Steun voor nieuwe aanpak ruimingen Binnenland Varkensboeren in actie tegen overvolle stallen Borst wil de grenzen van de Euthanasiewet niet verleggen 'Stuitend dat overheid geen humaan middel voor zelfdoding verstrekt' Euthanasievereniging wil Drion-pil voor iedereen CDA wil opheldering over subsidies Mensensmokkel via Sikhtempel JENSDAG 18 APRIL 2001 V-actie boeren levert 3,8 miljoen op ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten OM praat met viroloog over mkz-uitbraak Kootwijkerbroek Bijna alle veehouders in Kootwijkerbroek geven de voor keur aan de nieuwe aanpak van veeruimingen. Dat blijkt uit een telefonische enquête, die gisteren werd uitge voerd door het mkz-opvangcentrum en de Verenigde Boeren Kootwijkerbroek. Sinds gisteren worden de die ren niet meer op het erf van de boer vernietigd, maar le vend afgevoerd naar slachthuizen. Niet meer dan vier boeren ga ven aan enkele praktische pro blemen te hebben met de nieu we maatregel. Veehouders in het vaccinatie- gebied Noord-Veluwe en het toezichtsgebied Kootwijker broek mogen gevaccineerde kootwukerbroek anp Uit het telefonische onderzoek blijkt dat 98 procent van de veehouders de nieuwe aanpak steunt. De boeren zeggen mee te zullen werken aan de aange paste opzet van de ruimingen. dieren levend naar enkele spe ciaal aangewezen slachterijen vervoeren voor ruiming. Voor waarde is dat alle voor vaccina tie in aanmerking komende dieren van het bedrijf ten min ste veertien dagen voor het ver voer zijn ingeënt. De uitzondering op het ver- voersverbod die het ministerie van landbouw maandag be kendmaakte, vloeit voort uit de afspraken die begin deze maand met de Europese Com missie zijn gemaakt. De slach terijen die het ruimen voor hun rekening mogen nemen, zijn in Epe en Apeldoorn. Het mkz-op- vangcentrum pleitte al langer voor de nieuwe aanpak van de ruimingen omdat deze minder traumatisch zou zijn voor de betrokken veehouder en zijn gezin. Het transporteren en rui men van de dieren geschiedt op deze wijze volgens het opvang centrum ook professioneler. Het openbaar ministerie (OM) in Arnhem gaat waar schijnlijk volgende week dins dag al praten met de Amster damse viroloog Barteling, die suggereert dat er fraude is ge pleegd met bloedmonsters op een bedrijf in Kootwijkerbroek. De monsters wezen uit dat er mond- en klauwzeer was op het bedrijf. Door de uitbraak moe ten zo'n tweehonderd veehou derijen in Kootwijkerbroek wor den geruimd. Persofficier van justitie Van der Mark zegt dat het OM de uitlatingen van Barteling seri eus neemt en wil weten hoe de viroloog tot zijn conclusies komt. Boeren in Kootwijkerbroek betwijfelen nog steeds of er werkelijk mond- en klauwzeer in hun dorp is. Volgens hen is De verbranding van biggenkadavers als protest. helvoirt gpd De stallen raken voller en vol ler, de prijzen voor varkens kel deren en de verwachte over heidssteun blijft uit. Na weken van geduld beginnen de var kenshouders toch maar met ac ties. Gistermorgen legden ze met een wegblokkade bij Oisterwijk het verkeer tussen Tilburg en Vught anderhalf uur lam. Ze hadden die protestdaad zater dag al min of meer aangekon digd in Uden, waar ze een pop in brand staken die ze hadden gedoopt tot Brinkhorst, de 'kil ler' van varkenshouders. Onder de demonstranten zijn veel aanhangers van de Neder landse Vakbond Varkenshou ders (NW), die door de jaren heen vaker hun grote actiebe reidheid hebben getoond. Toch betreft het een spontane actie, benadrukt Van Gemert, vice- voorzitter van de NW en var kenshouder in Helvoirt. „Boe ren in de regio hebben het initi atief genomen. De vakbond stuurt geen acties