Miljoenen voor de natuur Rijn Veenstreek Rijnwoude bestraft horeca met 'kaart' Bo Alkemade eert Bep Colijn Ike maand verslag ver stadshart Alphen Protest tegen overstort rioolwatel Molenviergangwandeltocht Aarlanderveen geschrapt Fietsweekeinde Toerclub Avanti en Avifauna OENSDAG 18 APRIL 2001 Ujn heeft tien instellingen en stichtingen verblijd met een gift. 9 zaterdag 28 april om 13 uur krijgen het asielzoekerscentrum etaneh Tessema, de stichtingen RESA, Sport- en Speluitleen n Prins Heerlijk, Park Filmhuis, inloophuis Open Venster, Hos- icegroep en de Vacaturebank Vrijwilligers uit Alphen en het onald McDonaldhuis en Kinderfondsen LUMC Kinder- en èugdcentrum uit Leiden een cheque in de kringloopwinkel aan e Energieweg. ;DA Ter Aar draagt lijsttrekker voor De Ter Aarse afdeling van het CDA draagt dinsdag haar eiCoógde lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen voor. [partycentrum Parola in Langeraar buigen de plaatselijke bristen-democraten zich vanaf 20 uur over het verkiezingspro- nj ramma voor de bestuursperiode van 2002 tot en met 2006. Cl nformatie voor vrouwen in overgang ju wfmaan den run Een overgangsconsulente houdt op 23 april 19 itichting Kringloop deelt cheques uit (and aan den rijn De Stichting Kringloop in Alphen aan den lAlphen aan den Rijn een informatieavond voor vrouwen in rig |e overgang. Ongeveer een op de drie vrouwen heeft ernstige i]t lachten door de overgang. Consulente Thea Magnee geeft in- irmatie over de diverse, zowel alternatieve als reguliere, be- andelmethoden. De bijeenkomst is in buurthuis Westerhaven inde Emmalaan 45 en kost 10 gulden. Inlichtingen bij Thea agnee, 071-3416925. ezing over de keuze van koeien ifnaan den run Koeien staan centraal in een lezing die de phense afdeling van de dierenbescherming op 25 april orga- seert. Ton Baart, hoofd veehouderij van het Bolk Instituut, reekt dan vanaf 20 uur in gebouw De Bron aan de Trouba- jurweg. De titel van zijn lezing is Wie is Berth 3? Wat zou zij als ze kon kiezen? Inlichtingen: 0172-534636 en 0172- >4096. Ki kans op tegenvallers te verkleinen ENAANDEN RUN de kans op nieuwe financi- tegenvallers te verkleinen, ;t wethouder Wienbelt andelijks verslag uitbrengen de ontwikkelingen rond dure nieuwe stadshart van in aan den Rijn. Die af lak maakte hij gisteravond in extra vergadering van de lissie grondgebiedzaken, een aanvullend krediet 11,3 miljoen voor het nieu- itadhuis deden de meeste nog geen uitspraak, Wienbelt rekent erop dat gemeenteraad volgende |k donderdag akkoord gaat. in de SP liet duidelijk weten |n te stemmen, ilgens de Wethouder is het :rste keer dat het Alphense je de raad om extra geld [r het stadhuis vraagt. Wat betreft gebeurt dat nooit jr, al sluit hij kleine tegen- jrs niet uit. Zo signaleert hij ische problemen bij het van het middengedeelte het stadhuis. ,,In het ont- p daarvoor staat bijna geen ïr recht", aldus Wienbelt. kiezen voor de veiligste jssing. Die kost wel meer maar verkleint de kans op ge. Bovendien bespaart dat de gemeente in de toekomst onderhoudskosten. Ook de gebruikersvoorzienin gen kosten veel geld. Wienbelt vroeg de commissie om 17,6 miljoen gulden voor de kan toorinrichting en alles wat daarmee samenhangt. Dat is ruim 3 miljoen gulden meer dan begroot. De wethouder verklaarde zijn verzoek uit ver keerde prognoses. „Wij gaan af op ervaringscijfers uit het verle den, maar de werkelijke kosten vallen altijd tegen. Met 3 pro cent inflatie red je het niet." Wienbelt vindt wel dat Al phen wel wat moois terugkrijgt voor al die miljoenen. Commis sievoorzitter De Groot (Groen- Links) volgt de WD-wethouder daarin. „Over bepaalde investe ringen moet je niet moeilijk doen. Zo willen wij geen oud meubilair in een nieuw stad huis. Toch behoud ook ik mijn stem nog voor, al vermoed ik dat de gemeenteraad akkoord gaat met een aanvullend kre diet. Ik vind het in elk geval po sitief dat Wienbelt zich zo open opstelt en de commissie maan delijks op de hoogte gaat hou den. Want er staat nog meer te gebeiiren, zoals de bouw van het nieuwe theaterbioscoop complex." koudekerk aan den run 'Hier loost de gemeente Rijnwoude zijn af valwater', staat sinds kort op een bord bij een sloot naast Clean Lease in Koudekerk aan den Rijn. Bij de gemeente Rijnwoude waren ze gis termiddag nog niet op de hoogte van het bord. Een vermoeden waar om het er staat, is er wel. „Er is sprake van overstort van een gemeen telijke riolering", legt een woordvoerster uit. „De mensen die op het aangrenzende weiland dieren hebben lopen, zijn daar niet blij mee. Hun dieren drinken namelijk uit de sloot." Morgen is er op ambtelijk niveau een gesprek met de betrokkenen. „Dit bord is waarschijnlijk bedoeld als een toeloop naar het gesprek." De gemeente is nog niet van plan het bord weg te halen. De initiatiefnemer bevestigt dat hij het bord heeft geplaatst als pro test tegen de gemeentelijke overstort. Hij wil via de krant echter nog geen toelichting geven omdat hij eerst het gesprek wil afwachten. FOTO HIELCO KUIPERS Kans op onteigening boeren Bentwoud Zuid-Holland moet sneller groen worden. Gedeputeerde Van der Sar (CDA) zei gistermiddag dat hij extra geld wil uittrekken en de druk op boeren wil opvoeren voor de natuurontwikkeling in de provincie. In het uiterste geval gaat hij over tot onteigening van grondbezitters in onder meer het Bentwoud (bij Benthuizen) en Lentevreugd (Wassenaar). der meer vanwege de sterk ge stegen grondprijzen heeft Zuid- -Holland te weinig geld om alle benodigde grond in bezit te krijgen. Verder werken boeren die land móeten inleveren on voldoende mee. Gemeenten die niet tijdig hun bestemmings plannen aanpassen, zijn Van robbert minkhorst De bestemming van gebieden voor natuur gaat hem en de rest van gedeputeerde staten te langzaam. Bij de inrichting van natuurgebieden stuit de provin cie op tal van problemen. On der Sar ook een doorn in het oog. Tegelijk neemt de verste delijking - juist in Zuid-Hol land - sterk toe. Het is dus tijd voor een ver snelling van de verwezenlijking van groene ambities, vinden GS en dat mag wat geld kosten. De provincie wil onder meer een deel van de opbrengst uit de verkoop van EZH-aandelen ge bruiken. „Wij steken er ruim dertig miljoen gulden in en daarnaast komt zeven miljoen beschikbaar via Europese fond sen." De gedeputeerde doet ook een beroep óp de grote ste den Leiden, Den Haag, Rotter- Bijdragen aan deze rubriek van Tim Brouwer de Koning et geplaagde gemeente- iestuur van Rijnwoude op een sportieve ma- [r de tering naar de ne- Hoogmade dreigt 'htoffer te worden van machtige 'kattenrug- lobby'. macht nun THM HoM! Sportief 161 de schatkist in Rijnwoude f li [stig leeg begint te raken, r 22 lit het gemeentebestuur het f 20 een andere boeg. Elke r J' ïeentelijke uitgave is er één eel. Als burgemeester en 'fhouders een bezoek igen aan één van de kernen, s morgenavond in de inschap Groenendijk, dan n zij dat niet meer met istauto, taxi of bus, maar op Onder het motto 'op de vliej «verbras je niets' rijden de C tuurders zo nodig door tot thuizen of het ITC-terrein ertë Ie grens met Boskoop. Tel op' e winst. S-Nf sportieve instelling biedt ekende mogelijkheden, m nu dat