaties van de afgelopen paar dagen niets te maken hebben met de mortierbeschieting op Sderot. Volgens hen gebruikt Sharon het leger om president Yasser Arafat te dwingen zijn vredesplan te aanvaar den. Dat plan voorziet onder meer in een langdurige Israëlische bezetting van zestig procent van de Westelijke Jordaanoever, en de handhaving van alle Israëlische nederzettingen. Arafat noemde de Israëlische actie in de Ga zastrook gisteren 'een onvergeeflijke misdaad. „Het gaat Israël erom de Pa-, lestijnen op de knieën te dwingen", zei hij, „maar dat zal nooit gebeuren." De gewapende arm van de islamiti sche Harnas-beweging heeft gezegd dat ze de beschieting op Sderot heeft uitge voerd, maar Israël vindt dat Arafat dat niet als excuus mag gebruiken. „Het is duidelijk dat het Palestijnse bestuur volgens de bestaande overeenkomsten verantwoordelijk is voor alles wat in zijn gebied gebeurt", zei brigade-gene raal Ron Kitri gisteravond. Kitri is de of ficiële woordvoerder van het Israëli sche leger. Volgens hem probeert Ara fat zijn verantwoordelijkheid te ontlo pen. „Het is onaanvaardbaar dat het Pa lestijnse bestuur nu ontkent dat het iets te maken heeft met de mortierbeschie tingen en ander geweld in de Gaza strook en op de Westelijke Jordaanoe ver", aldus Kitri. „De Palestijnen heb ben met ons overeenkomsten gesloten, waarin ze verantwoordelijkheid aan vaarden. Volgens die overeenkomsten mogen ze 30.000 lichte wapens in bezit hebben om terreurgroepen het hoofd te kunnen bieden. Helaas hebben ze niet alleen nagelaten de orde te hand haven, maar hebben ze ook nog eens tientallen terroristen uit de gevangenis ontslagen. Dat is belachelijk." Politieagenten in Duitsland hebben een tienjarig meisje ge red dat levend was begraven na seksueel te zijn misbruikt. De vermoedelijke dader is gearres teerd. Het meisje was vrijdag avond als vermist opgegeven door haar ouders. De politie in Noordrijn-Westfalen begon meteen een grootschalige zoek actie en zaterdagmorgen von den agenten de step van het I meisje in een steengroeve in Goch. Het zwaar onderkoelde kind zat opgesloten in een gat J waar overheen een zware be tonplaat was gelegd. Het meisje i werd onmiddellijk naar het zie kenhuis gebracht. Op haar aan wijzingen arresteerde de politie een 44-jarige man uit Goch, die onder meer poging tot moord ten laste is gelegd. Guangzhou Verdachten van beroving uit het Zuid-Chinese Guangzhou worden voorafgaand aan hun proces in een open vrachtwagen door de stad gereden. De vertoning van de geboeide arrestanten maakt deel uit van een nieuwe, harde overheidscampagne tegen criminaliteit. De Chine se regering denkt met de vernedering van de openbare rondrit potentiële misdadigers af te schrikken. foto reuters berlun peter van nuusenburg correspondent De schrijver Günther Grass schreef ruim twintig jaar geleden een boek met een titel die profetisch bleek. 'Hoofdbrekens, of de Duitsers sterven uit', heette het werk. Grass voorspelde erin wat een wetenschapper de ze week in zijn rapport aan de Bondsdag meldde. Als ze zich volgens het huidige ge middelde (1,35 kind per vrouw) blijven voortplanten, zijn er over vijftig jaar nog 'maar' 58,6 miljoen Duitsers, ruim 23 mil joen minder dan nu. Het tekort aan kleine Heinzen en Heidi's betekent een 'dramatische verstoring van de sociaal-economische stabiliteit', die zelfs niet door grootscheepse immigratie programma's kan worden opgevangen, al dus de politicoloog Dieter Oberndörfer. Met 300.000 immigranten per jaar kan de vergrijzing hooguit worden vertraagd, maar niet verhinderd, zo staat in zijn rapport aan de Bondsdagcommissie voor demografi sche veranderingen. En daarbij gaat hij nog voorbij aan de politieke problemen die de toevloed van zoveel nieuwe burgers zou veroorzaken in een land dat nu al roept dat 'de boot vol is'. De Duitsers zullen zelf aan de bak moeten, is dan ook zijn conclusie. Het hebben van meer dan 1,35 kind moet (weer) aantrekke lijk worden gemaakt. Dat kan via een 'inno vatieve geboortebevordering'. Dat betekent in de eerste plaats - maar niet alleen - meer kinderbijslag. Hoeveel laat Oberndörfer