aan en is dat ook niet van plan." De problemen zijn volgens Van Gemert vooral groot voor de bedrijven die varkens fok ken. „Op zo'n vermeerderings- bedrijf met tweehonderd zeu gen worden elke week tachtig biggen geboren. Ik ken iemand die al vijf weken lang geen die ren heeft kunnen afvoeren. Normaal heeft hij achthonderd biggen, nu 1.200. De stallen zit ten zo vol, dat het vrijwel niet meer mogelijk is voor de dieren te zorgen." Van Gemert pleit voor het 'euthanaseren' oftewel dood spuiten van biggen in de uit puilende stallen. Vetmesten heeft volgens hem geen zin, aangezien de afzetmarkt door het exportverbod is ingestort. De betrokken boeren hebben hun hoop gevestigd op een op koopregeling, die een redelijke vergoeding voor de gedode big gen moet bieden. „Minister Brinkhorst heeft tij dens de BSE-crisis al eens ver klaard dat hij ethische bezwa ren heeft tegen het vernietigen van gezond vlees", zegt Van Ge- den haag anp Minister Borst van volksge zondheid heeft gisteren uit drukkelijk laten weten dat het nooit haar bedoeling is geweest om in bepaalde situaties een zelfdodingspil ter beschikking te stellen of voorstellen daartoe te doen. Zij is niet van zins deze kabinetsperiode met voorstel len te komen om de grenzen van de net aangenomen Eutha nasiewet te verleggen. De bewindsvrouw kwam met haar verklaring omdat er com motie is ontstaan over haar uit spraak in een interview met NRC Handelsblad van zaterdag dat zij 'niet tegen' een zelfdo dingsmiddel is waarmee bejaar den die levensmoe zijn, hun le ven kunnen beëindigen. Het CDA heeft inmiddels een interpellatiedebat met Borst en premier Kok aangevraagd en houdt daar ook na de nadere verklaring van Borst aan vast. De christendemocraten willen dat Borst verantwoording voor haar uitlatingen aflegt. De SGP en de Christenunie willen tij dens dat debat, dat waarschijn lijk morgenochtend plaats heeft, een motie van afkeuring tegen de bewindsvrouw indie nen. Het CDA laat zich niet uit over zijn steun aan een dergelij ke motie. Borst liet gisteren expliciet weten dat het nooit haar be doeling is geweest een zelf moordpil ter beschikking te stellen of daartoe voorstellen te doen. Zij heeft alleen aan willen geven begrip te hebben voor de specifieke situatie van sommige hoogbejaarde mensen die geen enkel perspectief zien in hun leven en er daarom een eind aan willen maken. Zij wijst erop dat zij dat ook al tijdens de be handeling van de Euthansiewet in het parlement heeft gezegd. Borst heeft daaraan toege voegd dat de overheid een dis cussie niet uit de weg moet gaan, als er een maatschappe lijk probleem over dit onder werp is. Maar die discussie moet nog beginnen en zal zeker nog vijf tot tien jaar duren. De twee kleine christelijke fracties zijn diep geschokt over Borsts uitlatingen. „Wij zijn zo geraakt dat wij niet meer het vertrouwen hebben om met haar verder te gaan", zei een woordvoerder van de SGP gis teren. Tweede-Kamerlid Rou- voet van de ChristenUnie noemt het 'onvoorstelbaar' wat de minister nu doet. Ook de co alitiepartijen nemen Borst de uitlatingen niet in dank af. PvdA, WD en D66 vinden de ideeën op dit moment te ver gaand en vallen vooral over het gekozen tijdstip, omdat de Eu thanasiewet nog maai- net is aangenomen. den haag gpd Een zelfdodingspil moet prin cipieel gezien aan iedereen die klaar is met leven worden verstrekt. Maatschappelijk gezien is het echter reëel dat deze pil voorlopig alleen aan oude mensen wordt gegeven. Dat stelt de Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Eu thanasie (NVVE) in een reac tie op de commotie op de uit spraken van minister Borst van