vermaledijde epark voor de plaatselijke ,xcuJd. Geen enkele bewoner wil I, in zijn achtertuin hebben, ir ook tegen afgelegen Mini; «plaatsen bestaat bezwaar, jkei h geval biedt de fiets de neens uitkomst. Want de er afgekeurde plek aan het [hopende wandelpad bij de *EIS ionsweg is als fietspad in 10.01 ding lang zo afgelegen niet f. Nu nog een 24-uurs igssysteem 'bbelen en geen enkele [rgde ouder hoeft zijn 1 ide kinderen uit angst enge toestanden thuis te Jen. Be eerste pedaalslagen heeft pneester Maarten Boelen possing al gevonden. (Sendeibewakers kunnen voor permanent en gratis toezicht zorgen. Een kleine moeite om alle fietsroutes in de Groene Hart-gemeente via een omweg langs het nieuwe skatepark te leiden. Wat zal de jeugd veel bekijks hebben! Uiteraard werkt dit mobiele bewakingssysteem vooral goed als de zon schijnt. Verstokte skaters die slecht weer voor lief nemen, moeten genoegen nemen met het toezicht van de voetballers van Bernardus. Nu de begroeiing rond hun sportp&rk weg is, hebben zij straks vrij zicht op de skatebaan. Op hun beurt kunnen ook de skaters genieten van het gratis uitzicht. De jeugd, verzot op vertier, komt tijdens de capriolen op de halfpipe en de kwartpipe ogen tekort om alle tegendoelpunten te zien: Bernardus - Gasten 0- 12, 0-13,0-14... Puist Dat Hoogpiade toch een TEKENING MAARTEN WOLTERINK pergolaatje in het landschap krijgt, dankt het dorp aan W.A. van Buuren. Deze schaatsfanaat wendde zijn invloed aan bij ministers en HSL-bonzen om de flitstrein op grote hoogte over de Zuidzij dervaart te laten suizen. Enkel en alleen door zijn inbreng hoeven schaatsers in volgende strenge winters niet meer te bukken of te klunen. Dat er maar sporadisch natuurijs ligt, doet voor Van Buuren niet ter zake. Net zo min deert het hem dat de wijde omgeving in ruil voor die extra ijspret nog eeuwen moet aankijken tegen een puist in de polder. De HSL-managers noemen de beoogde hoge kruising van spoor over water liefkozend een kattenrug, maar Hoogmadenaren lusten het ding wel rauw. Zijn zij na maanden actievoeren net verlost van die foeilelijke HSL- kruising van tien meter, krijgen zij er een kleiner broertje van ruim vier meter voor in de plaats. Was minister Tineke Netelenbos ten tijde van de grote pergola nog bereid tot een compromis met het Groot Jacobswouds Verzet, met Van Buuren is het kwader kersen eten. Het kan vriezen of het kan dooien, maar een middenweg kent deze mannetjesputter niet. Verder heeft de doorgewinterde schaatser - zelfs in het bezit van een elfstedentochtkruisje - connecties met Koning Winter. Met zijn pleidooi voor hoge bruggen, waaronder het ijs snel aangroeit, raakt hij bovendien een gevoelige snaar in het land van Ruud Borst, Helen van Goozen en Henk Angenent. Maar wacht eens even, die W.A. van Buuren, was dat destijds niet het pseudoniem van een van onze sportieve prinsen? Die ene die in Leiden nog met onze Emily ging, kroonprins Willem Alexander. Hij is toch dezelfde die zijn nieuwe Argentijnse vlam onlangs schaatsen leerde en onder het genot van een mok warme chocola ten huwelijk vroeg? Dan is de cirkel rond. Hoogmade krijgt een kattenrug met de maximale hoogte. Want als het over water gaat, zelfs in bevroren tpestand, beschouwt Willem Alexander zich als expert. Los daarvan dringt de vorst in spe toch al graag zijn mening op aan anderen. Vraag dat maar aan zijn aanstaande schoonpappa. aarlanderveen Aarlanderveen gaat nog steeds gebukt onder de dreiging van mond- en klauwzeer. Veiligheidshalve gelast de buurt- en speel tuinvereniging Aarlanderveen de 28ste