in het midden, maar dat verzuim maakten de politieke partijen ruimschoots goed. Vol gend jaar vinden er verkiezingen voor de Bondsdag plaats, en dus vindt vrijwel elke partij dat de kinderbijslag - nu 300 mark per kind per maand - fors omhoog moet. De regeringspartij SPD wil een 'substantië le verhoging', zonder zich op een exact be drag vast te leggen. De grootste oppositie partij, de CDU, denkt 'op den duur' aan 600 mark per maand. Maar geld alleen is niet zaligmakend, beseffen de experts.Het moet potentiële ouders ook praktisch mo gelijk gemaakt moeten worden om de hob byzolder weer als kinderkamer in te rich ten. De naschoolse kinderopvang moet verbeterd worden, zodat een vrouw 'kind en carrièrre' kan combineren. De regelin gen voor ouderschapsverlof moeten voor haar én hem verruimd worden. En de fis cus moet over de brug komen, als ze in de toekomst nog voldoende belastingbetalers wil hebben. Begin deze maand werd de eerste maatre gel richting 'innovatieve geboortebevorde ring' vastgesteld. Het Constitutionele Hof in Karlsruhe, de hoogste rechterlijke in stantie. bepaalde dat ouders minder pre mie voor bijzondere ziektenkosten hoefden te betalen dan kinderloze (echt)paren. Maar het is niet meer dan een eerste stap. Hoofdbrekens, zoals Günther Grass het noemde, zijn er nog voldoende. jakarta theo haerkens correspondent „Ik heb niet het idee dat de mensen hier weten wat demo cratie is." Hij zegt het met eni ge aarzeling. Maar professor Kees van. Dijk, verbonden aan de Leidse universiteit en aan het Koninklijk Instituut voor Taal- en Volkenkunde in Am sterdam, maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkelingen in Indonesië, het land dat hij al ruim dertig jaar bestudeert. Van Dijk presenteerde deze week in de Indonesische hoofdstad zijn boek 'Een Wan hopig Land, Indonesië tussen 1997 en 2000', waarin hij de turbulente ontwikkelingen van de laatste jaren nauwgezet be schrijft. Van Dijk, die in Leiden doceert over de geschiedenis van de islam in Indonesië, is 'zeer pessimistisch' over de toe komst van de archipelstaat. President Abdurrahman Wa hid heeft ir^ korte tijd natio naal en internationaal zijn kre diet verspeeld. „Hij gedraagt zich alsof hij door God gezon den is om het land te redden, en hij luistert naar niemand." De groeiende groep tegenstan ders van Gus Dur, zoals Wahid doorgaans wordt genoemd, hoopt dat de eerste democra tisch gekozen president deze zomer het politieke toneel ver laat. De grote vraag is vervol gens hoe het verder moet. Vol gens de regels moet vice-presi dent Megawati Soekarnoputri hem opvolgen. Maar Van Dijk ziet dat nog niet gebeuren. Als de volksvertegenwoordi ging de president wegstemt, is volkomen onduidelijk wat daarvan de gevolgen zijn. Maar er dreigen ernstige on lusten: in de afgelopen weken tekenden zeker 15.000 fanatie ke aanhangers van de presi dent een verklaring dat ze zich dood willen vechten voor diens positie. „De beer is los als dat gebeurt", vreest Van Dijk. Temeer daar ook andere groepen er eigen milities op na houden. De manschappen van Megawati hebben eveneens herhaaldelijk met bloed beze gelde beloften gedaan. De militante Wahid-aanhang uit Oost-Java wil nog deze maand naar de hoofdstad Ja karta voor actie, in het geval wordt aangestuurd op een vol gende etappe in de afzettings procedure. „Maar", tekent Van Dijk aan „ik weet niet of Megawati wel zin heeft het roer over te nemen." De doch ter van de zeer welbespraakte eerste president van het land, Soekamo, is minder goed van de tongriem gesneden. „Ze voelt zich ongemakkelijk, denk ik." Haar zwijgen beschouwt hij als een uit de nood geboren tactiek die in de verkiezingspe riode een machtig wapen bleek. „Om te regeren schiet ze ernstig tekort: Megawati schuwt het debat. Het blijft de vraag in hoeverre zij de demo cratisering bevordert, want meningsverschillen worden in Indonesië niet openlijk be sproken, maar opgekropt tot ze tot uitbarsting komen. Dat is een belangrijk verschil in westerse en Aziatische waar den." Het wegvallen van het centrale gezag in Jakarta en de nieuwe opstelling van het le ger, dat officieel