volksgezondheid. De be windsvrouw verklaarde het afgelopen weekeinde wel iets te zien in een zelfdodingspil, de zogenoemde pil van Drion. „Ik ben blij dat de mi nister de discussie wil voeren. Onze leden hadden dat al "veel eerder willen doen, maar we wilden eerst de euthana siewet realiseren. Nu die er is, zullen wij onze koers gaan verleggen", aldus NWE-di- recteur Jonguiére. De organisatie heeft 103.000 leden met een ge middelde leeftijd van 67 jaar. Jonguiére constateert dat op de regiobijeenkomsten van zijn vereniging de vraag waar de pil van Drion blijft de meest gestelde is. Principieel is de vereniging tegen het idee dat de zelfdo dingspil alleen aan mensen op zeer hoge leeftijd verstrekt zou mogen worden. „Ook an dere mensen die klaar zijn met leven, zouden er eigenlijk recht op moeten hebben", al dus de directeur. Vanwege het maatschappelijk draag vlak acht hij het echter reëel dat zijn vereniging in eerste instantie toch in zal stemmen met een middel dat alleen be stemd is voor de hoogste leef tijdscategorie. Overigens gaat de NWE ervan uit dat het eerder jaren dan maanden zal duren voor de discussie rond de pil is afgerond. het onmogelijk dat het virus maar eenmaal is opgedoken op een bedrijf dat naar hun zeggen in financiële moeilijkheden ver keert. Op een ander bedrijf van dezelfde veehouder in Drie sprong bij Ede is geen mkz uit gebroken. Ook vertoonden de kalveren van de betrokken vee houder geen duidelijke sporen van mkz, zeggen de boeren. Kootwijkerbroek was vorige week, met name door het heer sende ongeloof, het toneel van rellen en acties. foto anp jacob van essen mert. „Blijkbaar heeft hij geen ethische bezwaren tegen wel zijnsproblemen van dieren in volle stallen. Een varkenshouder uit het Groningse Marum heeft gister avond uit protest bij zijn bedrijf twee dode biggen in brand ge stoken. Hij wil dat Brinkhorst snel besluit tot een landelijke opkoopregeling voor varkens. De twee biggen zijn volgens de varkenshouder bezweken door dat ze zich in de stallen nauwe lijks meer bewegen konden. hilversum anp Het CDA wil dat minister Vermeend (sociale zaken) opheldering geeft over de bestedingen van subsidies uit het Europees Sociaal Fonds. Vermeends voor ganger De Vries heeft de Kamer een jaar geleden verkeerd geïnformeerd over de zogenoemde ESF-beste- dingen. Dat meldde het Ra dio 1 Journaal vanmorgen op basis van eigen onder zoek. De Vries meldde eind ja nuari 2000 op vragen van het CDA-Kamerlid Verburg dat al het geld uit de Euro pese fondsen over 1999 was toegewezen aan projecten. Volgens het Radio 1 Jour naal klopte deze bewering niet, 162 miljoen gulden zou pas in 2000 zijn toege wezen. De Europese Com missie staat het overheve len van geld van het ene naar het andere jaar niet toe. Daarom zal Nederland worden gekort bij toekom stige subsidies. De afgelopen jaren wer den grote misstanden ont dekt bij werk- en scholings projecten die met Europees geld waren gefinancierd. De commissie-Koning, in gesteld om de zaak te on derzoeken, publiceerde on langs een tussenrapporta ge. Daaruit bleek dat Ne derland de afgelopen jaren nogal 'soepel' is omge sprongen met de criteria voor Europese subsidies. amsterdam gpd In Amsterdam zijn gisteren ze ven mensen gearresteerd op verdenking van grootschalige mensensmokkel. Een deel van de arrestanten is bestuurslid van het kerkgenootschap Guru Nanak Guradware, in Amster dam bekend als de Sikh tempel. Bij de politie-inval in de tempel en bij bestuursleden thuis wer den 23 illegalen aangetroffen. De zeven worden verdacht van het smokkelen van ruim vierhonderd Aziaten van Ne derland naar Engeland. Voor