Molenviergangwandeltocht in het weekeinde van 5 en 6 mei af. Het bestuur vindt het onver antwoord om de tocht over polderwegen met honderden deelne mers uit het hele land dit jaar te laten doorgaan. De tocht staat nu gepland voor volgend jaar. Bospark Liefhebbers van natuurwandelingen kunnen op zondag 29 april wel terecht in het Bospark in Alphen aan den Rijn. Natuurgidsen van de vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN lichten de veranderingen in het park als gevolg van snoeiwerkzaamheden toe. De wandeling over verharde paden, die ook geschikt zijn voor rolstoelgebruikers, begint om 14 uur bij de ingang van de kinder boerderij. De deelname is gratis. Inlichtingen over de IVN-wande- ling bij Jeannette Teunissen (0172-437018) en Kees l'Ami (0172- 436932). dam en Schiedam om meer te investeren. Hij wil daarover met deze steden afspraken maken. De aanleg van het Bentwoud loopt vertraging op. Hoewel het Rijk dat natuur- en recreatie- bos betaalt, wil Van der Sar na denken over voorfinanciering. Zo zou de provincie grondaan kopen kunnen voorschieten uit de EZH-pot. Tegelijk wil Van der Sar boeren dwingen om hun land te verkopen. Werken ze niet mee, dan deinst hij er niet voor terug om een onteige ningsprocedure te beginnen, al is dat wel 'een uiterste maatre- gel'. alphen aan den run» Toerclub Avanti en Vogelpark Avifauna organiseren voor de zesde keer hun jaarlijkse fiets tocht. Zowel zaterdag als zon dag kunnen deelnemers kiezen uit tochten van 30, 70, 90 of 120 kilometer. De kortste route is uitgezet rondom Alphen aan den Rijn, de andere tochten gaan door de Bollenstreek in de richting van Zandvoort. Het begin- en eindpunt van alle tochten is bij restaurant De Lepelaar van Avifauna aan de Hoorn. De start van de 30 en 70 kilometer is tussen 9 en 13 uur, de start van de andere afstan den tussen 8 en 12 uur. Alle fietsers moeten uiterlijk om 17 uur terug zijn. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden. Wie prijst stelt op een herinneringsme daille, betaalt 3,50 extra. Inlich tingen bij Toerclub Avanti: 017- 422363 rünwoude marieta kroft Rijnwoudse horeca-instellingen die de regels overtreden, krijgen net als in Leiden een 'gele kaart'. Een tweede keer in de fout komt een café of jongeren centrum op een 'rode kaart' te staan. Burgemeester Boelen be sluit na het uitdelen van zo'n rode kaart of de instelling tijde lijk geheel of gedeeltelijk moet sluiten. Tot nu toe heeft de po litie één gele kaart uitgedeeld, namelijk aan Pleyn '68 in Ha- zerswoude-Rijndijk. Deze jongerensociëteit moest begin dit jaar op last van burge meester Boelen stoppen met de disco's. Na het treffen van vei ligheidsmaatregelen, mochten er weer disco's zijn. „Maar bij de eerste de beste disco bleek al dat de jongeren zich niet aan de afspraken hadden gehouden", aldus de burgemeester. ,,Als veiligheidsmaatregel stonden bij de deur twee jongens van zestien jaar met een glas bier in de hand. Dat kan niet. Met het bestuur hebben we vervolgens opnieuw afspraken gemaakt." De aanleiding voor de ge meente en de politie om het kaartensysteem in te voeren, is de zogenoemde horecascan die plaatsheeft bij alle cafés en jon gerencentra in Rijnwoude. Naar aanleiding van de ramp in Vo- lendam heeft het Rijnwoudse gemeentebestuur de politie ge vraagd de horecascan bij de in stellingen versneld uit te voe ren. Het gaat hierbij om een onderzoek van de politie en de uitbater naar de maatregelen die nodig zijn om de veiligheid te garanderen en de overlast te minimalisteren. De scan is ont wikkeld door de politie en de Horecabond. Nog niet alle