geen taak meer heeft in handhaving van de binnenlandse orde en vei ligheid, leidde tot bloedige af rekeningen in Kalimantan. Dayaks keelden er honderden Madurezen en verdreven tien duizenden anderen. „Het ge dwongen samengaan van ver schillende bevolkingsgroepen werd alleen door de harde hand van Soeharto afgedwon gen", brengt de hoogleraar in herinnering. „Godsdienst, et niciteit, ras en de onderlinge verhoudingen waren in zijn tijd taboe-onderwerpen in de pers." De introductie van meer auto nomie, een rommelig proces dat nog gaande is en bedoeld was om de separatisten de wind uit de zeilen te nemen, vervult Van Dijk eveneens met de nodige zorg. „Het lokale bestuur bestaat straks uit au tochtonen die zich niets gele gen zullen laten liggen aan de nieuwkomers." Uitlevering ex-dictator Paraguay gevraagd Een Argentijnse rechter heeft Brazilië gevraagd om de uitlevering van Alfredo Stroessner, de voormalige dicta tor van Paraguay. De magistraat heeft daarnaast Chili verzocht het gewezen hoofd van de geheime politie, Ma nuel Contreras, aan de Argentijnse justitie over te dra gen. BUENOS AIRES Rtr Volgens rechter Rodolfo Cani- coba speelden beiden in de ja ren zeventig een belangrijke rol in een samenwerkingsverband van militaire dictaturen in La- tijns-Amerika. Dat had de be doeling linkse tegenstanders van de alleenheersers in Argen tinië, Chili, Paraguay, Uruguay en- Bolivia op te sporen en uit de weg te ruimen. Canicoba beschuldigt Stroes sner en Contreras van samen spanning, waarop straffen staan van drie tot tien jaar. Ca nicoba doet onderzoek naar de verdwijning van vijf Paraguay- anen en Chilenen tijdens de militaire dictatuur in Argentinië (1976-1983). Stroessner, die in Paraguay wordt beschuldigd van minstens 900 verdwijnin gen, woont sinds zijn gedwon gen aftreden in 1989 in Brazilië. Hij had Paraguay sinds 1954 als dictator bestuurd. Contreras, hoofd van de in lichtingendienst onder generaal Pinochet (1973-1990), verliet in januari de gevangenis na een straf van zeven jaar te hebben uitgezeten voor zijn betrokken heid bij een autobomaanslag in archieffoto 1976 in Washington. Hij staat evenwel nog steeds onder huis arrest. Nadat Stroessner in 1989 van het toneel was verdwenen, do ken in Paraguay bijzonderhe den op over het 'Condor-plan', een geheim akkoord uit de ja ren zeventig tussen Zuid-Ame rikaanse dictaturen om gevan genen en informatie uit te wis selen. In die periode werden duizenden linkse militanten, studenten en vakbondsleiders ontvoerd en vermoord. cotonouEen kind aan boord van het vermeende kindslaven schip 'Etireno' kijkt slaperig en angstig om zich heen. Het schip, dat gisteren afmeerde in de haven van Cotonou in het West-Afri kaanse Benin, had 23 kinderen aan boord, maar die waren in het gezelschap van hun ouders. Wel bleken er 20 alleen reizende jon geren te zijn. In totaal bevonden zich 145 personen aan boord. Zij hadden geprobeerd langs illegale weg het relatief rijke Gabon te bereiken, maar daar werd hen de toegang geweigerd. Na de stop in Gabon heette het dat het schip enkele honderden kindslaven aan boord had, bestemd voor met na me de cacaoplantages van Ivoor kust. Er volgden speuracties en arrestatiebevelen voor onder an deren de kapitein. Gisteren bleek echter dat er geen kindslaven aan boord waren. De minister van so ciale zaken van Benin bleef vast houden aan de slaventheorie en verklaarde gisteren dat de Etireno waarschijnlijk verward is met een ander Nigeriaans schip, dat op dezelfde dag als de Etireno de toegang tot Gabon was gewei gerd. Ongeveer 200.000 kinderen per jaar worden in West- en Cen- traal-Afrika het slachtoffer van dwangarbeid, zo schat het kinder fonds van de Verenigde Naties Unicef. De kinderen komen vooral uit Benin, Togo en Mali en wor den over land en zee naar Gabon, Nigeria en Ivoorkust vervoerd. De meesten van hen zijn verkocht door hun ouders. Op de plaats van bestemming worden de jon gens voornamelijk ingezet op ca caoplantages, terwijl de meisjes in het huishouden te werk wor den gesteld. foto ep a francis ahouadi l

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5