hun reis naar het Westen be taalden de illegale vluchtelin gen gemiddeld 15.000 gulden. Voor hun tijdelijke verblijf in Amsterdam en doortocht naar Engeland moesten ze nog eens een paar duizend gulden op ta fel leggen. Al eerder bestond er verden king dat de Sikhtempel in de Amsterdamse wijk De Pijp als doorvoerstation fungeerde voor mensensmokkel. Dat bleek in januari tijdens een rechtszaak voor de rechtbank in Breda, waar vier mensen terecht ston den wegens het organiseren vari mensentransporten. In de tempel kregen de illegalen voedsel en onderdak. Drion is niet bang voor misbruik van 'zijnpil leiden boris peters De naamgever van de pil van Drion is bijna 84 en woont zelfstandig in een flat aan de rand van Leiden. Net als tien jaar geleden, vindt hij nog steeds dat ouderen recht hebben op een pil waarmee ze op een door hen gewenst moment hun leven waardig kunnen beëindigen. Zelf heeft hij jarenlang middelen om een eind aan zijn leven te maken in huis gehad. Al die tijd heeft hij nooit de neiging gehad ze te gebruiken. H. Drion, voormalig vice-president-van de Hoge Raad, schreef in oktober 1991 een stuk waarin hij pleitte voor een pil waarmee oude mensen op een waardige manier een einde aan hun le ven zouden kunnen maken. Bijna tien jaar later is de discussie opnieuw op gelaaid. Met dank aan minister Borst van volks gezondheid die zei 'niet tegen' de pil van Drion te zijn. De uitspraak van Borst heeft Drion niet verbaasd. „Vlak na het schrijven van mijn stuk in 1991, heeft ze al eens hetzelfde gezegd." Zelf ontleende hij het idee voor zijn pleidooi destijds aan een gesprek met zijn schoonzuster. „Die vertelde mij dat ze wel een pil zou willen heb ben waarmee ze haar leven zou kunnen beëin digen wanneer ze alleen nog maar achteruit zou gaan. Ik was het met haar eens, ben er over na gaan denken en heb mijn stuk geschreven." De schoonzuster, ouder dan Drion zelf, is overi gens nog in leven. Drion was er tien jaar geleden al van overtuigd dat veel oudere mensen graag een middel voor zelfdoding in huis zouden wil len hebben. De naamgever aan de pil herinnert zich hoe hij voor de eerste keer daadwerkelijk merkte dat er een bredere steun was voor zijn idee. „Dat was op een spreekbeurt met drie sprekers, onder wie ik. Tijdens de discussie na afloop hield een vrouw van een jaar of vijftig een voortreffelijk betoog, waarin ze allerlei bezwaren tegen mijn voorstel opsomde. Vervolgens stond er een vrouw van een jaar of tachtig op. Die zei: 'Heel mooi, maar toch zou ik wel graag zo'n pil willen hebben'. Dat leverde haar applaus op van bijna alle aanwezige ouderen." Drion leeft op zijn 83ste nog zelfstandig in een flat op zeven hoog aan de rand van Leiden. Iets wat niet voor iedereen op die leeftijd is wegge legd. „Naarmate mensen ouder worden, komen ze vaker op bezoek bij vrienden of verwanten in verpleeghuizen en dergelijke. Dan ontstaat bij sommigen het idee dat ze zo niet willen eindi gen." „Stuitend", vindt Drion het, „dat zelfdoding niet strafbaar is, maar dat de overheid geen middelen ter beschikking wil stellen om het op een humane manier te doen". Dat leidt er vol gens hem toe dat sommige mensen zich ge dwongen zién op minder prettige wijze een ein de aan hun leven te maken. Bang voor misbruik van de pil is Drion niet. „We moeten niet onderschatten hoezeer men sen aan het leven hechten. Dat is haast ani maal." Wel denkt hij dat het goed zou zijn dat een zelfdodingsmiddel in principe alleen aan mensen op hoge leeftijd verstrekt wordt. „Als je ouder bent dan 75 of zo, weet je dat het leven alleen nog achteruitgaat." Voor jonge mensen, vindt