horeca-instellin gen zijn op de hoogte van het gele en rode kaartensysteem. Eigenaar Alfred Hortensius van café De Egelantier in Hazers- woude-Dorp is verbaasd als hij ervan hoort. „Ik weet van niets en kan er daarom ook niets over zeggen. Een gele en rode kaart doet me denken aan voet bal. De ene kaart is terecht, de andere niet." Volgens burgemeester Boelen klopt het wel dat de Egelantier nog niet op de hoogte is. „Daar moet de horecascan nog plaats hebben. Het onderzoek heeft tot nu toe in vijf instellingen plaatsgehad, zoals Pleyn '68, jongerensociëteit Stek en café De Hoek. Het kost nogal wat tijd." Jongerencentrum Stek werkt al ruim een half jaar met rode en gele kaarten. Een bezoeker die zich niet gedraagt, krijgt een gele kaart en mag vervolgens een week lang niet in 't Stek verschijnen. Wie veel of her haaldelijk overlast veroorzaakt, mag een half jaar niet komen. Burgemeester Boelen juicht dat initiatief toe. „Het maken van afspraken werkt van twee kan ten. Een instelling die alles er aan doet, om overlast te voor komen, kan onmiddellijk reke nen op politiebijstand als er eens iets is." Leiden kent het rode en gele kaartensysteem al enkele jaren. Volgens een woordvoerster van de politie werkt het er goed. „Heel belangrijk is dat de drie partijen: de gemeente, de poli tie en de horeca goed blijven samenwerken." Toch bescheiden gebleven Een royaal 16:9 beeldscherm, een ingebouwde videorecorder en een indrukwekkend stereo- of surround- geluid. De BeoVision Avant brengt u wel heel dicht bij het bioscooptheater in de huiskamer. Voeg daarbij Sbn geraffineerde aanpassing aan elk beeldformaat. Een anti-reflex contrastscherm. Een elektronisch bioscoopgordijn. Een op afstand bediende gemotoriseerde voet. Maar wat de Avant echt bijzonder maakt, is de fraaie en bescheiden wijze waarop dat hele theater zich voegt in uw interieur. Leverbaar in een 70 cm en 81 cm versie A LIFE LESS ORDINARY BANG OLUFSEN Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 bang olufsen oude wetering Bep Colijn (70) uit Oude Wete ring heeft vanochtend de ere penning van de gemeente Al kemade gekregen. Burgemees ter Meerburg gaf haar deze penning vanwege haar jaren lange inzet voor de ouderen in de gemeente. Aan praktisch el ke activiteit voor ouderen draagt zij haar steentje bij. Een blik in haar agenda zegt een leek voldoende over het aantal activiteiten voor ouderen in Al kemade. Colijn is sinds 1981 actief voor de Stichting Burenhulp Al kemade. Ze hielp bij de organi satie van alle cursussen en is nauw betrokken bij allerlei pro jecten, van de begeleiding van mensen die op hun sterfbed lig gen tot het koffie schenken tij dens een winkelochtend voor Bep Colijn ARCHIEFFOTO MARK LAMERS ouderen. Daarnaast is de actie ve vrijwilligster sinds de oprich ting betrokken bij de Infolijn, een telefoonnummer dat oude ren kunnen bellen met allerlei vragen. Daarmee houdt het niet op: Colijn is coördinatrice van ta- feltje-dek-je in Alkemade. Daar voor beoordeelt ze nieuwe aan vragen en legt ze huisbezoeken af. Bij de opening van het dien stencentrum Jacobus was zij een van de eerste vrijwilligers. Of het allemaal nog niet genoeg is, is ze ook nog bestuurslid van het ouderen-wooncomplex Gogherweide. Zoals het een echte vrijwilli ger betaamt, houdt ze er niet van om in de schijnwerpers te staan. Toen de Burenhulp vorig jaar 25 jaar bestond en ze het vermoeden kreeg dat er een prijs aan zat te komen, zei ze: „Als ze wat gaan doen, ren ik hard weg. Ik zit overal in, mij moeten ze vast hebben."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19