Drion, is het in huis hebben van een zelfdodingsmiddel geen goed idee. „Een jongen of meisje van 25, 30 jaar oud kan een depressie hebben. Maar wanneer je op die leeftijd uit het leven stapt, schakel je ook het leven uit van de man of vrouw die je op je zes tigste zou zijn. Iemand van dertig heeft niet vol doende solidariteit met de persoon die hij of zij op 65-jarige leeftijd zal zijn." Drion zou het liefst een zelfdodingsmiddel in twee stappen zien. „Dan hebben mensen na in name van het eerste deel nog enige bedenktijd." Het middel dat Drion zelf - dankzij een welwil lende arts - jarenlang in huis heeft gehad, be stond uit 'zeer zware in Nederland praktisch niet verkrijgbare slaapmiddelen'. „Ik heb ze aan iemand gegeven die ouder is dan ik en van wie ik dacht dat ze er meer aan had. Die leeft overi gens ook nog steeds." gHAAG - De tv-actie van zaterdag voor de boeren die getroffen todoörde mond- en klauwzeercrisis was volgens de organisa- J[en een succes. Hoewel maar 12.000 mensen hebben gebeld nde actie slechts 3,8 miljoen gulden heeft opgebracht, zijn de 5seo ros, de stichting Geef mkz-boeren toekomst en de Land- en sn. iiin'bouworganisatie (LTO) tevreden. „Het programma was rsoj poral bedoeld om mensen te informeren en boeren moreel te ïksli eunen." nd( iezondheidszorg om zeep geholpen' jlle Honderden zeer ontevreden verpleegkundigen be- 2l sXjiten gisteren in Zwolle een symposium van de AbvaKabo hen itrde gezondheidszorg. De verpleegkundigen uit Oost-Neder- ool jid zien liever vandaag dan morgen het in hun ogen bureau- jnei ratische systeem ontploffen. Ze werden op hun wenken be- enddoor de befaamde anesthesist Smalhout, die geen spaan iel liet van de gezondheidszorg en de hele sector 'doodziek' jemde. Genezing is volgens hem alleen mogelijk door de klok irtig jaar terug te draaien en vanuit dat startpunt opnieuw te iginnen. Een grote schoonmaak dus, waarin alles op z'n kop ordt gezet en bijna alle managers de laan worden uitgestuurd. 5G staakt verzet tegen computerspel nNiNGENDe Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen, idermeer verantwoordelijk voor de studiefinanciering, staakt iar verzet tegen het virtuele moordspel Gotcha!. Dat spel is te iden op de internetsite Studenten.net. Het doel van het spel is it opblazen van het gebouw van de studiefinanciering. De IBG onde zich vorige week uiterst verbolgen over het spel en over- iog stappen. „De discussie heeft in de media echter buiten- oportionele vormen aangenomen", stelt een woordvoerder inde IBG. „Het blijft een naar spel, maar het zou te veel eer jnom er nog meer aandacht aan te besteden." inellere communicatie bij ramp' ijCHEDEEen snellere communicatie tussen Duitse en Neder- ndse brandweer en politie bij de rampenbestrijding. Daarvoor eitte staatssecretaris De Vries (binnenlandse zaken) gister- iddag bij de uitreiking van de Von der Gablentz-prijs in de ventse Schouwburg aan de Duitse hulpverleners bij de vuur- erkramp vorig jaar in Enschede. „Bij de vuurwerkramp liep e communicatie tussen Duitse en Nederlandse hulpverleners oeizaam, omdat de analoge lijnen verschillend waren. Daar- nheb ik er bij Duitsland op aangedrongen mee te doen aan lopzetvan een Europees standaard communicatiesysteem, ederland en België doen mee, alleen Duitsland ontbreekt ig", zegt De Vries. Eanal+ komt eind 2001 met betaaltv Iversum De televisiezender Canal+ wil in Nederland voor Ed2001 televisieprogramma's via de satelliet en de kabel aan- Iden die per stuk kunnen worden betaald. Dit heeft directeur Ir Canal+-Benelux Tillieux gisteren gezegd. De zender be- Int abonnees nu al voor een vast maandelijks bedrag met Itbal en films. Klanten kunnen kiezen uit ontvangt via de motel of de kabel. Afhankelijk van het regionale kabelbedrijf I worden gekozen tussen een digitale of een analoge deco- ekkekoeienziekte velt Gelders rund lten Bij een rund afkomstig van een bedrijf in het Gelderse ilten is de gekkekoeienziekte vastgesteld. De besmetting is Igens het ministerie van landbouw het vijftiende geval in Ne- irland sinds 1997 en het zevende in 2001. Volgens het ministe- ris het besmette rund Liza 183, dat is geboren op 19 februari 92. De koe is door de dierenarts van het bedrijf op 6 april ge- >ld vanwege een verdenking op verschijnselen van BSE. Na iderzoek door een specialistenteam is het rund op 7 april voor iderzoek afgevoerd naar ID-Lelystad. Op 10 april leidde de elle test tot een positief resultaat op de ziekte Bovine Spon- orme Encephalopathie. H pheldering over dood hongerstaker leer overvallen op tankstations iinik» Ondanks een keur aan veiligheidsmaatregelen, is het ntal overvallen op tankstations in Nederland vorig jaar met na 25 procent gestegen. Glazen kooien, automatisch sluitbare luren en camerabewaking hebben het personeel vermoedelijk veel vertrouwen gegeven, dat het niet meer alert genoeg is op n juist gebruik ervan. Dat stelt secretaris De Vries van dé anche Behartiging Tankstations, een afdeling van Bovag. Vo- [jaarwerd op 214 tankstations een overval gepleegd. Dat is joa 25 procent meer dan in 1999 toen dat aantal op 172 lag. rgeleken met vijf jaar geleden worden er twee keer zoveel ervallen op pompstations gepleegd. De buit bedroeg 268.000 Iden. je'stict [haag* GroenLinks wil 'opheldering van minister Van ,nnuffl rtsen (buitenlandse zaken) over de hongerdood van de Ne- itlandse Turk Sedat Gursel Akmaz.. Het Tweede-Kamerlid Ka- ni wil van Van Aartsen weten of hij wist van de detentie en de ingerstaking van Akmaz en of en hoe Nederlandse diploma- ïzich hebben ingezet voor zijn zaak. Akmaz overleed maan- gin een Turkse gevangenis nadat hij sinds december in hon- rstaking was om te protesteren tegen de hervormingen in de vangenissen. In Turkse gevangenissen zijn momenteel drie- :EUR ID(^er<^tot vierhonderd mensen in hongerstaking. Tot nu toe ie sne n elf gevangenen en twee solidaire familieleden gestorven. jK 0pOkin Den Haag werd gisteren geprotesteerd tegen het Turkse '^genisbeleid. foto anp robert vos De! erdachte ontkent, advocaat bekent cg Een 25-jarige man uit Enschede mag voor de recht- Ijjl^ nknog zo hard ontkennen dat hij de SNS-bank heeft beroofd: kest Igens zijn eigen advocaat Bos heeft-ie 't wel gedaan. In verho ging! ^ij de rechter-commissaris ontkende de verdachte in alle maarden. Groot was gisteren de verbazing voor de Almelose ffeti F>ank toen zijn advocaat zonder enige aarzeling stelde de pot n^ro°f W^1 bewezen te achten. Rechtbankpresident Stoové bi)na van z^)n stoelvan verbazing. Tgeen de verdachte an Li' r(* uiteindelijk vijf jaar cel geëist, uil i'i» agen erentum stuurt personeel naar huis laar» ^et N°order Dierenpark in Emmen heeft gisteren tus- o de dertig en veertig personeelsleden naar huis gestuurd om stijgende verliezen te beperken. De dierentuin kampt met te- dorps blende bezoekersaantallen door de mond- en klauwzeer st wei S'S' De getroffen parkmedewerkers krijgen een WW-uitkering hulp '8evuld tot hun normale salarisniveau. Directeur Hiddingh inde! °P* °P toestemming vanuit Brussel om de dieren in het park rteldf Ventief tegen het mkz-virus te kunnen vaccineren, maar is sten. n^er gestemd over financiële hulp van de Europese Unie. A/aaro

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3